Diamanten bruidspaar in Soesterberg l 20.495 - Van textiel tot (kunst)beeld In een echte cockpit zitten kan! Acht jaar bouwen aan replica Koolhoven-tweedekker FK 51 ar 2002 éüüP Pleidooi: 'voeg A28 toe aan lijst spitsstroken' Koninginnedag Soesterberg kan een klapper worden Voetbalvereniging 't Vliegdorp naar sportpark Kerklaan PAGINA 12 DER MEER vertrouwen waard! 2002 land Motors Soest WOENSDAG 24 APRIL 2002 Oud-politieman Kaspers heeft veel herinneringen Handige Soesterbergers bij cursus paverpol TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN Eucharistieviering in Cenakel op tv 1 KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Tuinplanten Open huis voor Soesterberg 3 mei bij Jannie en Nico 6 en 7 mei maken we per groep 's avonds hanging baskets Kwekerij Nico Speksnijder v. Ginkel In mei open-cockpitdagen in museum Soester Courant tachtig jaar thuis in Soes(terberg) Verlichting van monument De Vleugel I Gregory Hubert. Foto Greg Kent. n Jo- recht komt. Het concert begint om door 15:00 uur. Entree: 8,00 (CJP >oiste 7,00). Kaarten zijn o.a. verkrijg- vordt baar aan de kerk. Telefonisch re- mpo- serveren: 836017698. it 23 be- Bladen zijn er zat... Sta" maar er 's hechts één stick] Soester Courant haar et., 153.000 km, automaat, airco 00 km, l.m. velgen, el ramen etc. iet., 33.000 km, ECC, leer etc i. velgen, st.bekr., sch.dak etc. i, st.bekr 29 000 km, LPG3 inst 2.000 km, airco, el. ramen 159.000 km, st bekr st bekr 5 drs, st bekr rco, ïiptronic etc 99.000 km el.romen, c v 0 km, airco, leer, l.m. velgen etc 8.250 7.250 15.500 4.950 6.250 5.750 7.750 10.500 3.450 4.950 5.250 5.950 7.950 12.500 .21.950 7.950 1.500 W.ADVANDERMEER.NL 5st - Telefoon: 033-4650450 i 'alieskunnef uitgeroepen tot r 2001'. En nu ook nog "Bestél- ziet het: met de Ford Transit te daarom gerust op de proef. BESTEIAUTO VAN HETjAAft ■d Transit ol Edition s dubbele cabine e wielbasis) kW (100 pk) 16V TOdS motor conditionlrig inch richtmetalen velgen ntrate dubbele portiervergrendeling et afstandsbediening iktnsch bedienbare voorportier- rten en spiegels ikbags J taaltak üo/cd-speler nker getint privacyglas lurbekrachtiging ours bekleding bbele. extra zware accu Tterbank met armleuningen en ^untsgordets taf Tciai lease vanaf 349.- per maand. www.ford.nl ide uitvoeringen. Jan 80-82, (Hoek Dalweg) 3St. Telefoon 035 - 750 18 10. soesterbergseULcourant Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld. Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Een schriftelijke felicitatie van koningin Beatrix en commissa ris van de koningin Boele Staal en een bezoek van burgemees ter drs. J. J.L.M. Janssen en zijn echtgenote .waren voor Jan Willem en Bep Kaspers-de Groot de hoogtepunten van hun zestigjarig huwelijksfeest. De bruidegom, meer dan eens .00k koninklijk- onderschei den, is de enige nog levende politieman uit de oorlogspe riodevan het Soester korps. Kort na de geboorte van zoon Jan Willem op 1 februari 1917 verhuis de het gezin van aannemer Kas- svan Dodewaard naar Drieber- w i. Daar woonde sinds haar ge boorte op 9 december 1918 Bep de Groot. In hun schooltijd, hij op de mulo, zij op de nijverheids school, leerden ze elkaar kennen, [oen ze een jaar of zeventien wa ren, gingen ze in de weekends met •en groepje in Zeist 'een Slotlaan- je pikken' op de 'meiden- en jon- ;ensmarkt'. 'Wij waren de eerste hangjongeren', zegt mevrouw Kas pers. Zij hadden overigens alleen maar oog voor elkaar... Na zijn schooljaren ging Kaspers in het aannemersbedrijf van zijn va- werken, terwijl Bep de Groot, wier vader in 1929 was overleden, 'familiedienst' deed voor haar moeder en drie broers en een tan te die ernstig ziek was. Toen er sprake was van oorlogsdreiging en e mobilisatie van de krijgsmacht volgde, moest ook Kaspers in mi litaire dienst. Hij moest opkomen in Amersfoort en werd gelegerd in De Treek bij Leusden. Na de capi tulatie in 1940 ging hij naar de Opleidingsschool van de Koninklij- Marechaussee in Apeldoorn. Na zijn opleiding werd hij in Val kenburg geplaatst. In die tijd wer den de trouwplannen gemaakt. De consequentie daarvan was dat hij Weg moest bij de marechaussee. Toen gold nog de bepaling dat men binnen zes jaar na toetreding tot dit Wapen niet mocht trouwen. Dat was voor beiden te veel ge vraagd. Op 17 april 1942 trouw den ze in Driebergen. Voor de bruiloft kreeg Kaspers nog wel drie dagen verlof. Hij had een dag no- om naar huis te reizen, waar hij, lopend van Utrecht naar Drie bergen, 's nachts aankwam, de dag erna was de bruiloft en de derde dag moest hij zich weer in Valken burg melden. Op 1 mei '42 kwam Kaspers in dienst van de Soester gemeentepo litie na een schriftelijke sollicitatie op een advertentie. Daardoor kwam hij terug in de omgeving die hij al een beetje kende door de uit stapjes naar het vliegveld. Het eer ste woonadres was de Nieuweweg. De oorlog was een moeilijke perio de. Kaspers kwam steeds meer in het verzet terecht. Op een gegeven moment hadden de Duitsers het op hem voorzien nadat hij door een NSB-er was verraden. In mei 1944 leidde dit ertoe dat burge meester mr. A.L. des Tombe hem aanraadde onmiddellijk te vluch ten. Zijn vrouw en kind moesten onderduiken. Omdat Kaspers ver dwenen was, werd zijn vader in gij zeling genomen. Ook hij heeft de oorlog overleefd. Na enige omzwervingen kwam Kaspers in Zuid-Frankrijk terecht. Daar sloot hij zich aan bij het ver zet. Na de oorlog werd hij via de Nederlandse ambassade in Parijs ondergebracht in een kazerne in Antwerpen. Het militaire gezag plaatste hem bij de afdeling Poli tieke dienst der Politie in Eindho ven. Op 18 oktober 1944 begon hij daar als rechercheur met de op bouw van de documentatie en het samenstellen van dossiers over mensen die kwalijke dingen had den gedaan. Soest Na de oorlog kwam hij terug in Soest, waar het gezin een huis toe gewezen kreeg aan de Hartman laan, uitgerekend de woning van de leider van de NSB in Soest die veel inwoners bij de Duitsers had aangegeven. Hij werd na de oorlog gearresteerd en overleed in gevan genschap. Kaspers werd bij terug komst in Soest ingedeeld bij de Politieke Opsporingsdienst (POD), later het Bureau Oorlogs misdrijven in Utrecht. Het Militair Gezag gaf hem bovendien een functie in de zuiveringscommissie voor de politie in Soest en De Bilt. Ten slotte was hij bij de opgravin gen van de 36 gefusilleerden op de vliegbasis Soesterberg. In 1950 kreeg hij de medaille van het Carnegie heldenfonds 'voor moedig gedrag' nadat hij op de Burg. Grothestraat met gevaar voor eigen leven een op hol gesla gen paard met achter zich een wals tot staan had gebracht. In 1957 verhuisde hij naar de politie in Soesterberg. In 1983 werd hij voor zijn werk in de oorlog geëerd met het Verzetsherdenkingskruis. In februari 1977 sloot hij zijn politie loopbaan af. Bij zijn afscheid kreeg hij de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Tijdens zijn politieloopbaan was Kaspers ook actief binnen de Soes ter Politie Sport Vereniging. Hij voetbalde en volleybalde, liep tien keer de Nijmeegse Vierdaagse en was een fervent visser. Zijn beste prestatie was zijn eerste plaats tij dens het Nederlands politie-vis- Elf deelneemsters aan de cur sus paverpol (werken met tex tielverharder) in De Drie Ei ken hebben hun creatieve werkzaamheden maandag af gesloten door hun werkstuk ken te beschilderen. De kleu- en goud, zilver en brons had den de voorkeur. De cursus itond onder leiding van Wilske >mink en Fien Haman en be stond uit drie dagdelen. Vnder het motto 'Van textiel tot ,kunst)beeld' maakten de cursisten uit Soesterberg de meest fraaie werkstukken, ofschoon de meesten van hen voordien niet of nauwe lijks met handenarbeid bezig wa ren geweest. Naarmate het frame- werk van draad, dat omwikkeld werd met aluminiumfolie, meer en meer tot een herkenbaar model werd gevormd, nam het enthou siasme van de deelneemsters toe. Elk model werd vervolgens 'aan gekleed' met reepjes katoen, ge doopt in met een basiskleur ge mengde textielverharder. Daar door kregen de beeldjes, variërend Deelneemsters aan de cursus pa verpol in De Drie Eiken in Soester berg leggen de laatste hand aan hun fraaie werkstukken. Foto: Ecmland Pers. Tevens hoogpolig en zuiver scheerwol ktapijttegels I Kom naar onze toonzalen bij de tapijcfabriek van I OEZOONVAN DE UITVINDER VAN HEUGA TEGELTAPI|T. I Utrechtseweg 4, RENSWOUDE I Tel.0318-571225,www.vanheugten.com Bel voor gratis tapijtkleureninfo! Bezoek onze afdeling speciale aanbiedingen jtapijttegels. Altijd 200.000 tapjjttegels in voorraad! reeds v.a. I,80 p.t. 50x50 cm Diensten Centrum I 4De Drie Eiken' Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Op zaterdag 11 mei wordt in de ontmoetingsruimte van De Drie Eiken aan het Dorpsplein in Soesterberg een rommelmarkt ge houden. De opbrengst ervan is be stemd voor de inrichting van dc grote recreatiezaal, die in de zomer wordt gerenoveerd. Wie voor de rommelmarkt spullen beschikbaar wil stellen, kan deze afgeven bij De Drie Eiken. van een karatebeoefenaar tot zit tende en staande vrouwenfiguren, hun definitieve vorm. Het was de tweede cursus paver pol in De Drie Eiken. Activiteiten begeleidster Tosca van Bussel ver wacht, gezien de grote belangstel ling en het succes, dat er in sep tember een nieuwe cursus van start gaat, afhankelijk van de beschik baarheid van de cursusleidsters. Op de vijfde zondag van Pasen is er op zondag 28 april een Eucha ristieviering in het Cenakel in Soesterberg. Deze wordt uitgezon den door de televisie. Voorgangers zijn de mediapastores Ben Verber- ne en Joke Litjens. Het koor Face to Face uit Wijk bij Duurstede on der leiding van Tom van Ginkel verzorgt de zang tijdens deze zoge noemde Taizc-viering. Dc aanvang is 10:00 uur. Willem en Bep Kaspers kregen vorige week bezoek van burge meester Koos Janssen en ontvingen schriftelijke felicitaties van konin gin Beatrix en diens commissaris in de provincie Utrecht, mr. B. Staal. Foto: Herman van Dam kampioenschap in 1969. Verder won hij talloze (wissel)prijzen. Veel van die herinneringen werden opgehaald tijdens het felicitatiebe- zoek van het burgemeestersecht paar aan het bruidspaar, terwijl de woning in De Drie Eiken aan het Dorpsplein in de loop van de dag als het ware werd bedolven onder de bloemen. Zaterdag 27 april zondag 28 april Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 aalm. J. Schutte; eucharistieviering; kinderkoor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 drs. Z. Hageman-Vos; Pauluskoor Hoevelaken World Outreach Church (info locatie: 0346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek (lange dienst), vanaf vrijdag 17:30 uur: Apotheek Amerongen, 88 0343-454888. Apotheek (korte dienst), zaterdag 10:00-18:00 uur; zondag 12:00- 17:00 uur; maandag t/m vrijdag 17:30-20:00 uur: Bilthovense Apotheek, §8 030-2282950. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 38 033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Wat u uitzoekt kan ook thuisgebracht worden. Groente-, perk- en kuipplanten. Ursulineweg 2A Leusden 033-4941172 afrit 7 op A28 3x bij verkeerslichten rechts daarna 1e weg links. Koninginnedag en 5 mei open Misschien wel de meest gestel de vraag aan de medewerkers van het Militaire Luchtvaart Museum (MLM) in Soester berg is: 'mag ik even in de cock pit zitten?' Op die vraag krijgen jongens en meisjes voor wie de cockpit altijd een grote aan trekkingskracht heeft in de maand mei een positief ant woord, want dan houdt het mu seum de inmiddels bekende en zeer druk bezochte open-cock- pitdagen. Niet alleen jongens en meisjes dro men ervan in een straaljager te vliegen en zich in de lucht zo vrij als een vogel te kunnen wanen, ondanks de beperkte ruimte onder het dak van plexiglas. Ook oude ren voelen zich vaak ineens weer kind als ze in het museum zijn en de cockpits van vliegtuigen uitno digend open zien staan. Maar er echt in zitten is er dan niet bij. Tot boven aan de trap naast hun favo riete toestel mogen ze gaan, maar voor meer dan een blik in de cock pit krijgen ze geen toestemming. De medewerkers van het museum zien om die reden maar al te vaak de teleurstelling in de ogen van de vragensteller als het antwoord op de vraag om, al is het maar even tjes, in de cockpit te mogen zitten negatief is. Daarom komt het mu seum een keer per jaar tegemoet aan de wens van velen. Geduren de vijf dagen staan de cockpits van een aantal tentoongestelde vlieg tuigen open. Jong en oud is dan in de gelegenheid om in het echt ken nis te maken met 'het kantoor' van de jachtvlieger, de helikoptervlie ger of de captain van een trans portvliegtuig. Op zondag 28 april van 12:00 tot 16:30 uur, op woensdag 1, donder dag 2 en vrijdag 3 mei van 10:00 tot 16:30 uur en op zondag 5 mei van 12:00 tot 16:30 uur staan de open cockpits van de F-104G Starfighter, de NF-5B Freedom Fighter, de F-16A Fighting Falcon, de Alouette Ill-helikopter van het Grasshopper-demonstratieteam, de Fokker F-27 Troopship en de Douglas C-47B Dakota te wachten op een 'burgerbemanning'. Kin deren -ook grote!- krijgen als her innering een instapkaart met een foto van het vliegtuig waarin ze zich even vlieger hebben kunnen voelen. Het bedrijfsleven en de over heden in de regio Eemland hebben de rijksoverheid dringend verzocht financie ring te vinden om de A28 tussen Utrecht en Amers foort alsnog op te nemen op de lijst van binnenkort aan te leggen spitsstroken. De A28 ten zuiden van Soester berg staat niet op een onlangs door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat gepubliceerde lijst van wegen waar spitsstro ken komen. Het bedrijfsleven en de overheden in Eemland zijn hier verbaasd over. Het aanleggen van spitsstroken op deze route zal in de komende jaren immers bijdragen aan het oplossen van de files tussen Amersfoort en Utrecht. Het bedrijfsleven en overheden in de regio Eemland pleiten dan ook voor spitsstroken op de A28, omdat er tussen Zeist en Utrecht al met succes proeven mee genomen zijn. Ook maak ten spitsstroken al eerder deel uit van plannen voor zgn. be- nuttingsmaatregelen tussen Hoevelaken en Utrecht. Het is niet logisch dat de A28 op het bedoelde lijstje ont breekt. In een recente studie van de provincie Utrecht geti teld 'Leefbare mobiliteit op de Heuvelrug' worden onder meer spitsstroken als een belangrijk actiepunt voor de korte termijn genoemd. Deze studie is in sa menspraak met alle betrokken partijen langs de A28 tot stand gekomen. Dat de stroken nodig zijn blijkt uit de cijfers. In de ochtendspits (richting Utrecht) en de avondspits (richting Amers foort) ligt de gemiddelde snel heid sinds 2001 royaal onder de 60 kilometer per uur. Een ge middelde snelheid van 60 kilo meter per uur is de nieuwe norm die het ministerie van Verkeer en Waterstaat op alle snelwegen in het land minimaal wil halen. Bedrijfsleven en over heid in Eemland denken dat juist bij de A28 spitsstroken snel tot betere resultaten leiden, reden om er bij de rijksoverheid op aan te dringen ook deze rijksweg als 'spitsstrookweg' aan te wijzen. Het Oranje Comité en de Jaar marktorganisatie leggen deze week de laatste hand aan een grootse viering van Koningin nedag. Voor het eerst hebben ze veel onderdelen samen voorbereid en dat bleek een succes te zijn. In mei staat een evaluatie van het totaal op het programma, maar dat ze ook in de toekomst vaker willen sa menwerken staat nu al vast. De collecte voor het Oranje Comi té en de overhandiging van het kleurrijke programmaboekje von den vorige week plaats. Naast de waardering voor het boekje was er voor de collectanten soms een niet verwachte negatieve reactie. Het programma is inmiddels uitge breid met de volgende onderdelen: 11:00 uur: eerste demonstratie Brandweer Vliegbasis; om 15:00 uur een tweede optreden. De be doeling is dat de twee wagens met optische- en geluidssignalen uit de Veldmaarschalk Montgomeryweg komen waarna de bemanning het monument 'De Vleugel' een fikse schoonmaakbeurt geeft. Daarna stelt de brandweer de wagens op aan het begin van de Banningstraat en kan men ze van dichtbij bekij ken. Van 13:00 tot 13:45 uur geeft de Luchtmacht Beveiliging een de monstratie op het terrein tussen het monument 'De Vleugel' en hel kermisterrein. Hoewel de honden goed getraind zijn is het voor het publiek wel zaak achter de rood witte linten te blijven. De honden zouden zich in hun enthousiasme eens vergissen De Koninklijke Landmacht staat niet op het Van Odijkplein. Niet alleen was dit plein ietwat te klein, maar de zware tank zou alle straatstenen in één draai eruit gooien. Daarom gaan de militairen naar de Banningstraat en staat de tank midden op de weg nabij de ingang van de Banninghal. De bij zondere demonstratie van deze gloednieuwe tank wordt op dit deel van de Banningstraat gege ven. Het publiek wordt dringend verzocht de tank ruim baan te ge ven en goed te luisteren naar de aanwijzingen die via een megafoon gegeven worden. Herdenkingen Op 4 mei wordt de bevolking van Soesterberg verwacht bij de altijd indrukwekkende dodenherdenking op de Vliegbasis Soesterberg. In het dorp zelf is er ook een plech tig gedenken, te beginnen in de Caroluskerk met aansluitend de Stille Tocht en de herdenking bij het monument 'Om de Vrijheid' aan de Kampweg. De organisato ren stellen het op prijs indien zo wel op 30 april als op 4 mei (half stok) en 5 mei massaal wordt ge vlagd. Na de officiële oprichting op 5 april krijgt de voetbalvereni ging 't Vliegdorp verder gestal te nu de gemeente heeft beslo ten de club 'onder dak' te bren gen op het sportpark aan de Kerklaan. Deze toewijzing speelt in op het idee dat de ge bruikers van het sportpark, in clusief voetbal, hebben over de toekomst van het sportpark. Ze zijn nu met elkaar in overleg om te bekijken hoe het totale com plex beter benut kan worden. De plannen hiervoor worden in de loop van het jaar aan de gemeen te voorgelegd. De gemeentelijke commissie sport, onderwijs en welzijn is akkoord gegaan met de aanleg van een voetbalveld voor de v.v. 't Vlieg dorp en met het beschikbaar stel len van een bedrag van 30.900 hiervoor uit de algemene midde len. De commissie had de keus uit twee mogelijkheden. Er is voor gekozen een voetbalveld aan te leggen aan de buitenzijde (de ach terkant) van het terrein van de Korfbalvereniging Oranje (KVO). Om dit mogelijk te maken is het alleen maar nodig twee lichtmas ten bij de oefenhoek te verplaat sen. Het veld is dan tegelijk voor zien van trainingsverlichting. Ook KVO kan hier gebruik van maken. Vanzelfsprekend is het dan nodig dat beide sportclubs een goed ver- deelschema maken voor het trai- ningsgebruik door beide senioren afdelingen. Op het resterende middengedeel te (ongeveer 110 bij 90 meter) kan op woensdagmiddag de jeugd trai- nen, zoals ook nu al gebeurt en kan KVO op zaterdag de korfbal wedstrijden spelen. Het ontwerp van de nieuwe indeling van het sportpark waar de keus op is ge vallen, heeft geen financiële conse quenties voor het bestaande on derhoudscontract met de B.V. De Ridder in Soesterberg. Zolang het nationale luchtvaart monument De Vleugel op de hoek van de Kampweg en Banningstraat staat, is er met de gemeente Soest een verschil van mening over het wel of niet verlichten daarvan. Het Soesterbergs comité dat de stoot heeft gegeven tot het tot stand ko men van het monument, is er nog steeds zeker van dat verlichting wel in de planning was opgeno men. De gemeente Soest is echter een andere mening toegedaan. Er is nu dus een patstelling. Om toch aan het verzoek van be trokkenen en van veel Soesterber gers tegemoet te komen, wordt het monument op Koninginnedag tus sen 22:00 en 23:00 uur door twee aggregaten verlicht. Het college van burgemeester en wethouders en andere autoriteiten zijn hierbij uitgenodigd. Het comité vraagt alle Soesterbergers om van de ge legenheid gebruik te maken en burgemeester en wethouders te verzoeken toestemming te verle nen dit monument blijvend te ver lichten. Tot slot doet het comité een drin gend beroep op de jeugd van Soesterberg om het monument niet te beschadigen of te beklad den met opschriften. 'Laat het als jeblieft mooi blijven', is het ver zoek. De Snijdershal van Het Mili taire Luchtvaart Museum (MLM) in Soesterberg is de plaats waar morgen een over eenkomst wordt gesloten voor de bouw van een Koolhoven FK 51 tweedekker. Hiervan hebben er voor de Tweede We reldoorlog 53 bij de lucht macht gevlogen. De onderteke ning betekent voor de Stichting Vrienden van het MLM de start van een ingewikkeld pro ject dat een aantal jaren zal du ren. Het bijzondere van het project is dat de FK 51 weliswaar het meest gebouwde Koolhoven-vliegtuig is, maar dat uitgerekend hiervan geen enkel exemplaar bewaard is geble ven! De replica wordt dan ook be schouwd als een belangrijke histo rische aanwinst voor het Militaire Luchtvaart Museum. Het unieke project is een initiatief van de commodore buiten dienst H.J. Vermeulen. Zijn uitgangspunt is een grotere bekendheid te geven aan de betekenis van Frits Koolho ven voor de ontwikkeling van de civiele en militaire vliegtuigbouw in Nederland. De FK 51-toestellen van de Luchtvaart Afdeeüng (LVA) deden destijds dienst als overgangstrainers. In de afgelopen jaren zijn hier en daar nog enkele onderdelen van deze vliegtuigen gevonden. Het Koolhoven-project zal in fasen worden gerealiseerd. Allereerst gaat het om een vliegtuig dat vol gens dc traditie van het museum toonbaar moet zijn. De construc tie van de hoofddelen, zoals staal - buisromp, vleugels en brandstof tanks, wordt uitbesteed. In de tweede fase volgt de vervolmaking van het vliegtuig. Naar verwach ting kunnen de bouwers het pro ject in het jaar 2010 afronden. Met de bouw van de replica van de FK 51 is een bedrag gemoeid van in totaal 150.000 euro. De overeenkomst voor de bouw van de Koolhoven FK 51-replica wordt ondertekend door de initia tiefnemer, de commodore b.d. Vermeulen, en door generaal-ma- joor b.d. F.R Schulte, voorzitter van de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum. Eerste vlucht Frits Koolhoven (1886-1946) kan met Anthony Fokker tot de groot ste vliegtuigbouwers van Neder land gerekend worden. Het ken merk van Koolhoven waren zijn vooruitstrevende ideeën, vooral als het om ontwikkelingen in de lucht vaart ging. Hij bouwde zowel mi litaire- als burger-, land- en water vliegtuigen. Het eerste toestel dat hij bouwde in 'de fabriek' op Soesterberg was een kopie van dc Farman. Daarna volgde de bouw van zijn beroemde 'Hcidevogel', waarmee hij op Tweede Paasdag, Frits Koolhoven, de geniale vlieg tuigontwerper die ten onrechte al tijd in de schaduw heeft gestaan van Anthony Fokker. Van zijn toestel FK 51 zal in Soesterberg een repli ca worden gebouwd. Bron: Eemland Pers. 17 april 1911, op Soesterberg zijn eerste vlucht maakte. Gedurende zijn geheel aan de vliegtuigindustrie gewijde leven heeft Koolhoven tal van vliegtui gen ontworpen en gebouwd. Hij is desondanks eigenlijk altijd in de schaduw van Fokker gebleven. Koolhoven mag dan misschien de meer geniale doe-mens van de twee zijn geweest, Fokker was meer het type van de handels- en zakenman, waardoor hij zichzelf en zijn producten letterlijk en Figuur lijk altijd beter heeft weten te ver kopen.

Soester Courant | 2002 | | pagina 13