ES Verdwenen Soest De'Longhi, altijd een verrijdbare airconditioner op maat MEC 'De Kwekerij' in vakantie gesloten 'Van Zoys tot Soest' weer verschenen Voorverkoop voor Gildefeesten gaat zaterdag van start Soest 50 jaar geleden| >MER ERKOOP 7 OP SOEST r SCHOEMAKER eicperl SCHOEMAKER Zonnegloren jubileert. WOENSDAG 17 JULI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 7 IK Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest HARTMAN tMmm I I I Nieuwe jaargang in nieuw jasje Soester parkeert auto in voortuin Snelheid Meningen j van lezers I Spoorwegovergang Foekenlaan De Dijk, Hollands Hitsfestival en ouderencontactmiddag Kom gerust wat dichterbij expert (W) schoemaker sctie en veranderwerk Baarn-Tel: 035-5417993 EN. CONVECTORPUTTEN Ra- maat geleverd en om» 16 - teerd. Feiken Varwamin t Amersfoort Tel. 033-469 Fax 033-4655423. iet- est. vrij. .00; af- ent Dok 3en ïdi- Bel 30. SUPER AANBIEDING! Aluminium lijsten 50 x 70 in diverse tinten met karton met blank glas nu voor maar.... €27.50 Kom snel... OP OP! FACET GESLEPEN SPIEGELS van 30 x 40 tot 85 x 130cm in 15 tussenmaten. Wij lijsten deze spiegels in, in een door u uitgezochte lijst! alles scherp geprijsd' DE ZOETE INVAL, Pr. Marielaan 21, BAARN. wo-, do.-, en vrij. 9.30-12.00 en 14.00-17.30 zaterdags van 10.00 -16.00 De Prinses Marielaan is de laan t.o. Eetcafé De Generaal. AG GEOPEND TOT 16.00 UUR) 1T 100 OCCASIONS !EURD EN INRUIL 'GELIJK. SHOWMODELLEN flEEST VERKOCHTE DE NUMMER 2 NELST GROEIENDE De Cannenburg Caravans De Steiger 13-16 Industrieterrein De Steiger 1351 AA Almere-Hav'en (036)531 34 70 'X (036) 531 25 na Vandaag in Verdwenen Soest een foto van een huisje, zoals er in de eerste helft van de vorige eeuw tientallen in Soest heb ben gestaan. Huisjes met eenst- eensniuren, een gesloten dak en kleine ramen. Deze huisjes boden in het achter huis vaak nog onderdak aan een geit of ander kleinvee. Mooi Soest, staat er op de kaart, maar zo mooi warm en gezellig was het niet om in te wonen, 's Winters werd er op één plek in het huis een kachel of fornuis gestookt, die 's nacht niet 'bleef branden. We hoorden on langs van iemand die als kind in zo'n huisje had gewoond dat bij {strenge vorst 's morgens de dekens aan de muren zaten vastgevroren. Het daglonershuisje op de foto is het onderkomen van Maas Hil- -horst en Rika van der Bilt geweest. Zij hadden één zoon, Evertje, en die is jong overleden, werd ons (igezegd. Het huisje stond ooit op de hoek van de Oude Utrechtse- weg en de Braamweg en maakte deel uit van het terrein tussen Pias- weg en Oude Utrechtseweg, waar in 1939 de Kerk van de Heilige ^Familie is gebouwd, en het huisje werd gesloopt. Ouderen in Soest weten zich de bouw van de kerk nog goed te her- 'inneren. Wij hebben de gegevens uit het boekje 1939-1989, Vijftig jaar Parochie H. Familie Soest- 'Zuid. Het lapje grond waar H. Fa- L miliekerk (1939) en later ook nog de Willibrordusschool (1951) is "gebouwd, werd aangekocht voor zesduizend gulden. Met tal van vaak anonieme giften werd er on der leiding van pastoor Lommer- se een kerk gebouwd. Bouwpas toor zijn was Lommerse op het lijf geschreven, maar hij was niet al leen bouwpastoor, hij heeft de pa- ochie Zuid tot aan zijn emeritaat in 1970 gediend. De aartsvader van parochie Zuid. Soms ruw van "bast maar met een gouden hart. Rechtlijnig, hij hield niet van ver gaderen en onderscheid des per- soons kende hij niet: of er een prinses in de kerk kwam of een boerenknecht van de Eem maakte jyoor hem geen verschil; als je te laat in de kerk kwam kreeg je een staanplaats, dat was toen de op dracht aan koster Ben van der Lin den. De kerken waren in die jaren nog vol. Oudere Soesters zien hem nog in gedachten iedere dag op zijn fiets de parochianen bezoeken met de eeuwige pijp in de mond. Pastoor Lommerse hoorde in de zestiger jaren helemaal bij het plaatje van Soest, een eigen stijl, maar volgens het boekje was hij kennelijk niet erg in voor kerkver nieuwingen. In 1963 werd, geheel tegen de zin van pastoor Lommerse, toch een dameskoor opgericht. Een jon genskoor, zoals de pastoor wilde, was niet meer haalbaar. Doch het was in zijn ogen toch te gek dat vrouwen die taak gingen overne men. Was hij bang of was hij vrouwonvriendelijk? Neen, dat niet, maar vrouwen die meewerk ten aan de eredienst, dat kon niet, dat hoorde niet zo, dat was al eeu wen zo en dat was hij niet gewend. Opvallend in de parochie Soest- Zuid was al dat de vrouwen in de kerk aan de rechterzijde hun plaat sen hadden en de mannen links. Dit in tegenstelling tot de alge meen gebruikte norm in alle ker ken, de mannen rechts, de vrou wen links. Verhalen doen de ron de dat Lommerse die, gezien van uit de kerk, de preekstoel links van het altaar had staan, daarom vóór zich de mannen wilde zien. Dus dan moesten de vrouwen maar aan de rechterzijde plaatsnemen. Ver gaderingen van het koor waren kort. Na een kwartier kwamen de kaarten al op tafel en zaten de he ren te schudjassen. Onder het kaarten werd verteld: Onze pas toor houdt maar van drie vrouwen, te weten: de Heiligë Moeder Gods Maria, zijn eigen moeder en Elisa- beth Bas, dat was het merk van een heel lekkere sigaar. Maar nu nog even over het daglo nershuisje van Maas en Rika. Be gin 1980 haalt de parochie Soest- Zuid de pers in verband met de mogelijke bouw yan een zoge naamd 'verenigingsgebouw'. De heer H. van de Hengel was bezig met een plan om het dagloners huisje weer in de porspronkelijke staat te herbouwen en het in te richten als verenigingsgebouw. In principe had het kerkbestuur me dewerking toegezegd. De gemeen te Soest keurde echter het plan af en Van de Hengel kwam met een alternatief plan, een groter ge bouw. Maar nu kwamen de omwo nenden in het geweer, omdat het gevaar aanwezig was dat het dan een gebouw met een horecafunc tie zou worden. Óok het kerkbe stuur voelde daar niets voor. Dus verdwenen alle plannen in de doofpot. Met de bouw van Ide H. Familie- kerk is Soest-Zuid ook twee nieu we straten rijker geworden: de St. Willibrordusstraat en de Bonifa- ciusstraat. Ze zijn pp het schetsje ingetekend. m n de Soester Courant I t>P aangeboden ar gevraagd lel 6,55 8,09 9,64 11,19 12,73 14,28 15,83 17,37 18,92 20,47 22,02 23,56 25,11 ourant, t te worden betaald. sdag incl. BTW De'Longhi heeft het grootste assortiment in portable en split airconditioners. Er zijn maar liefst 8 modellen en allemaal van topkwaliteit. Er is dus altijd een airco op maat voor u. Of het nu gaat om grote of kleine kamers, zolders of kantoorruimtes, ze zijn overal makkelijk te plaatsen. Niet voor niets is De'Longhi wereldmarktleider in portable en split air conditioners. Dus waarom zouden we u iets anders adviseren? De'Longhi airconditioners, voor een aangenaam leefklimaat. BURG. GROTHESTRAAT 9 - SOEST TEL. 035 - 601 03 44 Van 19 juli tot en met 19 au gustus is het Milieu Educatief Centrum De Kwekerij (ge meente Soest) aan de Molen straat 157 voor publiek geslo ten. Het schoolseizoen 2001-2002 zit er op. Voor medewerkers van De Kwekerij weer tijd om zich voor te bereiden op het nieuwe seizoen. In het afgelopen schoolseizoen heb ben alle Soester en Soesterbergse basisscholen weer deelgenomen aan één of meer activiteiten. Voor al de tentoonstelling I.F.O. (over vogels) - opgezet in samenwerking met de Stichting Vogelopvang en de weidevogelvereniging 'De Wulp' (IVN Eemland) - en de tentoonstelling 'Hallo, met made lief - over hoe er in de natuur wordt gecommuniceerd - waren echte publiekstrekkers. Op dit moment hebben alle scholen zich alweer volop ingeschreven voor het activiteitenprogramma van het schoolseizoen 2002-2003 en wor den de planningen voor lesbezoe- ken en uitleen van lesmaterialen gemaakt. De Kwekerij begint in september met een kabouternatuurbad voor de kleuters, in de heemtuin naast het milieucentrum. In november en december zal De Kwekerij in het teken staan van Natuur Techniek. Voor Soester siertuinbe- zitters gaat het milieucentrum door met de organisatie van de cursus Milieuvriendelijk tuinieren. Deze cursus bestaat uit drie dinsdag avonden en zal plaatsvinden op 1, 8 en 15 april 2003. Wilt u meer informatie over de activiteiten of mogelijkheden van Natuur- en Milieu Educatie in Soest of over het milieucentrum De Kwekerij in het bijzonder? Neem dan, voor of na de zo- mersluiting, contact op met Henriette Steijn of Johan Simon, 88 6093202, of e-mail: milieucentrum@soest.nl. De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 Het eerste nummer van de 23e jaargang van de periodiek van de Historische Vereniging Soest/Soesterberg valt op door een iets lichtere, meer luxe uit stralende omslag. De redactie staat uit de aard der zaak na tuurlijk veel in het verleden, maar dat betekent niet dat de materialen en technieken tot die tijd beperkt dienen te wor den. Eindigde de vorige jaargang al met een Soesterbergs gekleurd exem plaar, in deze eerste editie van de nieuwe jaargang 'Van Zoys tot Soest' opnieuw aandacht voor his torische ontwikkelingen van 'over de berg'. De jaarlijkse ledenverga dering van de HVS, ook al in Soesterberg belegd, werd na het officiële gedeelte voortgezet met een boeiend betoog van Evelyn de Roodt over het kamp van Zeist in de Eerste Wereldoorlog. Jan van Steendelaar heeft zijn oren goed de kost gegeven gedurende haar ver haal en dat voor onze vereniging op schrift gesteld. Het is frappant om door het verhaal heen de pa rallellen te ontdekken tussen de hedendaagse asielzoekers en die van de een kleine eeuw geleden hun eigen land ontvluchte Belgen, die in Kamp Zeist opgevangen werden. De laatste jaren van de Tweede Wereldoorlog zorgden ervoor dat de Soester natuurbeschermingsac tiviteiten bijna geheel stil komen te liggen, zo wordt duidelijk in deel 11 van de door Marcel Vossestein verzorgde reeks. Wim de Kam be schrijft de totstandkoming van het oorlogsmonument, vele jaren na diezelfde oorlog. De vaste 'monu mentenbeschrijver' Henk Gerth heeft ditmaal de onlangs intern gerenoveerde Emmakerk opge zocht. Dat de schandaalpers in het Soest van anderhalve eeuw geleden ook Een 18-jarige man uit Soest reed vrijdagnacht omstreeks 04:30 uur met zijn auto de voortuin in van een huis aan de Steenhoffstraat. Zijn 17-jarige bijrijder, eveneens uit Soest, raakte daarbij licht ge wond. De bestuurder reed over de Steenhoffstraat in de richting van de Dalweg toen hij net voor de Oude Raadhuisstraat een andere auto wilde inhalen. Tijdens het in halen in de flauwe bocht zag de bestuurder een tegenligger aanko men. Hij wilde deze auto ontwij ken, raakte een langs de weg ge parkeerde auto en een boom en reed vervolgens de voortuin in. De bijrijder is voor controle naar het ziekenhuis geweest. De auto moest worden weggetakeld. al nieuws zou hebben gezien lijkt moeilijk voor te stellen, maar Joop Piekema weet in het eerste deel van zijn artikel over gemeente raadslid Jacob van Sprakelaar de lezer danig nieuwsgierig te maken naar de afloop van zijn carrière. Waarom de nummering van het 'Eerste Erf tot en met het 'Derde Erf vanuit het gezichtspunt van Amersfoort gegroeid is, terwijl deze boerderijen toch op Soester grondgebied in de Birk liggen, zal duidelijker worden in het eerste deel van het artikel van Ton Hart man, waarvoor deze geboren Bir- kenees diep in de bronnen is gedo ken. Vindt u het de moeite waard om deze informatie te ontvangen, dan is dit alleen mogelijk via lidmaat schap van de Historische Vereni ging Soest (secretariaat 035- 6012769). Dan wordt u ook op de hoogte gehouden van de overige activiteiten en zijn er mogelijk nog eerdere exemplaren verkrijgbaar! Ook op www.soest.nl/hvs is het mogelijk u als lid aan te melden en daar is naast veel informatie over de vereniging ook een inhoudsop gave te raadplegen van alle jaar gangen van Van Zoys Tot Soest. Snelheidscontroles op de Eiken laan, de Soesterbergsestraat en de Bartolottilaan tussen 13:30 en 15:35 uur brachten 69 overtreders aan het licht. In de 30-km-zone werden snelheden gemeten van 58 tot 65 km/uur. De bewonersvere niging Soest Zuid was tijdens de controle op de Bartolottilaan en de Heideweg bezig stickers uit te de len met de opdruk 30 km/uur met het verzoek aan de bewoners van deze wijk om deze op hun vuilnis bakken te plakken zodat het ver keer dit ziet als de bakken aan de weg worden gezet. Bij een snel heidscontrole op de Koningsweg werden 146 bestuurders bekeurd wegens te hard rijden. In totaal passeerden bijna 1500 voertuigen de radarpost. Een bestuurder reed 75 km/uur, terwijl 50 km/uur is Herhaaldelijk lezen we in de Soes ter Courant: 'Bekeuringen bij spoorwegovergang' n.a.v. klachten van 'omwonenden'. De maatregel (volgens de berichtgeving) van 'ge slotenverklaring van de spoorweg overgang is genomen om sluipver- keer in de wijk tegen te gaan'. Men bedoelt: sluipverkeer op hun stuk (privé)buitenweg, n.1. op het mo ment ca. 2 a 3 jaar geleden, toen deze onzalige maatregel werd doorgedrukt (ondanks 500 hand tekeningen vanuit de wijk Over- hees) ontstond er een onevenredig grote druk op de Ossendamweg in ochtend- en avondspits. Maar... wat erger was, als gevolg van deze druk: sluipverkeer door dezelfde woonwijk, alleen aan de andere kant: Schoutenkampweg- Oude Utrechtseweg-Willibrordus- straat, met andere woorden: men heeft het probleem gewoon ver plaatst van een dun bewoond bui tengebied naar een druk bewoond deel van dezelfde wijk. Ergerlijk is dat een kleine groep mensen, in riante woonomstandig heden in een buitengebied, een openbare weg als hun privé-do- mein beschouwen èn daarin door de gemeente op alle manieren ge steund worden (zie o.a. de fre quente politiecontroles). Tijdens de bijeenkomst op 1 juli j.1. op het gemeentehuis over de 'aan passingen' van de Ossendamweg o.l.v. de heer Van Wanroy werd wel heel duidelijk dat voor de be woners (een substantieel aantal van de wijk Soest-Zuid) de afslui ting van de spoorwegovergang Foekenlaan een doorn in het oog is en dat, mede door deze maatre gel, de problemen van sluipverkeer alleen maar verplaatst zijn naar el ders in dezelfde wijk. Kortom: een kleine groep mensen in riante woonomstandigheden veroorzaken (met instemming van de gemeente) verkeersoverlast in een druk bewoonde wijk met voor zieningen als scholen en gehandi- captenopvang (Schoutenkamp). Zoals een politiefunctionaris mij reeds toevertrouwde, toeN ik hem als medewijkbewoner (sinds 1975) aansprak tijdens zo'n controle: 'Meneer, maakt u zich geen illusie, klassenbevoordeling bestaat nog steeds, anno 2002'. B. Wouterse Rond het laatste weekend van augustus organiseert het Groot Gaesbeeker Gilde in samen werking met vele verenigingen al vele decennia de Gildefees ten, dit jaar van 19 t/m 26 au gustus. Ze vinden plaats op en rond De Blaak, het feestterrein aan de Blaak. Een week lang is er voor iedereen wat te beleven, sportieve activiteiten als een recreatieve fietstocht, wan deltocht, wegwedstrijdloop, Volksspelen en Volkspaarden- feest, maar natuurlijk ook een aantal feestavonden met een grote muzikale variëteit. De za terdagavond was binnen een week uitverkocht, maar voor een aantal activiteiten start de voorverkoop pas. De Dijk Na Van Dik Hout, Golden Earring en Rowwen Hèze is het dit jaar gelukt om voor donderdagavond 22 augustus de Dijk te contract eren, een naam die in dit rijtje ze ker thuishoort. De Dijk heeft naast de nodige hitsuccessen als 'Bloe dend Hart', 'Ik kan het niet alleen' en 'Dansen op de vulkaan' hun ij- zersterke positie op de Nederland se podia vooral te danken aan hun live-reputatie. Voorafgegaan door de pas uitgebrachte single 'Ga in mijn schoenen staan' en een bin nenkort te verschijnen nieuwe cd Muzikanten dansen niet' zal de Dijk in Soest de nieuwe toer ope nen met een even volledig nieuwe lichtshow, die zo imposant is dat de organisatie een bredere po diumtent heeft moeten inhuren. Vanaf zatefdag 20 juli zijn kaarten a 15,- in de voorverkoop ver krijgbaar bij onderstaande voorver koopadressen. Hollandse Hits Zondagavond 25 augustus staat in het teken van de Hollandse Hits, een compleet programma gepre senteerd door Patrick Peeters. De Frontline Showband zal de hele avond optreden als huisorkest en achtereenvolgens zullen er optre dens zijn van Saskia en Serge, Alex en niemand minder dan Koos Alberts. Het belooft een bij zonder gezellige en sfeervolle avond te worden, een goede afslui ter van de dag, waarop de nieuwe gildekoning bekend zal worden. Vanaf zaterdag 20 juli zijn kaarten a 10,00 in de voorverkoop ver krijgbaar bij onderstaande voorver- Ouderen enjeugd Daarmee zijn de Gildefeesten nog niet afgelopen, want maandag 26 augustus zullen op de ouderencon tactmiddag Conny Vink en Dick Witte een boeiend programma ver zorgen voor een wederom volle feesttent. Ook voor deze middag zijn kaarten a 2,30 vanaf zater dag 20 juli in de voorverkoop ver krijgbaar bij onderstaande voorver- koopadressen. 's Avonds zal de jeugd vanuit Soest en wijde omgeving naar de Blaak komen om o.a. Jeroen Nieu- wenhuize bij de Radio 538 Drive In Show aan het werk te horen. Voor deze avond is er geen voor verkoop anders dan om 19:30 uur, een half uur voor aanvang op de zelfde avond bij de tent. Voorverkoop Bij onderstaande adressen kan men, zolang de voorraad strekt, terecht voor entreekaarten voor bovengenoemde activiteiten. VW Soest, Steenhoffstraat 9a, VW Soesterberg bij Drogisterij Parfu merie Sukking, Rademakerstraat 21, Tabakorie L.P.M. de Beer, Tamboerijn 7 en Winkelcentrum Elke BeoLab 8000 luidspreker heeft twee ingebouwde eindversterkers. Daarom noemen we dit een actieve luidspreker. De voordelen hiervan blijken wanneer u kritisch luistert. Hij, kan zo luid of zo zacht spelen als u wilt en biedt een zo natuurlijke weer gave als maar mogelijk is, of u nu het subtiele effect van een kamer orkest of de impact van een stadionconcert wilt ervaren I A LIFE LESS ORDINARV Burg. Grothestraat 9, Soest. Telefoon 035 601 03 44 BANG S. OLUFSEN Zuidpromenade, en Tabakspe ciaalzaak R. Bon, Laanstraat 46. Uitsluitend voor de ouderencon tactmiddag zijn kaarten vanaf za terdag 20 juli verkrijgbaar bij me vrouw J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13, 3768 AV Soest, 886010845; mevrouw G.J. Meije- rink-Huisman, Chr. Huygenslaan 108, 3769 XZ Soesterberg, 880346-352041; dhr. A.H.M. Bosboom, Van Hamelstraat 14, 3762 JD Soest, ©6015350; dhr. G. Dusschooten, Plesmanstraat 39, 3769 HA Soesterberg, ©0346-353338. Daarnaast be schikken ook de recepties van de verzorgingscentra Braamhage, Groot Engendaal, de Heyberg, Mariënburg, Molenschot en de VW Soest en Soesterberg over toegangskaartjes voor de ouderen- contactmiddag. GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de SOESTER^COURANT Aanmelden: tel. 6014152 Uit de Soester Courant van Dinsdag 16 Juli 1952 Het 25-jarig bestaan van Sanato rium "Zonnegloren", waarvan de herdenkingsplechtigheden Zater dagavond aanvingen, vond Dins dagmiddag zijn hoogtepunt tijdens een bijeenkomst in de grote feest tent, welke op het terrein van "Zonnegloren" was geplaatst. Een groot gezelschap genodigden was hier aanwezig, waaronder Jhr. De- del namens H.M. de Koningin, de Commissaris der Koningin der Provincie Utrecht, autoriteiten en vertegenwoordigers van Chr. Ker ken en het ziekenhuis- en sanato riumwezen en anderen. De heer G. Fritzsche, voorzitter der Chr. Vereniging tot stichting en exploitatie van sanatoria voor longziekten en tuberculose, was de eerste spreker van de lange rij. In zijn herdenkingsrede bracht spr. dank aan het Koninklijk Huis en wees er op, dat Koningin Emma en Koningin Juliana veel medele ven met "Zonnegloren" hadden betoond. Spr. heette bijzonder welkom de vertegenwoordigers van Regering en Kerk, zoals de Commissaris der Koningin, Burge meester en Wethouders van Soest, dr. Gerbrandy, dr. Gravemeyer, ds. De Vries en de heer Hemmes. In 1920 waren er 10.000 t.b.c.-pa- tiënten en het aantal sanatorium bedden bedroeg 2138 stuks, zeide spr. Dit betekende, dat van iedere 5 patiënten er slechts 1 een be hoorlijke verpleging kon krijgen. De anderen konden velen besmet ten en de t.b.c. greep om zich heen. Zij die ons voorgingen, heb ben met dit.beeld voor ogen hun sociaal gevoel omgezet in daden en stichtten sanatoria. Spr. her dacht Prof. Slotemaker de Bruine, de heer G. Ruys, Jhr. Roëll, de eerste geneesheer-directeur, Ds. Warners en vele anderen. Hij dankte de dagelijkse medewerkers, in het bijzonder de artsen en zei- de telkens weer getroffen te wor den door de deskundigheid van onze medici. Spr. dankte God voor de zegen aan dit werk ver leend en las ps. 145. Dr. J. A. W. Berghauser Pont, ge neesheer-directeur, sprak hierna. "Boven de streep blijven" is het vanzelfsprekende doel, als wij onze medemensen willen helpen, zeide spr. Het heeft arbeid en offers ge kost, doch in 25 jaar bouwden wij aan een front tegen een gevaarlij ke vijand, dank zij de medewer king van velen. Spr. dankte de Regering en het gemeentebestuur van Soest voor hun grote mede werking, waardoor het mogelijk is geweest de capaciteit van "Zonne gloren" te verdrievoudigen. De strijd van de laatste 5 jaren bespre kend, zeide spr., dat de t.b.c.-be strijding een radicale verandering heeft ondergaan. De ontdekking van het P.A.S. en de streptomycine, twee nieuwe ge neesmiddelen, brachten vele pa tiënten de redding van de dood. Patiënten, die voorheen "agres sief' moesten worden behandeld, kunnen nu dikwijls met P.A.S. en bedrust geholpen worden. Van de 265 patiënten, die in "Zonneglo ren" vertoefden met een holte in de long, ging 84 procent huis waarts zonder holte en met een negatief sputum. Twee vijfden van hen kreeg P.A.S. en bedrust. Deze successen worden belangrijker als men bedenkt, dat 30 a 35 procent van de patiënten hier niet voor de eerste keer liggen. Spr. dankte Prof. Bronkhorst en Dr. Klinken berg, van wie spr. veel heeft ge leerd. Bij al deze fraaie resultaten, welke binnenkort wellicht door weer nieuwere geneesmiddelen nog ver hoogd zullen worden, hield spr. zijn gehoor voor, dat de t.b.c.-ba cil een hardnekkige vijand is, waar tegen wij de strijd niet mogen la ten verslappen. Wij dachten na de oorlóg de sterfte- en ziektecijfers tot het peil van voor 1940 terug te kunnen brengen. De sterftecijfers daalden tot beneden 't peil van voor 1940 doch de ziektecijfers vertonen slechts een zeer langzame daling. Het aantal ziektegevallen van 15000 per jaar betekent nog altijd een verhoging van 50 pro cent van het vooroorlogse cijfer. Met verdubbelde energie wordt de strijd voortgezet, zeide spr., en mocht het zijn, dat we over 25 jaar gezegevierd hebben, dan kunnen we "Zonnegloren" gebruiken ter bestrijding van andere ziekten. Namens de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid sprak dr. H.R. Gerbrandy gelukwensen uit. Deze prees de uitbouw van het vroegere "Zonnegloren" tot de zeer moderne inrichting van thans en zeide, dat het Ministerie dit sa natorium als eerste klasse ken merkt. Spr. zeide, dat over 25 jaar de sanatoria niet gesloten zullen worden, want de nieuwe middelen zullen het bestaan van deze inrich tingen ook dan nog noodzakelijk maken. Mr. S. P. Baron Bentinck, onze Burgemeester, zeide, dat de verlei ding groot was, om te overwegen- hoe groot het belang van "Zonne gloren" voor Soest was. "Zonne gloren" is echter een nationaal be lang, een geestelijk kracht-cen trum, waar de wetenschap zich niet los maakte van de zedelijke nor men, zoals elders in de wereld ge beurt, doch hier beoefend wordt in dienst van de naaste. Van hier gaat een kracht uit, niet alleen voor de patiënten, doch voor allen en spr. dankte allen voor het vele werk hier verricht. In het Zusterhuis werd hierna door het bestuur ge recipieerd. Woensdag werd het feest gesloten met een reünie van oud-patiënten en vertegenwoordigers van plaat selijke afdelingen. De grote tent bleek te klein om de bijna 2000 personen, die van heinde en ver per trein en autobus waren geko men, te bevatten, doch door de zij wanden weg te nemen kon het hele Zonnegloren-legioen getuige zijn van de grote offervaardigheid van zeer velen. Na de wijdingssamenkomst gaf de heer Fritzsche gelegenheid tot aan bieding van de opbrengsten der jubileum-acties ten behoeve van "Zonnegloren" gevoerd. Ds. L. Visbeek opende de rij en overhan digde namens de afdeling Soest een bedrag van f. 1559,- en een lijst met 600 nieuwe leden. De heer Schuurman, voorzitter van de vereniging van oud-patiënten, bood een moderne geluidsinstalla tie aan, waaraan zelfs een opname apparaat niet ontbrak. De patiën ten van Zonnegloren bleven ook niet achter en bleken bijna f. 600,- bijeen gespaard te hebben. Aardig was ook de aanbieding van de afdeling Alkmaar, die, behalve een bedrag aan geld, 80 kazen schonk, welke door originele kaas- dragers werden aangevoerd. De traditionele haring ontbrak ook ditmaal niet en een ander ge schenk in natura was een stierkalf van de afdeling Nijkerk. Groot enthousiasme verwekte de mededeling, dat voor het bouw fonds f. 41.000,- was bijeenge bracht en het aantal leden van dit fonds thans 13000 bedraagt. De penningmeester, de heer N. Jan sen, had het laatste woord op deze morgen, toen hij mededeling deed van het totaal bijeengebrachte op deze samenkomst, hetgeen totaal f. 64.096,15 bleek te zijn. De Hu zaren van Boreel uit Amersfoort onderstreepten dit grote succes met marsmuziek, waarna de aan wezigen de bazar bezochten, door welke attractie nog meer geld bin nenkwam.

Soester Courant | 2002 | | pagina 7