Danscentrum Gerla TRENDIES Visser hME 1M/V ■ME M M/V 'Slechts één bouwlaag extra bij kruising Beukenlaan' 'Indische' bevrijdingsdag in Soest 'Toen we elkaar aankeken waren we meteen vertrokken' ZOMER iACTUEEL! 20.00 ID :NT(E) Stamboomonderzoek kan voortaan ook via internet af^van Zijp Zondagmiddagconcert in De Open Hof »n p/w en ng tijdens ie 'Brasserie PAGINA 2 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 2002 SOESTER COURANT PAGINA 3 iepakket onen NG" in SOEST BRASSERIE KEUZEMENU Brommers College antwoordt op vragen GGS oed Assurantiën 1 CRETARESSE, f lEKOMSTIG I ELAAR f Insulinde herdenkt Japanse capitulatie Echtpaar J.R. van Beek-van Hoven viert 'diamanten' bruiloft Brommers de ZACHTE KELA SHAGGY TAPIJTTEGELS Heuga Feit SOEST Beginners tot vergevorderden voor zowel paren als jeugd Country beginners tot vergevorderden Salsa Kids Danceparty www.danscentrumgerla.nl Nieuw zoeksysteem: www.genlias.nl KORTING nmm Soestgevoel Quad-rijder pleegt verzet TENNIS Inschrijven voor kampioenschappen tennis Soest i'ySgp SOEST Service voor alle merken van herinnering en-eer aanbanden door de dood heen Nederland - Indic 1942 - 1962 cttot aanbeveling issistente. -ichten aan: rorstje - gebr. drum- gebr. spareribs i( Vleescentrum U kunt een keuze maken uit een voorgerecht, hoofdgerecht en nagerecht 19,15 Salade van Italiaanse pasta met garnalen en krab Runderzalm met dille Gazpacho (koude tomatensoep) Gegrilde zalm met dragonsaus Lamsbiefstuk met roze peperkorrels Coq au vin Verse vijgen met rode wijn sabajon Rood fruit granité Koffie of thee met bonbon Op maandag menu inclusief glas wijn en koffie (niet op feestdagen) 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl gespecialiseerde daarin toonaange- ivulde orderporte- rachten zoeken wij :t een ebied en u bent ge- sssbestendigheid is nctie en u kenmerkt idelen. secundaire arbeids- fonisch of schriftelijk ssr. >H Soest 35-602 96 84 .00 uur .00 uur den Gids In vier straten (Di Lassostraat, Haverweerd, Van Hamelstraat en Wiardi Beckmanstraat) heeft de politie maandagmiddag en -avond "j bromfietsen gecontroleerd. Er wer den diverse bekeuringen uitgereikt voor onder meer het rijden zonder helm, ongeldige of ontbrekende papieren en te hoge 'constructie- snelheid'. Eén bromfiets is in be slag genomen vanwege een te hoog vermogen. Het College van B. en W. heeft Gemeentebelangen Groen Soest geantwoord op de schrif telijke vragen die fractievoor zitter Hans van Wuijckhuijse onlangs indiende over de ver onderstelde 'hoogbouw' aan de Beukenlaan. B. en W. had den daarvoor een aantal rand voorwaarden gepubliceerd. Uit de beantwoording blijkt dat het met die 'hoogbouw' wel mee valt. Het College antwoordt al thans dat er gekozen is 'voor eni ge stedenbouwkundige accentvor ming door toe te staan dat er ter plaatse één bouwlaag extra kan worden gerealiseerd ten opzichte van de aanwezige laagbouw. Van flatgebouwen is geen sprake, aldus B. en W. 'Juist is er getracht - door middel van het vereisen van de nodige geleiding bij eventuele nieuwbouw - qua sch'aal een logi sche overgang te creëren naar de bestaande bebouwing langs de Beukenlaan.' Van Wuijckhuijse had laten weten dat zijn fractie 'verbaasd en ge schokt' was over het plan en op hoge toon geëist dat het College alle besluiten direct ter inzage zou leggen. Hij had zich er eveneens over beklaagd dat er 'in deze po litieke komkommertijd' zelfs geen stuk over aangetroffen was. Dat kon ook niet, zo blijkt uit het Col- lege-antwoord, want er is helemaal geen concreet bouwplan voor de hoek Dalweg/Beukenlaan, laat staan dat daarover een beslissing zou zijn genomen. 'Er is uitslui tend door het College een besluit genomen over de stedenbouwkun dige randvoorwaarden', aldus B. en W. in allesbehalve fraai Neder lands. Dualistisch Het College wijst erop dat B. en W. daartoe al sinds april 2000 over de wettelijke bevoegdheid beschik ken (het gaat immers om minder dan 25 woningen) en dat er binnen de afspraken met de gemeenteraad is gehandeld. 'Voorts zijn wij van mening dat de betekenis van deze bevoegdheid in het licht van de huidige dualistische werkwijze aanzienlijk is toegenomen,' zo tik ken burgemeester Janssen en ge meentesecretaris Bakker, die de antwoordbrief hebben onderte kend, Van -Wuijckhuijse gevoelig op zijn vingers. B. en W. blijven overigens op het standpunt staan dat de bebouwing van Beukenlaan 60-62 - 'hoe men die bebouwing ook waardeert, het geen voor een belangrijk deel per soonlijke voorkeur betreft' - niet aansluit op de 'eigentijdse bebou wing' langs de Dalweg, die de ruimtelijke beleving van de krui sing bepaalt. Dat beïnvloedt de ruimtelijke kwaliteit in negatieve zin. 'Indien er sprake zou zijn van zeer karakteristieke architectoni sche en/of historische kwaliteiten, zou ervoor gekozen kunnen wor den deze, als contrast met de ove rige bebouwing, te handhaven,' al dus het College. Maar van derge lijke kwaliteiten is naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders geen sprake... Beleving Daarom zijn B. en W. in beginsel wel geporteerd voor een (architec tonisch goed uitgewerkt) plan waarbij de nieuwbouw een verbin dende schakel kan vormen tussen de ruimtelijke beleving van de Beukenlaan en die van de Dalweg. 'Daarbij zal tevens de beleving van de aanwezigheid van de kruising van beide wegen versterkt kunnen worden,' klinkt het nogal raadsel achtig. Over het 'lelijks' dat Van Wuijck huijse vreest - in navolging van o.a. Visserstaete, de Ford-garage en de bebouwing bij de rotonde Burgemeester Grothestraat/Beek en Daalselaan - laat het College hem weten dat het uiteindelijke bouwplan (dat nu dus nog niet is ingediend) t.z.t. gewoon zal wor den beoordeeld door de Wel standscommissie. En over de ver onderstelde bijdrage van het pro ject aan de 'volkshuisvestelijke kwaliteit van Soest', zoals Van Wuijckhuijse het ironisch om schreef, verwijst het College hem naar de Structuurvisie van 1992. Daarin is afgesproken dat er ge zocht moet worden naar bouwlo caties in de bebouwde kom. Met grote projecten (als Spoordal) en kleinere (zoals dit particulier initia tief) kan een bijdrage worden ge leverd aan de behoefte aan nieuwe woningen. deze advertentie bewaren voor Q. (0 Taxaties Verzekeringen x- 3 O. 51 iën te Soest is op zoek sentatieve 'gelijk) 1 O- e baan van je leven'. lakt. -S verband met deze 5 - en denkniveau, goede B. indig met Word en Excel. 1 O- Hega'swerkenineen 5 ontact met relaties sn), telefoon aannemen, s samenstellen, corres- ing en opleiding) er een g O 3 3el, mail of schrijf. MrC.F. Snoek (Franklin), tegenover ons kantoor is 3 >2 DG Soest. O kelenvastgoed.nl n 4 Pjuopag (a+D-)4.Dop!puD>j apuajajA <5 Met een korte maar betekenis volle plechtigheid is vorige week donderdag -15 augustus ook in Soest de 'Indische' be vrijdingsdag herdacht. Op die datum in 1945 tekende Japan de capitulatie en konden de overlevenden van de concertra- tiekampen hun bevrijding vie- Ren. In de middag van 14 augustus had- 1 den sommigen ook in Soest de vlag al halfstok gehesen, maar op 15 augustus wapperde hij de hele dag in top. Zo'n dertig belangstel- lenden, vooral leden van de Indi- sche woongemeenschap Insulinde I aan de Wilgenblik, verzamelden zich 's ochtends om elf uur bij het verzetsmonument aan de Inspec- teur Schreuderlaan, 'bij Braamha- ge', zoals het in Soest meestal nog 1 wordt genoemd. Ze werden daar toegesproken door Insulinde-voor- zitter mevrouw W. Jobse, die in de herinnering riep met hoeveel -vreugde de vrede destijds ook in Nederlands-Indië werd begroet. In haar terugblik stond ze stil bij de slachtoffers van de Japanse bezet ting, maar herinnerde tevens aan de slachtoffers van de Birma- spoorweg, de Slag in de Javazee en de vele Nederlanders die in de In donesische vrijheidsstrijd het leven hadden gelaten - 'zie de vele wit te kruisen op de erevelden in Indo nesië' - en de zgri. 'bersiap'-perio- de. Een en ander had destijds ge leid tot de exodus van zovele Ne derlanders, die afscheid moesten nemen van het land waar ze gebo ren waren en gewerkt en geleefd hadden, aldus mevrouw Jobse. Ze vroeg de aanwezigen - onder wie wethouder Harry Witte na- nens het gemeentebestuur - een minuut stilte te betrachten. Vervol gens werden enkele toepasselijke gedichten gelezen van Wouter Muller en Jan Eijkelboom. Daarna legden de aanwezigen bloemen op de bijzondere gedenksteen die eni ge jaren geleden bij het monument is aangebracht, waarmee met name de herinnering levend wordt ge- ihouden aan de slachtoffers van de "oorlog in voormalig Nederlands 'ïndië. De deelnemers aan de herdenkingsplechtigheid verzamelden zich bij het monument. Na 60 jaar huwelijk is de liefde niet bekoeld bij het echtpaar Van Beek-van Hoven. Foto: Soester Courant Als lid van een meisjesvereni- ging werd ze door een andere club uitgenodigd om mee te doen aan een zangavond. Daar was hij ook. 'Toen we elkaar aankeken, waren we meteen vertrokken. En vandaag zijn we nog net zo verliefd', zegt de 83- jarige Maria Adriana (Marie) van Hoven als ze terugdenkt aan de eerste ontmoeting met haar Jan-Rijk. 'Ik was het enige meisje van mijn vereniging dat was uitgenodigd', voegt ze eraan toe. 'Ze wist dat ik zou komen, ze heeft het gewoon zo geregeld hoor', luidt de lezing met een knipoog van hem. Het gebeurde allemaal in het wes ten, waar Waddinxvener Jan-Rijk (nu 85) zijn plaatsgenote in 1939 tegen het lijf liep. Ter herinnering daaraan zorgt hij op 11 februari nog ieder jaar voor een bloemetje. Eergisteren waren de Soesters 60 jaar getrouwd, wat ze zaterdag al met ruim 150 familieleden, vrien den en kennissen vierden en waar mee ze gisteren persoonlijk door burgemeester Koos Janssen en zijn vrouw werden gefeliciteerd. Na de bruiloft verhuisde het echt paar naar Loosduinen, een wijk die inmiddels is opgeslokt door Den Haag en waar ze tien kinde ren kregen, van wie er nog acht in leven zijn. Het hoeft geen betoog dat er 's ochtends stapels boter hammen gesmeerd moesten wor den en de verzorging van de kin deren en de huishouding een groot deel van de dag opslokten. Van Beek werkte destijds bij Zaadhan- del selectiebedrijf Rood Co. en daarna bij modestoffenzaak Wis- brun Lifman. Toen hij later in dienst trad bij de Gereformeerde Zendings Bond (GSB), werd Zeist de nieuwe uitvalsbasis voor ritten door het hele land, terwijl het echtpaar dierbare herinneringen bewaart aan zijn (werk)bezoek aan Kenia in 1967. Soestduinen In 1971 kwam het gezin naar Soestduinen. Jan-Rijk van Beek werkte toen al een poosje voor het toenmalige sanatorium-ziekenhuis Zonnegloren. Als 'financiële dok ter' van de propaganda-afdeling organiseerde hij het hele jaar door acties die geld opleverden voor de behandeling van tbc, onderzoek en hulp aan patiënten in Derde We reld landen. Inmiddels was hij tevens directeur van het reformatorisch opinieblad Koers, een weekblad waarvoor de mede-oprichter in zijn vrije tijd ook de administratie deed. Tussen de bedrijven door vervulde hij een functie ais bestuurslid van de GZB. Zijn vrouw fungeerde een kwart eeuw als telefonische gast vrouw voor de abonnees van Koers en zong elke week uit volle borst mee met de Christelijke Ora toriumvereniging Baarn dat al eens de televisie haalde en ter gelegen heid van het tachtigjarig bestaan een concert gaf dat werd bijge woond door onder andere prinses Juliana. Dissen 1974 en begin jaren negen tig maakte het echtpaar, dat bij fa milie en vrienden bekend staat om zijn immer opgewekte humeur, zo'n vijftig reizen door Europa en Israël. Van Beek was daarbij reis leider en organiseerde de laatste jaren zelf ook vakanties naar het Oostenrijkse Weissenbach. In al die werkzame jaren is de lief de niet bekoeld, zo blijkt uit uitla tingen van het diamanten bruids paar. Maar, de eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat Van Beek er sinds mensenheugenis een tweede liefde op nahoudt: zijn tuin. Daar schar relen de kippen, bloeien elke zo mer enkele duizenden bloemen en groeien de bonen, komkommers en andere gewassen die als 'warme broodjes' gaan als een van de kin deren, de veertien kleinkinderen en/of twee achterkleinkinderen (een derde is op komst), al dan niet met aanhang op bezoek komt. Foto: Soester Courant. De politie hield vorige week woensdagavond van 20:00 tot 22:00 uur een bromfietscontrole gehouden aan de Van Hamel straat, Di Lassostraat en Wiardi Beckmanstraat. Tweemaal werd bekeurd voor het niet dragen van een helm en tweemaal voor het niet in het bezit zijn van een brom fietscertificaat. Ook constateerde de politie dat drie personen hun bromfiets hadden opgevoerd en ook zij kregen een bekeuring. De speciale gedenksteen voor het verzetsmonument werd omkranst met bloemen. Foto: Soester Courant. MET 7 JAAR GARANTIE zijn de waardige opvolgers van de fUICje alombekende TAPIJTTEGELS Aldus Piet van Heugten. UITSLUITEND VERKOOP IN RENSWOUDE LOS TE LEGGEN TAPIJTTEGELS GEEN GEUJM EN GEEN GESPIJKER Ook bij niet aanschaf van Kela lapijllegels in onze 1000 m? topijttegelshowroom worden uw benzinekosten vergoed. Altijd 200.000 tapijttegels voorradig. Reeds vanaf €1,80 p.t. 50x50cm Géén bezorgloon, leggen door gehele land mogelijk. FABRIEKSWINKEL PIET VAN HEUGTEN verkoop uilsluitend bij zijn lapijlfobriek te RENSWOUDE, Utrechtseweg 4 Bel 0318-571225 voor gratis kleureninfo Zondags gesloten www.vanheugten.com INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur Telefoon 03,5 - 602 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma. en wo. van 19.00 tot 20.00 uur, maandag 26 aug. t/m maandag 23 sept in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Mensen die op zoek zijn naar hun voorvaderen en de geschiedenis van hun fami lie hebben een nieuw hulp middel Ier beschikking. Sinds kort staan op internet alle huwelijken (169.525) die in de periode 1811- 1922 in de provincie Utrecht zijn gesloten. Utrecht is de derde provincie van ons land die de huwelijks akten op een website heeft on dergebracht, zodat iedereen ter wereld kan zoeken naar infor matie: www.genlias.nl Vooral genealogen, amateur of professioneel, kunnen er hun voordeel mee doen bij hun stamboomonderzoek. 'De kans om voorouders te vinden is veel groter geworden', zegt het Utrechts Archief. Het Genliasproject is in 1995 bij de Rijksarchiefdienst gestart door de oprichting van een pro jectgroep 'Familiegeschiedenis terug tot 1780'. Het doel was te komen tot een gedigitaliseerde toegang op allereerst alle huwe lijksakten en vervolgens alle openbare akten van de Burger lijke Stand in Nederland. Per provincie werkten tientallen vrijwilligers eraan. Zo zijn in Utrecht momenteel 45 mensen bezig om de overlijdensakten (1811-1942) te controleren en in te voeren. Daarna komen de geboorten aan de beurt. 'Als Genlias geheel is gevuld, kan iedereen achter zijn eigen computer zijn stamboom tot ongeveer 1780 uitzoeken via dit systeem', aldus het Utrechts Archief. Er was al eerder een systeem beschikbaar, maar dat bezweek onder zijn eigen suc ces. Regelmatig kon de server de vele bezoekers niet verwer ken. Het nieuwe systeem is volgens het Utrechts Archief stabiel. 'Het heeft een uitstekend zoek systeem, waarin gezocht kan worden op meerdere trefwoord soorten. juwelier Official dealer van o.a.: Boccia Martinshof Bouchard Maurice Lacroix Diamonde Prisma Festina Seiko Finish Ti Sento Guess Tissot Tevens sieraden uit eigen atelier Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70 In het laatste concert in de se rie zondagmiddagconcerten in De Open Hof (Veenbesstraat 2) treden komende zondag (25 augustus) het ensemble 'SHE' en Tjalling Roosjen op. Zij sluiten de lustrumserie succes volle concerten af, die dit jaar voor de vijfde keer werd geor ganiseerd. 'SHE' is een trio dat bestaat uit drie vrouwen die op bezielende wijze hun liefde voor de muziek proberen over te dragen. Zij spe len muziek uit de barok-, klassie ke- en romantische periode, met af en toe een uitstapje naar het mo derne en lichte repertoire. Toen zij in 1993 voor het eerst samenspeel den bedachten ze de naam 'SHE': afkorting van Soest, Hilversum en Eemnes, waar ze vandaan komen. Het trio bestaat uit Mirjam van der Maas en Erna van Hees, fluit, en Marijke Hess, cel lo. Tjalling Roosjen is sinds 1974 werkzaam als cantor-organist van De Open Hof. Het programma vermeldt werken van J.S. Bach, C.P.E. Bach, Johann Ludwig Krebs en Georg Böhm. Aanvang 16:00 uur. Toegang vrij. Deze korting Is uitsluitend geldig op maandag, dinsdag en woensdag in de maand augustus In combinatie met oen behandeling wassen, knippen, föhnen.Voor deze aktto dient u tijdig een afspraak te maken. Onze zaken zijn airconditioned Baarn: Brinkstraat 4 - 035-5417080 Soest: Kerkstraat 44 - 035-5012175 Niets zal aan het toeval worden overgelaten. Al maanden is het stichtingsbestuur in nauw overleg met gemeente, politie, brandweer, de alarmcentrale en de centrale doktersdienst om de wedstrijd zo leuk mogelijk te doen verlopen. Ik heb het over het Groot Soester Dictee der Nederlandse Taal, dat in het najaar voor de zevende ach tereenvolgende keer wordt georga niseerd door de Stichting Literaire Activiteiten Soest, die voor nu en altijd het elitaire van zich af wil -schudden. De letterknechten van de SLAS hebben een eigen beveiligings dienst ingesteld om incidenten te voorkomen. Elke week is er top- overfeg in het raadhuis over de 'Avondééndaagse van Soest' zoals burgemeester Janssen (Iet op dic teevrienden: Janssen met dubbel s!) het spectakel (of is het spekta kel?) omschrijft in zijn radioco- lunin. 'Ik heb er zin an.' De politie zal dranghekken voor de raadzaal plaatsen om analfabe ten en dyslextici buiten de deur te houden. Aan het balkon van de raadzaal zullen touwladders wor den aangebracht om taalverruwers en letterzifters een nooduitgang te bezorgen via de vijver. Iedere deelnemer aan het Soester Dictee zal bij de ingang door de gemeentebodes gefouilleerd wor den op spiekbriefjes en zakwoor denboekjes. Elke vulpen wordt ge controleerd of hij geen schietpa- troon bevat, zoals in de James Bondfilm 'Never say never again'. De Bussumse stewardess Christl Kop, die het Soester Dictee weer voorleest, zal beschermd worden door de Koninklijke Luchtmacht kapel en de EHBO-zangers, die beiden het evenement zullen op luisteren. Wie het Dictee samenstelt wordt door de SLAS nog geheim gehou den en zal op 't laatste moment in een briefing door de oudman van het Soester Taaigenootschap wor den bekend gemaakt. De prijsuit reiking geschiedt na afloop door de wethouder van financiën, die als gewone burger (dat hebben we geleerd bij PVO) altijd wel bereid is een cheque toe te zeggen om de kosten te dekken. Het belooft een gezellig feest te worden. Een 21-jarige man uit Soest reed in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 00:50 uur op een Quad over de Oosterstraat in Baarn. Omdat hij geen helm droeg werd hij door politieagenten gecontroleerd. De man rook naar alcohol en moest een blaastest afleggen. Uit die test bleek dat hij te veel gedronken had. De Soester werd aangehou den maar was het hier niet mee eens en verzette zich tegen zijn aanhouding. Na een worsteling kon de man uiteindelijk worden gearresteerd. Op weg naar het bu reau probeerde hij nog het raam van de auto te vernielen. Op het bureau bleek de man een alcohol promillage van 0,95 te hebben. Daarvoor kreeg hij een boete. Voor het plegen van verzet wordt afzonderlijk proces-verbaal opge maakt. Op zaterdag 21 september start in feestelijke sfeer de 23c editie van de Soester tenniskampioenschap pen. Sinds afgelopen vrijdag kan er voor worden ingeschreven. Bij de tennisverenigingen in Soest en Soesterberg zijn aanmeldingsfor mulieren verkrijgbaar. Honderden wedstrijden zullen er worden gespeeld, verdeeld over de categorieën dames dubbel, heren dubbel en mix-dubbel, voordat op 6 oktober de finales worden afge werkt. Dit jaar is tennispark De Harskamp aan de Dorresteinweg het toneel voor de lokale strijd. Aangezien er een beperkt aantal dubbels kan -meedoen, adviseert de organisatie belangstellenden zo snel mogelijk in te schrijven. Mee doen kunnen alleen inwoners van Soest en Soesterberg. Ze hoeven niet persé lid te zijn van een ten nisclub. Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen vóorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a' Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 2002 | | pagina 3