RGERS m Soest HEREXAMEN? KRJE 'Van heidehut tot residentie' lok in Soest Burgerwacht om 'gezag te schragen' delmai rukke verjaardag 'knotsen' Soest50Jaargeledë^ Uit dè historie van Soest(erberg) Wim, Avondfietsvierdaagse start maandag 17 juni DENSDAG 12 JUNI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 15 601 41 52 Parallelweg 19 brand kraan pompstation^ rnavalsclub verrast met 'menselijk zwijn' Voor al uw Verzekeringen, A Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen Spelregels Meningen S van lezers Fluisterasfalt Poes vermoord! NEEM BIJLESBEL TRAMEI!! TRAMEI STUDIEBEGELEIDING 035-601 70 89 Al 33 jaar SOEST BV ur Park Avenue eetkamertafel/ Bloomingdale eetkamerstotl Een tafel van massief kersen in antiek finish en g°mlak.Detafe| heefteen afmeting van 140, J Als afgebeeld 1.495,- Bijpassende eetkamerstoel Bloomingdale is uitgevoerd insta! en ook in meerdere uitvoeringen, leveren. Als afgebeeld 399 035 -6011004. Vrijdag fcoopovond) info@middelmanwonen.nl Ie rubriek 'Verdwenen jt (hervonden)' in deze istond vorige week een ar- tikel niet foto over de Soester Burgenvacht. Deze organisatie |H^n Soest amper twintig cfflttl^staan en werd opgericht om de plaatselijke overheid te m^ien in het handhaven van in rust. In de Tweede We- irlog werd de organisatie e Duitsers verboden. orige eeuw doken in plaat- iar sprake was van onrust iw vormen van een burger- op, hardnekkig bestreden le plaatselijke overheid. Die iet gelukkig mee. Ze verwijst naar de politie, desnoods :en erkend beveiligingsbe- f steekt de helpende hand lij het opzetten van buurtpre- |e, maar verder moet de bur- !t gaan, vindt ze, ook al heeft ig zo'n onveilig gevoel. is trouwens niet iets van de [e tijd en niet typisch Neder- Met dit verschil dat in ande- len niet zoveel bezwaren be ltegen initiatieven van burgers dchzelf, hun straat of hun g te beveiligen. Ook is het, in iteiiing tot ons land, niet zo ijk om een wapenvergunning ^Hijgen. Ooit bestond die situa- [||rpok bij ons. In de roerige jaren de Eerste Wereldoorlog kwam burgerwacht uit Duitsland [ewaaid, naar het voorbeeld Einwohnerwehren daar. irganisatie die -zij het jaren ook tot Soest doordrong, inleiding ertoe vormden ac- in de zogeheten Spartacisten .osa Luxemburg, Karl Lieb- it en Leo Jogiches. Dit drie- ichtte in 1917 in Duitsland een D die streefde naar een socia- e revolutie in radicaal-mar- :he zin, mede ter beëindiging le oorlog. Nadat er inderdaad :ind aan was gekomen, werd ind in 1919 omgevormd tot Kommunistische Partei Ischland (KPD). Deze moe- ;de de opstand aan, die op 5 ja- Jri 1919 in Berlijn uitbrak, be- !nd als de Spartacistenopstand. ize werd bloedig onderdrukt, ff aanleiding hiervan werden, steun van de regering - wier it door de KPD zou worden :rgraven, zo vreesde ze - de pohnerwehren opgericht, een nisatie die bestond uit gewa- le burgers. Zij werden belast 8$het handhaven van de orde en :tten. Ze konden in geval van op steun van het leger reke- >eze Einwohnerwehren ston- lodel voor de Burgerwacht in irland, waar deze organisatie toe onbekend was. De eer- 'erd in ons land in 1918 opge- naar aanleiding van de revo- aire woelingen in Europa. Ze in 1940 door de Duitsers ver- n. me belangstelling bodem van onrust en onbe- lijkheid groeide de burger- op, die vrijwillig de taak op nam om stad en land te die- het gezag te schragen. In laad, het gezag moest worden raagd, want de hoekpijlers ondergraven en wankelden, reigende revolutie werd de [aakster voor de oprichting Vrijwillige Burgerwachten. I groot enthousiasme en met steun van de overheid, die begreep welke grote morele en preventieve kracht van dit nieuwe instituut zou kunnen uitgaan, schoten de Vrij willig e Burgerwachten als padde stoelen uit de grond. De aanmel ding voor daadwerkelijke deelne ming overtrof hier en daar de ver wachting. De Burgerwacht stond in het teken van warme belangstel ling. Het duurde niet lang of er werden oefeningen op touw gezet ter voorbereiding van de taak waarvoor ze zou kunnen worden opgeroepen. Ondanks de animo van velen om tot de Burgerwacht toe te treden, moest volgens de landelijke leiding toch over het geheel genomen 'he laas worden geconstateerd en er kend dat de belangstelling van onze natie voor haar veiligheid recht evenredig is aan de grootte van het gevaar waaraan zij is bloot gesteld. In de ure des gevaars tot groote opoffering en tot daden be reid, zakt haar belangstelling soms tot het niveau van onbezorgdheid en onverschilligheid wanneer het gevaar als geweken kan worden beschouwd. Deze typische karak tertrek van ons volk is ene rem op de doelmatige voorbereiding tot de gewichtige taak die voor de Vrij willige Burgerwacht in tijden van opstand tegen het wettig gezag kan zijn weggelegd'. Ook in Soest werd in de loop van de jaren twintig een Burgerwacht opgericht, in hoofdzaak bestaande uit leiding en personeel van de vrijwillige brandweer. Het was een kleine Burgerwacht van een man of dertig. Van de leden was de eed afgenomen 'teneinde op deze wij ze hun verplichtingen vast te leg gen'. Naast de opgelegde verplich tingen kregen de burgerwachters ook zekere voordelen. In de jaren dertig verdwenen die en werden enkel verplichtingen opgelegd. De voordelen vervielen, 'tenzij men (en terecht!) het als een voorrecht beschouwt, geroepen te zijn door eigen vrijen wil en ter beveiliging van stad en land, de orde en rust ten dienste van het wettig gezag te handhaven'. Man van eer De eed die door elke burgerwach ter moest worden afgelegd luidde: "Ik belove en zwere gehouw en getrouw te zullen zijn aan de Hoo- ge Overheid dezes lands, de rust, orde en politie te zullen helpen beschermen en handhaven, de wetten te zullen eerbiedigen, de geconstitueerde magten te zullen gehoorzamen, de bevelen van die genen welke in de wapendienst boven mij gesteld zijn te zullen nakomen, de reglementen voor de plaatselijke burgermagt gemaakt, stipt te zullen observeeren, en mij in alle opzigten getrouw en als een man van eer te zullen gedragen'. In andere gemeenten, met name de grote steden, heeft de Burger wacht misschien enige zin gehad, in Soest is ze eigenlijk nooit in ac tie hoeven te komen. Alleen bij de evacuatie van de bevolking in het begin van de Tweede Wereldoor log verleende de Burgerwacht, die onder leiding stond van politie-in- specteur A.F. Schreuder (in 1942 omgekomen in het concentratie kamp Neuengamme), hand- en spandiensten. Overigens beperkte haar inzet zich tot oefeningen. Van de grootste daarvan, op 5 maart 1935, is het originele verslag be waard gebleven. Als leider trad op de commandant van de brand weer, tevens waarnemend leider van de Burgerwacht, W. Groart, aan wie als adjudant was toege voegd de tweede luitenant C. Ha ver. De veronderstelling was dat in Soest onlusten waren uitgebroken. De burgemeester liet daarom de Vrijwillige Burgerwacht mobilise ren. Nadere orders gaven aan dat de Burgerwacht onder meer het gemeentehuis, het gemeentelijk gasbedrijf en het pompstation van de drinkwaterleiding in Soestdui- nen moest bezetten. Daar werden allerlei bijkomstighe den aan toegevoegd, zoals het ver breken van 'telefonische gemeen schap', zoals het verslag letterlijk vermeldt, het feit 'dat kwaadwilli gen kans hadden gezien om op twee plaatsen brand te stichten in het bosch, en een ongeval bij de blussching, n.1. een diepe wonde in het rech teronderbeen van één der brandweerlieden tengevolge van het omhakken van een boom. De Burgerwacht-EHBO, met auto's vervoerd naar de plaats des on- heils, verleende onder leiding van den tweede luitenant J.H.C. Re- bergen eerste hulp.' In het kader van deze oefening was ook een aantal gewapende burgerwachters uitgerukt om alle hulpverleners 'te beschermen'. Omdat dezelfde kwaadwilligen die voor de brand stichting verantwoordelijk waren, later probeerden de afsluiting rondom het pompstation te verbre ken, werd met spoed versterking gevraagd. Toen deze onder leiding van de tweede luitenant J.J. Gerrit- se arriveerde, konden de mannen onmiddellijk aan de slag: loopgra ven waren inmiddels in gereedheid gebracht. Het verslag: 'Jammer dat de bezetting geen beschikking had over voldoende verlichtingsmidde len. We twijfelen er niet aan of deze zouden aanwezig zijn geweest indien het werkelijkheid geweest was. Maar de geldmiddelen zijn thans niet van dien aard dat men zich de luxe kan permitteren bij oefeningen verlichtingsmiddelen in voldoende mate aan te wenden. Het is nu eenmaal eisch om bij duisternis het te verdedigen gebou wencomplex van binnen te verlich ten. De commandant der aanval lende partij, de sergeant Kroon, had daarom een 'verlichte' taak. Niettegenstaande dat heeft hij prachtig werk geléverd. Hij had z'n mannen goed onder appèl, zooals het trouwens behoort. De aanval was goed opgezet en zou zeker succesvol zijn geweest, indien het signaal 'verzamelen' niet een eind aan de oefening had gemaakt'. Na afloop gingen de burgerwach ters terug naar de brandweercen trale aan de Lange Brinkweg, waar ze door de verplegingsafdeling on der leiding van mevrouw M.A. Re- bergen-Delferge, werden onthaald 'op geurende koffie en belegde broodjes'. Het slot van het verslag: 'ziehier een voorbeeld van een kleine Burgerwacht die, ondanks haar geringe sterkte, het belang inziet van practische oefeningen, naast het mikken op de schijf. Bei de zijn nuttig, maar geen van bei de te veronachtzamen. Met schie ten alleen komt men er niet'. Deze velddienstoefening van de Soester Vrijwillige Burgerwacht is eigenlijk het enige echte hoogte punt in haar bestaan geweest. In 1940 verboden de Duitsers de or ganisatie en werd deze ontbonden, dus ook in Soest. Veel oorspronke lijke burgerwachters hielden zich daarna bezig met tal van vormen van verzet, waarbij de ervaring die ze bij de Burgerwacht hadden op gedaan meer dan eens goed van pas kwam. Na de oorlog dook de term 'burgerwacht' nog wel eens op als het erom ging een straat of een buurt te beveiligen, maar als er al eens zo'n groep werd gefor meerd, werd deze al snel gedwon gen zich op te heffen. Aan een bur gerwacht is kennelijk alleen be hoefte 'als het gezag moet worden Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, $86017065. en het allervoordeligst. onze dagaanbiedingen. Dagelijks «schillende veilingen voor u in. G17 JUNI groentedag 0.99 G18 JUNI BROODDAG 2.26 9SDAG GEHAKTDAG ALf 3.17 3.63 LEESWAREN VOORDEELDAG 'M 0.45 0.45 BST 0.45 0.45 IMW0RST O 45 De elfde verjaardag van de attelandsgenotsknotsen is bepaald onopgemerkt Borbijgegaan. Al voordat de rnavalsclub zich in het feest- Idruis stortte, hield ze de ge- noederen bezig. hnleiding daarvoor was het wijntje tik' dat op het program- la van de spelletjesmiddag stond, ■aarbij worden geblinddoekte lensen in een modderbad neerge it en gaat het erom wie van hen lt eerst het zwijn aantikt. Een vergunning voor de middag was reeds verstrekt, maar toen de kwestie werd aangezwengeld op het gemeentehuis, besteedde bur gemeester Koos Janssen er veel tijd aan om tot een afgerond oor deel te komen. Na aandachtige bestudering van de wetgeving hier over en overleg met onder meer de Dierenbescherming kwam hij tot de conclusie dat het spel doorgang kon vinden. De landelijke Dieren bescherming sprak zich later tegen de activiteit uit. Janssen had toen al besloten dat de afdeling bijzondere wetten van de politie toezicht moest gaan hou den. Die kwam uiteindelijk voor niets opdraven, want de Platte- landsgenotsknotsen hadden een lid zover gekregen om zich als varken te verkleden en in de modderpoel te gaan rondkruipen. Hilarische ta ferelen leverde het op. Er was veel meer te doen bij de carnavalsclub die zaterdag ook een feestavond had gehouden aan de Birkstraat. Deelnemers hadden de grootste pret tijdens het gevecht boven de waterbalk, op de skippy bal en nog veel meer. www.soesteronderlinee.nlinfo@soesteronderlinee.nl SO©St©r Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Ond©Hillfl© De zorg van de hen had je, maar ook de haan zijn kam. De kermispot verdeelde je, daar mochten wij niet an. Jouw deur stond altijd open voor Jan, Kees en Piet lut en al die zeggers, vragers was jij tot stok en stut. Je beende door de gangen, een beetje als Calvijn, het sikje wat naar voren, mijn vraagjes werden klein. Begeleidingsbrief, begroting, Multatuli sprak in haast: 'Doctorandus Thomas vaer, wat doet gij er veel naast' Je maande het bestuur: 'Commissie Ouderen, da 's stom. Al is die vijver nog zo glad, ik donder daar een bom Zo kon de kat van Kinderdijk de mooie Soester baby voortdurend redden uit het slijk, waarachtig een mysterie! De politiek van toen, van straks, gij hebt haar in de smiezen. Laat mensen toch uit vrije wil hun burgemeester kiezen. Vanaf vandaag, Wim, zijt gij vrij. Ziet het volk eens naar jou smachten. Gij wordt voor ons de nieuwe Pim, in het diepst van mijn gedachten. JanM. Om in aanmerking te komen voor plaatsing moeten brieven voor de rubriek 'Meningen van lezers' zijn voorzien van de naam van de afzen der. Daarnaast is bet de bedoeling dat de inhoud betrekking heeftop activiteiten of ontwikkelingen die te maken hebben- met Soest. De maximale toegestane lengte is 300 woorden. M De redactie van de Soester Courant is verantwoordelijk, noch aanspra kelijk voor de inhoud van de brie ven. Uite-raard behoudt de redactie zich het recht voor om van deze spelregels af te wijken, brieven in te korten of te weigeren. Ook op de Ossendamweg en de len van de Koningsweg komt fluiterasfalt. Een reductie van wel 3 dba geluid van het autoverkeer. Dat klinkt allemaal prachtig, maar nu wat het geluid (lees herrie) van luid knallende en jankende moto ren die soms met af en toe ruim boven 100 kilometer over deze wegen scheuren, en kilometers lang luid hoorbaar hun weg vervol gen? Hier helpt beslist geen fluis terasfalt tegen. Een motor heeft minder wegruim- te nodig. Dat is waar, maar een motor maakt meer lawaai dan 10 auto's. Die 3dba minder geluid wordt met plus 30 dba door mo toren overtroffen. B.C. Peeren Zaterdag 1 juni is een datum, die wij als gezin niet snel zullen verge ten. Vol verbijstering treffen wij 's mor gens onze lieve poes Twinkle doodgebeten aan. Nadat wij vol verdriet Twinkle begraven hebben, gaan we op zoek in de buurt. Wat er met onze poes gebeurd? Al snel vinden we de dader. Vrijdagavond rond 23:00 uur gaat mevrouw X drie honden uitlaten. Twee honden zijn van haar, de derde hond is een logeerhond, Twinkle ligt op dat moment in onze tuin 'veilig' tussen de lupine te slapen. Mevrouw X loopt met haar aangelijnde honden langs onze tuin. Haar twee honden vallen onze poes aan. Waarop me vrouw X de honden los laat en de logeerhond naar huis gaat brengen. Onze poes had geen kans! De honden hebben haar uit onze tuin gesleept. De volgende dag vinden we haar dood in het oprit van de buurman. Later blijkt dat dezelfde honden drie jaar geleden ook de poes van onze overburen hebben vermoord. Buurtbewoners moesten toen de honden afblussen met emmers water, omdat ze de kat niet meer los wilden laten. Wij hebben gesproken met me vrouw X en gevraagd of zij de honden wilde muilkorven als ze door de buurt loopt. Haar ant woord was: 'Ik loop wel een ander rondje'. Ook hebben we aangifte gedaan bij de politie. Mevrouw X krijgt een gele kaart. Verder ge beurt er niets! Gisteren zagen wij mevrouw X lo pen met haar honden. Ze liep in derdaad een ander rondje. Fam. De Jonge. Maandag 17 juni begint de avondfietsvierdaagse van Tempo Toer. Tot en met donderdag 20 juni kunnen tochten van circa 25 kilome ter worden afgelegd op de tweewieler. Elke avond wordt gestart bij Hoogvliet Supermarkt aan de Wiardi Beckmanstraat. Dat kan tussen 18:15 en 19:00 uur. De organisatoren zorgen voor rou tebeschrijvingen, begeleiding bij het oversteken en versnaperin gen onderweg. De denkbeeldi ge finishlijn ligt de eerste drie avonden bij het clubgebouw van Tempo Toer aan de Indus trieweg. De laatste avond wor den de recreatieve fietsers fees telijk en muzikaal onthaald bij Hoogvliet. Op de parkeerplaats vinden dan rond half negen ook de prijsuitreikingen plaats. Het is de 21c keer dat de avondfietsvierdaagse wordt ge houden in Soest. Elke avond krijgen de deelnemers een vraag voorgeschoteld. Wie op alle het juiste antwoord geeft, dingt mee naar de prijzen die via een verloting worden ver deeld. Ook is er een prijs voor de fraaist versierde fiets. Deelname aan het meerdaagse fietsevenement kost 3 euro (kinderen t/m 12 jaar 1,10 euro). Deelnemerskaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Serviceshop Hoogvliet, Pri- mera Overhees en Soest-Zuid, Ben de Bruin, Haico en in Soesterberg bij de Fietsshop. Uit de Soester Courant van Vrijdag 12 Juni 1952 Bevolkingsonderzoek. Voor het vervoer van invaliden naar de voorlichtingslokalen is de hulp nodig van inwoners die een auto bezitten en bereid zijn om 1 dag of een gedeelte daarvan mede te werken. Tot dusver is het aan tal inwoners, dat zich hiervoor heeft beschikbaar gesteld, zeer mi nimum. In verband hiermede doe ik een dringend beroep op hen, die bereid en in staat zijn hun medewerking te verlenen, om zich alsnog op te willen geven bij het werkcomité Nijverheidsschool, Molenstraat 52, te Soest of telefonisch aan afd. So ciale Zaken, Gemeentehuis (no. 2643.) De Burgemeester van Soest, Mr. S. P. Bentinck. Bij het huisbezoek, dat de laatste maand in verband met het bevol kingsonderzoek in de gemeente Soest heeft plaats gevonden, is tel kens opnieuw gebleken, dat bij diegenen, die reeds onder regel matige controle van ons of ander Consultatiebureau staan, het mis verstand leeft, dat zij niet aan dit onderzoek behoeven deel te ne men. Met nadruk wil ik er hier nog eens op wijzen, dat juist omdat bij dit onderzoek foto's gemaakt wor den en niet volstaan wordt met een doorlichting, ook voor bovenge noemde mensen het onderzoek zeer zeker zin heeft en voor ons als Consultatiebureau artsen voor deelname ook van bovengenoem de personen, het werken bij vol gende onderzoeken veel gemakke lijker gemaakt wordt. Ik verwacht dan ook, dat diegenen, die door het regelmatig contact met ons Bureau wel zeer speciaal van het nut van het bevolkingsonderzoek overtuigd zullen zijn, nu dit mis verstand uit de weg geruimd is, zich alsnog voor deelname aan het bevolkingsonderzoek zullen willen opgeven aan de Nijverheidsschool, Molenstraat 52, 's morgens tussen 9-12 uur of 's middags tussen 2-5 TA.H. Höweler, Geneeskundig Leider van het Districts-Consultatiebureau voor t.b.c. te Amersfoort. In aansluiting aan bovenstaande mededelingen van dokter Höweler deelt het werkcomité nog mede, dat ook de schoolgaande kleuters per klas zullen worden doorgelicht. Het is vanzelfsprekend niet moge lijk om dan tegelijkertijd de moe ders, die bij de doorlichting van deze kinderen aanwezig willen zijn, door te lichten. Niet schoolgaande kleuters kunnen tegelijk met de moeders komen. Maar..... Wist u, dat KAVE een fraaie keuken- en sanitairshowroom heeft? dat u in alle rust, onder het genot van een kopj e koffie, uitgebreide hulp en informatie kunt verwachten, mocht u aan een nieuwe keuken of badkamer toe zijn? dat KAVE tiptop montages van A tot Z kan bieden, w.o. tevens loodgieters-, elektra-, stukadoors- en tegelzetwerken; dus zeg maar alles onder één dak! dat KAVE grenzeloze ideeën heeft? dat KAVE zonodig bij u thuis vrijblijvende adviezen geeft? dat bij KAVE kwaliteit, service en nazorg op de eerste plaats staan?.. Dat U altijd van harte welkom bent op de Veldweg 4 te Soest (vlakbij de Alg. Begraafplaats!) Stap rustig bij ons binnen en profiteer van onze interessante voorjaars- en showroomaanbiedingen. Ruime parkeergelegenheid! Veldweg 4, Soest Tel.: 035-6014878 Fax. 035-6028029 ERKF.ND showrooms open: - dinsdag t/m vrijdag: 09.00 -17.30 uur - zaterdag: 10.00 -16.00 uur maandags gesloten!

Soester Courant | 2002 | | pagina 15