Werk van Soester kunstenaar in Galerie de Steenlinde Soester Orkest Vereniging geeft voorjaarsconcert Dubbel Apollo in Open Hof M. Koster klaverjaskampioen 'Best Goed' tentfeest bij organiseert De Naald 'Olifantenfluisteraar' in Dierenpark Amersfoort aru6h0CK Collecte Raad van Kerken voor het Jubileumfonds Cursus voor herintredende verpleegkundigen wee beroemde Poolse ichters in Artishock WOENSDAG 8 MEI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 13 Gratis lezing op 14 mei Klachten bezorging Soester Courant Schilderijen van Maria van Koningsbruggen Zondag 12 mei voor Soesters in nood Woensdag 22 mei, Petrus en Pauluskerk Uniek voorjaarsconcert op 23 mei Cursus Innerlijke Bron Rozenkruis Activiteiten voor ouderen in OC De Klarinet Maandag 13 mei Film: 'Minoes' Opbrengst voor Pen iteraire lezing, donderdag 16 mei Zonder U geen Unicef. Zonder U kunnen we voor de kinderen in Bolivia geen waterputten slaan. Word lid. Bel 070-3339300 (kontooruren). www.unicef.nl Op dinsdag 14 mei om 19:30 uur organiseert Dierenpark Amersfoort een speciale lezing over olifanten in dierentuinen. Alan Roocroft, afkomstig uit Engeland en één van de meest vooraanstaande olifantentrai ners ter wereld, houdt een boeiend verhaal over de trai ning en verzorging van olifan ten. Olifanten zijn heel intelligente en gevoelige dieren. Om deze dieren in dierentuinen op een verant woorde manier te verzorgen en te huisvesten, is het belangrijk om de dieren te kunnen begrijpen. Er is een gedegen training nodig voor zowel verzorger als olifant. Echter, deze training is niet altijd zonder risico voor de verzorgers. Olifan ten kunnen agressief zijn en zonder waarschuwing een persoon ernstig verwonden en in sommige gevallen zelfs doden. Om de noodzakelijke training van de dieren toch op een veilige en effectieve manier te kun nen doen, heeft Alan Roocroft, Elephant Managing Consultant, een vernieuwende methode gevon den. Deze methode zal hij tijdens deze lezing uitvoerig belichten en illustreren aan de hand van dia's. Spannende ervaringen Hoe olifanten in Nederlandse die rentuinen worden getraind, vertel len de twee andere sprekers op deze bijzondere avond: Martin van Wees, Hoofd van de afdeling oli fantenverzorging van Diergaarde Blijdorp in Rotterdam en Maijo Hoedemaker, Hoofd van de afde ling dierverzorging van Dierenpark Amersfoort. Zij vertellen fascine rende verhalen over hun buitenge wone en spannende ervaringen met olifanten door de jaren heen. De avond wordt afgesloten met een vragenronde voor de gasten. De lezing begint om 20:00 uur. Bezoekers zijn vanaf 19:30 uur welkom in het parkrestaurant De Olifant. De toegang tot de lezing is gratis. Versnaperingen tijdens de pauze zijn voor eigen rekening. Voor re serveringen kunnen gasten contact opnemen met de Afdeling Evene menten van Dierenpark Amers foort, £8033-4227144. Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kan toor bellen (SS 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordapparaat in spreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de na middag bezorgd. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Vanaf 12 mei exposeert Maria van Koningsbruggen (1949) uit Soest in Galerie De Steen linde aan de Lindenlaan 1. Ze wordt geïnspireerd door het (polder)landschap in haar di recte omgeving en geeft dat in een zeer eigen halfabstracte stijl weer. Maria werkt in olieverf, heeft een sterke penseelvoering en werkt met diepe kleuren en krachtige hand. Haar schilderijen worden regelmatig door grote bedrijven gekocht daar ze een zeer stimule rende werking hebben op de werk omgeving. De tweede exposante is Barbara Krijgh (1957 Hamburg) uit Zeist met bronzen beelden, zij heeft de Nederlandse en Amerikaanse na- ionaliteit. Zij vindt haar inspiratie in eenvoudige figuratieve vormen van beeldhouwers uit de oude cul turen en streeft in haar eigen beel den van mens en dier naar een voud, rust en evenwicht. Sinds 1982 woont en werkt ze in Neder land. Het is voor de derde keer op rij dat twee vrouwen exposeren in Ga lerie de Steenlinde - geen bewus te keuze maar een leuk toeval, vol gens galeriehouder Ron Geurs, die de tentoonstelling opent op zon dag 12 mei om 15:00 uur. Ieder een is van harte welkom. De expo sitie loopt t/m 30 juni. Galerie de Steenlinde is gevestigd aan de Lindenlaan 1 te Soest. 'De Wilg' van Maria van Ko ningsbruggen. Openingstijden: donderdag t/m zondag 13:00-17:00 uur, §86026409, www.steenlinde.nl. Dirigent Stephan Pas van de Soester Orkest Vereniging. gebouw Orkest. Als kamermuziek speler was hij twintig jaar lid van het Amsterdams Strijkkwartet en Op zondag 12 mei vindt in alle kerken in Soest een collecte plaats voor het Jubileumfonds 2000. Dit fonds is opgericht in het jubeljaar 2000 door de' Raad van Kerken in Soest om Soesters in grote financiële nood te helpen. De collecte voor dit jubileumfonds vindt gedurende vijfjaar plaats op de zondag tussen Hemelvaartsdag en Pinksteren. De Raad van Ker ken beveelt deze collecte van har te aan. De voorgaande jaren was deze col lecte zeer succesvol. In het jubel jaar is er maar liefst 5.500 euro opgehaald en daarna zijn er ook nog veel giften binnengekomen op de speciaal hiervoor geopende bankrekening. Ook vorig jaar heb ben de gelovigen in Soest het Ju bileumfonds goed bedacht en dat heeft tot resultaat gehad dat een aantal Soesters via de Maatschap pelijke Dienstverlening in aanmer king gekomen zijn voor schuldsa nering of het voorkomen ervan. De Inter Parochiële Caritas Instel ling Soest en het Centraal Diacon aal Beraad bepalen wie aanspraak mogen maken op een bijdrage uit het Jubileumfonds. Bodem Op zondag 12 mei wordt voor de derde keer de collecte voor het Ju bileumfonds gehouden. Dat is hard nodig, want de bodem van het fonds komt al in zicht. Met andere woorden, het Jubileum fonds kan bijdragen goed gebrui ken. Natuurlijk kan men ook een bedrag storten op bankrekening 3799.44.227, ten name van het Jubileumfonds. Ziekenhuis Gooi-Noord start, in samenwerking met het Dia- konessenhuis in Zeist in sep tember 2002 met een cursus voor herintredende verpleeg kundigen. De cursus is bedoeld voor verpleegkundigen die lan ger dan vijf jaar hun beroep niet meer uitgeoefend hebben, maar wel BIG-geregistreerd zijn. De herintrederscursus biedt ver pleegkundigen de gelegenheid om hun kennis en kunde weer 'up to date' te brengen. Dat vergroot de mogelijkheid om aan het werk te komen. In de cursus worden de aanwezige kennis en verpleegkun dige vaardigheden 'opnieuw' aan geleerd. Ook krijgen de cursisten actuele informatie over recente ontwikkelingen in de gezondheids zorg, met name binnen het ver pleegkundig beroep. Daardoor kan de draad van het beroep op ver antwoorde wijze worden opgepakt. De cursus duurt tot half december. Gedurende 21 avonden volgen de herintredende verpleegkundigen theorielessen in het Diakonessen- huis in Zeist. Daarnaast lopen de herintreders 20 dagen stage in zie kenhuis Gooi-Noord. Na afron ding van de cursus ontvangen de cursisten een certificaat. Zieken huis Gooi-Noord betaalt het cur susgeld en de boekengelden voor de verpleegkundigen die in Gooi- Noord stage lopen en aansluitend een dienstverband bij Gooi-Noord aangaan. Geïnteresseerden kunnen zich voor 1 juni opgeven bij mevrouw D. Schipper, beleidsmedewerker, ®(035) 5391111. Ook kan men bij haar meer informatie over de cur sus opvragen. Zonder U geen Unicef. Twee jaar geleden, op 19 en 20 mei 2000, gaf het Soester Man nenkoor Apollo twee grandio ze concerten in het Engelse Middlesborough, met als on vergetelijk sluitstuk een mini- concert in de beroemde kathe draal van York. Dit alles op uit nodiging van het Teeside Apol lo Male Voice Choir. Dit in Engeland bekende mannen koor zal, aansluitend aan zijn op tredens in Duitsland, samen met de Soester vrienden een uniek voorjaarsconcert ten gehore bren gen. De twee Apollo-koren zullen garant staan voor een avond vol luisterplezier. Het Engelse Apollo, met als dirigent Gwyn Morris, heeft voor deze avond een afwis selend programma samengesteld. Naast enkele typisch Engelse volks- en zeemansliederen zullen zij ook negro spirituals zingen. Het bekende 'I could have danced all night' uit de musical My Fair Lady en Cole Porters 'Begin the Beguine' wordt afgewisseld met bekende stukken uit de opera La Traviata en Nabucco van Verdi. Het Soester Apollo, met als diri gent Majel Lustenhouwer en aan de vleugel begeleid door Gijs Braakman, zal uit de opera II Tro- vatore het beroemde Zigeunerkoor voor zijn rekening nemen. Verder nemen de Soester zangers het pu bliek mee met een kleine muzika le wereldreis naar allerlei landen, zoals uit Frankrijk het liefelijke lied Le Rossignol, Mala Moja uit Kroa tië, een selectie uit lm Wciszen Rössl, en enkele Russische liede ren, waaronder het alom bekende Ei Oechjem. Het Soester Apollo sluit zijn gedeelte van het concert af met de Battle Hymn of the Re- public, waarbij het aanwezige pu- Apollo-Soest tijdens de concert reis in Engeland van twee jaar ge leden. bliek uit volle borst kan meezin gen. Beide koren zullen gezamen lijk het concert beëindigen met 'Domine, salvam fac Reginam'. Voor dit slotlied zal het orgel wor den bespeeld door T. Roosjen. Dit eenmalige en zeer unieke con cert zal gegeven worden op don derdag 23 mei in de Open Hof, Veenbesstraat/hoek Dalweg, en begint om 20:00 uur. De zaal is open 19:30 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de leden van het koor, de VW-Soest (Steenhoffstraat 9B), het secretariaat van Apollo: Koos Noordover, Klaarwaterweg 26. Met inbegrip van een kopje koffie tijdens de pauze kosten de kaarten voor dit unieke concert slechts 6,00. daarna primarius van het Antonio strijkkwartet. Voorts was hij hoofdvakdocent aan de conserva toria van Groningen, Zwolle en Rotterdam. Peter Heuwekemeyer studeerde aan de Technische Universiteit Delft. Hij begon op zijn 13e jaar met klarinet spelen en studeerde bij Jan Koene, soloklarinettist van het Concertgebouw Orkest. In 1982 behaalde hij het Staatsexa men Orkestspel. Hij bespeelt Wur- litzer klarinetten. Ook was hij eni ge jaren klarinettist in de Soester Orkest Vereniging. Het concert op 22 mei zal worden geopend met de Ouverture Leono- re 3 in C, opus 72 van L. van Beet hoven. Na de pauze zal van dezelf de componist de Symphonie nr. 6 in F, opus 68, de 'Pastorale', wor den gespeeld. Het concert wordt mede mogelijk gemaakt door SNS bank Randstad te Soest. Het concert begint om 20:15 uur, de kerk is open om 19:45 uur. De toegang bedraagt 9,00; 65+/ CJP 8,00. Kaarten zijn verkrijg baar bij de Gouden Snaar (Steen hoffstraat 13A), alsmede 's avonds aan de ingang van de Petrus en Pauluskerk, Kerkplein 2. De internationale school van het Gouden Rozenkruis organiseert opnieuw een cursus in de serie 'De Innerlijke Bron'. Deze cursus be staat uit negen delen die los van elkaar gevolgd kunnen worden. Op dinsdag 14 mei gaat een mo dule van vier lessen van start over de Manifesten van de 17e-eeuwse klassieke Rozenkruisers die rond het jaar 1610 in Duitsland versche nen. De cursus begint op 14 mei om 20:00 uur in het gebouw van het Lectorium Rosicrucianum, Koninginneweg 41 te Hilversum. Men kan zich dan ook aan de zaal opgeven. Meer informatie: £8023- 5320791, fax 023-5428056. In ontmoetingscentrum De Klari net vindt volgende week een aan tal activiteiten plaats. Het gaat om accordeonmuziek, een verteloch- tend en een jazzconcert. Accordeon Op dinsdag 14 mei komen twee Soester accordeonisten naar de Klarinet om muziek uit diverse tijdperken en windstreken te spe len. Natuurlijk kan het publiek bij bepaalde nummers meezingen. Belangstellenden kunnen gratis naar binnen. Er wordt om 14:00 uur begonnen en het programma neemt ongeveer twee uur in be slag. Yertelochtend De derde vertelochtend vindt plaats op donderdag 16 mei, van 10:00 tot 11:30 uur. Ouderen kun nen elkaar verhalen vertellen over vroeger, ditmaal gaat het om bele venissen tijdens de Tweede We reldoorlog. Een maand geleden deden tien ouderen hetzelfde, maar toen spraken ze over de cri sisjaren. De toegang is gratis. Jazzconcert Oude en nieuwe jazz en blues zijn vrijdag 17 mei te horen in De Kla rinet. In de grote zaal speelt dan de Folk University Jazzband uit Har derwijk. Het concert is bestemd voor 55-plussers en begint om 19:30 uur. De toegang is gratis. <T Tibbe, beginnend journalist bij de Killendoornse Courant, staat op het punt ontslagen te worden. Ei genlijk is hij te verlegen om een goede journalist te zijn, maar de hoofdredactrice geeft hem nog één kans. Terwijl Tibbe tobt waar hij een goed verhaal over kan schrij ven, ontmoet hij de merkwaardige juffrouw Minoes. Zij is, naar eigen zeggen, vroeger een kat geweest, en ze gedraagt zich inderdaad nog al kats: ze spint, ze geeft kopjes, ze slaapt bij voorkeur opgerold in een doos en kan met katten communi ceren. Tibbe heeft eerst zo zijn twijfels over juffrouw Minoes, maar als zij hem, dankzij haar kat- tencontacten, aan het exclusieve nieuws helpt waarmee hij zijn baan kan behouden, besluit Tibbe haar als assistente aan te nemen. Als tegenprestatie krijgt zij gratis kost en inwoning. Een fantasievol avontuur ontspint zich tegen de achtergrond van het oer-Holland- se stadje Killendoorn, waar ieder een elkaar kent en iedereen zich ook met alles bemoeit. De talloze poezen en katten in het stadje Kil lendoorn slaan het mensenvolk Mevrouw Koster is klaverjaskampioen van Soest ge worden. Naast de titel werd ze daardoor een videorecor der rijker. Nadat de 84 deelnemers er twee ronden had den opzitten, bedroeg de voorsprong op de naaste be lager slechts 269punten, maar uiteindelijk won ze met ruim verschil de 23e editie van de plaatselijke titelstrijd. Mevrouw Koster behaalde in totaal 5484punten. In ontmoetingscentrum De Klarinet had de organise rende wijkvereniging Overhees vrijdagavondmeer prij zen te verdelen. Zo was er onder meer een poedelprijs die dit jaar werd uitgereikt aan de heer La Blanche die met 3298 punten als laatste was geëindigd. De Soester orkestvereniging bereidt zich onder leiding van dirigent Stephan Pas voor op het voorjaarsconcert op 22 mei. Het belooft een bijzonder concert te worden, met name vanwege de keuze van het pro gramma. Zo staat het concert voor altviool en klarinet van Max Bruch op het programma, een schitterend stuk dat niet vaak ten gehore wordt ge bracht. De solopartijen zullen wor den gespeeld door Jan Hulst, alt viool, en Peter Heuwekemeyer, klarinet. Jan Hulst studeerde bij Jan Damen en Jo Juda (concert meesters van het Koninklijk Con certgebouw Orkest) en behaalde het solistendiploma aan het Am sterdams Conservatorium, waarna hij orkestdirectie studeerde bij Fe- lix Hupka. Hij was concertmeester van het toenmalige Kunstmaand- orkest en was lid van het Concert- Komende vrijdag (10 mei) wordt op het weiland bij De Naald (Stadhouderslaan/To renlaan, op de grens van Soest en Baarn) een groot tentfeest gehouden. Met medewerking van de band Bulluk en de Dri ve-in show Jack Visser belooft het een fantastisch spektakel te worden. De opbrengst komt ge heel ten goede aan het Roem eense dorpje Peris. De organisatie is in handen van de vereniging die vroeger 'Trekken voor Peris' heette. Na twaalf jaar op Hemelvaartsdag het touwtrek- toernooi georganiseerd te hebben is dit jaar gekozen voor Het Naald- feest. Bij een andere aanpak hoort ook een andere naam: vereniging Best Goed. Zoals elk jaar zal de opbrengst geschonken worden aan de stichting Baarn Helpt Peris. Deze werkgroep draagt samen met de Roemeense dorpsbewoners o.a. zorg voor medicijnen, kleding, ka chels, schoolgebouwen, -materiaal en broodprojecten. Deze avond treden de band Bulluk en de Dri- ve-in show Jack Visser uit Baarn belangeloos op. Dit staat garant voor een grandioze feestavond. Verder wordt het feest mogelijk gemaakt door de volgende spon sors: Houthandel/tuinhout A.P. van Doorn, Soest; Grondverzet ZVS, Eemnes; Hooijer Verhuur Centrum Soest BV, Gravice Rep roservice, Baarn; Mechanisatie- constructie W. v.d. Grift, Baarn; Doe Het Zelf firma Ploeg, Baarn; Electra van het'Klooster, Baarn; EIrecom Muziek, Baarn; Evert Nagel Service- en Onderhoudsbe drijf, Baarn; Bouwbedrijf v.d. Burgt en Strooij, Soest; Hovenier/ Straatwerk H. Born, Baarn; Riet- dekkersbedrijf T. van Sligtenhorst, Nederhorst den Berg; Agrarisch loonbedrijf G. Groenenstein, Eemnes. JKaartverkoop Toegangskaarten a 5,00 zijn o.a. in Soest te koop bij de Weikoop, Torenstraat 16. De losse kaartver koop vindt plaats op donderdag 9 mei (Hemelvaartsdag) en vrijdag 10 mei in de tent op het weiland bij De Naald, tegenover Torenlaan 88 Baarn. e Amersfoortse letterkundi- e Jef van de Sande is langza- erhand een geliefd spreker ij de Werkgroep 'Literair' van ~rtishock en de Stichting Lite- ire Activiteiten Soest JSLAS). In het kader van de ju- ileumactiviteiten van Artis- ock houdt hij op donderdag $6 mei een literaire lezing in ishock over twee beroemde oolse dichters. De dichteres Wislawa Szymborska (1923) en de.dichter Zbigniew Herbert (1924-1998) behoren tot de dichtersgeneratie die de Twee de Wereldoorlog en de naoorlog se ontwikkelingen in Polen heeft meegemaakt. Toen Szymborska in 1996 de Nobelprijs voor literatuur kreeg, verklaarde ze dat het maar toeval was dat die prijs aan haar werd toegekend en niet aan Her- bert, die er minstens even veel recht op had als zij. Na de verschijning van Szymbors ka's eerste bundel 'Roepen naar Yeti' (1957) was elke bundel van haar een gebeurtenis in de Poolse literatuur. Voor de verschijning van Herberts eerste gedichtenbun del, 'Een snaar van licht'(1957), had hij consequent geweigerd on der het stalinistisch bewind de er fenis van de westerse beschaving te verloochenen, als gevolg waarvan hij al die tijd niet kon publiceren. De gedichten van Szymborska en Herbert zijn in het Nederlands ver taald door Gerard Rasch, een groot kenner van de Poolse litera tuur. Enkele besproken gedichten worden op 16 mei gelezen door leden van de SLAS en de werk groep Literair van Artishock. Aanvang: 20:00 uur. Entree: 5,00; voor leden van Artishock en de Vrienden van de SLAS 3,50. Reserveren is aan te raden: ffi 035-6019577. Scène uit 'Minoes'. gade en voorzien Minoes, en dus Tibbe, van alle laatste nieuwtjes. Op een dag ontdekken de katten dat meneer Ellemeet, fabrieksdi recteur en zeer geliefde plaatselij ke weldoener, vooral een boosdoe ner blijkt te zijn. Als juffrouw Mi noes ervoor zorgt dat Tibbe de duistere zaakjes van meneer Elle meet publiceert, keert de gehele bevolking van Killendoorn zich te gen Tibbe. Tibbe weigert echter zijn bericht te rectificeren en wordt op staande voet ontslagen. Dit la ten juffrouw Minoes en haar 'kat- tenpersdienst' niet op zich zitten. Regie: Vincent Bal. Scenario: Ta mara Bos. Camera: Walther van den Ende. Acteurs: Carice van Houten, Theo Maassen, Sarah Bannier, Jack Wouterse e.a. (Nederland 2001, 92 min.) Aanvang: 20:30 uur. Entree 5,00; CJP/65+ 3,50. Reserve ren: maandag t/m vrijdag 9:00- 13:00 uur, ^6019577. Zonder U kunnen we voor de kinderen in Afghanistan geen schoolspullen kopen. Word lid. Bel 070-3339300 (kantooruren).

Soester Courant | 2002 | | pagina 13