STOFZUIG!* mACTtt mmrnrn wk SCHOEMAKER De Rietpluim (30 jaar) speelt jubileumvoorstelling in Rank WjL Verdwenen /iV Soest Soest 50 jaar geleden! SCHOEMAKER 'Voor je alibi naar hotel Walibi' Inloopmiddag Uw goud is geld waard Taalkunde Museum Oud Soest gj |3l? Historische 11111!! Vereniging Soest Burg. Grothestraat 9, 3761 CJ Soest, telefoon: 035-60 10 244 Zin in een leuke baan in de horeca? mm Restaurant Oranje Hotel april 2002 :e Soest nicatie 09 34 55 )00@soest.nl jst.nl WOENSDAG 10 APRIL 2002 SOESTER COURANT PAGINA 15 ng voor het maken van een mene wet bestuursrecht kun- n een gemotiveerd bezwaar- een bezwaarschrift wilt indie- zwaarschrift worden gericht a houders van Soest, Postbus »De Soeskr toneelvereniging Het bezwaarschrift moet BIN De Rie,l'luim bren6t °P vr'j<lag e bekendmaking worden ii» f26 en za,er(Iag 27 aPril bet do1- 5 dwaze blijspel 'Voor je alibi ien in het gemeentehuis Raajnaar hotel Walibi'De Rank- Vegen grondzaken en ve'rkee, fDat Pebe"rt. ter gelegenheid g van 8.30-12.30 uur. van haar 30"Jarlg bestaan. Het stuk is geschreven door Peter Lvan den Bijllaardt en wordt uitge roerd onder regie van Marion Posthuma. Voor deze jubileumuit voering heeft De Rietpluim een wel heel gewaagd thema gekozen: een hotel waar mensen in de gele genheid worden gesteld om 'vreemd' te gaan! Dat er over dit onderwerp een klucht kan worden geschreven en gespeeld pleit voor de schrijver en nog meer voor de spelers. Uiteraard is het stuk ner- bewezen dat haar stukken garant staan voor een avondje ontspan ning op hoog niveau. Belangstellenden kunnen daarvan getuige zijn op vrijdag 26 en zater dag 27 april in gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat 18 (achter de Wilhelminakerk). Aan vang der beide voorstellingen om 20:00 uur precies. Kaarten a 5,00 zijn in voorver koop verkrijgbaar bij Henk Hagen, De spelers van De Rietpluim tij dens de voorbereiding op de jubi leum voorstellingen. Lange Brinkweg 25, 886011416; Helma Starink, Hazepad 74, ^6022070; Ton Ruizendaal, St. Jozefstraat 2, 886010490; Marion Posthuma, Eikenlaan 83, 886020073. Bovendien is er voor verkoop in het Zwemparadijs (S.R.O.) aan de Dalweg (dhr. Scherrenberg). (INGEN: houders maken bekend, datzi ning ingevolge de Wet milieu- genheid worden igenvan: r van de Breemerweg 9 te nier een oprichtingsvergunninj irtcentrum met afvullen van op eigen terrein. gens en zejfs jg problematiek n. Van Roomen, Grote Melm- komt nergens aan de orde, maar let betreft hier een revisiever- wél de bij een kluchtig blijspel be- agrarisch bedrijf. horende misverstanden en vergis singen! Stelt u zich maar eens voor a vergunningen zullen voor- dat ie ie a,s man 'veilig' voelt in onden ter bescherming van te hoteI Walibi en ie vrouw komt °P bezoek... Het stuk zit vol met leuke en ver- rassende situaties. De Rietpluim gen, alsmede de aanvragen er heeft in haar 30-jarig bestaan wel cing hebbende stukken liggen 2002 tot en met 8 mei 2002: kamer 2.29 op werkdagen .30 uur n de Willaertstraat 49b tijdens ijn kan een ieder gemotiveerd KINGEN tegen het ontwerp va' an bij het gemeentebestuur -A, SOEST). Deze worden d. Wanneer een indiener van verzoekt, worden zijn per- t bekend gemaakt. Dit verzoel kertijd met de bedenking bij worden ingediend. ^DELING in persoon of bij ge- 1EN inbrengen op een openba iheid wordt geven tot een ge- /ergunningaanvrager wordt jenodigd. Indien u van deze ilt maken verzoeken wij u vóó 'aak te maken. hikking kan later, behalve dooi! 'iseurs, slechts worden inge- binnen de gestelde termijn abracht, tenzij wordt aange- erwijs niet in staat is geweest te dienen, dan wel de be- van het ontwerp. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Kinderparadijs De Vrije Teugel] Vedelaarpad 53, tel. 6018136 Woensdag 17 april kunnen kinde ren van 4 tot en met 10 jaar een echte indiaan worden op De Vrije Teugel. Tevens mogen ze in de huifkar stappen voor een spannen de tocht. De inloopmiddag is van 14:00 tot 16:00 uur en deelname kost 2,50. Voor meer informa tie, 88 6018136. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Ruil 't hier voor een nieuw sieraad of we betalen u de dagwaarde kontant uit. Ook oude merkhorloges ruilen of kopen wij van u in idefekt is geen bezwaar). •SCCN Laanstraat 18, Baarn Telefoon 035 - 541 59 37 Stichting s De Soester Kring Secretariaat: Secretariaat: Krommeweg 5 Tel. 035-6014403 Aspecten van taalkunde komen woensdag 17 april ter sprake tij dens de bijeenkomst van de Soes ter Kring. Wiel Coenen uit Soest houdt dan een lezing over taalge bruik. Volgens omschrijvingen in encyclopedieën wordt taal gedefi nieerd als 'het vermogen van de mens (en vele diersoorten) om hun gedachten en ervaringen niet al leen uit te drukken, maar ze ook aan anderen mee te delen door middel van zintuiglijk waarneem bare symbolen en signalen.' Dat hiermee niet alles is gezegd, zal blijken tijdens de lezing van Coenen. Hoe leert een mens van af zijn geboorte zijn moedertaal en hoe bedient hij zich later, bewust of onbewust, van de meest inge wikkelde taalsystemen? Er zijn sta pels boeken over geschreven. Wat is goed of fout taalgebruik? Hoe puristisch of tolerant denken wij over iemands taalgebruik? De lezing van Coenen begint om 10:00 uur in de zaal van de NPB- kerk aan de Rembrandtlaan, in gang bij de parkeerplaats aan de Pieter de Hooghlaan. De entree bedraagt 2,30. extra lage prijzen, inruilvoordeel en bij veel stofzuigers een kruimelzuiger cadeau! starten onderhoudswerk- ;paden langs de Bosstraat (ge in Blieklaan Mn beide zij- ordt het fietspaden een gedeeltelijk herst^aat. Het plaatselijk gebrüfkmhken van 3april wordt'de s> n (Baarn). vari. eden afgestoten: Eng is dit jaar gepland op 3.00 uur. De wijkschouw voor Jnaf 19.00 uur. De buurthui- het verzamelpunt. Samsung stofzuiger VC6013V Veel stofzuiger voor weinig geld: bij ons kan het! Deze elektronisch regel bare Samsung zuigt met maximaal 1300 Watt en is uitgerust met een ;5-voudigeluchtfiltering en een stofzak- vol indicator. Met extra hulpstukken onder de klep, een automatisch oprol- inoer en metalen buizen. Samsungprijs: 89,95 AEG stofzuiger Vam5036 Een oerdegelijke AEG met diverse handige accessoires, een automatisch oprolsnoer van 6,2 meter, een sterke 1500 Watt motor met elek tronische zuigkrachtregeling: bent u op zoek naar een nieuwe stofzuiger: NIET VERDER ZOEKEN!!! AEGprijs: 179,- Actieprijs: 129,95 Inruil: 30,- GRATIS DVC603 winkelwaarde 15,95 Met rubberen wielen en extra parketborstelf GRATIS DVC603 winkelwaarde 15,95 Philips stofzuiger FC9009 Dit bijzonder fraaie model wordt standaard geleverd met een extra parketborstel, ideaal voor het zuigen van gladde houten vloeren. Voorzien van zachte rubberen wielen, 1700 Watt elektronisch regelbaar motorvermogen, telescoopbuizen en extra lang automatisch oprolsnoer. lilipsprijs: 199,- itieprijs: 169,- Inruil: 20,- Nilfisk stofzuiger GM80 Dit is de originele Nilfisk stofzuiger die al generaties favoriet is! Onverwoestbare kwaliteit, een ruime aluminium ketel met een 9,25 liter stofzak, 1300 Watt motor vermogen, lang snoer, diverse handige hulpstukken enzovoort! ECHT TOPKLASSE!! Miele stofzuiger S250i Een slanke stofzuiger met krachtige 1400 Watt motor elektronische zuigkrachtre /J drie zwenkwielen, een rui stofcassette en een luxe J zuigmond.1 Dyson stofzuiger DC05PLTB Deze stofzuiger maakt gebruik van een speciale techniek, waardoor stofzakken overbodig zijn en de zuigkracht altijd maximaal is. De Turboborstel verwijdert diep ingelopen vuil en haren van huisdieren uit uw tapijt. Met speciaal HEPA filter tegen aller gieën, bacteriën en huismijt. if -■ f GRATIS DVC603 Dysonprijs: 499,-, winkelwaarde 15,95 Actieprijs: 440,- Inruil: 75,- Nilfiskprijs: 499,- Actieprijs: 449, Inruil: 50, Lotusaroen Mieleprijs: 199,- Actieprijs: 179, Inruil: 20,- GRATIS KB50B winkelwaarde 44,95 U herinnert zich misschien nog wel de foto van Verdwenen Soest van 13 maart. Het huisje in de sneeuw. We hebben er veel reacties op gehad. Niet ie dereen wist de goede plek, maar het stond ooit op de hoek Schoutenkampweg/ Ossen- da mweg, ietwat verstopt achter bomen en struiken. Het huis met nog een klein huisje (voorheen atelier) is omstreeks 1970 afgebroken om plaats te ma ken voor een rijtje drive-in wonin gen. Een van de mensen die rea geerden, is Fred Schilder, fotograaf van beroep, die de foto heeft ge maakt. Hij heeft zelf een korte tijd in het kleine bijhuisje gewoond. De foto is indertijd gebruikt als kerstkaart. De laatste bewoners waren wedu we L.A.Tans-Keus (Lucy) en de kinderen. Vroegere schoolvriendjes en vriendinnetjes van de zes kinde ren van Tans. Allemaal hadden ze nog leuke herinneringen aan die gezellige familie. In het atelier woonden als de op een na laatste bewoners Andries van Keulen met zijn vrouw Oda Monjou en twee kinderen. Hoe pasten zij allemaal in zo'n klein huisje. Er was die tijd nog woningschaarste en men was al blij met een klein onderkomen. Oda moest buiten de was doen en doordat er weinig ruimte was wa ren er veel dagelijkse ongemakken maar terugkijkend schetste die ja ren toch als warm en idyllisch, lie felijk en onbedorven. Voor Jan Tarfs en zijn vrouw Lucy woonde in 'het huisje in de sneeuw' de kunstschilder A. Keus. Lucy is een dochter van Keus en toen zij met Jan Tans trouwde, zijn ze bij schoonvader en moeder ko men inwonen, wat toen heel ge bruikelijk was. Via kleindochter Tedje Tans zijn we ook wat meer te weten gekomen over haar opa, de oud Soester kunstschilder Adriaan Keus. In het boek Veluw- se Schilders staat een uitgebreide levensbeschrijving van A. Keus. We kunnen nu gelijk de vraag van de heer W. ter Haar van de Konin- ginnelaan beantwoorden. Hij heeft een aquarel van de Oude Kerk van A. Keus en vroeg ons onlangs: wie is toch die schilder A. Keus? We citeren uit het boek Veluwse Schilders. 'Adriaan Keus wordt op 7 september 1875 te Rotterdam geboren als zoon van Dirk Leen- dert Marie Eliza Keus en Klara Cornelia van Traa. Zijn vader is luitenant-ter-zee. Als Adriaan drie jaar is vertrekt het gezin voor drie jaar naar Den Helder. In 1885 te rug naar Rotterdam. Daar wonen zij tot 1889. De oudste broer van Adriaan volgt een opleiding als adelborst en vader Keus heeft stille hoop dat Adriaan die opleiding ook wil gaan volgen. Als Adriaan 14 jaar oud is, gaat hij naar Oos terhout voor een drie jaar inter- naats-HBS-opleiding. Hij slaagt in 1892. Terug in Rotterdam moet er beslist worden over de verdere stu die van Adriaan. Een opleiding tot adelborst wordt het niet. Omdat Adriaan grote belangstelling heeft voor de natuur, wordt besloten dat hij in Leiden bij de Rijksacade- mietuin een opleiding voor tuinlei- ders gaat volgen. Deze cursus volgt hij anderhalf jaar, dan verhuist hij naar Londen voor een studie bo tanie. In zijn vrije tijd bezocht hij de Londense museums en in de stilte van deze zalen ontwaakte in hem steeds meer het verlangen tot tekenen van de natuur. Ook de studie botanie heeft hem steeds meer in deze richting gestuurd. Terug uit Engeland kiest Adriaan Keus definitief voor de kunst. Van 1896 tot 1899 studeert hij aan de Academie van Beeldende Kunst te Den Haag. Hij behaalt de acte van bekwaamheid voor Huis- en Schoolonderwijs in het Handteek- enen. Na de academie ontwikkelt hij zich verder als landschapschil der. Hij gaat vriendschappelijk om met Bernard Schregel en hij krijgt raadgevingen van Hendrik Willem Mesdag. Van 1900 tot 1911 is Adriaan als tekenaar, aquarellist en kunstschilder volledig opgenomen in het Haagse kunstleven. Hij wordt werkend lid van het Schil derkundig Genootschap Pulchri Studio in Den Haag. Lange Voor hout 15. Dit eervol lidmaatschap brengt hem in nauw contact met andere kunstenaars van 'naam', en biedt hem de gelegenheid in groepsverband in Pulchri te expo seren, of daar in portefeuille ter inzage te leggen. Van Pulchri krijgt hij het bericht dat koningin-moe der Emma zijn aquarel Het Geitje uit de portefeuille heeft aange kocht. Adriaan Keus vindt in Den Haag veel kunstvrienden, maar ook zijn hartsvriendin Lucy Fancy van Ba tenburg waarmee hij zijn leven wil delen. Het paar trouwt op 17 fe bruari 1911 in Den Haag. Het jonge paar vestigt zich in Put ten op de Veluwe. Mevrouw Keus wordt verpleegster in het nieuwe herstellingsoord. In de zes jaren in Putten worden twee kinderen ge boren. Lucy Adriana (die later in Soest met Jan Tans zou trouwen) en Adriaan Cornelis. Mevrouw Keus zorgt voor het basisinkomen en haar man tekent en schildert maar door in de omgeving. Hij blijft toch een echte Haagse kunst schilder. Via de Pulchri Studio wordt werk verkocht en af en toe krijgt hij van de directeur een ple zierig bericht. 'Waarde Heer Keus, Heden had ik het genoegen H.M. de Koningin rond te leiden en maakte daar gebruik van om uw tekening 'Aan de plas' aan te be velen; ik had het genoegen dat zij deze kocht voor f 100,=. Met Kijk op www.soesterduinen.nl vriendelijke groeten, P. Peter- meijer. Het gezin Keus gaat in 1917 in Baarn wonen en drie jaar later in Soest. Adriaan Keus woont van 12 december 1920 tot aan zijn dood pp 15 mei 1955 op Soest aan de Ossendamweg 8, later vernum merd naar 28. In Soest wordt op 21 december 1921 het vierde kind geboren, Klara Siebregje Keus. Soms krijgt hij van de Pulchri Stu dio bericht dat er weer een schil derij of tekening is verkocht. In 1922 koopt H.M. de Koningin een tekening voor f 100,=. In oktober 1931 ontvangt hij een 'regeringste legram' van Het Loo, dat de ko ningin het schilderij Ons Huisje voor tweehonderd vijftig gulden heeft gekocht en een aquarel voor vijfenzeventig gulden. In 1934 koopt H.M. de Koningin via Pul chri het schilderij het kerkje te Eemnes. Op 15 mei 1955 overlijdt Adriaan Keus in Soest. Hij wordt op de Algemene Begraafplaats aan de Veldweg begraven. Bijna dertig jaar later, in oktober 1984, duiken er wat aquarelletjes op van Keus met als onderwerpen boerenschuren met bomen en kip petjes. Een handelaar-antiquair zit er wel brood in. Hij ontdekt een 'onbekende Soester schilder'. Er wordt een oproep geplaatst in de Soester Courant van 15 augustus 1984 naar werk van Keus. Het re sultaat is een tentoonstelling, geor ganiseerd door de Stichting Oud Soest en Cees van Ocvclen. Bijna veertig werken van de hand van Adriaan Keus worden uit particu lier bezit in de Oudheidkamer bij eengebracht. Uit informatie via de rubriek Ver dwenen Soest weten we verder dat Adriaan Keus zijn leven aan de kunst heeft gegeven. Het heeft hem helaas geen gewin gebracht. De bodem van de gezinsporte monnee was in de jaren Soest voortdurend in zicht, maar Keus schilderde en aquarelleerde voort. Veel schilderijen diende als ruil handel of om zijn schuld af te los sen. Zo zijn vele kunstwerkjes in roulatie gekomen. Wij Soesters zijn trots op Adriaan Keus. Vijfender tigjaar Soester kunstschilder. Een raad aan de vele bezitters van zijn schilderijen, geniet ervan, koester ze en wees er maar heel zuinig op. TE KOOP Willem Speelmanhof 1 te Soest Op zoek naar een leuke eengezins woning? Dan is een bezichtiging hier de moeite waard! Een ruime moderne hoekwoning (ca. 400 m3) in een kindvriendelijke woonomgeving. U kunt lopend naar de winkel en scholen zijn tevens dichtbij. Met zowel aan de voor- als achterzijde een vrij uitzicht. De leuk aangelegde achtertuin grenst aan een plantsoen. Dus echt de moeite waard om te komen kijken. Belangrijke kenmerken L-vormige woonkamer half open keuken woonkamer en keuken voorzien van laminaatvloer 2 slaapkamers aan voorzijde, 1 slaapkamer aan achterzijde mooie luxe badkamer (1999) zolder met 1 slaapkamer en bergruimte inpandige berging bouwjaar o'rca 1973 deels isolerende beglazing perceelsgrootte 210 m2 Vraagprijs 221.000,- k.k. Documentatie over deze leuke woning kunt u vrijblijvend bij mij aanvragen. (/at-oC-irve* TIJDELIJK TE HUUR Bedrijfsruimte, te Soest Vrijstaand gelegen aan de Oude Utrechtseweg te Soest-Zuid. Begane grond: kantoren (66 m2), toilet, kantine met bergkast, magazijn met toilet (206 m2), werkplaats (80 m2); le verdieping: magazijnen (80 m2) Belangrijke kenmerken te huur voor 1 jaar of korter oplevering op korte termijn mogelijk in goede staat van onderhoud goede parkeergelegenheid op eigen terrein huur 1.800,-- p/mnd* excl. BTW en serv.kost. Documentatie over deze bedrijfsruimte kunt u vrijblijvend bij mij aanvragen. Speenkruidstraat 55 3 7 6 5 AB Soest RVT Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Voor de beste merken op het gebied van beeld en geluid. II Uw CD DVD specialist. Steenhoflstraat 15, 3764 BH Soest, Tel. 035-6012132 v Uit de Soester Courant van Vrijdag 11 April 1952 OPENING SOESTERFLORA. Morgen wordt op de Soesterberg sestraat "Soesterflora" officieel geopend. Onder een nieuwe direc tie is Soesterflora van vogcltuin in bloementuin herschapen. Toch zullen, temidden van 'n prachtige tuin-aanlcg, waarin thans 50.000 bloembollen zich ontwikkelen om spoedig een kleurenweelde ten toon te spreiden, ook fraaie vogels te bewonderen zijn. In de tuin, welke, in samenwerking met de Bond van Hoveniers, regel matig wordt veranderd en onder houden, en in het restaurant zullen regelmatig exposities worden ge houden. Op het programma staan tentoonstellingen van Leerdam's glaswerk, beeldhouwwerk, tuinva- zen uit de 17°, 18c en 19c eeuw, Grafische kunst e.d. NATUURBAD-ABONNEMEN TEN. Wij brengen de lezers in herinne ring, dat dit jaar door het Natuur bad goedkope abonnementen wor den verstrekt. Tot 1 Mei a.s. kun nen deze abonnementen worden aangevraagd. Na 1 Mei geldt uiter aard een hogere prijs. DE BEETZLAAN WORDT OPNIEUW BESTRAAT. De Beetzlaan, welke vorig jaar van een nieuw wegdek is voorzien, wordt thans opnieuw bestraat. De politie wijst erop, dat in de ko mende dagen telkenmale ccn ge deelte van deze straat voor het ver keer wordt afgesloten. Men is deze weck met het werk aangevangen nabij dc Koninginnelaan. EEN HEITJE VOOR EEN KAR WEITJE. Onder het motto "Een heitje voor een karweitje" zal de R.K. Ver kenners Beweging en de Neder landse Padvinders Vereniging, ge durende de Paas-vacantie, van 14 tot en met 19 april, geld inzame len voor het goede Padvinders- doel. Zij hebben in deze landelijke actie niet de vorm van een collecte ge kozen, doch bicden hun werklust en ijver aan, in ruil voor ccn klei ne vergoeding. Voor een kwartje per karweitje willen zij de mens heid helpen. Alle inwoners krijgen een biljet thuis, waarop een grote P staat af gedrukt. Indien men dit biljet voor het raam aan de straatkant hangt, dan komen de padvinders op dit waarschuwingsteken bij U om alle mogelijke karweien op te knappen. Indien men geen biljet ontvangt, dan kan men padvinders bestellen bij Vaandrig H. v. 't Hof, Van Weedestraat 4, tel. 2886. is goedkoper dan U denkt. Lunches vanaf f 2.50 Diners vanaf f 3.75 Zeer verzorgde keuken. TELEFOON 2038.

Soester Courant | 2002 | | pagina 15