450 qrttóhocK aruohocK .900, - .945,- Cultuurprijs 2001 PAGINA 8 WOENSDAG 10 APRIL 2002 SOESTER COURANT PAGINA NESTRA CD-SPELER 'IGATOR D. O P Kinderconcert met Hongaarse volksmuziek ïxpositie kindertekeningen eestavond Expositie Emmy Eerdmans en Ben Joosten Jazzconcert op Koninginnedag Literaire lezing Open podium met Upstairs Klassiek concert in 'Witte Burcht' Concert in Cabrio Filmmarathon Groot Publiek Cultuurdebat Opening Expositie en Jazz maand november Bezoekadres: Steenhoffstraat 46a 3764 BM Soest Toegang via rechterzijkant van Museum 'Oud Soest' Postadres: Postbus 3325 3760 DH Soest. Telefoon: 035 - 601 95 77 aru6hoch - Om te onthouden resteinweg 60 Soest foon 601 32 88 koopt MPEN, IJZER, ER en METALEN dag na 12.00 uur GESLOTEN. i/llO VANAF 12.500,-. UITGERUST MET: tot max. 100.000 km ekrachtigirrg ledienbare ramen inbare buitenspiegels eurvergrendeling ring vier airbags action controle anditioning EN SPOILERS /IIN OPTIONEEL amóhocK 35 j aar bijzonder cultureel In 1967 is Artishock opgericht als Kunstenaarsvereniging. De doelstelling van de latere Culturele Vereniging Artishock was om een positieve bijdrage te leveren aan het culturele en sociale leven in Soest vanuit het voormalige klooster Sint Jozef. Door het geven van voorstellingen, het houden van exposities, de zelfwerkzaamheid van de leden op het gebied van o.a. muziek, dans, beeldende kunst en literair en een actieve soos werd inhoud gegeven aan deze doelstelling.' Er was sprake van een bloeiend verenigingsleven. In het begjn van de tachtiger jaren werden de cursusactiviteiten, welke inmiddels ook in het Artishockgebouw plaats vonden, afgesplitst en ging Artishock door met wat men kan omschrijven als het vrijwilligersdeel van de activiteiten. Door de jaren heen bleef het aantal leden schommelen tussen de 200 en de 250, hoewel er een moment een dieptepunt is geweest met 120. De laatste jaren is sprake van een forse vernieuwing van het ledenbestand. Een harde kern van leden van het eerste uur is echter nog steeds actief. Ook Artishock heeft zich moeten aanpassen aan de hedendaagse consument. Er is meer vraag naar het genieten van goede evenementen. Wat Artishock gaandeweg die beweging pro fessioneel heeft gemaakt blijkt wel uit de onlangs gewonnen cultuurprijs 2001 van de gemeente Soest. Hoewel 35 jaar geen officieel jubileum is heeft de vereniging gemeend in 2002 toch met extra activiteiten te moeten komen. Mensen uit Soest en omgeving zullen het hele jaar door kunnen genieten van kwalitatief bijzondere en soms verrassende evene menten op elk terrein waarop Artishock zich beweegt. Hieronder volgt een samenvatting van deze bijzondere evene menten. De 'normale' evenementen, maar ook de details over de bijzondere activiteiten, zullen via de gebruikelijke nalen worden gecommuniceerd. Voor alle kinderen uit Soest zal het Hongaarse orkest Ördöngos de sfeer laten proeven van een Hongaars feest. Het begint met tafelmuziek maar dat gaat over op dansmuziek als de gas ten dat willen. Na het 'schui-felen', om nieuwtjes uit te wisselen, gaat ffin steeds sneller dansen. De primds, de eerste violist, speelt in pt orkest een belangrijke rol. Hij lordt begeleid door speciale instru- enten welke die middag in rtishock allemaal te beluisteren zijn. oor de pauze is er een concert van 5 minuten waarbij ook specifieke •iongaarse dansen te zien zijn. Let wiier op de flitsende klapdansen maar 'ook vooral op het steeds maar opge voerde tempo waarbij de dansers op het laatst op een bijna niet te volgen snelheid rondtollen. Na de pauze kan iedereen meedoen onder leiding van de dansgroep Büzavirag waarbij het orkest heerlij ke muziek zal spelen. Aanvang 15.00 uur. Zondag 21 april. MOVED. fluit en de vogels fet jubileumjaar startte op 6 april met In expositie van tekeningen van kin- grcn van de 'burenscholen' van Itishock. De groepen 3 en 4 van de pntessorischool aan de Steenhoff- aat, de Van de Hucht- school aan Paulus Potterlaan en de Desmond Btuschool aan de Molenstraat, aken kunstwerken op A3-formaat It als thema: 'Je favoriete feestmu- |k'. opening van de tentoonstelling ;as op 6 april om 19.30 uur met spe- aal aangepaste muziek van het jazz luisorkest van Artishock 'Perron tentoonstelling blijft hangen tot met 21 april. Belangstellenden incn in die periode komen kij- i. Wel graag even bellen met tishock voor de openingstijden. t is het enige evenement alleen or leden van Artishock. Vanaf .00 uur kunnen zij zich uitleven op muziek van de Garderobo's All ars onder leiding van Peter Bruys. de filmzaal is een doorlopende dia- orstelling met beelden uit het emruchte verleden van Artishock. terdag 20 april. Artishock heeft een bijzonder pro gramma op de tradtionele open dag op Koninginnedag. Om 13.00 opent Werner Paans een expositie van het echtpaar Emmy Eerdmans en Ben Joosten. Deze laatste is voormalig bronsgieter en de eerste voorzitter in 1967 van wat toen nog heette de Kunstenaarsvereniging Artishock. Samen met zijn echtgenote organi seerde hij spraakmakende tentoon stellingen van beroemde kunstenaars in het Sint Jozefgesticht. In dit Artishockgebouw, dat toen een ruïne was en in de provotijd gekraakt door kunstenaars, is zelfs nog een exposi tie geopend door prinses Beatrix. De 70-jarige Emmy Eerdnjans expo seerde onlangs met haar schilderijen en tekeningen in het Museum Henriette Polak in Zutphen onder de titel 'Tussen oog en hand'. Ben Joosten is een enorm kenner van beeldhouwers uit Zimbabwe. Bij zijn galerie in Dode waard staan honder den stenen beelden uit dit Afrikaanse land. Dit jaar verscheen van hem een omvangrijk standaardwerk over dit onderwerp. Een bijzondere selectie uit het werk van beide kunstenaars en oudgedien den van Artishock wordt tentoonge steld van 30 april tot en met 19 mei. Opening dagelijks, behalve maan dag en woensdag, van 15.00 tot 17.00 uur. Toegang gratis. (Zie ook de column van Jan Visser op pagi na 3 van deze krant). Om 15.00 uur begint, eveneens in het kader van de open dag, het tradi tionele Jazzconcert op 30 april in Artishock. Vanwege het jubileum dit keer met het fameuze Job Helmers Septet. Deze groep is ooit begonnen op de Artishock jazz avonden door mensen die graag samen muziek maken. Mede door de enthousiaste reacties uit het publiek heeft men besloten tot oprichting van het septet. Men heeft inmiddels vele eigen arran gementen en composities geschreven. Het uitgangspunt is daarbij steeds gebleven dat alle muzikanten kunnen uitblinken met hun eigen specifieke kwaliteiten. De band is zeer hecht ge worden en het repertoire is zeer uitge breid en gevarieerd. De toegang is vrij. Een andere activiteit van Artishock wordt georganiseerd door de werk groep literair. De Amersfoortse neer landicus Jef van de Sande houdt een lezing over poëzie van twee Poolse dichters: de dichteres Wislawa Szym- borska en de dichter Zbigniew Herbert. Wislawa Szymborska werd in 1996 bekroond met de Nobelprijs voor lite ratuur. Van Zbigniew Herbert zijn in 1999, een jaar na zijn overlijden, de Verzamelde Gedichten verschenen in de Nederlandse vertaling van Gerard Rasch. Gedichten van beide poëten worden gelezen door leden van de SLAS en de werkgroep literatuur. Donderdag 16 mei. Aanvang 20.00 uur. Toegang 5,00 en voor leden €3,50. Reserveren is gewenst. Ook de werkgroep jongeren van Artishock, Upstairs, organiseert een activiteit om ook leeftijdgenoten te laten weten dat Artishock 35 jaar bestaat. Iedereen die graag een keer wil optreden voor publiek kan hier terecht. Het gaat vooral om mensen die muziek maken, aan cabaret doen of op andere gebieden actief zijn. Men krijgt ongeveer 20 minuten per optreden. Via flyers en de plaatselijke media worden de inschrijfmogelijk- heden bekend gemaakt. Bij een teveel aan inschrijvingen zal de werkgroep een keuze maken. Vrijdag 28 juni. De avond begint om 21.00 uur. Er wordt een (gerin ge) entree geheven. Klassiek concert in de Witte Burcht Hoeve, 30 juni Job Helmers Septet, Koninginnedag Opnieuw een hoogtepunt in het jubi leumjaar. De heer Jan Smeeing, eige naar van het Sint Jozefgebouw stelt de binnenplaats van zijn huidige woning aan de Engh in Soest beschik baar voor een speciaal openlucht con cert. Elke inwoner van Soest met his torische belangstelling zal de restau ratie van dit markante gebouw gevolgd hebben. Met behoud van het karakter is de voormalige boerderij een plek geworden met een indruk wekkende, dichterlijke sfeer en aan blik. De werkgroep klassiek van Artishock heeft een zeer passend programma voor deze entourage gevonden met hel fagotkwartet Takkenbos uit Haarlem. Zij brengen muziek van Prokovjev, Puccini, Schubert, Gounod en Bezet. Zondag 30 juni. Het concert begint om 15.00 uur. Toegang gratis. Gezien de bijzondere locatie en de muziek is reservering aanbevolen. The Millennium Jazz Orchestra, zondag 1 september in Cabrio Jazz concert met The Millennium Jazz Orchestra in Cabrio. De jury van de cultuurprijs van de gemeente Soest noemde in haar rap port ook de samenwerking van Artishock met overige organisaties. Na de literaire samenwerking met de SLAS en de Witte Burcht Hoeve van Jan Smeeing is er een indrukwek kend jazzconcert dat samen met het openluchttheater Cabrio wordt geor ganiseerd en natuurlijk ook daar wordt gehouden. De ultra hip, ultra swingend en tevens moderne big band past uitste kend in het unieke openluchttheater aan de Soesterbergsestraat. De band bestaat uit professionele musici uit geheel Nederland. De band krijgt lovende recensies omdat men het tra ditionele big band repertoire weet te verfrissen met klinkende arrange menten. Leider van de band is Joan Reinders. In recensies is geschreven dat Reinders en de zijnen, zonder afstand te nemen van de originele big band traditie, bijzonder verfrissend klinken. Zondag 1 september. De aanvang is om 15.00 uur in het openlucht theater Cabrio, de entree is €7,00, voor leden van Artishock €5,00. Veelzeggende films in filmmarathon. Het filmhuis neemt binnen Artishock een speciale plaats in. Elke maandag avond is er een voorstelling. Daarnaast organiseert men in samen werking met andere werkgroepen, zoals literair, speciale avonden. De films komen meestal uit het filmhuis circuit. Dit zijn films die niet gemaakt worden om veel geld mee te* verdienen maar die vooral mooi en veelzeggend willen zijn. Grote'pro ducenten hebben vaak een te domi- De politiek in Soest heeft nagenoeg geen aandacht voor cultuur en kunst. In alle partijprogramma's zijn deze onderwerpen zwaar onderbelicht. Daarom heeft Artishock in het kader van het 35-jarig jubileum en het win nen van de cultuurprijs 2001 van de gemeente Soest een debat georgani seerd over dit onderwerp. Om de samenwerking met Soester organisa ties nog verder te belichten vindt dit debat plaats in C-Drie. Pikant is dat het debat plaatsvindt op de vooravond van de behandeling van de gemeente begroting 2Ö03 door de nieuwe ge meenteraad. Suggesties vanuit het culturele veld en pittige stellingen zijn welkom bij Artishock. De avond staat onder des kundige leiding van de hoofdredac teur van de Amersfoortse Courant: Jaap Lodewijks Vrijdag 11 oktober. De aanvang van het debat is om 20.00 uur en de toegang is gratis. Evenals voorgaande jaren staat de maand november in het teken van de jazz. In dit jubileumjaar heeft de werkgroep jazz een bijzondere gast uitgenodigd voor de opening van de gebruikelijke expositie. Niemand minder dan Sean Bergin is te gast bij het jazzKuisorkest van Artishock: Perron 5B. Deze saxofonist is in 1948 geboren in Durban, Zuid-Afrika. In deze stad was ook het muzikanten col lectief de 'Blue Note Club', waar zwarte en blanke muzikanten illegaal samen konden spelen en waar hij mede werd beïnvloed door ervaren mensen als Fat Mashakisa en Dick Xhosa. Na optredens in de Verenigde Staten vestigde hij zich in 1976 in Amsterdam. Via het Bimhuis ont moette hij veel Nederlandse muzikan ten en speelde in verschillende groe pen. My Own Band werd zijn eigen groep. Óp 2 november is hij de spe ciale gast bij het jazzconcert van de huisband van Artishock Perron 5B. De expositie wordt gehouden door de in Vlissingen geboren Soester kunste naar Aart Nagelkerke. Zijn eerste werk dat hij heeft teruggevonden was gemaakt op 16-jarige leeftijd. Het mag wonderbaarlijk worden genoemd dat de nu 69 jarige kunstenaar pas vier jaar geleden weer serieus met de kunst aan de slag is gegaan. Dit op aandrin gen van zijn kinderen welke hem maar vast hadden voorzien van een ezel en de nodige schilderspullen. Zijn onderwerpen zijn voornamelijk landschappen en stillevens. 2 november. Aanvang 21.00 uur. Toegang gratis. Sean Bergin 2 november nante stem in het eindresultaat. De keuze van het filmhuis is vaak verassend en uitdagend. Soms voor een kleiner publiek, soms uit het commerciële circuit maar van vol doende waarde om te passen in het filmhuis. Het is de gok van de bezoe ker. Vaak leveren onbekende titels een onvergetelijke ervaring op. In dit jubileumjaar wordt de filmzaal van Artishock geheel gerenoveerd. Nieuwe apparatuur, stoelen worden opgeknapt, en het hele interieur wordt van een fris uiterlijk voorzien. Dit is mede te danken aan de gemeente Soest en overige sponsors. Om dit alles te vieren opent Artishock het nieuwe filmhuis met een mara thon. Liefst vier dagen film, verbou wing klaar of niet klaar. Elke dag een representatieve film uit de decennia dat Artishock bestaat. De zondag avond sluit af met een film welke gekozen wordt door de bezoekers van het filmhuis. Hiermee wil de werk groep de band met de vaste bezoekers verstevigen. Van donderdag 19 tot en met zon dag 22 september. In 2000 nam het College van B&W het besluit tot het instellen van de cultuurprijs van de gemeente Soest. De prijs bestaat uit een geldbedrag en een kunstwerk. Begin 2001 werd deze prijs voor de eerste keer uitgereikt aan de Stichting Cabrio. Kort hierna werd een commissie benoemd welke de culturele activiteiten in Soest volgt en tevens een oor te luisteren legt bij de bevolking. Pe uiteindelijke toekenning vindt plaats op basis van een bindende voordracht van een onafhankelijke commissie die belast is met de selectie en nominatie van kandidaten volgens vastgestelde criteria. Voor het jaar 2001 waren er zeven kandidaten. Pe Culturele Vereniging Artishock kwam uiteindelijk als winnaar uit de bus. Pe meest aansprekende argumenten waren' de veelzijdigheid van culturele activiteiten en de samenwerking met andere Soester organisaties. In dit jubileumjaar zal Artishock beide onderdelen van het juryrapport meer dan waar maken. Op deze pagina vindt u een voorproefje. 6 april t/m 21 april Expositie kindertekeningen: 'Je favoriete muziek'. Zaterdag 20 april Feestavond voor leden. Zondag 21 april K'mderconcert met Hongaarse volksmuziek Pinsdag 30 april Open huis bij Artishock: Expositie Emmy Eerdmans en Ben Joosten Jazzconcert met het 'Job Helmers Septet' Ponderdag 16 mei Literaire lezing over Poolse poëzie. Vrijdag 28 juni Open podium met 'Upstairs' Zondag 30 juni Bijzonder klassiek concert in De Witte Burcht Hoeve. Zondaq 1 september Jazz concert met 'The Millennium Jazz Orchestra' in Cabrio Donderdag 19 tot en met zondag 22 september Veelzeggende films in filmmarathon. Vrijdag 11 oktober Groot publiek cultuurdebat in C-Drie Zaterdag 2 november Expositie Aart Nagelkerke met Sean Bergin als gast van 'Perron 5B'. Hongaarse volksmuziek met Ördöngos Zondag 15 april

Soester Courant | 2002 | | pagina 9