Bakermat herdacht overleden collega's Soesterberg kreeg 165 jaar geleden z'n naam Nieuwe dienstregeling voor apotheken op Heuvelrug NVM Opening van logeerhuis op De Sterrenberg Transportheli's voor een deel aan de grond Wijk PAGINA 14 ;NSDAG 10 JULI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 15 Koninklijke Luchtmacht 89 jaar Ook Soesterbergers in 't weekend naar Zeist P.L. Galjart HUISARTS KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Dorp stond al vaak in de internationale schijnwerpers Huur avels te koop 'an Wijk mmEEom 035-6015050 Redactie-adres: Jan van SteendeJaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 •Wij staan hier op de bakermat van de Nederlandse Lucht vaart, de Vliegbasis Soester- berg, en herdenken in de ge noemde overledenen van het afgelopen jaar al die anderen die in de luchtvaart en lucht macht hun leven hebben verlo ren. Graag voor hen een mi nuut stilte'. De woorden van generaal Peter Berlijn, bevelhebber der Lucht strijdkrachten, galmden vorige >veck in de straffe wind over het grote plein voor het luchtmacht monument op de Vliegbasis Soesterberg. Het was de opening van de 89e verjaardag van de luchtmacht. Al in 1910 waren er luchtvaartactiviteiten op,de heide ten noorden van Soesterberg. De firma Verwey en Lugard schreef toen geschiedenis met de oprich ting van de 'Maatschappij voor Luchtvaart'. Drie jaar later, op 28 maart 1913, nam het Ministerie van Oorlog de failliet verklaarde maatschappij over voor 310.000 gulden en werd het bestemd voor de Luchtvaartafdeling (LVA) die op 1 juli van dat jaar werd opge richt. Nu, bijna honderd jaar later, ston den daar weer de luchtmachtmili tairen uit alle windrichtingen om dat feit te herdenken. Om tien uur stond een bus op het Dorpsplein om de belangstellende inwoners van Soesterberg een gratis vervoer aan te bieden. Slechts één dorpe ling was daarop afgekomen. Hij kreeg gezelschap door twee man nen uit Soest en één uit Baarn. Het dorp lijkt z'n belangstelling voor Sinds 1 januari 2001 regelt een groot aantal apotheken in het gebied van de Utrechtse Heu- .velrug de avond-, weekend- en nachtdienst gezamenlijk. Dat was noodzakelijk omdat door het toegenomen personeelste kort het niet meer mogelijk bleek om in meer apotheken tegelijk in de regio 's nachts een assistente beschikbaar te hou den. Het personeel kan im mers beter overdag ingezet worden dan 's nachts, wanneer het niet druk is. Ook 's avonds en 's nachts moeten noodzakelijke geneesmiddelen be schikbaar zijn. Het kan immers al tijd voorkomen dat iemand buiten de 'normale' uren onverwacht een dokter nodig heeft. Soms zijn er dan ook dringend geneesmiddelen nodig. Daarom zorgen apothekers ervoor dat de geneesmiddelen voorziening 24 uur per dag, 365 dagen per jaar doorgaat. Tot 20:00 uur kon men terecht bij de dienstdoende apotheek in de buurt of in het dorp. Na 20:00 uur was men aangewezen op een soms verder weg gelegen apotheek er gens in de regio. Daar konden in spoedeisende gevallen medicijnen afgehaald worden, eventueel na overleg met apotheker of apothe kersassistente. Sinds 1 juli is in het Diakonessen- huis Zeist (voorheen het Lorentz Ziekenhuis) de Centrale Apotheek Dienst (CAD) gevestigd nabij de CHD (Centrale Huisartsen Dienst) die al langer werkt vanuit deze locatie. De CAD heeft een beperkt assortiment dat in overleg met de huisartsen in de regio is samengesteld en is alleen bedoeld voor recepten die dezelfde avond of nacht door de dienstdoende arts of tandarts zijn voorgeschreven. Voor spoedgevallen dus. De CAD is 7 dagen per week ge opend vanaf 17:30 uur. Van maan dag tot en met vrijdag tot 8:30 uur 's ochtends, op zaterdag tot 10 uur 's ochtends en op zondag tot 12 uur 's middags. Op zaterdag tussen 10:00 uur en 17:30 uur en op zondag tussen 12:00 uur en 17:30 uur is er altijd één apotheek geopend in Zeist en één in de regio De Bilt/Bilthoven/ Den Dolder/Soesterberg. Men kan hier dan terecht voor spoedge vallen die zich overdag voordoen of minder spoedeisende recepten die toch in het weekend nodig zijn. Welke apotheek op zaterdag en zondag geopend is staat vermeld in de huis-aan-huisbladen en>op de kabelkrant. Wie buiten de norma le openingstijden de eigen apo theek belt, krijgt de benodigde in formatie via een antwoordappa raat. In elke apotheek is ook een dienstrooster verkrijgbaar. De CAD is te bereiken via de in gang van de polikliniek van het Diakonessenhuis in Zeist. Wie niet zelf naar de CAD kan komen maar wel dringend medicijnen no dig heeft die diezelfde avond of nacht zijn voorgeschreven, kan deze in overleg met de CAD thuis bezorgd krijgen. Aan de nieuwe regeling nemen de volgende apotheken deel: alle apo theken uit Bilthoven, De Bilt, Bun- nik, Den Dolder, Doorn, Drieber gen, Odijk, Soesterberg, Wijk bij Duurstede en Zeist en de apo theek van de huisartsen in Maarn. Alle artsen, tandartsen, verloskun digen en ziekenhuizen in bovenge noemde plaatsen zijn op de hoog te van de nieuwe regeling. Wie nog vragen heeft, kan deze in de eigen apotheek stellen. hen die de piaats groot hebben gemaakt en bekendheid over de hele wereld hebben gegeven, ver geten te zijn... Toch een zaak voor Soesterberg om over na te denken! Het was droog op de herdenkings dag, maar ook koud. Toch warm den de bezoekers zich aan het hele gebeuren; de komst van de vele burger- en militaire autoriteiten. Het vaandel met de vaandelwacht die in langzame pas veel indruk op allen maakte. De stem achter de bloembak die duidelijk aangaf wat er moest gebeuren. Staan, zitten, pet af en groeten. De man uit Baarn kreeg veel onbekende zaken van de Soesterbcrger te horen. De toespraak van de bevelhebber, sig naal taptoe, vlaggen halfstok, toe spraak luchtmachtaalmoezcnier, gebed luchtmachtpredikant, ko- raalmuziek van de .weer uitstekend spelende Luchtmacht kapel, de kranslegging en het Wilhelmus met als slot de défilé. Nee, geen fly- past van vliegtuigen. 'Vanwege meteorologische omstandigheden', galmde de stem achter de bloem bak. Terug in de bus was het even bijkomen. Ja,'het was koud maar ze waren warm geworden van de plechtigheid. Opvallend vonden ze het dragen van de sabel van de in gedeelde luchtmacht officieren. Het gaf net dat beetje extra. In Soesterberg reed de bus weer naar het Dorpsplein waar de Soester- berger, de twee Soesters en de Baarnaar met een handdruk af scheid van elkaar namen. 'Tot een volgende keer?' 'Zeker weten'. De praktijk is gesloten van 22 juli t/m 12 augustus De collega's nemen waar. Meer berichten over Soesterberg op pagina 13 Zaterdag 13 juli zondag 14 juli Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pr. P. van Hooijdonk; eucharistieviering; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; avondmaal World Outreach Church (info locatie: §8 0346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, §2030-6995952. Apotheek, zaterdag 10:00-17:30 en zondag 12:00-17:30 uur: Hessen Apotheek (De Bilt), Hessenweg 192, 83030-2200383. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 83352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Op de locatie Sterrenberg bij Abrona aan de Amersfoortse- weg wordt morgen een logeer huis geopend voor kinderen met een verstandelijke beper king. De voormalige pastorie 'Huis 58' is verbouwd voor de opvang van zes kinderen. De kinderen kunnen hier terecht voor logeren in de weekenden en schoolvakanties. Daarnaast is het huis iedere week open van woens dag op donderdag en een aantal midweken per jaar. De inrichting van het huis kon worden gereali seerd door een financiële gift van De Rotary Club Zeist. Deze schonk in april van dit jaar een bedrag van 11.500 aan het lo geerhuis. Het programma voor de opening smiddag ziet er als volgt uit. Om half vier worden de gasten ontvan gen. Directeur J. Boersma van de regio oost van Abrona houdt ver volgens een toespraak, gevolgd door mevrouw C. Peters. Zij spreekt namens de Rotary Club Zeist, die het mogelijk maakte het logeerhuis op te zetten. Het offi ciële gedeelte wordt afgesloten met de symbolische opening van Huis 58 door het team van Abrona. Omstreeks vier uur begint de af sluitende receptie en is er de mo gelijkheid het logeerhuis te bezich tigen. aand woonhuis van 750 m3. ommerrijk gelegen tussen de aande bebouwing, nt is de artikel 19 procedure in de eindfase. ïrijs 425.000,- k.k. llieklaan 58d - bouwkavel I makelaar mee. na Met een NVM-makeJaar koop je zonder zorgen. De inzetbaarheid van de heli kopters van de Koninklijke Luchtmacht ligt op het ogen blik beneden de vastgestelde norm. Van de Chinook 13 en de Cougar 17, die op de vlieg basis Soesterberg zijn gestatio neerd, zou 60 procent direct in zetbaar moeten zijn. Op dit ogenblik ligt de inzetbaarheid van de Chinook op 45 en van de Cougar op 47 procent. De Bolkow is op het ogenblik slechts voor 50 procent inzetbaar. De enige helikopter die boven het streefgetal van 60 uitkomt, is de Apache. Van de twintig stuks zijn er op het ogenblik direct twaalf in zetbaar ondanks het feit dat er nog altijd enkele Apaches op Fort Hood in de Verenigde Staten zijn gestationeerd. Volgens een woord voerder van de luchtmacht laat de aanlevering van de bestelde extra reserveonderdelen lang op zich wachten. Verder heeft de luchtmacht nog altijd te kampen met een tekort aan goed geschoold personeel bin nen de vakgebieden avionica en vliegtuigonderhoud. Naast inten sieve wervings- en opleidingsin spanningen heeft de luchtmacht twintig specialisten extern inge huurd. De luchtmacht beschikt over kwa litatief zeer hoogwaardige trans- Dort- en gevechtshelikopters die zowel bij dag als bij nacht kunnen worden ingezet. Door de vele uit- Van de Chinook ligt de inzet baarheid momenteel op 45 procent. Foto: Pol de Soeten zendingen in de afgelopen jaren en de relatief kleine aantallen heli kopters is er een groot beslag ge legd op de heli's en het uitgezon den personeel. Daardoor dient aan de toestellen veel extra onderhoud te worden uitgevoerd. In 2002 is tot op heden ruim 80 procent van de tot nu toe geplande vlieguren van de Chinook en Cougar uitge voerd. Behalve de luchtmacht heeft ook de Koninklijke Marine met een technisch probleem te kampen. Uit voorzorg worden de 21 Lynx-heli kopters aan de grond gehouden. Hierdoor zijn de vliegoperaties tij delijk opgeschort. Bij een techni sche controle van het aandrijfge- deelte van de staartrotor zijn afwij kingen geconstateerd. De marine beschikt sinds 1976 over de heli kopters die opereren vanaf De Kooy in Den Helder en vanaf de marineschepen. Buiten de specifie ke taak van onderzeebootbestrij- ding worden zij onder meer inge zet voor kustwachttakcn en opspo- rings- en reddingsdiensten op de Noordzee en in de Nederlandse kustwateren. Deze laatste taak zal door de luchtmacht en de Duitse en Belgische marine worden waar genomen. De marine hoopt dat enkele van haar helikopters vrijdag tot en met zondag tijdens de natio nale vlootdagen weer kunnen wor den ingezet. De Europese rondvlucht in 1911. Het vliegterrein te Soesterberg. Di rectiegebouw met hangaars en rechts ervan ae start- en landings baan, gezien uit het restaurant. Bron: Eemland Pers 3 winkelruimte op toplocatie :entrum "Hartje-Zuid", i/ering eind 2002) otaal 107 m2 Horeca/Dienstverlening lel onder voorbehoud) 100,- (exclusief b.t.w.) per jaar 3H Wijk 035-6015050 'en Blieklaan/Eiaendomwea tie tegen de bossen gelegen ca. 585 m2 voor het realiseren berg trokken. Hun drijfveer was het onbedwingbare verlangen naar zelfstandigheid. Ook de heersende armoede speelde een rol. Op de hei trof men een rijke wild stand aan. Ónder de nieuwe bewo ners zaten dan ook nogal wat stro pers. De meer rechtschapen burger oefende de bijenteelt uit, waarvoor de hei een uitgelezen stek was, ter wijl anderen zich als kleine zelf standigen ontplooiden door 'aan huis' een bezembinderij te begin nen. Per slot van rekening lagen de hiervoor benodigde materialen let terlijk voor de deur. Pastoor Langzamerhand veranderde de si tuatie op de hei, zoals beschreven in het boek 'De heks van de Amersfoorter Berg' van één van Soesterbergs meest bekende inwo ners, H.A. Banning. (Naar hem is de Banningstraat genoemd). Dc plaggenhutten maakten plaats voor eenvoudige boerenwoninkjes. Kort nadat Soesterberg bij Koninklijk Besluit z'n naam had gekregen, deed L. Rademaker als eerste pas toor zijn intrede. Hij heeft een niet te onderschatten bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van het dorp. Zo kwam de kerk tot stand en zorgde hij voor verbetering van het onderwijs. De grootste sprong voorwaarts maakte Soesterberg door de in richting van een deel van het hei degebied als vlieghei. Op 16 april 1913 tekende de toenmalige konin gin Wilhelmina het Koninklijk Be sluit nr. 29. Het bekrachtigde de oprichting van de Luchtvaart Af- deeling (LVA) op de door de Staat der Nederlanden gekochte vlieg hei. Die was overigens al sinds 1910 als vliegterrein in gebruik. Frits Koolhoven schreef er op Tweede Paasdag 1911 geschiedenis door op Soesterberg de eerste vlucht in ons land uit te voeren met de door hemzelf gebouwde Heidevogel. In hetzelfde jaar kreeg Soesterberg een nog grotere ver maardheid in. de wereld doordat het was opgenomen in de route van de eerste Europese rond vlucht. Door de komst van de LVA en ook het opheffen van het isolement door de komst van openbaar ver voer breidde Soesterberg zich sterk uit. Van 300 inwoners in 1900 tot 2.300 in 1940 en zo'n 6.000 nu. Dit aantal is al tientallen jaren vrij stabiel door het ontbreken van uit breidingsmogelijkheden. Uitgere kend de vliegbasis, waaraan het dorp z'n ontwikkeling te danken heeft, heeft door de geluidsnormen die er gelden de rem op de groei van het dorp strak aangetrokken. Soesterberg is nog steeds bekend in het land. Het had ooit het tot in het buitenland bekende vliegtui genrestaurant Avio Resto binnen z'n grenzen, de circusacademie van Toni Boltini in het afgebrande Huis ten Halve aan de Rademaker straat. Nu is het Militaire Lucht vaart Museum een trekpleister. Veertig jaar lang zorgde een Ame rikaans squadron op Soesterberg voor bedrijvigheid. Het proces te gen Libische terroristen op het Kamp van Zeist zette Soesterberg voor de zoveelste keer in de schijn werpers en recent nog de inrichting van het voormalig Scottish Court als gevangenis voor bolletjesslik- In 1915 brachten de ministers Bosboom Oorlogen Rambonnet Marineresp., links en rechts naast mevrouw Walaardt Sacré, een bezoek aan Soesterberg. Bron: Eemland Pers kers. Kortom, wat er sinds de officiële naamgeving in 1837 ook allemaal in Soesterberg is veranderd, in ie der geval niet de 'kunst' om nog steeds door de meest uiteenlopen de gebeurtenissen de internationa le pers te halen. Al zal het 165-ja- rig bestaan van het dorp buiten de media blijven. Waarschijnlijk zal op 18 juli alleen die ene vlag aan die 'verjaardag' herinneren! Bron: Eemland Pers Een hoogtepunt in Soesterberg was in 1929 het in gebruik nemen van de openbare lagere school (nu Wethouder De Haattschool). In het midden, geflankeerd door beide wethouders, burgemeester Deketh. ,000,-k.k. -appartement /loeren stucwanden 5rzorgduit! e aan de rand van Soest tegen i/veilanden gelegen wordt een ;eel van 1.845 m2 gesplitst in s voor het bouwen van twee voningen. Bouwkavel 1 van voor het realiseren van een staand woonhuis, jssen de bestaande bebouwing, loopt de artikel 19 procedure. prijs 590.000,- k.k. 3lieklaan 58d - bouwkavel II HUIS KOPEN? Neem je eigen Is volgende week donderdag aan de gemeentelijke vlaggen mast bij het luchtvaartmonu- nient De Vleugel op de hoek Kanipweg-Banningstraat de vlag wappert, zal bijna ieder een zich afvragen wat dit te be tekenen heeft. Het antwoord is simpel: het is de 165e verjaar dag van Soesterberg. Bij Ko ninklijk Besluit van 18 juli 1837 werd officieel vastgesteld dat het uitgestrekte heidege bied ten zuiden van Soest voortaan de naam Soesterberg zou dragen. Van bewoning van dit deel van de gemeente, dat voor de officiële naamgeving bekend stond als De Heybcrg, (Op) Den Bergh of de Amersfoortse Berg, is al sinds omstreeks 1700 sprake geweest, zo e aan de rand van Soest tegen weilanden gelegen wordt een -eel van 1.845 m2 gesplitst in s voor het bouwen van twee woningen. Bouwkavel 2 van voor het realiseren van een istaand woonhuis, ussen de bestaande bebouwing, t loopt de artikel 19 procedure. prijs 565.000,- k.k. blijkt uit doop-, rouw- en trouw boeken (en in feite dus het eerste 'adresboek' van de gemeente) die door de pastoor van Soest werden bijgehouden. Een ernstig verzuim bij de officiële naamgeving was, dat de grenzen van het gebied niet precies werden vastgelegd. Dit is later een aantal keren de oorzaak van grote grensconflicten geweest tussen Soest, Amersfoort en Zeist, bijvoorbeeld over de plaatsing van bijenkorven en het afplaggen van de heide. Men moet zich geen grote voor stelling maken van een echte ne derzetting in de achttiende eeuw. Hier en daar stond een hut van heideplaggen. Verder was het ge bied niet meer dan een grote paarsgekleurde kale vlakte. Pas veel later breidde het aantal hutten op de hei zich uit toen steeds meer inwoners van Soest, hoofdzakelijk kleine (hei)boeren, de 'hoofd plaats' verlieten en over de Hei- Bron: Eemland Pers Huize Nellestein, op de plaats waar nu de kazerne van de Konink lijke Marechaussee staat, was in 1920 de startplaats van een rally voor auto 's en motoren.

Soester Courant | 2002 | | pagina 15