Bij voorbaat al stroom van reacties op Zonneglorenboek 'Pneutax' iaiiüliR f] MAN M tocht ES B6 cv HAIRSOCIETY 2=1 AKTIE I IVARlAr specialist"^ ce kans 'Nieuwe Mets' feestelijk van start Wil Buijtenhuis: 'Als ik het over mocht doen deed ik het weer...' Open dag bij 10 jaar Lizzily Decoraties lÈ i Jll Dima houdt thema-avond over kook- en tafelcultuur WOENSDAG 3 JULI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 7 Geke van de Merwe-Wouters kuurde en werkte in sanatorium (VUJrcLC- st tel. 035-6012424 soesterScöurawt AANBIEDINGSLIJS7 Toch bescheiden gebleven expert (g) schoemaker Directeur Prof. Waterinkschool neemt afscheid Vrijdag van 10:00 tot 21:00 uur Elke le vrijdag van de maand mi fwm -<*•»■■ Oud-Soesterse Janny Samsotn gepromoveerd SOESTER^COURANT tl** Vï'eu. ysssa r urarden van een kaaswinkel? indemememIe mensen die goed ngaan en opde juiste manier een tak kunnen runnen. (19 en financiering wordt gezorgd! :en en wiliu een goed inkomen ren wij graag met u in contact rend naar: De Kaasspedalist B.V. it W.E, Robberse - fel. 035-6024321/06-53323884 r.|!,ll)J-",'|ïïii'laT|,TTOnrM m in de Soester Courant nop aangeboden uur gevraagd idel Bij veel mensen in deze streek roept de naam Zonnegloren herinneringen op aan de tijd dat zij daar kuurden, werkten of bij verwanten op ziekenbe zoek gingen. In juli is het 75 jaar geleden dat het legendari sche sanatorium in Soest open ging. Journaliste Geke van de Merwe-Wouters schreef er een dik boek over, plaatste er 368 foto's in en noemde het naar het huisblad van Zonnegloren: 'Pneutax'. Vrijdag 12 juli wor den dit boek en een tentoon stelling over Zonnegloren ten doop gehouden in Museum Oud Soest. In juli 1927 opende Zonnegloren in Soest zijn poorten voor tubercu losepatiënten uit heel Nederland. AI snel maakte het sanatorium naam door zijn uitstekende ligging, verpleging en sfeer. Tienduizenden mensen, onder wie velen uit dit gebied, kuurden of werkten er of zochten er zieke verwanten op. Ja renlang verzorgde een Nederland- se'.busonderneming tweemaal per week een lijndienst naar Zonne gloren. Door NS werden op be- zöèkdagen extra treinen naar Soest ingezet om de grote bezoekers stroom te kunnen verwerken. Door de komst van doeltreffende medicijnen liep het aantal tubercu losepatiënten na 1960 terug. De meeste sanatoria sloten hun poor- teh. Maar Zonnegloren, de Rolls Rfjyce onder hen, werd ziekenhuis. Zonnegloren kreeg in 1992 na een fusie de nieuwe naam Molendael, werd rond de eeuwwisseling afge- bibken en leeft voort in de locaties Soest en Baarn van streekzieken huis Meander Medisch Centrum. Dit alles is te lezen in het nieuwe boek 'Pneutax, over Zonnegloren en Molendael' dat 75 jaar na de opening van Zonnegloren op 12 juli a.s. uitkomt. Een openbaring Dfe auteur Geke van de Merwe- Wouters uit Heusden heeft zelf eind jaren vijftig in Zonnegloren gekuurd en gewerkt. 'Pneutax' is het vijfde historische boek van deze journaliste. Een wereld gaat voor de lezer. Oud-Zonne- len zullen vele situaties her- ien, maar ook versteld staan van zaken waarvan zij geen weet hadden. Ook voor buitenstaanders is 'Pneutax' een openbaring. Op integere wijze kaart de schrijfster escalaties aan die voorkwamen uit de hiërarchische sfeer van toen en de krampachtige poging, om bin nen een gemeenschap van 450 pa- Auteur Geke Wouters, hier nog als leerling-verpleegster in Zonne gloren. tiënten en 250 personeelsleden mannen en vrouwen gescheiden te houden en seksueel contact te ver bieden. De titel 'Pneutax' is ontleend aan het vroegere huisblad van Zonne gloren. De inhoud beslaat uitge breid de beginjaren, oorlog en top jaren vijftig, de overgang van sana torium naar ziekenhuis, de verbin tenis met ziekenhuis Maarschalks bos in Baarn, het getorpedeerde nieuwbouwplan De Oelte, de naamsverandering in Medisch Centrum Molendael, de afbraak van Zonnegloren met minister Pronk in de hoofdrol en het recen te rapport Kraaijeveld-Wouters over de toekomst van Molendael, een rapport dat op verzoek van de gemeente Baarn werd samenge steld onder leiding van oud-staats secretaris Jeltien Kraaijeveld-Wou ters, een zus van de schrijfster. Doordat Geke van de Merwe- Wouters ook 91 oud-werknemers, oud-patiënten en andere betrokke nen aan het woord laat, krijgt de lezer een compleet beeld van het grote maatschappelijke hart dat in Zonnegloren klopte, de specifieke sfeer, de medische strijd tegen tu berculose, de strenge kuurvoor- schriften, de verpleging die van grote klasse was, en de wijze waar op de patiënten zich door een moeilijke periode in hun leven heen sloegenDe mens staat in dit boek centraal. Het gaat erom hoe hij Zonnegloren heeft ervaren. Uitspraken Wat dit boek ook zo bijzonder maakt, is de bundeling van uitspra ken over Zonnegloren. Voorin ge ven 27 geïnterviewden kernachtig hun mening weer. Oud-genees- heer-directeur Berkelbach van der Sprenkel'. 'Er heerste een fijne geest in het huis.' Een oud-patiënt: 'Zonnegloren betekende veel af zien. We hielden met elkaar de moed erin door veel lol te maken.' Een oud-verpleegkundige: 'We voelden ons één grote familie.' Een oud-onderhoudsmonteur: 'Zonne gloren was alles voor me. Ik droom er 's nachts nog over.' In hoofdstuk 12 spreken vijftien personen zich uit over de afbraak van het Zonne- glorencomplex. Voor- en tegen standers doen kernachtige uitspra ken. Eigenlijk is 'Pneutax' één groot ooggetuigenverslag. Dat komt door de heel bijzondere aanpak. Van de twaalf hoofdstukken zijn er drie geschreven in de ik-vorm. Daarin doet auteur Geke van de Merwe-Wouters verslag van haar eerste dag in Zonnegloren. 'Oh God, waarom ik? Waarvoor? Hoe lang?', van haar kuurperiode en haar verpleegsterstijd in Soest. In de overige hoofdstukken stelt zij zich op als toeschouwster en laat zij de lezer over haar schouders meekijken naar wat zich in 75 jaar afspeelde in Zonnegloren/Molen- dael. Door de vlotte verteltrant is 'Pneu tax' een boek dat gemakkelijk leest. De opgebouwde spanning wordt tot het einde toe gehand haafd. De lezer wil weten hoe het verder gaat en afloopt. Een pak kend verhaal leidt uiteindelijk tot een climax, beter gezegd; anticli max. Want in het laatste hoofdstuk speelt de schrijfster in op de juri dische fusie met streekziekenhuis Eemland op 1 mei dit jaar, gevolgd door de naamsverandering in Meander Medisch Centrum op 7 juni 2002. Domineesdochter Geke van de Merwe-Wouters is een domineesdochter die geboren werd in Soest, haar jeugd in Dor drecht doorbracht en hier na Zon negloren haar verpleegstersoplei ding voltooide. In 1971 verhuisde zij met man en dochters naar Bra bant waar zij een jaar later als au todidact bij het Brabants Dagblad aan de slag ging. Zestien jaar schreef zij freelance voor deze en andere kranten. In 1988 werd zij fulltime redacteur bij het Nieuws blad voor het Land van Heusden en Altena. Vier jaar geleden kwam zij bij het Brabants Dagblad in dienst als regio-redacteur. Pneutax is haar vijfde boek. Eerdere titels van haar hand zijn 'Van huis uit', 'Buma kroniek', 'De oorlog leeft voort' en 'Soest onder vuur'. Het was prins Bernhard die op 4 mei 2001 het eerste exemplaar van dit oorlogsboek over Soest in ont vangst nam. In maart dit jaar leverde het we reldkundig maken van een Zonne glorenboek 550 spontane reacties op. Hierover zegt de schrijfster: 'De meeste mensen wilden hun hele verhaal aan mij kwijt en von den het jammer dat het boek al klaar was. Uren heb ik geluisterd naar oud-patiënten die emotioneel terugblikten op die ziekteperiode in hun leven en de fijne sfeer in Zonnegloren'. Revue Op feestelijke wijze wordt het boek Pneutax op vrijdag 12 juli, 75 jaar na de opening van Zonneglo ren, ten doop gehouden. Wethou der Bart Krol onthult om 12:00 uur een gedenkteken op het vroe gere Zonneglorenterrein aan de Soesterbergsestraat. Om 13:00 uur begint de presentatie van het boek in de Gildezaal van Museum Oud Soest. Hoofdbestanddeel van het programma is de revue '75 jaar Zonnegloren/Molendael' door ze ven oud-patiënten/verpleegsters, onder wie Geke van de Merwe- Wouters. De artsen H. Berghauser Pont jr., R. Buss en J. Glerum le veren een bijdrage aan deze revue. Burgemeester drs. J. Janssen van de gemeente Soest reikt vervolgens de eerste exemplaren uit en ver richt om 15:00 uur de opening van de gelijknamige expositie 'Pneu tax, over Zonnegloren/Molen dael'. 'Pneutax' telt 203 pagina's en er zijn maar liefst 368 foto's in opgenomen. Het boek is onder meer te bestellen bij uitgever Jan Joosse (06 22796637) en bij elke boekhandel (ISBN 90-76254-36- 2). Het boek kost 28.00. De tentoonstelling gaat 13 juli open voor het publiek, duurt tot en met 29 september, is tijdens weekeinden te bezoeken van 13:30 tot 17:00 uur en na telefonische afspraak (035 6023878) voor groepen vanaf tien personen. Het omslag van het boek, dat op 12 juli wordt gepresenteerd. ntedisch Gevraagd vaste bezorgers in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Im Koopavond bij Dl/WA Soest 5 juli 2002 CD-ROM CAS SPIJKERS van 11,50 voor2,50 THEEGLAS "ZACK" van 10,50 voor...,4,50 4 WIJNGLAZEN "IITTALA" MODEL VERNA van 30,00 voor22,50 3 TUINFAKKELS "VUURPOT" van 44,85 voor25,00 4 WEDGWOOD "SARAH'S GARDEN" van 46,80 voor29,50 KOOKBOEKSTANDAARD van 42,50 voor32,50 LE-CREUSET FONDUE van 84,50 voor50,00 DESIGN BARBEQUE SET "TOOLS" van 159,00 voor60,00 DREIZACK 3 DELIGE MESSENSET van 119,00 voor89,50 BARBECOOK R.V.S. BARBEQUE van 109,00 voor89,50 Een echt vlakke 100 Hz breedbeeld beeldbuis met daarvoor een aan twee zijden gecoat vlak anti-reflex scherm dat bijna alle storende reflectie absor beert, Een royaal 16:9 beeldscherm, elektronisch bioscoopgordijn, inge bouwde videorecorder en in combina tie met de actieve Bang Olufsen luidsprekers een indrukwekkend Dolby Digital* surroundsysteem Dat is de BeoVision Avant 32" RF, die u heel dichtbij het bioscooptheater in de huiskamer brengt. De op afstand draaiende voet zorgt ervoor dat de BeoVision geen domi nante plaats hoeft in te nemen in uw inteneur. Na inschakeling draait hij vanzelf naar de door u gewenste posi tie. De BeoVision Avant RF is leverbaar in een 70 cm (Dolby Digital® optioneel) en 81 cm versie. A LIFE LESS ORDINARY Burg. Grothestraat 9, Soest. Telefoon 035 601 03 44 BANG 6. OLUFSEN BANKETBAKKERIJ Voor tt zelf of voor een ander geef 't gebak met liefdé aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 Volgende week zit het er op voor Wil Buijtenhuis-Jansen, directeur van de Prof. J. Wate rinkschool. Vanaf 1959 is ze werkzaam geweest in het on derwijs in Soest. Op woensdag 17 juli is er een afscheidsrecep tie in de school aan de Smits- weg 40. Wil werd geboren in Alphen aan den Rijn, maar woont als sinds haar zesde in Soest. Ze is hier dus opgegroeid en bezocht de School met den Bijbel in Soestdijk bij meester Van de Flier, tegenwoor dig de Da Costaschool. Dat ze zelf ook in het onderwijs terecht zou komen was eigenlijk geen verras sing, want ze wilde van jongsaf voor de klas staan. Ze bezocht de christelijke kleuterkweek in Amersfoort en werd dan ook kleu terleidster - 'met hart en ziel', zo als ze benadrukt. Haar eerste baan - oktober 1959 - was bij 't Vmkennest, de kleuter school die aanvankelijk begon op de zolder van de Julianakerk en later onderdak kreeg op de hoek van de Nieuwstraat en de Vïnken- weg. Het gebouw is inmiddels ver dwenen. Toen ze trouwde moest ze haar vaste baan opzeggen. Dat was in die tijd gebruikelijk, maar ze viel van tijd tot tijd graag in en toen de kinderen groot waren werd ze hoofdleidster van de Fluitekruid- kleuterschool, die destijds overi gens in de Open Hof van start ging. In 1985 werd ze adjunct-di recteur van de Prof. J. Waterink school en een jaar later volgde ze het toenmalige hoofd, dhr. Van de Velde, op als directeur. En dat is ze tot op de dag van vandaag. Op het hoogtepunt 'Nee hoor, het is goed geweest,' antwoordt ze op de vraag of ze nu met bloedend hart vertrekt. 'Het is een beetje dubbel gevoel. Ik wilde niet stoppen, diep in m'n hart, maar nu mijn man ook met de vut is lijkt het me beter er ook een punt achter te zetten. Je kunt be ter stoppen als je het nog leuk vindt, geloof ik. Op het hoogte punt. En er zijn ook andere leuke dingen om te doen: reisjès maken, tuinieren...' Werken met kinderen - ze heeft dat altijd het aantrekkelijkste aspect van het onderwijs gevon den. 'Als ik het over mocht doen deed ik het weer, beslist! Kinderen zijn zo ontwapenend, ze staan nog open en het is leuk om ze wat te leren. Een kind volgen in zijn ont wikkeling, dat vind ik ongelooflijk boeiend.' Met de kleuters heeft ze heel gelukkige jaren beleefd, maar ook met de andere groepen heeft ze het later erg naar haar zin ge had. 'Elke groep heeft zo z'n beko ring...' Individuele aandacht voor elk kind vindt ze in elk geval heel belangrijk; vandaar dat ze zich la- Iedereen is komende vrijdag 5 juli - welkom bij Lizzily De coraties (zijdebloemen) aan de Beukenlaan 15A. Daar wordt ter gelegenheid van het tienja rig bestaan een 'open dag' ge houden. 9,64 11,19 12,73 14,28 15,83 17,37 18,92 20,47 22,02 23,56 25,11 Courant 3nt te worden betaald Uitsluitend geldig op deze avond zolang de voorraad strekt. Prijzen zijn "meeneemprijzen ensdag incl. BTW kei annex wijnkoperij, met o.a. meer dan 300 wijnen uit de hele wereld. In de drie daaropvolgende dagen was er een feestelijk 'open huisdat zeer druk bezocht werd. De reacties van het publiek zijn uiterst positief, aldus directeur Joost Mets, ondanks het feit dat de bedrijfs voering veranderd is en er o.a. geen levensmiddelen meer worden verkocht. De koffie theesalon is, even als het terras, nog volop aanwezig Onder grote belangstelling heeft vorige week woens agavond de officiële heropening plaatsgevonden van e - 136 jaar oude - winkel van de fa. Joh. Mets aan e Van Weedestraat. Dat gebeurde door de heer Car os Lopez van het beroemde Chileense wijnhuis Erra uriz, die speciaal voor de gelegenheid door een papie en 'toegangsdeur' stapte. De zaak is in de afgelopen eken omgebouwd tot een prachtige geschenkenwin- kook-en tafelcultuur kado en design Van Weedestraat 48 - Soest Ook vorig jaar organiseerde Lizzily een open dag, en dat is toen zo'n groot succes geworden dat Lizzy Maschewski en haar medewerkers besloten hebben dat evenement dit jaar te herhalen, met een extra feestelijk tintje vanwege het jubi leum van de zaak. Belangstellen den zijn vanaf 's morgens 10:00 tot 's avonds 21:00 uur van harte wel kom in de zaak, waar een zeer uit gebreid assortiment zijdebloemen te vinden is, zowel los materiaal als complete stukken, in allerlei vor men en kleuren: losse bloemen, bloemstukken - van klein tot groot - tuin- en baikonplanien, kransen, Zijdebloemen bomen, kamerplanten. Er zijn ook diverse aantrekkelijke aanbiedin gen. Iets bijzonders is dat in de fraaie tuin - waar de gasten welkom zijn voor koffie met iets lekkers of een ander feestelijk drankje - ditmaal ook 'échte' planten, kruiden en groenten verkrijgbaar zijn. Lizzy Maschewski, Diana de Jong en Marjan Pas staan klaar om de be zoekers te verwelkomen met ver rassende 'anders dan andere'-zij- debloemdecoraties. Met ingang van deze maand organiseert Dima, de bekende cadeau- en design zaak op het gebied van kook- en tafelcul tuur aan dc Van Weedestraat 48, elke eerste vrijdag van de maand een speciale thema- avond. De eerste komende vrijdag 5 juli wordt extra inte ressant door een aantal bijzon dere aanbiedingen. Dima speelt daarmee volgens di recteur Frans Dieleman in op het succes van de 'try-out' in mei, die veel belangstelling trok. Vrijdag aanstaande staat de koopavond vooral in het teken van de oprui ming, maar in de komende maan den zal het bijvoorbeeld gaan om onderwerpen als 'asperges' of de kersttafel, etc. Elke thema-avond duurt van 19:00 tot 21:00 uur en gaat vergezeld van een aantal spe ciale aanbiedingen en demonstra ties; bovendien staat er voor de bezoekers een hapje en een drank je klaar. Dima heeft eens kritisch naar de openingstijden gekeken en beslo ten voortaan af te zien van de ge bruikelijke vrijdagavond-openstel ling, behalve dan op de eerste vrij dag van de maand. De zaak is daarnaast geopend op maandag van 13:00 tot 17:30 uur, dinsdag t/ m vrijdag van 09:30 tot 17:30 uur en op zaterdag van 09:30 tot 17:00 uur. Als extra service kan er voortaan ook voor 's avonds een afspraak worden gemaakt. Wie een grote aanschaf overweegt of een cadeau- lijst wil samenstellen is ook buiten de normale winkcluren van harte welkom. Eén telefoontje (035- 6025388) en het wordt geregeld. ter ook heeft bezig gehouden met remedial teaching. Leuker 'Het onderwijs is beslist leuker ge worden,' zegt ze gedecideerd, te rugkijkend op haar loopbaan. 'Er zijn veel leukere methodes geko men, die de kinderen veel meer aanspreken. En dat geldt ook voor de computer, natuurlijk. Kinderen zijn niet wezenlijk anders dan vroeger, denk ik, al zijn ze wel een stuk mondiger. Maar wij houden hier op school wel van een beetje orde en regelmaat,' lacht ze. 'Ze móeten ook zo veel tegenwoordig, vind ik - ballet, sport, paardrijden, noem maar op - dus ze hebben het best druk.' Dat geldt omgekeerd ook voor de 'onderwijzers', zoals de leerkrach ten van Wil nog best genoemd mogen worden. 'Nee, ik heb geen last van opgebrand zijn. Ik vind dit werk echt hartstikke leuk, nog steeds ja. En het is ook goed om hard te werken, vind ik. Als direc teur heb je natuurlijk wel een he leboel te doen - de administratie en zo - maar dat heb ik nooit een bezwaar gevonden. Nu krijg ik wel wat meer tijd voor andere activitei ten, en daar kan ik ook van genie ten. Bovendien wonen onze kinde ren en kleinkinderen in Soest.' Wil Buijtenhuis-Jansen. Doe-mens Kinderen hebben haar hart; dat is altijd zo geweest en dat zal ook wel zo blijven. Ze laat een goeie school achter: leuke kinderen, fijne colle ga's. Ze is prima te spreken over het gebouw, zeker na de laatste aanpassingen en verbouwingen, al zou ook de tuin - als het omlig gende terrein die naam mag heb ben - naar haar mening wel een opknapbeurtje verdienen. Voor de rest kijkt ze met plezier terug op haar werkzame jaren in het chris telijk onderwijs, waar ze altijd van harte achter heeft gestaan. Van haar dan ook geen hoogdravende uitspraken of quasi-diepzinnighe- den, want ze is een nuchter mens, zonder kouwe drukte. 'Ach, ik ben niet zo'n prater,' verontschuldigt ze zich bijna. 'Ik ben meer een doe mens...' De laatste schoolweek staat bij de Prof. Waterinkschool in het teken van het afscheid van Wil Buijten huis. Er zijn diverse gelegenheden om haar uit te zwaaien, met name voor de leerlingen en hun ouders. Oud-leerlingen en andere belang stellenden zijn welkom tijdens de receptie op woensdagmiddag 17 juli, van 16:30 tot 17:30 uur, in de school aan de Smitsweg. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam is vorige week onze oud- plaatsgenote Janny F. Samsom ge promoveerd tot doctor in de (kinder)geneeskunde. De titel van haar proefschrift luidt: 'Muscle power in high-risk preterm infants; consequences for development', dat gaat over de ontwikkeling van de spierkracht bij te vroeg geboren kinderen. Janny Samsom volgde in Soest lager onderwijs aan de Groen van Prinstererschool, ge volgd door de HBS aan het Amersfoorts Corderius College. Ze woont tegenwoordig in Am stelveen en is werkzaam als neona toloog in het VU-ziekenhuis te Amsterdam. De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefóori (035) 6036000 Gevraagd vaste bezorgers in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 KERKSTRAAT 44 SOEST 035 - 6012175 IIIM TlT I 'iMfrffi .lift II -III I I II.. Maak nu extra voordelig kennis met onze kapsalon Hair Society in Soest, Als je samen met Je vriend of vriendin langskomt en je levert deze advertentie ir dan wordt één van /ttlfie gratis gewassen, geknipt en geföhnd! Maak dus snel een afspraak en laat je verwennen.

Soester Courant | 2002 | | pagina 7