p SOESTERBERGSEt&GOURANT Vliegbasis ooit plek voor uitbreiding tot 'luxe dorp'? Verzoek routeaanduiding hoek Banningstraat en Kampweg M m-- MMl Bolletjesslikkers voortaan ook berecht op Kamp van Zeist? lotors Soest m Voorzieningen gevraagd voor evenemententerrein Bewoner naar ziekenhuis na brand in slaapkamer 398,- 279,- 309,- rs. mm Cenakel-viering op televisie Veel te zwaar Muziek in Utrecht Sanitair KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING F.P. Prause Buurmeisje ontdekt brand Natuur- en milieuorganisaties hebben andere plannen met het terrein JO,- k.k. rjm vrijstaande vifa jesloten tuin Zuid ippervlak 415 ms [elegen eling met afstandsbediening men en spiegels 995,- 25.795,- centrale portiervergren deling elektrische voorruit- verwarming EOERLAND Soest (Hoek Dalweg). www.ford-eemlandmotors.nJ Elektrisch verstelbare latten- bodem, 90 x 200, hoofd- en - voeteneinde apart verstelbaar. Past in vrijwel elk bed. actieprijs nu Pocketvering matras 3 zone, latex afdekking, afrits- bare hoes. Leverbaar in soepel of stevig. 80 x 200JS5r- actieprijs nu 90 X200M5? actieprijs nu O WOENSDAG 31 JULI 2002 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, te). 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 ■Verbetering van de routeaan- Iduiding op de kruising Ban- Iningstraat-Rademakerstraat- |Kanip\veg-Veldniaarschalk ■Montgomeryweg. Dit verzoek ■beeft een inwoner van Soester- I berg tot het gemeentebestuur ■gericht nadat hem was geble- I kon dat het aan een goede rou- Iteaanduiding schort. ■Afgezien van een 'paddestoel' is ■de kruising niet voorzien van rich- fiingborden. De paddestoel is trou- Iwens regelmatig nagenoeg onzicht- Ibaar door de begroeiing eromheen. I Vooral gemotoriseerde weggebrui- Ikers valt hij daardoor niet op. Vroeger, voor de ombuiging van Ide oude rijksweg, nu provinciale ■weg, naar de noordkant van het ldorp en de aanleg van rijksweg A ■28 ten zuiden van Soesterberg, heeft er sinds mensenheugenis een ■bord met routeaanduiding nabij 't 1 Zwaantje, nu The Oriental Swan, gestaan. Door de aanleg van de ■nieuwe wegen is het doorgaande 1 verkeer grotendeels uit de kom van I Soesterberg verdwenen. Niettemin I is er op de oude route nog steeds Isprake van een behoorlijke hoe- I veelheid verkeer. Daarbij zijn toch I cok nog weggebruikers die niet uit. 1 het dorp zelf komen. Op de be- I langrijkste kruising in het dorp zelf 1 moeten ze puzzelen om de juiste I route te vinden. De briefschrijver zegt dat hij on langs een half uur moest wachten op de kruising, waar hij een af spraak had. In die tijd kwamen niet minder dan achttien voorbij gangers naar hem toe om hem de weg te vragen. Twaalf van hen waren op de fiets, de zes anderen automobilisten die uit de Kamp weg kwamen. Volgens hem geven de platte grondborden op de Banningstraat en de Veldm. Montgomeryweg geen oplossing. Het bord aan de Banningstraat staat niet aan de kant van het fietspad. Het valt (brom)fietsers dus' niet op. Het overige (fiets)verkeer komt uit de Kampweg of volgt de route Rade- makerstraat-Banningstraat waar geen plattegrond staat. De briefschrijver verzoekt het ge meentebestuur dan ook maatrege len te nemen om het verkeer op de kruising Rademakerstraat-Ban- ningstraat-Kampweg-Veldm. Montgomeryweg van duidelijke route-informatie te voorzien. Naar zijn mening is de juiste plaats van een routeaanduiding de hoek Ban- ningstraat-Kampweg. Deze paal kan tegelijkertijd gebruikt worden voor het aangeven van daarvoor in aanmerking komende objecten in Soesterberg. De briefschrijver maakt van de ge legenheid gebruik om het gemeen tebestuur te herinneren aan de plannen voor verlichting van het kunstwerk 'De Vleugel' op de hoek Baaningstraat-Kampweg. 'Een verlichting vanaf de route- aanduidingspaal, gericht op het monument, zou geen overbodige luxe zijn,' schrijft hij. De gemeen te heeft hem inmiddels laten weten het verzoek in behandeling te heb ben. Zondag 4 augustus is er om 10:00 uur weer een eucharistieviering vanuit het Cenakel te Soesterberg. De viering wordt uitgezonden op televisie (Nederland 1). Voorgan ger is mediapastor Ben Verberne. De zang wordt verzorgd door can tor Ad de Keyzer. Wilt u deelne men aan de eucharistieviering? Dan graag even bellen met het Mediapastoraat, 88 0346-332555. Op de kruising bij 't Zwaantje heeft sinds mensenheugenis een ANWB-bord gestaan met routever wijzingen. Een inwoner van Soesterberg wil daar graag zo'n soort bord terug. Bron: Eemland Pers. Vorige week dinsdagmiddag kreeg een automobilist in Soesterberg een bekeuring omdat zijn auto veel te zwaar beladen was. Omstreeks 16:45 uur zagen agenten de 44-ja- rige man uit Zwijndrecht in zijn bestelbus rijden over de Richelle- weg. Zij zagen dat de auto erg zwaar beladen was. Nader onder zoek wees uit dat de auto 1820 kilo aan 'overgewicht' meevoerde. De lading, die bestond uit hout, werd afgeladen. Tegen de Zwijnd- rechter werd proces-verbaal opge maakt. Zaterdag 3 augustus, Domkerk: orgelconcert door David Jansen, met o.a. Fantasia in c (BWV 562), Sonata VI (BWV 530), 'Herr Jesu Christ dich zu uns wend' (BWV 709) en Concerto in d (BWV 596). Aanvang: 15:30 uur. Toe gang vrij. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. nLJ| Telefoon (035) - 601 30 14 Zaterdag 3 augustus zondag 4 augustus Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14:30 pr. G. Claassens; viering in De Heybergh Zondag 10:30 pr. R van Hooijdonk; eucharistieviering; gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Aniersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 pr. Ben Verberne; tv-uitzending Santen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelnianstraat 101 09:30 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 drs. T. Zijlstra World Outreach Church (info locatie: 8S 0346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, S8030-6995952. Apotheek, zaterdag 10:00-17:30 en zondag 12:00-17:30 uur: Noorder Apotheek (Bilthoven), Van Dijcklaan 1, 88030- 2283491. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, §8352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, §8033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 88 0900-8844; alarmnummer: SJ 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88 035-6031119. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, £3i 352391. Grofvuil, 88 035-6093666. Het gemeentebestuur heeft een voorstel van een inwoner van Soesterberg in behandeling om op het terrein op de hoek Kampweg-Banningstraat, grenzend aan de ijs- en skeeler- baan, een voorziening aan te brengen voor het leveren van elektriciteit en water. Het zogenaamde evenemententer rein wordt ieder jaar gebruikt voor het houden van onder meer de kermis en als plaats waar het cir cus z'n tenten opslaat. In de weken dat deze evenementen plaatsvin den, moeten de gebruikers van het terrein worden voorzien van water en elektra. Tot nu toe zorgt het bestuur van de ijs- en skeelerbaan voor de 'levering hiervan. Om op beide voorzieningen een beroep te kunnen doen, moeten de gebruikers van het evenementen terrein het naastgelegen ijsbaanter rein op. Volgens de briefschrijver zijn daar in het verleden geduren de de kermis en de circusweek ver nielingen gepleegd. Ook verdwe nen goederen van het terrein. 'Eenmaal werd bewezen dat een. medewerker van een circus zich die had toegeëigend', aldus de briefschrijver. Afgezien van het feit dat men voor het in- en uitschakelen van de voor beide evenementen noodzakelijke voorzieningen steeds vrijwilligers van de ijsbaan moet inschakelen, is bekend dat niet alle uitbaters de verschuldigde bedragen betalen aan de ijs- en skeelerclub. Om de ongemakken voor zowel de vrijwil ligers als de uitbaters te voorko men, zou het een oplossing zijn aparte maatregelen te treffen voor de voorzieningen die nodig zijn bij grote evenementen als een circus en een kermis, aldus de briefschrij ver. De sleutel van de kast waarin de voorzieningen zijn aangebracht en die van daaruit in- en uitgescha keld kunnen worden, zou in han den moeten zijn van een medewer ker van de dienst openbare werken van de gemeente, aldus de brief schrijver. Hij is van mening dat uit voering van zijn voorstel 'een zeer goede oplossing is voor de bij her haling optredende moeilijkheden.' HUISARTS is afwezig van: MAANDAG 12 AUGUSTUS Urn ZONDAG 25 AUGUSTUS De collega's nemen waar voor spoedgevallen. PROFILZ Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 58 804 72 Openingstijden dinsdag t/m vrijdag 9.00 uur tot 19.00 Een bewoner van de Van Goyenlaan is vorige week per ambulance voor onderzoek naar het ziekenhuis Meander in Amersfoort gebracht na een brand in zijn woning. Zijn drie honden konden tijdig in veilig heid worden gebracht. De die renambulance bracht ze voor tijdelijke opvang naar dieren asiel 't Hart aan de Eemweg. De gevolgen van de brand in een slaapkamer van de benedenwoning hadden veel ernstiger kunnen zijn als het vuur niet tijdig was ontdekt door een buurmeisje. Kijkend uit het raam zag zij in de woning te genover haar vlammen in de slaap kamer. Zij alarmeerde direct de brandweer. Deze was snel ter plaatse en had met behulp van een straal het vuur snel bedwongen. De brand was ontstaan doordat de bewoner een kaars had aangesto ken die te dicht bij de gordijnen stond, waardoor deze vlam vatten. De brandweer schat de schade op 2.500 euro. De bewoner voelde zich, waar schijnlijk door het inademen van rook, niet lekker. Personeel van de ambulance vonden het raadzamer dat hij voor controle naar het zie kenhuis werd gebracht. De kans bestaat dat in het ge bouw op Kamp van Zeist waar bolletjesslikkers uit het buiten land zijn ondergebracht, op nieuw een rechtbank wordt ge vestigd. Eerder was dit het ge val bij de berechting van Li- biërs die op 21 december 1988 verantwoordelijk waren voor de aanslag op een toestel van de Amerikaanse vliegtuig maatschappij Pan Am boven het Schotse Lockerbie. De eerste keer betrof het overigens een Schotse rechtbank. Dit was mogelijk door het gedeelte van het Kamp van Zeist waar het proces gevoerd werd, tijdelijk tot Schots grondgebied te verklaren. Sinds de beëindiging van het proces is het gebouw slechts korte tijd buiten gebruik geweest. Destijds besloot de toenmalige minister van justitie, Korthals, het gebouw aan te wijzen als tijdelijke gevangenis voor bol letjesslikkers. Hiervoor waren wel aanpassingen noodzakelijk. Mo menteel verblijven in Soesterberg zo'n 230 bolletjesslikkers. De overweging om de aangehou den bolletjesslikkers ook op Kamp van Zeist te berechten, is een ge volg van de grote drukte op de rechtbanken van Haarlem en Am sterdam. Hier worden zaken be handeld die betrekking hebben op gebeurtenissen op de luchthaven Schiphol. Omdat de bolletjesslik kers daar zijn aangehouden, zou den ze dus ook daar berecht moe ten worden. Er zijn in die regio echter niet al leen problemen wat betreft het onderbrengen van de verdachten, Het gebouw op het Kamp van Zeist dat tot medio 1994 behoorde tot het Amerikaanse deel van de vliegbasis, Camp New Amsterdam, doet nu dienst als gevangenis voor bolletjesslikkers. Archieffoto. reden om hen elders, zoals in Soesterberg, in hechtenis te hou den. Het blijkt dat de rechtbanken evenmin voldoende capaciteit heb ben om de verdachten binnen een redelijke termijn te berechten. Daarom wordt nu overwogen op nieuw een rechtbank op het Kamp van Zeist te vestigen. Het is niet bekend wanneer het ministerie een definitieve beslissing neemt over het berechten van de bolletjesslik kers op het Kamp van Zeist. 'Kent gij het land dat zich gere geld uitbreidt tot een luxe dorp met al zijn gemakken van gas, electriciteit, waterleiding, tele foon en prachtige scholen? Kent gij het land hetwelk u een schone en rustige omgeving biedt? Kent gij het land het welk een uitstekend klimaat heeft door zijn hooge ligging en daardoor de dunnere lucht en gemakkelijker ademhaling? Kent gij... Tot in het oneindige zouden wij voort kunnen gaan. Het antwoord op al deze vra gen luidt: Soesterberg. Allen die zich hier wenschen te vesti gingen zullen daar nooit berouw over hebben'. Dit is slechts een greep uit de aan prijzing van Soesterberg als woon plaats in een in de jaren dertig door de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer (VW) uitgege ven toeristische gids over Soest, Soesterberg, Soestdijk en Soest- duinen. De situatie is in de loop der jaren totaal veranderd. Soester berg breidt zich allang niet meer uit tot een luxe dorp. Nieuwe ves tigingen zijn hier al jaren niet meer mogelijk. De laatste grote uitbreidingen be troffen Egghermonde, Bloemheu- vel (echter ter vervanging van de wijk Ons Belang) en de 'Ameri kaanse' wijk in Soesterberg. Sinds de Amerikaanse luchtmacht in 1993 de vliegbasis verliet en ook het personeel terugging naar de__ Verenigde Staten, konden de vrij komende huizen door Nederland se gezinnen betrokken worden. Van een echte uitbreiding van het woningaanbod was daarmee echter geen sprake. Hoogstens van een kleine verlichting van de zware druk op de woningmarkt in de ge meente. Met name de woningbouw m Soesterberg staat al jaren vrijwel stil. Dat heeft tot gevolg dat er nauwelijks sprake is van nieuwko mers. Dat heeft z'n weerslag op verschillende aspecten van het maatschappelijk leven. Niet alleen het verenigingsleven ziet zich in z'n groei belemmerd, ook de midden stand ondervindt er de gevolgen van. Er gloort wellicht enige verbe tering door de plannen voor het Dorpsplein en omgeving die in een eerste fase van ontwikkeling zijn. Hier wil de gemeente een nieuwe 'centrum' realiseren, met vooral ook woningbouw. Het kan echter nog jaren duren voordat alle be trokkenen wat die vernieuwing aangaat op één lijn zitten en de plannen uitgevoerd kunnen wor den. Vliegbasis In de discussies over de mogelijke uitbreidingslocaties in Soesterberg duikt ook altijd de vliegbasis op. Deze mag weliswaar het dorp 'groot' hebben gemaakt, in latere jaren is ze een rem gebleken op de ontwikkeling ervan. Helemaal toen destijds in Den Haag werd beslo ten het gebied rond de vliegbasis aan te wijzen als zone waar geen woningbouw mocht komen in ver band met de te hoge geluidsbelas ting. Dat was een forse streep door de rekening van de gemeente. Niet alleen van Soest, maar ook van de gemeente Zeist die grenzend aan het zuidwestelijk deel van de vlieg basis mogelijkheden voor woning bouw ziet. Omliggende gemeenten dringen sinds het vertrek van de Amerika nen met hun herriemakende straal jagers aan op verkleining van de zone rond de vliegbasis waarbin nen niet gebouwd mag worden. Die versoepeling is mogelijk, vin-; den ze, nu de basis is aangewezen als helikopterbasis. Sindsdien is niet alleen de geluidsoverlast afge nomen, maar ook het aantal vlieg bewegingen. Een andere niet onbelangrijke re den om op een deel van de vlieg basis woningbouw te plannen, is het feit dat het gebruik van het voormalige Amerikaanse Camp New Amsterdam tot een minimum is beperkt. Veel van de gebouwen die hier hebben gestaan, zijn sinds het vertrek van het Amerikaanse squadron gesloopt. Tot nu toe heb ben de verzoeken richting Den Haag echter nog geen effect gehad. De oorspronkelijke grenzen voor niet bouwen gelden nog steeds. Inmiddels hebben ook milieuorga nisaties zich (opnieuw) in de dis cussie gemengd door erop aan te dringen de vliegbasis helemaal te sluiten, en het liefst zo snel moge lijk. Volgens de organisaties moet de provincie daar bij de rijksover heid op aandringen, zoals ze vol gens hen drie jaar geleden heeft beloofd. Ze reageren daarmee op uitspraken van Jan Pieter Lokker uit Soest, verantwoordelijk gede puteerde landelijk gebied. Hij heeft gezegd dat sluiting van de basis vóór 2014 niet haalbaar is. Het terrein van de vliegbasis is niet alleen gewild bij gemeenten. Ook natuurorganisaties hebben er hun oog op laten vallen. Maar ook zij maken weinig kans op realisering van de plannen die zij ermee heb ben. De luchtmachtbasis blijft waarschijnlijk nog jarenlang in de huidige omvang bestaan. Boven dien _wil defensie Soesterberg, sinds 1913 de bakermat van de militaire luchtvaart in Nederland, helemaal niet kwijt. Het provin ciebestuur legt zich hierbij neer, hoewel het destijds heeft toege zegd aan te dringen op sluiting van de basis. Natuurorganisaties zijn hierover teleurgesteld. Namens de stichting Natuur en Milieu heeft de heer N. Papineau Salm een beroep gedaan op de politieke partijen in Utrecht om de belofte van destijds na te komen. Daar kunnen ze niet zo maar op terugkomen, vindt hij. Zo eenvoudig ligt het niet, zegt de provincie. Vorig jaar is een com missie samengesteld die zich bezig houdt met de toekomst van de Utrechtse Heuvelrug, inclusief de vliegbasis Soesterberg. In de commissie is ook defensie vertegenwoordigd. Gedeputeerde Jan Pieter Lokker zegt het niet rea listisch te vinden om defensie uit te nodigen met in feite daarbij de boodschap; U moet hier zo snel mogelijk weer verdwijnen want we hebben de vliegbasis nodig voor natuur en milieu. 'Net als alle an dere partners is defensie een se rieuze gesprekspartner,' aldus Lok ker. Gaten in hek De provincie wil wel dat er gaten in het hek komen zodat niet alleen planten een kans grotere kans op ontwikkeling krijgen, maar ook dieren in en uit kunnen lopen. Het is echter niet waarschijnlijk dat de defensieleiding hiermee akkoord gaat. 'Bewaking met honden' staat er niet voor niets op de bordjes die aan het hek zijn bevestigd. Het betekent dat men in ieder geval mensen buiten de basis wil hou den. Zij zouden door een gat in de omheining zomaar de basis op kunnen lopen, met alle gevolgen van dien. Tot nu toe treedt de luchtmachtbewaking dan ook steeds op tegen bijvoorbeeld actie voerders die moedwillig gaten in het hek knippen om daardoor op de basis te komen teneinde actie te voeren. Met de plantengroei op de ruim 500 hectare grote vliegbasis zal de leiding wellicht minder ^moeite hebben, evenals met toename van het aantal dieren op de grond. Een uitzondering vormen uiteraard de vogels. Die houden een risico in voor de toestellen, met name de grotere, zware vogelsoorten. Ook kleine, lichte vogels zijn evenwel niet ongevaarlijk als ze in grote concentraties voorkomen. Kortom, waar de ene partij (ge meenten) vooral woningbouw wil op de vliegbasis, zijn natuur- en milieuorganisaties erop uit de na tuurwaarden in dit deel van de Utrechtse Heuvelrug te versterken en waar mogelijk uit te breiden. De uitkomst is onzeker. Er zullen nog talloze vluchten worden ge maakt voordat de beslissing valt. Er is in de loop van ruim zeven tig jaar wel iets veranderd op de vliegbasis Soesterberg. Dit is een foto uit J930. Inmiddels staat de toekomst van (een deel van) de ba sis ter discussie. Gemeenten willen er woningbouw, natuur- en milieu organisaties pleiten voor teruggavi van het gebied aan de natuur. Foto archief Eemland Pers. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg

Soester Courant | 2002 | | pagina 9