enpert SCHOEMAKER demonstreert donderdagavond de allernieuwstedigitale camera's van JVC expert Muzik SCHOEMAKER jopsofsrr Twee vrijwilligers nodig in Vrouwen Adviescommissie Auto klei Soest 50 jaar geleden) Verdwenen Soest Donderdag 23 mei vanaf 19.30 uur B EST E SERVICE RUIME KEUS LAAGSTE PRIJS Soester Gasbedrijf herdenkt 25-jarig bestaan. I J demonstreert Expert Schoemaker de allernieuwste digitale camera's van JVC. Een compleet en uitgebreid assortiment. Videofilmen, foto's afdrukken én monteren is nu voor iedereen bereikbaar met of zonder computer. Kom, kijken vergelijk. Donderdagavond bij Schoemaker. Wij zorgen extra voor u met hapje en drankje. Na afloop verloten wij een JVC RADIO-CD SPELER onder de aanwezigen Schoemaker is al meer dan 55 jaar dé vakzaak in Soest op gebied van beeld - geluid - huishoud.app. Eigen technische mensen verzorgen snelle service en garantie, dat is pas zekerheid. Duitsers en Burg. Grothestraat 9, Soest Telefoon 035 - 601 03 44 SOESTER COURANT PAGINA f3 Voor beoordeling van (nieuw)bouwplannen Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen Soester Onderlinge Uit de Soester Courant van Vrijdag 24 Mei 1952 WOENSDAG 22 MEI 2002 Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest Van Oosten Vandaag in Verdwenen Soest een foto van spoorhuisje nummer 38, een van de huisjes aan de spoorlijn Amersfoort-Baarn. Het stond ooit bij de overgang naar de Grote Melm. Op de foto Lucie de Rooij, toen nog een meisje, nu mevrouw Breeschoten-de Rooij, bewoonster van een aanleunwoning bij Groot Engendaal. Lucie was zeven jaar toen ze vanuit Veenendaal op Soest in het spoorhuisje kwam te wonen. Haar vader werkte bij het spoor en ook haar grootvader. Aardig is dat haar vader in huisje nummer 38 is geboren. Als jonge man werkte hij voor de NS op ver schillende plaatsen waaronder Amersfoort, Scherpenzeel en Veenendaal. Later kwam zijn ge boortehuisje vrij en mocht zoon De Rooij van baas 'het spoortje' met vrouw en kind weer in spoor huisje 38 gaan wonen. De spoorovergang bij het huisje was in de jaren 1920-1925 al met spoorbomen beveiligd. Overdag bediende moeder de bomen en 's avonds en 's nachts vader. Moe der had bij uitvoering van het werk een zwarte cape om. Bij de Grote Melm was toen nog een 'aad- en losplaats voor stenen en turf, die met paard en wagen werden gelost en aangevoerd, vandaar dat er toen nog redelijk gebruik werd ge maakt van de overgang. Als de trein uit Baarn vertrok ging de gro te klok op de Melm rinkelen en dan moesten de bomen worden gesloten. Later is het baanvak Amersfoort-Amsterdam met sei nen beveiligd. Al snel daarna is de weg naar de Grote Melm een onbeveiligde overgang geworden, de spoorbo men verdwenen. Deze maatregel heeft wel een keer slachtoffers ge kost. Richard, een zoon van boer Van Roomen aan de Melm, is om gekomen toen hij op een zondag op de fiets door de sneeuw uit de kerk kwam en er bij de overgang juist twee treinen passeerden. Hij liet de ene trein passeren en werd door de trein van de andere kant gegrepen. Mevrouw Breeschoten weet nog dat zij thuis een lijnwachter in de kost hadden. Op een heel vroege morgen werden ze allemaal wak ker van een lawaai en gefluit. De eerste trein stond ongeduldig voor een rood sein te wachten want de kostganger had zich verslapen. 'De huisjes waren heel gerieflijk. Een grote woonkeuken en een kamer met aan twee kanten van het huis ramen met prachtig uitzicht op de polder. En boven drie slaapka mers. Verder bij ieder huisje een grote tuin. We hoefden nooit aardappelen en groente en te ko pen. Moeder wekte groenten en er werd ook groenten ingemaakt met zout in Keulse potten.' Toen de Afsluitdijk er nog niet was en de Zuiderzee nog niet was in gepolderd liep in het najaar ook de Soester polder regelmatig onder water. Alles rond de spoordijk stond blank en Lucie kon dan niet naar school, en dat vond ze heer lijk. Boven op de spoordijk woon de je veilig en droog. De bakker en de kruidenier brachten de bood schappen dan bij het spoorhuisje aan de Torenlaan te Baarn en va der liep na het werk dan langs de lijn om de spullen op te halen. Lucie is op de Prins Bernhardlaan op school geweest bij juffrouw Van Arkel. Meester Van der Sluis was toen hoofd van de school. Hij had gestudeerd voor dominee. Voor hem in de plaats is meester Van de Flier gekomen. Lucie heeft een fij ne jeugd gehad in de polder bij de Grote Melm. Op de Grote Melm woonde in die tijd drie boerenfa milies. Van Roomen, Hendrik Butzelaar en een neef van Hen drik, Teunis Butzelaar op de der de boerderij. Toen die overleed is De Jong er komen wonen. Lucie de Rooij, enig kind, kwam dagelijks bij de familie Butzelaar. Er waren daar zeven kinderen, zes meisjes van haar leeftijd en een jongen, ze voelde zich er zeer thuis. Op de foto zien we de fami lie Butzelaar, vermoedelijk 25 jaar getrouwd, waar Lucie zulke fijne herinneringen aan heeft. Staande vlnr: l.Bep. 2. Nellie. 3.Toon Hoofd, pleegzoon en boeren knecht. 4.Aaltje. 5. Annie. Zittend vlnr: 1. Fie. 2. Hendrik Butzelaar. 3. Henk. enige zoon, hij heeft een tijd op de boerderij gezeten maar was geen boer. Hij had de bijnaam 'Baron boer'. Hij zat met een mooie leren jas en leren cap op de gierwagen. Niet geschikt voor boer. Henk is in Soest bekend ge worden als makelaar H. Butzelaar, Middelwijkstraat 4. Moeder But zelaar, Ruitje Kok. 5. Tonia. Lucie de Rooij is later verliefd ge worden op Harry Breeschoten (agent van politie). Ze trouwden in 1941 vanuit het spoorhuisje en gin gen wonen op de Koninginnelaan. Dat gebeurde tijdens de maande lijkse vergadering. Wethouder Bart Krol van ruimtelijke ordening en Hans Bouwman van de afdeling planologie en bouwen waren erbij en bedankten beide dames voor hun jarenlange inzet. De VAC beoordeelt alle nieuw- bouwplannen in Soest en brengt daarover advies uit aan het ge meentebestuur. Daarbij wordt ge keken naar de gebruikskwaliteit van woningen. Recentelijk deed ze nog haar zegje over de derde fase van de Boerenstreek. In de ko mende periode zal de VAC door woningcorporatie Portaal (v/h Achtgoed) worden ingeschakeld bij de renovatieplannen voor de wijken Smitsveen en de Engh in Soest en de Generaal Spoorstraat in Soesterberg. Ook over de nota Wonen van de gemeente Soest wordt bij de vrijwilligsters advies ingewonnen. De gemeente Soest vindt het, zo liet wethouder Krol vorige week nog eens weten, belangrijk dat de ervaringen van burgers (lees: VAC) worden meegenomen in de gemeentelijke beoordeling van bouwplannen. Dat is ook de reden dat Soest subsidie verstrekt aan de VAC. Hiervan kunnen de onkosten van de vrijwilligsters worden ge dekt. 'Het werk bij de VAC biedt de mogelijkheid om je dicht bij huis in te zetten voor goede, praktische woningen en een prettige woon omgeving waar jong en oud, huur ders en kopers prettig kunnen wo nen en leven', zegt Janny Voogt van de VAC. Volgens haar is een brede samenstelling van de com missie belangrijk. Dan kan door de ogen van verschillende doelgroe pen plannen worden bekeken en beoordeeld. Nu is de VAC op zoek naar nieuwe, jongere mensen. Vergaderd wordt er elke eerste dinsdagmorgen van de maand in het gemeentehuis. Daarnaast is er meestal nog een tweede bijeen komst nodig om nieuwbouwplan- nen te beoordelen. De leden wer ken op vrijwillige basis, maar krij gen een onkostenvergoeding. In dien nodig, worden nieuwe leden van de VAC voor hun werk ge schoold. Wie belangstelling heeft voor de vacatures bij de VAC of meer informatie wil, kan contact opnemen met Janny Voogt, SB 6021087 of e-mailen naar vac soest@vahoo.com Toen het toenmalige bestuur van onze gemeente in 1926 of daarom trent besloot een Gasbedrijf te stichten, demonstreerde dit be stuur een kloekmoedigheid, welke onevenredig was aan de grootheid van het dorp Soest, dat toen rond 10.000 inwoners telde. Alvorens dit besluit viel was er veel gesproken en gecijferd. Er waren berekeningen gemaakt en de risico's van alle kanten bekeken. Deskundigen waren ingeschakeld, die de nodige voorlichting gaven, met als resultaat, dat het initiatief van de raadsleden Endendijk, Van Klooster en Foeken werkelijkheid "werd. Op 16 Mei 1927 werd de vlag ge hesen op het Gasbedrijf aan de Lange Brinkweg en begon de leve ring van gas op bescheiden schaal. Nu, 25 jaar later, mag met voldoe ning op de ontwikkeling van dit bedrijf worden terug gezien. Dinsdagavond is deze terugblik gegaan, toen een klein gezelschap in het Oranje Hotel bijeen was, ter herdenking van het zilveren jubi leum van het Soester Gasbedrijf. De voorzitter van de gascommis- sie, wethouder Van de Arend, zei in zijn openingswoord, dat van meetaf de bedoeling had voorge zeten geen klinkende jubileumvie ring te organiseren. Evenwel kon het gasbedrijf dit zilveren jubileum niet ongemerkt voorbij laten gaan, vandaar dat in deze kleine kring dit feit herdacht werd. Spr. memoreerde hoe men in 1927 van de gedachte uitging, dat als de jaarsomzet na 5 jaar ongeveer 500.000 M3. zou bedragen, de zaak veilig zou zijn. Na 2 jaar was deze prognose reeds werkelijkheid en daarna ging de gasaflevering steeds crescendo. In 1939, bij het 12V2-jarig jubileum van het bedrijf, kon men wijzen op een gasverstrekking van 1.000.000 M3. per jaar. Deze omzet noopte tot de bouw van een tweede gas houder, waaraan in 1941 werd be gonnen en waarmede men in 1943 kwam, mede dank zij van onderduikers. In 1951 werd niet minder dan 2.250.000 M3. gas afgeleverd. WEER OORLOGSTUIG VONDEN Nabij de Beckeringhstraat werd in een perceelbos de kop van een bom aangetroffen, waarin de tijd- ontsteking nog volledig aanwezig was. De politie nam maatregelen om het gevaar te elimineren en waarschuwde de Mijnen-oprui- mingsdienst. NIET VOOR 8 UUR ZWEM- MEN Het komt veelvuldig voor, dat zwemlustige lieden op werkdagen reeds voor 8 uur het Natuurbad bezoeken en daar zwemmen. Dit is echter verboden, ook al is men abonnementhouder, daar er dan geen toezicht is. Op werkda gen kan niet vóór 8 uur v.m. wor den gezwommen, en des Zondags niet voor 12 uur. STUDIEBEURZEN EN- TOE LAGEN Aan ouders, resp. voogden van leerlingen die hun studie willen voortzetten aan een gymnasium, lyceum, H.B.S., middelbare han delsschool, middelbare nijver heidsschool of kweekschool en die in aanmerking komen voor een studiebeurs of toelagen, wordt be kend gemaakt, dat ze hun aanvra gen met toelichting binnen 2 we ken bij het college van Burgemees ter en Wethouders kunnen dienen. BRANDWEER IN ACTIE Onze brandweer moest Woensdag drie maal uitrukken. Een heide- brandje aan de Paltz behoorde tot het werkterrein van de Soester- bergse brandweer, die dan ook het blussingswerk verrichtte. Het alarm, gemaakt voor een kam- peertent, welke te Soestduinen in brand zou staan, leverde ook geen actie op, daar ook een stukje hei de nabij deze tent in brand was geraakt, doch door kampeerders zelf geblust. De derde maal kwamen de vrijwil ligers niet tevergeefs. Zij blusten met de nevelspuit achter "Zonne gloren" een perceel bos en hout opslag, waardoor de schade tot plm. f 35,- beperkt bleef. High Band DV camera met Digital Colour NightScope en AutoLight Super High-Band processor VGA-tapefoto's(640x480) met optionele software 2,5 Inch LCD-monitor AutoLight 500 maal digitale Mega, 10 maal optisch (opname) en 10 maal Pinpoint zoom (weergave) Filterdiameter: 37 mm Stabilizer Digitale opname-en weergave-effecten Animatie, Inserten stereo autodubbing Digitale effectmontage via Easy-Edit Uitgangen voor TV, (S-)VHS, Easy-Edit en DV Vul deze coupon in en u bent verzekerd van een zitplaats Naam I I Adres I Postcode Woonplaats I Telefoon I 's Werelds kleinste en lichtste (380 gram) Mini DV camcorder 's Werelds kleinste en lichtste Mini DV! High-Band Digital DualCam met V-mail, MP3, Digital Colour NightScope, SD/ MultiMediaCard-slot en USB-uitgang Super High-Band processor XGA foto's (1024x768) 2,0 Inch TFT-monitor 100 maal digitale Mega, 10 maal optisch (opname) en 10 maal Pinpoint zoom (weergave) Stabilizer Digitale opname-en weergave-effecten Selftimer; Inserten stereo Autodubbing Digitale effectmontage via Easy-Edit Info-Shoe voor optionele flits, lamp of zoommicrofoon Inclusief software (Presto!) De vrijwillige brandweer Soesterberg is in de vroege tend van Tweede Pinksle een uur in de weer gewees een automobilist te bevri die op de A 28 bekneld geraakt na een botsing me vrachtwagen. De bemai van de traumahelikopte Nijmegen verleende h medische assistentie. Het ongeluk gebeurde mar morgen even na half zeven, de personenauto, bestuurd een 29-jarige inwoner van als de uit Litouwen afko vrachtwagencombinatie rei de richting Utrecht. Ter hoo, de afslag Soesterberg he Weerter vermoedelijk de si van de vrachtwagen ond< Het afgelopen Pinkst end stond voor Muzie ging Odeon uit Soe volledig in het teken t 75-jarig bestaan. San de muzikanten van Mi in Biebertal uit H bracht Odeon de afgel gen veelvuldig z'n i kwaliteiten ten geho festiviteiten vonden het Officierscasino in berg, dat dankzij de n king van commandan ne van de vliegbasis berg speciaal voor d genheid ter beschik! gesteld. Het feestweekeinde vl ging zaterdagmiddag ror officieel van start met d( de Duitse gasten. De onthaald door de muzi ken van Odeon. Bier i waren volop voorradig c stige reisgezelschap wel ten op Soesterbergse b In aanwezigheid van o ren burgemeester Kooi wethouder Bert Krijg echtgenotes verzorgde nieorkest van Odeon 's zeer geslaagd galaconci pauze stond het optn teken van 'The Lord o: Reeds bij de ingang v; cierscasino werden di ontvangen door Gand naar uit het verhaal 'li de Ring'. Even verd Hobbits (dwergmense deren bij hun Hobbith was de grote zaal va: omgetoverd in de sl verhaal met prachtig gen en een boven 'zwevende' reusachl ring met daarop de te! de ban van Odeon'. Onder leiding van di de Weerd wist het ha de volle zaal 45 mii fascineren met het In de Vrouwen Advies Com missie (VAC) van Soest is plaats ontstaan voor twee vrij willigers. Vorige week namen voorzitter Geke Hulsbergen en penningmeester Riet Osse- wold afscheid van deze onaf hankelijke woonconsumenten organisatie. www.soesteronderlinge.nl info@soesteronderlinR<;.nj Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 SOE

Soester Courant | 2002 | | pagina 8