Juf Jos na kwart eeuw weg OPRUIMING Hij zag haar zitten op het hekje 4TIE- GERS ias Zes parochies gaan voortaan samenwerken Peter Hoebée GEOPEND De mens achter de politicus (12) ACTUEEL KERST 2002 Samenwerking in openbaar onderwijs: Soest stapt nu in pagina 4 RGUNNING V.a. donderdag 27 juni: Grote zomeropruiming! potten, kaarsen, vazen, schalen, kransen, lampjes, etc. etc. voor de V2 prijs Kom snel, want OP OP! i/OENSDAG 26 JUNI 2002 SOESTER COURANT In Soest, Soesterberg en Baarn Vandalen gepakt na meldingen van bewoners ZONDAG 30 JUNI VAN 11.00 - 17.00 UUR MEUBELEN 3 etages meubelen Klassiek, eiken en modernI GEBR. VAN WOERKOM ni 2002 U kunt nu in onze professionele showroom uw kerstpakketten zelf samenstellen PAGINA 5 Echtpaar C. Gerth-Buitink (Dalplein) 60 jaar getrouwd SOESTER^COURANT Koningsvaren: ook ontsluiting op Varenstraat Burgers praten met politie over diverse zaken >g enkele voor de »ning! óOl 41 52 »,rampm mm Service bij Schoemaker Afscheidsreceptie op Van der Hucht Paulus Potter 0800 - 0432 Na een drukke dag behoefte aan: niets. Ze kunnen me wakker maken voor: een motorrit op een Honda Gold Wing Mijn haren staan overeind als: dieren worden mishandeld. Ik blijf thuis voor: formule 1 - races. Ik verplaats me bij voorkeur per: fiets (bij droog weer). Ik hou me op de achtergrond als: mij niets wordt gevraagd. Oerdom van mij was: n.v.t. Als ik 100 euro op straat vind, dan: stop ik die in mijn portemonnee. Ik denk het liefst terug aan: vakantieperioden. Een nacht lang kan ik door bomen over: nergens oven Inspiratie krijg ik van: het enthousiasme van anderen. Ik zou niet op een onbewoond ei land willen aanspoelen met: geen voorkeur, als het klimaat maar goed is. Als ik iemand iets zie stelen, dan: laat ik het de betreffende persoon weten. Ik word... stil van: oorlog, (b.v. in en rondom Israël). emotioneel van: onrecht. Soest over 4 jaar... heeft nieuwbouwplannen voor woningbouw in Soest en Soester- berg, in hoofdzaak bestemd voor Soester ingezetenen. Met de installatie van een pas toraal team om 14:00 uur in de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein in Soest gaan met ingang van zondag 30 juni zes parochies in Soest, Soesterberg en Baarn officieel een samen werkingsverband aan. Het is de bedoeling dat op termijn ook de parochie Eemnes zich aan sluit. Deze is nu nog toehoor der in dit proces. Het samenwerkingsverband van de parochies Petrus en Paulus, Maria, Joannes en Heilige Familie in Soest, Sint Carolus in Soesterberg en Maria Koningin in Baarn is een logische stap in het nieuwe beleid van het bisdom dat een nauwere samenwerking tussen parochies voorstaat. Weliswaar blijven de parochiebesturen in Soest, Soester berg en Baarn zelfstandig, maar in de nieuwe opzet worden de pasto res 'gedeeld'. Dit is trouwens ook noodzakelijk, want de parochies Soesterberg en Baarn hebben al enige tijd geen eigen voorganger meer, terwijl Soest een vacature heeft. De pastorale zorg is nu nog uitslui tend in handen van pastor José Kodden en priester-pastor Hans van de Schepop; hij gaat eind 2002 met emeritaat. Zij krijgen nu bij het vervullen van hun taak as sistentie van een aantal (emeriti- pastores. Daarnaast kunnen ze een beroep doen op vele toegerus te parochianen. In de viering van a.s. zondag in de Petrus en Paulus kerk installeert vicaris mgr. dr. P.A.G. Rentinck niet alleen het pastoresteam voor Soest, Soester berg en Baarn, maar verwelkomt hij tevens als nieuw pastoraal wer ker voor Soest pastor Frans Over- beek uit Nieuwegein. Omdat pas tor Van de Schepop eind van het jaar met emeritaat gaat, is het de bedoeling op zo kort mogelijke ter mijn een opvolger als priester-pas tor te benoemen. Met z'n drieën zullen zij de basis leggen voor de verdere uitbouw van het samen werkingsverband. Vacatures Na het vertrek van Van de Sche pop zijn er opnieuw twee vacatu res voor een pastoraal werk(st)er. Om tot een goede werkverdeling te komen is het noodzakelijk dat het team uit minstens vier fulltime professionals bestaat. Pas dan kan er sprake zijn van een goede en passende werkverdeling onder de pastores op het gebied van de litur gie, diaconie, catechese en ge meenschapsopbouw. Dan kunnen er vaste afspraken gemaakt wor den welke pastor voor welke twee of drie parochies in het samenwer kingsverband het eerste aanspreek punt zal zijn. Niet eenvoudig Volgens pastor José Kodden zal het delen van de pastors over de parochies niet eenvoudig zijn. 'Het verlangen van elke parochie is dat deze z'n eigen gezicht zal kunnen houden, maar dat is niet meer haalbaar. Het is louter een perso neelsprobleem: er zijn niet genoeg mensen. Daarnaast is het de visie van het bisdom dat het goed kan zijn om in samenwerking meer met eikaars krachten te doen. Het voordeel is dat wij als pastores ons nu kunnen gaan specialiseren.' Bij het voorgaan in de communie viering zullen de parochianen zelf een rol (moeten) blijven spelen. 'Zo proberen we het werk te ver delen. Het is niet ideaal, want overleg vooraf of een praatje na afloop is er niet bij. Dat is niet prettig.' Wat er in de toekomst ook allemaal gaat gebeuren, een groter team dan vier pastores krijgen de parochies Soest, Soesterberg, Baarn en (straks) Eemnes zeker niet meer. Met die vaststelling is tevens de landelijke trend ver klaard om een groter beroep op parochianen te doen. 'Maar dan praat je niet van een gemakkelijke klus', zegt pastor Kodden. Net als de pastores vragen de pa rochianen zich af hoe het in de toekomst zal gaan. 'Je kunt nu wel allemaal beren op de weg zien en ervan uitgaan dat het allemaal nog minder wordt, maar we staan nu eenmaal voor de persoonlijke op dracht om het pastoraat anders te. organiseren. Niet zozeer pastor- gericht, ervan uitgaande dat er al leen een kerk is als er ook een pas tor is. De gemeenschap zelf is de kerk. Dat uitgangspunt is een groot voordeel. Net als elders heeft men in Soest een groot aantal voorgangers zien komen en gaan. 'Een voorganger is ook een voor bijganger,' zegt José Kodden. 'Een aantal jaren ben je in een plaats en dan word je ergens anders be noemd of je solliciteert naar elders. Maar het zijn de mensen die hier wonen, die de plaatselijke gemeen schap vormen. Positief gezegd zouden we als pastores een toege voegde waarde kunnen hebben. Zonder de parochianen zouden we nergens zijn. Andersom wel.' 'Dat aan de parochies gevraagd wordt veel meer samen te werken, zal ertoe bijdragen dat de mensen zich er nog bewuster van worden, dat zij als parochianen zelf de dra gers zijn van hun geloofsgemeen schap. Dat is een koerswijziging. De pastores krijgen daarmee een meer ondersteunende, coördine rende rol, waarbij ze ook de men sen zullen uitdagen,' aldus José Kodden. De politie heeft maandagmorgen vroeg tenminste twee mannen aan gehouden, die een reeks van ver nielingen op de Hartweg en omge ving achter hun naam hebben staan. Gewaarschuwd door buurt bewoners verscheen de politie in de Hartweg en zag twee mannen die alweer ergens anders hun ver nielzucht botvierden. Ze werden aangehouden en meegenomen voor verhoor. In verschillende tuinen hadden ze bloemen en planten uit de grond of potten gerukt en vazen ka potgemaakt. Bewoners werden 's morgens iets na vieren wakker van lawaai. Toen ze poolshoogte namen, ontdekten ze dat er in hun tuin vernielingen waren aangericht. Ze belden de politie die ook al een andere melding had binnengekre gen. Een van de gedupeerden heeft bij de buurtbewoners een briefje in de bus gedaan met de oproep om aangifte te doen in geval van ver nielingen. Daarop kwamen positie ve reacties binnen van mensen. 'Ze vinden het fijn als we met z'n allen controle uitoefenen. De politie heeft alert gereageerd', aldus een buurtbewoonster. 'N BEGRIP VOOR KWALITEIT, SERVICE EN PRIJS SOEST - STEENHOFFSTRAAT 61 - TEL. 035 - 601 32 80 Bouwbedrijf Peter van Asch v.o.f. Grote Melmweg 7B - 3764 AZ Soest Telefoon: 035 - 6024060 - Fax: 035 - 6020640 WIJ ZIJN ER HELEMAAL KLAAR VOOR! 80 m2 showroom is compleet ingericht met méér dan 5.000 artikelen in diverse kleuren! De Tromslager Steenhoffstraat 58 - Soest Tel. 035-6022871 www.tromslager.nl Het echtpaar Gerth tijdens het gesprek met burge meester Koos Janssen en zijn vrouw die namens de gemeente een boek cadeau deden over de rondgang van Zij zat met haar zussen op een hekje, hij fietste er regelmatig langs met een vriend. 'Dat zal ik dan wel geweest zijn', zegtE. Gerth als wordt gevraagd wie het eerste lijntje uitwierp. Don derdag was hij precies 60 jaar getrouwd met zijn vrouw, met als meisjesnaam Buitink. Omdat ze in Amersfoort bij elkaar in de buurt woonden, had hij haar al vaker gezien. Toen ze eenmaal kennis met elkaar hadden, beslo ten ze snel te gaan trouwen. 'Het was oorlog, dan had je minder kans dat je naar Duitsland moest. Het zat met de liefde ook wel goed hoor, dat blijkt wel, of niet. Maar hierdoor zijn we wel vroeger ge trouwd. Later hebben ze me toch opgehaald, 's morgens vroeg in ja nuari '45', vertelt Gerth. Zijn vrouw: 'het had net ge sneeuwd, je kon achter het huis de voetstappen van de Duitsers zien, er was geen ontkomen meer aan.' Haar man: 'we werden te werk gesteld aan de Rijn, vlakbij Duis burg, waar we een spoorlijntje moesten aanleggen. Ik deed vier bielstjes per dag, omdat ik zo klein ben.' Vier maanden later werd het bruidspaar herenigd, nadat Gerth via verschillende etappes terug keerde in de keistad en jarenlang op kantoor bij Polynorm zou gaan werken. Tot 1995 bleef het echt paar Amersfoort trouw, een adver tentie in de Soester Courant over het woningbouwplan aan het Dal plein bracht hen naar Soest. 'We waren op zoek naar een kleinere woning en wonen hier nu naar ons zin', aldus meneer en mevrouw Gerth die alleen nog voor familie bezoek naar Amersfoort gaan. Hees De kennismaking met Soest was niet nieuw, want in de jaren zeven tig en begin jaren tachtig was Gerth acht jaar lang bestuurslid van Hees. Oudste zoon Ed was via zijn zwagers (van bakker Van Brummelen in Soestduinen) bij deze club terechtgekomen, de drie broers volgden en pa kon natuur lijk niet achterblijven. 'Een hele gezellige tijd was dat', herinnert zich het echtpaar dat ook twee dochters kreeg en inmiddels elf klein- en vijf achterkleinkinderen heeft. Hoewel Gerth in de jaren tachtig werd getroffen door een hersen en later hartinfarct, maakt hij - evenals zijn vrouw - een fitte en zeer montere indruk. Zijn situatie was destijds penibel, hij was voor een deel verlamd, maar zijn sterke lichaam en geest zorgden voor her stel. Hij: 'ik heb mezelf weer leren schrijven, ik kan alles weer.' Zij: 'we zijn blij dat we dit nog mogen meemaken. De laatste tijd hebben we de weken geteld.' Beiden zijn nog steeds actief in en rond hun woning tegenover het gemeentehuis, waar de 84-jarige Gerth pasgeleden zijn rijbewijs heeft laten verlengen. Tegenwoor dig sleept hij menige prijs in de wacht bij de klaverjasclub in het naastgelegen zorgcentrum. Daar is mevrouw Gerth''(80) sinds eeri jaar of twee aan het schilderen. Ze was altijd al creatief met borduren, ha ken en breien. 'Vroeger deden we altijd spelletjes thuis. Dat was toch gezelliger dan GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de j Aanmelden: tel. 6014152 tegenwoordig met al die compu ters. Toen ik zou stoppen met wer ken, kwamen de computers er net aan. Ik dacht: daar hoef ik toch niet aan, nee hè.' Het diamanten bruidspaar kreeg donderdagmorgen bezoek van bur gemeester Koos Janssen en zijn vrouw. De bloemen van de ge meente waren toen reeds bezorgd, een boek over de rondgang van kroonprins Willem Alexander en Mxima door de provincie Utrecht werd persoonlijk overhandigd. La ter op de dag werd in Hoevelaken het feest gevierd. In de Soester Courant van vorige week werd vermeld dat de nog op het terrein van de Mavo Soest te bouwen woningen zullen worden ontsloten op de Valeriaanstraat. Dat is voor een deel waar, want het gaat daarbij om de huizen waarvan de voortuin aan de Vale riaanstraat zal gaan grenzen. De meeste van de in totaal 32 huizen krijgen een ontsluiting op de Va renstraat. Amstelland Vastgoed hoopt in het najaar een aanvang te kunnen ma ken met de bouwwerkzaamheden. De oplevering staat gepland voor eind volgend jaar, begin 2004. De prijzen van de onderkomens varië ren van 406 tot 420 duizend euro. Amstelland start deze zomer de verkoop. Het schoolgebouw uit 1974 gaat deze zomer nog onder de slopershamer. De klankbordgroep van burgers die door de politie van het district Eemland-Noord is samengesteld, is inmiddels tweemaal bijeen geko men. Om effectiever te kunnen discussiëren zal een kleine delega tie informatie verzamelen en op drachten uitwerken. Daarmee kan de klankbordgroep dan aan de slag. Ze bestaat uit zes tien leden uit Soest, Baarn, Bun schoten en Eemnes. De politie se lecteerde ze uit de aanmeldingen op basis van woonplaats, leeftijd en achtergrond. Het is de bedoe ling dat er wordt gesproken over het werk van de politie. Zo werd vorige week gediscussi eerd over onder meer het terug koppelen van de meldingen die burgers doen en de functie van de wijkagent als aanspreekpunt. Een verslag ervan is niet vrijgegeven door de politie. In september staat de bereikbaarheid en beschikbaar heid van de politie en de commu nicatie tussen politie en burgers op de agenda. Dan volgen er bijeen komsten in oktober en november, waarna er een evaluatie zal plaats vinden van de klankbordgroep en haar functioneren. ders hebben aanlegvergun- ileggen van een kavelpad dam aan en nabij de Peter Jie C, nr. 4177 (verzendda- ie wet bestuursrecht (Wet Jenden en gemotiveerd be- u een bezwaarschrift wilt ezwaarschrift worden ge- n Wethouders van Soest, oest. Het bezwaarschrift ia de eerder genoemde ver- Jiend. kroonprins Willem Alexander en prinses Maxima in Utrecht. Foto: Soester Courant inen tegen dit besluit be- van burgemeester en <en na de datum van de ïr dient te worden gericht n Soest, Postbus 2000, malingen over bezwaar) en ijzondere bepalingen over wet bestuursrecht zijn Ontbijt: schaaltje muesli en sinaas- Krant/tijdschrift: De Telegraaf, Soester Courant, VNG magazine. Tv/radioprografnma: Journaal, NOVA, Studio Sport, Radio M. Hobby: motorrijden, huisdieren, activiteiten in en om huis, Fietsen, bridge, enz. Vakantieland: Duitsland, Oosten rijk, Engeland. Favoriete plekje van Soest: de Soester Duinen. Het zal na de zomervakantie wennen zijn op de Van der Huchtschool aan de Paulus Potterlaan. Groep 4 krijgt dan geen les meer van juf Jos, want Jos Vonk nam vrijdagavond af scheid van de school en de school van haar. Dat de basisschool alles uit de kast haalde om haar een dierbare laat ste herinnering mee te geven, is niet opmerkelijk. De Soesterse was 24 jaar werkzaam op de school in de wijk de Engh. Vandaar dat leerlingen en collega's in de naastgelegen gymzaal ter ere van haar een toneelstuk opvoer- bloemenhuis Zuidpromenade 9-11 Soest Tel. 035 - 601 68 77 - Fax 035 - 602 92 21 55 >oest.nl ER SCHOUTENKAMP- )T OUDE UTRECHTSE- irs van Soest maken in n artikel 26 van het Be lgen inzake het wegver- j besloten hebben in ver- aatfeest op zaterdag 6 juli .00 uur door middel van t RW-90 af te sluiten voor npweg vanaf de Plasweg Tussen politici en burgers gaapt een kloof. Hoor je steeds vaker en luider roepen. In een poging deze afstand te verkleinen, stelt de Soester Courant in een we kelijkse serie de raadsleden en wethouders voor. Nu eens niet door een politiek onderwerp aan te snijden, maar door op zoek te gaan naar de mens ach ter de politicus; eenvoudig aan de hand van enkele huis-, tuin en keukenvragen. Deze week: Peter Hoebée van de WD, raadslid sinds 26 maart 2002 en lid van de raads commissie ruimtelijke orde ning, volksgezondheid en mi lieu (RVM). ^eeftijd: 54 jaar. Burgerlijke staat: gehuwd, 2 kin leren. huisdier: hond, vijvervissen, kip pen. Beroep: pré pensioen REMU. Andere activiteiten (buiten raads werk): administratieve werkzaam heden voor het Loodgieters- en dakdekkersbedrijf C.J. Hoebée. Wat ik vroeger wilde worden: au tomonteur. Iedereen heeft een uitlaatklep nodig. Bij Peter Hoebée is dat de motorfiets (actief) en autosport (passief). Zondagmiddag zat hij aan de buis gekluisterd tijdens de GP van Europa in Neurenberg, komende zaterdag zet hij met zijn Honda Gold Wing koers rich ting Overijssel, waar hij vaste bezoeker is van de TT, ook al slaat hij de Nacht van Assen tegenwoordig over. De liefde was er al op jonge leeftijd en op zijn zestiende tikte hij bij een legerdump een Matches (500cc) op de kop. Toen het voertuig het driekwart jaar later begaf, verkocht hij hem en daarna reed Hoebée auto. Toen zijn zoon motorrijlessen ging nemen, kon pa hoewel zijn vrouw er niet blij mee was - echter niet achterblijven. Inmiddels beschikt hij over de Honda en een Kawasaki, de eerste voor de langere tochten, de tweede voor de korte afstanden. Op tv slaat Hoebée geen formule 1 race over. Zelfs de uitzendin gen van de trainingen volgt hij op de voet. Met de suprematie van Ferrari (Schumacher en Barrichello) is de spanning ver te zoeken, maar dat deert hem niet. 'Ik kijk niet alleen wie er wint, maar naar het hele gebeuren eromheen. Ik sla er geen een over. Als er in Japan geracet wordt, moetje 's ochtends om vier uur je bed uit.' kan ook om een voorlopi- raagd, als er tijdelijke ïrmee niet tot de beslis- kan worden gewacht. Het lan bij de president van de us 16005, 3500 DA te erecht verschuldigd van persoon of €218,-voor 5 van de Algemene wet sing. EER ST. WILLIBRORDUS- LEIN EN AANSLUITING Iers van Soest maken in in artikel 26 van het Be lgen inzake het wegver- :ij besloten hebben in ver- raatfeest op 14 juli 2002 mr door middel van bord ,;ten voor alle verkeer de •n het kerkplein en de aan- :htseweg. innen tegen dit besluit be- je van burgemeester en ;ken na de datum van de lar dient te worden gericht an Soest Postbus 2000, ïpalingen over bezwaar) en bijzondere bepalingen over e wet bestuursrecht zijn t kan ook om een voorlopi- i/raagd, als er tijdelijke larmee niet tot de beslis- kan worden gewacht. Het aan bij de president van de bus 16005, 3500 DA te fierecht verschuldigd van persoon of 218,- voor .3 van de Algemene wet ssing. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke apparatenten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleurervtv, telefoon of I.S.D.N. defect?; wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! pepert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 Juf Jos Vonk heeft zojuist een beeldje als afscheidscadeau gekre gen. Foto Bell Vonk op een basisschool in Amersfoort. Tegelijkertijd werd ook Anneke van der Hoff uitgezwaaid. De on derwijzeres uit Eemnes was de laatste negen jaar ccn dag per week op .school om handenarbeid te geven. Kinder- en jongerentelefoon Voor langere tochten haalt Peter Hoebée maar wat graag zijn Honda Golif Wing uit dé garage. Foto Bell Per 1 augustus treedt Soest toe tot Eem-Vallei Educatief, het samenwerkingsverband tussen de besturen van het openbaar primair onderwijs. Baarn, Bar- neveld, Nijkerk, Scherpenzeel en Woudenberg waren dit ver band vorig jaar begonnen. Soest zou toen meteen meedoen, maar omdat men bezig was de structuur van het bestuur en de organisatie van het openbaar basis onderwijs hier te veranderen, werd besloten te wachten met de instap. Nu wordt de tijd rijp geacht, zodat vorige week de bestuursovereen komst (voor vier jaar) werd onder tekend. In Soest bestaat nu één openbare basisschool met vier vestigingen (en een in Soesterberg). Vanaf au gustus wordt de OBS gesplitst in twee afzonderlijke openbare scho len met twee vestigingen. Het gaat daarbij om 584 leerlingen en 66 medewerkers. Binnen het samen werkingsverband telt het openbaar basisonderwijs 2800 leerlingen en 275 medewerkers. De voornaamste doelstelling van Eem-Vallei Educatief is een totaal beleid voor personeel en organisa tie. Ook wordt vee aandacht be steed aan de kwaliteit en profile ring van het openbaar onderwijs, aldus Eem-Vallei Educatief. den. Bovendien was cr in het schoolgebouw een tentoonstelling ingericht voor de kunstliefhebster. Tussendoor bood algemeen direc teur Henk van de Kaa van de Van der Huchtschool haar het beeldje 'Good Morning' van Rikky van Lint aan. Het is een weergave van een vrouw die zich uitstrekt. Terwijl de tentoonstelling kon wor den bekeken, vond de afscheidsre ceptie plaats, waar veel ouders van (ex)leerlingcn en (voormalige) col lega's haar de hand schudden. Bijna een kwart eeuw zette ze zich met volle overgave in voor de school, de oudste van de drie ves tigingen die de Van der Hucht in Soest heeft. Daarvoor werkte Jos

Soester Courant | 2002 | | pagina 5