't Nut volwassen tuinvereniging INTJES 4 II Fish!' 1 acjümj_ Spelen, sport en skaten op 29 augustus bij Balans-mix Naomi op VN-top in Johannesburg Aanpak berm bij T-kruising Biltseweg-Koningsweg a.s. zaterdag en zondag: _PAGiN4 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 2002 SOESTER COURANT euken Experimentele fase van 25 jaar geleden al lang afgesloten PAGINA 7 nn I45 osselen Dagverse Sushi teiten mi O70 81 I70 t> m 51® 9» itrip naar Schotland tlikk,e 'T'? n",l'h' T" bsolut Jka 0.7 liter 13. 'fl ftcidemciker i Feestelijke afsluiting van reeks zomeractiviteiten 6,55 8,09 9,64 11,19 12,73 14,28 15,83 17,37 18,92 20,47 22,02 23,56 25,11 1 PROFIL I I l| I I I I Toch bescheiden gebleven expert schoemaker Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen Soesterse (17) gaat wereldleiders wijzen op belang van educatie Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Lezing tango Kosten: 30.000 Uw goud is geld waard SPECTACULAIRE AANBIEDING: op alle houten vloeren! Kleiner Feigling Vaccaii Wodka mït Feige M sambuca 0.02 liter 0.10 Iite™* 8gl 0.7 liter iTOTi De zaaikalender van Maria Thun was voor de een de idea le handleiding, de ander be- dekte de bodem vol overtuiging derde dacht dat hij niet hoefde te spitten. Geëxperimenteerd werd er volop in de beginperio de van de biologische tuin- boUwvereniging 't Nut die za terdag 24 augustus het 25-jarig bestaan viert. Met een hark of spa in de ene en een^alternatief boekje in de ande re hand stonden de 90 leden van hetieerste uur soms in hun tuinen aan de Jachthuislaan. 'Het was de tijd van proefondervindelijk biolo gisch tuinieren, een grote ontdek king voor 'stadsmensen' die daar van vervreemd waren', zegt secre taris J. Brouwer. Van [afstand kregen ze hulp van Pietèr Boxman, een milieuactivist die met zijn boek 'De moestuinen variiïVekkclo' de amateur tuinders 'op.net juiste spoor zette. Sterker nog:leen lezing van de man uit En schede - die in die tijd ook mee werkte aan VPRO-programma's - was aanleiding voor de oprichting van 't Nut. Na verloop van enkele jaren hiel- ,den enkele leden het voor gezien en'werd het tuincomplex iets inge krompen. Brouwer: 'Misschien heeft de realiteit van het tuinieren het enthousiasme van sommigen bekqeld. Er gaat veel tijd inzitten en dat vervelende kweekgras is hardbekkig. Ook is het niet ieder- een gegeven te genieten van brandnetel soep.' Eerste uur ;Toch waren er genoeg mensen die ;W£lplezier beleefden aan het bio logisch tuinieren en er steeds meer rdigheid in kregen. Een beter gbeeld dan E. van Looyengoed is nauwelijks denkbaar. Hij is lid Sffit het eerste uur, nadat hij daar voor een volkstuintje aan de Ring weg (tegenwoordig Hannie Schaft- hof) en later aan de Klein Engend- aalweg had. Beide locaties zijn nu 'cwerwoekerd' met het 'onkruid' dat bakstenen en asfalt heet. Looyengoed hoopt niet dat de meermaals geopperde, maar door dé, provincie beiemmerde woning bouw aan de Jachthuislaan ooit zal worden uitgevoerd. Het liefst zaait, schoffelt, knipt, steekt en plukt hij elke dag tussen de prei, de boeren kool en alle andere groenten die hij op zijn tuin van 290 vierkante me ter (een perceel is meestal 100 meter) teelt. Omdat moeder de vrouw van bloemen houdt, heeft Van Looyengoed ook enkele tien tallen zonnebloemen in zijn tuin staan. 'De mensen komen hier om te tui nieren, maar ook voor hun rust. We zijn erg blij met deze omge ving', zegt Brouwer die weet dat in de jaren tachtig 't Nut een nieuwe impuls kreeg toen de lege plekken werden opgevuld door enkele doorgewinterde en milieuvriende lijke volkstuinders. De kennis bin nen de vereniging nam toe. 'De biologische sfeer werd getemperd, maar tegelijkertijd werd biologisch tuinieren volwassenen' De toen malige nieuwe eigenaar Joop van Os van het terrein zorgde boven dien voor de aanleg van waterlei ding. Teeltwisseling Het ecologisch tuinieren won ter rein, de overheid stimuleerde het bewerken van de milieuvriendelij ke tuin, gaf tips en stelde voor waarden. Kunstmest was uit den boze, gebruik van compost en teeltwisseling werden aangeraden. Vandaag de dag houdt de afdeling groen en milieu van de gemeente toezicht op de houtwal en bomen, terwijl bosbaas Rein Tupker de le den regelmatig bijstaat met advie zen. Van invloed op de manier waarop de moestuinen werden bewerkt, was en is ook het 700 pagina's tel lende handboek uit België. Dat geeft, aldus Brouwer, antwoord op alle vragen over ecologisch tuinie ren. Zo hebben de huurders uit Soest en Baarn van een volkstuin door de jaren heen menige tip gekregen, al dan niet van elkaar, bijvoorbeeld om het nitraatgehalte van het spi- nazieblad zo laag mogelijk te laten zijn. Biologische teelttechniek heet dat. De natuur mag zoveel mogelijk haar gang gaan van de leden van 't Nut. 'Veel verschillende soorten vogels vinden iets van hun gading en er zijn ook veel insecten. Er heerst een natuurlijk evenwicht, afwisseling in flora leidt tot een gunstiger situatie voor de fauna. We ruimen niet te veel op, ruimte voor de natuur', aldus Brouwer die meent dat de zorg voor de omge ving de laatste jaren redelijk is ge handhaafd. Met zorg bewerkt E. van Looyen goed zijn biologische tuin aan de Jachthuislaan. Hij was er 25 jaar geleden als een van de eersten bij toen 't Nut werd opgericht. Op de achtergrond secretaris J. Brouwer. Momenteel zijn alle 80 volkstuin tjes- verhuurd, de vereniging heeft zelfs een wachtlijst moeten opstel len. De huidige leden participeren in de ogen van Brouwer goed als er iets moet worden gedaan, ook op corveedagen laten zij zich zien. De stabiliteit van 't Nut blijkt ook wel uit de samenstelling van het bestuur. Zo is bijvoorbeeld Johan Keswiel al zes jaar voorzitter, een termijn die zijn zes voorgangers niet haalden. 'De vooruitzichten zijn goed, we gaan voor nog eens 25 jaar', jubelt Brouwer. Receptie Voor de leden organiseerde de ver eniging een bustocht naar 'De Kleine Aarde' in Boxtel. Die had in juli plaats. Voor (oud)leden en belangstellenden in biologisch tui nieren wordt zaterdag 24 augustus een receptie gehouden, van 16:00 tot 17:30 uur op het tuincomplex aan de Jachthuislaan. Iedereen is welkom. Drankenspeciaalzaak straat 44 Soest Tel 035-6012957 laatst in de Soester Courant ■Te koop aangeboden ■Te huur gevraagd Handel Met een dag vol activiteiten sluit Balans de vakantieperio de af. Tijdens de zogenoemde Balans-mix op donderdag 29 augustus komen kinderen en jongeren uitgebreid aan hun trekken bij de diverse program- ma-onderdelen. Voor deze Balans-mix wordt afge trapt op het terrein van De Vrije Teugel. Aan het Vedelaarpad kun nen kinderen van 4 tot en met 12 jaar tussen 10:00 en 12:00 uur meedoen aan de spelletjesochtend. Verder staat er een springkussen op het kinderparadijs, wordt er ui teraard geschminkt en rijdt de huifkar weer door de omgeving. De toegang is gratis, maar er is plaats voor maximaal 40 kinderen. Om 13:30 uur worden de activitei ten voortgezet bij de skatebaan aan de Dorpsstreek. Daar stopt de Matchpoint bus, waaruit weer al lerlei sport- en spelmaterialen ge leend kunnen worden. Twee me dewerkers van Balans zullen met kinderen een teamsport gaan doen. Het is aan de deelnemers te bepalen welke tak van sport dat wordt. Daar blijft het niet bij, want voor de gelegenheid richt Balans een peutertuin in en wordt er voor de wat oudere kinderen een heuse stormbaan neergezet. Omdat spe len dorstig maakt, kunnen de kin deren daarna op een limonadefiets hun eigen drankje bij elkaar trap pen. Om 15:30 klinkt het startschot van de skatewedstrijd, waarvoor ska- ters zich vanaf 15:00 uur bij de baan (gratis) kunnen inschrijven. De baan wordt 's morgens schoon gemaakt door mensen van de be heergroep Dorpsstreek, medewer kers van de afdeling groen en mi lieu van de gemeente en enkele skaters. Om half zes 's middags komt een einde aan de Balans-mix en heeft de welzijnsstichting een punt gezet achter de zomeractiviteiten. In september pakt ze de draad op met het reguliere seizoen. Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstilden: dinsdag t/m vrijdag ran 9.00 uur tot 19.00 uur taterdag van 9.00 uur tot 17.00 ester Courant, I contant te worden betaald. I o woensdag 3en incl. BTW I TI Een echt vlakke 100 Hz breedbeeld beeldbuis met daarvoor een aan twee zijden gecoat vlak anti-reflex scherm dat bijna alle storende reflectie absorbeert (VisionClear technologie). Een royaal 16:9 beeldscherm, een elektronisch bioscoop gordijn, een op afstand bediende gemotoriseerde voet, een ingebouwde video recorder en in combinatie met de actieve Bang Olufsen luidsprekers een indruk wekkend Dolby Digital® surroundsysteem (optioneel op de 28" uitvoering). Dat is de BeoVision Avant 32" RF, die u heel dichtbij het bioscooptheater in de huis kamer brengt. De op afstand draaiende voet zorgt ervoor dat de BeoVision Avant RF geen dominante plaats hoeft in te^némen in uw interieur. Na inschakeling draait hij vanzelf naar de door u gewenste positie. De BeoVision Avant RF is leverbaar in een 70 cm (Dolby Digital* optioneel) en 81 cm versie. A LIFE LESS ORDINARY Burg. Grothestraat 9, Soest. Telefoon 035 601 03 44 BANG OLUFSEN Bouwbedrijf Peter van Asch v.o.f. Grote Melmweg 7B - 3764 AZ Soest Telefoon: 035 - 6024060 - Fax: 035 - 6020640 www.soesteronderlinge.nlinfo@soesteronderlinge.nl Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Soester Onderlinge Vandaag overhandigt ze minis ter-president Jan-Peter Bal kenende de uitkomsten van een onlangs gehouden jonge- renconferentie over duurzame ontwikkeling. Morgen stapt ze in het vliegtuig dat haar naar Johannesburg zal brengen. In de Zuid-Afrikaanse hoofdstad neemt Naomi den Besten deel aan een VN-top over hetzelfde onderwerp. Met drie anderen is de zeventien jarige scholiere uit Soest uitgeko zen om de Youth Action Summit (YAS) te vertegenwoordigen. De YAS was een drie weken durende conferentie die in de zomer in Utrecht plaatsvond en waaraan 120 jongeren uit 60 landen deelna men. Doel van deze bijeenkomst was om als jeugd* een bijdrage te kunnen leveren aan de aanstaande VN-top. Om hun stem en stand punten te kunnen laten horen, stond drie weken lang duurzame ontwikkeling centraal, met als hoofdthema's aarde, welvaart en vrede. Na lezingen, discussies, theater, media-training, en het be denken van scenario's voor de toe komst werden Naomi, Miguel Heilbron, Mirella Dauer en Ali Al- Jaberi uitgekozen om de interna tionale jeugd te representeren in Johannesburg. Prioriteit Naomi: 'we hebben twee punten uitgekozen, waarvan wij vinden dat de wereldleiders er prioriteit aan moeten geven: educatie en jeugdparticipatie. Het is echt nodig dat er in educatie geïnvesteerd gaat worden, want op dit moment heb ben 125 miljoen kinderen geen kans om naar school te gaan. Er is 8 miljard euro voor nodig. Dat klinkt misschien als een hoop geld, maar in de VS alleen al besteden ze per jaar net zo veel geld aan make-up. Mondiaal wordt in vier dagen tijd net zo veel geld besteed aan militaire doeleinden.' Tevens zal het viertal pleiten voor meer stemrecht van jongeren. Een op de vier mensen is onder de 25 jaar en dus willen Naomi en co. dat er in ieder land een jeugdraad komt, dat jongeren conferenties, bijeenkomsten en vergaderingen kunnen bijwonen en het laatste woord hebben bij besluiten die de jeugd direct aangaan. Naomi en haar drie medestuden ten willen de wereldleiders gaan vragen nu eindelijk eens hun loze beloften na te komen. 'Elk kind heeft recht op onderwijs', zegt Naomi die zelf in de zesde klas van het Johan van Oldebarnevelt Gymnasium in Amersfoort zit. Veranderen 'Nu gaan wij er voor zorgen dat er daadwerkelijk iets gaat veranderen aan deze punten. Door publiciteit aan onze boodschap te geven, het op de agenda van de VN-top te krijgen en er in Johannesburg aan dacht voor te vragen. Wij hebben contact met de Nederlandse dele gatie, de EU en jongerenorganisa ties in Johannesburg', aldus Nao mi die het een grote eer vindt om de 120 jongeren van de YAS te mogen vertegenwoordigen. 'Het is een geweldige ervaring voor mij persoonlijk en ik geloof ook dat ieder mens die actie onderneemt, het verschil kan maken. Al is het maar iets kleins, zoals de auto la ten staan, geen kleren te kopen die door kinderarbeid zijn gemaakt of interesse te tonen in de culturele achtergrond van je klasgenoot. V.l.n.r. Mirella Dauer,. Naomi den Besten, Ali Al-Jaberi en Mi guel Heilbron die morgen naar Zuid-Afrika vliegen. Di Lassostaat 65', fel. 6022195 In de havenwijken van Buenos Aires, aan het einde van de 19c eeuw, ontstond de tango. Vooral in de jaren dertig en veertig kwam de tango over naar Europa. Nu groeit de belangstelling wereldwijd. Op uitnodiging van Volksuniversiteit Soest komt drs. Ph. Ruitenberg een avond vertellen over de ge schiedenis en de structuur van de tangomuziek, over beroemde zan gers, over dansers die een geïm proviseerd spel spelen van leiden en volgen. Over beroemde tango ensembles, oude nostalgische tan gomuziek en over de ontwikkeling van de tangomuziek tot muziek op het huidige klassieke concertpo dium. Zijn verhaal wordt geïllus treerd met klinkende muziekvoor beelden en videofragmenten. De lezing vindt plaats op maandag 14 oktober van 20:00-22:00 uur; en tree 14,-. Fotografie Voor de liefhebbers van fotografe ren, die de basisbegrippen fotogra fie beheersen, start 1 oktober een vervolgcursus. Elke les wordt een deel theorie behandeld'waarop een thuisoefening volgt, die in de vol gende les besproken wordt. Lei draad voor de cursus is de compo sitie van het opgenomen beeld. Deze wordt aan de hand van theo rie en opdrachten besproken, met als doel dat de afbeelding ook an deren dan de maker zelf moet kunnen boeien. Daarnaast wordt belichting van het onderwerp met dag- en kunstlicht behandeld. Er zal aandacht besteed worden aan het meten van de juiste belich tingstijd en het compenseren van de afwijkingen van de camera. Als laatste wordt het portretteren van een persoon geoefend met kunst en flitslicht. De cursus start op dinsdag 1 oktober, 19:30-22:00 uur; cursusduur: 6 lessen, eenmaal per 1,4 dagen; cursusprijs: 67,-. www.volksuniversiteit.nl/soest De Hypotheker Steenlioffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 Het College van B. en W. heeft besloten de berm bij de T-krui sing Biltseweg-Koningsweg te verbeteren. Een en ander staat los van de voorgenomen recon structie van het kruispunt, die zeker nog drie jaar op zich laat wachten. De toestand van de berm leidt re gelmatig tot klachten bij het ge meentebestuur. Het gaat dan met name om het deel van de Konings weg tussen de Jachthuislaan en de Biltseweg, waar de opstelvakken voor het verkeerslicht eigenlijk te klein zijn. Het zijn vooral vracht auto's die daardoor vaak de berm 'nemen', waardoor er soms gevaar lijke situaties ontstaan en ook de doorstroming van het verkeer be lemmerd wordt. De gaten in de berm worden met regelmaat opgevuld met puin, maar dat blijkt in de praktijk geen afdoende oplossing. De bcdrijven- kring Soestdijk - waarin de onder nemers van het 'oude' industrieter rein georganiseerd zijn - heeft de firma Asbo opdracht gegeven om een verbeteringsplan te maken en de gemeente gevraagd daaraan haar medewerking te verlenen, omdat het zeker nog drie jaar zal gaan duren voordat het kruispunt gereconstrueerd wordt. De locatie is, aldus het ambtelijk advies, gelegen in de 'entree' van Soest, en het is gewenst dat de si tuatie - 'tegen geringe kosten' - op korte termijn wordt verbeterd. De globale kosten komen neer op 30.000, exclusief BTW. De beren is door het vele verkeer kapotgereden en bevat veel verra derlijke kuilen. Foto: Soester Courant. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Ruil 't hier voor een nieuw sieraad of we betalen u de dagwaarde kontant uit. Ook oude merkborloges ruilen of kopen wij van u in (defekt is geen bezwaar). .SCCN Laanstraat IS, Baarn Telefoon 035 - 541 59 37 V van 10.00 tot 16.00 nut ♦niet in combinatie met andere aanbiedingen Soest, Birkstraat 91 Tel.'. 035 60 110 60 Het Parket Atelier 24 uur per dag bereikbaar

Soester Courant | 2002 | | pagina 7