tocht !St Winst CDA en LPF Visser specialist" Raad hinkt op twee gedachten Brandweercommandant in sas met belangstelling vrijwilligers Regionale vaccinatiecampagne meningokokken C in Eemland Zo stemde Soest voor de Tweede Kamer Soester ontkent ex te stalken ie kans 1 ACTUEEL Spetterweken bij Ellemijn g 000000000000 pagina 2 woensdag 22 mei 2002 SOESTER COURANT PAGINA 3 eg 19 BRASSERIE KEUZEMENU VAKANTIE BEZORGERS soestekScourant r Witgoed specialis Service voor alle merken Verhoudingen over kwaliteitsimpuls nog niet duidelijk Nog bijna twintig kandidaten voor zeven vacatures Di Lassostraat Kamer 2002 Kamer 1998 Raad 2002 Nauwelijks afwijkend van landelijke trend Gerechtshof aan zet na uitspraak van rechtbank 2 Deense krakelingen2,25 j Kijk ook op www.lexverklev.nl IpBANK Maritpi/vari Zijp 0 rkidswëarl 0 ^0 (mtarj tol ziem bij 0 $5? Sllemijn f/Cukioeai1 in Joest-Zuii/0 Burgerjaarverslag Statenfractie van CDA vrijdag 24 mei ook in Soest 'wwdenraneeii kaaswinkel! indenietnende mensen die goed igaan en op de juiste manies een ilsaak kunnen nmnen. 19 en firtantiering woidt gezorgd! en en wilt u een goed inkomen ien wij graag met u in (oniart 'end naar: Sa Kaassoeualist B.V. rW.ERobberae i fel. 035-6024321/06-53323884 I... U kunt een keuze maken uit een voorgerecht hoofdgerecht en nagerecht 18,15 Mousse van gerookte paling met gerookte zalm Serranoham met chorizo en aardappelsalade Vélouté van asperges met ossentong Asperges met gegrilde beemham en sinaasappel béarnaisesaus Gepocheerde eieren op asperge salpicon gegratineerd met kaas Verse heilbot met kervelsaus Meloen met gemarineerde frambozen Chocolade ijs met bananen en rum Koffie of thee met bonbon Op maandag menu inclusief glas wijn en koffie (niet op feestdagen "ester 'Pv' 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl vC, De inzichten en ervaringen, die ik de afgelopen jaren op het gebied van aankopen en verkopen van onroerend goed en van taxaties heb opgedaan, vormen - samen met mijn intentie om dit soort werkzaamheden snel, zakelijk en met oog voor het menselijk aspect af te ronden - de basis voor menige succesvolle transactie. Caroline Jagtenberg, makelaar/taxateur o.g. Als u nader geïnformeerd wilt worden over de verkoop van uw woning, de aankoop van een andere woning of een taxatie van de betreffende woningen, dan neem ik graag de tijd voor u. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest [|fi|i RVT Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Gevraagd in Soest voor de maanden juli en augustus Aanmelden: tel. 6014152 Het adres voor al uw -V Kraampakketten ir Kraamkado's n Ontbijtpakketten ■V Sarahpakketten 4- Abrahampakketten ti- Opkikkerpakketten U kunt nu in onze professionele showroom uw kerstpakketten zelf samenstellen De Tromsiager Steenhoffstraat 58 - Soest Tel. 035 - 602 28 71 www.tromslager.nl SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 (Vervolg van voorpagina) De voorgestoofde politiek, die Soest de laatste jaren ken merkt, lijkt ineens spanning als toegevoegd ingrediënt te krij gen. De fracties van de rege ringspartijen GGS en WD houden tot morgenavond een slag om de arm als het gaat om hun goedkeuring voor de 1 mil joen euro kostende kwaliteits impuls van het gemeentelijk apparaat Zonder de 12 stemmen die zij sa men vertegenwoordigen, zou het College - twee maanden na de verkiezingen - een gevoelige ne derlaag lijden. Nu moet er nog heel wat water door de Eem stro men, voordat de liberalen hun ei gen wethouder (Bert Krijger) in zijn hemd laten staan. En GGS, die donderdag het meest nadruk kelijk haar steun voorbehield, zal zichzelf morgen ook niet zomaar een maatpak van een dissident aanmeten. GGS is schuchter voor (structure le) uitbreiding van de personele formatie van de gemeente. Die is het laatste jaar al met drie procent gestegen en een dergelijke groei kan Soest - financieel gezien - nooit volhouden, aldus fractie voorzitter Hans van Wuijckhuijse. Hij pleitte voor een analyse voor de ontwikkeling van het perso neelsbestand, zodat voortaan reke ning kan worden gehouden met incidentele behoeften. Kritisch Evenals GGS kijkt de WD kri tisch tegen de kwaliteitsimpuls. Het was Ellen Huberts en de 'ha ren' nog niet duidelijk wat de ur gentie ervan is. Ze vroeg Krijger dan ook om meer onderbouwing. Zeker is dat het 'loyale' CDA (5 stemmen) en ChristenUnie/SGP (1) vóór zullen stemmen en dat Soest 2002 (4) tegen zal zijn. De nieuwe partij ziet de noodzaak van de impuls niet in en vindt 1 mil joen euro teveel van het goede, zeker in een tijd waarin terughou dend financieel beleid (wat ook de WD regelmatig zegt) gewenst is. Ook GroenLinks (2) heeft grote moeite met het voorstel. Wim Roest van de eenmansfractie van D66 erkent het belang van een kwaliteitsimpuls, maar wil wel eerst goed kijken wat nu wel en niet nodig is. Hij had vorige week dus nog wel wat mitsen en maren. Tot slot staat de PvdA (2 zetels) op zich positief tegenover een kwaliteitsimpuls, maar besteedt ze het geld liever aan noodlijdende instellingen, zoals de Brede Bibli otheek, Balans en het openbaar onderwijs. Op die manier profite ren de burgers, aldus Paul Lem- men, immers directer van het geld. Krijger stelde evenwel dat de kwa liteitsimpuls juist bedoeld is om de publieksgerichte afdelingen van de gemeente te verbeteren. De kwaliteitsimpuls mag dan een eenmalige operatie zijn, in 1999 werd er ook al 450 duizend euro uitgegeven aan een 'opknapbeurt' van het ambtelijk apparaat. De suggestie dat de impulsen wel eens van structurele aard kunnen gaan worden, werd door hem van de hand gewezen. 'De mensen die je hebt, moet je beter uitrusten. Maar als we dit achter de rug hebben, zijn we klaar', aldus Krijger die verwacht dat hij met de gisteren verspreide extra informatie de WD en GGS wel over de streep zal kunnen trekken. Brandweercommandant R. Lettinga is uitermate te spre ken over de opkomst van de in formatiebijeenkomst over brandweervrijwilligers. Van de 44 Soesters die hadden gerea geerd op de oproep, kwam woensdagavond de helft naar de kazerne aan de Lange Brinkweg. Vijf anderen krijgen later tekst en uitleg, omdat ze verhinderd waren. 'Ik wil niet zeggen dat het een uni cum is, maar als je ziet en hoort hoeveel problemen het meestal oplevert om nieuwe vrijwilligers te werven, kun je spreken van een hele grote opkomst', aldus Lettin ga die blij is dat er onder de kan didaten ook mensen zijn, die bij een goed vervolg te zijner tijd eventueel ook overdag inzetbaar zijn. Van de 22 belangstellenden - die de Champions leaguefinale en de televisie-uitzendingen over de ver kiezingen aan hun neus voorbij lie ten gaan - haakten er woensdag zeven af. De andere vijftien gaan vanaf volgende week drie achter eenvolgende dinsdagavonden mee naar de (wekelijkse) oefeningen om met eigen ogen te zien wat het brandweervak in de praktijk in houdt. Ook worden er, onder lei ding van een mentor, in kleine groepen gesprekken aangeknoopt. Uiteindelijk wordt van beide par tijen bekeken wie er doorgaat, maar de kandidaten zijn er dan nog niet. Het Soester brandweerkorps heeft zeven nieuwe vrijwilligers nodig. Lettinga weet nog niet of het daar bij blijft of dat er in het geval van meer geschikte kandidaten het aantal wordt opgeschroefd. Voor dat ze aan hun tweejarige oplei ding kunnen beginnen, ondergaan de kandidaten een medische keu ring en een brandweertest. Bij dat laatste wordt onder meer gekeken naar fitheid, kracht, maar ook naar eventuele hoogte- en of engte vrees. Degenen die dan nog steeds in de race zijn, gaan een jaar lang het brandweerwerk leren, dan volgt nog een jaar hulpverlening, alvo rens ze kunnen toetreden tot het vrijwilligerskorps van de brand weer. In het kader van de grootste landelijke vaccinatiecampagne die ooit in Nederland is uitge voerd worden vanaf 5 juni in totaal ruim 75.000 kinderen uitgenodigd, woonachtig in de Eemlandse gemeenten Soest, Eemnes, Woudenberg, Bun schoten, Baarn, Amersfoort, Nijkcrk en Leusden. Zij kun nen de gratis vaccinatie tegen meningokokken C komen ha len. In verband met de beschikbaarheid van het vaccin vindt de vaccinatie plaats in twee fasen. De eerste groep van ruim 35.000 kinderen ontvangt tussen 5 juni en 12 juli een oproep voor de vaccinatie te gen meningokokken C. Het gaat dan om de volgende groep: jonge ren geboren op of na 1 juni 1983 en voor 1 juni 1987; kinderen ge boren op of na 1 juni 1996 en voor 1 juni 2001. In september krijgt de tweede groep van 40.000 kinderen uit de regio een oproep zich te laten vac cineren. Het gaat dan om kinderen geboren op of na 1 juni 1987 en voor 1 juni 1996. Iedereen krijgt twee weken voor de vaccinatie persoonlijk een oproep thuisgestuurd met alle informatie omtrent plaats en tijdstip waarop men de gratis prik kan komen ha len. In iedere gemeente worden grote sporthallen gebruikt om de campagne zo dicht mogelijk bij de mensen uit te kunnen voeren. Landelijk is ervoor gekozen om de campagne te starten voordat de schoolvakanties beginnen. Daarom start de campagne op 15 mei in de noordelijke provincies, op 29 mei volgen de zuidelijke provincies en in juni het midden van Nederland. Dit houdt ook verband met het beschikbaar komen van het vaccin. Het is onmogelijk om op 15 mei al het noodzakelijke vaccin voor ruim 3 miljoen kinderen beschikbaar te hebben voor iedere provincie in Nederland. Voor meer informatie kan men op werkdagen van 09:00 uur tot 21:00 uur een gratis telefoon nummer bellen 0800 - 3008051, of surfen naar http:// www.vaccinatie.minvws.nl of www.vaccinatie.minvws.nl. De GGD vaccinatiecampagne me ningokokken C wordt uitgevoerd door GGD Nederland. In de Di Lassostraat zijn donder dagmiddag 23 bestuurders op de bon geslingerd, omdat ze de snel- heidsgrens van 30 kilometer over schreden. Tijdens de controle pas seerden 78 voertuigen. De uitslag is vergeleken met die van de Kamerverkiezingen van 1998 en - voor zo ver mogelijk - met die van de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maart j.1. Partijen Stemmen Stemmen Stemmen Opkomst 83,27 27.887 76,6 25.465 61,69 21.132 WD 22,08 6.158 36,4 9.279 19,25 4.068 CDA 27,64 7.709 16,9 4.305 17,72 3.745 PvdA 10,10 2.816 20,6 5.236 7,47 1.578 D66 5,79 1.616 10,3 2.634 5,45 1.152 GrLinks 6,12 1.707 6,4 1.623 8,64 1.825 SP 4,39 1.225 1,9 476 SGP 0,97 271 0,8 217 VSP' 0,38 105 PvdT 0,05 13 Vipou 0,16 44 ChrUnie 2,82 786 3,8* 952** 5,74 1.214 Duurz 0,11 31 LeefbaarNed 1,65 459 LPFortuyn 17,74 5.608 GGS 21,05 4.543 Soest 2002 14,23 3.007 In 1998 RPF (2,4%) en GPV (1,4%). In 1998 RPF (606) en GPV (352). Ook in Soest zijn het CDA en de lijst Pim Fortuyn de grote winnaars van de Kamerverkie zingen geworden. Daarnaast deed ook de Socialistische ftr- tij (SP) zich voor het eerst be hoorlijk gelden. WD en PvdA zagen hun aanhang sterk terug lopen. De uitslag in Soest on derscheidt zich dus nauwelijks van de landelijke trend. Al vroeg tekende zich bij de stem bureaus in Soest een duidelijk ho gere opkomst af dan tijdens de raadsverkiezingen van begin maart, maar ook ten opzichte van de kamerverkiezingen van vier jaar geleden. Ook in Soest was waar neembaar sprake van een Pim For- tuyn-effect: een behoorlijk hogere opkomst en - uiteraard - veel stemmen (in Soesterberg meer dan 20%) op de partij van de vermoor de politicus. Dat er nogal wat kie zers waren die voor het eerst hun stem uitbrachten bleek uit de on wennigheid waarmee sommigen de stemmachines tegemoet traden, terwijl er in Soest inmiddels toch al een redelijk aantal malen mee ge stemd kon worden. Op een stem bureau meldde zich een kiezer met de mededeling: 'Ik kom op For tuyn stemmen; kan iemand me vertellen hoe dat moet...?' Afgezien van de relatieve drukte op de stembureaus was er op de verkiezingsdag in Soest weinig te beleven. Ook de traditionele bij eenkomst in het gemeentehuis, waar de plaatselijke politici zich na de sluiting van de stembussen ver voegde om gezamenlijk kennis te nemen van de uitslagen, verliep uiterst sober. Via een groot tv- scherm konden de landelijke ont wikkelingen gevolgd worden; de Soester einduitslag liet - ondanks alle computers en geautomatiseer de verwerkingstechnieken - al met al nog behoorlijk lang op zich wachten. Opzienbarende conclusies zijn aan de Soester uitslag niet te verbin den. Wat de 'gevestigde partijen' betreft zijn de uitkomsten niet echt verrassend, vergeleken met de rest van het land, en wat de andere partijen betreft is het maken van vergelijkingen buitengewoon spe culatief. Duidelijk is wel dat het CDA in Soest met afstand de grootste par tij is geworden - althans de partij met de grootste aanhang - en 'eeuwige rivaal' de WD met on geveer anderhalf duizend stemmen voorbijstreefde. De liberalen tel den overigens nog wel enige hon derden stemmen meer dat de lijst Pim Fortuyn, die in alle stembu reaus tussen de 15 en 20 scoor de, maar in Soesterberg tussen de 20 en 25 Ten opzichte van 1998 werd de PvdA in Soest gehalveerd, maar ze deed het wel iets beter dan bij de recente raadsverkiezingen. Ook D66 bleef ten opzichte van maart j.1. ongeveer gelijk, maar vergele ken met vier jaar geleden hebben de Democraten in Soest nog maar iets meer dan de helft van hun kie zers weten te behouden. Groen Links bleef zo'n beetje op hetzelf de niveau, maar ook de SP ver wierf zich in Soest ditmaal een be hoorlijke aanhang. Wat de christe lijke partijen ChristenUnie en SGP betreft was er sprake van een lichte terugval. Fictieve raad Als de verkiezingen van vorige week ook gevolgen voor de sa menstelling van een (fictieve) Soester gemeenteraad zouden heb ben gehad, dan zouden (bij een kiesdeler van iets meer dan 1000 stemmen en voorbijgaand aan eventuele restzetels) het CDA en de WD resp. 7 en 6 zetels hebben gehaald; de PvdA zou er twee in de wacht hebben gesleept; Groen Links, D66 en de SP zouden waar schijnlijk alle drie één zetel hebben kunnen bezetten en de combinatie CU-SGP misschien ook. De lijst Fortuyn zou dan met ruim vijf ze tels in de raad vertegenwoordigd zijn. Waar de kiezers van de 'loka le' partijen GGS en Soest 2002, die bij de raadsverkiezingen samen goed waren voor 10 zetels, hun landelijke politieke voorkeur voor hebben uitgesproken is uiteraard niet na te gaan. De Amsterdamse advocaat-ge neraal W. Franken van Bloe- mendaal heeftvrijdag acht maanden cel, waarvan de helft voorwaardelijk, geëist tegen een 42-jarige man uit Soest die zijn ex-vrouw al jaren zou lastig vallen. Daarnaast hoorde de man voor het hoofdstedelijk gerechtshof 120 uur onbetaal de arbeid en een geldboete van ongeveer 140 euro tegen zich eisen. De verdachte is laaiend op rijn ex, omdat rij zich niets zou aantrekken van de omgangsregeling voor drie van hun vier kinderen. Na de echt scheiding ging het volgens de Soester pas goed mis toen zijn ex- geliefde een nieuwe vriend kreeg. Voor die tijd kon hij de kinderen op gezette tijden meenemen en verrichtte hij zelfs klusjes in het huis van rijn oude levensgezellin. Een likje verf hier, een elektrici teitskabeltje daar. Dat is inmiddels ondenkbaar. Hij komt het huis niet meer in. Dat maakte hem begin 2000 zo nijdig, dat hij al dan niet per onge luk de ruit van de centrale voor deur intrapte. Het straatverbod dat hij opgelegd kreeg, negeerde hij naar eigen zeggen alleen als rijn kinderen jarig waren. Hij wilde ze hoe dan ook presentjes geven. Dat hij rijn vrouw op een gegeven mo- ment heeft proberen te doden, was door de rechter in Utrecht al on bewezen geacht. Met deze beslis sing had de man vrede, maar dat gold niet voor de rest van de ver oordeling. Wegens vernieling en stalking werd hij veroordeeld tot acht maanden cel, waarvan de helft voorwaarde lijk, 240 uur dienstverlening en 300 gulden boete. Aanklager Franken van Bloemendaal vond dat de rechtbank wat al te streng was geweest en kwam met een mildere eis. Overigens heeft de verdachte al vier maanden vastge zeten zodat hij naar alle waar schijnlijkheid niet terug hoeft naar het gevang. De verdachte vond dat hij hele maal geen straf verdiende. Hij zou tegen zijn vrouw nooit 'jouw vriend moet mij niet bellen, anders ga ik weer je autobanden vernie len' hebben gezegd. Het verwijt dat hij onder de banden van het speciale busje, waarmee rijn ge handicapte dochter wordt ver voerd, een spijker zou hebben ge legd, beschouwde hij als een sma delijke aanklacht. Ten tijde van deze vermeende sabotage was hij naar eigen zeggen op de intensive care-afdeling van het academisch ziekenhuis waar de desbetreffende dochter lag. Zijn advocate G. Dor- hout-Tielken benadrukte dat nie mand met eigen ogen heeft gezien dat haar cliënt autobanden of een radiator heeft vernield. Volgens de raadsvrouwe praatten de buurtbewoners elkaar als pape gaaien na. Ster kei, hij heeft destijds keurig op de komst van de politie gewacht. On danks het feit dat hij wegens sui kerziekte en epilepsie arbeidsonge schikt is, verklaarde de man bereid te zijn onbetaalde arbeid te ver richten. Het hof doet uitspraak op 31 mei. t Zolang de voorraad strekt j ETBAKKERIJ Van Weedestraat 76 3761 CH Soest Telefoon 035-601 28 23 Fax 035 - 602 61 42 juwelier Official dealer van o.a.: Bocda Martinshof Bouchaïd Maurice Lacroix Diamonde Prisma Festina Seiko Finish Ti Sento Guess Tissot Tevens sieraden uit eigen atelier Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70 X&Ê Kleed uw "spetters" net even anders dan anders BENIEUWD????? ALLEEN DEZE WEEK uj. 50% KORTING op alle zomerjassen (mt 62 t/m 1 20% KORTING op een shirt of blouse Bijna drie maanden na de ge meenteraadsverkiezingen op 6 maart kan al worden vastgesteld dat het dualisme in de politiek bij ons op Soest mislukt is. Er is niets veranderd. Het is oude wijn in nieuwe zakken. Dat was al te mer ken tijdens de gemeenteraadsver gadering op 18 april, waarin de coalitiepartijen GGS, WD en CDA zich blind schaarden achter de tonnen euro's verslindende rc- tondeplannen van wethouder Krol (CDA). Schokkend was ook te ontdekken dat de grote commissievergade ring op 16 mei over de Voorjaars nota niet werd voorgezeten door een raadslid met financieel in zicht, maar door het voltallige col lege van B W zelf. Slippendrager Hans van Wuijckhuijse (GGS) heeft het te druk met de nieuwe raadscommissie bestuurlijke ver nieuwing, waarvan hij voorzitter is. In die functie ontving hij op 10 mei bij hem thuis, in een achterka mertje dus, twee 'fundamentalis ten' van de burgerwerkgroep be stuurlijke vernieuwing. De Wet Dualisering Gemeentebe stuur wordt met voeten getreden. Toppunt van gebrek aan ontzag voor de nieuwe wet is het door de pers geprezen Burgerjaarverslag 2001 dat begin mei verscheen. De nieuwe gemeentewet (artikel 170) schrijft voor dat de burge meester dit pas voor 't eerst moet publiceren over het jaar 2002. 'Wij hebben de primeur! Koploper zijn is onze ambitie!' sprak een ijdele burgemeester Janssen bij de pers presentatie. Het verslag is een peperduur, door een extern bureau (wie anders?) gemaakte uitgave, gedrukt op 'houtvrij en chloorvrij papier'. Door een extern bureau met pro fessionele maar volstrekt ondes kundige tekstschrijvers. Het is een boekje compleet met een bijlage van het volledige dagboek van de burgemeester. Het verslag heet 'Ontmoetingen', wat klinkt als de titel van een gedichtenbundel van J.C. Bloem, maar dan zonder poë zie. Het is een stuitende reclamefolder geworden, waarin door de haast geen enkele ontmoeting van de (gekozen) wethouders met burgers wordt gememoreerd. Enkele kriti sche uitspraken van burgers, die in het verslag aan het woord komen, zijn met een zeer klein groen let tertje afgedrukt, dat alleen met een vergrootglas is te lezen. Met argwaan en heel veel vooroor deel kijk ik uit naar het Burger- jaarverslag 2002, dat mijns inziens stand moet komen onder een on afhankelijke redactie van de bur gers en van de gemeenteraad. Een dualistisch, sober verslag, waarin minstens een hoofdstuk gewijd moet zijn aan de in dit jaar ver schenen ingezonden brieven (de stem van het volk) in de Soester Courant en aan de klokkenluider van de Schoutenkampweg. De eerlijkheid gebiedt mij toe te geven dat burgemeester Janssen inmiddels voor Radio Soest heeft gezegd: 'We zijn nog zoekend. Het is voor verbetering vatbaar (2x) en we staan open voor commentaar en kritiek.' Dat geeft de burger moed, maar er zal veel zelfonderzoek en beschei denheid voor nodig zijn. Mobiliteit/bereikbaarheid, lande lijk gebied, verstedelijking en wo nen en weirijn zijn de onderwer pen die vrijdag 24 mei aan de orde komen in het zalencentrum van de Emmakerk. Daar is dan de staten fractie van het CDA aanwezig. Bij deze gelegenheid zal ook het Streekplan van de provincie wor den toegelicht. De CDA-fractie rijdt vrijdag per bus door verschillende gemeenten in Eemland en zal een stop maken bij onder meer de A28 om te kij ken en luisteren naar de geluids overlast. In de avond komen ze naar de Emmakerk aan de Regentesselaan. De bijeenkomst daar begint om 19:30 uur. Belangstellenden rijn welkom. VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Nieuwegracht IA, 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Tel. 035-6015566 - Fax 035-6026894 www.hooijervcs.nl-info@hooijervcs.nl Open: ma t/m vrij van 7.30 - 17.00 uur. J

Soester Courant | 2002 | | pagina 3