Geest van uitwisseling mergelt uit Soest-Soest in jubileumjasje LTC moet gas blijven geven Toerrijders hebben zeker 265 kilometer tegenwind Programma Soest-Soest Soest-Zuid houdt koploper Poseidon knap in bedwang De Clippelaar VISSEN Gerrit Kasius Sanitair op Lanzerote ZAALVOETBAL Toernooi met (ex)internationals BRIDGE Zomerdrives bij BC Eemland Zomerdrives bij bridgeclub ONI BEDRIJFSSPORT Morgenavond alweer slot van bedrijfssport Duivenberichten Sportprogramma SOEST-SOEST TRIATHLON TENNIS Wprofilz J öoW'1 WOENSDAG 5 JUNI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 17 Gastgezinnen voor Soest-Soest nauwelijks nog te vinden VOLLEYBAL Oranje speelt 15 juni in Soest tegen Tsjechië Even slikken voor Soestdijkers na nederlaag TENNIS Dick Goijert 4e Nederlander Daarmee is de achterliggende ge dachte van de uitwisseling aan het uitmergelen. (Sport)verbroedering was de vader van de gedachte toen Adolf Severing namens de Duit sers begin jaren vijftig contacten aanknoopte met hun Hollandse naamgenoot. In de sfeer van die geest bezochten de sporters uit de gemeente en de Stadt elkaar meer dan vier decennia, maar de laatste zes jaar beperkte het onderlinge contact zich hoofdzakelijk tot de wedstrijden en een beetje erom- heen. Toen vier jaar geleden de bussen terugkeerden naar Duits land, stonden - naast de begelei ders en organisatoren - hooguit vijftien Nederlandse deelnemers hun leeftijdgenoten uit te zwaaien. 'Vroeger' was dat wel anders, dan zag je geen klinker meer van het parkeerterrein. Als er een bezoek aan Soest West- falen moet worden afgelegd, staan velen te dringen. Komen de Duit sers hierheen, dan willen ze nog wel meespelen, maar daarmee trekken ze meteen een streep on der hun betrokkenheid. Andersom schijnt het niet anders te zijn. Dat komt zeker voor een deel door de jongere leeftijd (14-17 jaar), maar ook beslist door een menta liteitsverandering onder jongeren. Uit verschillende reacties blijkt ook dat de ouders - om uiteenlo pende redenen - steeds vaker af haken. Trend 'Je vraagt je af voor wie je het nog doet. Ik heb van alles geprobeerd, maar je krijgt nul reactie', zegt voorzitter Bob Kooter van Red Stars. De basketbalvereniging krijgt meer dan twintig gasten op bezoek, maar niemand van de ju nioren was bereid of in staat een Duitser in huis te nemen. In over leg met de gemeente is besloten de Duitse jeugd te laten overnachten in een gymzaal. 'Het is een trend van de laatste jaren. Ik denk dat de jeugd de verantwoordelijkheid niet wil nemen of het niet leuk vindt om het hele weekeinde achter ie mand aan te moeten lopen. De in teresse is. er" niet meer en dat is jamtttfcr', aldus Kooter. 1996: Drukte, vlak voor het vertrek van de Neder- er aanzienlijk minder handen toen de Duitsers naar landers uit Soest Duitsland. Twee jaar later zwaaiden huis terugkeerden. Foto: Soester Courant Met hetzelfde probleem had Jac- ques van de Graaf van Hees te kampen. Mede omdat zijn zoon meespeelt in de voetbalwedstrijd, besloot hij vier gasten in huis te nemen. Een kennis, die niets met de uitwisseling te maken heeft, bood plaats aan voor drie jonge ren. Omdat voor de andere acht gasten geen bed werd gevonden, werd in samenspraak met de ge meente bedacht dat dan alle Duit se voetballers maar in het Grift- land College moeten slapen. Daar overnachten ook de ruim twintig leden van de Aldegrewer Big Band en zeven van de tien meisjes die meedoen aan tekenen op deze school. De andere drie lo geren bij leerlingen die twee jaar terug in Duitsland waren. 'De rest slaapt in onze gymzaal, dat is net zo gemakkelijk, vier jaar geleden deden we het ook zo', aldus sport- docent Geert Smid. Vervoer Het betekent dat er voor eten moet worden gezorgd ('dat lukt wel'), maar bijvoorbeeld ook voor vervoer van de sporters, de muzi kanten en de instrumenten. De re kening van het transport zal wor den vergoed door de gemeente. Shot betaalt uit eigen kas de circa 180 euro die het kost om de zeven tafeltennissers uit Duitsland te huisvesten in een jeugdherberg in Lage Vuursche. Gerrit Leeflang: 'op drie personen na hadden we voor iedereen een gastgezin, maar toen bedachten we dat het leuker zou zijn om ze bij elkaar onder te brengen. Dat is uiteindelijk ook een overweging geweest, want het is gezellig voor ze.' De Duitse handballers, die alleen met een meisjesploeg komen, sla pen allemaal in de kantine van Smeeing/BDC aan de Henriëtte Blaekweg. Dat gebeurt op verzoek van de gasten, dat meteen werd gehonoreerd. 'Het wordt steeds moeilijker om ze in gastgezinnen te krijgen en het zou me ook nooit zijn gelukt, dus dan moet je het maar op de makkelijke manier doen', verklaart Ries Egbers van de handbalvereniging. Ook de Knickerbockers huisvest de gasten in de eigen kantine, aan de Bosstraat. In dit geval hadden de Duitsers er eveneens om ge vraagd om onder hetzelfde dak te mogen slapen. Stam/SoVoCo heeft niet eens meer gepoogd gast gezinnen te vinden en loodst alle volleyballende Duitsers naar De Bunt, waar ook de wedstrijden plaatsvinden. Veertien dansers krijgt Danscen trum Sepp over de vloer. Veel tijd en moeite kostte het Gina Sepp om hen onder te brengen. 'De ouders van onze dansers die mee doen, zeiden dat het niet kan. Drie andere stellen, die bij ons lid zijn, nemen nu elk vier personen in huis. Zelf zijn we in het weekein de erg druk, maar het laatste paar moet dan desnoods bij ons.' Druk op ketel Volgens het gedachtegoed van Adolf Severing, die in 1952 met het idee voor een sportuitwisseling kwam, is Marco Huigen van MHC Soest er wel in geslaagd om voor het merendeel van de 25 bezoe kers een gastgezin te vinden. 'Ik heb druk op de ketel gezet. Als je meespeelt, moet je ook iemand in huis nemen, heb ik gezegd.' Op drie personen na lukte het Huigen om voor iedereen onderdak te re gelen. Voor dit drietal wordt een plaatsje gereserveerd in het Grift- land College. Tempo Toer heeft geen probleem gehad om de fietsers een dak bo ven het hoofd te bieden. Volgens goed gebruik en zoals het hoort krijgen de deelnemers van Hansa een plekje bij de fietsers van Tem po. 'Dat is bij ons vlotjes geregeld. Als wij daar zijn, is het net zo', al dus Koenen. Ook de chauffeurs van de volgwagens zijn verzekerd van een bed. Waarmee de ouderen maar weer eens het voorbeeld g ven aan de jeugd. VRIJDAG 7 JUNI 18:30 Aankomst Duitsers (Beukendal) 20:00 Spelcircuit (Spleasure Centrum) ZATERDAG 8 JUNI 10:00 Volleybal (De Bunt) 10:00 Tafeltennis (Orlandogebouw) 10:00 Tekenen (Griftland College) 10:00 Softbal (Bosstraat) 10:30 Basketbal (Spleasure Centrum) 11:00 Workshop muziek (Muziekschool) 11:00 Hockey (Bosstraat) 13:30 Handbal (Spleasure Centrum) 14:00 Dansen (Danscentrum Sepp) 14:00 Voetbal (V.O. Utrechtseweg) 18:00 Aankomst toerrijders (Industrieweg) 20:00 Feestavond (RMN, Lange Brinkweg) ZONDAG 9 JUNI 10:30 Reünie oud-medewerkers en deelnemers uit 1952 (restaurant de Soester Duinen) 14:30 Vertrek Duitsers (Beukendal) Sinds jaar en dag wordt de fy siek zwaarste inspanning tij dens Soest-Soest geleverd door de toerrijders. Waar in het ver leden de ontvangende vereni ging meestal een retourtje op de tweewieler aflegde, is dit jaar gekozen voor een enkeltje Soest. Tempo Toer zal vrijdagavond in auto's met negen wielrijders naar Soest Duitsland rijden om hun hobbygenoten van Hansa op te halen. De volgende morgen stap pen ze om zes uur gezamenlijk op de fiets voor de 265 kilometer lan ge tocht. 'Het scheelt niet zoveel als met de auto. Soms moet je iets jes omrijden, soms kun je iets af snijden, maar het grootste stuk rij je parallel aan de snelwegen', zegt secretaris Henk Koenen van Tem po. Het is de 23c keer dat Tempo en Hansa op deze manier op de fiets- anden de sportbanden aantrek- en. Begeleid door een of twee Ruben de Clippelaar is clubkam pioen geworden bij de Duinkik kers. Hij bleef onder anderen Step- hanie Epskamp (tweede) en Rem- ko Hooft (derde) voor. De club kampioenschappen werden eind mei gehouden en bestonden uit de 25 meter vlinderslag, de 100 me ter wisselslag, de 100 meter rug slag, de 100 meter schoolslag en de 100 meter vrije slag. Tot talent van het jaar werd Jos Schimmel uitge roepen. Na zes uur vissen schreef Gerrit Kasius zaterdag de vierde zomer wedstrijd van de Snoekbaars op zijn naam. De- 35 vissen waren goed voor een lengte van 8.17 me ter en daar kon niemand aan tip pen. Melis van Twillert, die twee de werd, bleef op 6.67 meter ste ken, Willem van de Kraats op 5.12 meter. De wedstrijd vond plaats op de Vuntus plas. Omdat de paaitijd voorbij is, kon er scherp worden gevist. Toch beet ze niet altijd van harte. T volgwagens gaat dat meestal zon der noemenswaardige problemen. Ditmaal worden de toerrijders za terdag rond een uur of zes 's avonds bij het clubgebouw aan de Industrieweg verwacht. Daar wor den ze opgewacht door familie en leden van de club én de officiële delegaties van de Nederlanders en de Duitsers. De toerrijders kunnen dan even hun dorst lessen en zich vervolgens thuis, c.q. bij hun gast gezinnen opfrissen om daarna in het clubgebouw een maaltijd te nuttigen. Wat er daarna gebeurt, mag ieder voor zich bepalen. Koenen verwacht niet dat de rij ders na de inspannende dag tot de late uurtjes zullen doorgaan. 'De ervaring leert dat er bijna altijd een zuidwesten wind staat. Je hebt dan de hele weg tegenwind en dan hebben die mannen hun zakken wel vol hoor.' In een jubileumjasje wordt ko mend weekeinde de tweejaar lijkse sportuitwisseling Soest- Soest gehouden. Die werd een halve eeuw geleden voor het eerst gehouden. Bijna 200 Duitse sporters, muzikanten, tekenaars en begeleiders ko men overmorgen om een uur of half zeven aan bij Beukendal. Net als vier jaar geleden zal in de sporthal een groepsfoto worden gemaakt van de bezoekers, die ze twee dagen later als herinnering mee naar huis krijgen. Ook liggen lunchpakketjes klaar. Hoewel de Duitsers vervolgens naar hun gast gezinnen (lees vooral gymzalen en kantines) kunnen gaan, worden alweer om 20:00 uur tenminste 50 Nederlandse en net zo veel Duit se jongeren verwacht in Spleasure Centrum aan de Dalweg. Daar worden tien gemengde teams van tien sporters geformeerd die deel nemen aan een spelletjescircuit. Hiervoor is drie uur uitgetrokken. De zaterdag is voor het grootste gedeelte gereserveerd voor de sportwedstrijden en de workshops tekenen en muziek. Er wordt 's morgens om tien uur begonnen en het laatste fluitsignaal klinkt rond de klok van vier uur 's middags Vier uur later begint in de hal van het Reinigingsbedrijf Midden-Ne derland (RMN) aan de Lange Brinkweg de traditionele feest avond. Een discotheek zorgt voor muziek, maar de bezoekers kun nen ook deelnemen aan de karao- ke. Tevens zal de uitslag van de wedstrijden bekend worden ge maakt, waarbij voor de goede orde nog maar weer wordt opgemerkt dat het resultaat geheel van onder geschikt belang is. De officiële gasten uit Duitsland worden tijdens het weekeinde be geleid door hun Nederlandse gast heren en -vrouwen. Ze zullen tus sen het ontbijt, de lunch en het di ner zoveel mogelijk wedstrijden en activiteiten bezoeken en - als het weer het toelaat - nemen burge meester Koos Janssen en zijn vrouw het tussen de middag waar schijnlijk nog in een tennispartijtje op tegen zijn Duitse ambtsgenoot en diens eega. Reünie Op zondag is er geen gepland pro gramma voor de jongeren. De of ficiële deelnemers ontmoeten el kaar om 10:30 uur in restaurant de Soester Duinen tijdens de reünie voor genodigden. Daar zullen ook verschillende ex-sporters aanwezig zijn, die in 1952 de eerste sportuit wisseling gestalte gaven. Zowel uit Duitsland als Nederland zijn hier voor mensen aangemeld. Als de tijd het toelaat, zal na af loop van deze gelegenheid een be zoek worden gebracht aan Mu seum Oud Soest. Daar is een ten toonstelling ingericht over 50 jaar Soest-Soest. Deze tentoonstelling werd anderhalve week geleden ge opend en is tot en met 9 juni te zien in het museum aan de Steen- hoffstraat. Het is de bedoeling dat om 14:30 uur iedereen weer bij elkaar komt in sporthal Beukendal, want dan vertrekken de bussen met de deel nemers weer naar de Stadt Soest. Noodgevallen Mocht er zich tijdens de sportuit wisseling een noodgeval of een probleem voordoen, dan kan con tact worden opgenomen met Jaap van Gent (£8 06-51221678) en Piet Hoogendoorn £2 06- 10933276) van de gemeente Soest. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (035)601 30 14 In de hele triathlon van Lanzerote is Dick Goijert als vierde Neder lander gefinisht. Het lid van de Schieter plukte daarmee de vruch ten van een voorbereiding van maanden. Hij had elf uur, twaalf minuten en zeventien seconden nodig voor de 'Iron man'. Zijn clubgenoot Ronald Verga- uwen volbracht diens tweede tria thlon in 13.47.50, terwijl Ed van Renswouw de meet passeerde na 14 uur en 59 minuten. De deelne mers hadden te kampen met wind kracht 5, wat vooral het fietsonder deel loodzwaar maakte. Kwart triathlon Ter Aar: Erik den Oude twee uur en 30 seconden, Chris Rietveld 2.02.30, Kees Rietveld 2.19.42, Kathy Rider 2.24, Fred ter Horst 2.25, Gerrit Wilgenburg 2.27. Kwart triathlon militairen Zundert: Dennis Moerman 2.11, Bea Kendzior- ra 2.44. In sporthal Beukendal vindt zater dag 8 juni het jaarlijkse zaalvoet baltoernooi van DVS plaats. Be halve de organiserende vereniging doen er nogal wat gelegenheids teams mee met verschillende exjzaalintemationalsOnder de prominente voetballers uit Soest die deelnemen, bevinden zich on der anderen Bas Dreef en Musta- fa Aksit. Het toernooi begin' om 13:30 uur en duurt tot circa 18:30 uur. Van 15 juni tot en met 22 augus tus houdt BC Eemland elke don derdagavond zomerdrives. Ook mensen die geen lid zijn van de bridgeclub kunnen eraan mee doen. Er wordt een gecombineer de ladder/finalecompetitie ge speeld. De drives vinden plaats in ontmoetingscentrum De Klarinet aan de gelijknamige straat in Over- hees. De clubcompetitie is net afgeslo ten. Kampioen in de A-lijn werden dit seizoen Henk van Dalen en Frans van de Kant. Bij de afsluiting van het seizoen zijn de heren B. Kelderman en F. Swaalf gehuldigd als clubkam pioen van ONI (Ontspanning Na Inspanning). De bridgeclub houdt van 18 juni tot en met 20 augustus weer de gebruikelijke zomerdrive. Dat is een aangename kans om met ervaren en beginnende brid gers kennis te maken. De drives worden gehouden in De Rank aan de Soesterbergsestraat, elke dins dag vanaf 19:30 uur. Het inschrijf geld bedraagt 2 euro per persoon en er zijn prijzen te winnen. De bedrijfssportcompetitie van dit jaar wordt morgenavond alweer afgesloten. Het volleybaltoernooi krijgt dan zijn ontknoping in sport hal Beukendal. In actie komen de teams die in de eerste en tweede klasse spelen. De negen poulewin naars uit de derde klasse, die in de afgelopen maand bekend werden, gaan op herhaling. Ze spelen voor twee plekken in de tweede klasse, waarin ze dan volgend jaar mogen uitkomen. Dat zijn TBS, Boerkoel, Qualitech, ASBO, Bos en Duin, BAX, Mercurius 1, Rabo 1 en Tempo Team 2. Wedvlucht: Morlincourt; af stand: 331 kilometer; wind: noord oost. DE ZWALUW Comb. van Egdom 1; Comb. de Bes- de Bree 3; R. v. Hornsveld 4; W. van Dorrestein 5; gebr. de Bruin 6; R. v. 't Net 8; J. v.d. Brakel Zonen 10; H. Toonen Zn. 14; R.W. Grift 15; G.M Schimmel 17; De Bruin Arnhem 18; Patrick Ingrid 19; V. Es Rijksen 24; E. v.d. Brakel Znn 33; S. v.d. Heiden 35; H. Vonk 41; A. Teunissen Wedvlucht: Etampes Parking; afstand: 470 kilometer; wind: noord oost. DE ZWALUW V. Es Rijksen 1; gebr. de Bruin 2; R.W. Grift 4; H. Vonk 5; R. v. 't Net 6; R. v. Hornsveld 7; Patrick Ingrid 10; Comb. van Egdom 11; R. Eimcrs 12; Comb. de Bes-de Bree 19; P. Kan- ters 20; H. Huisman 24; W. van Dor restein 25; v. Ginkel Kanters 34; H. de Bree 37; G.M. Schimmel 41; E. v.d. Brakel Znn 44; Weldink/v. Heng- stum 45; C. Kamphorst 47; J. vd Bra kel Zonen 55; H. Vos 57; Th. Wigt- man 67; H. Wolfsen 70; J. Benschop 72; S. v.d. Heiden 74; A. Teunissen 77; H. Toonen Zn. 94; J. de Jong 108. DONDERDAG 6 JUNI Bedrijfssport 19:00 Volleybaltoernooi (Beu kendal) ZONDAG 9 JUNI Tennis 10:00 Waddinxveen-LTC Soest- dijk 10:00 Bos en Duin-Soest Zuid 10:00 LTV Soesterberg-Vego TV Soest-Zuid heeft er voor gezorgd dat de strijd in de zes de klasse tot het laatste mo ment spannend blijft. Het stel de het kampioensfeest van Po seidon tenminste een week uit door de koploper op 4-4 te houden. Het waren vooral de dames van Soest-Zuid die de punten verzamelden. Poseidon beschikt over Sanne Wil- lemse die al zijn partijen wint. Zo ook aan de Bosstraat, waar Tho mas Lagerwij kansloos was. Van wege rugproblemen was Dennis Diemers als tweede heer de baan opgegaan. Hij knokte zich terug in de partij, maar verloor de derde set met 6-1, deels doordat zijn blessu re opspeelde. Dankzij Petra Bras en Marfous Schuyt bleef de stand in evenwicht en ook in het dubbelspel kwam Soest-Zuid door Bras en Maria van de Heuvel tot winst. Het won met 6-0 de eerste set, kwam daar na met 3-0 voor en met 3-5 ach ter om de partij uiteindelijk in de tiebreak te beslissen. De mix waarin Willemse speelde, ging naar Poseidon. Daarna moes ten Schuyt en Diemers een gelijk spel uit het vuur zien te slepen. Het koppel dat steeds beter op el kaar ingespeeld raakt, verloor de eerste set met 2-6, maar sloeg met tweemaal 6-3 terug. De ploeg rest nog een wedstrijd in deze competitie, waarin nu de der de plaats wordt ingenomen. Her man Visser zal er zondag werd niet bij zijn. Rugproblemen verhinde ren vooralsnog een rentree. Foto Bell Dennis Diemers haalt gedreven uit. Toch verloor de licht geblesseer de tennisser zijn enkelspel in drie sets. Voor de Galerij der Nieuweweg 97 - Soest V Telefoon 035 - 58 804 72 Kampioenen was deze week W ainadag Vm vrijdag W van 9.00 uur lol 19.00 uur 1 zatardag van 9.00 uur lot 17.00 uur helaas geen plaats Van de bijna 200 Duitsers die overmorgen in Soest arriveren, worden er ongeveer 170 onder gebracht in kantines, gymzalen en zelfs een jeugdherberg. Am per vijftien procent krijgt on derdak bij een gastgezin en dan vaak nog bij mensen die niet direct bij de uitwisseling met het Duitse Soest zijn betrok ken. Op zaterdag 15 juni wordt in Spleasure Centrum een volleybal interland gespeeld tussen de man- nenteams van Nederland en Tsje chië. Het duel aan de Dalweg be gint om 19:30 uur en de entree bedraagt 5 euro. De oefenwedstrijd vindt plaats ter voorbereiding op de World Lea guewedstrijden die vanaf 5 juli in Rotterdam gespeeld gaan worden. Top Volleybal Nederland (TVN) heeft de organisatie van de vriend schappelijke ontmoeting toege kend aan Stam/SoVoCo. De club liet een goede indruk achter tijdens het kwalificatietoernooi voor het Europees kampioenschap junio ren, dat twee jaar geleden in Soest werd gehouden. Een grote groep vrijwilligers van Stam/SoVoCo helpt bij de organi satie en probeert de avond goed te laten verlopen. De club maakt 2000 euro aan onkosten en hoopt dat bedrag te verdienen aan de kaartverkoop. Nederland en Tsjechië trainen vrij dag 14 juni en op de dag van de wedstrijd reeds in de sporthal. Voor de gelegenheid wordt don derdag een speciale vloer in de hal aangebracht. Het was prachtig geweest om onder schitterende omstandig heden op het eigen tennispark de titel in de wacht te slepen. Maar aan de Schrikslaan moest LTC Soestdijk zondag een teleurstelling wegslikken. Merenwijk, dat de tweede plaats inneemt, verraste de thuisploeg met 3-5. Het feestje moet dus worden uit gesteld tot zondag, want de kans is groot dat de tennisploeg uit Soest dan alsnog kampioen wordt. Een 5-3-zege op Waddinxveen (dat met 8-0 van Merenwijk verloor) is in ieder geval voldoende, ook 4-4 kan toereikend zijn en zelfs een kleine nederlaag hoeft - afhanke lijk van het resultaat dat Meren wijk zondag boekt - geen roet in het eten te gooien. Merenwijk beschikt over zeer ster ke dames, zo bleek aan de Schrik slaan. Ook daar behielden ze hun ongeslagen status door Nanda Reems en Karin van Koningsbrug- gen te kloppen. Arjan de Bruin deed wat terug voor Soestdijk, maar Erwin van Dijk speelde een van zijn slechtste singles en ver loor, waardoor Merenwijk op een 1-3-voorsprong kwam. Tijdens de dubbels viel trainer/ coach Harald Wernsen van de ene in de andere verbazing. Hij had gedacht dat zijn dames kansloos zouden zijn, maar deze wonnen - vooral dankzij een ontketende Mariëlle van Soest - in een span nend driesetter. De vreugde door deze meevaller werd tenietgedaan door het tegenvallende resultaat van de heren die tegen de ver wachting in hun partij afstonden: 2-4. De achterstand werd verkleind door Erwin van Dijk en Nanda Reems die aan twee sets genoeg hadden. Daarna ontspon zich een gelijkopgaande strijd tussen de beste mix-teams van beide clubs. Brian Reijngoud en Van Soest leg den het daarin af in drie sets. Het kampioensfeest ging dus niet door. Maar ook volgens coach Wernsen moet het nog steeds te doen zijn. LTC heeft de titelkansen in eigen hand. Dat Merenwijk met 8-0 won van Waddinxveen, Soest- dijks volgende en laatste tegen stander, zegt niet veel over de on derlinge krachtsverhoudingen. LTC zal dus vol gas moeten blijven geven. Foto Bell Karin van Koningsbruggen kwam er in haar single niet aan te pas.

Soester Courant | 2002 | | pagina 17