De Gruijl: 'verlies voor leerlingen die extra aandacht nodig hebben' Hulleman optiek fifp JifeHeg Tjfé Klinkhamer Harry Witte Opruimers beloond door Soest ISoesterTurf€3,-1 Reünie wellicht nieuw hoogtepunt van mavo 1 ACTUEEL! PAGINA 5 De mens achter de politicus (9) Heeren Van Brederode MANNENMODE Controle 30 km j Kijk ook op www.lexverklev.nl SOESTER Laatste loodjes COURANT De thuiswerkvrije Mavo Soest is niet meer AGINA 4 WOENSDAG 5 JUNI 2002 Zomaar zin in een feestje? I VAKANTIE BEZORGERS Mateloos Mobiel Kaart blijkt klinkend succes Service bij Schoemaker Wegens vakantie is onze zaak gesloten tot 19 juni a.s. Ook ludieke acties in buurt bij Zomerschoon Ik denk het liefst terug aan: een trektocht te voet in Noorwe- ,gen op het Dovrefjell. Een nacht lang kan ik door bomen over: het menselijk bestaan. Inspiratie krijg ik van: enthousiaste mensen, muziek en andere kunstuitingen. Ik zou niet op een onbewoond ei land willen aanspoelen met: Mike Tyson. Als ik iemand iets zie stelen, dan: zal ik, afhankelijk van zijn postuur, zelf ingrijpen of de politie waar schuwen. Ik word... stil van: mooie muziek. emotioneel van: menselijk lij den, vooral van kinderen. romantisch van: een ouderwets burgerlijk ingericht restaurant met kaarslicht en een goede menu kaart. Soest over 4 jaar... heeft een breed educatief cen trum met sportvoorzieningen aan de Smitsweg. Op de Dorresteinweg, de Hofste- dering en de Smitsweg heeft de politie zaterdagmiddag gecontro leerd op de snelheid. Op deze stra ten mag maximaal 30 kilometer per uur worden gereden. Van de 145 voertuigen reden er 55 te snel. Een automobilist scheurde met een gang van 72 kilometer per uur voorbij. De overtreders van de snelheid kwamen er ditmaal nog vanaf met een waarschuwing. Wel werden vijf bekeuringen uitge schreven voor het niet dragen van de veiligheidsgordel. De Hypotheker Steénhoffstraal 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 j Zolang de voorraad strekt j BANKETBAKKERIJ Van Weedestraat 76 3761 CH Soest Telefoon 035-601 28 23 Fax 035 - 602 61 42 KONINGINNELAAN 24 - SOESTDIJK tel. 035-6035744 kregen, willen ze omzetten in iets duurzaams. In de Valeriaanstraat en Weeg breestraat willen ze daarentegen met het geld een barbecue voor buurtbewoners financieren. Na de schoonmaakbeurt van het plein kunnen de bewoners elkaar dan wederom ontmoeten. Een bewoner van de Haverweerd, die met twee buurtgenoten ook 100 euro won, wil in overleg met de bewonerscommissie een zinni ge besteding van het geld beden ken. De andere winnaars van de straatprijs waren het buurtpreven tieteam Choristenpad en zes be woners van de Smitsweg. Deze laatste groep is het hele jaar door actief met bezems en prikkers. Tot slot gingen wethouder Witte en enkele ambtenaren onder mu- Bewoners van het Boekweitland: 'we zijn het zat. En daarom een ze brapad. Foto Bell zikale begeleiding van de opruim- bendeband van de Desmond Tu- tuschool ook nog naar het wijkbe- heerteam de Eng. Deze groep dong niet mee naar de straatprij zen, maar werden wel beloond voor het ontwerp van een hinkel- baan, een knikkerpotje en het stoeptekenen. Voor de volwasse nen waren er t-shirts, de kinderen kregen een vliesjas van woningcor poratie Portaal. 'Zomerschoon is niet alleen schoonmaken, maar ook zorgdra gen voor een leefbare buurt', aldus Carrien Eenhoorn van de gemeen telijke afdeling groen en milieu. Steenhoffstraat 15, 3764 BH Soest, Tel. 035-6012132 www.goudensnaar.nl BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Oogmeetkundige - Contactlensspecialist A.N.V.C. De kaalheid van de hal wordt een beetje verbloemd door klassenfoto's aan de muur, per jaargang gerangschikt in een lijst. In chronologische volgor de prijken er steeds minder kleurenprenten achter de glas platen. Ergens zitten 7 van de 32 leerlingen te zweten tijdens het laatste examen. Er hangt verder een ijzige stilte in de Mavo Soest, die af en toe wordt onderbroken door voetstappen van een leerkracht. 'Ik zal niet bewust gaan kijken, maar ik woon hier vlak bij en zal dus wel eens langskomen. En als ik de sloperskogel door het gebouw zie gaan, zal dat pijn doen.' Direc teur Jan de Gruijl weet al drie jaar dat de thuiswerkvrije mavo gaat sluiten, nu heeft het laatste uur geslagen. De Gruijl heeft dat inmiddels ge accepteerd, maar nadat hij in 1999 hoorde dat sluiting onafwendbaar was, worstelde hij een jaar lang met de teleurstelling. De helft van zijn leven stelt de 54-jarige Soes- ter zich nu in dienst van de school, 'zijn' school. Hij kwam in 1976 binnen als leraar aardrijkskunde, werd snel adjunct-directeur en in 1985 directeur. Hij kreeg meteen de fusiebesprekingen met de Van der Hucht/IVO voor zijn kiezen, een proces dat een jaar later suc cesvol werd beklonken. In die ja ren duwde het leerlingenaantal te gen de 400 aan, maar dat was 'vroeger'. Volgens De Gruijl zijn er twee hoofdredenen voor de 'teloorgang' van de school. Een ervan is het feit dat steeds meer basisscholieren met het advies mavo werd aange raden om naar een scholenge meenschap te gaan. Zoals de buurtwinkel moest wijken voor de supermarkt. 'Zwarte school' De andere reden lag dichter bij huis. 'Het is nooit zo uitgesproken, maar we staan bekend als een zwarte school. We zijn ervan over tuigd dat daardoor ouders hun kinderen naar een andere school hebben gestuurd. Terwijl het per centage allochtone kinderen nooit boven de 10,15 procent uitkwam. Zij waren niet eens de slechtste en qua problemen of overlast was er geen onderscheid. Als je eenmaal de naam hebt, doe je er niets meer tegen. Ik merkte dat aan de vragen die ouders stelden.' Geen haar op zijn hoofd die er ook maar een moment aan heeft ge dacht om te buigen voor deze 'stil le druk'. 'Nee, geen moment heb ben we dat overwogen, ik zou dat nooit met mijn geweten in over eenstemming hebben kunnen brengen. Voor ons zijn alle kinde ren altijd gelijk', stelt De Gruijl nadrukkelijk. Aan de stoelpoten van de school werd in 1993 ook vanuit een ge heel andere hoek gezaagd. Door de basisvorming werd de leerlin gennorm verdubbeld naar 240. In die jaren balanceerde de Mavo Soest op het randje. 'Als je er drie jaar lang onder zit, stopt de finan ciering. We hebben steeds bewust geprobeerd zelfstandig te blijven.' Omdat dit niet lukte, werden fu- siebesprekingen aangegaan met mogelijke partners. Er was bijna sprake van een verloving met het AOC, maar die werd afgeblazen, waarna het vonnis van de Soester school onverbiddelijk werd vol trokken. Het ministerie vond het nog wel goed dat de brugklassers hun opleiding aan de Valeriaan straat mochten afmaken. De Gruijl: 'er is bijna niemand wegge gaan. Alleen als iemand in de jongste klas bleef zitten, moest hij weg, omdat het jaar daarna deze klas bij ons niet meer zou bestaan.' Waargemaakt Veel indruk op hem gemaakt heb ben zijn collega's. 'De meesten zijn gebleven. We hebben in '99 met een gezegd: we maken met z'n allen de klus af en dat hebben ze allemaal waargemaakt. Gelukkig maar, anders was het heel moeilijk geweest om het op een goede ma nier af te ronden. Zelf heb ik niet eens gekeken naar vacatures en zou ik nooit een aanbieding heb ben aanvaard, anders had ik pro blemen met mezelf gekregen. Er zijn geen conflicten geweest, de naderende sluiting heeft geen spanningen opgeleverd. Het laatste jaar zag je elkaar minder, maar we zijn buiten school wel regelmatig Het klinkt misschien vreemd, maar aan het eind van haar bestaan bereikt de Mavo Soest wellicht haar hoogtepunt. Tenminste 500 oud-leerlingen en -mede werkers komen zaterdag naar het schoolgebouw voor een reünie. Aanmeldingen druppelen nog steeds bin nen. Ongeveer een maand voordat de slopers daar aan het werk gaan, kunnen herinneringen van de afgelopen zestig, zeven tig jaar worden opgehaald. Tien lokalen worden gereserveerd voor verschillende jaargroepen. Iedereen die het pand betreedt krijgt een kaartje, waarvan de kleur correspondeert met de kleur van een lokaal, waar een staande receptie plaats kan vin den. 'De lokalen zijn de ontmoe tingspunten voor de jaargroe pen, in de aula zijn de catering en muziek', zegt directeur Jan de Gruijl die beslist geen toe spraak zal gaan houden. 'Daar zitten de mensen toch niet op te wachten. De reünie krijgt een heel informeel karakter.' Onder de deelnemers bevinden zich zelfs mensen die in de ja ren veertig op de toenmalige openbare ULO zaten. De school was destijds gevestigd aan de Gouden Ploeg, waar ze begin jaren dertig was geopend. De ULO werd een MULO en in 1974 verhuisde de openbare mavo naar de Valeriaanstraat. Elf jaar later fuseerde de school met de Van der Hucht/IVO en in 1988 werd overgestapt op het thuiswerkvrije systeem. Al deze perioden zullen onge twijfeld ter sprake komen tij dens de reünie. Verder kunnen de oud-leerlingen zich op spe ciale wijze laten fotograferen en wie er een heeft besteld, krijgt een cd-rom over de school mee naar huis na afloop. De reünie is om 18:00 uur afgelopen, daarna is er nog een buffet voor (oud)leerkrachten, directie- en bestuursleden en leden van de medezeggenschapsraad. Ter afsluiting van het schooljaar zijn het team en de 32 leerlin gen van de Mavo Soest samen gaan eten in Dessa. Dat gebeur de donderdag, enkele uren na het laatste examen. Op 19 juni zijn de herkansingen, per leer ling in maximaal een vak. De diploma-uitreiking volgt woens dag 26 juni in De Rank. Volgende week al begint het schoolteam met het opruimen van het gebouw. De week daar na kunnen andere scholen de spullen ophalen, waarvoor ze hebben ingetekend. Wat over blijft, gaat naar een stichting die in het oosten van Europa een goede bestemming heeft gevon den. Op 28 juni komen directie, le raren en bestuur nog een keer bij elkaar voor een afscheids avond. Tien dagen later wordt het gebouw overgedragen aan de gemeente, waarna het zo snel mogelijk zal worden ge sloopt. Op de locatie worden door Amstelland 20 twee-on- der-een kapwoningen en 12 vrijstaande geschakelde wonin gen gebouwd. ipen dag van de Je Soldaat ketting Oli- /lercury worden ge- t mogelijk om vanaf jden. Wel is het mo- j om te voorkomen gaan parkeren in de bezoekers heeft icht bij de Leusderhei rs verder vervoerd Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. lebben sloopvergun- 1a gas 5a ketels uit de 100 en 102-200 32) :t bestuursrecht (Awb) gemotiveerd be rt bezwaarschrift wilt arschrift worden ge- thouders van Soest, Het bezwaarschrift ■zenddatum van de iiend. Amsterdams café uit de jaren'50. Soesterbergsestraat 188 Soest 035 - 603 60 10 Gevraagd n Soest voor de maanden juli en augustus SOCSTCRiOOURANT Aanmelden: tel. 6014152 4GEN nei 2002 i/ergunning zijn us, 1 grove den, an coniferen n, 1 den en 2 11 es e kapvergunning: ntsoen - 1 eik lifeer et genomen besluit :nding van het be- i bij het college van n de gemeente 3est. Na een drukke dag behoefte aan: rust met een krantje of juist lekker sporten, zoals voetbal en volleybal. Ze kunnen me wakker maken voor: uitzonderlijke natuurverschijnse len, zoals het noorderlicht, een sterrenregen en een maansverduis tering. Mijn haren staan overeind als: ik zie dat weerloze mensen worden afgetuigd. Ik blijf thuis voor: belangrijke sportwedstrijden op tv. Ik verplaats me bij voorkeur per: fiets. Ik hou me op de achtergrond als: anderen graag op de voorgrond illen staan. 'erdom van mij was: lat ik op school de pias uithing, :odat ik van school werd verwij- lerd. Een van de laatste examens op de Mavo Soest, vorige week donder dag. Het onderricht is afgelopen, het 28 jaar oude gebouw wordt in de zomer gesloopt. Foto Bell samen weggeweest, juist ook om de onderlinge band te bewaren.' Omdat er aan de Valeriaanstraat veel minder werk te doen is dan enkele jaren geleden, heeft De Gruijl inmiddels een baan voor 50 procent aanvaardt bij het Traject Bureau Onderwijs Eemland, dat vroegtijdige schoolverlaters pro beert te begeleiden naar een ande re opleiding of een baan. Bespro ken wordt nu of hij straks fulltime in dienst kan treden. Omdat in het onderwijs geen deel tijdontslag bestaat, heeft iedereen zijn inkomen tot nu behouden. En hoewel er straks een wachtgeldre geling is voor degenen die zonder werk komen te zitten, lopen De Gruijl en zijn zestien overgebleven collega's een risico dat hun carrière op een doodlopend spoor komt. Verlies Meer nog dan dat vindt De Gruijl de sluiting van de Mavo Soest een verlies voor de leerlingen, met name zij die meer aandacht nodig hebben. 'En leerlingen die van een scholengemeenschap tussentijds naar ons kwamen, pakten hier de draad weer op. Wij begonnen elke dag met een i-uur, waarin de leer lingen die dat nodig hadden, indi viduele begeleiding kregen. Zelfs de scholieren die niet hoefden te komen, kwamen er bij. Het was ingebed in het schoolleven. Net als de huiswerkuren, die voor elke groep werden ingeroosterd.' Basisscholieren hebben in Soest nu alleen de mogelijkheid van het Griftland College ('een prima school, waarmee ik altijd goede contacten heb gehad') en zullen anders buiten de gemeentegrens moeten gaan kijken. De kleinscha ligheid en individuele aandacht van de Mavo Soest, begin jaren dertig gesticht als de openbare ULO aan de Gouden Ploeg, is voorgoed verdwenen. Het lokaal onderwijs heeft een nederlaag ge leden. Drie jaar geleden moest de knop op, begon de afbouw van de school. Van elf klassen naar negen, naar zes en het afgelopen jaar nog maar twee. Het enige dat is toege nomen, is de historische waarde van de klassenfoto's. Leeftijd: 50 jaar. Burgerlijke staat: gehuwd, iuisdier: 4 kippen en een haan, twee katten. Beroep: wethouder. Lndere activiteiten (buiten wet houderschap Wat ik vroeger wilde worden: kapi tein op de wilde vaart. 3 coniferen en oud bos =n te worden ge- ing kunnen dit 'eken na deze be- ifdeling Groen en bus 2000, 3760 33643. N 0 mei 2002 esdoorn eg - diverse boom n prunus 'ntbijt: in Engeland een Engels ontbijt met eggs en bacon, hier een cop thee, een croissant en een zacht gekookt eitje. Krant/tijdschrift: mijn favoriete crant is het NRC, wat betreft tijd schriften lees ik af en toe de Groe ne Amsterdammer. Tv/radioprogramma: op radio de Avonden; op tv Studio Sport en documentaires. boodschappen: ik heb jarenlang toodschappen gedaan, ik hou er liet van en tegenwoordig doet mijn vrouw de boodschappen. Hobby: sporten, fietsen, museum- jezoek en muziek. Humor: slapstick Chaplin en de Dikke en de Dunne, modern caba ret zoals Teeuwen en Maassen, en natuurlijk Monty Python's; vooral föhn Cleese en niet te vergeten mr. Bean. Vakantieland: voorkeur voor lan den met ongerepte natuur, maar ook liefhebber van mooi weer. Geen vast vakantieland. Favoriete plekje van Soest: de Eem en de polder. hebben een aanleg- 'elpad, gelegen aanslui id, nabij Birkstraat 109, n oud kavelpad, gele- n de Peter van de 302) /et bestuursrecht (Awb) ïn gemotiveerd be en bezwaarschrift wilt /aarschrift worden ge- ethouders van Soest, t. Het bezwaarschrift erzenddatum van de gediend. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke apparatenten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleurervtv, telefoon of I.S.D.N. defect?; wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL. 601 38 59 's Maandags gesloten Hij zou niet meer weten waar hij op 1 september 2001 was. Toen voetbalminnend Nederland al in rouw was gedompeld, hoorde Harry Witte pas dat Ierland de weg naar het WK voetbal had ver sperd voor Oranje. 'Ik baal er nog steeds van', zegt de voetballief hebber die elke zaterdagmiddag tussen half vier en half zes het doel verdedigt bij de legendarische Engtrappers. Zijn belangstel ling voor het vrijdag in Zuid Korea (en Japan) begonnen WK is aanzienlijk minder nu Nederland ontbreekt op het mondiale po dium. Door de drukte op het gemeentehuis en de aanvangstijden van de duels (meestal 's ochtends) is de wethouder aangewezen op de samenvattingen om acht uur 's avonds. 'Ik blijf er niet voor thuis. Het is passen en meten. Van de flitsen van Frankrijk-Sene- gal die ik heb gezien, vind ik de zege van Senegal verdiend. Ik hoor dat Denemarken fris voetbalt, maar zij zullen het wel niet worden. Ik denk dat Argentinië een grote kans maakt, maar een persoonlijke favoriet heb ik niet. Ik vind dat de beste moet win nen, dat vind ik leuk. Ik ben niet iemand die zegt dat Duitsland niet mag winnen. Als ze het best speelt, mag ze van mij ook we reldkampioen worden.' Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 Elf groepen van in totaal ruim 100 mensen hebben actief meegedaan aan de actie Zo merschoon van de gemeente. Vijf daarvan ontvingen zater dag uit handen van wethouder Harry Witte van milieu de straatprijs: 100 euro handje contantje. i Deze week: Harry Witte van Gemeentebelangen Groen Soest, raadslid sinds 1990 en wethouder sinds september 2000. Ze verdienden het geld met hun invulling van Zomerschoon. Zo had het buurtcomité Boekweitland niet alleen schoongemaakt, maar ook een verkeersactie opgezet, waarbij ze pleitte voor de aanleg van een zebrapad. Omdat het een woonerf is, mag er in hun straat niet harder dan 15 kilometer per uur worden gereden. Veel automo bilisten, onder wie taxichauffeurs, houden zich niet aan deze snel heidslimiet en dat was de reden van de ludieke actie die onder meer enkele zelfgemaakte borden opleverde en een met straatkrijt getekend zebrapad. Dc gemeente gaat bekijken of er een echt zebra pad voor in de plaats kan komen. De 100 euro die de deelnemers Tussen politici en burgers gaapt een kloof. Hoor je steeds vaker en luider roepen. In een poging deze afstand te verklei nen, stelt de Soester Courant in een wekelijkse serie dc raads leden en wethouders voor. Nu eens niet door een politiek on derwerp aan te snijden, maar door op zoek te gaan naar de mens achter de politicus; een voudig aan de hand van enkele huis-, tuin- en keukenvragen. In menig Soester huisgezin prijkt hij al aan de wand. Opge hangen aan posterstrips of zo maar vastgeprikt met enkele punaises. Een enkele enthou siasteling heeft hem zelfs laten plastificeren of inlijsten. Ande ren komen in het gemeentehuis vertellen dat ze er een familie lid in Canada of Nieuw Zee land gelukkig mee hebben ge maakt. Het gaat over de 'Mateloos Mobiel Kaart', de fraaie plattegrond in vo gelvlucht van de kernen Soest, Soesterberg en Soest duinen. Een kaart, waarop iedere inwoner zijn eigen huizenblok, flatgebouw of wooncomplex kan terugvinden. En nog veel meer! Men treft erop ook compacte informatie aan over de lijnen, tijden en haltes van de trein en de bus, de telefoonnummers internetadressen van de treintaxi, de Regiotaxi, de Ouderenbus, enz. Het doel dat de gemeente met de uitgave van de kaart nastreeft ligt besloten in de naam 'Soest Mate loos Mobiel'. Een titel met een knipoog. Wie de auto bewuster wil gaan gebruiken - en dat is ook in deze gemeente geen overbodige luxe meer - wordt hiermee op zijn wenken bediend. Gegadigden kunnen - zo lang de voorraad strekt - tijdens kantoor/ openingsuren nog bij de volgende uitgiftepunten terecht voor een GRATIS exemplaar van de 'Mate loos Mobiel Kaart': de hal van het gemeentehuis, Raadhuisplein 1; VW Soest, Steenhoffstraat 9a, en drogisterij Sukking, Rademaker- straat 23, Soesterberg. Harry Witte (links) in keepershouding tijdens een gemeentelijk volley baltoernooi. Foto: Soester Courant

Soester Courant | 2002 | | pagina 5