«Mm 0 de fVekehj oortaan ook aandacht voor individuele gehandicapte *5 op 't Hoogt Werken aan verkeersveiligheid Milieuvriendelijk tuinieren Boomdikte meten NIET GEBOGEN, MAAR HANDHAVEN OM KWALITEIT LEEFOMGEVING TE WAARBORGEN Actie Zomerschoon 2002 g 10 april 2002 Pagina iBLoensdag 10 april 2002 Pagina 3 ID: VAN SOEST 2002 bijvoorbeeld door instelling van irdoor interactief contact met de <unst is nu om al die stromen in gen en van daaruit een stroom- elligen. De weg daarheen gaan Ie bepalen. We moeten denk ik maken om het werk echt han- i. Daar gaat de commissie eerst >leden moeten niet alleen maar snken dat leuk vernieuwend il met Soest in gesprek en in dis- i waar het om gaat. Het moei- ies al snel vanuit structuren wor- an, waar het omgaat, vanuit cul- cultuurverandering komen. De in voorheen vanuit de inwoner ats van uit de raad zelf." een aantal essentiële zaken op :en begin heeft gemaakt het manier in de gemeenteraad te 'an de belangrijke punten waar de slag gaat het referendum, nogelijk gemaakt om dit aan te ie zal ook naar wegen zoeken en referendum door de raad c de Rekenkamer is een belang- een belangrijk instrument voor nde controlerende functie ten waarin de wethouders immers Meer nog dan om de financiën ïling van de doeltreffendheid van terechtgekomen? Was dit ook blij mee of moet het in de toe- I is van een fractie die in het col- d, ziet hij niet als een bezwaar, an een commissie als deze, zul i stellen van de gemeenteraad, niet alleen je eigen partij of je ienen. Als je dat doet is er geen tioneren. De reden waar de de vijf commissievoorzitters met mankracht. Maar je vervult behoeve van de raad en van alle i partij." in mei voor de eerste keer. het actieplan op c De gemeenteraad stemde op 17 januari in met de inwerkingtreding van de Verordening Cliëntenparticipatie. Als gevolg hiervan gaat de Adviesgroep Gehandicaptenbeleid Soest verder als Cliëntenraad Chronosch zieken en Gehandicapten Soest (CCG). Wie eens ibtenaar bij defensie, woont al sterberg. Hij heeft zich altijd voor het dorp geïnteresseerd. De laat- >ral actief gaan bezighouden met oor Soesterberg. Omdat hij zich in wil zetten en het programma et meest aanspreekt, stelde r voor het raadslidmaatschap, n verkeer hebben zijn grootste ID: ELAARS VAN GGS raad nu enkel uit mannen bestaat. ^\e naamswijziging mag dan van ondergeschikt slang zijn, het effect ervan groot, zegt voorzitter ïrre Somers. "We gaan is nu omvormen tot een oep belangenbehartigers yin de individuele gehandi- Ipte. In het kader van de lëntenparticipatie kan lortaan iedereen met een ihamelijke en/of geestelijke iperking contact opnemen iet de adviesgroep, een officieel platform. Tot nader order beschouwen wij ons als de spreekbuis van de gehandicapten in Soest." Somers is voorlopig het aan spreekpunt en te bereiken op het adres Nassaulaan 31 telefoon (035) 602 70 76. ADVIES Het gemeentebestuur kan de adviesgroep in het kader van de cliëntenparticipatie om advies vragen over het bestaande en het te ontwikkelen beleid op alle terrei nen die verband houden met het integraal gemeentelijk gehandicaptenbeleid in het algemeen en de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) in het bijzonder. De cliëntenraad mag ook ongevraagd advies uitbrengen aan burgemeester en wethouders. De Adviesgroep Gehandicaptenbeleid in Soest werd zo'n twintig jaar geleden op verzoek van het gemeente bestuur in het leven geroepen, vertelt voorzitter pmers. "Dat beviel zo goed dat ze, zij het met een hdere naam, tot op de dag van vandaag is blijven «staan. In de loop der jaren ontstond, soms spontaan, öms op verzoek van het gemeentebestuur, in vrijwel alle gemeenten in Nederland een adviesgroep gehandi- Pierre Somers. voorzitter van de Cliëntenraad Chronosch zieken en Gehandicapten Soest (CCG): "Contact krijgen met de achterban". vrijblijvend wil kennismaken met de CCG is van harte welkom op de eerstvolgende openbare vergadering op donderdag 25 april om 14.00 uur in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. De CCG verwacht zeker ook inwoners van Soesterberg, ouders van kinderen met een handicap en vanzelfsprekend meisjes/vrouwen omdat de capten. Deze had meestal de functie van een platform dat de steun had en de spreekbuis was van mensen met een beperking." Zo'n platform functioneerde vrij onafhankelijk van de gemeente waaraan het advies gaf of waarop het kritiek leverde. Het beperk te zich overigens niet tot gemeentelijke zaken alleen, maar richtte zich waar nodig ook tot instanties, instellingen en bedrijven. Vooral bij (ver)bouw van grootwinkelbedrijven was de adviesgroep actief om een goede toegankelijkheid en voldoende parkeerplaatsen voor gehandicapten te bewerkstelligen. BELANGENBEHARTIGING Omdat aan het vrijblijvende karakter van de adviesgroe pen enkele haken en ogen zaten, besloot de rijksover heid een paar jaar geleden hieraan een eind te maken door het 'handen en voeten' te geven. Het gevolg hier van is onder andere dat het platform zich voortaan meer met individuele belangenbehartiging zal bezighou den. "Dit gebeurde tot dusver bijna niet", aldus Somers. Wel heeft de adviesgroep de mensen persoonlijk bena derd door het houden van (drie) enquêtes. Het doel ervan was tweeledig: contact te krijgen met de achter ban alsmede inzicht krijgen in de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Dit is overigens maar een - zij het belangrijk - onderdeel van het totale werk terrein van de adviesgroep. Ten slotte wijst voorzitter Somers erop, dal; degenen die zitting willen nemen in het nieuwe platform dit op persoonlijke titel doen. "We willen niet dat er een ver tegenwoordiger zit namens een bepaalde groep. We gaan niet allemaal vakjes en hokjes maken voor elke groep van verschillende gehandicapten. We zoeken vooral mensen met affiniteit met de onderwerpen die aan de orde komen en die er bovendien een substantieel deel van hun vrije tijd in willen steken." nemer (tekstschrijver) Yofande woonachtig in Soest, was het rk ging doen na vijf jaar tegen de eageerd over een ruimtelijke- je vijf jaar roept dat de gemeente laan, moet je het lef hebben om n zitten." De keuze voor oen Soest (GGS) vloeit voort uit duidelijke en contentieuze ieeft gevoerd. Haar grootste ntelijke ordening. De gemeente Soest is een groene gemeente. Daar zijn we trots op. Om het groen mooi groen te houden, steken vele medewerkers van de gemeente Soest hun handen uit de mouwen. Wij informeren u graag hierover. Deze maand het onderhoud van de bomen. AAN SN OEI WENS EN KAN NIET ALTIJD WORDEN VOLDAAN euke quizvraag: hoeveel gemeentelijke bomen staan in de bebouwde kom van de gemeente Soest? Chris Swinkels, uitvoerder beheer van de afdeling Gröën en Milieu, weet het antwoord: 15.000. Hij inspecteert jaarlijks alle bomen. Daarnaast moeten ze periodiek eens in de drie tot vijf jaar onderhouden worden, een karwei dat is uitbesteed aan een gespecialiseerd bedrijf. Het Meldpunt Woonomgeving krijgt volgens Swinkels, naast vragen en wensen, regelmatig verzoeken om te snoeien. Daaraan kan lang niet altijd worden voldaan,.temeer omdat snoeien vaak veel kwalij ker gevolgen heeft. "Soms is de overlast die mensen van bomen hebben van tijdelijke aard. Als we dat uitleggen, begrijpt men dat meestal wel", zegt Swinkels. Kwalijke gevolgen van snoeien zijn bijvoorbeeld het onnodig veroorzaken van snoeiwonden, een invalspoort voor ziekten en schimmels met kans op inrotting; verstoring van kroon en wortels, en bij het snoeien van koppen en zijarmen instabiliteit van de boom, waardoor deze gevoelig is voor draai en zijwinden. Afgezien hiervan geeft extreem snoeien een explosie van zogenoemd waterlo: in de kroon vormt zich jong hout, waardoor een (te) dichte kroon ontstaat en nog meer licht wordt weg genomen. In zo'n geval staat het resultaat van het snoeien niet in verhouding tot de gevolgen ervan. Er zijn drie snoeiperioden: maart, juni/juli en september/oktober, en drie snoeivormen: de jeugdfase van een boom, waarin vormsnoei belangrijk is, de halfwasfase (opkronen, de onderste takken, dub bele toppen, schurende en vergroeide takken eruit) met begeleidingssnoei naar de uiteindelijke vorm toe. Ten slotte is er de volwassenfase met onderhoudssnoel (dode en gebroken takken verwijderen, evenals takken die schade kunnen toebrengen aan derden. Bovendien moet op hoofdwegen en door gaande wegen rekening worden gehouden met een vrije hoogte van vier meter, omdat ze geen belemmering voor het verkeer mogen zijn. Voor vragen en/of opmerkingen kunt u contact opnemen met het Meldpunt Woonomgeving, telefoon (035) 609 36 66. In Soest, Soestduinen en Soesterberg zijn veel gebieden duurzaam veilig ingericht. Dit houdt in dat bij en in de 30 kilometer per uur gebieden borden zijn geplaatst. Alleen op de hoofdwegenstructuur - de wegen die een zekere stroomfunctie hebben - geldt een snelheid van 50 kilometer per uur. Om te bereiken dat automobi listen niet harder rijden dan 30 kilometer per uur zijn snelheidsremmende maatregelen getroffen. De wegge bruiker heeft echter ook een eigen verantwoordelijkheid. Hij of zij moet zich ervan bewust zijn dat het rijden met een hogere snelheid verkeersgevaarlijk is. De zwakkere verkeersdeelnemer (fietsers en voetgangers) zijn erg kwetsbaar. Het afgelopen jaar is een communicatiecampagne gehouden om de 30 kilometer per uur 'tussen de oren' te krijgen. Tijdens de campagne met als titel '30 km ook voor ons!' zijn diverse acties gehouden waaronder de actie Staandehouding bij basisscholen. Ook zijn twee nieuwsbrieven verzonden en zijn gesprekken gevoerd met burgers waarin wensen konden worden aangegeven. Tijdens de gesprekken kwam naar voren dat veel weg gebruikers geen voorstander zijn van drempels en plateaus. Wel zijn enkele wegen genoemd waar aanvul lende snelheidsremmende maatregelen noodzakelijk zijn. De komende maanden worden op diverse wegen mobiele wegversmallingen aange bracht. De versmallingen kunnen worden gelegd in bochten als snelheids remmer, als rustpunt in een smalle straat en ter verduidelijking van een zebrapad. 30 kilometer per uur 'tussen de oren' Op de kruising Clemensstraat-Di Lassostraat en Obrèchtstraat-lsaacstraat zijn wegversmallingen aange bracht. Weer een maatregel om de gemeente Soest verkeersveiliger te maken. OOK VOOR ONS RAADS- EN COMMISSIEVERGADERINGEN APRIL MEI 18 april: gemeenteraadsvergadering; 24 april: commissie Sport, Onderwijs en Welzijnszaken (SOW). 13 mei: commissie Algemene Bestuurszaken (ABZ): 14 mei: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu (RVM); 16 mei: behandeling voorjaarsnota en jaarverslag in uitgebreide commissievergadering; 23 mei: gemeenteraadsvergadering. Alle commissie- en raadsvergaderingen beginnen om 19.30 uur (tenzij anders aangegeven), zijn open baar en vinden plaats in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein te Soest. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM DE ENG 16 april en 14 mei. De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in buurthuis De Eng. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN 30 mei en 25 juli. De vergaderingen vinden plaats om 20.00 uur in buurthuis De Praatpaal. Meer informatie over de wijkbeheerteams: Garrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83 Mag ik zo maar een woning bouwen? Of een tuinhuisje? Mag ik mijn garage gebruiken als kantoor? Of mag ik er een winkeltje beginnen? Mag ik mijn weiland gebruiken voor de stalling van caravans of bouwmaterialen? Mag ik een paardenbak aanleggen of een groot hekwerk rondom mijn tuin plaatsen? Aan het bouwen van een woningen, zelfs van tuin huisjes, aan het aanleggen van paardenbakken of het gebruik van een garage als kantoor zijn regels ver bonden. De gemeente Soest hanteert die wettelijke regels en houdt actief in de gaten of inwoners van de gemeente die regels niet overtreden. Op deze manier probeert de gemeente illegale bouwwerken en illegaal gebruik van grond te voorkomen. Strikte controles vinden regelmatig plaats, of het nu gaat om paardenbakken en caravanstallingen in het buitengebied of erfafscheidingen in de nieuwbouwwijk Boerenstreek. De gemeente Soest is zo streng, omdat ze niet wilt dat Soest en Soesterberg een rotzooitje wordt van allerlei bouwsels. De buitengebieden zijn zo waardevol dat de gemeente Soest er zorgvuldig mee omgaat. Bovendien wil de gemeente iedere inwoner gelijk behandelen. Brutale inwoners mogen niet boven de wet komen te staan. BESTEMMINGSPLANNEN VOORKOMEN ROTZOOITJE U wilt een woning of een tuinhuisje bouwen. Of uw wilt een paardenbak aanleggen of een hekwerk rondom uw tuin plaatsen. In alle gevallen neemt u contact op met de gemeente. De gemeente kijkt dan welk bestemmings plan van toepassing is. Elke gemeente kent bestem mingsplannen die regelen wat, waar mag worden gebouwd en op welke wijze grond en gebouwen mogen worden gebruikt. Bestemmingsplannen zijn nodig om bepaalde voorzieningen te regelen, zodat er ruimte voor deze voorzieningen is en zodat er geen onderlinge overlast is. U moet hierbij denken aan woningen, bedrijven, winkels, algemeen maatschappelijke voorzieningen, recreatie en groenvoorzieningen. De regels in het bestemmingsplan bepalen de kwaliteit van de woon- en leefomgeving. Gaat u maar bij uzelf na; u vindt het niet prettig als uw buurman zijn tuin volbouwt met allerlei schuurtjes en hokjes. Laat staan dat er een bedrijf met zware vrachtwagens zich vestigt naast uw woning. U wilt toch ook genieten van een open buitengebied zonder volgepropte weilanden met schroot of caravans? AANPAK ILLEGALE SITUATIES Medewerkers van de gemeente Soest kunnen u dus aan de hand van het geldende bestemmingsplan precies zeggen wat wel en niet mag. Slaat u dit advies in de wind en gaat u gewoon uw gang, dan overtreedt u de regels. Betrapt de gemeente u op illegale bouw of illegaal gebruik van grond, dan krijgt u uitnodiging om te komen praten. Wat aardig denkt u? Ja, in deze fase nog wel, want veel mensen handelen uit onwetendheid. Vaak wordt de illegale situatie dan in goede samenwerking opgelost. In een aantal gevallen moet de gemeente een T/M APRIL 2002 Veldwerk in de educatieve landschappentuin Naast het milieucentrum de Kwekerij ligt een tuin, waar u kennis kunt maken met landschappen die u in de gemeente Soest kunt bezoeken. Kinderen uit de hoogste groepen van het basisonderwijs ontdekken tijdens het veldwerkproject, aan de hand van praktische opdrach ten, wat de verschillen zijn tussen de verschillende land schappen en hoe die verschillen zijn ontstaan. De opdrachten gaan onder andere over grond, bodem, waterkwaliteit, vegetatie, bomen, de voedselkringloop in het bos (a.h.v. strooisellaag) en het weer. Soest is, als het de natuur het landschap betreft, een unieke gemeente. Binnen de grenzen van de gemeente kunt u kennismaken met stuifzandgebieden, polderland schap, veenmoeras, bossen (loof- en naaldbos) en akkergebieden. Hoe zijn deze verschillende landschappen hier ontstaan; wat is onze invloed (denk aan de ont staansgeschiedenis van de nederzetting Soest) en hoe gaan we er naar de toekomst mee om. Het milieu centrum wil u graag informeren over uw unieke woon plaats. Kom ook eens op dinsdag-, woensdag of donder dagmiddag 13.00 - 16.30 uur langs en breng een bezoek aan de landschappentuin. KRUID OF ONKRUID? ledereen die van tuinieren houdt, is weer actief in de tuin. Het milieucentrum organiseert dit tuinseizoen weer een cursus milieuvriendelijk tuinieren. Om mensen die de boot hebben gemist toch te informeren kunnen we u van harte het nieuw verschenen gidsje met de titel "Kruid en onkruid" aanbevelen. Onkruiden zijn eigenlijk niets anders dan kruiden of lastige cultuurplanten die ongewenst zijn op een bepaal de plaats in de tuin. In dit boekje staan in kleur gedrukt, 44 veelvoorkomende onkruiden en 30 "lastige" cultuur planten. Naast informatie over hoe u deze voorbeelden op een milieuvriendelijke manier kunt beperken, wordt er ook informatie gegeven over de waarde van dezelf de plant voor de natuur, als sierplant, bodembedekker, medicijn of voor gebruik in de keuken. De akkerdistel trekt bij- voorbeeld mooie vlinders aan, weeg breebladeren zijn als sla te eten en thee van de brand netel werkt bloed zuiverend. Deze handzame gids is een aanrader f voor de tuinier, die elke plant op zijn waarde wil schatten. Het boekje kost €11,50 (ISBN 90-75280-38-6) Andere praktische gidsjes in deze reeks zijn: milieu vriendelijk tuinieren - de Siertuin, de Moestuin - en Plant en Plaag. Ook via de digitale snelweg is er veel informatie beschikbaar over milieuvriendelijk tuinieren. Kijk eens op de site: www.milieuvriendelijktuinieren.nl (brochures, nieuwsbrieven, kennisbank en internetlinks) zogenaamd aanschrijvingsbesluit nemen. In zo'n geval krijgen de overtreders een schriftelijk besluit waarin staat vermeld dat de illegale situatie binnen een bepaalde tijd moet zijn opgeheven. Dit kan op straffe van een dwangsom of op basis van bestuursdwang. Gaat het om bestuursdwang, dan heft de gemeente op kosten van de overtreder de illegale situatie op. legen een dergelijk vergaand besluit is bezwaar en beroep mogelijk. CONTACT MET GEMEENTE SOEST Wilt u een woning bouwen? Of een tussenhuisje plaatsen? Of een paardenbak aanleggen? Wilt u een kantoor beginnen in uw garage? Neem dan eerst contact op met de gemeente Soest. Laat u adviseren door de deskundige medewerkers van de afdeling Planologie en Bouwen van de gemeente Soest. Dat geeft duidelijkheid en voor komt vervelende situaties. U kunt op werkdagen van 8.30 tot 17.00 uur terecht bij de balie Bouwzaken in het gemeentehuis. Het maken van een afspraak is niet nodig, maar misschien wel handig. U kunt dan bijvoorbeeld vragen wat u allemaal moet meenemen. Het telefoonnummer van de afdeling Planologie en Bouwen van de gemeente Soest is (035) 609 36 24 of (035) 60935 01. Qf 31 mei en I juni is het weer zover: pX O de ACTIE ZOMERSCHOON! yL. Onder het motto 'samen werken aan een schone, hele, veilige, ""Ofrw -V\" maar bovenal een gezellige f k£T» buurt' organiseert de gemeente al 5 jaar de actie Zomerschoon. Bewonersgroepen, straatbewoners, inwoners van Soest en de basisscholen, kortom iedereen wordt uitgenodigd om zich aan te melden voor de actie. Om u of uw groep verder te kunnen helpen met een initiatief, is het belangrijk dat u zich aanmeldt bij de organisatie. Naast allerlei activitei ten voor basisscholen op vrijdag en voor groepen bewoners en straten op zaterdag, wordt dit jaar in Soest voor het eerst de Zomerschoon straatprijs uitge reikt. Heeft u een leuk idee om uit te voeren met uw straat/buren tijdens de Zomerschoon-zaterdag, waardoor u bijvoorbeeld uw buurt en buren beter leert kennen en/of waardoor uw buurt wordt opgeknapt, dan kunt u meedingen naar een van de drie straatprijzen van elk 100,- per stuk. De winnaars krijgen deze prijs contant uitgereikt op I juni. Doen! Aanmelden: vul de aan meld ingskaart in en stuur hem op. Heeft u geen aanmeldingskaart? Bel: (035) 609 36 66 (meldpunt woonomgeving) of kijk op internet: www.zomerschoon.nl ADRES: Molenstraat 157 OPENINGSTIJDEN DE KWEKERIJ: dinsdag, woensdag, donderdag van 13.00 - 16.30 uur MEER INFORMATIE (tijdens kantooruren): Henriëtte Steijn (035) 609 34 54 of Johan Simon (035) 609 32 02 i-MAIL: milieucentrum@soest.nl

Soester Courant | 2002 | | pagina 13