Halve eeuw Soest-Soest in museum G-voetballers geven gratis demonstratie in spelplezier Soest moet weer gaan bouwen Oude tijden herleven op 'West' 'Bizarre' winnaar schaakfestival Heren MHC Soest staan in hele seizoen geen punt af Mixteam TV Soest-Zuid door pech achtervolgd DASH'35 ni tegen sterke t opgewassen iix Soestdijk WOENSDAG 15 MEI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 11 HS AutoRooij CjteERDING METAAL TP VISSEN Jeugdwedstrijd Snoekbaars op zaterdag 25 mei Dakwerken HOCKEY SOEST-SOEST Hopeloos seizoen eindigt met 6-0-nederlaag VOETBAL zondag Mogelijk worden meer (kampioens)duels uit stof gehaald VOETBAL zaterdag TENNIS TENNIS WANDELSPORT G-VOETBAL SCHAKEN Geschiedenis sportuitwisseling enkele weken in beeld Daniël Stellwagen mist titel voor clubteams Grote toeloop op Olympia's natuurwandeling DVS contra TPG Sï INiftehautt dealetëSTfJtA AUTOBECRIJV «*■-" üai»m gup-Hen HAenuirilL Am.m(oc«V^ Barn dingsvermogen van veel spelers wel snor zit. De uit het stof gehaal de kampioenswedstrijd kreeg in elk geval een lange baard. Voor jeugd van 5 tot en met 14 jaar houdt de Snoekbaars zaterdag 25 mei de jaarlijkse viswedstrijd. Deze begint om 9:30 uur, waarna er tot 12:00 uur gevist kan worden. Dat mag alleen met een vaste hen gel; werphengels zijn niet toege staan. Net als vorig jaar is de wed strijd aan de vijver aan het Hazen pad in Overhees. De Snoekbaars zorgt voor een hapje en een drank je en heeft tevens een goed gevul de prijzentafel; deelname is gratis. Voor meer informatie: W. van de Kraats, 88 6016895, of E. van de Kraats, 88 6019955. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (035) - 601 30 14 Misschien niet in stijl, maar wel zonder puntverlies heeft MHC Soest het succesvolle sei zoen in de derde klasse afgeslo ten. In de laatste wedstrijd kwam Amersfoort, dat met een achterstand van zeven punten op de tweede plaats stond, naar de Bosstraat. Het werd 4-3 voor Soest dat de voorsprong vergrootte naar tien wedstrijd- punten en uitkwam op een im ponerend doelsaldo van 97-12 in twintig duels. De gasten werden geplaagd door blessures en schorsingen en wilden bovendien enkele spelers sparen voor de nacompetitie, waarin ze een plaatsje in de tweede klasse kunnen bemachtigen. Bij Soest had menigeen een feestje van de voorzitter achter de rug, maar nog wel in de benen, zodat een allesbe halve goede wedstrijd werd afgele verd. De hockeyers dankten de zege aan een goed kwartier in de eerste helft,, waarin ze van 1-1 naar 4-1 sprongen. De tweede helft werd ontsierd door gele kaarten aan Soester zijde. Op een gegeven moment stonden er nog maar ne gen Soesters in het veld, waarvan Amersfoort met twee treffers pro fiteerde. De goals van MHC wer den gemaakt door Wouter van Rensen, Tim van Tol, Erik Hor- nung en Jeroen van Tol. De laat ste pikte dus zijn doelpuntje mee in zijn laatste wedstrijd voor Soest. Hij is de enige van de groep die stopt. De selectie van Matias Slagt wordt echter mogelijk uitgebreid met hockeyers die in het verleden al actief waren voor Soest, onder wie Frank de Laat. Meer namen wil Slagt nog niet noemen, omdat er wel over wordt gesproken dat, maar het nog onzeker is of deze spelers daadwerkelijk hun rentree gaan maken. Keren ze terug, dan zullen ze zich wel moeten bewij zen', aldus Slagt die aanblijft als trainer/coach. Dames Het damesteam van MHC sloot de competitie eveneens op de Bos straat af. Het deed dat door 1-1 te spelen tegen VW. In de wedstrijd, die niet tot de beste van het sei zoen mag worden gerekend, kwam Soest vrij snel op achterstand, maar Chris-Marije Sudmeyer trok de stand in de tweede helft gelijk. Duizenden Soesters hebben in de afgelopen halve eeuw actief meegedaan aan de sportuitwis- seling met het Duitse Soest. Een grote groep is er anders wel bij betrokken geweest als (gast)ouder, begeleider, orga nisator of scheidsrechter. Speciaal voor deze mensen, maar ook voor andere belangstellenden, wordt in Museum Oud Soest een tentoonstelling over 50 jaar Soest- Soest ingericht. Burgemeester Koos Janssen opent de wisselten toonstelling op vrijdag 24 mei om 15:30 uur. Vooral oude foto's zullen het goed doen bij de bezoekers. De ge meente heeft er veel verzameld, net als krantenverslagen, program maboekjes en andere zichtbare herinneringen uit de vijftigjarige geschiedenis die het Eemlandse Soest en Soest Westfalen hebben opgebouwd. De tentoonstelling in het museum aan de Steenhoffstraat is in elk ge val te zien tot en met zondag 9 juni. In dat weekeinde verblijven immers bijna tweehonderd Duit sers in Soest voor de tweejaarlijk se uitwisseling. De gasten arriveren vrijdag 7 juni omstreeks 18:00 uur bij sporthal Beukendal en kunnen desgewenst 's avonds een sportspektakel in Spleasure Centrum aan de Dalweg bijwonen. Op zaterdag is er een feestavond met disco en karaoke in de hal van het Reinigingsbedrijf Midden-Nederland aan de Lange Brinkweg en op zondagmorgen houdt de gemeente een reünie voor mensen die in de afgelopen vijf decennia betrokken waren bij de organisatie. Ook wordt ge poogd zoveel mogelijk sporters bij een te krijgen, die in 1952 deelna men aan de eerste ontmoeting. Bij deze gelegenheid wordt een jubi leumboekje gepresenteerd en uit gedeeld en verzorgen Odeon en de Aldegrewer BigBand een optre den. Naast het reguliere sportprogram ma zullen toerrijders van Tempo Toer naar de Duitse Stadt afreizen om vandaar met leden van Hansa de 250 kilometer naar Soest te ondernemen. Ze worden zaterdag middag rond half zes verwacht bij het clubgebouw van Tempo Toer aan de Industrieweg. Verder komt - zover bekend - het Duitse BC'70 met een team van 'oudere' basketballers. Het betreft spelers die in de jaren 80 en 90 deelnamen aan de uitwisseling en ieder jaar in augustus gastheer zijn van Red Stars. De officiële gasten uit Duits land zullen zoveel mogelijk wed strijden en activiteiten bezoeken en spelen daarnaast op zaterdag een partijtje tennis tegen hun Neder landse vrienden. Het sportieve en culturele pro gramma op zaterdag 8 juni ziet er als volgt uit: Spleasure Centrum 10:00-12:30 Basketbal meisjes en i'ongens 13:00-16:00 Handbal meisjes en jongens Sportzaal De Bunt 10:00-15:00 Volleybal meisjes en jongens Sportpark Kooiweg 13:30-15:30 Voetbal jongens Bosstraat-West 13:00-16:30 Hockey meisjes en jongens Danscentrum Sepp 14:00-17:00 Quickstep, Engelse wals, tango, rumba, cha cha cha en jive Orlandogebouw 10:00-15:00 Tafeltennis Bosstraat-Oost 10:00-15:30 Softbal Griftland College 10:00-16:00 Tekenen Muziekschool 11:00-16:00 Workshop muziek Zesentwintig wedstrijden, drie overwinningen, twee gelijke spelen, eenentwintig nederla gen; een doelsaldo van tweeën twintig - drieëntachtig. De ba lans van Soest in het derde jaar in de hoofdklasse spreekt boekdelen. De ploeg ontbeer de kwaliteit om het hoofd bo ven water te houden, was - achteraf gezien - allang kans loos. De 6-0-nederlaag in de laatste par tij tegen Argon paste wat dat be treft in het beeld van het afgelopen seizoen. Voor Argon was er niets meef te winnen, voor Soest niets meer te verliezen, behalve dan dat het een streep kon trekken achter een jaar dat maar beter zo snel mogelijk kan worden vergeten. Het was een voetbaljaar, waarin de oude kern met onder anderen Martijn Stalenhoef, Jeroen van Veenendaal, Paul Hilhorst en Paul van der Grift, maar ook René de Bree, niet meer terugkeerde, een paar 'invalbeurten' van Van Veen endaal niet meegerekend. Het was een voetbaljaar, waarin een 'vreemdelingenlegioen' de Blauwe Leeuwen moest doen vergeten. Maar de herinnering aan hen werd alleen maar intenser en levendiger, mogelijk zelfs geromantiseerd. Soest dat onder leiding van top- trainer Peter Visee in enkele jaren tijd was doorgestoten van de twee de naar de hoofdklasse, kon niet meer terugvallen op de eenheid die jarenlang kenmerkend was ge weest. Vaak stond er geen elftal op het veld, maar liepen er elf spelers rond. Daar kwam bovendien nog een trainerswisseling bij. Ruud Vork stapte in november op. De Mont- foorter kampte met gezondheids problemen en werd opgevolgd door Henk van Asch, de interim trainer die nu plaatsmaakt voor Hans de Wit. Bekend is inmiddels dat nogal wat spelers stoppen of (alweer) ver trekken. De Wit zal straks dus in een nieuwe melting-pot terechtko men. Van Asch bemoeit zich er niet meer mee, maar hoopt wel dat er voor wordt gekozen om zoveel mogelijk jongens uit Soest erbij te betrekken. Volgens hem is er po tentieel genoeg om met een basis van lokale voetballers Soest in de eerste klasse te houden en vervol gens weer aan de toekomst te gaan bouwen. Over de wedstrijd tegen Argon kon hij kort zijn. De Mijdrechters verdeelden de doelpunten keurig over beide helften en het laatste wapenfeit van Soest kwam dit sei zoen van Guy Dekker die de bal op de lat stiftte. Een sportieve revanche was za terdagmiddag niet weggelegd op de Bosstraat-West voor De Vesting, een van de fusieclubs van het huidige NVC. Zeven tien jaar en zes dagen na dato kwamen de Naarders wederom naar SEC dat toen door een 1- 1 gelijkspel het kampioen schap behaalde in de vierde klasse G. Grijzer en kaler verschenen de spelers op het veld. Bijna allemaal legden ze meer gewicht in de schaal, wat natuurlijk ook was te merken aan het tempo. Niet voor niets was de speelduur aangepast op tweemaal een half uur. Jammer voor de betrokkenen was dat de belangstelling met ruim honderd toeschouwers slechts een schijntje was van de circa 1834 mensen die op 5 mei 1985 rijen dik langs de lijn stonden. Maar niet alles was veranderd. De wedstrijd was nog geen twee mi nuten oud of Luc Bijker schreeuw de tactische aanwijzingen het veld in. En nadat de secondewijzer nog een rondje of vijf had gemaakt, doken twee spelers in de archieven en toverden ze een herhaling uit de oude doos. Met zijn linker legde Ronald de Rooij vanaf de midden lijn de bal op de stropdas van Bert Holwarda die als in zijn beste tijd de bal aannam, daarmee meteen de keeper omspeelde en scoorde. 'Het is zelfs nog beter', reageerde een 'prominent' toeschouwer toen iemand anders uit het publiek een vergelijking met de huidige selec tie uitlokte. Hoe dan ook, de koelbloedigheid van rechtsachter Hans Berkhof, het overzicht van de juist van een dubbele beenbreuk herstelde Tim Torsing, het buffelen van Theo Altenaar, het doelpunteninstinct van Holwarda, de duikvluchten van Eric Heemskerk, het corrige rende werk van Jan van Rees en Rob Groen en nog veel meer de den oude tijden herleven op de Bosstraat-West. Het werd uitein delijk 4-2 voor SEC door doel punten van Holwarda (2), Torsing en Joop Abbel, maar dat was bij zaak. Bij de groenwitten ontbraken, ten opzichte van 1985, Jaap Holleman, Rob van Embricqs en grensrechter Gert de Beer. De laatste werd ver vangen door De Bruin. Het drie tal was verhinderd, maar hoe graag iedereen erbij wilde zijn, illustreer de verzorger Meine Veldman die enkele uren voor de aftrap uit Bra zilië was teruggekomen en linea recta van Schiphol naar Soest kar de. Ook De Vesting miste twee voetballers van weleer, maar was verder in de oude samenstelling present. Het initiatief van onder anderen Willem van de Deijssel was kenne lijk aangeslagen, want De Vesting daagde na afloop de Seccers uit voor een replay in 2003. Daarnaast borrelt al het idee om de kam pioenswedstrijd van 1987 (tegen 't Gooi) ook eens te gaan oppoetsen en zaterdagmiddag werd op de Bosstraat tussen de ingangen van Oost en West spontaan de sugges tie gedaan om de krakers tussen SEC en Soest (1989-1991) even eens uit de kast te halen. De spierpijn 'the day after' moet dan maar voor lief worden geno men. Want niet iedereen is nog wekelijks actief op het voetbalveld. Desondanks bleek tijdens 'De Der de Helft' dat het met het uithou- Heren trainers opgelet: neem volgend seizoen uw spelers mee naar G-voetbal en trakteer ze op een gratis lesje spelple- zier. Wie zaterdag op de Bos straat-Oost al getuige was van het KNVB-toemooi, zal tot de conclusie zijn gekomen dat amateurs en profs veel kunnen leren van (geestelijk) gehandi capte voetballers. Wat de verschillende club-, schooi en instellingteams op de mat van Soest legden, was geen sambavoet bal, maar goudeerlijk getrap tegen een balletje op onvervalste hoem- papamuziek van de Dombloasers. Geen vlekkeloze combinaties, maar evenmin lelijke overtredin gen. Veel balverlies, maar minstens zo veel spelvreugde en enthousias me. Voetbal waarbij keepers bang voor de bal mochten zijn, waarbij verliezers met opgestoken armen het veld verlieten. Onvoorwaarde lijk aanvallend voetbal zowaar, waarbij de spitsen meestal in de meerderheid waren en het publiek menig doelpunt kreeg te zien. Helaas viel er wat dat betreft wei nig te juichen voor de aanhang van de thuisclub. In de poule scoorde Soest niet eenmaal, mede doordat het tegen ploegen speelde, die in de competitie op een hoger niveau uitkomen. Gescoord werd er pas in de strijd om de zevende en achtste plaats, waarin strafschoppen nodig waren om een beslissing te force ren. Soest hield daarin CJW 2 net achter zich. Het eerste van CJW verloor in de finale van het Van Arkel Instituut, de instelling die met het tweede team in de poule voor scholen meedeed en daarin als tweede eindigde. Maar door de ongecompliceerde manier van sport bedrijven ver dienden alle zestien teams de eer ste plaats en viel er na afloop voor iedereen wat te vieren tijdens het discofeest in het paviljoen van de blauwwitten. Initiatief Willem de Beer die eind jaren ne gentig G-voetbal introduceerde bij Soest, had het jaarlijkse districts- toernooi van de KNVB vorig jaar al naar de Bosstraat willen halen. In verband met de overvolle jubi leumagenda van de club werd dat even uitgesteld. Dankzij de steun van een reeks bedrijven, maar ook van het Bentinck Fonds, de EHBO en de Vrienden van S.O. Soest kreeg het initiatief van De Beer zaterdag zijn beslag. Het toernooi was meteen een mooie aanleiding voor Ben Roede- Vonken van inzet en vooral spel vreugde vlogen er soms af tijdens het G-voetbaltoernooi van de KNVB dat zaterdag op de Bos straat-Oost werd gehouden. Foto Bell lof om een oproep te plaatsen voor vrijwilligers. Of het nu is voor de ondersteuning op maandagavond van trainer Arnoud Boer, het be sturen van de bus naar uitwedstrij den ('Wageningen is het verst') op zaterdag of een andere taak, vrij willigers zijn altijd van harte wel kom, aldus Roedelof die in het bestuur De Beer heeft opgevolgd. Ook in de spelersgroep van veer tien is plaats voor meer G-voetbal- lers. 'Het komt regelmatig voor dat iemand niet kan. Vandaag was er ook een speler die na de eerste wedstrijd weg moest, omdat hij een verjaardag had.' Het seizoen zit er nu op voor de G-voetballers, maar in de eerste week van augustus mogen twee spelers van Soest waarschijnlijk meedoen aan het landelijke toer nooi, waarin de teams worden ge coacht door trainers uit het betaald voetbal. Aan het eind van die maand wor den de trainingen op de Bosstraat- Oost hervat. Wie een handje wil helpen, op welke wijze dan ook, kan zich in verbinding stellen met Roedelof, 88 6011386. Een week nadat hij jeugdkam pioen van Nederland was ge worden, gaf Daniël Stellwagen geen acte de présence op het schaakfestival van de Soèster SchaakClub, de vereniging waaruit de rijzende ster in het schaakfirmament is voortgeko men. Voor de 15-jarige Soester stond vrijdag nog de finale op het pro gramma van het Nederlands kam pioenschap voor clubteams. In Enschede deed Stellwagen wat van hem verlangd werd door te winnen van Delamarre, maar zijn ploeg HSG moest niettemin de titel aan Ordina laten: 6,5-3,5. Daarnaast had Stellwagen nog an dere verplichtingen die hem weg hielden van de schaakborden aan de Parallelweg, al stak hij wel even zijn neus om de hoek van het EHBO-gebouw. Daar werd Erwin 1'Ami zondag uitgeroepen tot winnaar. Dat gaf wel aan dat Stellwagen een reële kans had gehad om de toernooize ge te pakken, want een week eer der had de Soester 1'Ami nog van de Nederlandse jeugdtitel afge houden. De onderlinge partij ein digde toen in remise. Vrijdagavond, zelfs zaterdagmor gen, hielden weinigen er nog reke ning mee dat 1'Ami op de eerste plaats zou eindigen. De schaker verscheen pas 's avonds in Soest, omdat hij in de veronderstelling verkeerde dat het weekendtoer nooi pas dan zou aanvangen, maar had toen de eerste ronde van die middag dus al gemist. Boos stapte 1'Ami naar buiten om naar huis te gaan, maar zijn vader bracht hem op andere gedachten. Nationaal jeugdkampioen Da niël Stellwagen deed niet mee aan het schaakfestival, maar stak wel even zijn neus om de hoek. Foto Bell Omdat alle deelnemers een ronde mogen overslaan (in ruil voor een half punt), besloot de organisatie hem een 'bye' te geven en dus een half punt toe te kennen voor de eerste ronde. 1'Ami won vervol gens de avondpartij, maar verslik te zich de volgende morgen deels in Gerrit Muis, in de competitie bord 1 speler van de Soester SchaakClub. Door zijn relatief slechte score na drie ronden werd 1'Ami daarna hoofdzakelijk aan subtoppers gekoppeld en was hij niet meer te stuiten en werd hij een enigszins 'bizarre' winnaar van de hoofdprijs van 500 euro; met zes punten uit zeven ronden. Aan de Natuurwandeltocht van Olympia hebben zaterdag 670 mensen meegedaan. Ideale weers omstandigheden zorgden voor een fraaie omlijsting van de jubileum- tocht. Het was namelijk de 45e keer dat de wandeling in het voor jaar werd gehouden. Olympia had zes routes uitgestip peld, in lengte variërend van 5 tot en met 40 kilometer. De kortste afstand trok de minste wandelaars (66), terwijl het grootste aantal (139) koos voor de 30 kilometer. Afhankelijk van de afstand kwa men de deelnemers door verschil lende natuurgebieden, zoals de landgoederen Pijnenburg en Ewijckshoeve, het Utrechts Land schap en de bossen van Staatsbos beheer. Na afloop werden 246 her inneringsmedailles uitgereikt. Ver enigingen uit Rotterdam, Utrecht, Zeist en Zwammerdam vielen in de prijzen. Zoals altijd kwamen de wandelaars overal vandaan. Flehite de heren dubbel en een van de mixen won. Voor Thomas La- DVS speelt woensdag 22 mei een oefenwedstrijd tegen het nationa le TPG-team. Dit Oranje van het telecom- en postbedrijf bereidt zich voor op het EK in Polen. Ne derland is daar titelverdediger. Het duel wordt gespeeld in Beukendal en begint om 20:00 uur. In de ja ren negentig was DVS nog hofle verancier van het toenmalige PTT- team. René Ribberink, Ronald de Rooij en Luits Houkes speelden toen voor deze ploeg. LTC Soestdijk, dat vrijwillig een stapje terugdeed naar de derde klasse, maakt nu alweer kans op promotie. Het mix team blijft zijn wedstrijden met ruim verschil winnen. Zondag was DASH niet opgewassen te- gen de favoriet; 7-1. Aan Soester zijde leverde als eni ge Erwin van Dijk zijn single in. De van een kwetsuur herstellende tennisser verloor overigens maar net: 5-7, 5-7. In de enkelpartijen moest Soest dijk nog knokken voor de punten. Zowel Arjan de Bruijn als Nanda Reemst had een derde set nodig om de partij naar zich toe te trek ken. De overige vijf ontmoetingen werden in twee sets beslist in het voordeel van Soestdijk. Omdat het team vorig jaar werd verjongd, besloot de club het een klasse lager te gaan proberen. 'We spelen nu met het tweede team van vorig jaar, omdat we geen eer- ste team op de been konden bren gen. Het tweede speelde toen in de derde klasse, had het toen moei lijk, maar eindigde uiteindelijk in de middenmoot. Daarom hebben we besloten om met dit team weer in de derde klasse te gaan spelen', aldus trainer/coach Harald Wern- sen. Tot nu toe lijkt het erop dat Soest dijk op eigen kracht toch weer de tweede klasse kan bereiken. Om dat te realiseren moeten de tennis sers nog wedstrijden afwerken te gen Be Quick (26 mei uit), Meren- wijk (2 juni thuis) en Waddinxveen (9 juni uit). De voorsprong op Be Quick be draagt nu vijf punten. Omdat alle tegenstanders al eens hebben ver loren of gelijk speelden, kan Soest dijk 'volstaan' met drie 5-3-zeges. Wernsen had niet verwacht dat het jonge team zulke hoge ogen zou gooien. 'Het zijn natuurlijk wel goede tennissers en ze vormen een heel hecht team. Het is puur genie ten om met hen te werken. Nu gaan we ervoor', aldus Wernsen die tot dusver overwinningen van 5-3, 6-2 en tweemaal 7-1 mocht noteren. gerweij viel er aan de Bosstraat evenmin iets te halen, ook al om dat hij in beide dubbels tegenover de gevreesde Amersfoorter stond. Lagerweij en Diemers moeten nu gezamenlijk de taken van de heren op zich nemen, omdat de 35-jari- ge Visser vooralsnog is uitgescha keld. De jonge Marlous Schuijt zorgde ervoor dat Soest-Zuid niet werd afgestraft en haalde drie punten binnen. Dat deed ze in haar single, de dames dubbel met Petra Bras en in de mix die ze met Diemers speelde: 3-5. Soest-Zuid neemt nu een plaats in de middenmoot in. De oud-kampioenen van SEC, ditmaal niet op een archieffoto, maar kort na de 4-2-overwinning op het vroegere elftal van De Ves ting. Foto Bell Door pech achtervolgd baant TV Soest-Zuid zich een weg door de zesde klasse. Aanvoer der Herman Visser is al twee speelronden niet inzetbaar vanwege een blessure en vorige week moest het team met inval lers naar Soesterberg. Afgelopen zondag ontving Soest- Zuid koploper Flehite dat een zeer sterke heer meenam. Dennis Die mers ondervond dat aan den lijve in het enkelspel. Dezelfde tegen stander zorgde er ook voor dat

Soester Courant | 2002 | | pagina 11