specialisTX OOSTEN ar 2002! fit de bocht: aanrijding met ier auto's, twee gewonden Kofferbakverkoop: even wennen Zuid-Amerika op basis Luchtmacht herdenkt overleden personeel Ontruimingsproef brandweer op Sterrenberg toch geslaagd SITA neemt Harry van Es over 'Je moet je niet gek laten maken' Roeten jCeidse kaas Ï2E02SB2EI id Motors Soest GIRO 6 onvoorwaardelijk de originele! [JÖÓgram] 0 gram nu 1.69 2002 ttransit )l edition •20.495,-* Ol Edition TDCi voor €21.195,- WOENSDAG 26 JUNI 2002 Primeur Abrona: echt popfestival KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Meningei^ van lezers Uit balans Rijbewijs k^ijt Realiteit in plaats van oefening Geen gevolgen voor personeel in Soesterberg Guus Ketzer 25 jaar in 't onderwijs in Soesterberg uitgeroepen door het vakblad Automobiel Management rraad strekt! WILLEM ^■K^STUD.O KLt*JRV.°' M ZUID* 12/14, SOEST EST. TEL OSS (SOI II O» PLAATSEN VOOR DE DEURi tlm dinsdag 9 juli 2002 n len tot 'International Van of The Year I telauto van het jaar 2002'! i xes verzekerd. Stel 'm daarom ge-1 BESTELAUTO VAN HET j/M I dubb. cabine korte wielbas.) W 16V TDdi motor inditioning stuurbekrachtiging lichtmetalen velgen r. dubb. deurvergr. met afstandsbed. tr. bedienb. voorport.ramen/spiegels bags aallak i/cd-speler :er getint privacyglas jrs bekleding iele extra zware accu srb. met armleun. en 3-puntsgordels €20.895,- iition voordeel 400 «al lease p/mnd. v.a. €229,- ai€22 095,- dition voordeel 400,' itrod.voordeel 500i" ndstofvgrbr en C02-uits,oot krwl,er gj. I0O kmr van 8.2-11.0 0O2 gr/km: van 216-262. sn 80"82' (hoek Dalweg). 820, www.ford-eemlandmotors.nl OESTERBERGSEmCOURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Bij een gecompliceerde aanrij ding op de kruising Soester loogt-Van Weerden Poelman- weg, waarbij vorige week vier jpersonenauto's betrokken wa- liepen twee bestuurders [verwondingen op. Een van hen noest door de brandweer wor- Iden bevrijd. Beiden werden per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. riet ongeluk werd veroorzaakt Üoor een 34-jarige man uit Hoofd dorp. Hij reed op het Soester rtoogt, de oude weg naar Soester berg, nu naar de vliegbasis, die |evenwijdig aan de Van Weerden Poelmanweg loopt. Nabij de krui- Jsing van deze wegen maakt het ■Soester Hoogt een scherpe bocht ■naar rechts. De Hoofddorper heeft ■vermoedelijk te hard gereden. Hij ■had zijn voertuig niet onder con- ■trole, reed de bocht uit, ploegde ■door de berm, miste rakelings een Iboom en schoot vervolgens onge- Icontroleerd de Van Weerden Poel- 1 manweg op. Op dat moment naderde uit de I richting Soest een personenauto, bestuurd door een 62-jarige inwo ner van Soest. Deze kon een aan rijding onmogelijk voorkomen. Door de klap kwam zijn auto op de linkerweghelft terecht waar hij een tegenligger schampte. In het rond vliegende brokstukken be schadigden een vierde auto. Omdat de aanrijding zich aanvan kelijk ernstig liet aanzien werden vier ambulances opgeroepen. Uit eindelijk hoefden er maar twee te worden ingezet. De bestuurder van de auto die de aanrijding had ver oorzaakt, kon direct met nek- en hoofdletsel naar het ziekenhuis worden gebracht. De Soester had bovendien rugletsel en werd op advies van ambulancepersoneel door de brandweer van Soester- berg bevrijd nadat het dak van de auto was geknipt. Een inzittende jongen liep lichte verwondingen op, waaraan hij ter plaatse kon worden behandeld. Gedurende de werkzaamheden van de Soesterbergse brandweer, het verzorgen van de gewonden en het wegslepen van twee van de vier beschadigde auto's was een deel van de Van Weerden Poel manweg afgesloten voor het ver- Overzicht van de aanrijding op de Van Weerden Poelmanweg. Op de voorgrond de auto van het door de brandweer bevrijde slachtoffer, achteraan de zwarte auto die de aanrijding veroorzaakte. Foto: Brandweer Soest keer. Het werd over De Bergjes geleid. Na ruim anderhalf uur kon de weg weer vrijgegeven worden. Voor de Soesterbergse brandweer, die met twee wagens was uitge rukt, was deze hulpverlening een hele omschakeling van het pro gramma. De eerste wagen was net de kazerne uitgereden voor een grootscheepse oefening bij Sterren berg toen de oproep voor hulpver lening kwam. Aan de door haar zelf opgezette oefening kon ze dan ook niet meedoen. Burgemeester Koos Janssen, die de oefening zou meemaken, liet zich op de plaats van het ongeluk door politie en brandweer uitvoerig informeren over de toedracht van het ongeluk, de hulp aan de slachtoffers en de werkzaamheden van de brand weer. f' Het was de eerste keer dat het bestuur van de ijs- en \skeelervereniging Soesterberg het evenement had geor- Iganiseerd en de belangstelling had groter kunnen zijn, I maar de kofferbakverkoop leverde de club toch een faardtg bedrag op. Het is bestemd voor de aanschaf van I.spelmateriaal om het inmiddels multifunctionele ter- \rein op de hoek van de Banningstraat en de Kampweg I optimaal te benutten. Er was slechts een handjevol ver- 1 kopers komen opdagen. De spullen die zij aanboden I weken echter hier en daar af van wat gebruikelijk is op rommelmarkten. Daar krijgt men wel eens de indruk I dat die elkaar in stand houden doordat de kopers de spullen die ze op de ene markt hebben gekocht be schikbaar stellen voor de volgende markt... Nu waren er opmerkelijk veel originele spullen en de bezoekers hebben daar dan ook gebruik van gemaakt door behoorlijk te kopen. Volgens voorzitter Ab Blok zijl van de organiserende vereniging hebben alle ver kopers het staangeld er in ieder geval uitgehaald. 'Het was de eerste keer dat we zoiets organiseerden. Als we er eerder en meer bekendheid aan hadden gegeven, was de belangstelling vast en zeker groter geweest. Maar we hebben ervan geleerd. Dat zullen we laten zien als we in september weer zo 'n verkoop houdenzegt Blokzijl. Foto: Eemland Pers en must voor liefhebbers van :en eigentijds geluid stond er in de uitnodiging. Het eigen- ijds geluid bestond voor het orkest van de Koninklijke Luchtmacht uit verschillende Zuid-Amerikaanse muziekstij len. Onder leiding van chef-dirigent Jos Pommer presenteerde het or kest vorige week tijdens het rela tieconcert voor inwoners van Soesterberg en omliggende plaat sen en genodigden een gevarieerd programma: van het rustieke, op panfluiten gespeelde volkswijsje Mi Cambio tot en met Festival de Ritmo, een spetterend salsa/big band stuk. Het was een bijzonder concert in een van de hangaars op de vlieg basis Soesterberg, want het was het laatste dat commandant C.J. Lor- raine aanbood. Binnenkort komt een eind aan zijn loopbaan bij de Koninklijke Luchtmacht. In zijn welkomstwoord tot de naar schat ting 300 belangstellenden zei hij dat de luchtmacht van het relatie concert een jaarlijks gebeuren wil maken, een mededeling die een instemmend applaus kreeg. Gastvocaliste was Colette Wicken- hagen. Zij zong een aantal beken de latin stukken waaronder de top 40 hit Demiciados Corazon van Mink Deville. Ook ontbrak de zo merhit Mambo 5 van Peres Prado niet. Er waren ook wat grotere compo sities in het programma opgeno men zoals een deel uit De Falla's Drie Kanten Steek en Hua Tango van Moncayo. De Argentijnse sfeer werd geschapen met Astor Piazolla's Oblivion, gespeeld op saxofoon. Het was weer een hi-tec en profes sionele presentatie van het orkest met fantastisch licht en geluid. Voor dit concert was een flink aan tal nieuwe toparrangementen ge schreven. De afdeling Muziek van Abrona, locatie Sterrenberg, heeft het eer ste Abro-Popfestival op touw ge zet voor vrijdagmiddag 28 juni. Het festival staat onder leiding van de muziektherapeuten Jan Smit en Bernd Jaunich. Samen met een aantal muzikale zorgvragers van Abrona verzorgen zij de optredens. Op het programma staat onder meer een optreden van DJ-Carli en een rapper. Verder werken drie verschillende popbandjes mee. Joke en Henny zorgen voor de meezingers. Het festival vindt vrijdag plaats van 14:00 tot 15:30 uur op het Dorpsplein van Sterrenberg aan de Amersfoortscweg in Huis ter Hei de. Bij slecht weer verhuist het fes tival naar arbeidscentrum De Kos mos aan het Dorpsplein. Zaterdag 29 juni zondag 30 juni Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 viering in Petrus en Pauluskerk Zondag 10:30 aalmoezenier R. van der Vring, eucharistieviering met dameskoor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkefmanstraat 101 09:30 ds. R. Zandstra, viering H.A. Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra met koor en muziekgroep World Outreach Church (info locatie: SS 0346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek (lange dienst), vanaf vrijdag 17:30 uur: Apotheek Soesterberg, tel. 0346-334000 Apotheek (korte dienst), zaterdag 10:00-18:00 uur; zondag 12:00- 17:00 uur; maandag t/m vrijdag 17:30-20:00 uur: eveneens: Apotheek Soesterberg, tel. 0346-334000 Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, SS352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot I's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: SS 0900-8844; alarmnummer: S81.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, SS 035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, SS 351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, SS 352391. Grof vuil, SS 035-6093666. Zevenentachtig jaar geleden werd op de vliegheide nabij het dorp Soesterberg de Koninklij ke Luchtmacht opgericht. Daarmee ontstond het oudste militaire vliegveld van Neder land, aanvankelijk vlieghei, la ter vliegkamp, nu Vliegbasis Soesterberg. Het is traditie om jaarlijks op 'de Bakermat' het overladen lucht- machtpersoneel te herdenken. Dit jaar gebeurt dit op maandag 1 juli 2000 om 11:00 uur. De herden kingsplechtigheid vindt plaats bij het uit 1923 daterende monument, ten overstaan van het Vaandel van de Koninklijke Luchtmacht, een gewapende troep, deputaties van de Luchtmachtonderdelen, het Hoofdkwartier Koninl«dijke Lucht- Het is alweer zo'n 30 jaar geleden dat het jeugdwerk in Soesterberg van start ging. Een grote groep vrijwilligers was regelmatig in 'De Dubbeldekker' te vinden en de jeugd vond het prachtig. Wie her innert zich niet de zeskamp, de zo- mervakantieweken, het timmer- dorp? Groot en klein had er ple zier in en de verstrekte subsidies werden goed besteed. Maar de tijden veranderen en dus ook de activiteiten en mede op aandringen van Soest ging men op zoek naar vakkundige begeleiding en zo kwam de Soesterbergse stichting 'in de greep' van vakkun dige, betaalde krachten. Dat werd niet begrepen door de vrijwilligers, men werd ontevreden en de lijst van helpers werd steeds korter. Ze waren uit balans. 'Het was goed, maar men wilde beter. Hadden we het maar weer goed', want deze week lazen we in de krant dat de locatie Dorpshuis wordt afgestoten en zo komt er een eind aan het jejugdwerk in Soesterberg. Jammer voor de mensen die zich soms jarenlang hebben ingespan nen. Triest voor de Soesterbergse jeugd. Triest. Riet Lensink Op de Veldmaarschalk Montgo meryweg hield de politie vorige week op aanwijzing van een getui ge een 33-jarige automobilist uit Oud-Zuilen aan. De getuige had achter hem gereden. Hem was zijn slingerend rijgedrag opgevallen. Hij vermoedde dan ook dat er drank in het spel was en waar schuwde de politie. Deze hield de verdachte staande voor een con trole. Daarbij werd duidelijk dat hij inderdaad had gedronken. Zelfs zoveel (2.15 promille) dat hij zijn rijbewijs moest inleveren. Met een proces-verbaal op zak kon de Zui- lenaar vertrekken. macht, autoriteiten, genodigden en nabestaanden. Tijdens de plechtig heid legt dc bevelhebber der Luchtstrij dkrachten, luitenant-ge neraal D.L. Berlijn, een krans. Na een toespraak door generaal Berlijn worden de Nederlandse vlag en de luchtmachtvlag halfstok gehesen. Hierna houdt het hoofd luchtmacht aalmoezenier een toe spraak en spreekt de hoofd lucht macht predikant een gebed uit. Na het leggen van de kransen volgt 1 minuut stilte. Vervolgens speelt de Kapel van de Koninklijke Lucht macht het Wilhelmus en worden de vlaggen in top gehesen, gevolgd door het overvliegen van vier F- 16's in 'Lost Wing Man Formatie'. De plechtigheid eindigt met een défilé. De bevolking van Soesterberg en andere belangstellenden zijn van harte welkom bij de plechtigheid op de vliegbasis. Voor hen vertrek ken om 10:25 uur bussen vanaf het Dorpsplein in Soesterberg naar de vliegbasis. De grootscheepse oefening die het brandweerkorps van Soesterberg in samenwerking met brandweer Zeist, de be drijf s hu lp ver leningsgroep (BHV) van Abrona (locatie Sterrenberg), de EHBO Soesterberg en het Rode Kruis afdeling Barneveld op Sterren berg op touw had gezet, kreeg een onverwachte wending. Di rect nadat het begin van de oe fening was aangekondigd, was de inzet van de brandweer noodzakelijk na een verkeers ongeval op het Soester Hoogt. Het gevolg was dat de brand weer Zeist de oefening alleen moest doen. Bij brandalarm op Sterrenberg, een organisatie van dienstverlening aan mensen met een verstandelijke handicap, rukken zowel brandweer Soesterberg als Zeist uit, reden om de samenwerking tussen deze korpsen en de BHV van Sterren berg in combinatie met het ontrui men van een groot gebouw met veel slachtoffers in de praktijk te toetsen. Dit gold eveneens voor de onderlinge verbindingen (brand weer, BHV, EHBO en Rode Kruis). Deze konden niet optimaal getest worden. Daarom is men van plan nog dit jaar opnieuw een oe fening van deze omvang op touw te zetten. Dan kan Soesterberg de aandacht vooral richten op de sa menwerking met brandweer Zeist. Bij de door het korps Soesterberg uitgezette oefening werd er van uitgegaan dat in de kelder van De Kosmos, het dagbehandelingscen trum, brand was ontstaan door sluiting in een verpakkingsappa raat. Het gevolg was een klein brandje, waarvan de bediener van het apparaat zo schrok dat hij een fles verfverdunner omgooide. Daardoor vatte z'n kleding vlam. Het slachtoffer vluchtte al bran dend de kelder uit. Op zijn vlucht route veroorzaakte hij nog enkele brandjes, tot in de werkplaats toe, waar de man aan zijn verwondin gen overleed. Voor het in De Kosmos aanwezi ge kantoorpersoneel alsmede alle anderen die er dagelijks werken was geënsceneerd dat zij door de uitgebroken paniek en de door openstaande deuren door het hele gebouw verspreide rook niet naar buiten konden. Sommigen raakten in shock en in het gewoel liepen enkele mensen brandwonden, breuken en ander letsel op. Een zo snel mogelijke ontruiming van het gebouw was noodzakelijk. Een bij komend probleem was dat de brandmelding telefonisch moest worden doorgegeven, omdat de rookmelders door onderhoud tij delijk buiten werking waren. In afwachting van de komst van (alleen) de brandweer Zeist was de BHV van Sterrenberg begonnen met de ontruiming, later geassis teerd door de brandweer. De BHV maakte vervolgens een gewonden nest, regelde de opvang en begelei ding van te hulp schietend perso neel, maar ook de opvang en regis tratie van de geredden. Ondanks de minimale bezetting door het ontbreken van korps Soesterberg verliep de oefening zonder al te grote problemen, zei oefenleider René Rooke van het korps Soesterberg na afloop. Hij bedankte alle medewerkers voor hun inzet, met name het Rode Kruis en de EHBO Soesterberg. De EHBO had voor een dertigtal 'levensecht' geschminkte deelne mers gezorgd. Harry van Es Papierrecycling B.V. aan de Stemerdingweg in Soesterberg is overgenomen door het afvalmanagementbe- drijf SITA Nederland, dat hier mee zijn positie als marktlei der in inzameling, recycling en verwerking van papier verste vigt. De overdracht van de aan delen heeft vorige week plaats gevonden. De bedrijfsactiviteiten van Van Es betreffen het persen en sorteren van oud papier en kunststof. Het gaat om een volume van circa 25.000 ton per jaar. Voor de elf medewerkers in Soesterberg heeft de overname geen gevolgen. Zij gaan over naar SITA. De huidige vestiging van SITA Papier- en Kunststofrecycling in Amersfoort zal op termijn worden overgehe veld naar Soesterberg. De overname van Van Es Papier recycling past uitstekend in de in gezette groeistrategie van SITA. In april werd in het kader hiervan een bedrijf in Escharen overgenomen. Het bedrijf opereert landelijk van uit vier locaties: Amersfoort (straks door Soesterberg), Weurt, Almere en Krimpen aan de Lek. Het richt zich op inzameling, recy cling en verwerking van papier en kunststoffen, op jaarbasis in totaal zo'n 130.000 ton. SITA Nederland ontstond in 2001 uit de fusie van twee grote afvalbe drijven. Het bedrijf telt 3.400 me dewerkers in 70 vestigingen ver spreid over heel Nederland. De omzet bedraagt ruim 545 miljoen euro. Aan afval wordt jaarlijks zo'n 2,3 miljoen ton ingezameld, zowel in de commerciële- en industriële sector als bij de overheid. Donderdag is het feest op de r.k. basisschool St. Carolus aan de Chr. Huygenslaan. Dan viert Guus Ketzer (50) zijn 25- jarig jubileum in het onderwijs in Soesterberg. Na schooltijd is er 's middags een receptie. Al die jaren Soesterberg hebben nauwelijks voor slijtage gezorgd in zijn accent, dat zijn afkomst uit Limburg, Ubach over Worms, ver raadt. Hij studeerde af aan de pe dagogische academie in Heerlen in 1975. Hoewel hij aanvankelijk priester of dokter wilde worden, stond het op z'n twaalfde vast: hij wilde voor de klas en koos dus voor het onderwijs. Hij kon in Val kenburg 'aan de bak komen' door dat na het zelfstandig worden van Suriname grote groepen Surina- mers naar Nederland kwamen. Ze werden in eerste instantie onderge bracht in hotels in Valkenburg. Ketzer begon in een combinatie klas 1/2 met uitsluitend Surinaam se kinderen. Toen ze na een jaar over Nederland verspreid werden, was het afgelopen met de klas. Toen daar sprake was van een te veel aan onderwijskrachten ('pre cies het tegenovergestelde van nu'), solliciteerde hij naar een on derwij sbetrekking boven de grote rivieren. Daar was meer plaats, dus meer kans om voor de klas te ko men. In het schooljaar 1976-'77 werd hij aangenomen op de Titus Brandsmaschool in Soesterberg, die later samen is gegaan met de Carolusschool. Hij werd mede aangenomen omdat hij ervaring had in een combinatieklas en be gon dan ook in klas 4/5. Hij vindt het lesgeven leuk, 'leuker dan alle toestanden eromheen.' Dat is voor hen de reden geweest om niet te solliciteren na.n ocii ui recteursfunctie. Dat hij het nu al zolang voor de klas heeft volge houden, terwijl anderen er voortij dig de brui aan gaven, is voor hen niets bijzonders. Zijn "geheim" is 'in ieder geval jezelf blijven en je vooral niet gek laten maken. Er is in het onderwijs in al die jaren be hoorlijk wat veranderd. Niet elke verandering is een verbetering ge weest. Maar je moet het doel voor ogen blijven houden dat je er bent voor de kinderen.' Hij geeft nu sinds vier jaar les aan leerlingen in de combinatiegroep 7/8. Hoewel hij lesgeven in het alge meen leuk vindt, hebben toch een paar vakken zijn voorkeur. Gym nastiek, rekenen en geschiedenis zijn favoriet boven handenarbeid en biologie. 'Je moet overal les in geven, maar het ene vak vind je nu eenmaal leuker om te geven dan het andere'. 'In vergelijking met 25 jaar geleden zijn de kinderen in zoverre veran derd, dat ze misschien wat mondi ger zijn geworden', zegt Ketzer. Dat is zeker het geval in de hoog ste klas waarin de kinderen ook zelfstandiger zijn. Guus Ketzer heeft in Soesterberg vijf jaar in het kerkelijk zangkoor gezongen. Daar kwam hij in con tact met Odeon. Na bijna twintig jaar (waarin hij ook saxofoon speelde in de inmiddels opgeheven blaaskapel) maakte hij de overstap naar de Koninklijke Zeister Har monie en naar Fidelio in Wouden berg. In beide orkesten speelt hij 'met heel veel plezier' fagot. Door dat hij ook op donderdag muziek- repetities moest volgen, de dag waarop hij badminton speelde, moest hij een keuze maken. De muziek won het. Zijn Iqopbaan en zijn hobby's zullen donderdag ze ker aan de orde komen als zijn zil veren ondcrwijsjubileum in Soes terberg wordt gevierd, Guus Ketzer, 25 jaar in het on derwijs in Soesterberg, bij de nieu we Carolusschool waar hij lesgeeft. Foto: Eemland Pers

Soester Courant | 2002 | | pagina 11