Nieuwe commandant voor vliegbasis 1 Zon en regen bij Soesterberg Open sau sh!' Containers naar de Kampweg i,75 vloer bedekking WIE ANDERS! clamekrant t Concert British Columbia Boys Choir verschoven! Extra vakantievoordeel 2e artikel voor slechts deze aanbieding is geldig vanaf wo, 1717 t/m za, 20/7 Kijkje achter schermen Dierenpark Amersfoort Generaal De Jong chef Tactische Luchtmacht PAGINA 12 sselen I 60 ■l dzak I 50 *1 'ij gesloten jgustus en Ijlt WOENSDAG 17 JULI 2002 Lorraine naar Den Haag, Ten Haaf opvolger 1 KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Beter zicht bij Plesmanstaete Zaterdag in Caroluskerk m.u.v. de nieuwe collectie Bromnierbotsing Viering Cenakel op televisie Muziek in Utrecht Uniek tijdens de zomeravonden: Klachten bezorging Meningen j van lezers! Soesterberg 165 jaar? loisyweg 30 ncom- ifortabel e locatie plex van Je keuze stijlvolle in totaal- jnwensen apparte- >f kijk op ARS 7 BK ZEIST .75 77 18 BIJ WASIEL STEITNER WASIEL STEITNER S L A A P S T 00 tO TAPIJT t. A N G B Hllivsa 3 Soest, t.o. REMU-TeL 035-G019600 rkrijgbaar P SOESTERBERGSE „COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Sinds maandag heeft de vlieg- sis Soesterberg een nieuwe commandant. De kolonel-vlie- ierCJ.(Chris) Lorraine droeg |)p die dag het commando over jan kolonel-vlieger T.H.W. (Theo) ten HaafDe ceremo- uie vond plaats op Soesterberg, ien overstaan van het personeel jan de vliegbasis, personeel )3n het Militair Luchtvaart Terrein Deelen en genodigden. \ls afsluiting van de ceremo nie werd er een fly-pass gehou den. De scheidende commandant vlieg basis Soesterberg is overgeplaatst naar het hoofdkwartier van de Koninklijke Luchtmacht aan de' Binckhorstlaan in Den Haag, waar tij de functie van Hoofd Afdeling Helikopter Operatiën gaat vervul len. Kolonel Lorraine blijft samen I# De scheidende commandant op Soesterberg, kolonel-vlieger Chris 'Lorraine. Foto Koainklijke Luchtmacht met zijn gezin in Soesterberg wo nen. De nieuwe commandant Ten Haaf (43) is sinds 1978 in dienst van de Koninklijke Luchtmacht. Na zijn militaire opleiding volgde hij een opleiding tot vlieger in Nederland en in Fort Rucker in Amerika. In 1980 kreeg hij z'n wings en werd gestationeerd bij het 298 squadron op Soesterberg, waar hij de Al- ouette Ill-helikopter vloog. In 1983 werd hij instructeur bij het 300 squadron op Deelen. Van 1985 tot 1988 maakte Ten Haaf deel uit van het befaamde helikop ter-demonstratieteam The Gras shoppers, waarvan ruim twee jaar als teamleider. Met zijn team won hij in 1987 in Engeland twee be langrijke prijzen. In 1988 werd hij instructeur in België. In 1991 kwam hij in Neder- Jand terug! Hij werd verbindings officier bij onder meer de Neder landse Luchtmobiele Brigade, ver bleef in 1994 voor een korte perio de in Bosnië en werd in 1996 be noemd tot commandant van het 301 squadron, het eerst binnen de Nederlandse luchtmacht dat met de Apache-helikopter werd uitge rust. Zijn opleiding op dit toestel volgde hij in Fort Rucker en Fort Hood in Amerika. Na een aantal functiewisselingen werd kolonel Ten Haaf in decem ber 1998 bij het begin van de Ko- sovo-crisis gestationeerd in de vroegere Joegoslavische republiek Macedonië. Gedurende de Kos- ovo-crisis was hij plaatsvervangend commandant van het gecombi neerde operationele helikoptercen trum en plaatsvervangend verte genwoordiger van de Nederlandse Luchtmacht. In april 1999 werd hij Zaterdag 20 juli zondag 21 juli Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 10:30 pr. H. Goddijn; eucharistieviering; herenkoor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 10:00 prs. Ben Verberne en Peter Henneman; Quintessence Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 C.J. Droger World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 88030-6995952. Apotheek, zaterdag 10:00-17:30 en zondag 12:00-17:30 uur: Apotheek Planetenbaan (Bilthoven), Planetenbaan 3, 882281415. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. overgeplaatst naar Albanië, drie maanden later keerde hij naar Ne derland terug_voor een functie bij de luchtmachtstaf. In mei 2001 werd hij hoofd helikopteroperaties van de Tactische Luchtstrijdkrach ten en sinds maandag is hij dus commandant op Soesterberg. Kolonel Ten Haaf is getrouwd en heeft drie kinderen. Het gezin De nieuwe commandant van de vliegbasis Soesterberg, kolonel vlieger Theo ten Haaf. Foto Koninklijke Luchtmacht woont m "Hoevelaken. Hobby's van Ten Haaf zijn de historie van de Tweede Wereldoorlog, met name van de luchtvaart, wijnen en zeilvliegen. De gemeente zal binnenkort twee van de vijf afvalcontainers die langs aan de Buys Ballot laan in Soesterberg staan, ver plaatsen naar de Kampweg ter hoogte van het Casino. Dit be sluit is genomen naar aanlei ding van een verzoek van bewo ners van het appartementen complex Plesmanstaete aan de Buys Ballotlaan. De uitrit van Plesmanstaete ligt pal achter de afvalcontainers zodat er bij het uitrijden geen zicht naar rechts is. De verplaatsing is volgens de gemeente tijdelijk, in afwach ting van een ondergrondse oplos sing aan de Buys Ballotlaan. Op de Buys Ballotlaan staan vijf afvalcontainers voor resp. glas, papier en textiel. Ze zijn er destijds neergezet met het oog op het win kelcentrum, Veel ruimte op open baar terrein was er niet, maar de plek nabij de Hoeksteen-kerk was redelijk acceptabel. Dit verander de door de bouw van het apparte mentencomplex Plesmanstaete. De uitrit hiervan ligt direct naast de containerplaats. Bij het verlaten van de uitrit heeft men onvoldoen de zicht naar rechts. De meest wenselijke oplossing is het aanbrengen van ondergrondse containers aan de Buys Ballotlaan. Dan is het uitzichtprobleem opge lost. Bovendien blijft de combina tie met het winkelcentrum gehand haafd. Mede door de kosten die hieraan verbonden zijn, is deze oplossing op korte termijn echter niet haalbaar. Om de bewoners van de Plesman staete toch tegemoet te komen, heeft het college van burgemeester en wethouders besloten tijdelijk twee van de vijf containers te ver- naar de Kampweg ter hoogte van het Casino. Hier is in $e berm net ten noorden van de bushalte voldoende ruimte om de containers op te stellen. Deze plek ligt voor veel Soesterbergers 'goed op de route'. De containers kun nen er goed worden geledigd. Ver der zijn er geen bijzondere inrich tingsmaatregelen nodig. Ten slot te is de afstand tot de woningen dermate groot en zijn de tuinen zo _diep, dat hier nauwelijks overlast zal ontstaan. In tegenstelling tot eerdere be richten zal het concert van het British Columbia Boys Choir in Soesterberg niet plaatsvin den op vrijdagavond 19 juli maar op zaterdagavond 20 juli in de Caroluskerk. De concerten die het Canadese jongenskoor de afgelopen tien da gen in Nederland heeft gegeven waren een groot succes. Het zeer gevarieerde programma met gewiK de muziek, wereldse muziek van belangrijke componisten als o.m. Grieg, Bruckner en Josquin des Pres, alsmede volksmuziek uit de USA en Afrika, werd door talrij ke bezoekers in Zutphen, Ede, Middelburg, Woerden en Naarden zeer gewaardeerd. De afsluiting van de tournee vindt dus komende zaterdagavond plaats in de Carolus Borromeuskerk aan de Rademakerstraat. Aanvang: 20:15 uur. Entree: 10,00; kinde ren tot 12 jaar/CJP/65+: 7,50. I Euro WOMENSWEAR Soesterbergsestraat 49a - Soest /Tel. 035 - 602 35 84 Leusderweg 198 - Amersfoort/ Tel. 033 - 476 68 92 Op de Amersfoortsestraat vond maandagmiddag een aanrijding tussen twee bromfietsbestuurders plaats. Omstreeks 17:10 uur reed daar een 20-jarige man uit Amers foort met een 17-jarige passagier uit Den Haag met zijn bromfiets vanuit de richting Amersfoort. Uit tegenovergestelde richting kwam een 19-jarige vrouw uit Amers foort met haar bromfiets. Toen ze elkaar wilden passeren hield ver moedelijk de man onvoldoende rechts, waardoor de bromfietsen elkaar raakten. Zowel de bestuur der als zijn passagier moesten ter plaatse worden behandeld wegens beenletsel. Zondag 21 juli is er weer een eu charistieviering vanuit het Cenakel te Soesterberg. Deze viering begint ,om 10:00 uur. Voorgangers zijn de pastores Peter Denneman en Ben Verberne. De zang wordt verzorgd door Quintessence uit Hilversum o.l.v. Paul Snoek. Zaterdag 20 juli, Domkerk: orgel concert door Ko Zwanenburg, met Preludium en fuga in h-moll (BWV 544) van J.S. Bach, Sona te IV van F. Mendelssohn en Praludium en Fuga over Bach van F. Liszt. Aanvang: 15:30 uur. Toe gang vrij. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 88 0900-8844; alarmnummer; 881.1.2. Vrijwiliigershulp Centraal Meldpunt Vrijwiliigershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88 035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, S 351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88 352391. Grof vuil, 88 035-6093666. Deze zomer is Dierenpark Amersfoort tot en met 24 au gustus elke vrijdag en zaterdag avond tot 21:00 uur geopend. Tijdens déze speciale avond openstellingen krijgen gasten de unieke kans om een kijkje te nemen achter de schermen bij verschillende dierverblijven en om de dieren naar bed te bren gen. Tijdens de zomeravonden krijgen gasten de uitzonderlijke kans om tussen 17:00 en 20:00 uur een kijkje te nemen achter de scher men bij verschillende dierverblij ven. Bijvoorbeeld in de 'Chimpen- keuken'. Terwijl de dierverzorger de speciale maaltijd klaarmaakt en hierover vertelt, zien de gasten hoe de Chimpansees bedden van stro opmaken. Tussen 20:00 en 21:00 uur wensen gasten allerlei dieren, zoals de giraffen, olifanten en neushoorns welterusten. Terwijl de slaperige dieren zich voor de stal len verzamelen, treffen dierverzor- gers de laatste voorbereidingen voor de nacht en vertellen zij dier verhalen en persoonlijke anekdo tes voor het slapengaan. Dineren bij de dieren Speciaal voor gasten die tijdens de avondopenstellingen een bezoek brengen aan Dierenpark Amers foort én willen 'dineren bij de die ren' is er het voordelige Zomera vondpakket voor slechts 22,50 (kinderen t/m 9 jaar 20,50). Abonnementhouders betalen 17,00 (kinderen t/m 9 jaar 15,00). Het zomeravondpakket bestaat onder meer uit toegang tot het dierenpark vanaf 16:00 uur, een aperitief in één van de Park restaurants, een oyerheerlijk In disch buffet in Parkrestaurant de Olifant en een ijsje. Daarnaast zijn er allerlei activiteiten in het park die alleen tijdens deze avondopen stellingen te beleven zijn. Reserve ren bij de Gastenservice is ge wenst: 88(033) 4227100. Speciale toegangsprijs Voor de gasten die tijdens de avondopenstellingen na 16:00 uur een bezoek willen brengen aan het dierenpark, maar géén gebruik wil len maken van het aperitief, het Indische buffet en het ijsje, is er een spéciale toegangsprijs van slechts 8,00 (normaal 14,00). Op de vliegbasis Soesterberg heeft generaal-majoor Frank- lin Oliemans (55) zijn functie als commandant Tactische Luchtmacht overgedragen aan generaal-majoor Hans de Jong (49). De nieuwe commandant Tactische Luchtmacht begon zijn militaire loopbaan in 1971 aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda, waarna hij tussen 1975 en 1978 in Cana da de opleiding volgde tot jachtvlieger. Hierna vervulde hij verschillende functies op de vliegbases Volkel en Leeuwarden. In 1989 werd hij op de Luchtmachtstaf in Den Haag geplaatst. Van 1993 tot 1995 was hij commandant van de vliegbasis Gilze-Rijen. Na Gilze-Rijen werd de Jong wederom op de Lucht machtstaf in Den Haag geplaatst in de functie van sous-chef Beleids- en Planintegratie. De scheidende commandant, ge neraal-majoor Oliemans, bedank te het luchtmachtpersoneel voor het vertrouwen en de geleverde prestaties. Daarbij doelde hij onder meer op de inzet van het personeel zowel in het binnen- als in het bui tenland. Oliemans verliet de lucht macht met leeftijdsontslag. Generaal De Jong zei er trots op te zijn leiding te gaan geven aan de operationele eenheden binnen de luchtmacht. In zijn toespraak bena drukte hij dat in zijn ogen kwali teit, taakopdrachten, leiderschap en discipline van belang zijn: 'Wij dienen allen vaklui te zijn. Daar staan we voor en daar zijn wij trots op.' Hij aanvaardde zijn nieuwe functie door de vlag van de Tactische Luchtmacht over te nemen uit handen van generaal Oliemans. De Generaal-majoor Oliemans rechtsdraagt het commando over de Tactische Luchtmacht over aan generaal-majoor De Jong (links). Foto: Pol de Soeten plechtigheid op de 'bakermat' van de militaire luchtvaart in Neder land werd afgesloten met een fly- pass van helikopters en transport vliegtuigen. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachten- nummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat num mer kan op woensdag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Cou rant op donderdag nabe zorgd. Het Open tennistoernooi van Lawn Tennisvereniging (LTV) Soesterberg is afgelopen week end van start gegaan en draait op volle toeren. Er hebben zich zeer veel deelnemers inge schreven uit de wijde omtrek van Soesterberg. Een aantal deelnemers moest zelfs teleur gesteld worden omdat het maximum aantal te spelen par tijen werd bereikt. Op zaterdag en zondag is al een groot aantal partijen gespeeld. Za terdagmiddag had de organisatie te kampen met een paar forse regen buien waardoor enkele partijen moesten worden doorgeschoven. Gedurende de zondag werd het weer steeds mooier. De toeschou wers konden niet alleen genieten van mooie en spannende tennis wedstrijden, maar ook van een aangenaam zonnetje. De hele week zullen er iedere avond vanaf 17:3Q uur tenniswed strijden te zien zijn op het tennis park aan de Kerklaan. Voor de in nerlijke mens wordt goed gezorgd. Iedere avond zullen er maaltijden geserveerd worden zodat de toe schouwers niets hoeven te missen en de spelers zich optimaal kunnen prepareren. De finales zullen zon dag vanaf 11:00 tot ongeveer 17:00 uur gespeeld worden. Aanstaande vrijdag is de feest avond die zal plaatsvinden in de stijl van de jaren zeventig en tach tig. De kantine is al helemaal om getoverd to/een disco uit die tijd, compieet met glitterbollen. Het zal niemand verbazen dat als kleding advies glitter en glamour is meege-~ geven. Belangstellenden zijn welkom op het park aan de Kerklaan in Soesterberg. Overzicht van de banen tijdens het tennistoernooi van de LTV Soesterberg in het sportpark Kerk laan. Foto: Eemland Pers In de Soester Courant van 10 juli jl. las ik het artikel 'Soesterberg kreeg 165 jaar geleden zijn naam'. Interessant en die prachtige plaat jes erbij, toch moet ik enkele kant tekeningen plaatsen. Uitsluitend opbouwend bedoeld natuurlijk. Het is nl. de vraag of wij 1837 mogen blijven zien als het geboor tejaar van Soesterberg. In het ex tract uit het Register der Besluiten van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 12 juli 1818 wordt aan den Schout van Soest (Gerrit van Steijn van Hensbroek) desge vraagd geantwoord, dat 'het uit graven van steenen door die van Amersfoort uit de zogenaamde Zoesterberg' al zo lang stilzwijgend is gedoogd, dat 'Keijen uit de Zoesterberg te graven en dus het regt om zulks te beletten is ver jaard .geworden' etc. Hier wordt Soesterberg dus twee maal genoemd in een officieel stuk uit 1818. Ook al zou men niette min willen blijven vasthouden aan het K.B. (Koninklijk Besluit) uit 1837, dan is de werkelijke datum niet 18 juli 1837, maar 12 juli 1837. De in de Soester Courant aangekondigde vlag donderdag 18 juli a.s. op de hoek Kampweg/ Banningstraat wappert dus dan ook 6 dagen te laat. Maar er is meer. Het is niet zo, dat bij K.B. van 12 juni 1837 de naam Soesterberg werd vastgesteld, maar er werd bij K.B. toestemming ver leend tot de oprichting van 'eene Roomsch Katholijke gemeente', compleet met kerkgebouw en pas torie op eigen kosten en een jaar wedde van f. 600.= uit 's Rijks Kas. Wel wordt in dit officieel stuk uit 1837 de naam Soesterberg en kele keren genoemd, maar dat ge beurde ook in het officiële docu ment uit 1818. Rademaker zelf telt omtrent 1837 in een straal van 20 minuten lopen rond de in aanbouw zijnde kerk 237 katholieken en 36 protestanten. Over andersdenken den heeft hij het in dit verband niet. Conclusie zou daarom moe ten zijn, dat feitelijk 1837 als ge boortejaar voor de R.K. Parochie te Soesterberg geldt en daarom van zeer grote betekenis was voor de katholieke Soesterbergers van die tijd, terwijl vanaf 1818 officieel de naamgeving Zoesterberg dateert, geldig voor alle bewoners van dit toen nog ruige gebied. De begrenzing van de R.K. Paro chie kwam niet overeen met de gemeentelijke (profane) begren zing. Grensconflicten tussen Soest, Amersfoort en Zeist over plaatsing van bijenkorven, afplaggen van heide, uitgraven van keien, e.d. waren van profane aard en hielden geen verband met de parochie grenzen, zoals abusievelijk in uw krant wordt gesteld. Wel waren er 'grensconflicten' tussen vooral de parochies Soest (pastoor Steen- hoff) en Soesterberg (pastoor Rademaker), maar die hadden dan betrekking op bevoegdheden om trent doop, eerste communie, trouw, rouw, etc., waaraan kosten en (vooral) opbrengsten waren ver bonden. Ten slotte mag ik u verwijzen naar het artikel 'Pastoor Rademaker' in het tijdschrift van de Historische Vereniging Soest, 'Van Zoys tot Soest', 22e jaargang nr. 4, voorjaar 2002. Jan Menne te Soest, 13-7-02

Soester Courant | 2002 | | pagina 13