ANBO introduceert WAVE 1 Visser Hulde voor bruidspaar Idenburg PWA-school zwaait meester Aart uit Artishock decor voor tv-serie Wildschut Optiek JAN van ZAL i ACTUEELI l.50 demctker Mosselen, mosselen hele fijne mosselen! Wij zijn dicht Wij zijn weer open AGINA 2 WOENSDAG 24 JULI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 3 ine Rosé C60 Burgemeester brengt felicitaties over Te veel op VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 603 11 19 Bijstandsfraude Gordelcontrole AFS zoekt snel gastgezinnen m .i.v. maandag 29 juli dinsdag 13 augustus Eerste spel in Mariënburg AUTOSCHADESPECIALIST Soester duo schiet gaten in kelderdeur Verkeerscontrole Teleac/NOT-uitzendingen over solliciteren Vindicta Witgoed specialis Service voor alle merken i, buts of kras? ebeurd! Toch wel r van zo'n fraaie titer... dankzij een lim" procédé kun- ze schade perfect allen tegen geringe jwsgierig naar de at u, kom gewoon en overtuig uzelf, ag buts, dag kras! Igracht 29 37631P Soest 122744 Fax 035-6027456 lail mfo@stalenhoef.nl Passoa Diablo premix 0.275 liter mige rosé speciaalzaak JestTel 035-6012957 Burgemeester Janssen en zijn vrouw zijn donderdag jl. op be zoek geweest bij het 60-jarig bruidspaar C .J. (Cor) Idenburg en A. (Aiie) Idenburg-van Veldhuizen aan de Bilderdijk- laan. Ze brachten daar de ge lukwensen over namens het ge meentebestuur en de bevolking van Soest. Eigenlijk waren de Idenburgs pas zondag een 'diamanten' paar, maar de burgemeester ging zelf op va kantie en maakte dus graag wat eerder zijn opwachting, vergezeld van de gebruikelijke bloemenhul de. Veel Soesters kennen de brui degom (inmiddels 84) als ambte naar der belastingen, een functie die hij bijna veertig jaar lang heeft uitgeoefend, o.a. vanuit het kan toor aan de Steenhoffstraat - te genover het oude gemeentehuis - waar destijds de belastingen, het arbeidsbureau en de afdeling huis vesting van de gemeente gevestigd Cor Idenburg werd geboren in Amsterdam, groeide op in Doorn en kreeg aanvankelijk een oplei ding als automonteur. 'Maar daar was toen geen droog brood mee te verdienen,' aldus de bruidegom, die nooit spijt heeft gehad van zijn overstap naar de fiscus, die kort na de oorlog plaatsvond. Toch kroop en kruipt het bloed wel een beetje waar het niet gaan kon; zijn vader was destijds particulier chauffeur (o.a. op het landgoed De Hoge Veluwe), en 'had' dus al iets met auto's, en een van de beide zonen is directeur van de bekende Opel- garage Nefkens aan de Birkstraat in Soest, op een steenworp afstand van de ouderlijke woning. Het was in Doorn en omgeving dat hij kennismaakte met zijn latere echtgenote (inmiddels 81 jaar), die in Maam geboren was. Ze trouw den daar op 21 juli 1942. De vonk sloeg al over toen Cor Idenburg nog op school ging, op de fiets van Doorn naar Amersfoort, waarbij Het diamanten bruidspaar Iden burg (r.) bekijkt samen met burge meester en mevrouw Janssen de fo to's. Foto Herman van Dam. hij elke dag langs het huis van Alie van Veldhuizen kwam. Dat moet in 1937 geweest zijn, aldus het bruidspaar. Als belasting-ambte naar werkte hij eerst in die omge ving (o.a. Woudenberg Leusden en Amersfoort). Hij kwam in die ja ren vaak bij de boeren aan huis, o.a. voor de controle van de per sonele belasting. 'Dan liepen de kippen soms over de tafel...' In 1957 volgde de verhuizing naar Soest, waar ze dus ook alweer zo'n 45 jaar wonen - al die jaren op hetzelfde adres - waar ze het nog steeds erg naar hun zin hebben. De gezondheid van het bruidspaar is nog prima. Het feest is inmiddels gevierd in de familiekring, samen met de zonen en schoondochters en de vier kleinzonen. Met een échte helikopter heeft meester Aart Schaftenaar vori ge week woensdag afscheid ge nomen van de leerlingen van de Prins Willem Alexander- school. Met deze kortstondige 'hemelvaart' ging een lang ge koesterde wens van hem in ver vulling. Aart Schaftenaar (50) is de afge lopen vier jaar locatiedirecteur ge- Een 34-jarige automobilist uit Soest raakte zaterdagmorgen kort na 05:00 uur zijn rijbewijs kwijt omdat hij met te veel alcohol op achter het stuur zat. De man werd staande gehouden door agenten die op de Amsterdamsestraatweg in Baarn een alcoholcontrole hiel den. De man blies 1,4 promille en moet zich voor de rechter verant woorden. weest van de PWA-school aan de BeetzIaan.De hele schoolbevolking ging woensdagmorgen in een lan ge sliert van de Beetzlaan naar de Boerenstreek om hem daar uit te zwaaien. De optocht koerste naar het weilandje op de hoek van de Koningsweg en de Clemensstraat, waar precies op het afgesproken tijdstip een vuurrode tweepersoons helikopter landde. Meester Aart reageerde onverschrokken op deze verrassing, speciaal ter gelegenheid van rijn afscheid, en stapte vastbe raden aan boord van het toestel. Of hij eerder gevlogen had? Nee, nog nooit, niet in het vliegtuig en niet jn een helikopter...! 'Dag meester Aart!' klonk het uit aller kelen terwijl de helikopter zich van de grond verhief, op weg naar Hilversum, waar meester Aart weer met beide benen op de grond zou komen te staan. Een voorproefje van rijn definitieve vertrek naar Hengelo, waar hij di- De helikopter met meester Aart aan boord vertrekt, nagezwaaid door de PWA-scholieren. Foto Soester Courant. recteur wordt van een zelfstandige openbare basisschool. BAR, GRILL RESTAURANT Het blijft genieten'. (al onze gerechten ook om af te halen) STEEMHQFFSTRAAT 47 SOEST 035 6018252 WWW.tUYKJE.NL Wie vergelijkt leest de Soester Courant Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg De sociale recherche heeft een 52- jarige inwoner van Soest en rijn 46-jarige echtgenote aangehouden in verband met bijstandsfraude. In, 1990 vertrok de man uit de wo ning. Vervolgens vroeg de vrouw een bijstandsuitkering aan voor haarzelf en haar kinderen. In 1991 kwam de man weer bij rijn vrouw terug. Zij meldde niet dat haar man, tevens kostwinner, weer te rug was. Tijdens zgn. controlemo menten hield de vrouw vol dat haar man nog steeds weg was. Op deze wijze genoot ze over de pe riode van 1991 tot juni 2002 onte recht een bijstandsuitkering van de gemeente Soest. Zo werd voor een bedrag van ruim 140.000 euro on terecht aan het echtpaar uitge keerd. Soest is voornemens het onterecht uitgekeerde uitkerings- geld terug te vorderen. Het echt paar moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. Iedere uitkeringsgerechtigde wordt er nogmaals op gewezen dat elke wijziging in de woon-, leef- of werksituatie direct doorgegeven dient te worden aan de Sociale Dienst. Dit kan (financiële) pro blemen in de toekomst voorko men. Voor verdere informatie kan men terecht bij de plaatselijke So ciale Dienst. De politie hield vrijdagmiddag een gordelcontrole op de Konings weg. Tien personen kregen een be keuring voor het niet dragen van de gordel. AFS Interculturele Programma's zoekt voor het komende schooljaar nog enkele gastgezinnen die vrij willig hun deur openzetten om thuis kennis te maken met jonge ren uit een andere cultuur. De bui tenlandse gast draait volledig in het dagelijks leven van het gezin mee. Hij/rij gaat naar de middel bare school en leert spelenderwijs de Nederlandse taal. Het gastge zin zorgt alleen voor eten en een bed in ruil daarvoor leren zij ie mand uit een andere cultuur ken nen; zij ontvangen hiervoor geen vergoeding. De leeftijd van de jongeren is tus sen de 15 en 18 jaar en zij komen eind augustus 2002 naar Neder land en vertrekken begin juli 2003 weer naar hun vaderland. De bui tenlandse scholieren komen uit alle werelddelen zoals b.v. Australië, Brazilië, Finland, Hongarije, Thai land, Verenigde Staten, Zuid-Afri- ka en vele andere landen. Ieder gezin kan in principe gastgezin worden. De belangrijkste voor waarde is echter dat de leden van het gastgezin open staan voor de buitenlandse jongere met rijn of haar gewoontes. AFS zorgt ervoor dat het gezin en de buitenlandse scholier een begeleider krijgen. Tij dens een huisbezoek krijgt u meer informatie over wat het betekent gastgezin te rijn en kunt u ook uw wensen en voorkeur kenbaar ma ken. Voor meer informatie kan men te recht bij Emmy van Dehn, 88035- 6244446 of bij het AFS Hoofdkantoor,88020-6269481. De website is: www.afs.nl. AFS In terculturele Programma's is een non-profit organisatie en verzorgt al sinds 1947 wereldwijde uitwis selingen voor jongeren. Zuidpromenade 14, Hartje Zuid, Soest Op initiatief van de ANBO Soest, de bond voor 50-pIus- sers, is vorige week het spel WAVE' geïntroduceerd bij de bewoners van Mariënburg en andere belangstellende oude ren. WAVE betekent letterlijk: Waardering Acceptatie Van El kaar. Het is een educatief bordspel, dat er uitziet als een groot ganzen bordspel, Er wordt met grote dob belstenen gegooid en grote ge kleurde pionnen worden over de vakjes geschoven. Er zijn 500 vra gen over verschillende onderwer pen, die opdrachten bevatten of discussies uitlokken. De bedoeling van het spel is dat mensen met el kaar in gesprek raken en ervarin gen uitwisselen. Daarnaast krijgen rij informatie over onderwerpen die voor ouderen van belang zijn. Het spel wordt met 8 tot 16 perso nen om de tafel gespeeld, die op gedeeld zijn in teams. Op de ach tergrond kunnen mensen meedoen ter ondersteuning van teams. In Mariënburg werd het WAVE- spel met tien mensen (vijf koppels van twee) rond de tafel gespeeld. Daaromheen zaten even zoveel personen als achterban ter onder steuning. Ieder koppel kon dus te rugvallen op een achterban van twee mensen. Voor de spelleiding zorgde Anna Wagemakers en Deelnemers en hun achterban rondom de WAVE-tafel in Marien- burg. Foto Herman van Dam. Hanne Banki, voorzitter van de ANBO-Soest, vormde de jury. De aard van de vragen was zeer divers en zorgde voor een levendige dis cussie. Sommige kennisvragen le verden de spelers bonuspünten op. Het intelligentieniveau van de spe lers speelt een ondergeschikte rol en net als bij een quiz doet de hele groep mee. Alle deelnemers waren na afloop enthousiast en wat hen betreft spe len rij het graag nog een keer! Gevraagd vaste bezorgers in Soest voor de SOESTER^COÜRANT Aanmelden: tel. 6014152 Soester Courant elke woensdag een belevenis! Mijn naam is E, van den Brakel van tegelzetterij Gebr, van den Brakel. Van Zal besteedt aan het kleine werk net zo veel aandacht als aan groot. Want kleine krasjes of deukjes kunnen snel en plaatselijk worden bijgespoten. Beckeringhstraat 113762 EV Soest, tel.: 035 - 6011018, fax: 035 - 6026672 In de nacht van maandag op dins dag heeft de politie twee mannen aangehouden die vermoedelijk schoten hadden gelost op de kel derdeur van een flat aan de Weeg breestraat. Omstreeks 00:50 uur kwam de melding binnen dat er schoten waren gehoord. Agenten gingen poolshoogte nemen en trof fen bij de kelderboxen kogelgaten aan in een deur. De politie ging op onderzoek uit en ontdekte dat de verdachte schutters eveneens in een woning aan de Weegbreestraat woonden. Daar trof de politie twee mannen aan in de leeftijd van 18 en 22 jaar, beiden afkomstig uit Soest. Bij onderzoek van de wo ning werd een vuurwapen gevon den. Beide mannen werden aange houden en ingesloten voor ver hoor. Vorige week donderdagavond werd een snelheidscontrole gehou den op de Stadhouderslaan, tussen 21:30 en 22:00 uur. Twee automo bilisten kregen een bekeuring om dat ze harder reden dan de maxi male snelheid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 86 kilometer per uur. Artishock heeft de afgelopen anderhalve week onderdak ge boden aan een televisieteam van Teleac/NOT, dat opnamen maakte voor een serie uitzen dingen in november en decem ber, De serie gaat over sollicite ren (drie uitzendingen) en con flicten op het werk (nog eens drie Uitzendingen). Onder leiding van regisseur Anne- lies van Erp en projectleider Jan Kooiman werd er tot gisteren in tensief gefilmd in de soos van Ar tishock, die in de serie - 'Binnen komen, binnen blijven' - als een soort buurtkoffiehuis fungeert. Daar komen de hoofdrolspelers 'Sylvia' (Annemieke Verdoorn, o.a. bekend van Medisch Centrum West), en 'Menno' (Roemer Daal- derop) bij de bazin van het café (Nelly Frijda, vooral bekend als Ma Flodder) vaak een kopje kof fie of een borreltje halen en dan verslag doen van hun wederwaar digheden, o.m. bij het zoeken naar werk. De serie van zes delen bestaat voor een deel uit een soort 'soap', voor namelijk in Artishock opgenomen, die afgewisseld wordt met tips en adviezen van deskundigen, mede naar aanleiding van het 'drama'. Volgens Kooiman, die zelf ook in dat 'paneltje' zitting neemt, gaat het daarbij niet om de traditione le handreikingen als het schrijven van sollicitatiebrieven en het op stellen van c.v.'s, maar om vaardig heden in gesprekken, de houding die daarbij past en de voorberei ding die je eraan moet besteden. 'Zeg maar hoe je moet zorgen dat je het beeld op tafel krijgt dat je graag wilt.' De arbeidsmarkt is sterk aan het veranderen, en men sen moeten zien dat ze op de goe de plek terecht komen, is het the ma van de serie. Rietpluim Artishock is een ideale locatie, al dus Jan Kooiman. 'Het is hier lek ker rustig en het ziet er goed uit. Als je een heel café in de studio moet nabouwen ben je veel tijd en geld kwijt.' Er zijn overigens ook buitenopnamen in Soest gemaakt, o.a. op de Eng. Wat de opnamen extra interessant voor Soest maakt is dat spelers van de bekende plaatselijke amateurtoneelvereni ging De Rietpluim als figuranten optreden. Op de foto is Rietpluims Henk Tromp te zien, in een scène waarin hij als bezoeker van het café bij waardin Nelly Frijda rijn verteringen komt afrekenen. Henk Tromp in gesprek met Nel ly Frijda. Foto Soester Courant FILMHUI In mijn geheugen was het bordes van ons oude raadhuis aan de Steenhoffstraat veel kleiner. Als de dag van gisteren herinner ik mij nog hoe op 16 mei 1978 een kist met 4785 bezwaarschriften met een takelwagen tegen de bordes trap werd opgehesen. Ton Paauw, Otto Rijntalder, Wim Zweers en Mr. Van de Werf van de w erkgroep SoeSTERplan voltooiden hiermee een succesvolle protestactie tegen de desastreuze Centrumplannen van het regenteske college van Burgemeester Wethouders. Het gemeentebestuur weigerde die dag de kist officieel in ontvangst te ne men. De bodes van het raadhuis keken niet vrolijk. Boven de fraaie toegangsdeur van het monumentale pand uit 1892 prijken de gebeeldhouwde letters RAADHUIS. In dit gerestau reerde en aangepaste gebouw huist sinds 1994 'Vindicta', een beschermde woonvorm voor 24 psychiatrische cliënten van 24 tot 66 jaar. Vindicta betekent be scherming/beschutting. Zo zou elk raadhuis moeten heten in Ne derland. Locatiehoofd Dicky Veenstra wil de term oude raad huis niet horen. 'Onze instelling heet "Het Raadhuis", zo staat het in de gevel en zo staan wij bekend'. Ze werkt met een team van 12 be geleiders, slaapwachten en huis houdelijke medewerkers voor mensen met een psychische of so ciale beperking, die niet zelfstan dig in de maatschappij kunnen staan. De plek is ideaal gelegen langs de N 221 bij de winkels, de bushalte, het postkantoor en het station. Waar je de hal binnen komt zat vroeger links de telefoniste van de gemeente. Ik sprak vaak met haar over haar broer, een bekende Am sterdamse, inmiddels overleden dichter. Ik dwaalde rond of ik de pijn van god en mens ver stond of ik verlosser zijn kon van de dwa zen die uit hun ramen naar de straten staren'. De tegels in de gangen en de lam brisering zijn nog de zelfde. In het trappenhuis bevindt zich een prachtig glas-in-loodraam met het gemeentewapen. De hoge pla fonds zijn verlaagd, de trappen niet veranderd. Wat nu het keukentje is voor het personeel was destijds het leeska- mertje voor de raadsleden. Span nend was de periode dat hier de niet-openbare raadsstukken ach ter slot en grendel lagen, omdat er te veel 'gelekt' werd naar de pers. De burgemeesterskamer is nu de grootste huiskamer van de inrich ting. Daar troonden in de politieke middeleeuwen Baron Bentinck en in de politieke pruikentijd me vrouw Corver (zeg nooit Joke). Op zolder hangen tussen de bal ken twee geborduurde schilderijen aan de muur in de groepsruimte. Eén stelt de Soesterhof voor in Soestduinen waar Vindicta geves tigd was tot men verhuisde naar de Steenhoffstraat. Vindicta, dat dit jaar haar 35-jarig jubileum viert, telt in de regio 76 plaatsen ver spreid over Amersfoort, Soest en Baarn. De komende jaren zal het aantal tot ongeveer 100 toenemen. Er is een wachtlijst. Daarnaast on dersteunt de instelling nog 130 cliënten die thuis wonen. Soest krijgt een tweede beschermde woonvorm er bij aan het Semina riehof, van de woningbouwvereni ging Eemland. Mijn leukste herinnering aan het oude (sorry Dicky) raadhuis ligt aan de achterkant. Daar arriveer de op een zonnige dag in de tach tiger jaren een grote taxi met Dirk en Veertje. Ze gingen huwen. Dirk had speciaal voor de trouwerij een pak gehuurd, dat echter veel te wijd zat. Hij stapte uit en prompt zakte zijn broek tot op zijn schoe nen. De beide bodes van het raad huis keken heel vrolijk. Boven in het gebouw leidt, achter een gesloten deur, een smalle trap langs de verwarmingsketels naar het torentje. Vandaar heb je een prachtig uitzicht over Eemland tot Bunschoten toe. P.S. Maandagmorgen 29 juli a.s. om 9 uur heb ik in 'Soest Actueel' een interview voor Radio Soest met Nel Koster uit Zambia, op va kantie in Nederland. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35 a Tel. 035 -602 93 60

Soester Courant | 2002 | | pagina 3