Visser 0,50 typ ïhï 3,95 Supermarkt krijgt blauwe zone IMlMH Vijf woningen in één week Koffiehuis station van de baan i.95 -fc w -fc -fr WINTERHARDE VASTE PLANTEN idzak iaisesaus m naturel of peper i i\ Derde Wereldgroep haalt 'target' voor extra subsidie BRASSERIE PAGINA 3 Honderd jaar Tuincentrum en Kwekerij Groeneveld 80 r 60 'l 45 WOENSDAG 3 APRIL 2002 Alleen 'achterste' helft terrein voor langparkeerders SOESTER COURANT KEUZEMENU Soester bouwers terug van de Filippijnen PAGINA 2 nen ren team ureau Wiel tandemstel paardentrailer neemt de benen DEZE WEEK: Kersenvlaai met slagroom5/50 j Geen subsidie gemeente en Rijksmonumenten AAK- K(st)ER Soest verdubbelt financiële bijdrage inllailW*1 SOEST Service voor alle merken CARAVANS?? C(st)ER DIG E KOK (mv) Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Kruiden maison 'Brasserie Mevrouw C.L. Scheuerniann- Schultz: 'Mijn ouders hadden in 1902 een kruidenierswinkel. Er heerste in die tijd veel armoede. Als meisje verdiende ik wel eens een zakcentje door het naar bene den sjouwen van de kleedjes voor de buurvrouw drie-hoog-achter. Je mocht in Amsterdam alleen maar kleden kloppen buiten op straat tussen zeven en acht uur 's morgens. Armoede hoorde er bij en heeft me nooit geschaad. Het was een goede leerschool. De tijd was puur en echt. We bezaten een grote saamhorigheid en wisten wat verantwoordelijkheid was. Tegen woordig is men nooit tevreden en heerst de wangunst. Jaloezie vind ik een verschrikkelijk woord. Vader bekleedde een functie in de kerk bij dominee Hoedemaker. We kenden een diep godsvertrou wen, maar in alle eenvoud. Aan de zondagsheiliging werd niet ge tornd. Toen vader vrij jong stierf, werden we geholpen en gesteund door de diaconie. We kregen broodlootjes waarvoor je bij een speciale bakker een vloerbrood kon afhalen. Als de oudste van vijf kinderen zorgde ik veel voor ze. Zaterdags deed ik mijn zusjes in de teil en daarna deden we spelletjes met koekjes en opzettertjes er bij op tafel. Het was altijd oergezellig. Later ging ik naar de christelijke Vormschool, een gedegen oplei ding om les te leren geven. Een paar maanden heb ik nog in de Jordaan voor de klas gestaan voor een tientje in de maand. Daarna vond ik een baan bij een incasso- bank waar ik mijn man heb leren kennen met wie ik trouwde toen ik 25 was. Ik geloof vast en zeker dat je leven is uitgestippeld. Met onze muzikale dochters Lida en Frieda vormden we altijd een fijn gezin. Ik ben een rijk gezegend mens. Ik hecht aan het leven. Na tuurlijk ken ik twijfels, maar je komt toch altijd weer bij de bron terecht. Honderd jaar worden is niet te be vatten. Het was een verjaardagsfeest met heel veel bloemen. Ik heb een doos vol post. Brieven van de ko ningin, de commissaris van de ko ningin, het gemeentebestuur, van allerlei instanties en kennissen. Ik kreeg 's morgens familie over uit Ierland en de burgemeester kwam met zijn vrouw op visite. Hij is een aardige man, alsof het eigen is, en zijn vrouw zou ik nog wel eens wil len ontmoeten. Op de zondag erna een familiereü nie in Holiday Inn met 19 neven en nichten uit o.m. Brussel en En geland. Tenslotte ben ik de enige tante die nog over is. Het was een fantastische bijeenkomst met taart en vuurwerk. Iedereen zag elkaar weer eens en maakte afspraken onderling. Op de woensdag daarna hier be neden in de recreatiezaal een mid dag voor genodigden. Dat is beter dan een receptie, want die had ik niet overleefd. We hadden een programma gemaakt, want als ie dereen aan een tafeltje zit te klet sen over zijn kwalen en ongemak ken, dat wilde ik voorkomen. Piet Ekel schetste een prachtig tijdsbeeld van de vorige eeuw ('Ik zou wel eens willen weten') en Lida en Frieda speelden quatre mains. Pianospelen is hun beroep. Zelf speelde ik vroeger harmo nium en ik heb jarenlang in ver schillende zangkoren gezongen. Cadeaus wilde ik niet hebben, men kon giften stoppen in een doos. Dat geld gaaf naar de Ne derlandse Hartstichting en Artsen Zonder Grenzen. Ik kook nog steeds zelf hier in Honsbergen. Alleen boodschap pen doe ik nooit meer in mijn een tje. Televisie? Ik kijk graag naar een wielerwedstrijd. De Tour de France vind ik geweldig door dat Franse landschap. Ik houd ook van een goede kwis om mijn ken nis te toetsen. En 's avonds natuur lijk Barend Van Dorp. Maar ik vind het heerlijk om met mensen te praten en ontvang graag bezoek. Zie ik je weer op 15 mei in het stembureau?' VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Van essentieel belang voor het sla gen van het koffiehuisconcept was onder meer de aanleg van een mi- niplein tussen het stationsgebouw en de Van Weedestraat. Daar zou een terras moeten worden gesi tueerd. Het aantrekkelijke voor de gemeente, aldus de ondernemers, zou zijn dat het monumentale ge bouw vanaf de openbare weg veel beter zichtbaar zou zijn. 'Een beeld waarmee de gemeente plaatselijk en regionaal voor de dag kan ko men', aldus de ondernemers. Het gemeentebestuur was er niet van onder de indruk en verleende geen financiële steun. Evenmin voor de vervanging van het sys teemplafond, waarmee volgens Verhoeks en Doorman het plafond is 'verminkt'. Rijksmonumenten weigerde ook een greep uit de kas te doen. Zonder deze twee aanpassingen heeft het koffiehuis geen kans van slagen, meent het tweetal, zodat het zijn plannen heeft ingetrokken. 'Omdat het toch al magere finan- 200 soorten, per stuk Ji. JlV jfi i Amsterdamseweg 57A Baarn naast kasteel Groeneveld Tel.: 035 -5431102 Iedere zondag en 365 dagen geopend Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Nieuwegracht IA, 3763 LP Soest Postbus 462.3760 AL Soest Tel. 035-6015566 - Fax 035-6026894 www.hooiiervcs.nl-info@hooijervcs.nl Open: ma t/m vrij van 7.30 -17.00 uur. 7 602 06 70 jen keuken 18,15 Salade van Spaanse ham en croutons Huisgemaakte garnalenkroketjes met tomatensaus ioort of identiteitskaart en. -Team Uitzendbureau '.straat 11 in Soest of 1ijn of Moud Hoekstra. Van de 200 parkeerplaatsen bij Albert Heijn aan de Beek en Daalselaan komen er 104 in een blauwe zone te liggen. Het College heeft vorige week inge stemd met de invoering van een parkeerzone. Dat betekent dat over een week of zes de blauwe strepen getrokken kunnen worden. Alleen als er be zwaren worden ingediend, loopt de procedure vertraging op. De supermarkt heeft om een blau we zone gevraagd, omdat er vol gens de bedrijfsleiding veel lang parkeerders gebruik maken van de Een wiel van het tandemstel van een paardentrailer heeft vrijdag middag de benen genomen. Op de Birkstraat raakte het los en scham pte het been van een tegemoetko mende motorrijder die daarna nog van geluk kon spreken. Het wiel belandde daarna op de motorkap van een geparkeerde auto die daar door beschadigd raakte. De wagen die de aanhanger met paard be stuurde, is een 39-jarige Soester. Het merkwaardige ongeval gebeur de rond twee uur 's middags. vakken dichtbij de winkel en dat is nu net niet de bedoeling. Het par keerterrein is immers bestemd voor het winkelend publiek, aldus AH. De gemeente heeft niet nagetrok ken of langparkeerders de vakken in beslag nemen, maar acht dat wel aannemelijk. Omdat ook het ad vies van de politie en eigenaar Heipo bv positief is, gaan burge meester en wethouders akkoord en zullen ze een verkeersbesluit publi ceren. Eigenaar Heipo of huurder AH van het terrein moet wel alle kosten voor zijn rekening nemen. De 104 vakken die straks binnen Over pakweg twee maanden moet op een deel van het terrein bij AH de parkeerschijf worden ge bruikt. de blauwe zone vallen, liggen dichtbij de supermarkt. Er mag t.z.t. maximaal anderhalf uur wor den geparkeerd en het gebruik van de parkeerschijf is verplicht. Over treders riskeren een boete van ruim 40 euro. De ruim negentig vakken op onder meer het nieuwe gedeelte van het parkeerterrein (in de richting van de nieuwe rotonde) mogen wel langer worden benut. Geldig do-vr. en zat. |p'BANKETBAKKERl]| Van Weedestraat 76 3761 CH Soest J Telefoon 035-601 28 23 Fax 035 - 602 61 42 Lichtgebonden witlofsoep Geroerbakte kalfsbiefstukpuntjes met krabsaus Lamskoteletjes met mintsaus Scholfilet met champignons in bladerdeeg Griesmeelpudding met tutti frutti Walnoot-chocoladevingers met kokosijs Koffie of thee met bonbon Op maandag menu inclusief glas wijn en koffie (niet op feestdagen Soesterbergsestraat 32A, 3768 EJ Soest Tel. 035 -601 31 82 ende diensten. vrij. oor een: 00-11.00 uur) nt een keurige indruk lame ook de sanitaire en feestdagen vrij. n deze boeiende functies, Ruud van Mourik of 0342) 46 12 93. Omdat de Derde Wereldgroep (DWG) er vorig jaar in is ge slaagd meer dan 9.075 euro aan giften en donaties te innen, verdubbelt de gemeente haar subsidie. Volgens de afspraak zal nu nog eens 4.537 euro worden overgemaakt. De Stichting ontving in 2001 ruim 14 duizend euro. De gemeente maakt jaarlijks 4.537 euro over en verdubbelt dat bedrag nu, omdat de doelstelling is gehaald. Omdat er bij de begrotingsbehandeling in oktober nog wat geld was te verde- len, besloot de gemeenteraad aai de DWG 2.300 euro extra zou krijgen. Dat bedrag staat inmiddels ook op de rekening van de stich ting. De DWG steunde in het afgelopen jaar dertien projecten in verschil lende ontwikkelingslanden. Daar mee was een bedrag van 23 dui zend euro gemoeid. Het zijn vooral kleinere projecten, die door de DWG worden gesteund, omdat deze meestal geen gehoor krijgen bij de grote organisaties. Dit jaar vraagt de Soester stichting aandacht voor met name de Auro- ville Village Action Group (AVAG) die haar werkterrein heeft in circa 35 dorpen in Zuid-India. Ze introduceert nieuwe lesmetho den, organiseert culturele uitstap jes voor de leerlingen en bevordert het contact tussen de ouders en de scholen, waar meestal 50 tot 100 kinderen in een klas zitten. Per school is 900 tot 1.300 euro nodig. A.S. ZONDAG GEOPEND VAN 11.00 TOT 16.00 UUR Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 HOBBY-KNAUSen FENDT DEALER 3 TOPMERKEN ONDER 1 DAK EN KEUS UIT 100 OCCASIONS De Cannenburg Caravans De Sfcigcr 13-16. ALMERE 036-531 34 70 [NFO@CANNENBURG.NL i bediening aan onze >r een vlotte ;omen en een Enige ervaring in de l Werktijden/dagen in Horeca-CAO (functie ciële plaatje er nu helemaal niet meer florissant uitziet', schrijft het in een brief aan het College. Overigens moet Verhoeks en Doorman van het hart dat ze de medewerking van de gemeente van zeer positief (bouwzaken) tot zeer moeizaam (horeca) hebben erva ren. Nadat er volgens hen aanvan kelijk positief en enthousiast op de plannen was gereageerd, kregen ze geen horecavergunning, omdat ze het diploma Sociale Hygiëne niet Foto: Soester Courant in hun bezit hebben. Ze hadden om een voorlopige vergunning ge vraagd, onder de voorwaarde dat ze vóór opening van het koffiehuis deze papieren wel zouden hebben gehaald, maar de gemeente stem de daar niet mee in. Soester Courant overal thuis is Soest ester rtjv- 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl Di Lassostaat 65% tel. 6022195 Ontdek de geneeskrachtige wer king van kruiden. De Volksuniver siteit Soest verzorgt op vrijdag 19 april, van 10:30-16:00 uur, een workshop over de geneeskrachtige werking van kruiden. Er is een toenemende vraag naar natuurlij ke middelen zoals kruiden die op een milde manier allerlei gezond heidsklachten kunnen bestrijden Aan de orde komen onder andere de filosofie van de kruidengenees- kunde; theorie over de meest werkzame bestanddelen met hun belangrijkste eigenschappen; de geneeskrachtige toepassing van kruiden bij tal van aandoeningen zoals bij infectieziekten, spijsverte ringsklachten, luchtwegaandoenin gen, huidaandoeningen, stress, spier- en gewrichtsklachten, nier en blaasaandoeningen en EHBO; recepten voor het zelf maken van natuurlijke geneesmiddelen met kruiden zoals tinctuur, kruidenoli- ën en zalijes. Kosten voor de workshop: 25,00; kosten voor materiaal: 11,50. Belgenmonument Op dinsdag 9 april om 14:00 uur is het mogelijk om met de Volks universiteit Soest een bezoek te brengen aan het Belgenmonument in Amersfoort. In 1999 is het in 1916/17 gebouwde monument met de daarbijbehorende tuin ge heel gerestaureerd. De heer Cra- mer, architectuur historicus van het Gemeentelijk Bureau Monumen tenzorg zal de geschiedenis van het monument toelichten en een rond leiding verzorgen. Op deze manier is het mogelijk inzicht te krijgen in een heel bijzondere periode waar in de stad Amersfoort, samen met de omliggende gemeenten aan ca. 25.000 Belgische vluchtelingen onderdak heeft gegeven. Kosten voor deze excursie: 3,50. Informatie, inschrijving en cursus programma: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65,3766 EB Soest, 886022195, e-mail: vu- soesl@csnet.nl; maandag 13:00- 16:00 uur; dinsdag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur. Ze zijn inmiddels weer alle maal veilig thuis, de negen Soester(bergse) aannemers die begin maart naar de Filippij nen vertrokken om daar, sa men met een aantal collega's uit de buurt, 'even' een paar huizen te bouwen. De klus is inmiddels geklaard: er werden vijf vrijwel complete woningen neergezet, waarvan de funde ring al was gelegd. Dat gebeurde niet zomaar. In de eerste plaats moest er onder be hoorlijk primitieve omstandighe den worden gewerkt, bij tropische temperaturen (zo'n 35 38 gra den), en in de tweede plaats kon den ze voornamelijk gebruik ma ken van eenvoudig handgereed schap, dat ze van huis hadden meegenomen. 'Ze hébben het daar eenvoudig niet,' zeggen Jan Bode- wes, Stan Uyland, Franco van Asch en Rob de Jong, die de Soes ter Courant vorige week een kort reisverslag gaven. Vijf families in Las Pinas, een voorstad van de Filippijnse hoofd stad Manilla, hebben de bouwers, door gezamenlijk de handen weer eens 'ouderwets' uit de mouwen te steken, aan een eenvoudige maar degelijke woning kunnen helpen. De bewoners zelf hielpen, volgens afspraak, ook enthousiast mee. Het wijkje omvat 166 woningen en daar werken zo'n 15 lokale bouw vakkers aan, plus nog een groot aantal vrijwilligers. De huisjes - 4 x 4V2 meter oppervlak, twee ver diepingen - zijn bedoeld als een gezinswoning. 'Niet groot,'zeggen de bouwers, 'maar wél van steen!' De meeste bewoners van de om ringende sloppenwijk moeten het met een houten huisje doen. De Soesters zijn nog onder de indruk van wat ze er aantroffen, maar ook van de schoonheid van het land. 'Het zag er op het eerste oog be hoorlijk toeristisch uit, maar als je verder keek zag je wel dat het er erg arm is. Er is een enorm con trast tussen de krottenwijken en de villa's van de miljonairs, die je daar ook hebt...' Voor de meeste deelnemers was het de eerste keer dat ze meede den aan het project van Habitat for Humanity, dat in zo'n 125 landen ter wereld huizen bouwt voor de allerarmsten (in 25 jaar al ca. 120.000) en daarbij altijd gebruik maakt van vrijwilligersmankracht. Die hoeft niet per se te bestaan uit bouwkundigen, want iedereen die kan sjouwen en bij wijze van spre ken een spijker slaan is al geschikt om mee te helpen. Jan Bodewes was er trouwens al een keer ge weest, samen met collega's van de Stichtse Houthandel (Stiho), die daar vorig jaar ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum met 300 mensen 75 woningen bouwde. 'Flink er tegenaan' Het bouwproject heeft heel wat van de mannen gevergd: Vijf da gen flink 'er tegenaan', elke och tend om zes uur op en pas om half zeven 's avonds weer in het hotel, op een paar kilometer van de bouwplaats. Maar het gebeurde allemaal in een ontspannen sfeer. 'Het ging er heel relaxt aan toe. Ach, je hebt daar ook geen tele foon die voortdurend rinkelt...' De plannen voor een koffie huis in stationsgebouw Soest- dijk zijn van de baan. De initia tiefnemers Frank Verhoeks en Simco Doorman zien er van af, omdat ze de financiering niet rond krijgen. Ze hadden gere kend op subsidie van zowel de gemeente als Rijksmonumen ten, maar kregen nul op het re kest. De vlag in top: de huisjes zijn in vijf dagen tijd zo goed als klaar. Ze hebben hard gewerkt, dat ze ker. 'Je naait elkaar natuurlijk ook een beetje op, onder het motto: niet mauwen maar bouwen. Maar we hebben niemand horen klagen. En 's avonds maakten we er ook wat van; je kon wel uitgaan, maar voor de rest hebben we het met elkaar zo gezellig mogelijk ge maakt.' Habitat for Humanity is een chris telijke organisatie en de Filippijnen zijn een zeer katholiek land. Dat hebben de Soester bouwers en hun collega's aan den lijve ondervon den: Elke ochtend werd het werk begonnen met gebed en toen de huisjes er aan het eind van de week stonden werden ze ook nog eens, met het nodige ceremonieel inge zegend- Dat het bouwproject eigenlijk nauwelijks meer dan 'een druppel op een gloeiende plaat' is, zien de Soester bouwers - die elk zo'n 4500 euro neertelden voor de reis - uiteraard ook wel in, 'maar je doet toch wat je kunt. En dit doet je veel meer dan even een girootje uitschrijven...' De beelden staan nog op hun netvlies, zeggen ze. 'We hebben die week daar heel intensief beleefd; dat staat echt op je harde schijf,' zoals Stan Uyland het uitdrukt. De gezamenlijke bouwers werden in Las Pinas ontvangen bij een Fi lippijnse senator.

Soester Courant | 2002 | | pagina 3