mma Hoge opkomst (87%) tijdens eerste deel vaccinatiecampagne Eemland Visser HAIRSOCIETY 2=1 AKTIE Stickeractie 30-km van start in Soest-Zuid fifiTcT» Provincie zoekt 1200 extra opvangplaatsen AINER- 4GER €15. ACTUEEL Mdr<tpixvan Zijp Waterschap maakt nieuw Waterbeheersplan Jan Postema's Baltische reis (2) PAGINA 2 WOENSDAG 17 JULI 2002 SOESTER COURANT "ORTINGJ BRASSERIE KEUZEMENU Geen subsidie voor jubilerende Soester Kring schoonmaakster Onder invloed Witgoed specialis Service voor alle merken PAGINA 3 Voor permanente opvang asielzoekers m Subsidie voor proef Heideweg en Bartolottilaan Op reces Wie vergelijkt leest de Soester Courant jighoudt met il. Levering van •ansport, n op Recycling en recycling computer ïers ten ail: .tammerbv.nl ..FfflsW U kunt een keuze maken uit een voorgerecht, hoofdgerecht en nagerecht 19,15 Salade van Italiaanse pasta met garnalen en krab Runderzalm met dille Gazpacho (koude tomatensoep) Gegrilde zalm met dragonsaus Lamsbiefstuk met roze peperkorrels Coq au vin Verse vijgen met rode wijn sabajon Rood fruit granité Koffie of thee met bonbon Onze vakantiesluiting is dit jaar van zondag 21 juli tot en met zondag 4 augustus Op maandag menu inclusief glas wijn en koffie (niet op feestdagen) Brasserie '"ester 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl De Soester Kring - de culturele organisatie die frequent en met veel succes lezingen en activiteiten in Soest organiseert - krijgt van de gemeente geen subsidie om het tienjarig jubileum luister bij te zet ten. Het bestuur had het College van B. en W. gevraagd om een fi nanciële bijdrage. Er is weliswaar een speciaal cultureel programma op 2 oktober, maar in de aanvraag heeft het bestuur om een bijdrage voor het hele programma van 2002 verzocht. 'De aanvraag is dus niet voor het organiseren van éénmalige activi teiten in het kader van het lustrum, maar structureel,' hebben de amb tenaren ten raadhuize bedacht, 'want het culturele programma wordt elk jaar opnieuw georgani seerd'. En ja... structurele subsidie moet jaarlijks voor 1 april van het voorafgaande jaar worden aange vraagd! De aanvraag had dan ook al lang binnen moeten zijn, en dus wordt het verzoek wegens 'termijn overschrijding' niet in behandeling genomen. Eet Villa ♦Van Den Brink* 122 J 3768 EL Soest Telefoon 035 - 601 27 06 Telefax 035 - 601 97 18 Internet: www.eetvilla.nl E-mail vdbrink@eetvilla.nl Gevraagd per direct Voor zaterdag en zondag 2,5 uur per dag min. leeftijd 18 jaar. Bel of e-mail naar Stephan Ott Vorige week donderdagochtend werd een automobilist aangehou den omdat hij te veel gedronken had. Agenten zagen de man om streeks 00:30 uur rijden over de Amsterdamsestraatweg en contro leerden hem. De 54-jarige Soester bleek te veel gedronken te hebben en blies op het bureau 1.40 promil le. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en er werd proces-verbaal opge maakt. Twintig minuten later za gen agenten een 41-jarige automo bilist uit Soest rijden over de Am sterdamsestraatweg. Ook hij bleek te veel gedronken te hebben en blies 0.95 promille. Tegen hem werd eveneens proces-verbaal op gemaakt. SOEST Eigen technische dienst met 24-aur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 De GGD Eemland is zeer te vreden over het verloop van de grootschalige vac cinatiecampagne tegen Menin- gokokken C waarvan vorige week het eerste deel werd afge rond. In de Eemland-gemeen- ten werden 36.809 kinderen in de leeftijden 14 maanden tot en met 5 jaar en 15 tot en met 18 jaar uitgenodigd voor de gratis prik. Het vaccineren gebeurde in een sporthal in de gemeenten Eemnes, Woudenberg, Bunschoten, Baarn, Soest, Amersfoort, Nijkerk en Leusden. Uiteindelijk werden er in totaal 32.000 vaccinaties gegeven, dwz. 87% van het aantal oproe pen. Degenen die door omstandig heden de prik gemist hebben kun nen contact opnemen met de GGD om alsnog een afspraak te maken voor de prik wanneer het tweede deel van de campagne van start gaat. Bovendien organiseert de GGD Eemland op vrijdag 11 oktober een algemene inhaaldag in sporthal Zielhorst in Amersfoort. Na de zomervakantie start het tweede deel van deze vaccinatie campagne, waarvoor de kinderen van 6 tot en met 14 jaar worden opgeroepen. Dat gebeurt van 16 september t.e.m. 10 oktober.Na een korte en intensieve periode van voorbereiding startte de GGD Eemland op 19 juni in de gemeen te Eemnes met de uitvoering van deze vaccinatiecampagne die voor lopig eindigde op 11 juli in Leus den. In 8 sporthallen werd op 16 dagen door wisselende teams van artsen, verpleegkundigen, admini stratieve krachten, gastvrouwen, infobaliemedewerkers, EHBO'ers, vrijwilligers en ondersteunend per soneel gewerkt aan het zo zorgvul dig en vakkundig mogelijk helpen van alle bezoekers. Niet alleen een groot deel van de GGD-medewer- kers was bij de voorbereiding en uitvoering van deze campagne be trokken. Velen hadden zich aange meld om een bijdrage te leveren. Medewerkers uit thuiszorg, zieken huis, RIAGG, ambulancedienst, verschillende EHBO-organisaties, maar ook veel verpleegkundigen van Defensie waren vertegenwoor digd. Ook via uitzendbureaus hadden mensen zich aangemeld. Hoge opkomst 32.080 kinderen en jongeren kwa men naar de diverse locaties voor, de prik waarmee de gemiddelde opkomst in de regio Eemland uit komt op 87%. Landelijk ligt het gemiddelde tot nu toe op 81,1%. De GGD schrijft deze hoge op komst mede toe aan de uitgebrei de voorlichting die rond de cam pagne in de regio is geweest. Zo was er in de regionale en lokale media voortdurend aandacht. Ook de gemeenten droegen hun steen tje bij door de lokale bevolking te informeren en op te roepen mid dels hun gemeentelijke pagina's en websites. Gemeenten wezen erop vooral met de fiets of het openbaar vervoer te komen, informeerden buurtbewoners over mogelijke par keeroverlast en soms werden zelf parkeergarages tijdelijk beschik baar gesteld voor bezoekers die een prik kwamen halen. De GGD Eemland riep weliswaar alle kin deren per gemeente op om naar de plaatselijke sporthal te komen, maar naarmate de campagne vor derde konden kinderen die beslist niet op het afgesproken tijdstip konden komen i.v.m. examens, ziekte of vakantie, uitwijken naar een andere locatie in een andere gemeente. Hierdoor geven de vol gende opkomstpercentages per De provincie Utrecht neemt zogenaamde 'zoekruimten' voor permanente asielzoekers centra op in haar streekplan. In overleg met verschillende mi nisteries, de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG), het Interprovinciaal Overleg (IPO) en het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) is een verdeling gemaakt van het aantal te realiseren plaatsen over de provincies. Binnen de provincie Utrecht moe ten twaalfhonderd extra perma nente opvangplaatsen worden ge realiseerd. Voor deze extra capaci teit moet naar verschillende loca ties worden gezocht. Het streven is om in 2005 1180 structurele plaat sen (grotendeels) gerealiseerd te hebben. Van de huidige asielzoekerscentra heeft een groot deel een tijdelijk karakter. Uit oogpunt van efficiën tere bedrijfsvoering is het rijksbe leid er nu op gericht een groter aantal permanente centra te reali seren. In de provincie Utrecht zul len op korte termijn 1575 plaatsen zijn gerealiseerd^ Voor de extra twaalfhonderd plaatsen moet naar locaties wor den gezocht. De centra kunnen in capaciteit variëren van twee- tot zeshonderd plaatsen. Dit betekent dat er zes nieuwe centra zouden kunnen komen. Rekening hou dend met de reeds aanwezige structurele opvang en de inwoners aantallen is een globale verdeling gemaakt over de deelgebieden in het streekplan. Deze verdeling ziet er als volgt uit: Stadsgewest Utrecht, twee tot drie centra; Stadsgewest Amersfoort, één cen trum; Zuidoost Utrecht, één cen trum; West Utrecht, één tot twee centra. Binnen de genoemde deelgebieden moet nog naar concrete locaties worden gezocht. Dat is vooral een taak voor het COA en de gemeen ten. Voor deze locaties gelden ver schillende criteria. Zo moet de lo catie op loopafstand liggen van openbaar vervoer en op loop- of fietsafstand van winkels. Het ter rein mag niet vervuild zijn en moet vrij zijn van milieuzones (overlast van geluid, geur of opslag van ge vaarlijke stoffen). Bovendien moet onderzocht zijn of een centrum op de beoogde locatie de omgeving niet onevenredig belast. For those with instinct. Maurice Lacroix Switzerland Tomorrow's Classics Juwelier Van Weedestraat 145, Soest, Telefoon (035) 602 06 70 Waterschap Vallei Eem start in augustus 2002 met de voor bereiding voor een nieuw wa terbeheersplan, dat op 1 janua ri 2004 in werking moet tre den. Er komt een nieuw plan omdat er veel nieuwe ontwik kelingen zijn zoals de Recon structiewet en Waterbeheer 21e eeuw. Het huidige plan is daardoor achterhaald. Het huidige waterbeheersplan is tot eind 2003 van kracht. Voor de voorbereiding van een nieuw plan is ongeveer anderhalf jaar nodig. In een waterbeheersplan staat het beleid van het waterschap voor de waterbeheersing en voor de zorg voor de oppervlaktekwaliteit voor de korte termijn (vier jaar) en lan ge termijn (twintig jaar). De beleidsruimte voor dit plan is beperkt. Veel ligt reeds vast in plannen zoals de Vierde Nota Wa terhuishouding, de Watervisie van het waterschap en de provinciale stroomgebiedplannen. In het wa terbeheersplan vertaalt het water schap de Watervisie en de externe plannen naar concrete maatrege len. Het waterschap heeft de Wa tervisie uitvoerig gecommuniceerd. Daarom wordt bij dit plan voor een pragmatische aanpak gekoZen. Waterschap Vallei Eem organi seert in november 2002 één inter actieve bijeenkomst voor externe belangengroepen en wil verder in ternet gebruiken om burgers, inge landen en overigen op het plan te laten reageren. gemeente een enigszins vertekend beeld omdat niet precies duidelijk is of de opkomst alleen eigen in woners betreft: Eemnes 76%, Woudenberg 85%, Bunschoten 93%, Baarn 85%, Soest 76%, Amersfoort 89%, Nijkerk 86% en Leusden 92%. De opkomstper centages geven nog géén definitief zicht op de uiteindelijke vaccina tiegraad onder de betreffende groepen kinderen. Daarvoor moet eerst de gehele campagne zijn af gerond en alle oproepkaarten wor den verwerkt. Met de hand Aangezien een groot aantal men sen hun oproepkaart hadden ver- geten(!), moesten veel extra kaar ten ter plekke met de hand worden ingevuld. Het 'inlezen' hiervan voor computerbewerking kost extra veel tijd. Ook andere gege vens moeten nog worden verza meld. Bijvoorbeeld: Hoeveel men sen hebben de afgelopen maanden reeds op eigen initiatief een vacci natie tegen meningokokken C bij de eigen huisarts gehaald? Hoe veel mensen hebben om princi piële redenen afgezien van het ha len van deze prik? Deze informa tie komt op termijn beschikbaar via de Provinciale Ent Administra tie, die centraal alle oproepkaarten verzamelt en verwerkt. Degenen die door omstandigheden de vac cinatie gemist hebben krijgen een tweede kans. Zij kunnen via de GGD een afspraak maken om de prik alsnog te komen halen wan neer de GGD in de eigen gemeen te aanwezig is voor het tweede deel van de campagne. Op vrijdag 11 oktober organiseert de GGD bovendien een algemene inhaaldag in Sporthal Zielhorst in Amers foort voor iedereen uit het gehele gewest Eemland die door omstan digheden niet op eerdere uitnodi gingen kon reageren. Daarvoor moet men zich echter wel telefo nisch aanmelden! Dat kan na 2 In Soest was de opkomst iets la ger dan het gemiddelde: 76%. september tussen 17:00 en 19:00 uur op SSQ33-4678100. Vervolg campagne Na de zomervakantie start de GGD met het tweede deel van deze campagne. In september krijgt de tweede groep van 40.00 0 kinderen uit de regio een oproep zich te laten vaccineren. Het be treft kinderen van 6 tot en met 14 jaar, geboren op of na 1 juni 1987 en voor 1 juni 1996. In de ge meente Soest vinden de vaccina ties plaats op maandag 30 septem ber en dinsdag 1 oktober in Spleasuredome, sporthal in zwem bad tegenover raadhuis/politiebu reau in Soest.Iedereen die tot de doelgroep behoort krijgt twee we ken van tevoren persoonlijk een oproep thuisgestuurd met alle in formatie omtrent plaats en tijdstip waarop men de gratis prik kan ko men halen. Wanneer binnen een gezin meerdere oproepen worde n ontvangen, mag men op een tijd stip met alle kinderen komen. Wanneer men vragen heeft wordt aangeraden otn eerst deze per soonlijke oproep af te wachten al vorens de GGD Eemland te bel len. In de oproep staat namelijk precies- te lezen waar men terecht kan voor verdere vragen. Op de dag waarop de vaccinaties plaats vinden is ter plekke een Informa tiebalie ingericht waar men medi sche vragen kan stellen. Heeft men toch nu al vragen dan is op werk dagen van 9:00 uur tot 21:00 uur een gratis telefoonnummer te bel len 0800-3008051. Bovendien is er een website waarop veel gestel de vragen worden beantwoord: www.vaccinatie.minvws.nl Ook op de website van de GGD Eemland wordt voortdurend nieuwe infor matie geplaatst over deze campag ne: www.ggdeemland.nl. Opnieuw is onze plaatsgenoot Jan Postema, die het schrijven en het lange-afstandsfietsen met hartstocht combineert, op reis gegaan. Net als in de afgelopen jaren - waarin hij o.a. Amerika en China op de fiets bezocht - doet hij deze zomer in de Soes ter Courant als het even kan via e-mail of fax verslag van zijn wederwaardigheden. Ditmaal vormen de Baltische staten (Est land, Letland, Litouwen) zijn reisdoel, maar misschien komt er zelfs nog een Russisch of Fins 'staartje' aan... Vandaag ben ik aangekomen in de historische Hansestad Stralsund aan de Oostzee. Dat historische wordt met energie opgepoetst want in elke straat die je inkijkt staat wel een hijskraan of een huis in de steigers. De winkelstraten hebben al de Westduitse allure, maar andere hebben met hun hob belige kasseien nog het aanzien uit de DDR-tijd. Ik kijk onderweg nieuwsgierig uit naar overblijfselen van die mislukte republiek. Een museummedewerkster in Schwerin maakte me attent op iets dat me ook al opgevallen was: in Oost- Duitsland heeft de kleinschaligheid van de akkers met paden en bo men plaats gemaakt voor uitge strekte velden. Dat zit zo. In de door de Sovjet-Unie bezette zone werd in 1945 een landhervor ming doorgevoerd onder de leuze 'Junkerland in Bauernhand'. On der de landbezitters was relatief veel lagere adel. Landbezit van meer dan 100 ha werd onteigend en overgeschreven op naam van kleine boeren en van de vele Ver- triebenen uit de gebieden die naar Polen waren gegaan. De oorspron kelijke bezitters vluchtten of wer den uitgewezen. In 1949 kwam een tweede hervormingsgolf. Naar kolchozmodel moesten de kleine landbouwgebieden worden gecol- lectiveerd tot grotere eenheden, de 'Landwirtschaftliche Produktions- genossenschaften' (LPG's), voor ons een zeer Duitse naam. Het was voor de nog nieuwe bezitters zuur nu te moeten werken onder LPG- functionarissen die zetelden in de landhuizen. Het werk werd dan ook ideologisch opgewaardeerd tot 'Überzeugungsarbeit'. Gevolg was dus ook dat de kleinschaligheid uit het landschap verdween en, om het mooi te zeggen, aan idylle moest inboeten. Met de Wende van 1989 bleek dat het LPG-sys- teem onvoldoende had geïnves teerd in mechanisering en moder ne bedrijfsvoering. Massaontslagen volgden, jongeren en hoger opge leiden trokken weg. Toch is een aantal LPG's met de nodige aan passingen tot op vandaag met suc ces voortgezet. 'Facts are stubborn things' zegt de Engelsman en vooral als ze on rechtvaardig zijn. Na 1989 hebben Duitsers wier voorouders eeuwen lang in Mecklenburg-Vorpommern De Bewonersvereniging Soest- Zuid is op zaterdag 13 juli be gonnen met de zogenaamde 'stickeractie 30 km' in haar ver zorgingsgebied, de wijk Soest- Zuid. De actie, die van start gaat met een proef, houdt in dat bewoners aan beide zijden van hun afvalcontainers (de groene en de bruine) een grote ronde sticker plakken met de afbeelding van het roodomran- de gebodsbord '30' met daar onder de tekst 'Dank U, Bewo nersvereniging Soest-Zuid'. Doordat deze containers één keer per week aan de straat staan, wor den op deze ludieke wijze de au tomobilisten er in ieder geval één keer per week op gewezen dat in Soest-Zuid al sinds twee jaar een 30-km zone geldt. Vooralsnog gaat het om een proef op de Heideweg en de Bartolottilaan, die bij geble ken succes een vervolg zal krijgen in de.rest van de wijk. De gemeen te Soest, die de proef financieel mogelijk maakt door een subsidie, denkt er zelfs over om, als de ac tie aanslaat, de 30-km stickers op de afvalbakken in heel Soest in te voeren. De Bewonersvereniging Soest-Zuid, die destijds het initia tief heeft genomen en de subsidie heeft aangevraagd, bijt dus nu het spits af. In praktijk betekent de campagne het volgende: twee teams van de Bewonersvereniging Soest-Zuid zullen de stickers in een setje van vier (twee stickers voor twee con tainers) met een begeleidende brief huis-aan-huis verspreiden. De stickers zijn kosteloos. Zijn de bewoners thuis, dan wordt de overhandiging van dit setje verge zeld van een korte toelichting en het verzoek om de stickers op de containers te plakken. Zijn de be woners niet thuis, dan zal het set je in de brievenbus worden achter gelaten. Het hangt van de mede werking van de bewoners zelf af, of de actie ook een succes wordt. Er is gekozen voor een proef in twee straten om zo te kunnen pei len of de actie aanslaat en wordt gedragen door de bewoners. Ook moet zo de duurzaamheid van de Foto: Hans Kruiswijk. stickers op de containers worden getest. Mentaliteitsverandering De Bewonersvereniging hoopt met de stickeractie een bijdrage te le veren aan de noodzakelijke menta liteitsverandering met betrekking tot het verkeersgedrag in de woon wijken. Want hoewel Soest-Zuid al enige tijd een 30-km zóne is wordt er nog te vaak veel te hard gere den. De gemeente zegt (voorlopig) geen geld te hebben voor de nood zakelijke aanpassingen in de weg infrastructuur. De 'aanpassingen' die hebben plaatsgevonden zijn: het plaatsen van gebodsborden bij het inrijden van de wijk en het aanleggen van enkele verkeers drempels. De Bewonersvereniging Soest-Zuid pleit voor het plaatsen van bloembakken op straat, asver- leggingen van de straat waardoor het niet meer mogelijk is hard te rijden of het aanbrengen van par keervakken op straat waardoor bewoners hun auto veilig op straat kwijt kunnen. Ook dit heeft een snelheidsremmend effect. hadden gewoond, geprobeerd hun huizen en gronden terug te krijgen. Geallieerd en dubbel Duits overleg stelde onder Russische druk vast: de hervormingen van '45 en '49 zijn onomkeerbaar; terugkoop is mogelijk voor 50% (later 66%) van de marktwaarde. Beroepspro cedures tot aan de Hoge Raad (Bundesverfassungsgericht) bleken vergeefs en tenslotte is voor 3 mil jard DM via de bevoegde instan ties in de Duitse staatskas ge vloeid. In Schwerin was dit vooijaar een tentoonstelling, naar een idee van Bernd Lasdin, 'Rückkehr der Fa- milien', over 80 gezinnen van de tweede en derde generatie die zich weer vestigden in MeckPom, zoals Mecklenburg-Vorpommern ook wordt genoemd. De belangstelling was groot. Voor mijn tocht naar Rostock heb ik een omweg gemaakt over Güstrow (uitspraak rijmt op 'bi stro'). Het stadje ligt in een lieflij ke omgeving. Graanakkers over de heuvels, spiegelende meertjes in de dalen, rode daken onder hoge bó men, klaproosjes en kruidige ka mille langs de wegen. In deze con treien heeft eens een jonge man gefietst om brieven te bestellen. Het was oorlogstijd en soms dacht hij 'Laat deze brief niet het bericht zijn dat ook de derde zoon is ge vallen'. De besteller heette Willem Aantjes die daar was gekomen door de Arbeitseinsatz. Hij wilde terug naar Nederland en deed dat via de Germaanse SS. Eenmaal daar weigerde hij om met de Landstorm voor de Duitsers tegen de Russen te vechten en hij werd gevangen gezet in een strafkamp bij Assen. Dertig jaar later was hij fractievoorzitter van het nieuwe CDA. Zijn oorlogsverhaal had hij voor zich gehouden. Maar zie, er was een man die de oorlog bestudeerde en beschreef, dr. L.de Jong, en Aantjes verleden op het spoor kwam. Hij vertelde het aan zijn vrouw, die weer belde met haar broer in Assen dat niet ver van Groningen ligt en waar het verhaal Het Nieuwsblad van het Noorden bereikte. Dat alles leidde tot een beroemde persconferentie op 6 november 1978 en Aantjes' zoals J.A.A. van Doorn schreef, 'als een melaatse de wildernis werd ingejaagd'. De hele zaak kreeg on langs weer enige actualiteit door de tv-programma's Het Zwarte Schaap en Netwerk. (Het boven staande ontleen ik aan een artikel van René Zwaap uit De Groene Amsterdammer, 7-12-2001. Zie internet.) In Güstrow ben ik het postkantoor ingelopen, dat er nu geheel anders uitziet, maar wel met het idee van 'Hier was het dus'. Een vrouw ach ter een bureau vroeg 'Kann ich Ih- nen helfen?' Ik vertelde haar over een bekende 'Niederlandische Po- litiker' en dat er onlangs daar nog voor de deur 'gedreht war'. Het zei haar niets. Verder fietsend naar Rostock vroeg ik me af op wat voor mo ment De Jong de lucifer had aan gestoken voor het vuur dat Aantjes zou verschroeien. Nu Nanda van der Zee haar opdracht voor het schrijven van De Jongs biografie aan het NIOD heeft teruggegeven, zullen we dat misschien nooit we ten. Daarom vertel ik het. Het is avond. Echtpaar de Jong maakt zich op voor de nachtrust. Zij ligt al in bed, lezend. Lou poetst in zijn streepjespyjama zijn tanden, spoelt en kijkt zijn vrouw aan via de spie gel. 'Zeg, die Aantjes hè...' Morgen fiets ik naar Rügen waar ik de zeelucht diep zal insnuiven. Of ik volgende week in het echte Oost-Europa zit weet ik niet. Duitsland is vreemd, Polen vreem der en Ruslands Kaliningrad het vreemdst. Zo fietst ik toch nog naar een climax. Jan Postema Stralsund, Duitsland 11 juli 2002 In het duale stelsel vervelen ze zich wezenloos. WD-ster Joke Mulder diende in de laatste gemeenteraadsvergade ring van dit seizoen een prachtig initiatiefvoorstel in voor de reali sering van een tweede verpleeg huis voor dementerende ouderen in Smitsveen. Een geweldig plan! Veel publici teit, kijk ons eens! Maar tijdens de discussie hierover op 4 juli bleek, dat Els de Waard van het CDA dit initiatiefvoorstel al eind vorig jaar aanhangig had gemaakt en dat het plan al lang de sympathieke aandacht heeft van het College van B W. Gewoon gepikt dus. 'Ik heb een geheugen als een pot', betoogde Els de Waard onder ingehouden hilari teit van de raadzaal. Na de promotie van Bert Krijger naar het wethouderspluche en de bevordering in rang van 'captain Peacock' tot voorzitter van de commissie ABZ ('Als u nog één keer applaudisseert, neem ik maatregelen') is de WD-fractie nu helemaal in handen van dames. Want uit een omstreden artikel van haar hand in deze krant over de hangplek Koningsweg van 650.000 euro blijkt, dat Ellen Hu- berts inmiddels fractievoorzitter is geworden bij de WD. Opmerkelijk in de vergadering was ook het standpunt van Ans Mann (GroenLinks) over het bor deel, vaak toch een broeinest voor vrouwenhandel. Ex-actievoerder Henk van Arkel (vader van het jongste raadslid in Nederland) sprak in n.a.v. een seksinrichting aan de Lange Brinkweg. Hij be streed het overgangsrecht van dit prostitutiebedrijf en verweet de gemeenteraad de illegale bestem ming hiervan te honoreren. 'Ik heb geen enkele achting voor u', durf de hij de Raad toe te voegen. Van Arkel weigerde vervolgens na de toegestane vijf minuten zijn mond te houden, zodat de burgemeester de vergadering moest schorsen. Spanning en sensatie. Radio Soest draaide geschrokken even een plaatje. Niet één raadslid had zich tot op de bodem in het dossier verdiept. Deze Raad heeft nog steeds moei te met de enige, belangrijkste taak die hem rest in het duale stelsel van de gemeentepolitiek: controle. Men weet er niet mee om te gaan. AI jarenlang bestaat er een diepge wortelde animositeit tussen de he ren Van Wuijckhuijse (GGS) en Middelkoop (Soest 2002). De laatste viel in de raadsvergadering terecht, maar heel voorzichtig, over de gigantische meerkosten (16.000 euro), die waren uitgege ven aan de wisseling van de ge meenteraad en het afscheid van wethouder Neks Blommers. En over de meerkosten (10.000 euro) voor het afscheid van gemeentese cretaris Wim de Kam. Teun Mid delkoop verweet het college slecht te kunnen begroten en gebrek te tonen aan begrotingsdiscipline. Hans van Wuijckhuijse, die als een vleugellam vogeltje aan de voeten ligt van dit Witte college, deed de opmerkingen van zijn raadscolle- ga af als flauwekul. Hij vond de overschrijdingen slechts peanuts. Vraag dat ook eens aan een cultu rele organisatie, die na 1 april een verzoek durft in te dienen om een kleine financiële bijdrage voor een noodzakelijk uitgave. Het zal me niet verbazen als burgemeester Janssen van ons geld aan het spa ren is voor een tweede brandweer kazerne. Een cursus bestuurlijke vernieuwing zou aan de fractie voorzitter van Gemeentebelasting Groen Soest goed besteed zijn. Want Svat Hansje niet leert, zal Hans niet weten', zegt het spreek woord. -'QRËAL 44 SOEST 035 - 6012175 Maak nu extra voordelig kennis met onze kapsalon Hair Society in Soest. Als je samen met je vriend of vriendin langskomt en je levert deze advertentie in, dan wordt één van jullie gratis gewassen, geknipt en geföhnd! Maak dus snel een afspraak en laatje verwennen.

Soester Courant | 2002 | | pagina 3