i 'Van heidehut tot residence' Narrow escape boven Soesterberg SPOED 7 op soes rf BEZORGERS JAN van ZAL mwA Verdwenen Soest Bericht van Hester Koning (5) Eemland weer kampioen Uit de historie van Soest(erberg) Bijdrage voor historisch boek schuttersgilden Parkeerbonnen Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest Eet Villa ♦Van Den Brink Moederdagbrunch PAGINA 8 WOENSDAG 1 MEI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 9 woonbon ingevulde woonbonnen endien wordt gecontro- orwaarden voldoet. De klopt, wordt in volgorde eldt de leeftijd en de elijke of economische mland* de periode dat men idig adres. ia bovenaan de kandi- uw persoonlijke gege- jezinssamenstelling en imet de gegevens uit de dministratie Persoons- vens juist dan wordt de ar/verhuurder aangebo- oning dan krijgt u via de iro waarmee u de leges huisvestingsvergunning >r een woning, dan wordt i het verstrijken van de d door de verhuurder, sbrief is het niet mogelijk bekijken. Het heeft geen meren naar uw kansen. 1ERKING BENT GEKO- ONING ONTVANGT U wijzing de woningtoewijzingen n een overzicht. Daarbij weel reacties er op een en of de woning aan een 3 toegewezen. Ook wordt lur, de eventuele maat- imische binding en het enaantal vermeld. Op die ichatting maken van uw gelijk type woning en isen aanpassen. inden is het mogelijk om op gronden een urgentie- >n. Slechts in een zeer len zal een dergelijke an toepassing is voor een strekt. Informatie hierover 3 afdeling Publiekszaken srdeel huisvesting. 3n serieuze klacht mocht Itoewijzing, dan kunt u die )ij de gemeente Soest, onruimteverdeling, Post- )EST. eeft over het toewijzings- larvoor terecht bij Portaal Ie afdeling Publiekszaken it. Ook zijn hier informatie- i kunt u ook vinden op il, bouwen en wonen, bestaat uit de gemeenten nschoten, Eemnes, Leus- iberg. oor de desbe- ilde bonnen of te 'huurder. kken verhuurder. tum:_ turn: ider de 18 jaar 'k:_ woning: ier€ n invullen) Iromer zie spelregels) ïnd. sn periode van raagt uw enkele tel: ïve van een gehandi- behorende persoon Mijn naam is Hans Zeijpveld. Als ervaren inkoper bij Bosman Electra beheer ik ons corale wagenpark. Van ZAL biedt mi) de beste prijs/kwaliteitverhouding, waar bij ik let op snelheid, service en vervangend vervoer voor een passende prijs. AUTOSCHADESPECIALIST Beckeringhstraat 11, 3762 EV Soest, tel.: 035 - 6011018, fax: 035 - 6026672 Soest betaalt 250 euro mee aan 'De Gouden Guld', een boekwerk van de Kring van Schuttersgilden 'Land van Cuijk', waarin de ge schiedenis van deze kring wordt beschreven. Het gaat ditmaal om de periode 1983-2000. Omdat het Groot Gaesbeeker Gilde lid is van de kring en ook een plaatsje in het boek krijgt, heeft het College de subsidieaanvraag gehonoreerd. De uitgave wordt gedekt uit het fonds welzijn onvoorzien. Tijdens een controle in de blauwe zone op de Weegbreestraat heeft de politie negen parkeerbonnen uitgeschreven. De ontvangers had den hun auto geparkeerd zonder de blauwe schijf te gebruiken. Amsterdamsche Bazar Nilsson, Soesterborgsche straat, Soest, Volgens een bericht in een lan delijk dagblad telt Nederland op dit moment 2046 post agentschappen en dat aantal wil de PTT Post behoorlijk te rugbrengen, dat merken we ook in Soest. Wist u dat na Hil versum in Soest ooit het tweede postagentschap van Nederland Het werd 16 april 1926 officieel geopend in "De Amsterdamsche Bazar", de galanteriewinkel van F.W.J. Nilsson aan de Soesterberg- schestraat 13, nu nummer 39. In een advertentie uit 1927 lezen we over De Amsterdamsche Ba zar, wat er allemaal te koop is: Ga lanterieën, Glas, Porselein, Speel goederen, Aardewerk, Huishoude lijke artikelen, Electrische Lam pen, Ijzerwaren, Kachels Roos ters en daaronder Souvenirs van Soest en Ansichten. Op boven staand adres is gevestigd een offi cieel postagentschap belast met het uitbetalen en in ontvangst nemen van postwissels en andere postza ken. Nilsson junior, toen een jochie van nog geen tien jaar, nu 82, kan er aardig over vertellen. Ook in die tijd hadden de meeste mensen moeite met nieuwigheden ais tele foneren en per cheque of giro be talen. Nilsson: 'Dan kwamen ze bijvoorbeeld het licht betalen en dan zei mijn vader: dan moet u dat girobiljet invullen; dat kónden ze niet. Dan zei mijn vader: dat doen de kinderen wel. Ik was 8 jaar en toen vulde ik al postwissels en gi robiljetten in. Dat was een kleinig- Iheid. Klanten geloofden dat vaak [niet, zeiden ze, laat u dat kind dit werk doen en dan zei mijn vader: lij weet het beter dan u. Als ik het lan had ingevuld, zeiden ze 'dank u meneer', dag meneer. Mijn moe- Ier deed de winkel en mijn vader tond achter het loket.' 'ader was een wat egoïstische lan. Hij had altijd een dikke si- Jaar in zijn mond, en die haalde hij er niet uit wanneer hij tegen de lensen sprak. Af en toe blies hij ;n dikke rookwolk door het loket. Kwamen er klanten die een tele ram wilde versturen. Goed zei 'ader en gaf ze een telegramfor- lulier. Dan schreven ze erop, 'aar gebeurd: kom direct over, larius smerige streek uitgehaald. fZei mijn vader: hoe heet u? Dan 'zeiden ze: dat gaat u niets aan. Maar vader zei dat er toch een adres en een afzender op moest, maar daar wilden ze niets van we ten. Kwam er een keer een jongen die een telegram naar zijn meisje moest sturen. Hij schreef: lieve pop, blijf morgen thuis, ik kom om elf uur. Zei mijn vader, wat is het adres? Kreeg hij als antwoord: dat gaat u niets aan-want dan gaat u er zelf heen.' Status 'Een agentschap gaf toen nog wel enige status. Ze noemden mijn va der 'meneer de postdirecteur'. Hij vader kreeg opeens aanzien want hij werd van winkelier ineens post directeur. Kwamen er rijke mensen en zeiden: meneer we komen even belasting betalen. Maar niemand had een postrekening of bankreke ning, bedrijven wel natuurlijk en dan zei mijn vader: dat is goed, komt u maar op met dat belasting biljet. Ja, maar dat gaat je niets aan, dan weet je precies wat ik ver dien. Gegevens als soort belasting, artikel cohier, termijn en namen gaven ze uiteindelijk met tegenzin. Vader verdiende aan elke hande ling in het agentschap drie cent. En als hij 500 handelingen had, kreeg vader 5 gulden bonus. We verkochten ook postzegels en kreeg vader 1 dat was zijn winst. 'Vader kwam een keer duizend gulden te kort. Hij wist waar de fout zat, maar kon het niet bewij zen. Hij moest het zelf bijpassen. Hij had er de pest in en zei tegen de man van de PTT die er over ging: haal de hele rommel maar weg, want nu moet ik weer zoveel maanden voor niks werken. Later kreeg hij bericht dat hij vijfhonderd gulden schadevergoeding zou krij gen. Toen heeft hij het nog weer een tijd volgehouden. Soms kregen we controle. Kwa men ze met drie kerels van de kas en alles werd lamgelegd en ze tel den alles na. Ontvangsten en uit gaven, de postzegelkas en vlug dat die kerels konden tellen. Als alles klopte, dan prezen ze je de hemel in. Bij zo'n gelegenheid vroegen ze vader of hij ook kinderen had. Ja, zei vader, mijn dochter zit op school en doet binnenkort eind examen. Nou, zei de man, als ze zin heeft om bij de post te komen, moet ze effe solliciteren. Zo is mijn zuster bij de post gekomen op het hoofdkantoor Soest. Haar vrien dinnetjes waren jaloers. Zij ver diende meteen veertig gulden in de maand, dat was in die tijd goed betaald.' 'Omdat arbeid goedkoop was, hebben we ook wel personeel ge had. Jan van Hees en een meisje Roos. Toen vader aan Roos de eer ste werkdag vroeg: pak jij even de telefoon aan, durfde ze dat nog niet.' Telefoon 'Bijna niemand had nog telefoon, je kon in Soest-Zuid toen alleen bij het agentschap terecht. Een hele operatie. Eerst aan een slinger draaien en luisteren en dan kreeg je de centrale. Die vroeg welk nummer je wenste en legde de ver binding. Dan werd je later terugge beld en dan namen ze de hoorn op, ze waren met stomheid gesla gen en velen wisten nog niet iets terug te zeggen. De mensen moes ten telefoneren nog Ieren. Later moesten we ook telegrammen ver zorgen en dat deden wij als kinde ren dan. Telegram naar Zonneglo ren, moesten 20 cent bodeloon betalen. Zonnegloren lag net bui ten de kom. Dat vonden ze toch zo gek. Normaal verdiende vader een dubbeltje aan een telegram, maar iets verder weg werd het 20 cent. Je moest iemand hebben die het bezorgde en de kinderen kostten toch niets. 'Voor een telegram naar de Wiek- Het postagentschap dat op 16 april 1926 werd geopend aan de Soesterbergschestraat 13. sloot moesten ze daar 41 cent be talen. Nilsson als jochie moest daar een keer een telegram brengen. Aan de deur zeiden ze: geef maar hier broer, maar ik zei: nee, om de donder niet, eerst betalen want als ze eenmaal het bericht hadden ge lezen, kreeg je je centen niet. Bel den ze vader ook nog op, maar vader zei: dat hoort zo.' Ansichtkaarten 'We hebben ook wel zelf ansicht kaarten uitgegeven. Voor de oor log lieten we die in Duitsland drukken. Dat was zo goedkoop. We verkochten die voor een groot deel door aar. andere winkels. We kochten ze in voor achttiende cent en verkochten ze door voor ander halve cent en zelf verkochten we ze in de winkel voor drie cent. Een voudige uitgave, lakkwaliteit met een minimum afname van duizend stuks per foto. Het jaar 1934 was een topjaar, we verkochten toen 37.000 ansichten.' 'Soest had toen een paar honderd pensions. Logies en ontbijt, lunch en diner voor een rijksdaalder per dag. Veel mensen woonden zelf in de schuur en verhuurden het hele huis. Het waren de vele pension gasten die ansichten van het mooie Soest verstuurden. Wij hadden ver schillende klanten die betaalden alleen als de pension tijd achter de rug was. Op de pof. Ze betaalden achteraf.' 'Ik wilde als jochie een keer op vakantie en dat kostte natuurlijk geld. Mijn vader zei: weet je wat je doet, je gaat ansichtkaarten verko pen op het kampeerterrein. Ik ver diende twee cent voor elke kaart, omdat ik er ook al een postzegel had opgeplakt. Dat vonden de mensen een geweldige service. Als ze de kaarten meteen schreven, deed ik ze ook nog gelijk op de bus.' 'In de oorlog hebben we van het agentschap nog de meeste plezier gehad. Want we hielden de tele foon. Het was een diensttelefoon en kostte ons geen abonnement. Mijn zuster werkte op het hoofd kantoor. Mijn zuster zei als er wat op Soestdijk gebeurde, bel even naar Soest-Zuid.Tn de oorlog wil de ze de schrijfmachine vorderen, maar vader zei: die hebben we niet. Hadden we verstopt achter bij ons in de hooiberg bij boer Schou ten. Als de Duitsers op Soestdijk fiet sen vorderden en ze hoorden dat op het hoofdkantoor, belde zus snel naar Soest-Zuid.' 'Vader is met het postagentschap in 1948 opgehouden. Er was voor ieder werk genoeg en goedkoop personeel was niet meer te krijgen. Over de jaren heen heeft hij er twee huizen aan overgehouden. Hij is later in zijn eigen huis, Soes- terbergsestraat 17, gaan wonen. Quelle heeft het postagentschap overgenomen en zo is het naar de Gallenkamp Pelsweg gegaan.' Hester Koning uit Soest verblijft drie maanden als 'burgerwaar nemer' van United Civiliansfor Peace in Israël en de bezette Pa lestijnse gebieden. Om de paar weken doet ze per e-mail verslag van haar ervaringen. Dit is de vijfde aflevering. Nog twee weken en dan kom ik weer terug naar Nederland. Het is moeilijk voor te stellen. Ook zijn er hier dingen die ik nog zou willen doen, mensen die ik zou willen spreken. Soms krijg ik een gevoel dat ik nog niet weg moet gaan (nee, pap en mam, ik kom wel weer te- rug)- Afgelopen zondagnacht zijn er een paar Palestijnse families uit hun huis gezet in de buurt van de YWCA (waar ik verblijf). Met an deren van het UCP team had ik de families verschillende malen be zocht. Het bevel tot ontruiming was ingegaan op de donderdag er voor. Ik werd hierover geïnfor meerd door ICAHD (een Israëli sche organisatie tegen de vernie ling van huizen). In de dagen die volgden bleven verschillende Is raëliërs en buitenlanders bij de fa milies slapen. Ook liepen er nog procedures via de rechtbank. Een Joodse Sefardische gemeen schap claimt dat zij de eigenaar van de grond is. Zij hebben kopie ën vanuit de Ottomaanse periode (van voor het Britse mandaat Pa lestina). De Palestijnse families wonen er al meer dan 40 jaar. Zij zijn daar komen wonen na de oor log van 1948. De UNRWA (De organisatie van de Verenigde Na ties die voor en met Palestijnse vluchtelingen werkt) had een con tract afgesloten met Jordanië. Na de oorlog van 1967, toen Israël Oost-Jeruzalem, de Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook be zette, is dit contract niet overgezet naar Israël. In de nacht kwamen ongeveer 150 Israëlische soldaten en politie agenten naar de Palestijnse wijk Sheikh Jarra. Ze sloten de weg af. Ik was op dat moment bij een vriendin, maar ik werd opgebeld. Toen ik bij de YWCA kwam werd ik tegengehouden door Israëlische soldaten: ik mocht er niet door. Omdat ik vertelde dat ik in de YWCA verbleef werd ik doorgela ten. Ik bleef buiten staan bij een aantal van het UCP-team en ande re buitenlanders. Er werd ons door een Israëlische soldaat verteld dat het gebied een militair gesloten zone was. We vroegen een aantal keren wat er aan de hand was. We kregen hier op het antwoord dat dit niet onze zaak was. Terwijl we machteloos stonden toe te kijken hoe de Pales tijnse families uit hun huis werden gezet, moesten we zien hoe een aantal Israëlische soldaten met el kaar grapjes stonden te maken. Op een bepaald moment werd ons opgedragen om verder naar achte ren te gaan. Op de opmerking dat de militair gesloten zone verderop was werden we door een aantal soldaten naar achteren geduwd. Er is nu nog onduidelijkheid over een uitgelezen brunchbuffet. En aan een extraatje voor de moeders is ook gedacht. Als alle jaren bent u nu ook weer welkom om 4 moeder een dag in het zonnetje te zetten. Van 11.30 uur tot 15.00 uur kunt u voor 22,46 (f 49,50) 4 weer uitgebreid genieten van 4 Koude gerechten Gerookte heilbot bedekt met tomaten tapenade, Combinatie van gerookte en gemarineerde zalm met zalmsalade, Vis terrine met saffraan mayonaise, Carpaccio van gerookte entrecote met olijfolie en oude kaas, Combinatie van diverse salami's, Panchetta met gefrituurde aardappelchips, Waldorfsalade, Huzaren salade en gemengde salade Warme gerechten Gestoofde zeeduivel met witte wijnsaus, Saté van gamba's met ketjapsaus, Gebakken kalfsreepjes met roomsaus, Indische rundvleesschotel, Frietjes en risotto Nagerecht Dessertbuffet Bel voor reserveringen 035-6012706 Soesterbergsestraat 122 - Soest de eigendomsrechten in de Pales tijnse wijk Sheikh Jarra. De casus van de Palestijnse families moet nog in het Hoger Gerechtshof voorkomen. Toch zijn de Palestijn se families al uit hun huis gezet. Andere Palestijnse families in de buurt zijn bang dat hetzelfde hen kan treffen. Een andere probleem is dat er al een aantal Israëlische kolonisten in de wijk wonen. Zij zouden kunnen inbreken in de hui zen en erin trekken. Als dat ge beurt - en dit is al op verschillen de plaatsen in Oost-Jeruzalem ge beurd - dan is het heel moeilijk om ze eruit te krijgen. Afgelopen dinsdag ben ik ook weer naar Ramallah gegaan. Ram- allah is bezet geweest voor een periode van bijna 4 weken. Het Is raëlische leger heeft de stad nu voor een deel verlaten. Het be vindt zich nog om het kantoren complex van Arafat en aan de ran den van de stad. De weg van Jeru zalem naar Ramallah bracht me langs twee Israëlische controlepos ten. Dit betekende voor mij drie keer in een andere taxi stappen en een keer mijn paspoort laten zien. Voor de Palestijnen die van Jeru zalem naar Ramallah gaan bete kent dit lang in de rij staan voor de controleposten en wachten tot de Israëlische soldaten zo vriendelijk zijn om ze door te laten. Op de weg van Ramallah naar Jeruzalem worden de vrouwen van de man nen gescheiden. De vrouwen moe ten door een hokje gaan, waarin ze hun buik moeten laten zien aan een soldaat die door een gat kijkt. De mannen moeten buiten laten zien dat ze geen bom op hun lichaam hebben. Bij de laatste con trolepost (vlakbij Kalandiya vluch telingenkamp) waar ik doorheen ging, hing een doodse stilte. Het was zo stil dat het gewoon eng was. Niemand praatte, geen enkele auto claxonneerde. Zou dat de stil te zijn voor nog een volgende storm? In Ramallah gekomen zag ik de vernielingen die door het Israëli sche leger waren aangericht. Het is moeilijk om voor te stellen dat het Israël hier om veiligheid gaat. Zelfs een schoenenwinkel was opgebla zen! Er zijn veel kantoren over hoop gehaald, computers zijn ver nield, waardevolle spullen zijn ge stolen, papieren zijn verbrand, een rotzooi was achtergelaten door het Israëlische leger. Sommige Pales tijnen liepen verdwaasd over straat. Anderen waren actief bezig om de schade te repareren en schoon te maken. Mensen waren Een controlepost in Ramallah. bang dat het Israëlische leger elk moment weer terug zou kunnen komen. Mensen waren veront waardigd vanwege de vele vernie lingen. Verschillende mensen ga ven aan dat het in Ramallah erg was, maar dat het in Jenin en Na blus veel erger was geweest. Het is een zeer grote klap geweest, deze laatste bezetting door het Is raëlische leger. Ik hoor van veel Palestijnen dat ze nooit verwacht hadden dat zoiets verschrikkelijks kon gebeuren. Ik vraag me af wat 'de Israëlische soldaten met zichzelf Een Israëlische soldaat onder zoek de tas van Hester. meenemen naar huis. Vorige week vrijdag vroeg ik een soldaat wat hij ervan vond dat mensen moesten bidden op straat (Palestijnse man nen onder de 40 jaar was niet toe gestaan om de Oude Stad in Jeru zalem in te gaan). Hij antwoordde: 'Ik denk niet te veel tijdens mijn werk. Ik krijg bevelen.' Hij gaf toe dat hij wel thuis dacht. 'Ik kan hier niet zeggen wat ik denk'. Jachthoornblaasgroep Eem land uit Soest heeft afgelopen zaterdag 27 april in het stadje Bronkhorst na een onderbre king van een half jaar goud ge haald en daarmee opnieuw de titel kampioen van Nederland bij het nationale concours al daar. Werden zij in 1999 en 2000 ook eerste in hun klasse, in 2001 kwam men niet verder dan een vierde plaats, behalve dan bij het Europe se blazerstreffen in Duitsland, waar zij ook een eerste plaats behaal den. Nu zijn zij er opnieuw in ge slaagd de felbegeerde Bertus de Bronkblazer-wisselprijs mee naar huis te nemen. Aan dit jaarlijks concours deden 10 groepen uit heel Nederland mee in de klasse bes en vier in es. In de klasse waarin Eemland uit kwam, de bes, moest men twee verplicht jachtsignalen en drie mu ziekstukken, waaronder een ver plichte stuk spelen. Bij elkaar be haalde Eemland 900 punten en versloeg de kampioen van 2001, St Bavo uit Selfkant/Wehr met 18 punten verschil. De groep bestaat uit 19 leden uit de hele regio, dit alles onder leiding van de Laarder Cees Bus die regelmatig ook mu ziek schrijft voor de blazers'. Het is opvallend dat ongeluk ken met zweefvliegtuigen vaak goed aflopen. Dit was ook afge lopen weekend het geval toen zo'n toestel een voortijdige lan ding maakte en met een klap midden op de Verlengde Palt- zerweg viel. Niet alleen kwam de piloot er zonder kleerscheu ren af, ook het toestel liep naar verhouding weinig schade op. Een bewijs dat de zweefvlieg tuigen solider zijn dat ze er misschien op het eerste gezicht uitzien. Ze zijn in ieder geval veiliger dan de toestellen uit de beginperiode van de luchtvaart. De vliegtuigen van tegenwoordig zijn niet te ver gelijken met de toestellen waarmee in het begin van de vorige eeuw de pioniers, die als waaghalzen wer den beschouwd, de lucht in gingen. De eerste toestellen bestonden immers uit niet veel meer dan dra den, hout en doek. Er was dan ook niet veel voor nodig om de contro le over een toestel te verliezen. Geen wonder dus dat er veel on gelukken gebeurden, al liepen die in veel gevallen relatief goed af. Dat was vooral het gevolg van het feit dat er niet op grote hoogte werd gevlogen. Bovendien werd de piloot zelden bedolven onder de wrakstukken, eenvoudig omdat het toestel van zeer licht materiaal was. De Luchtvaartafdeling (LVA), de voorloper van de Koninklijke Luchtmacht, werd op 1 juli 1913 officieel opgericht en had toen de beschikking over slechts een vlieg tuig dat toen nog niet eens rijksei gendom was! Pas op 6 september werd de Brik, met als registratie LA-1, gebouwd door Marinus van Meel, het eerste toestel van de LVA. Een jaar later, een dag na de eerste veij aardag van de LVA op 2 juli 1914, gebeurde het eerste vliegongeluk met dodelijke afloop. Op Soesterberg, waar hij een op leiding tot vlieger volgde, veronge lukte luitenant G.D. Spandaw. Camera's Door het gebruik van film- en vi deocamera's, die de fotocamera grotendeels hebben verdrongen, zijn de laatste jaren tal van onge lukken met vliegtuigen vastgelegd op het moment dat die gebeurd en, vooral bij vliegshows. Vroeger wa ren zulke (foto)beelden zeldzaam, helemaal als die het moment van een crash weergeven. Zoals de botsing tussen twee toestellen bo ven de vliegbasis Soesterberg in het voorjaar van 1918. Het is een unieke foto, die beslist voor een prijs in de categorie 'nieuwsfoto's' in aanmerking zou zijn gekomen. Zou het zelfs in deze tijd nog een unieke opname zijn, vroeger was dat helemaal iets uitzonderlijks. weiaen van de meeste vliegtuigongelukken wel foto's ge maakt, maar dan altijd van de wrakstukken op de grond. Vaak vroeg men zich af hoe het moge lijk was dat daarbij geen gewonden of zelfs doden waren gevallen. Het hoogtepunt van verbazing werd wel bereikt bij het zien van de foto van de botsing boven Soesterberg. Uiteraard was de foto een toevals treffer. Er was een fotograaf aan wezig, hij had zijn camera ingesteld en gericht op een van de toestellen, en hij had de tegenwoordigheid van geest om op het juiste moment af te drukken. Dat was het mo ment waarop beide toestellen fron taal met elkaar in botsing kwamen. Beide toestellen stortten neer, maar de vliegers bleven onge deerd. Het maandblad Het Vlieg veld, officieel orgaan van de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtvaart, besteedde aandacht aan dit curieuze ongeval: 'Hoewel de lezer zal begrijpen dat de kans op botsingen nooit is uit gesloten waar zooveel toestellen in het rond vliegen boven een be grensd terrein als het Vliegkamp Soc^erberg, vooral als het uitzicht door nevel is beperkt.' Volgens het blad 'weten de be stuurders zich niet meer te herin neren hoe het precies is gekomen. De toeschouwers zagen echter de K 4 (koioniën) en de LA-12 (een toestel van de landmacht) tegelij kertijd doch tegen elkaar in star ten. Op circa 80 meter had een verschrikkelijke botsing plaats. De toestellen waren recht tegen elkaar aangevlogen. Een fractie van een seconde schenen ze stil te staan in de lucht, toen kantelden beide toe stellen om en kwamen tezamen draaiende om hun verbindings punt omlaag. Tijdens deze eigen aardige 'volplanee' moet een der bestuurders een of ander roer heb ben bewogen. De draaiing nam tenminste plotseling weer af en beide toestellen kwamen, de laat ste 3 of 4 meter loodrecht omlaag vallende, op den grond neer, vrij wel in den stand als door de bot sing ontstaan en door de foto aan getoond. Van de K 4, een Farman, raakte de staart onklaar, de LA-12 had slechts een kromme as te be treuren. Men begrijpt welke bange ogenblikken de bestuurders moe ten hebben doorgemaakt.' De redactie van het blad geeft ver volgens een wiskundige uitleg met tal van berekeningen waarom de toestellen op deze manier naar beneden zijn gekomen, waarom de schade niet groter was en waaraan de aviateurs hun leven hadden te danken. Veel interessanter was Een unieke opname van een vliegtuigbotsing in het voorjaar■- van 1918 boven Soesterberg. Rechts de K 4, een Farman, links de LA-1 12. Beide aviateurs kropen zonder' kleerscheuren uit de wrakstukken. Bron: Eemland Pers., echter de opname van het moment van de botsing, tot op de dag van vandaag een unicum in de fotogra fie. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 886017065. De Soester Courant zoekt met spoed voor diverse wijken. Heb je op woensdagmiddag wat tijd over om een krantenwijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn van harte welkom.

Soester Courant | 2002 | | pagina 9