roep van uw plaatje! arbecuepakket prijs 20.°° f" &s.o. ut>or: Adviseurs 9 lnske en Loes: Twee dames die het maken voor Radio Soest RADIO SOEST, CultureelEtherFM 105.9 MHZ - Kabel:107.9 MHZ ON AIR voor 4 personen 3 haassaté - barb. worstje - gem. karbonade - gebr. spareribs )opt bij: Het Vleescentrum van uw baby of pagina 2 accessoires oest. Tel. 035-6012874 MIS VAN ZAKEN rTE VERSLOOT ATEURS VLIJT" LID NVM. 3 - SOEST 8 24 AARDÏJ.NL nei 2002 'On Air' Radio Soest pagina 3 Ze waren perfect op tijd voor het gesprek voor dit artikel. Alletwee. Inske den Duik en Loes Moraal. Maar dat is natuurlijk normaal voor mensen die radioprogramma's maken. Met de klok constant voor de neuzen: timing is hun tweede natuur geworden. De studio's onder het gemeentehuis liggen er zo vroeg op deze 4 mei-zaterdagmorgen nog verlaten bij. Alles werkt in het week-end 'op de automaat'. Rustig decor om eens in bij te praten met twee aardige dames over hun boeiende hobby: radio maken. Inske den Duik 'doet' in teamverband - elke dag een andere presentator/trice - twee populaire programma's, live: 'Soest Actueel' en 'Lunchroom', het eerste in de ochtendvroegte, het tweede tussen de mid dag. Loes Moraal is er, samen met haar vaste technicus Henk Ensering, één keer per week met 'Even uitblazen', een soort easy listening-uurtje 'waarbij je lekker even onderuit kunt gaan zitten', definieert ze zelf. Waar Inske druk heen en weer wipt tussen het laatste lokale nieuwtje en een wat rusti ger, maar wel spontaan interview met de een of andere interessante Soester, is Loes wat afstandelijker bezig met fraaie thema tieken waaromheen ze oorstrelende muziek weeft. Opgebeld De één, Inske, is er ingerold bij Radio Soest, de andere heeft zelf opgebeld: 'of ze iets kon betekenen...'. Dat kon ze. Gréag zelfs. Loes: 'Het is mijn vierde omroep, het zit in mijn genen, schrijf dat maar op.' Ze legt dat meteen even uit. Wie uit de dertiger jaren stamt en de na oorlogse radio in volle glorie heeft meege maakt, kan het een beetje raden: haar naam, Moraal. Een naam die, toen er nog geen of weinig TV was, garant stond voor vindingrijke luisterseries, zoals 'Koek en ei' en 'Biels Co', met onder anderen de legendarische Ko van Dijk en Joop Doderer als Opa Bobbie, vol puntige teksten die ontstonden onder de vaardige handen van Loes haar man Jan Moraal. Loes bedacht mee, droeg ideeën aan, ontwierp plots, creëerde type'tjes, bedacht ook vragen voor kwissen, had iets met het vertalen en schrijven van hoorspelen, kortom: de radio toen nog zon der die concurrent met bewegende beelden, beheerste het Nederlandse gezinsleven in plezierige, gezellige mate. 'En daar raakt een mens verslingerd aan, je kunt het nooit meer missen', vindt Loes Moraal. Haar ogen glinsteren... Inske heeft de liefde voor het medium op wat latere leeftijd ontdekt. Ze werd, zo'n kleine drie jaar geleden, gebeld voor een interview in het programma 'Lunchroom'. Het ging over 'Terre des Hommes'. Inske: 'Daar ben ik nog steeds bij, ik houd van dat soort goede doelen-clubs, er wordt wat armoe geleden door kindertjes in de ontwik- Inske den Duik, 'Soest Actueel' en- 'Lunchroom' kelingslanden, maar dat even terzijde.... Dat gesprek liep kennelijk tot volle tevreden heid, want niet veel later werd ik opnieuw gebeld: 'of ik er iets voor voelde om mee te doen, presenteren, programma's maken'. Inske zag dat wel zitten. Gewend aan drukte en zelfstandigheid - vier kinderen en een We kunnen bij ons op Soest in poli tiek opzicht spannende tijden ver wachten door de wettelijke verande ringen en de bestuurlijke vernieuwin gen, die zijn opgetreden na de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maart jl. Het duale bestel in de gemeentepolitiek creëert waarschijn lijk pittige debatten tussen het rege rende college van b w en de con trolerende gemeenteraad. Ik ver wacht, dat de gemeenteraadsvergade ringen, die Radio Soest elke maand rechtstreeks uitzendt, een stuk leven diger worden, 't Liefst zou uw eigen zender ook alle commissievergade ringen live in de ether en op de kabel willen brengen, maar dat kan deze vrijwilligersorganisatie door gebrek aan mankracht niet aan. De lokale democratie wordt volwas- sener en daar kan de lokale omroep goed garen bij spinnen. 'Jullie moe ten als publieke omroep sterker dan tot nu toe profileren als een waak hond', raadt de Organisatie van Lokale Omroepen in Nederland (OLON) haar aangesloten leden aan. Radio Soest doet dat al jaren- en volgt de dames en heren volksver tegenwoordigers kritisch, creatief en soms hinderlijk. Ze geeft alle opinies de ruimte en dat wordt door de luis teraars links en rechts gewaardeerd. Het grote voordeel hierbij is, dat de studio in de kelder van het gemeen tehuis is gevestigd. Zo is een uitste kende band ontstaan met ambtena ren, inspraakgroepen, bestuurders en beleidsuitvoerders, die regelmatig voor de microfoon worden 'gesleept'. Presentatoren en overige medewerkers koesteren deze contac ten en staan open voor alle meningen binnen de politieke arena in Soest met als enig doel een goed program ma te produceren. Nooit zullen zij propaganda voeren voor één politie ke partij. Henk Westbroek en ande ren hebben bij de grote omroepen in Hilversum ervaren hoe lastig het is neutraal te moeten blijven. Bij Radio Soest zal niet snel iemand door het bestuur met 'betaald verlof gestuurd worden, omdat betrokkene zijn/haar politieke voor keur de vrije loop liet. Wel kan het gebeuren dat in een bepaald programma een mening wordt geventileerd door een gast waar een Soester politicus niet gelukkig mee is. Dat is onvermijde lijk, maar moet in een volwas sen democratie kunnen. .Vrijheid van meningsui ting is een kostbaar goed. Censuur zou dodelijk zijn voor een publieke omroep als de onze. Gelukkig komt deze bestuurlij ke vernauwing in ons dorp niet voor. echtgenoot die veel weg was om KLM- vliegtuigen vaardig naar verre oorden en terug te loodsen - bleek het al snel een klus je dat mooi bij haar paste. Met veel creativi teit, eigen inbreng en goed, snel en duidelijk babbelend, ontpopte ze zich rap als een bekwame lunchroom-vrouw. 'Ik heb er eerst een poosje bijgezeten, duopresentaties gedaan, dingen bedacht voor anderen, mooie leertijd. De eerste keer dat ik solo moest was vreselijk spannend. Nee, echt zenuwachtig ben ik nooit. Ik doe het nu zo'n twee jaar. Énig werk!' Jong Loes Moraal zette haar eerste stappen in etherland toen ze achttien jaar was. Geworteld in een fanatiek Amsterdams Avro-gezin, waagde ze het te solliciteren op een VARA-advertentie waarmee een omroepster werd gezocht. Dat werd haar door thuis niet in dank afgenomen, 'maar ja, je bent jong en je wilt waf. Ze belandde in een poel van honderden reflectanten. Haar kennelijke talent bracht haar bij de laatste 3..., toen pas werd ontdekt dat ze eigenlijk te jong was. Ze bleef wel: mocht wat anders gaan doen. 'Rondom 20' heette dat pro gramma en ze heeft er geleerd hoe je kan praten zonder dat je hoort dat het voor je is opgeschreven en oh wee als je daarvan .afweek! Ze leerde in de omroepwereld haar man Jan kennen, kreeg twee lieve kindertjes en werd op de eerste plaats moeder Moraal. Maar daarnaast was ze een toegewijde, cre atieve steun voor één van de meest succes volle tekstschrijvers uit de twee helft van de vorige eeuw. Vraag: 'Geen spijt gehad dat je niet full-time professioneel door bent gegaan?' 'Absoluut niet, zo werkte het in die tijd niet en ik wilde het ook niet. Ik genoot van alles en ik bleef bezig, studeerde M.O.-Frans en Duits, hielp mijn man met van alles, vertaalde en schreef hoorspelen voor de AVRO, en noem maar op. Mooi leven gehad hoor, trouwens nog steeds. Ik woon in Baam en heb daar bijna 14 jaar voor de Baarnse Ziekenomroep gewerkt, maai* dat was, wat mij betreft, een aflopen de zaak en toen heb ik Radio Soest gebeld. Ik kan dat studiosfeertje niet missen. Als één van de grote omroepen me nu nog zou bellen voor een programma zou ik daar zeker over willen praten.' Wie weet... Loes Moraal 'Even uitblazen' met haar vaste technicus Henk Ensering Leuk Alleen de jongste (15) van Inske den Duik behoeft nog directe, liefderijke ouderlijke bijstand, de anderen zijn trefzeker uitgevlo gen en liggen op een betrouwbare koers. Inske kan daardoor, wat haar tijd betreft, haar hart ophalen aan haar radio-hobby. Het leukste vindt ze het presenteren zelf, in nauwe samenwerking met de technicus en de redactie. Vooral een studiogast is leuk. Maar niet veel minder aantrekkelijk is ook het improviseren, het zo actueel mogelijk inhaken op snelle situaties, erop afgaan! Inske: 'Als de burgemeester een nieuwe ruiterroute ergens opent, ga ik erheen met mijn recordertje en wil ik die man bovenop dat paard wat laten zeggen, dal soort din gen. Ja, je bent er inderdaad altijd mee bezig. Je kijkt anders in de plaatselijke kranten, altijd op zoek naar onderwerpen. Ik draag die mee aan. Ad van Wijngaarden, de redacteur, is daar wel blij mee geloof ik; die heeft het druk genoeg. Hij is één van de weinigen met een dagtaak bij Radio Soest. De sfeer bij de club is werkelijk voortreffe lijk, maar dat heb je ook nodig want het blijft spannend werk. Je kunt, als je live gaat, nou eenmaal niks overdoen.' Thema Diezelfde betrokkenheid is ook te proeven bij haar collega Loes van 'Even uitblazen', dat qua structuur ('format' zeggen ze tegen woordig) wel een beetje lijkt op 'Lunchroom'. Loes: 'Echt het leukste is het zoeken.naar en vinden van een goed thema datje met tekst, muziek en gesprekken tot een oorstrelend geheel kunt maken. Het moet letterlijk van begin tot eind goed klin ken, makkelijk te consumeren zijn door de luisteraar. Neem bijvoorbeeld een onder werp als 'bloemen'. Het ligt voor de hand dat je daar een mooi muzikaal boeket van kunt maken. Ik heb de gave dat ik heel veel muziektitels ken, ook de moderne. Wat ik hoor, sla ik direct op. Zodra ik mijn thema heb gevonden spuiten de bijbehorende muziekjes als het ware uit mijn geheugen en daar ga ik dan mee bouwen. Ik geniet van elke uitzending. Nee ik ben niet 'live', er kan weinig fout gaan en dat moet ook niet, het is geen actualiteitenprogramma, daar mag best eens wat mis lopen...'. Dat vindt collega Inske ook wel, maar: 'je pro beert het toch, met z'n allen, zoveel moge lijk te voorkomen'. Ze bruisen alletwee. Gek op het werk bij Radio Soest en ze hebben beiden een omroep verleden. Was Loes al jong bezig bij de Vara en heeft ze van alles gedaan in samenwerking met haar man Jan en mag ze daarom misschien best roepen 'dat het in haar genen zit', ook Inske kan terruggrijpen op een radio-beroemdheid, die de ouderen onder ons zich nog goed zullen herinneren: Inskes oud-oom, de broer van haar grootva der, was de wekelijks voor de Avro-micro- foon optredende president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, de heer Porthumus Meijjes. Hij hield 'herrijzend Nederland' op een geheel eigen wijze op de hoogte van de stand van zaken van alles wat met onze treinen te maken had onder de veelzeggende titel: 'De spoorwegen spreken'. Misschien een goed idee, zo'n radiorubriek, voor de huidige baas van de NS? Er is genoeg te vertellen... Inske den Duik en Loes Moraal. Zij zullen, als het aan hen ligt, nog vele jaren hun bij dragen aan onze onvolprezen lokale omroep blijven leveren. En u, lezer, luiste raar, doet er goed aan eens op de dames af te stemmen, zo u dat al niet deed... U zult kunnen genieten van charmant vakman schap. 'Soest Actueel': van maandag t/m vrijdag, iedere morgen tussen 9.00 en 10.00 uur. 'Even uitblazen': donderdag tussen 11.00 en 12.00 uur. 'Lunchroom': van maandag tot en met vrij dag tussen 12.00 en 13.00 uur. Met de vakanties in het vooruizicht, leek het Radio Soest een goede gedachte u nog eens te attenderen op onze grote korte golf- collega in Hilversum, de Wereldomroep, die u op tal van manieren van dienst kan zijn als het, onder andere, tijdens uw ver blijf in het buitenland om nieuws en weer gaat. 'Onder andere' omdat de Wereld omroep veel meer doet dan dat alleen. lees verder op pagina 5... ""««c-siraai 14 F]l ee 27 ■Zeist, Van; J

Soester Courant | 2002 | | pagina 18