I )M First Price nu 39,95 Hulleman optiek KRJE IEVER 'Van heidehut tot residence' Burgemeester hoorde 'hoongelach van de duivel' Eerbetoon aan boerenstand OP SOEST J JAN van ZAL 1 Soest 50 jaar geleden Sportieve 7/8 broek Uit de historie van Soest(erberg) WOENSDAG 15 MEI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 15 wit, marine, zand en jeans normaal 45,- womenswear/ VOOR O O G Z O R G Warme maaltijd OC de Klarinet AUTOSCHADESPECIALIST focwA Gascmkrfmd 'De duiven kennen het koren niet meer' PROFILZ w-£oed-i Geen permanente plek kampvuren Al 33 jaar HSH SOEST BV 99 39 ZS Soesterbergsestraat 49A 3768 EB Soest 035-602 35 84 Leusderweg 198 381 7 KS Amersfoort 033-476 68 93 BRILLEN OOGMETING - CONTACTLENZEN Oogmeetkundige - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL. 601 38 59 's Maandags gesloten m Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 Tot woensdag 22 mei kunnen 55- plussers zich opgeven voor de war me maaltijd die zaterdag 1 juni in OC De Klarinet wordt geserveerd. Aanmelden kan bij de bar van het ontmoetingscentrum aan de Klari net of telefonisch, 88 6023139. De deelnemers zijn op de dag zelf vanaf 17:00 uur welkom om een glaasje te drinken voor de maaltijd. De kosten bedragen 4,00 per persoon. De jaarlijkse kermis in zowel Soest als Soesterberg is weer achter de rug. De commissie Coördinatie Kermissen kan zich gaan opmaken voor het verdelen van de 'kermispot' (gevormd door de pachtsom men die de kermisexploitanten betalen) onder verenigingen en instellingen iri Soest en Soesterberg die zich bewegen op sociaal-cultureel of charita tief terrein. Dat de opbrengst naar goede doe len gaat, is niet nieuw. In 1932 bij voorbeeld wilde de organisatie van de kermis (ook wel lunapark of vooijaarsfeest genoemd) het Co mité Sportpark Soesterberg - dat de opbrengst wilde besteden aan de aanleg van een sportpark in Soesterberg - een bedrag van 500 gulden ter beschikking stellen van de afdeling Soest van het Natio naal Steuncomité. Dit was opge richt om het leed van de eigen be volking die te lijden had van de gevolgen van de internationale fi nanciële en economische crisis zo veel mogelijk te verzachten. De kermis van 1932 ging echter niet door. Burgemeester mr. G. Deketh weigerde in verband met 'de benarde en droevige tijdsom standigheden' de noodzakelijke vergunning af te geven. Hierover ontstond discussie in de gemeen teraad, al stond de uitslag daarvan al bij voorbaat vast toen de burge meester erop wees dat slechts hij als hoofd van de politie bevoegd was de vergunning te verlenen en dat de raad daartoe geheel onbe voegd was. Overigens nam hij uit voerig de tijd om zijn besluit te motiveren: 'In deze tijd, waarin zooveel wordt geleden en waarin zoovelen het zoo buitengewoon zwaar hebben, is een zekere ironie te bespeuren tusschen dergelijke feesten eenerzijds en de bittere el lende anderzijds. Velen zien thans hun moeizaam gedurende het ge- heele leven verworven bezit geheel of gedeeltelijk ten gronde gaan, zonder dat zij daaraan ook maar iets kunnen doen', aldus de burge meester. Als men dan onder zul ke omstandigheden nog feesten zou organiseren, dan hoorde hij al 'het hoongelach van de duivel'. Deze opmerking leidde tot bewe ging, protesten en gelach in de ge meenteraad, maar mr. Deketh liet zich hierdoor niet weerhouden met bewogen stem zijn betoog te ver volgen: 'Dergelijke feesten zijn in deze tijden uit den booze. Als overal smartkreten worden ge hoord, moet men op andere wijze trachten deze ellende te boven te komen en dan mag er niet eens sprake van zijn dat men daarbij zelfs aan feesten denkt!'. De burgemeester meende dat het doel in dit geval de middelen niet heiligde. 'Als er personen zijn, zooals onlangs, voor wien gepoogd moet worden met een betrekkelijk klein bedrag het jarenlang gebruik te eigen huisraad te redden ten opzichte van de schuldeischers, en als men weet al de narigheden die zich bij het Crisiscomité voordoen, dan zou men wel anders spreken. Op deze wijze wil ik die 500 gul den voor het Crisiscomité niet hebben', riep mr. Deketh met stemverheffing uit. Hij maakte ook een groot verschil tussen de avonden die het Crisis comité zelf organiseerde en de ker mis, 'al wil ik natuurlijk toegeven dat die avonden uit den aard der zaak niet steeds geheel op zeer hoog cultureel peil staan. Maar dat is ook niet noodig en men moet dankbaar zijn voor de velen die hun tijd en moeite geven aan het organiseeren van die avonden'. Hoewel de raadsleden op het be sluit van de burgemeester eigenlijk geen invloed konden uitoefenen, lieten ze zich niet onbetuigd. Mr. Deketh kreeg veel kritiek over zich heen. G. Grootewal (Vrijheids bond) merkte op: 'Allerwegen zul len hieruit vo&deelen voortsprui ten; werkkrachten zijn noodig, pu bliek zal komen, neringdoenden zullen profiteren. Deze groote voordeelen wegen meer dan vol doende op tegen een mogelijk klein bezwaar', vond hij, en wees er fijntjes op 'dat het Crisiscomité toch zelf ook op andere wijze spe culeert op de genotszucht der menschen. Het organiseert feest avonden e.d., waarheen de men schen worden gelokt om op die wijze geld in het laatje te krijgen. Als men dat niet doet, komt het geld er niet, want zoo zonder meer worden geen groote bedragen ter beschikking gesteld. De menschen die deze feestavonden bezoeken, zouden anders het daar te verte eren geld op andere wijze benut ten. Ook de bezoekers van de ker mis in Soesterberg zouden niet zonder meer het bedrag dat zij daar denken uit te geven, overma ken aan het Crisiscomité'. J. Nooder (SDAP) vond het be sluit van de burgemeester 'meer dan treurig'. W. Busch (Vrijheids bond) zei 'dat het hier geen eigen lijke kermis betreft. Het feest is slechts een middel om tot het doel te geraken. Het is op zichzelf al treurig genoeg dat het geld voor het Crisiscomité moet binnenko men door het organiseeren van feesten e.d., maar als men dat niet doet, komt het geld er helemaal niet en dat is veel erger'. Burgemeester Deketh was echter niet te vermurwen. 'Voor elk wel denkend gedeelte der natie is het voorstel van het Comité Sportpark Soesterberg weinig sympathiek en men kan ook moeilijk daarvoor iets gevoelen. Als er ooit revolutie zal komen, zal men nog wel eens aan deze benarde tijden terugden ken. Hopelijk zal het zoover niet komen, doch dan moet men ook de mentaliteit hoog houden', vond de burgemeester. Hij zei veel sym pathieker te staan ten opzichte van de mededeling van de Bond van Technisch Personeel bij de Lucht- vaartafdeeling, die ook plannen voor een feest had. Met het oog op de benarde tijd had de bond die laten varen. Terecht, vond de bur gemeester, 'want thans voeren der gelijke feesten de menschen naar den afgrond'. De gemoederen tijdens de heftige discussies in de raad raakten steeds meer verhit, reden voor de burge meester om er een eind aan te maken met de mededeling dat het doel hem sympathiek was, maar dat het middel, de kermis, voor hem onaanvaardbaar was. Daar mee moest de raad het uiteindelijk doen. In de plaatselijke krant moest de burgemeester, wiens standpunt bekend was, het al. voor de raads vergadering ontgelden in een ge dicht met als ondertekening Ad Rem. Hij schreef onder meer: Dat den leden van den Raad niet Langer 'Ledepoppen'zijn? Steeds de wil van één (de burgemeester, red. Mijn naam is Wim Fontcijn. Als aannemersbedrijf gebruiken we onze bestelwagens voor het aan- en afvoeren van bouwmaterialen. Zonder bus; geen klus. Gelukkig repareert Van Zal de schade snel en op een voor ons geschikt (vrij) moment. Beckeringhstraat 11, 3762 EV Soest, tel.: 035 - 6011018, fax: 035 - 6026672 a Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 moet gelden? Vaak het summum van chagrijn? Zal hier weer eens kermis komen? Lunapark of hoe het heet? Hier zijn ook nog jonge menschen, Wbt 'die eene' vaak vergeet! Wat toch hebben jonge menschen Maling aan den crisis-tijd. Moeten jonge meisjes, jonkmans, Mummies zijn van saaiigkeid? Moet de jeugd hier altijd kniezen? En dan stiekem naar de stad? Om ziek daar dan te vermaken Vaak op kei verkeerde pad? 'k Wilden burger-pa bezweren: Man, wees wijs en ken uzelf. Denk aan Oeteldonksch collega, Carnaval en Raad van Elf! Alle argumenten van de voorstan ders ten spijt, ging de kermis niet door. De burgemeester hield vast aan zijn bevoegdheid om deze te verbieden. Het kwam hem na die bewuste raadsvergadering op nieuw op kritiek in de krantenko lommen te staan. Ad Rem schreef het volgende gedicht: Des Duivels Hoongelach! Leve onze burgemeester. Vele jaren na deezdag. Hij bespaarde Soest's bevolking: Wat?- DES DUIVELS HOON GELACH! Zou hier Lunapark toch komen, 't Waar met Soest finaal gedaan, 't Hele dorp zou dan met inhoud Ter 'verdoemenisse'gaan. Waarlijk, zulk een burgervader Komt slechts eens in ons bestaan. Serenade wou men brengen Maar wij zijnte... aan..ge...da...an. Dus maar rustig verder breien; schenken, slemp of chocola. Pijpje rooken, lezings houden, Stichtelijk. Tijd: grootmama Nogmaals: leve burgemeester! Toe, begrijpt toch allen goed: Dat deez'vader voor zijn kind'ren Voor EEN RAMP ons heeft be hoed! Ad Rem. De kermis in Soesterberg is al heel oud. Deze foto dateert van 1927. Vijf jaar later werd in de ge meenteraad een stevige discussie gevoerd over de weigering van de burgemeester om in die tijd van ar moede, bekend als de crisisjaren, een kermis in Soesterberg te hou den Bron: Eemland Pers. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 886017065. Hij is in Soest geboren en geto gen en bovendien zelf afkom stig uit een oud geslacht van veehouders. De ontmoetingen met de bewoners van twintig boerderijen (in Soest en Baarn), die in zijn nieuwe boek beschreven staan, kostten Hans Kruiswijk in dat opzicht dus weinig moeite: hij spreekt hun taal, hij kent hun leven. Na de eerder geboekstaafde dorps wandelingen door Soest en zijn publicatie over het landgoed Pijnenburg, noemt hij dit zijn 'eerste echte boek'. 'De duiven kennen het koren niet meer', zo luidt de titel van het boek dat op 31 mei verschijnt en op die dag tijdens een bijzondere bijeenkomst op kasteel Groene- veld wordt 'gedoopt'. Hans maakte twintig schetsen van monumenta le boerderijen en hun bewoners in Soest (16) en Baarn (4) en verza melde daarin allerlei anekdotes, feiten en verhalen. Het boek is daarmee in feite zélf een 'monu ment' voor de boerenstand. De ti tel is een citaat van de oude Soes- ter Willem van den Akker, waarin de teleurstelling over het verdwij nen van de rogge (door de ook in Soest alom oprukkende maïs) doorklinkt. Hans Kruiswijk hééft iets met boe ren. Daar zijn er trouwens niet veel meer van in Soest. Volgens Hans zijn het er welgeteld 19, en dat is dan nog met inbegrip van de zoge naamde hobbyboeren. 'Vroeger waren er wel duizend, denk ik. En het was een keihard bestaan: van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, elke dag buffelen, bij nacht en ontij klaarstaan. Dat geldt trouwens ook voor de jonge boeren van nu. Je moet tegenwoordig echt lef hebben om voor zo'n leven te kiezen. Daar heb ik veel bewondering voor. Bovendien zijn de boeren van nu bijna halve ambtenaren - als je ziet wat ze allemaal aan administratie moeten bijhouden. Het barst van de regeltjes en de bureaucratie...' Jeugdsentiment Na zijn carrière in het onderwijs (hij was de laatste jaren conrector van het Vallei College in Amers foort), die hij een paar jaar geleden om gezondheidsredenen moest af breken, wijdde Hans zich met geestdrift aan een oude hobby: de 'geschiedenis van Soest. 'Ik had er eerder nooit tijd voor, maar ik ben er enthousiast in gedoken.' Omdat hij ook van schrijven hield kon hij zich met zijn Soester verhalen vol op uitleven als correspondent van Soest Nu. De boerenstand is hem aan het hart gebakken; in zijn jeugd was hij kind aan huis bij ooms en tantes die op boerderijen in de omgeving woonden. In dat verband spreekt hij dan ook van 'een stukje jeugdsentiment', dat in het boek is vastgelegd. In 'De duiven kennen het koren niet meer' komt de grote diversi teit van boerenbedrijven in Soest naar voren: aan de Birkt, het Kor tend, de Brink, het Kerkpad en de Eng, maar ook in de Eempolder en Hees. 'Als ik met de bewoners praatte over hun jeugd kwamen er dikwijls veel herinneringen boven. Hans Kruiswijk. Foto: Soester Courant Dan raakten ze zelf ook geïnteres seerd in hun geschiedenis. Het boek is ook bedoeld als een eerbe toon aan hen, en aan de hele boe renstand.' Hij heeft waarschijnlijk wel genoeg stof verzameld voor een vervolg op 'De duiven', maar of dat ervan komt weet hij nog niet. 'Misschien is er volgend jaar een mooie aanleiding: 2003 is uit geroepen tot het Jaar van de Boer derij...' 'De duiven kennen het koren niet meer' wordt - exclusief - uitgege ven door Boekhandel van de Ven (Zuidpromenade) en gedrukt door Practicum in Soest. Het telt 96 pagina's op A4-formaat en is'rijk voorzien van illustraties en foto's, zowel in zwart-wit als in kleur. De verkoopprijs is bij voorintekening 27,50; na verschijning (31 mei) 35,00. Os FIETSSPECIALIST Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Opanlngalljdan: dlnadag t/m vrijdag an 9.00 uur lol 19.00 uur I zatardag van 9.00 uur tot 17.00 uur J Er mag geen permanente plaats voor kampvuren komen aan de Koninginnelaan. Daar wilde een vrouw de houtvuurplaats gebrui ken om tieners, van onder meer de Christengemeente, samen te bren gen. De brandweer is echter huive rig voor het idee vanwege brand- Kampvuren moeten minimaal op 30 meter afstand van woningen blijven en zelfs 300 meter van hui zen met een rieten kap. In het dichtbebouwde gebied aan de Ko ninginnelaan kan niet aan deze voorwaarde worden voldaan. Van daar dat het College het verzoek heeft Uit de Soester Courant van Vrijdag 16 Mei 1952 HET MASSA SCHERMBEELD- ONDERZOEK BEGINT SPOEDIG. Het duurt niet zo lang meer dat de Soester bevolking onderworpen wordt aan een massa schermbeeld- onderzoek en alle Soester longen onderzocht worden op tuberculeu- se afwijkingen en andere ziekten. Zeer veel administratief werk is er verzet om dit massa-onderzoek vlot te doen plaats hebben en nu dit vele werk, door vele naamlozen verricht, gereed is, komen nieuwe vrijwilligers in actie, n.1. de huisbe zoeksters en huisbezoekers. Zij hadden zich grotendeels reeds in voorgaande weken voor dit werk opgeven, doch de oproep in ons blad van Vrijdag j.1. had toch nog velen doen besluiten, zich voor dit werk beschikbaar te stellen. Zo kwam het dan ook, dat de zaal van "Eemland" Maandagavond voller was dan het werk-comité had verwacht. Men had niet dur ven rekenen op zoveel vrijwilligers en daarom de straten reeds tevoren verdeeld over hen, die zich reeds voor dit werk hadden opgegeven. Dit had tot gevolg, dat, na afloop ELKE WEEK EEN SOtSTERËkOURANT; IN DE BUS? tel.(035)6014152 Maar..... Wist u, dat KAVE in een nieuw jasje is gestoken?! dat KAVE fraaie keuken- en sanitairshowrooms heeft? dat de Bouwmarkt er helaas niet meer is, maar plaats heeft gemaakt voor andere activiteiten? dat u in alle mst in een natuuromgeving, onder het genot van een kopje koffie of thee, uitgebreide hulp en informatie kan verwachten, mocht u aan een keuken of badkamer toe zijn? dat KAVE een TIP-TOP montage kan bieden? dat KAVE grenzeloze ideeën heeft? dat KAVE leuke voorjaarsaanbiedingen heeft? dat KAVE keukenshowroom-aanbiedingen heeft tot 60% korting? Dat U altijd van harte welkom bent op de Veldweg 4 te Soest Veldweg 4, Soest Tel.: 035-6014878 Fax. 035-6028029 showrooms open: - dinsdag t/m vrijdag: 09.00 -17.30 uur - zaterdag: 10.00 -16.00 uur maandags gesloten! van deze instructie-vergadering, ontstemming aanwezig was bij hen, die niet bleken te zijn inge deeld. Van de zijde van het comité werd deze gang van zaken uiteraard be treurd, doch men wees ons erop, dat de perfecte administratie niet' gedoogde, dat op deze avond die wijken pas zouden worden inge deeld. Er zijn evenwel nog straten "over", zodat teleurgestelde vrij willigers aan het bureau is de Nij verheidsschool aan de Molen straat, nog werk kunnen verkrij gen. Op deze Instructie-avond sprak Wethouder De Haan een wel komstwoord, waarna dr. Ridder bos, de medische leider van het onderzoek, de noodzakelijkheid van het bevolkingsonderzoek aan toonde. De 18000 nieuwe t.b.c.-gevallen in ieder jaar en de bijna 2000 sterf gevallen per jaar spraken een dui delijke taal en iedere poging om deze cijfers te doen verminderen kan men slechts toejuichen. De heer Hooykaas, instrueerde hierna de huisbezoekers en bracht zijn enthousiasme over op de aan wezigen, waarna leden van het werk-comité de pakjes kaarten aan de huisbezoekers uitreikte. Met deze avond is de actie van het massa schermbeeld-onderzoek naar buiten getreden, hetgeen be tekent, dat ieder Soester gezin, dezer dagen bezoek krijgt van een huisbezoeker, die de gegevens van het gezin controleert en de bijdra ge voor dit onderzoek in ontvangst komt nemen. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De burgemeester van Soest maakt bekend, dat bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een kiezer op zijn verzoek te zijner keuze aan de stemming kan deelnemen, hetzij in de gemeente, in welker kiezersre- gister hij op de dag der candidaat- stelling is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van het verzoek aan te wijzen andere ge meente. Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiesgerechtigde personen, die in het centrale bevolkingsregister zijn opgenomen, noch voor hen, aan wie is toegestaan bij volmacht te stemmen. STEMMEN VOOR KIEZERS, OPGENOMEN IN HET CEN TRALE BEVOLKINGSREGIS TER. De burgemeester van Soest maakt bekend, dat bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-generaal een kiezer, die is opgenomen in het centrale be volkingsregister, op zijn verzoek in een willigkeurige gemeente aan de stemming kan deelnemen. Deze bevoegdheid geldt niet voor een kiezer, aan wie is toegestaan bij volmacht te stemmen. De kiezer, die van bovengenoem de bevoegdheid gebruik wil ma ken, doet daarvan uiterlijk 10 Juni a.s. schriftelijk mededeling aan de burgemeester van 's Gravrjihage.

Soester Courant | 2002 | | pagina 15