ïgen >ort #l PCOB gf§? n InterviewSWOS-klusjesdienst Wat te doen bij calamiteiten? Oproep Euro oplichting mm Zorgen om de huisartsenzorg Opnieuw een postagentschap verdwenen Zorg PAG IN Ai 2EPINKSTKÖAG~ GROTE vlooienmarkt aab vs. ;4 WOENSDAG 15 MEI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 19 Samenwerkende Bonden van Ouderen ANBQ UNIE KBO "VSS&ZCW# Lekker bewegen Gezondheidstelefoon ampe PoerVEZZEsvp^cT? Kimri kk^2002^einde opening Seniorenbus Internetadressen ouderenbonden Evenemententerrein De Engh te Soest 180 deelnemers. Entree: volwassenen €2- 65+ 1,80 Inl. 0343 - 44 29 62 ictaculaire stunts en iders hebben: Saabs. bbers wel eens een '-3 Business Edition. den van een buiten- Zegt u nou eerlijk, >-3 Business Edition 0,- (48 mnd./20.000 L/100 km. •ord 65, f3424. 01 9$ vtHctwptwta»BS«rn Stichting Welzijn Ouderen Soest Dalplein 6 - 3762 BP Soest - tel. 035-6023681 SOEST EN SOESTERBER NIEUWS 13' IAARGANG NR.3 Voor deze keer heb ik de klus jesdienst uitgekozen en mijn ge sprekspartner is de heer Kees de Vries, voorzitterén klusser. Wist u dat er dertien mannen en één vrouw voor u klaarstaan om bij u dat ene gaatje te boren (met klopboor),'uw televisie opnieuw in te stellen, CV-ketel te vullen, een nieuw stopcontact te ma ken, (rol)gordijnen op te han gen of gangbaar te maken, kraanleertje te vervangen? En dat allemaal voor de prijs van 1,15 Euro per klusje? De klus sers vragen u te betalen met ge past geld en voor meerdere klusjes per adres betaalt u het zelfde bedrag nog eens. De klusjesdienst van de SWOS, een uitstekende service voor de senior die niet (meer) handig is of voor wie vooral hoge en het wellicht wankele trapje een pro bleem is geworden. Ikzelf heb al een paar maal gebruik gemaakt van deze service want ik ben, toegegeven, een nogal onhandi ge vrouw. De klusjesdienst be staat volgens De Vries zo'n tien jaar en is opgericht na overleg met de drie ouderenbonden met als doel: ouderen bij te staan kleine ongemakken te verhel pen. De vrijwilligers zijn sowieso zeer gemotiveerd: "Dat klusje klaren we wel even, toch?" en verder zijn zij veelzijdig, beschikken over het nodige materieel en allen kunnen voor alle klussen worden ingezet". Indien u behoefte heeft een klusser te laten komen dan moet u weten dat: het klusje maximaal niet langer dan een uur duren mag duren én dat tuinwerkzaamheden uitgesloten zijn evenals het schoonmaken van goten. Met dit in gedachte belt u dan de Stichting Welzijn Ouderen (SWOS, telefoon 6023681) en één van de medewerkers zal uw adres en telefoonnummer note ren. Vervolgens worden deze gegevens doorgegeven aan de coördinator van de groep. Deze laatste neemt contact met u op om u door te geven wanneer u de klusser kunt verwachten. Mocht deze coördinator de in tuïtie hebben dat het klusje wel- Gerrie heeft de klus geklaard! Er is weer licht! licht wat ingewikkelder ligt, dan komt hij zelf even poolshoogte nemen. Grotere klussen kunnen worden doorverwezen, indien u zelf niet zou weten tot wie u zich rrioet wenden, bijvoorbeeld aan de klussendienst van de Stichting Thuiszorg Eemland. Hier kunt u (ook weer bijvoorbeeld) voor uw tuinwerk terecht. Bedenk wel dat deze service aanmerkelijk duurder is. Een volledige prijs lijst kunt u daar op vragen. De klusjesdienst van de SWOS loopt overigens goed en dat laat ik u even zien aan de hand van deze cijfers: in 2001 zijn daar 347 meldingen binnengekomen waaruit 376 klusjes voortvloei den; dat is een groei van zo'n 7% vertelde De Vries mij trots. En met recht lijkt mij. Omdat ertussen deze dertien heren één veelzijdige dame rondloopt, heb ik haar gebeld met de vraag: wat zijn jouw er varingen? En deze vrouw, Ger rie van den Breul, schreef mij dit: "Ik doe dit werk nu al weer meer dan zes jaar en met heel veel plezier want steeds beleef je weer wat anders. Eigenlijk was ik op zoek naar een stageplaats maar toen dat niet lukte ben ik vrijwilliger geworden. Dankbaar werk is het: soms zijn er van die kleine ongemakken waar mensen alleen niet uitkomen; ze worden zo simpel als je even met ze meedenkt: Een radio die niet werkte? De batterijen waren niet op de goe de manier aangebracht. Een staande schemerlamp die niet brandde? Eigenlijk had die me vrouw gewoon behoefte aan een praatje. Ja, het sociale contact, of beter gezegd, het ontbreken ervan, dus wij houden onze oren en ogen open. Mensen verwachten ook altijd dat er een man komt dus zijn ze verbaasd als ik aanbel maar ach teraf vragen ze vaak of ik bij de volgende aanvraag terug kom, ook een reden waarom ik dit werk met plezier doe, ondanks het feit dat ik wel eens geweigerd ben maar dat zijn uitzonderin gen". Positieve, enthousiaste klussers zijn deze vrijwilligers: de klus klaren; wat goed dat ze er zijn! Anna Wagemakers, senioren- nieuws Ook u zult de afgelopen dagen de grote branden die zich voor deden op de televisie hebben ge zien. Die in Nederland gaf wel veel schade en rook, maar de rook was gelukkig niet schade lijk. Dat was bij de brand in Engeland wel anders. Nu zal di rect als er is geconstateerd dat de rook schadelijk is voor de volksgezondheid actie wórden ondernomen. De gemeente heeft hiervoor een plan gereed, waarin de politie, brandweer en ambulancedienst nauw samenwerken. Maar ook wij als bewoners zullen moeten weten wat te doen. Als eerste zal de sirene ons waarschuwen. Deze zal meer dere malen afgaan. Ook is het mogelijk dat u door rondrijden de geluidswagens wordt gewaar schuwd. Er is een uitzondering de sirene gaat altijd de eerste woensdag van de maand juni om precies 12.00 uur. Dan worden ze na melijk getest. Als u de sirene hoort ga dan di rect naar binnen. Dat geldt voor iedereen. Ook als u buiten aan het werk bent, of aan het bood schappen doen of onderweg in de auto. Ga dan het dichtstbij zijnde gebouw binnen, b.v. een bedrijf, kantoor winkel of huis. Over de kinderen hoeft u zich geen zorg te maken als zij op school zijn, zij moeten daar dan blijven. De leerkrachten weten wat er moet gebeuren. Haal mensen naar binnen die willen schuilen. Waarschuw per sonen die de sirene niet opmer ken. Bel in geen geval het nationale alarmnummer 112, of met de plaatselijke politie. Dit stagneert de hulpverlening enorm. Sluit ramen en deuren. Stel ook eventuele ventilatiesystemen bui ten werking. Zet radio of tv aan. Zorg dat u altijd weet waar u de regionale/ lokale zenders (FM 107.9 - Radio Soest; FM 92.1 - Om roep Amersfoort) kan vinden. Noteer b.v. de frequenties en het kanaal van uw regionale/lo kale zenders. Als er moet worden overgegaan tot evacuatie, luister dan naar uw regionale radio- of televisie zender of naar de rondrijdende geluidswagens. Dit is wat u zal worden geadvi seerd: Sluit gas, licht en water af Neem alleen de hoognodige zaken mee Sluit uw woning af Controleer of uw buren weten dat er een evacuatie plaats vindt. Verder zult u ook worden geïn formeerd welk vervoer u moet of mag gebruiken. Als u deze instructies nauwgezet opvolgt zal dit zeker bijdragen tot een vlot verloop van wat er moet gebeuren en zal eventuele schade en andere ongemakken tot een minimum beperkt wor den. E.A. Drijver-Pina, senioren- nieuws SrieidtcettdlifjlzerU^ eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij Lange Brinkweg 66 - Soest - 035 - 60130 42 Het adres vooral uw A Kraampakketten A Kraamkado's A Ontbijtpakketten Sarahpakketten A Abrahampakketten A Opkikkerpakketten U kunt nu in onze professionele showroom uw kerstpakketten zelf samenstellen De i romsiager Steenlioffstraat 58 - Soest Tel. 035-602 28 71 www.tromslager.nl Binnen de SWOS-werkgroep Seniorennieuws zijn er vaca tures ontstaan. Daarom is de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) op zoek naar actieve senioren die deze werkgroep op vrijwillige basis willen komen versterken. Schrijft u graag over actuele zaken of voorvallen die be trekking hebben op hetgeen zich binnen de gemeente Soest afspeelt? Bel - ook voor informatie - 6023681 of 6016528. Dealer: Vraag de gratis catalogus aan: Bel 035-6022768 of e-mail tuinteEik@hotmail.com NATUURLIJK WONEN SOEST BURG. GROTHESTRAAT IA. SOEST. TEL. 035-6022768 Tegenover de HEMA "Nederland in Beweging" komt met nieuwe afleveringen van het programma NIB-tv. De opna mes voor het tv-programma met nieuwe oefeningen zijn inmid dels gestart, zo meldt ons NES TOR, het blad van de Unie KBO. Het programma bestaat uit een mix van beweegoefeningen, weetjes en tips over een gezon de en actieve leefstijl. Iedereen kan aan deze oefeningen mee doen. De presentatoren zijn Olga Commandeur en Karei Noten. Het programma is bin nenkort op werkdagen te zien van 9.05 tot 9.20 uur bij de AVRO op Nederland 1. Bij de totstandkoming wordt sa mengewerkt met de Nederland se Hartstichting, de Nederland se Kankerbestrijding/KWF, het ministerie van VWS en het Na tionaal Fonds Ouderenhulp. Meer informatie is te vinden op www.gezondheidsplein.nl of via de informatielijn Nederland in Beweging! 0900 - BEWEGEN (2393436). Teun Duhen, seniorennieuws De voorlichting over het invoe ren van de Euro leerde ons, dat de Nederlandse Overheid pns garandeerde, dat er bij het om wisselen van guldens naar euro's geen kosten voor ons burgers aan verbonden waren. Dat wil dus zeggen, dat er geen commissie, geen administratie kosten, geen leges of wat dan ook voor kosten in rekening ge bracht zouden worden, als wij in de maand januari bij banken, postkantoren, winkels, of ande re instellingen onze guldens voor euro's zouden omwisselen. Het leek allemaal soepel en redelijk verlopen te zijn volgens de regels van de voorlichting, totdat ik mijn kwartaalrekening van de bank ontving, waarop een debet rentebedrag van 85 eurocent 1,87) van mijn saldo was af getrokken. Zoals u weet ben ik van een oudere generatie die van zijn ouders heeft geleerd nooit geld uit te geven als men dat geld niet heeft en dus heb ik ook nooit rood gestaan bij een bank, laat staan dat ik debetrente heb moeten betalen. Na op onder zoek te zijn uitgegaan en na mijn bankafschriften van het eer ste kwartaal 2002 aan een aar dige bankemployee te hebben laten zien kwam de aap uit de mouw en bleek dat de bank zich niets had aangetrokken van de garantie van de Nederlandse Overheid: Geen kosten verbon den aan omwisseling Euro's in januari Op 3 januari ging ik naar de bank, met de guldens uit diver se huishoudelijke potjes, zoals kledinggeld, huishoudgeld, pot je onvoorzien, potje voor uitjes, overgebleven zakgeld etc. etc. totaal voor rond 5.000,- 2.268,90 Euro). Bij de bank werd mij verteld, dat dit niet zo maar werd gewisseld in euro's, maar dat ik eerst de meer om slachtige weg moest volgen door bij loket 1 de 5.000, - op ei gen rekening te storten en ver volgens bij loket 2 dat bedrag weer in euro's opnemen. Op 3 januari stond als saldo op mijn rekening courant 3.098,49 aangegeven. Ik stort dus die 5.000,- op mijn eigen reke ning, maar op mijn bankafschrift staat dit bedrag niet geboekt op 3 januari, maar op 4 januari. (Bij de bank heet dat valutada tum). Twee minuten later neem ik, twee passen naar links aan het andere loket 2.268,90 Euro op en dat wordt dan op mijn afschrift van de bank op 2 ja nuari gedateerd (valutadatum). 5.000, - aan euro's opgeno men min het saldo (f 3.098,49) dat op de rekening stond geeft een verschil te zien van 1.901,51 en dat bedrag heb ik door gegoochel met data van de bank nu in het rood gestaan dat komt mij op 1,87 debetrente te staan. Daarnaast mis ik de cre ditrente die de bank ook in haar zak heeft gestoken. Nee, ik heb natuurlijk niet rood gestaan, want ik heb eerst gul dens gestort op de manier die de bank makkelijker vond en daarna pas euro's opgenomen. Nee, de bank flikt me een kunstje en dus betaal ik toch kosten voor het omwisselen. Ik ben misschien oud, maar niet gek. Vroeger noemden wij deze handelswijze oplichting, maar bij de tolerante houding van deze tijd zal het wel administratie kosten genoemd worden. Neemt u maar van mij aan dat ik mij getild voelde. Ik heb het er niet bij laten zitten en een klacht ingediend bij de Neder landse Bank. 't Zal mij benieu wen of ik daar een reactie op ontvang. Als ik u was zou ik mijn bankafschrift ook maar eens goed controleren. Als u een hoger saldo zou hebben en een lager bedrag heeft omgewis seld volgens de boven omschre ven methode, dan merkt u niet eens dat u gepakt bent. LoukNachbahr, seniorennieuws Bij de Gezondheidstelefoon ko men dagelijks veel vragen binnen over zaken die iedereen aan gaan. Heeft u ook een vraag voor de Gezondheidstelefoon, bel dan op werkdagen tussen 09.30 en 12.30 uur met een van de deskundige vrijwilligers. Het nummer is 0900 - 821 21 83 (10 eurocent p.m.) Teun Duhen, seniorennieuws .HefepufME,Pff'G &EVOLG VAM (-/EfM/EUWE YAtM PEUEZVEZPEPSME PUMYEV. VU IL5TORTIN (S GEAtEEk/IÊ GO Het is niet meer zoals vroeger. We zijn intussen wel gewend aan verandering, op allerlei ge bied, maar sommige veranderin gen maken het er soms niet ge makkelijker op. Zo is er de laat ste tijd nogal wat commotie ontstaan over (voorgenomen) wijzigingen in de huisartsen zorg. Er zijn twee zaken die er uit springen; de bereikbaarheid en de contractproblemen. De tijd dat de huisarts zeven da gen per week en vierentwintig uur per etmaal beschikbaar was is al lang voorbij. We kennen in Soest de weekenddiensten en in vele andere plaatsen ook de avond- en nachtdiensten. Op zich is dit voor de artsen een hele goede zaak. Normaal houdt de huisarts spreekuur in de wijk waar de meeste cliënten wonen. Bij ver vangende diensten moet men veelal een (veel) grotere afstand afleggen om bij de dienstdoende arts te komen en omgekeerd de arts om bij de cliënt te komen. Verder speelt ook de onbekend heid van de omgeving, waar de dienstdoende arts spreekuur houdt, een grote rol, met name in het donker. In Soest valt dit meestal nogal mee, omdat er een vrij dichte huisartsenbezet ting is en men de weg wel weet. Op het platteland is het echter een groter probleem, omdat de huisartsen daar een groter ge bied bestrijken vanwege de lage re bevolkingsdichtheid. Daar komt het voor, dat de dienst doende huisarts in een ander dorp woont, op een afstand van vijf tot tien kilometer. En als men dan daarna nog naar een apotheek moet voor medicijnen, dan is men wel een poosje van huis. Heeft men geen eigen vervoer, dan is men dikwijls veel geld aan ..POSfERUBNtOF&ewueik PESfEROE/V f taxikosten kwijt, die niet altijd door de zorgverzekeraar wor den vergoed. Men zou de Re giotaxi kunnen proberen, maar daarvoor moet men in principe wel een uur van tevoren reserve ren. Contractproblemen Huisartsen moeten periodiek een contract afsluiten met diver se zorgverzekeraars. Hun cliën ten zijn bij verschillende zorgver zekeraars verzekerd tegen ziek tekosten. Landelijk hebben een aantal artsen problemen hier mee, omdat sommige zorgver zekeraars niet de tarieven willen vergoeden die de artsen hante ren. Dit heeft hier en daar er toe geleid, de huisartsen hun cliënten verzochten naar een andere zorgverzekeraar over te stappen of een andere huisarts te nemen. Overleg De Landelijke Huisartsen Vere niging voert momenteel een on derlinge discussie over de toe komst van de huisartsenzorg. Eén van de ideeën voor de toe komst is te komen tot samen werkingsverbanden in één ge bouw met een bestand van ongeveer 10.000 cliënten. De besprekingen hierover vin den waarschijnlijk dit voorjaar plaats, waarbij ook de ouderen- organisaties in CSO-verband de mogelijkheid hebben om te rea geren op het conceptplan. Reageren Het is belangrijk dat de oude- renorganisaties een goed beeld krijgen van de thans heersende problemen. Uw zinvolle bijdra ge is daarbij van groot belang. Reacties kunt schriftelijk stu ren naar de Protestants Chris telijke Ouderenbond, Postbus 1238, 8001 BE Zwolle t.a.v. Gerrie Abrahamse, e-mail g.abrahamse@pcob.nl Op het winkelcentrum Over- hees is het postagentschap van Primera De Beer verdwenen en dat is in tegenspraak met de slogan van de PIT <sWij komen naar de klant toe". Er is wel een oplossing gevonden voor het pinnen van geld. Maar of dat voor ouderen wel zo'n veilige plaats is vraag ik me af. Maar daar gaat het niet om. In het postagentschap waren zeker de oudere klanten goed bekend en werden bij het pinnen terzij de gestaan door de beheerders. Waar moeten deze klanten van het postkantoor nu naar toe, De twee bussen die alle werkdagen van 9:00 tot 17:00 uur dienst doen moeten goed onderhouden worden en zijn na verloop van een aantal jaren aan vervanging toe. Zo ook nu: over enkele weken hopen we een gloednieuv/e bus te krijgen, aangepast aan de eisen voor senio- renvervoer, maar bovendien ook aan de eisen van de moderne wet geving zoals verplichte veiligheids riemen, enz. De bus is voorzien van een rol- stoellift. De stoelen zijn opklap baar, zodat er meer loopruimte ontstaat. De werkgroep Vervoer van de SWOS hoopt op deze ma nier de passagiers weer wat com fortabeler te kunnen vervoeren. Als u informatie wilt of een rit wilt boeken, belt u dan onze Centrale Post op 886019190 (tijdens kan tooruren: 9:00 tot 16:00 «ur). Kunnen ouderen hier wel veilig pinnen? voor b.v. het versturen van pak jes of brieven naar het buiten land. U snapt het al, helemaal naar de Steenhoffstraat of naar het industrieterrein. Lopen is veel te ver, dus dan maar de ouderënbus bellen, maar die kan ook geen uren wachten. De rijen zijn daar enorm. Naar de Nij- verheidsweg is ook niet alles. Iets dichterbij maar daar loop je nu niet bepaalt veilig. Zo is ook hier weer alleen naar verdienen en niet naar de klan ten gekeken. Is het niet zo dat men bij de ene dienst veel verdient en dat voor de andere dienst er geld bij moet, maar door de bank geno men blijft er winst over. De PTT moet zich maar een nieu we slogan aanmeten. Wat dach ten de heren van deze, "De klant is nu in onze macht, dus geldt van nu af ONS gezag!" E.A. Drijver-Pina, Senioren nieuws w.w.w.anbo.nl - de ANBO, de bond van vijftig plussers; w.w.w. uniekbo.nl - de Unie Katholieke Bond van Ouderen; w.w.w. seniorenweb.nl/pcob de Protestants Christelijke Oude renbond. Teun Duhen, seniorennieuws De volgende editie verschijnt op 19 juni 2002. Kopij graag vóór 12 juni 2002 inleveren bij de werkgroep "Seniorennieuws", p/a SWOS-kantoor, Dalplein 6, 3762 SP Soest of dhr. J Schreuders, Veenbes straat 630, 3765 BT Soest, e-mail: j.schreuders@12move.nl Ongelooflijk... maar echt waar! Al twee jaar staan we ingeschre ven in Amsterdam voor een aanleunwoning bij een ver-zor- gingstehuis. We komen dan dichter bij de kinderen te wo nen, zodat we zekerder zijn van mantelzorg als de thuiszorg - zoals we hebben ondervonden bij mijn hartoperatie - verstek Om in aanmerking te komen voor die aanleunwoning, heb je ook een urgentie-indicatie nodig van het Indicatie Orgaan Am sterdam "Tot Met". Ook die hebben we in ons bezit, alleen je moet haar ieder jaar laten ver lengen. In januari dus even een briefje geschreven om te laten verlen gen en worden we na een week opgebeld: "Ja moet u luisteren, de wachtlijsten worden te lang en heeft de gemeente de nor men voor een indicatie veran derd. U komt alleen nog in aan merking als er bij u is ingebro ken, of als u brand heeft ge had." We moesten deze bewe ring even tot ons door laten dringen??? "Mevrouw wilt u dus beweren, dat voor een indicatie het niet van belang is dat je ge handicapt bent, zoals in ons ge val mijn vrouw?? Dat als je brand hebt gehad de Sociale Dienst van Amsterdam niet meer gehouden is je bij te staan voor een noodhuisvesting en dat bij inbraak je dus niet meer de politie hoeft te bellen? Weet u, ik heb voor u nog meer oplossingen om de wachtlijsten in te korten. U haalt volgende week alle mensen met blauwe ogen van de wachtlijst, zeker weten, dat de lijst dan belangrijk korter wordt. Een week later vermindert u de lijst met alle mensen met grijs haar (wacht lijsten zijn ontstaan door het steeds ouder worden van de mensen, dus eigenlijk door grij ze haren.) Als u zo te werk gaat bent u binnen de kortste keren van de wachtlijsten af en hoeven we dus ook geen zorg meer te verlenen. Ondertussen beweert u dus, dat wij niet meer in aanmerking ko men voor een indicatie? Dan zal ik toch genoodzaakt zijn mijn buurman te vragen om van avond een raam bij mij in te slaan, zodat het lijkt dat er is in gebroken." "Mijnheer u doet niet serieus, u maakt ons belachelijk, ik kan er toch niets aan doen dat de ge meente de regels heeft veran derd. Helaas zal ik een negatief advies voor u af moeten geven." Hiermede werd het gesprek beëindigd. Na vijf minuten worden we te ruggebeld en neemt mijn vrouw de telefoon aan"Mevrouw ik hoor net van mijn collega, dat ik geen negatief advies mag geven, als ik u niet eerst gezien heb. Wilt u zo goed zijn om naar ons kantoor in de Wibautstraat te komen?" "Nou," zegt mijn vrouw. "Als u geen negatief ad vies mag afgeven als u mij niet heeft gezien, is er maar één op lossing en wel, dat ik niet naar Amsterdam kom in mijn om standigheid en dus bent u ge noodzaakt een positief advies af te geven." "Dus u weigert naar Amsterdam te komen?" "Nee, ik weiger niet naar Amsterdam te komen om medewer-king te verlenen aan een indicatie voor een gehandicapte, maar ik wei ger wél naar Amsterdam te ko men om u in de gelegenheid te stellen een negatief advies uit te brengen, zoals u op voorhand reeds beweert." Na deze gesprekken werd enige briefwisseling verricht, waarin ik van mijn kant duidelijk heb pro beren te maken, dat wij in Ne derland recht hebben op zorg, als we die nodig hebben. Dat we in Amsterdam met dezelfde kwalen net zo gehandicapt zijn als in Groningen, Middelburg, Maastricht, of noem maar op. Het heeft dus niets te maken met brand of inbraak. Een en ander heeft natuurlijk een ver volg, maar daarover de volgen de keer, anders wordt het artikel te lang. LoukNachbahr,senioreivnieuws w

Soester Courant | 2002 | | pagina 19