Bestuur S.O. Soest en Bodewes Bouwbedrijf tekenen bouwcontract TRENDIES Gossenburcht bestaat één jaar T)ogter6m 1 VARIA r Jan Postema's Baltische reis (4) HeugaFelt 31 juli 2002 ^Bouw start 2 september en duurt circa 26 weken «nm mBSm aaii.iHa.ina 'Woongenot in optima forma' rïJ Meningen van lezers| Spoorwegovergang Foekenlaan (2) Hoogbouw Beukenlaan Over aardappels en slangen Dronken KELA SHAGGY TAPIJTTEGELS LOS TE LEGGEN TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN TAPIJTTEGELS Service bij Schoemaker PAGW/OENSDAG 31 JULI 2002 SOESTER COURANT PAGINA 5 nte Soest mnicatie 609 34 55 2000@soest.nl oest.nl KAPVERGUNNINGEN 2 tot en met 25 juli 2002 gen voor een kapvergunningzj jat 15 2 coniferen -1 kastanje 1 in hun belangen te worden rntuele vergunning kunnend# elijk binnen 4 weken na dezel r maken bij de afdeling Groent rnte Soest, Postbus 2000,37® jmmer 035-6093643. iRGUNNINGEN tot en met 25 juli 2002 i juli 2002 r -1 berk 1 - 3 coniferen, 1 den en De plek waar omstreeks 1 mei 2003 de nieuwe club- en kleed accommodatie van SO Soest moet gaan verschijnen ziet er op dit moment nog verwilderd uit. Grote stapels versnipperd hout herinneren aan het om vangrijk bosje dat tot 8 juni jl. de plek tussen het hoofdveld en veld 2 sierde. Onkruid tiert welig tussen de boomstronken die als stille getuigen zijn ach tergebleven. Enkele meters verderop, in de oude kantine van de blauw-witten, werd echter met enkele forse pen nenstreken een definitief begin ge maakt voor de nieuwbouw van de voetbalclub. Voorzitter Paul Smit en penningmeester René Musolf tekenden namens de club het dik ke bouwcontract, terwijl Ad van der Grift, namens Bodewes Bouw bedrijf, eveneens de documenten met zijn krabbel bekrachtigde. Een kantine die in de weekenden veel en veel te vol is, kleedkamers die met verspochte muren en gam mele bankjes niet het toonbeeld van een eersteklas voetbalclub uit stralen. Kortom, een behuizing die veel te klein is en niet meer vol doet aan de eisen van de tegen woordige tijd. Het is een probleem dat SO Soest al sinds eind jaren tachtig onderkent, maar dat nu eindelijk verholpen wordt. Over enkele maanden zal er ach ter het doel van het hoofdveld en evenwijdig aan de zijlijn van veld 2 een nieuwe club- en kleedac- CÖtnmodatie voor de voetbalclub verschijnen. Aan het einde van het afgelopen seizoen heeft men voor dit doel reeds de bomen en strui ken op de beoogde plek verwij derd. Woensdag 24 juli werd de volgende stap gezet door het teke nen van het bouwcontract tussen de voetbalvereniging SO Soest (die als bouwheer optreedt) en Bode wes Bouwbedrijf. De voorzitter van de bouwcom missie, Kees Boerkoel, verklaarde dat de voetballers waarschijnlijk in mei 2003 hun intrede kunnen doen in hun nieuwe behuizing. 'Ik ga ervan uit dat we tijdens de toer nooien in mei gebruik kunnen maken van onze nieuwe kantine!' sprak Boerkoel verwachtingsvol uit. Eindelijk Voorzitter Paul Smit van de voet balvereniging is erg blij dat nu ein delijk het licht op groen is en de bouw gestart kan worden. Smit is sinds 1991 voorzitter van SO Soest en heeft dus alle ontwikkelingen om te komen tot deze nieuwbouw vanaf het begin meegemaakt. Lo- V.l.n.r. penningmeester René Musolf, voorzitter Paul Smit, bou wer Ad v.dL Grift en Kees Boerkoel, voorzitter van de bouwcommissie. vende woorden waren er van de preses voor al diegenen die in het heden en verleden zo hard hebben gewerkt om tot dit resultaat te ko men. Maar de voorzitter bedank te bij voorbaat al die mensen die in de toekomst hun handen uit de mouwen gaan steken om tot een mooie nieuwe club- en kleedac commodatie te komen. De bouw van de nieuwe kantine van SO Soest begint officieel op 2 september. De verwachting is dat de werkzaamheden 26 weken in beslag zullen nemen. Op deze plek moet straks de nieuwe kantine van S. O. Soest ver- rijzen. Voor de beste merken op het gebied van beeld en geluid. Uw CD &c DVD specialist. ren tegen het genomen beslui-: ;en na verzending van het be- n ingediend bij het college van houders van de gemeente 3760 CA Soest 5WS ïouders maken ter voldoening tikel 28, lid 6 van de Wet op de )ekend, dat gedeputeerde si :recht op 16 juli 2002 het be ater 2002, vastgesteld door de pril 2002, hebben goedge- ;van: /oor wat betreft de zinsnede rotisch pornografische aard de zinsnede "seksbioscoop, ïkstheater" teerde staten en het bestem- igangvan 1 augustus 2002 ge let gemeentehuis aan het jfdeling Planologie en Bou- geopend iedere werkdag van gemeentelijk INFOhoek in ehuis (gedurende de gebrui- en in de plaatselijke biblio- ieder ter inzage. edkeuring kan beroep wor- grond van artikel 27, eer- ie Wet op de Ruimtelijke ïerde staten heeft gewend, die aantoont dat hij redelij- geweest overeenkomstig eede lid van de Wet op de ot gedeputeerde staten te houding van goedkeuring 5p worden ingesteld. ngesteld gedurende de vo- zes weken bij de Afdeling te Raad van State, Postbus g- een schorsende werking. 5 het beroepschrift, het eenkomstig het bepaalde in !t op de Ruimtelijke Orde- 'gs na afloop van de be ende de beroepstermijn e voorziening is ingediend teling bestuursrechtspraak dat geval treedt het besluit 1 dat verzoek is beslist. stus is het gemeentelijk an het Raadhuisplein' niet est. ste uitzending van 11.00 laling op zondag 4 augus- 00 uur). weer woensdag 4 sep- •00 uur. informatie dagelijks om het programma Soest Ac- 1 van Burgemeester Jans- s te beluisteren in de Actueel om 09.30 uur. ntvangen op kabel: FM 9 MHz. De Gossenburchters wonen nu jïén jaar in hun nieuwe wonin- i aan de Wilgenblik. Het is zeker een 'wilgenblik', want langs de weilanden die even wijdig liggen aan de Stadhou derslaan staan de wilgen, dank zij de goede zorgen van de 'knotters', er in vol ornaat bij. De bewoners die hun appartement aan de wilgenzijde hebben genie ten tevens van de levendigheid aan bouwlandbewerking en niet te ver- P geten van de dieren, zoals eenden, scholeksters, reigers, kieviten en J. enkele haasjes: Degene die hun Phuis aan de straatzijde bewonen hebben een ander uitzicht. Zij zien I de auto's en de bedrijvigheid rich- ting Van Weedestraat-rotonde en J naar rechts kijkend de weilanden met o.a. de lakenvelder(s). Dus woongenot in optima forma. En dan hebben alle bewoners nog het grote voordeel dat ze in een groep wonen. Na een jaar wonen is dan ook overduidelijk gebleken dat burenhulp naast de deur is. Hiervan zijn voorbeelden te over: koffie, soep, maaltijd brengen of verzorgen van een zieke, begelei den en/of vervoeren naar dokter, ziekenhuis of fysiotherapie, bood schappen doen voor anderen, bij voorbeeld in geval van ziekte, kou sen aantrekken bij rugpatiënten enz. En dan niet te vergeten 's maan dagsmorgens de koffieochtend, die door de dames van de ontspan ningscommissie geserveerd wordt. Over commissies gesproken: er zijn meer commissies! Bijna ieder lid heeft wel een plaats in één of meer commissies, bijvoorbeeld de financiële, de ballotage- (kennis- makings-), de interieur-, de tech nische, de evenementen- en de ontspanningscommissie, zoals ge noemd. Activiteiten Elke vrijdagmiddag kan men deel nemen aan het zgn. 'happy hour', waar gepraat en soms gekaart wordt en waar men kan genieten van het prachtige uitzicht en van een drankje, dat tegen een zeer redelijke vergoeding alweer door de genoemde commissieleden wordt verstrekt. De laatste tijd zijn daarbij ook nog heerlijke bitterbal len te verkrijgen. Ook worden o.a. spelletjesavonden, barbecue- en Foto Soester Courant. fonduemaaltijden georganiseerd, of wordt er een uitstapje gemaakt. En dit alles geheel vrijblijvend, waarbij aangetekend moet worden dat iedereen weliswaar niet aan alle, maar toch aan de meeste ac tiviteiten deelneemt. Een vereniging zoals de Gossen burcht kan natuurlijk niet zonder bestuur. Eens in de zes weken is er een bestuursvergadering en in aan sluiting daarop een groepsvergade ring, waarin alle gebeurtenissen, voorbereidingen, schoonmaakperi- kelen enz. (de groep aangaande) worden besproken. Al met al, de Gossenburchters wonen prachtig en genieten, zo ver de gezondheid dat toelaat, van het leven in een woongroep. Het ge bouw bevat acht huur- en zeven koopwonirtgen, verspreid over vier verdiepingen. Op die vierde ver dieping is één woning en een ruimte waar de gemeenschappelij ke activiteiten plaatsvinden. Deze ruimte is de 'Ridderzaal' gedoopt. De woongroep is bestemd voor 'senioren' die bij intrede tussen de 50 en 70 jaar zijn. Interesse? Bel dan eens naar SS 6028356, 6472689 of 6013738. Met enige regelmaat vliegen inwo ners van Soest elkaar in de haren over de spitsafsluiting van de Foe kenlaan. Opvallend is de grote ver scheidenheid in argumenten voor en tegen de afsluiting. Onlangs mengde lezer B. Wouterse zich in de discussie. De rode draad in zijn stuk: "Ik ben tegen". Ik ben altijd benieuwd naar de argumenten die worden aangedragen om voor of tegen te zijn. Helaas, de argumen ten duiden stuk voor stuk op per soonlijke frustatie en afgunst. Bes te mede-bewoner, daarmee wordt de discussie niet gediend. Het gaat in deze niet om de grootte van het huis of waar je woont. Het gaat er ook niet om wat een individuele politieagent daarvan vindt. Hij of zij is door de burgers aangesteld om de wet uit te voeren en dus bonnen te schrijven tegen degene die zich niet aan de afgesproken norm houdt. Betrokken agent zou zich moeten schamen in een pu blieke functie een dergelijke hou ding aan te nemen. Mij geeft het te denken over de integriteit van be trokken agent; waarvan akte. Overigens begrijp ik niet de door u aangehaalde verplaatsing van het sluipverkeer. Een ieder die zich 's ochtends en 's middags aan de ge slotenverklaring houdt, rijdt via de hoofdwegenstructuur naar zijn of haar bestemming in de wijk. Inwo ners van Overhccs hebben niets in uw straat te zoeken. Zij behoren de Ossendamweg en Koningsweg te gebruiken. Waarschijnlijk wordt ook uw wijk aangedaan door veel schoolouderverkeer, die hun. kroost per auto halen en brengen. U kunt de gemeente vragen daar_ maatregelen tegen te nemen. Nu terug naar de afgesloten spoor-i overgang. Doel is duidelijk: geen forensen verkeer door woonwij- ken/straten als het niet nodig is. Waarom? Rechtdoen aan de leef baarheid en veiligheid van woon wijken. Leefbaarheid in de zin van rust. Beperk autolawaai tot het hoognodige plaatselijke bewoners- verkeer. Veiligheid voor de bewo ners op straat, met name kinderen! Forensenverkeer heeft nagenoeg altijd haast en jakkert vanaf heel vroeg (6:00 uur) tot laat door de straten als ze de kans krijgen. Mijn kinderen gebruiken 's ochtends en 's middags (in de spitsuren) met de fiets de Den Blieklaan en de Insin- gerstraat om naar school te gaan en vriendjes te bereiken. Daar gaat de discussie over. Hun leven stel-' len zij in de waagschaal tegen de snelheidsovertreders (30 km/uur zone) die net iets winnen in tijd om eerder op een afspraak te zijn. In het tegenkamp zitten ook de hondenbezitters. Een aantal vindt de afsluiting maar niets, want dan moeten ze in de spitsuren omrijden om de duinen te bereiken (zie eer dere meningen van lezers). Een dergelijk argument leidt alleen tot hilariteit bij de lezers. Ga op de fiets of ga later of ga ergens anders wandelen. Kortom; ik hoor graag_ argumenten die respectvol zijn voor elkanders situatie en die houtsnijden. Een ieder zal het er over eens zijn dat de Soester situatie niet ideaal is. Forensenverkeer gaat nog steeds over de Ossendamweg en die weg en omgeving zijn daar niet (geheel) op berekend. De rond weg-discussie om Soest is niet voor niets een heet politiek hang ijzer. Vele gemeenten in Nederland hebben meegemaakt wat wij nu in Soest meemaken. En vroeg of laat hakt iemand de knoop door. Er zijn op hoofdlijnen 3 alternatieven. Ten eerste aanleggen nieuwe rond wegen in een ruimere boog om Soest. De voor- en nadelen zijn bekend. Ten tweede Soest afsluiten voor doorgaand verkeer en foren senverkeer in rijmogelijkheden fors beperken (afsluiten van wijken straten ten opzichte van elkaar). Ten derde bestaande situatie opti maliseren met moderne technie ken. Geert v.d. Waterbeemd (Den Blieklaan) Ik vraag mij werkelijk af wat de opstellers van het ambtelijk advies aan B. en W. inzake de geplande hoogbouw aan de Beukenlaan heeft bezield. De gehanteerde ar gumenten zijn typische architec tenpraat van zo'n 30 jaar geleden, toen grootschaligheid en hoog bouw het beeld bepaalden. Ik dacht dat we daar nu wel zo lang zamerhand vanaf waren, ook in Soest. Het is anno 2002 toch wer kelijk dwaasheid om te zeggen dat de kleinschalige laagbouw op de hoek van de Beukenlaan en de Dalweg (naast het alleraardigste kerkgebouw dat uitstekend bij die laagbouw aansluit) de ruimtelijke kwaliteit verzwakt. Weet u wat de ruimtelijke kwaliteit ter plekke écht verzwakt (om niet te zeggen: verziekt)? Dat foeilelij ke gebouw van Garage Eemland er tegenover. Als men de zaak daar werkelijk wil saneren, kan men veel beter beginnen met de sloop van dat gebouw dat -om in de terminologie van het ambtelijk advies te blijven- de samenhang tussen de bebouwing eerst recht heeft verzwakt en de ruimtelijke kwaliteit eerst recht omlaag heeft gehaaid. Maar nee hoor: Soester stedenbouwkundige Van Dongen zegt (G&E) dat wat er nu staat op zich niet echt lelijk is, maar dat het detoneert met de kerk, de flats en de Ford-garage. Waar haalt hij de onzin vandaan? Wat men nu wil komt erop neer dat een architectonisch monstrum het uitgangspunt vormt en wat er nog rest aan kleinschalige laag bouw daaraan wordt opgeofferd. Laagbouw die - men hoeft maar naar de foto in de Soester Courant van 24 juli te kijken om het te kun nen zien - een zeer eigen karakter heeft en absoluut niet misstaat in het geheel, ja dat geheel zelfs een ruimtelijke kwaliteit verleent die men gegarandeerd vergeefs zal zoeken als de projectontwikkelaars aan het hoogbouwen gaan. Die plegen over het algemeen alleen nog maar kaalslag, met achterla ting van een - zonder twijfel zeer winstgevend - ruimtelijk gedrocht. We hebben het meer gezien, zeker ook in Soest. Welnu, als die weg eenmaal inge slagen is, kunnen we nog wat ver wachten: de hele Beukenlaan kan stapsgewijs tegen de vlakte (trou wens ook de Nieuweweg), want die past dan natuurlijk óók niet meer bij de 'hoogwaardige ruimte lijke kwaliteit' van de voorgeno men hoogbouw 'in samenhang met de omgeving' die de planologen voor ogen staat. Trouwens, ik weet nog veel meer karakteristieke plek ken in Soest die gevaar lopen als men aan de leiband loopt van ont werpers voor wie dergelijke laag bouw een gevaar voor de ruimte lijke kwaliteit vormt (men zou bijna zeggen: een gevaar voor de omgeving, al zou dat wat mij be treft nog het meest voor die ont werpers zelf gelden). Ik leid uit de berichten af dat B. en W. (en dat zal dan wel zijn met in begrip van wethouder Harry Wit te) het ambtelijk advies maar al te graag hebben overgenomen (met hier en daar misschien een enkele goothoogtebeperking om het niet al te gek te maken). Het vormde immers "alle reden dus voor het gemeentebestuur om mogelijkhe den te creëren voor projectontwik- (Soester Courant). Nou, dan weet je het wel: die wrijven zich al begerig in de handen. Voor al die uit Zwolle (die ook de grond er schuin tegenover al "in handen heeft", want ze hebben "de eige naar uitgekocht": ja, zo gaat dat bij dit soort lieden) laat er geen mis verstand over bestaan dat hier een vette hap te halen valt. Hij noemt het daar nu trouwens "een zootje ongeregeld. Wij willen er echt iets moois van maken: statige apparte menten, maar wel van deze tijd" (G&E). De typische blikvernau wing van de projectontwikkelaar die geld ziet. En een gemeentebe stuur dat regelrecht uitverkoop houdt. Waarom willen B. en W. dat eigen lijk? Uiteraard niet vanwege een eventuele woningnood: het wor den luxe appartementen van 200.000 tot meer dan 500.000 euro. Maar B. en W. zullen toch ook niet écht denken dat het er ruimtelijk gezien beter van wordt (dat houd ik alleen voor mogelijk bij ontwerpers die in hun ideeën niet verder gekomen zijn dan de jaren '70, kennelijk met inbegrip van Van Dongen)? Nee, ik denk dat het puur om de inkomsten gaat (al dan niet in verband met de daar aan te leggen rotonde). Daaraan wordt zonder meer een karakteris tiek stukje Soest opgeofferd. Voor wie al wat langer het planologisch gebeuren in deze gemeente volgt: het zoveelste. Kennelijk met mede werking van Gemeentebelangen Groen Soest. Het is ronduit erger lijk: ik zal scherp opletten welke partijen dit onzalige plan gaan steunen en ik hoop dat veel Soes- ters hetzelfde doen. ,_T W. Zweers In de Soester Courant van 24 juli j.1. wordt een oproep gedaan een verklaring te geven voor het raad sel van de vreemde bessen aan de aardappelplanten van Salvatore Loche. De oplossing voor dit 'raadsel' is gelegen het feit dat de aardappels behoren tot de familie van de nachtschadeachtigen (So- lanaceae). Deze planten, kruiden of heesters, krijgen zoals alle hoge re planten bloemen waaruit zich weer vruchten - in dit geval bes sen of doosvruchten - vormen. Dat de bessen van de planten van de heer Loche op tomaten lijken is zeer verklaarbaar. De tomaten be horen tot dezelfde familie en zelfs tot hetzelfde geslacht (Solanum) en zijn dus zeer verwant.Het is niet raadzaam de bessen te eten want ze zijn als veel vruchten van de nachtschaden zeer giftig. Heeft de heer Loche ook onder de grond gekeken? Als het goed is zitten daar gewoon de wortelknollen die we aardappelen noemen. Waarom de planten zo hoog werden, ze zijn meestal lager, kan ik zo niet ver klaren maar dat zal wel met de soort of de milieuomstandigheden te maken hebben. Dat oma Kamphorst (Pag. 7) vriendschap sluit met de slang 'Sis' doet mij goed. Dat zou ech ter minder het geval zijn als we hier, zoals in het artikel staat, te maken zouden hebben met een ratelslang. Ratelslangen behoren tot de familie van de adders (Vipe- ridae) en zijn bijzonder giftig, veel giftiger dan onze eigen inlandse adder. Dat het geen ratelslang is kun je zien aan de staart. Deze loopt spits toe. Bij ratelslangen zit daar een verdikking bestaande uit een rij elkaar omvattende hoornen M5M=iBi5Tgrgrc Opnieuw is onze plaatsgenoot Jan Postema, die het schrijven en het lange-af stands fietsen met hartstocht combineert, op reis gegaan. Net als in de afge lopen jaren - waarin hij o.a. Amerika en China op de fiets bezocht- doet hij deze zomer in de Soester Courant als het even kan via e-mail of fax verslag van zijn wederwaardigheden. Ditmaal vormen de Baltische staten (Estland, Letland, Li touwen) zijn reisdoel, maar misschien komt er zelfs nog een Russisch of Fins 'staartje' aan... Een van de studentes bij mijn eer ste kampeerboer in Polen reageer de kribbig toen ik vertelde contact te onderhouden via e-mail en er aan toevoegde "Internet, you know". Ze zei: "Veel buitenlan ders denken dat wij Polen dom en achterlijk zijn en te veel drinken". Er is inderdaad een drankpro bleem dat reisgidsen noemen, maar ze vond dat Duitsers niet onderdeden voor Polen. Ik liet het onderwerp maar voor wat het was, maar wat dat achterlijke betreft ("backward", niet "stupid") wij zen mijn ervaringen soms wel in die richting. In Gdansk heb ik heel wat moeten vragen naar een cam ping. Spreek ik mensen aan met "Hallo", dan is de reflex al gauw hoofd afwenden en snel doorlo pen. Dus probeer ik passanten te paaien met "Dzien dobre" en snel te vragen of ze Engels of Duits spreken. Ten oosten van Gdansk ligt het stadje Frombork. Daar had Nicolaus Copernicus zijn idee ont wikkeld dat niet de zon om de aar de draaide, maar omgekeerd. In het museum naast de kerk waar de geleerde begraven ligt, is het een en ander te zien, maar alles is in het Pools. Een kortzichtig beheer van iemands werk die zo ver zag. Van zijn beroemde werk "De revo- lutionibus orbium coelestium" (Over de beweging der hemelse sferen) ligt er een uitgave van 1854. Geen mededeling waar zijn manuscript zich bevindt of zijn eer ste druk. Er is een chronologisch overzicht van zijn leven, maar wat aardige feiten uit zijn leven had ik wel willen weten, want zijn ideeën heeft hij niet met stelligheid ver woord, maar met slagen om de arm, wat erop wijst dat hij anders in elkaar stak dan Galilei. Het oudste geschrift over Copernicus' werk was van de Groninger geleer de Nicolaas Muller, gedrukt te Amsterdam in 1617. Bij aardrijkskunde op de lagere school leerde ik Gdansk en Gdy- nia kennen als een Siamese twee ling en dus ben ik naar de laatste toe gefietst, alleen maar om er te zijn geweest, zonder een blik in mijn reisgids, want dan moet je al gauw weer iets. T\issen die twee ligt Sopot, het Scheveningen van Polen met een Grand Hotel en een pier. De meeste strandgangers be perken zich tot pootjebaden van wege de vervuiling, alleen een ver boden hond gaat geheel te water. De drie steden heten samen Troj- kegels. Het beest brengt deze bij gevaar in heftige beweging waarbij een ratelend geluid ontstaat waar aan de slang zijn naam dankt. De kop van de slang is op de foto niet goed te zien maar hij heeft, lijkt mij, toch niet de karakteristieke forse driehoekige vorm van een adderkop. Max Kruijtzer (bioloog) ■fr Daza korting is uitsluitend geldig op maandag, dinsdag en woensdag in do maand augustus in combinatie mot oen helnandeling wassen, knippen, fohnen.Voor deze aktle dient u tijdig een afspraak te maken. Onze zaken Zijn airconditioned. BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander feef 'tfebek met liefde dan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie een 21-jarige Amersfoortse automobilist aange houden, omdat hij te veel alcohol had genuttigd. Zijn promillage (1,15) levert een gang naar de rechter op. Ook zijn rijbewijs werd ingevorderd. de ZACHTE MET 7 JAAR GARANTIE zijn de waardige opvolgers van de TUICJG alombekende GEEN GELIJM EN GEEN GESPIJKER Ook bij niet aanschaf van Kela tapijttegels in onze 1000 m2 tapijttegelshowroom worden uw benzinekosten vergoed. Altijd 200.000 tapijttegels voorradig. Géén bezorgloon, leggen door gehele land mogelijk. verkoop uitsluitend bi| zijn tapijtfabriek te RENSWOUDE, Utrechtseweg 4 Bel 0318-571225 voor gratis kleureninfo Zondags gesloten www.vanheugten.com miasto en strekken zich met 800.000 inwoners 35 km langs de kust uit. In deze badplaats ben ik naar de Chinees geweest. De Chinezen zelf stonden in de keuken, Polen be dienden, maar dat eet toch minder Chinees. Nu ik het over eten heb. In Svibno voorbij Gdansk kreeg ik te maken met een Poolse truc. Bij een eettentje aan de weg stonden de hoofdgerechten (vlees, vis) op een prijslijst. Wat je er aan eten bijbestelt, gaat niet voor een vaste prijs per portie, maar per gewicht en daar gaan de Polen mee ritse len. Kost bij McDonald's een gro te portie 4,70 Zloty's, hier reken den ze 17! Na Gdansk op 22 juli had ik enke le treuzeldagen voor me. Ik had vier dagen voor 200 km, want mijn visum voor de regio (oblast) Kali- ningrad begon op de 25e. De laat ste twee grotere plaatsen waar ik in Polen overnachtte, waren Elblag. en Braniewo. Op de camping van de eerste was een welvarende ko lonie Duitsers neergestreken met dure "Hausmobilen" en in mijn hotel van de tweede stad was een zaal gevuld met Duitsers die aten onder de gemütliche klanken van Beierse muziek. Sinds 1992 bezoe ken Duitsers massaal hun voorma lige gebieden en niet alleen toeris tisch geld stroomt er naar toe. Langs officiële kanalen betaalt Duitsland mee aan restauratiepro jecten om Duits cultuurgoed in den vreemde te behouden. De passage van de Pools-Russi- sche grens verliep in vier stappen. De eerste slagbomen zijn ervoor om het verkeer te doseren. Telkens mogen zo'n tien auto's doorrijden. Er stond al een flinke rij toen ik aankwam en met een primitief ge voel van voldoening reed ik langs ze tot aan de slagboom die na tien minuten openging. Mijn paspoort werd gestempeld. Dan naar de eerste Russische post. Alle auto's krijgen er een briefje mee waarop het kentekennummer staat genoteerd. Een Witrus die in mij wel handel zag, zei dat ik met de fiets niet de grens overkon. Hij wilde me wel met zijn bestelauto een lift geven. Tegen betaling. Ik had er wel vertrouwen in dat ik de grens over kon fietsen. Toch was het eerste gebaar van Russische kant dat ik er niet door kon. De Witrus hing al uitnodigend uit zijn auto. Dat ik helemaal uit Neder land (Nedderlaand) was komen fietsen leek een gunstige invloed te hebben. Ik moest mijn fiets aan de kant zetten; ze zouden bellen naar de overkant. De jonge man en vrouw hadden niet de onverschillige botheid die ik verwacht had. Na enig waehten kwam een telefoontje van hoger hand. Ik mocht door en kreeg ook een briefje. Tweehonderd meter verder de eerste Russiche stempels en het inreisvel van mijn visum werd uit mijn paspoort gescheurd. Ten slotte moest ik bij een draai- hek mijn "autobriefje" inleveren. Ik was voor het eerst in Rusland. Van de grens naar Kaliningrad is het maar 47 km. Het wegdek is nieuw en met een windje in de rug over het gladde asfalt was ik om 12:30 uur in de stad, waar het wegdek zeer afwisselend is. Gaten, kasseien, tramrails met opstaande randen en ook trolleybussen die je bij haltes naar de stoep drukken. Er zijn op de hoofdstraten onvol doende parkeerverboden en de vele omzwenkingen die je moet maken verhogen je kwetsbaarheid. Er zijn hier twee gebouwen die de ironie der geschiedenis symbolise ren. Het Huis der Sovjets, een grauwe moloch van beton waar je met je oog niet omheen kunt. Het was ooit bedoeld als stadhuis, maar het staat er met kapotte ra men vervallen bij. Rijp voor de sloop. Vijfhonderd meter daar van daan, op een eiland, de kathedraal waarnaast de Duitse filosoof Im- manuel Kant ligt begraven. Sinds 1992(!) zijn ze met de restauratie bezig en dit gebouw is sightseeing object number one van de stad. Vlakbij is een ordinair flatcomplex met grote verroeste letters op de dakrand voor de Sovjetleuzen. Op de begane grond is het Paleis der Huwelijken waar bruidsparen in- en bestrooid met geld weer uitko men, waarna ze in Mercedessen naar de kathedraal gaan voor een fotoreportage. De homo sovieticus heeft nooit bestaan. Jan Postema Kaliningrad, Rusland 27 juli 2002 Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke apparatenten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleurervtv, telefoon of I.S.D.N. defect?; wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 2002 | | pagina 5