EN Vermist huisdier sneller terug bij zijn baasje Zomerse adviezen voor de tuin vijver Alle ruimte om te spelen Gezocht: speelruimte ITIE! (3^0 ;en Sa) nymI >Rgers URAWT Nationale Straatspeeldag 29 mei 2002 Materialen en ondersteuning Straatspeeldag is hard nodig! Meldt u snel aan! om. PAGINa 20 Gevraagd VASTE st voor de II 41 52 VOENSDAG 15 MEI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 21 Vakantietips voor huisdiereigenaren Sponsors Op uw eigen manier Nationale Straat&peeldag Heeft deze actie zin? Jazeker! Bon Ja ik doe mee. Mijn adresgegevens zijn: nel van 09.00 e gravures la- Ipt tegen dief- imping doen is zelfs meer ■nen door de i tijdrovende keraars (bui- 1 All-Risk ver- erzekeraar. U groene kaart an de andere aankomst di- Röst. Van 25 mei tfm 1 juni aanstaan de wordt voor de eerste keer de jaarlijks terugkerende Week ran het Huisdier gehouden, ge Week van het Huisdier is een initiatief van onder meer de vakorganisatie voor de huisdierenbranche Dibevo, de Maatschappij voor Dierge neeskunde en de Dierenbe scherming. Tijdens deze week staat het verantwoord hulsdie- renbezit centraal, leder jaar uordt er extra aandacht geschonken aan een belang rijk thema, en dit jaar is dat Identificatie Registratie. Het laten registreren van uw huis dier wordt extra aantrekkelijk gemaakt door een loterij waar aan iedereen kan meedoen die zijn dier voor 1 juni aanstaan de laat chippen en registeren. Te winnen zijn prijzen ais een schilderij van uw eigen huis dier, geschilderd door kunste nares Walty Dudok en een jaar lang gratis ziektekostenverze kering voor uw huisdier! jvilt u meedoen? Haal het deel nameformulier dan voor 1 juni op bij uw dierenspeciaalzaak. Beer weten? Kijk op »ww.weekvanhethuisdier.nl. Stelt u zich eens voor: uw huisdier loopt weg of wordt gestolen, maar duikt later op bij een asiel, dierenarts of dierenambulance. Bent u als eigenaar dan te achterhalen? En kunt u bewijzen dat net uw huisdier is dat op zijn baasje zit te wachten? Gelukkig is er nu een eenvoudige manier om daar verzekerd van te zijn. Door het laten aanbrengen van een microchip is het mogelijk uw naam en adresgegevens aan uw dier te koppelen. Het aanbrengen hiervan gebeurt door de dierenarts die de chip met een naald onder de huid injecteert. Dit is zo goed als pijnloos. De chip, zo groot als een rijstkorrel tje, bevat een unieke identificatieco de van 15 cijfers. Over de hele wereld komt dit chipnummer maar éénmaal voor. De code is niet te ver anderen en geeft het dier als het ware een "elektronische vingeraf druk" mee. Het nummer wordt samen met de eigenaargegevens ingevoerd in een centrale databank. De code kan worden afgelezen met een apparaat dat in het bezit is van dierenartsen en de meeste asielen en dierenambulances. Nadat een gechipt dier gevonden is, kunnen deze instanties via internet of tele foon 7 dagen in de week en 24 uur per dag contact opnemen met de databank om zo de gegevens van de rechtmatige eigenaar te achter halen. Na chippen volgt registratie Rashondenpups met een stamboom worden de laatste jaren al voorzien van een microchip door de organisa tie die de stambomen uitgeeft. Als u dus nu een pup koopt met een stam boom is deze al wel gechipt maar nog niet geregistreerd! Het is belangrijk dat de nieuwe eigenaar zijn adresgegevens doorgeeft aan de Nederlandse Databank Gezelschapsdieren, omdat anders het dier nog niet getinkt is aan een eigenaar. Ook bij verhuizingen is het belangrijk de databank in te lichten. Ondanks het feit dat katten juist heel vaak vermist raken worden raskat ten zelden gechipt. Het is dus aan de eigenaar daar zelf voor te zor gen. Laat u uw huisdier door de die renarts chippen dan zal deze de registratie vaak voor u verzor gen! Een Koi-karper met een chip Niet alleen honden en i katten kunnen worden voorzien van een micro chip. Al meer dan een jaar zijn (sport)paardeneigena- ren wettelijk verplicht hun paard te laten chippen. Echter ook papegaaien en andere volièrevo gels, fretten, slangen en zelfs de Koi-karpers worden tegenwoordig meer en meer voorzien van deze definitieve vorm van elektronische ook nog nummer, identificatie. Eigenaren van honden en katten die ooit zijn getatoeëerd laten hun huisdier vaak chippen omdat het chip- in tegenstelling tot het tatoeagenummer, hun hele leven lang goed af te lezen blijft. Meer informatie Meer informatie over het laten chip pen én registreren van uw huisdier kunt u nalezen in een speciale folder die u gratis kunt afhalen bij onder meer de dierenspeciaalzaak. Ook als uw dier al gechipt is, is het de moeite waard deze folder bij de dierenspeciaalzaak op te halen. In de folder bevindt zich namelijk een aanmeldingsformulier waarmee u gratis kunt meedoen aan een loterij. Het chipnummer van uw huisdier fungeert als uw lotnummer en er zijn mooie prijzen te winnen! Tekst: FurryTails.nl. Fotografie: Virbac Nederland B.V. Met voorjaar en de zomer zijn dé jaargetijden om een tuinvijver aan te leggen. Staat u nog voor deze klus? Wees dan niet te karig met waterplanten. Als u meteen al veel planten in uw vijver aan- brengt, groeien ze vlot en halen ze het voedsel voor de neus van ongewenste algen weg. Zo voorkomt u ontsierende algengroei. Ook bestaande vijvers hebben soms Dode en lelijk geworden waterplanten last van overmatige algengroei, die kunt u beter weghalen en vervangen, deels voorkomen kan worden door Zijn sommige waterplanten wel erg voldoende waterplanten te plaatsen, groot? Maak dan nu de keuze om ze uit de vijver te halen of om ze een gro tere mand te geven. Sommige, maar niet alle planten kunnen gesnoeid of gedeeld worden. Voor het beste advies gaat u daarom naar uw dieren speciaalzaak. Als u niet weet hoe de plant heet, neem dan een takje mee. De bewoners De keuze aan vissen is groot, zeker in deze tijd. Maar niet elke koudwa- tervis kan in iedere vijver gehouden worden. Hecht u waarde aan uw waterplanten dan zijn karpers bijvoor beeld geen beste keus. Ze eten van de planten en woelen de bodem om. Windes daarentegen komen zelden op de bodem en ze laten uw planten met rust. Zonnebaarzen doen dat ook, maar in een klein vijvertje kun nen ze andere vissen lastigvallen. Zo heeft iedere vissoort zijn eigen speci fieke eigenschappen. Vraag ernaar bij uw dierenspeciaalzaak, zodat u vissen aanschaft die bij uw type vijver passen. Het is overigens een goed idee om pas vissen uit te zetten als de vijver minstens een maand oud is. Uw vijver is een kleine biotoop dat tijd nodig heeft om zich te kunnen 'zet ten'. Worden vissen in een te vroeg stadium uitgezet dan is er nog onvol doende balans. Dat kan vervelende gevolgen hebben, zelfs op langere termijn; visziekten, overmatige algen groei en zelfs vissterfte. Filterpomp Hebt u een grote vijver met enkele vissen en veel waterplanten? Dan is een filterpomp vaak niet noodzake lijk. Maar een klein fonteintje misstaat nooit en is een sieraad voor de vijver en de tuin. In alle andere vijvers is een goede filterpomp onontbeerlijk. Kies in zo'n geval liever voor een pomp met overcapaciteit dan een die net voldoende capaciteit heeft. De meeste vissen groeien na aanschaf namelijk nog flink, zodat ze meer afval produceren. Bovendien kunnen uw vissen voor nieuwe aanwas zor gen. In beide gevallen is een zwaardere of extra filterpomp nood zakelijk. Hebt u een vijver en onder vindt u problemen dan is het mogelijk dat deze oplossen door installatie van een zwaardere filterpomp. Meten is weten Het water is van levensbelang voor alle organismen die er van afhankelijk zijn. Als water bijvoorbeeld te zacht of te zuur van samenstelling is, dan kan dit schimmel bij de vissen veroorza ken. Veel mensen die een heldere vij ver hebben denken dat hun vijver gezond is, maar dat hoeft niet zo te zijn. Afvalstoffen kunnen zich ophopen -ook in een kraakheldere vijver- tot een punt is bereikt waarop de proble men zich 'ineens', van de ene op de andere dag voordoen. Dit soort pro blemen zijn eenvoudig te voorkomen door het water eens per maand te testen. Veel dierenspeciaalzaken testen gratis of voor een klein bedrag een monstertje van uw vijverwater. Zelf een testsetje kopen kan natuurlijk ook. De meeste tests werken kinderlijk eenvoudig. U houdt een teststripje even in het water en vervolgens kunt u aan de kleuren die op het stripje ver schijnen aflezen hoe hoog bepaalde waterwaarden zijn. Dreigen de water waarden niet meer in de pas te lopen dan kan een deel waterverversing, een betere pomp of toevoeging van speciale waterverbeteraars het tij doen keren. Vraag hier eens naar bij uw dierenspeciaalzaak! Tekst Foto FurryTails •Is uw pension al volge boekt? Er is een landelijk telefoonnummer voor last- minute boekingen voor hond en kat: (0900) 10 20 400 0,50 per gesprek). Iedere zomer opnieuw wor den kostbare vogels of Koi-karpers gestolen als de eigenaar van huis is. Hebt u uw kostbare dieren laten chippen dan kunnen zij geïdentificeerd worden als zijnde uw huisdier, en is de kans groter dat u ze terug krijgt. •Laat altijd een briefje ach ter met telefoonnummers waarop u op het vakantie adres te bereiken bent. •Als de hond meegaat naar de camping is het handig als u hem kunt vastleggen aan een pin in de grond. De dierenspeciaalzaak heeft deze op voorraad. •Neem liever geen dieren mee van uw vakantiebe stemming. Ze kunnen bac teriën, schimmels en ziek ten met zich mee dragen waar uw eigen dieren niet aan gewend zijn. Wilt u de dieren op uw vakantiebe stemming helpen, schenk dan liever geld aan een die renbeschermingsinstantie ter plaatse. •Een anti-tekenband of - spray voorkomt een teken- beet en daardoor eventuele besmetting met de Ziekte van Lyme. •Gaat uw dier mee naar het buitenland? Vraag de die renarts tijdig om de juiste vaccinaties. Een enting tegen rabiës is verplicht. •Honden mogen niet overal loslopen. Het is daarom handig om een uitrollijn mee te nemen, zodat de hond toch wat bewegings vrijheid heeft. De dieren speciaalzaak heeft hierin veel keus. •Voordat u op vakantie gaat kunt u het beste uw huis goed insprayen met een antivlooienmiddei. Zo wordt u bij thuiskomst niet opgewacht door duizenden ongewenste gasten. Heerlijk spelen op straat, zonder uit te hoeven kijken voor automobilisten, bromfietsers of fietsers. Tijdens de Nationale Straatspeeldag krijgen kin deren alle ruimte voor hun spel. Dat kan ook in uw buurt! Doe op woens dag 29 mei mee aan de Straatspeeldag en sluit uw straat één dag af voor alle verkeer. Behalve één groot kinderfeest is de Straat speeldag ook een actiedag voor een veilig en kindvriendelijk verkeer. Als bewoners kunt u juist op deze dag verkeersonveilige situaties in uw buurt aan de kaak stellen. Samen met uw gemeente kunt u vervolgens werken aan een oplossing. Natuurlijk is deelname aan de Straatspeel dag geen garantie dat de veiligheid in uw buurt meteen zal verbeteren. Maar het kan wel een belangrijke stap in de goede richting zijn! Doet u ook mee? Zo'n 1.400 buurtgroepen en scholen uit het hele land doen mee aan deze Straatspeel dag. Dat betekent dat er op 29 mei onge veer 2.300 straten dicht gaan voor het ver keer. Doet u ook mee? Naast een veiliger en kindvriendelijker verkeer pleiten we tijdens de Natio nale Straatspeeldag ook voor meer speelruimte. Buitenspelen is namelijk erg belangrijk voor kinderen. Buiten verleggen kinderen stap voor stap hun grenzen. Ze maken kennis met andere kinderen, moeten zelfstandig ruzies oplos sen en ontwikkelen zo hun sociale vaar digheden. Creativiteit en fantasie worden gestimuleerd door alles wat de kinderen op straat meemaken. Bovendien ontwikke len ze door buitenspelen hun lichamelijke vaardigheden. Rennen, klimmen, springen, vallen, knikkeren, tikkertje: grove'en fijne motoriek worden hierdoor gestimuleerd. Buitenspelen bevordert bovendien de taal verwerving, de begripsvorming en het ruimtelijk inzicht. Kinderen die veel buiten zijn kunnen zich ook in een andere omge ving makkelijker oriënteren en ontwikkelen zich daardoor zelfstandiger. De Nationale Straatspeeldag wordt mede mogelijk gemaakt door verzeke raar Zwolsche Algemeene, Jantje Be ton, Weekbladpers en een aantal ROV's (Regionale Organen voor Verkeersvei ligheid). U staat er niet alleen voor bij de organisatie van uw Straatspeeldag: u kunt altijd bij 3VO terecht voor ondersteuning en materialen. ledereen die aan de Straatspeeldag meedoet, krijgt een Straatspeeldagpakket. Hierin zit onder andere: een uitgebreide handleiding met suggesties voor activiteiten en hoe u de organisatie aan kunt pakken; een set van 10 spelkaarten raamposters uw persoonlijke bestelling van het campagnemateriaal één rol afzetlint Informatiebijeenkomsten Speciaal voor mensen die nog niet eerder een Straatspeeldag hebben georganiseerd, verzorgt 3VO in het voorjaar informatiebijeenkomsten. In het Straatspeeldagpakket en op internet (www.3vo.nl/straatspeeldag) vindt u een overzicht van data en locaties. De Nationale Straatspeeldag is een landelijk initiatief van verkeersveilig heidsorganisatie 3VO. Maar als deel nemende groep organiseert u in uw buurt uw eigen Straatspeeldag. U be paalt dus zelf of het een grote of een kleine actie wordt, welke spelletjes de kinderen spelen en op welke manier de verkeersveiligheid aan de orde komt. Kinderen zijn graag buiten. Op de stoep spelen, samen met vriendjes de buurt verkennen, zelf naar school lopen of fietsen. Jammer genoeg komt de veiligheid van kinderen in het verkeer meer en meer in het gedrang. Daarom is een actie als de Straatspeeldag hard nodig! Het wordt steeds drukker op de weg, er wordt hard gereden en veel straten staan vol met geparkeerde auto's. Voor kinderen blijft er vaak nauwelijks een veilig plekje over, met alle verschrikkelijke gevolgen van dien. In 2000 kwamen 58 kinderen om in het verkeer en werden meer dan 1.000 kinderen ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Veel ouders laten uit angst voor het verkeer hun kinderen niet alleen buiten spelen of zelfstan dig naar school gaan. Zo missen kinderen ervaringen die belangrijk zijn voor hun ont wikkeling. Samen actie ondernemen! Dit betekent niet dat we lijdzaam moeten toe kijken. Door samen actie te ondernemen kunnen we heel wat verbeteren. Samen met ouders, bewonersgroepen, scholen en buurt huizen in het hele land zet 3VO zich in voor meer verkeersveiligheid en voldoende speel ruimte. Eén van die acties is de jaarlijkse Na tionale Straatspeeldag. Kindvriendelijker verkeer Wilt u meer weten over de andere 3VO-ac- ties voor een kindvriendelijker verkeer? De helpdesk van 3VO geeft u hierover graag meer informatie. Telefoon (035) 524 88 00, e-mail: info@3vo.nl. U kunt ook een kijkje nemen op onze website: www.3vo.nl. 3VO onderzoekt regelmatig wat de effecten van de Straatspeeldag zijn. Veel (oud) deel nemers vinden dat de actie heeft geholpen hun buurt veiliger en kindvriendelijker te maken. De Straatspeeldag heeft buurtbewo ners bijvoorbeeld meer bewust gemaakt van hun verkeersgedrag. Verder is er in bijna veertig procent van de deelnemende buur ten binnen twee jaar gezorgd voor een veili ger inrichting. Ook vinden veel deelnemers dat dankzij de Straatspeeldag het contact met de gemeente is verbeterd. De Straat speeldag heeft dus wel degelijk zin! Naam organisatie school Contactpersoon dhr mw Op een leuke manier actie voeren voor een kindvriendelijk verkeer in uw buurt? Doe dan net als 1.400 andere buurtgroepen en scholen op 29 mei mee aan de Straatspeeldag! Belangrijk: meldt u aan voor 15 april. Dan kan 3VO u namelijk nog voorzien van alle materialen die u nodig heeft voor uw Straatspeeldag. U kunt zich op verschillende manieren aanmelden: Met de bon in deze krant. Stuur deze in een gefrankeerde envelop naar 3VO, postbus 423,1270 AK in Huizen. U kunt de bon ook faxen naar 3VO: (035) 526 38 21. Via internet. Surf naar www.3vo.nl/straatspeeldag. www.3vo.nl/straatspeeldag Meer weten over de Straatspeeldag? Surf dan eens naar www.3vo.nl/straatspeeldag. Deze site biedt u behalve actuele in' formatie ook achtergronden, cijferma teriaal en ervaringen van Straatspeel- dagdeelnemers. U kunt zich hier ove rigens zelf ook aanmelden als deel- Verenigd, Verkeer, Adres Postcode Telefoon E-mail Woonplaats De straatspeeldag willen wij gaan organiseren in de volgende straat/straten: gemeentestraat gemeentestraat gemeente straat Om de onderlinge contacten in uw gemeente te bevorderen willen wij uw straatnaam en uw telefoonnummer op internet plaatsen. Heeft u hier bezwaar tegen? ja Q nee (aankruisen) (plaats en datum) Ik geef mij op voor de informatie-avond in en neem(aantal) collega-organisatoren mee. I

Soester Courant | 2002 | | pagina 21