LMJ 0 Voorta indiv Politiek moet meer openstaan voor wat leeft in samenleving I WOENSDAG 10 APRP \A 1 MELDPUNT WOONOMGEVING -- - |i eer en wethouders hebben voor dit 3 dagen aangewezen waarop in afwijking Vinkeltijdenwec winkels in Soest en l mogen zijn geopend. Het gaat om ^9 mei (Hemelvaartsdag); 20 mei (Tweede Pinksterdag); 26 december (Tweede Kerstdag); zondag 30 juni; zondag 14 juli; zondag 8 september; zondag 13 oktober; zondag 10 november; zondag 22 december. Op deze dagen mogen niet alleen de winkels open zijn, maar is het ook toegestaan straathandel uit te oefenen en markten te houden. Tuincentra mogen extra geopend zijn op de zondagen 8 en 15 december. Bij het Meldpunt Woonomgeving kunt u vragen en opmerkingen'kwijt over het onderhoud van de woonomgeving (bijvoorbeeld groen, wegen, vijvers, verkeersborden, hondenpoep en zwerfvuil). Het telefoonnummer is (035) 609 36 66. E-mail: meidpunt@soest.nl In de gemeentelijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt besteden we aandacht aan een onderwerp dat speelt in uw woonomgeving. Deze maand: DE OPRUIMBENDE De kinderen van de Desmond Tutuschool die op De Eng meedoen aan het project Opruimbende, hebben nog één grote wens: dat ook hun vaders en moeders meedoen. Daarom besloten ze plannetjes te maken om hun ouders zover te krijgen. De Opruimbende is nu alleen nog actief op De Eng. Er bestaan ook plannen om hetzelfde project in Smitsveen te beginnen, in samenwerking met de Klimop-school. Af enige tijd is de Opruimbende op de Éngh behoorlijk actief. Wie denkt dat de 'bende* alleen te maken heeft met opruimen van rom mel, heeft het mis. In dit project gaat het om meer. Het gaat om de koppeling tussen natuur, milieu, de woonomgeving en de zorg en ver antwoordelijkheid die we daarvoor met z'n allen hebben. Het is een leuke en belangrijke activiteit waar in leerkrachten van de Desmond Tütuschool nauw samenwerken met Buurtwerk Stichting Balans, de afdeling Groen van de gemeente, het Milieu Educatief Centrum (MEC) aan de Molenstraat en de woningcorporatie Portaal Eemland. Met een regelmaat van zes keer per jaar besteden ze, samen met leerlingen van de Desmond Tutuschool, aandacht aan milieu, natuur en woonomgeving. In februari was het weer zover dat een groep kinderen van de Desmond Tutuschool samen met leerkrachten actief van start gingen. Met het oog op het naderende voorjaar ging het over de knoppen aan de takken van struiken en heesters. Grote vraag was uit weike knop pen straks de bloemen en uit welke de blaad jes tevoorschijn komen. Daarna volgde de pre sentatie van de verschillende takken, zoals van de kastanje, de wilg, de rododendron en de eis met hun mannelijke en vrouwelijke knoppen. Henriette Steyn van het MEC liet de kinderen zien wat de verschillende kenmerken tussen de takken onderling zijn en hoe het komt dat de ene tak in de winter helemaal geen blade ren heeft en de andere juist weer wel. Om erachter te komen welke knoppen van de bloemen zijn en welke van de blaadjes, leer den de kinderen een ezelsbruggetje. Knoppen die van binnen een beetje groen zijn, worden blaadjes; knoppen die van binnen een kleurtje hebben, worden bloemen. De schooljeugd moest ook zelf aan de slag. Elke tak werd aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Daarbij kwamen vragen aan de orde als: welke knoppen zijn het grootst? Hoe voelen ze? Zijn ze glad, zacht, harig of kleve rig? Hoe ruiken ze? De kinderen bekeken met een loep de knoppen aan de binnenkant op kleur en structuur. De tweede helft van de les was ingeruimd voor de zorg voor het milieu en de woonom geving. Daarbij kwam het zwerfvuil tussen heesters en struiken aan de orde. Om daar iets aan te doen, ging iedereen naar buiten. Voorzien van handschoenen, piasticzakken en knijpers ging iedereen aan de slag. De afspraak was dat het meest bizarre voorwerp dat gevonden werd, apart zou worden gehouden voor de Afvalexpositie aan het eind van het schooljaar. De schofieren doen het werk in het kader van de Opruimbende-actie niet voor niets. Hoe meer afval ze verzamelen, hoe meer groene kaarten ze verzamelen. Deze zijn aan het eind van het schooljaar belangrijk, omdat ze dan kunnen worden ingeruild voor speelgoed. woensdag 10 april 2002 Paginawoensdag 10 april NIEUW RAADSLID: TIJMEN KOELEWIJN VAN SOEST 2002 NIEUW RAADSLID: GERT NIJHOFF VAN SOEST 2002 De nieuwe gemeenteraad van Soest is geïnstalleerd. Veel nieuwe gezichten - om precies te zijn 13 - vertegenwoordigen de raad. Graag willen we deze nieuwe raadsleden aan u voorstellen. In dit nummer van Op 't Hoogt kunt u kennismaken met Tijmen Koelewijn en Gert Nijhoff van Soest 2002, Paul Lemmen van de P.v.d.A., Yolande Gastelaars van Gemeentebelangen Groen Soest en Huseyin Önal van Groen Links. In de volgende uitgaven van Op 't Hoogt komen aan het woord Roder van Arkel en Ingrid Koomen-Beerman van Gemeentebelangen Groen Soest, Valeska Kleczeweski en Teun Middelkoop van Soest2002, Max van Buiten en Annet Oostrom-Wernsen van het CDA, Eric Bervoets van de P.v.d.A. en Peter Hoebée van de WD. NIEUW RAADSLID: HUSEYIN ÖNAL VAN GROEN LINKS Tijmen Koelewijn, die zijn loopbaan afsloot als algemeen directeur van drukkerij Atlas en sinds twee jaar in de vut, woont al 32 jaar in Soest. Hij is vooral actief geweest in het kerkelijk werk. Zijn belangstelling gaat met name uit naar sociale zaken, in het bijzonder het ouderenbeleid, en verkeer. Hij heeft gekozen voor Soest 2002, omdat een aantal punten in bet programma van deze nieuwe partij hem aanspreekt NIEUW RAADSLID: PAUL LEMMEN VAN DE P.V.D.A Gert Nijhoff, burgerambtenaar bij defensie, woont al ruim dertig jaar in Soesterberg. Hij heeft zich altijd voor het reilen en zeilen in het dorp geïnteresseerd. De laat ste jaren is hij zich vooral actief gaan bezighouden met de toekomstplannen voor Soesterberg. Omdat hij zich daar ook politiek voor in wil zetten en het programma van Soest 2002 hem het meest aanspreekt, stelde Nijhoff zich verkiesbaar voor het raadslidmaatschap. Ruimtelijke ordening en verkeer hebben zijn grootste interesse. NIEUW RAADSLID: YOLANDE GASTELAARS VAN GGS Huseyin Önal, student medische microbiologie, is van Turkse afkomst. Hij woont sinds 1996 in Soest. Vier jaar geleden sloot hij zich aan bij Groen Links. Voor deze partij is hij op veel terreinen actief. In zijn vrije tijd zet hij zich in als coördinator voor het opzetten van een cursuscentrum. De belangstelling van Önai gaat vooral uit naar onderwerpen op het gebied van cultuur, milieu, werkgelegenheid en algemene bestuurszaken. Adviseur sociaal beleid Paul Lemmen, tien jaar Woonachtig in Soest, is in de gemeenteraad gegaan om de dreigende ondergang van de PvdA In Soest te voor komen. Als actief lid wilde hij zijn uiterste best doen om ervoor te zorgen de Rv.d.A in de gemeenteraad te laten terugkomen. Het logisch gevolg hiervan was instemming toen hem gevraagd werd raadslid te worden. Lemmen heeft veel bestuurlijke ervaring, vooral op het vlak van de sportorganisatie. Zijn belangstelling gaat dan ook in de eerste plaats uit naar algemene bestuurszaken en sport. M Voor zelfstandig ondernemer (tekstschrijver) Yolande Gastelaars, sinds 1989 woonachtig in Soest, was het logisch dat ze raadswerk ging doen na vijf jaar tegen de gemeente te hebben geageerd over een ruimtelijke- ordeningskwestie. 'Als je vijf jaar roept dat de gemeente het verkeerd heeft gedaan, moet je het lef hebben om zelf op die stoel te gaan zitten." De keuze voor Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) vloeit voort uit het volgens haar meest duidelijke en contentieuze beleid dat deze partij heeft gevoerd. Haar grootste belangstelling heeft ruimtelijke ordening. 99 Bestaat er een kloof tussen de burger en het gemeentebestuur? De uitslag van de verkiezingen voor de gemeenteraad, vorige maand, gaf daarover niet echt duidelijkheid. "Er is een hoop frustratie bij burgers", stelt Hans van Wuijekhuijse, fractievoorzitter van Gemeentebelangen Groen Soest. "Al kunnen we daar niet helemaal de vinger op leggen. Dat is de ellende. Er is wel sprake van ontevredenheid, maar waarover is vaak heel verschillend. Er is een grondbeweging van: het gaat niet goed, het gaat niet zoals we willen of enkel: het moet anders. Daar blijft het vaak in hangen. Daarom is het werk van de commissie bestuurlijke vernieuwing belangrijk. Ze kan een bijdrage leveren aan. de manier van werken van de politiek. Zodat deze meer openstaat voor datgene wat er leeft in de samenleving." ans vari Wuijekhuijse van Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) is één van de raadsleden die in de nieuwe vorm van besturen - het dualisme - in plaats van een wethouder voorzitter is gewor den van een raadscommissie, in dit geval de com- missië bestuurlijke vernieuwing. "In het nieuwe bestuurssysteem zullen individuele raadsleden, de raadsfracties en de raad als geheel aan de gang moeten om daadwerkelijk zelf in gesprek te komen met de inwoners over wat er leeft in Soest in plaats van alleen op de agenda te letten, te kijken wat er op hen af komt en daar com mentaar op te leveren. De bestuurders moeten veel meer pro-actief naar Soest toe werken, contact zoe ken met betrokkenen en met mensen die verstand hebben van de onderwerpen die aan de orde zijn. Mensen die een verantwoordelijkheid hebben, moe ten in contact worden gebracht met betrokkenen. Dat is echt een heel andere manier van werken," BURGERWERKGROEP Het vertrekpunt van de nieuwe raadscommissie is overigens niet vlekkeloos. De burgerwerkgroep die zich heeft bezig gehouden met bestuurlijke ver nieuwing, wilde een andere samenstelling van de raadscommissie. "Daar hebben we nu niet voor Van Wuijekhuijse vindt het een grote verantwoordelijk heid van de gemeenteraad om met bestuurlijke ver nieuwing bezig te zijn en te blijven. Maar eerst wil hij in een open dialoog, zonder voorwaarden vooraf van de gesprekspartners, praten over de aanpak. "Er moeten niet van tevoren piketpaaltjes geslagen worden waar we binnen moeten blijven. Bestuurlijke vernieuwing is een proces, niet één grote klap. De burgerwerkgroep heeft i dat er zaken Hans van Wüjkhtiijse van Gemeentebelangen Gtoen Soest: "Met Soest in gesprek en discusse gaan om te kijken waar het om gaat" gekozen", aldus Van Wuijkhüijse. "Dat heeft ermee te maken dat we eerst huishoudelijke zaken voor de raad moeten regelen. Verder heeft de politiek nog maar heel korte tijd gehad om zich een gedachte te kunnen vormen over wat er allemaal is ingebracht door de burgerwerk groep. We willen eerst goed bekijken wat ze ons heeft aangeboden en hoe we daarmee willen omgaan. Die discussie is nog helemaal niet gevoerd. Op termijn kan het best zo zijn dat we tot een andere samenstelling van de raadscommissie, bijvoorbeeld door - wat de burger werkgroep wil - er een aantaf burgers in op te nemen en eert onafhankelijk voorzitten Maar eerst willen we als raad graag een gesprek met de burgerwerkgroep. Over vragen als: wat hebben jullie aan aanbevelingen aan ons gedaan en wat bedoelen jullie daar dan mee. Want de bedoelingen moeten hier en daar toch nog even licht worden. Op basis daarvan trekken we een plan hoe we met de raadscommissie verdergaan." fundamenteel moeten veranderen. Dan moet je wel weten welke en hoé. Daar zul je mensen in mee moeten krijgen. Dat gebeurt niet als je de deur dicht gooit. Ik heb alle moeite gedaan om de deur weer open te krijgen. Die staat wat de raad mij betreft wagenwijd open, dus ik hoop dat de werkgroep weer gaat meedoen." IN BEWEGING Niet alleen de werk groep trouwens. Van Wuijekhuijse wil pra ten met iedereen die ideeën heeft over bestuurlijke ver nieuwing. Inwoners van Soest, maar mis schien ook wel van buiten Soest die er verstand van hebben en belangrijke elementen kunnen inbrengen. "Je moet alles bij elkaar brengen, in de com missie bespreken, iedereen de mogelijkheid bieden mee te praten, of hij nu in de commissie zit of niet, zodat we tot een goede meningsvorming kunnen komen." Van Wuijekhuijse vindt dat er echt iets in beweging gezet moet worden. "Niet alleen meer dingetjes op papier regelen en hopen dat het ook inderdaad gebeurt zoals het er staat. Er is natuurlijk geen garantie dat dit gaat lukken. Maar het is wel zo dat er de laatste jaren in Soest al veel is gebeurd om te kijken wat er verbeterd zou kunnen worden aan de manier van werken en in de omgang met burgers. Bijvoorbeeld door instelling van klankbordgroepen, waardoor interactief contact met de burgers ontstond. 'De kunst is nu om al die stromen in Soest bij elkaar te brengen en van daaruit een stroom versnelling te bewerkstelligen. De weg daarheen gaan we de komende periode bepalen. We moeten denk ik een concreet actieplan maken om het werk echt han den en voeten te geven. Daar gaat de commissie eerst mee aan de gang. Raadsleden moeten niet alleen maar navelstaren en iets bedenken dat leuk vernieuwend klinkt, ze moeten vooral met Soest in gesprek en in dis cussie gaan om te kijken waar het om gaat. Het moei lijke is dat zulke discussies al snel vanuit structuren wor den gevoerd in plaats van, waar het omgaat, vanuit cul tuur. Er moet echt een cultuurverandering komen. De raad moet veel meer dan voorheen vanuit de inwoner van Soest denken in plaats van uit de raad zelf." REFERENDUM Als de commissie eerst een aantal essentiële zaken op de rails heeft gezet en een begin heeft gemaakt het dualisme op een goede manier in de gemeenteraad te implementeren, is één van de belangrijke punten waar de commissie mee aan de slag gaat het referendum. Voor de burgers is het mogelijk gemaakt om dit aan te zwengelen, de commissie zal ook naar wegen zoeken om de organisatie van een referendum door de raad mogelijk te maken. Ook de Rekenkamer is een belang rijk onderwerp. Deze is een belangrijk instrument voor de raad in zijn toenemende controlerende functie ten opzichte van het college, waarin de wethouders immers geen raadslid meer zijn. Meer nog dan om de financiën gaat het om de beoordeling van de doeltreffendheid van het beleid. Wat is ervan terechtgekomen? Was dit ook de bedoeling? Is men er blij mee of moet het in de toe komst anders? Dat Van Wuijekhuijse lid is van een fractie die in het col lege is vertegenwoordigd, ziet hij niet als een bezwaar. 'Als je voorzitter bent van een commissie als deze, zul je je ten dienste moeten stellen van de gemeenteraad. Dat betekent dat je dus niet alleen je eigen partij of je eigen wethouder kunt dienen. Als je dat doet is er geen mogelijkheid om te functioneren. De reden waar de collegepartijen vier van de vijf commissievoorzitters leveren heeft te maken met mankracht. Maar je vervult het voorzitterschap ten behoeve van de raad en van alle burgers, niet van je eigen partij." De commissie vergadert in mei voor de eerste keer. Dan staat in ieder geval het actieplan op de agenda. De naamswijziging mag dan van ondergeschikt belang zijn, het effect ervar is groot, zegt voorzitter Pierre Somers. "We gaan ons nu omvormen tot een groep belangenbehartigers van de individuele gehandi capte. In het kader van de cliëntenparticipatie kan voortaan iedereen met een lichamelijke en/of geestelijk beperking contact opnemei met de adviesgroep, een officieel platform. Tot nade order beschouwen wij ons als de spreekbuis van de gehandicapten in Soest." Sc spreekpunt en te bereiken telefoon (035) 602 70 76. ADVIES Het gemeentebestuur kan van de cliëntenparticipatie 1 bestaande en het te ontwik nen die verband houden m gehandicaptenbeleid in het Voorzieningen Gehandicapi De cliëntenraad mag ook c aan burgemeester en weth De Adviesgroep Gehandic2 zo'n twintig jaar geleden o| bestuur in het leven geroef Somers. "Dat beviel zo goc andere naam, tot op de da; bestaan. In de loop der jar< soms op verzoek van het g alle gemeenten in Nederlai Pierre Chronosch SM De gemeente Soest gemeente. Daar zij groen mooi groen t medewerkers van d hun handen uit de i informeren u graag maand het onderhc AAN SNOE1V ALTIJD WOR euke quizvi bomen sta* de gemeen het antwoord: 15 drie tot vijf jaar o Het Meldpunt W< om te snoeien. D ker gevolgen hee dat uitleggen, be| Kwalijke gevolger invalspoort voor het snoeien van k en zijwinden. Afg kroon vormt zich genomen. In zo'n Er zijn drie snoei van een boom, v> bele toppen, schi toe. Ten slotte is evenals takken di gaande wegen re belemmering vo< Voor vragen en Woonomgeving

Soester Courant | 2002 | | pagina 12