(OESTEIÉ!lOOURAIIIT Aangenaam! ii Belevenissen in Indië in boek en tentoonstelling vastgelegd Per koets naar rustplaats TV VASTE- en INVALBEZORGERS e J ongkind: 'Hoedenmaken het mooiste vak dat er is...' Soest 50 jaar geleden I m IZERWAREN - GEREEDS CHAPPEN Wie aan politiek doet, leest de Soester Courant sdag 5 juni tking: o.a. Parade, D'lmago -15%* dag 8 1 11 1 www.provak.com in Soest op woensdagmiddag. Aanmelden: tel. 601 41 52 SOESTERÉCOURANT OENSDAG 29 MEI 2002 oester ontwerpster viert 40-jarig jubileum SOESTER COURANT PAGINA 13 Muziek in Utrecht 'Boys Town' van Mick van Ee Medium bij Paso Ie winkel og beter van idecoratie en er uitzoeken, iig opmeten, vanouds hèt n kopje koffie kijken. Iedere trakteren wij iedere bezoe- Nu in de showroom: de nieuwe Opel Vectra PROVAK Ceelen is een snelgroeiende, :oonaangevende DHZ-vakspeciaalzaak in ijzerwaren en gereedschappen met op dit moment 4 jonge medewerkers. De PROVAK winkelketen telt op dit moment 25 vak-speciaalzaken in Nederland. Goede voorlichting en service staan bij ons hoog in 't vaandel. Wij zoeken daarom om onze klanten goed te kunnen blijven adviseren een die net zo veelzijdig, zo nauwkeurig en solide is als een Zwitsers zakmes. Kortomwij zijn op zoek naar iemand die flexibel t is, overal voor inzetbaar en met gevoel voor kwaliteit en techniek. ^oor deze leuke baan is interesse in de Doe-Het-Zelf branche en I of echniek bijzonder gewenst. Onze gedachte gaat hierbij uit naar iemand die een èchnische of commerciële opleiding heeft gehad, eventueel aangevuld met jraktijkervaring. Mocht je verkoopervaring hebben dan zien wij dat als een pré, naar je kunt ook bij PROVAK een interne gerichte opleiding hiervoor enieten en ondersteunen we je met branche gerichte studies. je interesse om ons team te komen versterken, neem dan op volgende ontakt op met Cor Ceelen: telefoon: 035-6026900 E-mail: soest@provak.com of Postbus 23, 3760 AL Soest wijze !X]@GiOi53.0 C5ftCi[?[JSClC53S SCsvClS Birkstraat 30 - 3768 HH Soest: Telefoon (035) 60 1 23 64 GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Uit de Soes ter Courant van Dinsdag 27 Mei 1952 75 JAAR „DE GOUDEN PLOEG" Vijf en zeventig jaar geleden sticht te de heer J.J. Kamerbeek het ho tel-café „De Gekroonde Valk" in het pand van De Gouden Ploeg" aan de Middelwijkstraat, welk ju bileum Vrijdag wordt herdacht te gelijkertijd met de heropening van de zaak, waarvan de café- en res taurantzaal volledig is gemoderni seerd. De naam „De Gekroonde Valk" zal men tevergeefs zoeken en on der deze naam zullen nog weinigen deze zaak kennen. In 1893 immers kreeg.dit bedrijf de naam „De Gouden Ploeg", welke naam in het geheel niet op het bekende landbouwwerktuig slaat, doch gegeven is naar aanlei ding van de spoorwegaanleg Utrecht-Baarn. Het hotel was toen lang bezet door een ploeg uitvoer ders en aannemers, die aan deze spoorweg werkten en deze „gou den ploeg" was oorzaak van deze naamsverandering. In 1893 overleed de heer J.J. Ka merbeek en de Wed. Kamerbeek zette de zaak voort tot 1908, in welk jaar zij het bedrijf verkocht aan de heer J. Stalenhoef, haar schoonzoon. Deze nieuwe eigenaar en zijn echtgenote stierven in res pectievelijk 1931 en 1929, waar door het pand overging aan de vier kinderen Stalenhoef, oftewel de erven Stalenhoef. Een van de vier kinderen, P. Sta lenhoef, exploiteert namens de er ven deze zaak sinds 1945 en voor dien deed Mej. J. Kamerbeek, be ter bekend als Tante Jans, dit. Tan te Jans, die sinds haar 14tf jaar in dit bedrijf is opgegroeid, is bij zeer velen bekend en zij is nog steeds bij de zaak, al is dit niet meer zo intensief als voor 1945, toen de heer P. Stalenhoef de exploitatie in handen kreeg. Met de modernisering van de café- restaurantzaal heeft „De Gouden Ploeg" een veijongingskuur onder gaan. De tapkast is verdwenen en op een andere plaats in de zaal is Zaterdag 1 juni, Domkerk: orgel concert met Fantasie en fuga 'Ad Nos, ad salutarem. undam' van Franz Liszt en 'Pastorale' en 'Troisième Choral' van César Franck, door Domorganist Jan Jansen. Aanvang: 15:30 uur. Toe gang vrij. Mick van Ee. Gisteren heeft ir. Mick van Ee uit Soest het boek 'Boys Town' aangeboden aan directeur Hans Blom van het NIOD (Ne derlands Instituut voor Oor logsdocumentatie) te Amster dam. Dat gebeurde bij de ope ning van de gelijknamige ten toonstelling. Die tentoonstel ling is de hele zomer open en is op werkdagen van 09:00 tot 17:00 uur te bezichtigen. Mick van Ee, in Soest zeker geen onbekende, heeft samen met enke le lotgenoten in 'Boys Town' zijn belevenissen neergelegd. Hij zegt: 'Ik merk dat vooral de jongeren van 30 jaar nauwelijks weten dat we ooit een kolonie hadden, waar Nederlanders en Indische mensen woonden, en dat er na de Tweede Wereldoorlog ook nog jongere Nederlanders naartoe werden ge stuurd om orde op zaken te stellen. In Soest wonen veel mensen die uit het voormalige Nederlands In dië komen. Nog 15 jaar erbij en dan is alles historie. Waar ligt Ban- doeng? werd mij nog een paar da gen geleden gevraagd door een jongeman van dezelfde leeftijd die ik had toen ik een kamp in moest, om er drie jaar door te brengen.' Hij vindt het nu 'ondenkbaar' dat zo'n 50 jaar geleden Nederlandse jongemannen als militair naar dat land gingen om de Nederlandse belangen te verdedigen. 'Wij heb ben de Japanse bezetting over leefd. Een aantal Nederlandse jon gemannen hebben daar als militair het leven gelaten.' Weinig is be kend over het feit dat Nederland se en Indische jongemannen in de leeftijd van 17-18 jaar in Indië, die begin 1942 nog niet voor hun dienstplicht opgeroepen waren, door de Japanners toch voor 'vol' werden aangezien en daarom als Nederlandse mannen - niet mili tair vanwege hun leeftijd dan wel functie in de maatschappij - me dio 1942 werden geïnterneerd. De eerste maanden na de capitu latie van Nederlands Indië voor Japan, op 8 maart 1942, werden eerst de geallieerde (inclusief de Nederlandse) militairen geïnter neerd. In diezelfde tijd moesten de burgers zich laten registreren. Me dio 1942 was de internering van de militairen onder controle en be gonnen de Japanners de Neder landse mannen consequent te in terneren. Zo kwam ik begin de cember 1942 in een kamp in Ban- doeng, het Tjitaroemplein-kamp. In augustus 1945 was de oorlog voorbij en begin 1946 ging ik naar Nederland als corveeër aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt, het eerste schip dat direct uit het vroegere Tandjoeng Priok naar Amsterdam voer. Op 15 februari stapten we van het schip in een voor de meesten van ons vreemde maatschappij, koud vanwege de kou, en niet altijd welkom want er was ook niet veel, maar vol met goede moed.' Barak 'Boys Town' gaat over een aantal jongemannen van 'toen' (de zoge naamde lichting van 1925), die in Bandoeng op school gingen en die kort na de capitulatie van Neder lands Indië in maart 1942 als man nen werden geïnterneerd. Drie ja ren internering maakten deze jon ge mannen vlug rijp voor een nieu were maatschappij. Door eigen in zet en met vooral de hulp van vele gekwalificeerde oudere mannen hebben ze nog wat aan hun oplei ding kunnen doen in dat tweede jaar van de internering, toen deze barak 'Boys Town' ontstond in een burgermannenkamp van circa 3000 man in Tjimahi, een garni zoensplaats ongeveer 15 km. wes telijk van Bandoeng. 'Na de oorlog gingen de meesten naar Nederland, studeerden daar en werden onderdeel van de Ne derlandse bevolking, velen als huisarts en/of medisch specialist, een aantal als ingenieur, die de wereld weer introkken. Wagenin- gen leverde er een aantal af, kort om ze zijn waardevol geweest voor deze gemeenschap. Je hebt nooit iets van ze gemerkt. Ze integreer den zonder morren. Wij zijn er als een 'relatief gelukkige groep door gekomen. Ouderen hebben het veel moeilijker gehad, die dachten aan de vrouwen en kinderen die in vrouwenkampen zaten. Ook de jongere kinderen, die later bij hun moeder weggehaald werden en in mannenkampen en jongenskam pen terecht kwamen, hadden het moeilijker vanwege hun handicap: een merkbare schoolachterstand.' Hij wilde het graag zelf zo. Per koets, voortgetrok ken door vier paarden, werd Kees Osnabruggen vori ge week dinsdag naar zijn laatste rustplaats aan de Veldweg gebracht. De zwarte viervoeters, de zwarte koets en de wandelende stoet van mensen vormden, voorafgegaan door de bereden politie, een opvallende verschijning. Osnabruggen overleed ruim een week geleden op 80- jarige leeftijd. Voor zijn werk reisde hij de hele wereld rond, maar eenmaal thuis was hij vaak te zien als koet sier en reed hij met aangespannen koetsen door het bos. Hij woonde sinds 1985 in Soest en werd al snel een bekende in ruiterkringen. Op maandagavond 3 juni is het medium Mar Verlaat te gast bij PASO in Soest. Zij verzorgt een avond met waarnemingen aan de hand van een foto of voorwerp. Aanvang: 20:00 uur in clubge bouw De Vriendschap, Nachte- gaalweg 8A. Entree: leden 2,00; niet-leden 4,50. Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzine motoren kms/liter: van 10,6 tot 13,3. Liters/100 km: von 9,4 tot 7,5. C02 gr/km: van 226 tot 180. Dieselmotoren kms/liter: van 15,4 tot 17,0. Liters/100 km: van 6,5 tot 5,9. C02 gr/km: van 140 tot 130. bliek. 'Het was een hoed van don kerblauwe lakstro en hij is toen opgestuurd naar het paleis. Ja, ik heb een leuke brief teruggehad. Inderdaad, als hoedenmakers heb ben we wel eens kritiek op de hoe den van Beatrix. Een flinke bol past eigenlijk niet op een flink hoofd en een flink kapsel... Ze heeft haar eigen hoedenmaker en de hoeden die ze draagt passen wel bij haar, vind ik, al zijn ze niet helemaal van deze tijd.' Ze maak te overigens wel een flink aantal hoeden voor dames die de bruiloft van Maxima en Willem-Alexander bijwoonden en ook op Prinsjesdag heeft ze zo haar 'klanten'. Marianne Jongkind zette haar eer ste schreden in het hoedenvak toen ze veertig jaar geleden op een ate lier in Amsterdam ging werken. Vanaf haar jonge jaren wilde ze 'de mode' in, of iets met sieraden doen. In elk geval een enigszins kunstzinnig beroep. Dat zat er wel een beetje in met een vader die graag tekende en een moeder die beeldhouwde. In die jaren kort na de OOrlOg, WaS de hoed nnj pon betrekkelijk algemeen verschijnsel. Het had ook iets te maken met standsverschil, aldus Marianne. 'Na de jaren zestig was dat wel voorbij. In die tijd kreeg je ook een ander kleedgedrag; het werd alle- Eén van de beroemdste hoeden van Marianne Jongkind: in 1992 ontworpen voor een modeshow van couturier Frank Govers. Foto: Huub Hendriks. maal wat informeler en bij de mo derne kapsels paste vaak ook geen hoed. De mannenhoed raakte trouwens al helemaal in onbruik, maar de dameshoed hield stand. In de jaren zeventig waren het voor al bonthoeden die gedragen wer den, maar de laatste vijftien jaar is de dameshoed weer volop in ere. Een speciale opleiding is er niet. 'Hoedenmaken leer je van een an der. Er zijn er aardig wat die het vak bij mij hebben geleerd. Mijn kracht is dat het me lukt om in een paar dagen tijd een hoed te maken. Nee, veel collega's heb ik niet. Er zijn er niet zo veel die fulltime met hoeden bezig zijn; wel een aantal in de hobbysfeer. Hoedenmaken is het mooiste vak dat er is, vind ik. Of ik doorga tot m'n laatste snik? Dat denk ik wel...' De jubileumtentoonstelling van Marianne Jongkind is tot 15 juni te zien in 'Cappello', Houtstraat 28, Nijmegen. Foto: Herman van Dam. Marianne Jongkind in haar ate lier in Soest. Opel. Fresh thinking - better cars trak - geen bloemen of ande- i frulsels. Met de hand ge laakt en goed afgewerkt.' Zo enschetst hoedenontwerpster larianne Jongkind uit Soest aar persoonlijke stijl. 'De lensen in het vak herkennen lijn hoeden wel. Ik ben wat je oemt nog een ambachtelijk ormgever.' larianne Jongkind zit veertig jaar het vak en viert dat met een bij- ondere tentoonstelling in hoeden- aak-galerie Cappello in Nij me en. Die duurt tot 15 juni en geeft en overzicht van haar werk uit die eertig jaar. De tentoonstelling -erd geopend door couturier rans Molenaar en werd gecombi- eerd met een presentatie van ieuwe ontwerpen en hoeden die ij door de jaren heen heeft ont worpen voor diverse couturiers: aast Frans Molenaar o.a. Frank ïovers, Edgar Vos, Mart Visser, rrans Hoogendoorn en Niels Kla- ers. )at staat vast: de hoeden van Ma- ianne Jongkind behoren tot de op' van Nederland. Ze zijn met ame verkrijgbaar via couturiers n speciale hoedenzaken. De pro- uctie is dan ook beperkt. In het lgemeen maakt Marianne, die inds zeven jaar in Soest woont, o'n vijf hoeden per week, maar ls het druk is zijn het er wel meer. En soms werk ik dag en nacht loor,' zegt ze in haar atelier aan de )uinweg in Soest. 'Maar ik heb lok wel eens hulp van collega's of tagiaires.' /an een -hoed voor Nederlandse lekendste hoedendraagster - de ;oningin - is het tot dusver niet ;ekomen, al heeft ze er wel eens ien voor haar ontworpen, die in !en televisieprogramma als mooi- :e werd aangewezen door het pu- Met de nieuwe Opel Vectra zet Opel een nieuwe trend in de middenklasse. Geen variaties op een thema, maar een auto met een geheel eigen gezicht en karakter. Maak een proefrit en ook u zult zeggen: aangenaam!

Soester Courant | 2002 | | pagina 13