I Wrm Bestuurlijke Vernieuwing Soest: droef-toeterig of blij-tetterend 'Hij is lekker vet en lekker zacht' PHILIPS Rondjes lopen voor goede doel 'Boerenboek' yan Hans Kruiswijk Diamanten bruidspaar VARIA SMOREN LEDIKANT BOX- SPRING ïdag speelgoed fónyyuT RATIS DVD-RECORDER t.w.v.€ 1.399,. eicperE 0 SCHOEMAKER PAGINA 6 WOENSDAG 5 JUNI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 7 Nu al irritaties tussen burgers en politici DE MOOISTE COLLECTIE ie voor vaders nd 18 juni Gevraagd VASTE ÜZORGERS n Soest voor de el. 601 41 52 ter een [jjj taat NVM «y 0800 - 0432 Veiling eerste harington levert 5000 euro op Meningen van lezers Verkeerscirkels Griftland College zet zich in voor kindertehuis in India 'De duiven kennen het koren niet meer' 65 Jaar echtpaar Vaessen-Verhoef Zo zien wij het expert (mi schoemaker AANBIEDING: «X LATEX-MATRAS ELEKTRISCHE LATl'ENBODEM ASIEL STEITNER LAAPSTUDIO T A P IJ T L A N Q E R I N K W E G 3 8 ist.Lo.REMU-Tel.: 035-6019600 SI] WASIEL STEITNER VASIEL STEITNER JLAAPSTUDI O T A P U T LANGE i R I N K W E G 3 8 oesl.Lo.REMU-Tel.: 035-6019600 joed door taxateurs n TOY G ALLERY 2.00 tot 17.00 uur Veldweg 4 te Soest. -601 91 01. (idee voor vaders, lit-koken kadobon". ca. 23.00 uur. I voor andere kook- scaanse, Portugese en ten op vrijdagavond en ler dag. irmatie: 5-6669827 'Dit wordt een uitdagende klus. Ik ben ervan overtuigd dat dit de leukste commissie wordt,' beweerde voorzitter Hans van Wuijckhuijse (GGS) woens dagavond optimistisch tijdens de eerste bijeenkomst van de adhoc-commissie Bestuurlijke Vernieuwing. Dat gezelschap gaat zich de komende tijd een jaar lang - bezighouden met pogingen om de betrokken heid van de Soester burgers bij de politiek te versterken, 'op een zo goed mogelijk niveau te brengen', zoals er in het werk plan staat. Of Van Wuijckhuijse gelijk krijgt met zijn voorspelling staat nog te bezien. Ik elk geval verliep deze historische vergadering - die ei genlijk bedoeld was als een soort rondetafelgesprek - lang niet zo leuk als hij kennelijk had gehoopt. Naar mate de vergadering voort duurde namen de irritaties toe tus sen de politici aan de ene kant en de burgers - althans de drie verte genwoordigers van de burgerwerk groep 'Het Fundament', die enige tijd geleden al eens voorstellen heeft gedaan voor vernieuwing van de plaatselijke politiek - aan de andere kant. Het drietal - de he ren Hoes, v.d. Burgh en Visser - mocht op voorstel van Van Wuijckhuijse direct al plaatsnemen aan de commissietafel en leidde daaruit kennelijk af dat de com missie hun wel een gewillig oor zouden lenen. Helaas, dat was niet zo. Pas bij de volgende vergadering zal de com missie zich inhoudelijk over het rapport van de burgerwerkgroep buigen. Het burgertrio, kennelijk voorbereid op een stevige discus sie, vond dat een grote teleurstel ling en zag uiteindelijk zelfs het voorstel om deze bijeenkomst zel ve nog even aan een evaluatie te onderwerpen de mist ingaan, want geen der politici voelde daar iets voor. Waarmee de toon van de gedachtewisseling was gezet, want ondanks verwoede pogingen van Van Wuijckhuijse om het toch vooral gezellig te houden bleef er een ietwat zuur sfeertje hangen. Dat belooft wat voor de volgende bijeenkomsten, als weer andere burgerwerkgroepen mogen aan schuiven... De commissie ging akkoord met het werkplan, waar in lijnen worden uitgezet voor as pecten als burgerparticipatie, wij ziging van de structuur en aanpas sing van de cultuur van het be stuur. Wel meende het nieuwbak ken GGS-raadslid Jolanda Gaste laars ('ik ben professioneel tekst schrijfster') dat het stuk eerst maar eens herschreven moest worden om het 'toegankelijk' te maken voor de burgers. Dat waren alle fracties wel met haar eens. Alleen Max van Buiten (CDA) had niet zo'n behoefte aan een bestuurs- kundige-van-buiten die eerst gaat inventariseren wat er in Soest zoal te koop is op het gebied van bur gerparticipatie, 'een probleembele vingsonderzoek', zoals Eric Ber- voets (PvdA) het omschreef. 'Dat kunnen we zélf toch wel...?' aldus Van Buiten. Dat er tijdens de 'ont dekkingsreis' (Roest, D66) driftig iaar andere gemeenten gekeken moeten worden vond bij alle acties instemming. Ook komt er og een paragraaf over het refe- endum bij. Muppet-mannetjes i De drie heren van Het Fundament - volgens een der aanwezigen een soort mopperende Muppet-man- petjes - kondigden aan dat ze van plan waren van elke bijeenkomst en soort evaluatie op te stellen en die bekend te maken onder het publiek, dat overigens op de tribu ne mondjesmaat aanwezig was: de «gebruikelijke anderhalve man en een paardenkop. De commissie nam met verbazing kennis van die voornemens. Verder klaagden de drie heren over het feit dat hun rapport niet als 'leidraad' voor de discussie werd gebruikt. 'Niemand laat zich er iets aan gelegen liggen,' aldus een enigszins verongelijkte L. Hoes. En H. Visser meende dat alleen al de manier waarop er ver gaderd werd - keurig met vragen en antwoorden in twee termijnen - de burgers zou afschrikken. Burgemeester Janssen, aanwezig als voorzitter van de raadscommis sie die zich de afgelopen maanden met de bestuurlijke vernieuwing en het dualisme heeft bezig gehou den, constateerde dat het 'nog een beetje zoeken is' naar de goede aanpak. 'We moeten elkaar niet proberen te overtreffen met de slimste ideeën, maar kijken hoe we samen echte stappen vooruit kun nen maken.' Hij waarschuwde de politici voor zelfgenoegzaamheid en vond dat de commissieleden elkaar wat speelruimte moesten geven. 'Als het al te confronterend wordt staat de discussie gelijk al op achterstand...' Fris Met alle communicatiemogelijkhe den waarover ook de gemeente beschikt - 'we hebben inspraak, een referendum, adviezen, inter net, telefoon en je kunt ook zo maar binnenlopen' - vond Janssen dat sommigen algauw de neiging hebben 'om te zeggen dat we het in Soest toch maar fantastisch heb ben georganiseerd', vandaar ook dat hij veel voelde voor het inscha kelen van een externe bestuurs kundige, die eens fris en kritisch- wetenschappelijk naar de Soester situatie komt kijken. Van Wuijckhuijse beloofde de commissie voor de volgende bij eenkomst (1 juli) een gekuiste ver sie van het werkplan, nu in lees baar Nederlands. Dan komt ook het rapport van de burgerwerk groep Het Fundament aan de orde. De tweede ronde leverde al leen nog een aanvarinkje op tussen het burgerdrietal en de commissie over een eventuele evaluatie van de bijeenkomst en de vraag of er wel op deze manier moest worden doorgegaan. 'Dan neemt onze motivatie af,' waarschuwde A. v.d. Burgh. Project? Daardoor ontaardde de bijeen komst in wat wederzijdse stekelig heden, zodat Bervoets (PvdA) vaststelde dat er sprake was van een 'droef-toeterige' sfeer. Hij pleitte voor een positieve kijk op de gang van zaken en vond burge meester Janssen aan zijn zijde: 'Wij houden meer van blij-tetterend!' Janssen dacht dat de discussie wel plezieriger zou verlopen als het gezelschap aan gezellige tafeltjes kon zitten en door elkaar mocht roepen. Uit wijsheid of uit de goedheid zijns harten bood Salo mo van Wuijckhuijse bij de rond vraag nog de gelegenheid om een oordeel over de bijeenkomst te geven. De politici maakten daar van opvallend geen gebruik; het burgertrio wel. V.d. Burgh merkte op dat de commissie de ontevre denheid van het drietal niet onder de tafel moest vegen. 'We kunnen toch wat van elkaar leren...' Verder was er nog iemand op de tribune die als 'projectmanager' ietwat wijsneuzig pleitte voor het opzetten van de bestuurlijke ver nieuwing in Soest als 'een project', maar de commissie was daarvan niet onder de indruk. 'Hoeveel méér burgers brengt dat hier om de tafel?' vroeg burgemeester Janssen, die het model 'van een te hoog abstractieniveau' vond. Over de sfeer van de discussie maakte de burgemeester zich niet al teveel zorgen. 'Laat 't maar knetteren en botsen. Alleen door wrijving krijg je glans,aldus Janssen. 'We moe ten juist oppassen dat we niet, uit professionele vooringenomenheid, weer de fouten maken die we nu juist proberen te voorkomen...' Kinder- en jc i Vjongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Het eerste Soester harington netje heeft vorige week 5000 euro opgeleverd. J. Sanchez van Eurotape bv ging aan het eind van de avond met de Hol landse Nieuwe naar huis. De opbrengst komt ten goede aan 't Fierhuis, dat nog gebouwd moet worden en waar 12 zwak begaafde kinderen kunnen gaan wonen. Met een hamer kan burgemeester Koos Janssen als geen ander over weg en dat bewees hij vorige week dinsdagavond maar weer eens in Fusions. In het restaurant aan de Burgemeester Grothestraat leidde de burgemeester de Amerikaanse veiling van het tonnetje dat be schikbaar was gesteld door Vishan del Ruud Smit. Ongeveer een uur lang werd gebo den op de lekkernij. Het eerste bod (500 euro) kwam van de Soester Zakenkring die in samen werking met de lokale afdeling van de Koninklijke Horeca Nederland de bijeenkomst had georganiseerd. Bijna alle 125 belangstellenden deden een duit in het zakje. Bij een Amerikaanse veiling betaalt de koper niet het volle pond, maar legt iedereen het bedrag in, waar mee hij het vorige bod overstijgt. Dat gaat zo door, totdat het ge heim gehouden streefbedrag is overschreden. De organisatoren hadden 4650 euro (10 duizend gulden) in hun hoofd en het was uiteindelijk Sanchez die deze grens passeerde door van 4600 euro de sprong te wagen naar 5000 euro. Het belangrijkst was natuurlijk dat er geld voor het goede doel werd ingezameld. Maar Sanchez heeft op zijn beurt ook een goed doel gevonden voor de haringen. Hij zal ze voorschotelen, zodra het hoog ste punt van het nieuwe bedrijfs pand van Eurotape wordt bereikt, vermoedelijk op 5 juli. Het bedrijf is nu gevestigd aan de Zuider gracht, maar verhuist te zijner tijd naar de Oostergracht, waar het de beschikking krijgt over 2500 vier- Burgemeester Koos Janssen in de rol van veilingmeester. Er wordt net een nieuw bod uitgebracht op het haringtonnetje. Foto Bell kante meter werkvloeroppervlakte. Dat is 2,5 keer zoveel als nu. Paul Janmaat van de horecavereni- ging sprak van een bijzonder gezel lige bijeenkomst. De samenwer king met dc Soester Zakenkring was beide partijen goed bevallen en zorgde ook voor meer leven in de brouwerij, en dat kwam niet al leen door de biertjes en de Coren- wijn die werd geschonken. Vorig jaar kwamen ongeveer 80 mensen af op de haringveiling die toen voor het eerst plaatsvond en 4000 gulden opleverde. En de haring? 'Hij is lekker vet en lekker zacht, iedereen heeft er rij kelijk van gesmuld', aldus Janmaat die met de horecavereniging in november voor de tweede maal een beaujolaisavond zal organise ren, wellicht wederom in co-pro- ductie met de Soester Zakenkring. Een droom wordt werkelijkheid! De televisie als schilderij aan de muur, uw eigen thuisbioscoop. Dat wordt mogelijk met de Philips Flat TV. Slechts 15 cm diep en een 106 cm volledig vlak Plasma-scherm. Breedbeeld 16;9. Voorzien van de allerlaatste digitale techniek voor het allermooiste bééld en geluid. Digital Natural Motion, Digital Crystal Clear, Active Control, Full Dual Screen (2 tuners), Easy text en NICAM stereo. be selective prijs 11.499,- ACTIE: Bij aankoop van deze Flat TV ontvangt u GRATIS en Philips DVD-RECORDER DVDR985 t.w.v. 1.399,- Met de DVD-Recorder kunt u tv-beelden opnemen op DVD. Digitaal, dus top kwaliteit! Via de speciale i-link aansluiting sluit u eenvoudig uw camcorder aan voor rechtstreekse opname. Opgenomen DVD's kunt u afspelen op vrijwel alle bestaande DVD-spelers. Nu verkrijgbaar bij: 42PF9952; 106 cm beelddiagonaal FLATTV DVDR985 SOEST - BURG. GROTHESTRAAT 9-TELEFOON 035 6010344 Zoals veel Soesters ben ik ge schokt door het bericht in de Soes ter Courant, dat de gemeente Soest wéér 300.000 euro (dat is bijna 7 ton) uit wil trekken voor een nieuw verkeersonderzoek. Daar gaat mijn goeie belastinggeld weer! Er zijn de afgelopen jaren al zoveel onderzoeken geweest die miljoe nen hebben gekost en de situatie is nog steeds allerbedroevendst. Mijn suggestie is dan ook: Niet langer tegendraads blijven pompen maar rond pompen. In cirkels. Met een stringent eenrichtingsverkeer. Te beginnen met het verkeer uit Amersfoort via twee rijstroken over Birkstraat, Steenhoffstraat en Burgemeester Grothestraat naar Baarn en Hilversum en al het ver keer uit Baarn en Hilversum via twee rijstroken over Koningsweg en Ossendamweg naar Amers foort. De grote cirkel. Intern ver keer in Soest kan dan via de ver bindingslussen Eikenlaan, Molen straat, Dalweg, Waldeck Pymont- laan, enz. meecirculeren. De klei ne cirkels. Met een maximumsnelheid van 50 kilometer ontstaat dan een rustig doorstromingsbeeld, wat ook beter is voor het milieu. Natuurlijk moe ten daarvoor wat kleine, soms minder leuke, ingrepen worden gepleegd de Waldeck Pyrmont- laan moet weer open en verbon den worden met de Vrijheidsweg; de winkelstraat wordt wat drukker -maar die heeft al 50 jaar veel ver keer gehad en bovendien kunnen gemakkelijk een paar elegante, diagonale voetgangersbruggen ge bouwd worden- de rotondes in Soesterbergsestraat, Burgemeester Grothestraat en Koningsweg kun nen er weer uit, enz.) maar dan is er tenminste eindelijk een structu rele oplossing voor de verkeer sproblematiek in Soest. Paul Schneider. Driftig geld geteld is er de afge lopen dagen op het Griftland College. Euro's in briefjes en munten werden verzameld en gerangschikt om de exacte op brengst van de sponsorloop te weten te komen. Morgen wordt het bedrag bekend gemaakt én overhandigd aan Merison. Dit retailbedrijf uit Baarn zorgt ervoor dat het geld terechtkomt bij kindertehuis Udayan in Calcutta. De 300 jonge bewoners van deze Indiase instelling hebben aan lepra geleden of doen dat nog steeds. Ze krijgen er voedsel en drinken, me dische verzorging en een opleiding, zodat ze later hun eigen families kunnen onderhouden. Peter Hofland, docent Nederlands op het Griftland College, was vo rig jaar namens Merison in Calcut ta en bezocht daar Udayan. Hij raakte diep onder de indruk en kreeg de Soester school zover een actie te ontketenen. Het gevolg was dat vrijdagmiddag 270 leerlingen uit de tien brugklas sen van de mavo, havo en vwo twaalf minuten lang rondjes liepen op de atletiekbaan van AV Pijnen burg. Na ieder rondje kregen ze een elastiekje uitgereikt van ie mand uit de bovenbouw, zodat na afloop helder kon worden vastge steld hoe vaak iedereen het rond je had voltooid. 'Ze hebben vooraf allemaal met ontzettend veel enthousiasme sponsors pp.7orht Snmmioen haH- den niet eens genoeg aan een blaadje en daar kunnen toch vijf tien namen op', zei Rob Duit van de school. Hij had eergisteren nog geen idee van de opbrengst, omdat het geld na de sponsorloop kon In kasteel Groeneveld is vrij dagmiddag het boek 'De dui ven kennen het koren niet meer' ten doop gehouden, dat geschreven is door onze plaats genoot Hans Kruiswijk. De eerste exemplaren werden aan geboden aan de burgemeesters van Soest en Baarn. Dat gebeurde in het bijzijn van o.a. een flink aantal vertegenwoordi gers van oude Soesters en Baarn- se boerengeslachten, namelijk de bewoners van de twintig boerderij en die Kruiswijk in zijn 'boeren boek' voor de eeuwigheid of daar omtrent heeft vastgelegd. Het boek, met als ondertitel 'Feiten en verhalen uit het boerenleven van Soest en Baarn', is onlangs in deze krant al besproken. De genodigden werden verwelkomd door direc teur Jan Porte van de Rabobank Soest-Baarn, die het project heeft gesponsord. Daarna hield Jaap Meijers, bewoner van een der boerderijen (Ravenstein) van het landgoed Groeneveld, een mooi verhaal waarin hij de lof van het landschap bezong en terugging naar het verleden, toen er nog sprake was van freules en jonk vrouwen op het kasteel. Trees Nelissen, directeur van boek handel Van de Ven en uitgeefster van het boek, had voor auteur Hans Kruiswijk de eerste exempla ren meegebracht. Ze overhandig de die aan hem en las een fraai gedicht van Werumeus Buning, 'de Ballade van de boer', met de over bekende zinsneden '...en de boer, hij ploegde voort'. Hans Kruiswijk hield ook nog een korte toespraak, waarin hij stilstond bij de teloor gang van het boerenbedrijf en ver telde hoe het boek tot stana was gekomen. Hij bedankte allen die er op een of andere manier hun me dewerking aan gegeven hadden. Mevrouw Wolterink, burgemeester van Baarn, en haar Soester colle ga Janssen namen tenslotte de eer ste exemplaren in ontvangst, uit handen van de schrijver zelf. Jans sen complimenteerde Kruiswijk voor zijn 'boerenvolhardendheid' bij het schrijven van het boek. Ter plaatse konden de talrijke afne mers van het boek hun exemplaar Hans Kruiswijk (r.) overhandigt de eerste exemplaren aan de burge meesters Janssen (Soest) en Wol- derink (Baarn). Foto: Soester Courant door de auteur laten signeren. Andere belangstellenden kunnen daarvoor op zaterdag 15 juni te recht bij boekhandel Van de Ven, Zuidpromenade 1, waar 'De dui ven kennen het koren niet meer' (96 pagina's, 130 foto's!) exclusief te koop is voor 35,00. Draaiorgelmuziek, een bezoek van burgemeester Koos Jans sen en zijn vrouw en volop aan dacht. Het kon niet op voor het echtpaar Vaessen-Verhoef dat zaterdag het 65-jarig huwe lijksfeest vierde. De zonovergoten dag deed het echtpaar denken aan zijn bruiloft, toen de zon zich ook voortdurend liet zien. Cornelis Vaessen (85) en zijn twee jaar jongere bruid Anto- nia gaven elkaar in Amersfoort het jawoord. Daarvoor hadden ze el kaar leren kennen tijdens het dan sen en volgens de overlevering sloeg üe viam inelcen u. a». pan. iu die tijd zat Vaessen nog in militai re dienst. Later verhuisde het echtpaar naar Utrecht, waar Va essen in een ijzer- draadfabriek werkte. Uit het hu welijk werden twee dochters gebo ren. Ans is een van hen en zij werkt - evenals haar man - bij Drukkerij Atlas in Soest. Dat was de reden dat haar ouders zich twintig jaar geleden in Soest ves tigden. Pa ging er als magazijn meester aan de slag, ma werkte er al snel in de kantine. Het diamanten bruidspaar doet het nu rustiger aan. Het heeft inmid dels drie kleinkinderen en vier ach terkleinkinderen. Honderden leerlingen zetten de vaart er in voor het goede doel. Foto Bell worden opgehaald bij de sponsors en het vervolgens per mentor moet worden ingeleverd. Duit verwacht te dat de optelsom vandaag zou worden afgerond. Morgen wordt het geld om 12:45 uur in de aula overhandigd aan een vertegen woordiger van Merison. Het adres voor al uw Kraampakketten Kraamkado's Ontbijtpakketten Sarahpakketten Abrahampakketten Opkikkerpakketten U kunt nu in onze professionele showroom uw kerstpakketten zelf samenstellen De Tromslager Steenhoffstraat 58 - Soest Tel. 035-602 28 71 www.tromslager.nl Televisiekijken gebeurt op alle uren van de dag en onder heel verschil lende omstandigheden. Daarom meet een ingebouwde sensor voorop elke BeoVision MX televisie voortdurend het omge vingslicht in de kamer. Doet u het licht aan, of breekt de zon door de wolken, dan worden automatisch kleur, contrast en helderheid aange past Dat maakt kijken voor u een stuk comfortabeler. U kunt kiezen uit een 55 cm of 70 cm beeld scherm en 6 verschillende kleuren. A LIFE LESS ORDINARY Burg. Grothestraat 9, Soest. Telefoon 035 601 03 44 BANG 6. OLUFSEN

Soester Courant | 2002 | | pagina 7