FINALE UITVERKOOP ZOMERCOLLECTIE Viprijs Eem-oevers als locatie voor legeroefening WG helpt gehandicapten in Loada (Burkina Faso) Soest 50 jaar geleden^ 'Van heidehut tot residence' 'Messengers' repeteren weer 'Aladdin en de wonderlamp' in Cabrio-openluchttheater 3-DAAGSE 1,00 korting 'Aladdin en de wonderlamp' Uit de historie van Soest(erberg) Donderdag - Vrijdag - Zaterdag alle zomerkleding nu KOSTUUMSnu vanaf: 139 COLBERTSnu vanaf: 89 OVERHEMDENnu vanaf: 25 JACKSnu vanaf: 39 PANTALONSnu vanaf: 39 abrio VOORDEELBON: op zaterdag 24 augustus 2002 (14:30 uur) Meningen van lezers! mmer 17 dankbrief voor Derde Wereldgroep Soest Vooruit krijgt Verkeershuis. Dumpen afval Gordels etc. Open Huis bij Scholen in de Kunst Familievoorstelling zaterdag 24 augustus Nv</ MODE Zuidpromenade 12 3768 EM Soest Tel: 035-6023530 igzoekenden ïvallen is het mogelijk om a sociale gronden een urgente verkrijgen. Slechts in een ze? il gevallen zal een dergelijk slechts van toepassing is vooree den verstrekt. Informatie hierov? en bij de afdeling Publiekszake nte, onderdeel huisvesting. hoopt een serieuze klacht moov e woningtoewijzing, dan kunt u te lienen bij de gemeente Sok sie Woonruimteverdeling, Pos- 0 CA SOEST. ragen heeft over het toewijzing? :unt u daarvoor terecht bij Porta CW of de afdeling Publiekszak? rite Soest. Ook zijn hier informatie- kbaar. iformatie kunt u ook vinden of .soest.nl, bouwen en wonen erdeling). ïemland bestaat uit de gemeente aarn, Bunschoten, Eemnes, Leus- Woudenberg. t blad door de desbe- t ingevulde bonnen of te nen. ken verhuurder, e betrokken verhuurder. 3eb.datum:_ Seb.datum: ren) onder de 18 plaats: jaar 3n werk: uidige woning: n partner (datum invullen) doorstromer zie spelregels) Eemland. gesloten periode van 1 f nee' uw enkele behoeve van een gehandi- Duden behorende persoon In S oest herleven eind augus tus? ais het ware oude tijden wanneer een compagnie van de Luchtmobiele Brigade een oe fening houdt. Oude tijden, om dat militairen sinds het afschaf fen van de dienstplicht bijna uit het straatbeeld verdwenen zijn. Het is dat in Soestduinen en Soesterberg nog militaire on derdelen gelegerd zijn dat er nog wel eens een auto van land- of luchtmacht door de gemeen te rijdt, anders zou men hier bijna vergeten zijn dat Neder land nog een krijgsmacht heeft. Overigens hoeven de militairen ook niet meer zo vaak de straat op. De militaire oefenterreinen bieden voldoende mogelijkhe den om de geoefendheid van de leden van de uitgedunde krijgsmacht op peil te houden. Die oefenterreinen ontstonden vooral uit milieu-overwegingen, zoals lawaai, stank en andere over last [voor de bevolking, en ter voor koming van schade aan waardevol- lër geachte natuurgebieden. Vroe ger, rond de eeuwwisseling, werd aan die aspecten nauwelijks of geen aandacht besteed. Stelde een Hoge officier vast dat een bepaald terrein of gebied uitstekend ge schikt was voor het houden van eenloefening met zijn eenheid, dan moesten er al heel zwaarwegende argumenten zijn waardoor deze niet zou kunnen doorgaan. In het begin van de jaren twintig bijvoor beeld had de commandant van een krijgsmachtonderdeel zijn keus op hetlgebied rond de Eem laten val- IenlDit was dan ook het toneel van een grootscheepse legeroefe ning. Niet alleen de landmacht maar ook de Luchtvaartafdeling (LVA) van Soesterberg deed eraan mee. Beginstadium Ditfiaatste is in zoverre opzienba- j rend, dat de LVA in die jaren, tien I jaar na de officiële oprichting, nog in haar beginstadium van ontwik- keling verkeerde. 'Met groote ener- giel stoutmoedigheid en zelfopof fering verrichtten de vliegers en i waarnemers den pionierarbeid van hetl luchtwapen. De grondslagen der opleiding konden niet, zooals bij de infanterie en overige wa- I pens, zonder meer in een regle- ment worden neergelegd en opge- I Volgd. Neen, zij moesten door de leerl ingvliegers zelf, met den inzet I van hun leven, worden verworven. Als we thans de luchtstrijdkrachten I zich krachtig zien ontwikkelen als I' een machtig oorlogswapen, dan is dat slechts het resultaat van het offer van die luchtvaartpioniers, I die in de uitoefening van hun da- I gelijkschen plicht zijn omgekomen, wier namen met eere staan ver meld op het monument voor ge len luchthelden, hetwelk ge ëtst is voor het hoofdgebouw [er Luchtvaartafdeeling te Soester- *g- zer, wie ge ook zijn moogt, ver- im niet dat monument te bezoe- [en om met grooten eerbied die luchthelden te gedenken en daar bij te bedenken dat mede de groote vlucht van onze K.L.M. een vrucht is van de door deze pioniers gelegde grondslagen', aldus een passage in het beknopt overzicht van de belangrijkste gebeurtenis sen uit de Nederlandse krijgsge schiedenis van 1508 tot 1935. Luchtvaartafdeling Daartoe wordt vanzelfsprekend niet de legeroefening bij de Eem gerekend, ofschoon dit een groot scheepse legermanoeuvre was. Er werd, naast bijvoorbeeld de infan terie en de cavalerie met honder den paarden, veel rijdend materi eel ingezet, alsmede (luchtdoel)ar- tillerie. Dit laatste onderdeel had tot taak de aanvallen af te slaan die de cadrilles vliegtuigen, Fokker tweedekkers, van de Luchtvaartaf deeling van Soesterberg op de stel lingen langs de Eem uitvoerden. De jaren na de Eerste Wereldoor log kenmerkten zich door tal van grote legermanoeuvres. Daarvan was trouwens na elke oorlog spra ke. 'Als verschijnselen na zoo'n actie treedt telkens als reactie op een verflauwen van de belangstel ling van het volk voor de weer macht en door de soms kort op elkaar volgende reorganisatieën - noodzakelijk gevolg van ver door gevoerde bezuinigingen op en be snoeiingen van de weermacht - een verzwakking van het macht sapparaat van den Staat. Een lang durige reactieperiode kan in deze zelfs funeste gevolgen met zich mede brengen. Ons volk bezit ge lukkig vele goede eigenschappen, maar ook kwade. Het is goed om te allen tijde, maar vooral in tijden van nationale opleving, die minder goede eigenschappen elkander on der het oog te brengen. Openlijk, zelfs in 's lands raadzaal, werd ver kondigd dat wij niet in staat zou den zijn een aanval te weerstaan. Hooren wij in dezen tijd niet van sommige zijden soortgelijke on deskundige en onvaderlandslie vende klanken?', aldus een passa ge uit een stuk ter verklaring en verdediging van het houden van militaire oefeningen. Frisschen geest Na dc Eerste Wereldoorlog was het peil van het leger gezakt, 'een in onze geschiedenis bekend ver schijnsel na een oorlog: de belang stelling van het volk voor de weer macht verflauwt dan en door ver regaande bezuiniging wordt dit in strument van den Staat verzwakt'. De geoefendheid van het leger was niet erg groot. Wel werden van tijd Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, K&6017065. In september 1925 sloeg de luchtdoelartillerie tijdens een oefe ning langs de Eem een aanval van een cadrille tweedekkers af. Foto: Eemland Pers. tot tijd oefeningen gehouden, on der meer op de Leusderhei, maar veel te kortstondig. 'Het langdurig verblijf in dezelfde garnizoens plaatsen werkte de rust en de ge makzucht in de hand, hetgeen geenszins bevorderlijk was voor een frisschen geest en een goed moreel'. Of die oefeningen een succes waren, is niet bekend. Er werd blijkbaar geen verslag van gemaakt ter bespreking achteraf, het werd althans niet bewaard. Dit in tegenstelling tot een beschou wing van de toenmalige oud-mi nister van Oorlog F.A.H. Sabron over de inspectie van vestingen en liniën. De vestingen, forten, batte rijen en onderwaterzettingen vormden de 'frontieren van den Staat'. Zij verkeerden voor het overgrote deel in gebrekkige toe stand. De grensvestingen hadden bovendien een onvoldoende bezet ting. Sabron typeert deze toestan den op meesterlijke wijze als hij de manier beschrijft van inspecteren der vestingen 'door twee leden van den Raad van State, burgers, die, zooals te begrijpen valt, weinig kennis hadden van de eischen waaraan versterkingen moeten vol doen' beschrijft. 'Uit de ingedien de verslagen blijkt dat aan de strijdmiddelen slechts weinig aan dacht werd gewijd. Terwijl toch in de rapporten vellen vol geschreven werden over de 'reijze', de ont vangst, de parade, de sleutels en het escortevindt men in den regel slechts enkele woorden gewijd aan de fortificatiën. Indien de paden met wit zand be strooid waren, het gras goed ge maaid, de magazijnen zindelijk en de affuiten goed geverfd, dan trok dit bijzonder de aandacht. Nooit werd verzuimd de brandspuiten te doen werken en hierover verslag uit te brengen. Was de inspectie afgeloopen, dan werd den Raden van State 'een gelukkige reijze' ge- wenscht door de officieren van het garnizoen en de overheid en ver lieten zij de vesting onder geleide van een eere-escorte en onder een salvo van zeven kanonschoten'. Jan Salie-geest Zo kort na de Eerste Wereldoorlog was het dus niet best gesteld met onze landsverdediging. In een mi litair document lezen we dan ook: 'Ook voor het heden moge dit ver haal een ernstige waarschuwing zijn. Ons volkskarakter in aanmer king nemende, moet het geenszins uitgesloten worden geacht dat, zoodra de Jan Salie-geest onder ons volk in een bepaalde periode wederom de overhand verkrijgt, dergelijke wantoestanden en wan verhoudingen zich opnieuw zullen voordoen, zij het dan ook onder modernen vorm. Het dilettantisme op militair terrein is onder ons volk zelfs bij een goedwillend deel, wel zeer sterk ontwikkeld, hetgeen een economische uitbouw van de weermacht sterk belemmert. Het verzorgen van de kern der zaak behoeft ook weer niet te leiden tot een verwaarloozen van den buiten kant, hetgeen ten onzent in de na- oorlogsche jaren sterk merkbaar was en dat thans wederom moet worden ingehaald. Integendeel, er moet een harmonische verhouding tusschen beide bestaan'. Hoe men in deze tijd ook ten op zichte van het leger staat, het staat wel vast dat de omgeving van de Eem nooit meer zal dienen als lo catie voor een militaire oefening. Cavallerie tijdens een oefening langs de Eem. Officieren te paard houden het verloop van de strijd in de gaten. Foto: Eemland Pers. OPENLUCHTTHEATER Toneelvereniging 'Mariabout gen onbekende in 'Cabrio' - speelt komende zaterdagmid dag (24 augustus) de familie voorstelling 'Aladdin en de wonderlamp' in het openlucht theater aan de Soesterberg- sestraat 140. Aladdin is een jongen van de straat. Een schoffie, kun je wel zeggen. Als hij ergens geen geld voor heeft dan pikt-ie het gewoon. Hij wandelt wat langs de kraam pjes op het marktplein en neemt mee wat hij hebben wil. Daarmee maakt hij op dc markt natuurlijk niet zoveel vrienden. Vandaag is het weer zo ver. Ieder een is kwaad op hem en wil hem pakken. Maar net als hij door de Bladen zijn er zat... maar er is slechts één Soester Courant hele bende achterna wordt geze ten, ontmoet hij het meisje van zijn dromen... Wat is ze mooi! Helaas mislukt het hem te ontsnappen en hij belandt in de gevangenis. Tijd om zijn zonden te overdenken. Tijd om te dromen over het meis je dat hij nu nooit meer zal zien. Maar hé, wat doet die lamp daar...? Aanvang: 14:30 uur. Entree 6,00; kinderen 4,00; kinderen met bon Soester Courant 3,00. Kaarten zijn o.a. verkrijgbaar aan de kassa van het theater, Socster- bergsestraat 140; de VW-Soest cn drogisterij Sukking Soesterberg. Parkeergelegenheid t.o. het theater op terrein van het voormalige zie kenhuis Zonnegloren. SOESTElUCOURANT ^^openluchttheatef <abno (alleen voorkinderen t/m 12 jaar) op de toegangsprijs voor de kindervoorstelling Deze bon is geldig voor één kind Inleveren bij de kassa van het Cabrio-openluchttheater, Soesterbergsestraat 140 PAGIN^ WOENSDAG 21 AUGUSTUS 2002 SOESTER COURANT met uw woonbon jn juist ingevulde woonbono ild. Bovendien wordt geconir- alle voorwaarden voldoet b rij alles klopt, wordt in volgoj irters geldt de leeftijd en schappelijke of economist egio Eemland.* s geldt de periode dat me d het huidig adres. Ie criteria bovenaan de kana worden uw persoonlijke gege eftijd, gezinssamenstelling itroleerd met de gegevens uito Basisadministratie Persoon, de gegevens juist dan wordt j eigenaar/verhuurder aangeb: u de woning dan krijgt u viaj acceptgiro waarmee u de lei* ior een huisvestingsvergunr^ iaat eerd voor een woning, dan wo; agen na het verstrijken van J aenaderd door de verhuurde ibiedingsbrief is het niet moge, linnen te bekijken. Het heeft gee te informeren naar uw kanse •1 AANMERKING BENT GEKC EEN WONING ONTVANGT Tü! ningtoewijzing van de woningtoewijzing? jgeven in een overzicht. Daait ven hoeveel reacties er op e? vangen en of de woning aanee tromer is toegewezen. Ook worc woonduur, de eventuele ma? f economische binding en te ide puntenaantal vermeld. Opte een inschatting maken van ui en dergelijk type woning e voonwensen aanpassen. Eind vorig jaar kreeg de Derde Wereldgroep Soest het verzoek van Sana Salam, voorzitter van de Stichting Wend la Manegda, om de gehandicapte en oudere mensen in Loada, Burkina Faso, te helpen. Loada ligt aan de rand van de Sabel en heeft te lijden van de droogte. Om het water dat er wel valt lan ger vast tc kunnen houden en de erosie tegen te gaan, worden de velden geëgaliseerd en rondom van kléine dijkjes voorzien. De ste nen voor de aanleg van deze dijk jes móeten vijf kilometer verderop uit de bergen worden gehaald. Ook wordt met zelfgemaakte com post de grond verbeterd. Volgens de':Landbouw Universiteit Wage- ningen kan de opbrengst van land en tuinbouw op deze manier met 60 tot 70 procent worden ver hoogd. In Loada en de drie dorpen er omheen wonen ongeveer 4500 mensen. Van hen zijn in totaal 96 mannen en vrouwen door een li chamelijke of geestelijke handicap of door ouderdom niet in staat om voor hun eigen voedsel te zorgen. Omdat steun van de overheid ont breekt, is het leven voor deze men sen zeer moeilijk. De dorpsge meenschap wil hen helpen door per dorp een perceel van tweeën- eenhalve hectare aan te leggen waar ze met hulp sorghum en groenten voor eigen gebruik kun nen verbouwen. Grondbewerking Aan de Derde Wereldgroep Soest werd een financiële bijdrage ge vraagd voor de aanschaf van de benodigde gereedschappen en materialen voor de grondbewer king en ezelkarretjes voor het transport van de stenen. Wanneer de velden klaar zijn, worden al deze spullen door de dorpelingen in coöperatief verband gebruikt voor aanleg en onderhoud van dijkjes, velden, wegen en waterre servoirs. De DWG steunde dit kleinschalige prpject, dat direct ten goede komt aan de allerarmsten, met 2300 euro. Onlangs schreef voorzitter Sana Salam een enthousiaste brief aan de DWG. Daarin meldt hij onder meer: 'Met het geld was men met een aan de slag gegaan. De offi ciële start van de werkzaamheden werd bijgewoond door vertegen woordigers van de kerken, de mos kee en de plaatselijk overheid. Deze zomer was de helft van de velden al klaar en kon het zaaien beginnen. Alle dorpelingen dan ken de mensen van Soest hartelijk voor hun steun.' Steun Wilt u meer weten over de Derde Wereldgroep Soest of haar werk financieel steunen, bel dan SS(035) 6011511, Rabobank 37.99.29.813, Postbank 56.34.327 t.n.v. penningmeester DWG Soest. Uit de Soester Courant van Vrijdag 22 Augustus 1952 Met een tik van zijn cigaretten- aansteker op de tafel onderstreepte de voorzitter van "Soest Vooruit", de heer J.G.A. Batenburg, Woens dagavond het besluit der ledenver gadering tot het bouwen van een Verkeershuis bij het rosarium. Zoals bekend is door Soest Voor uit een renteloze obligatie-lening bij de burgerij geplaatst, welke on geveer f 5500,- opbracht. Het ont brekende bedrag van f 2000,- wil een particulier lenen tegen 392 Deze f 7500,- worden aan de ge meente Soest renteloos geleend en het gemeentebestuur lost in 20 jaar deze lening af. De gemeente bouwt het verkeershuis en draagt het in huur over aan "Soest Voor uit" tegen betaling van f 300,- per jaar. Alvorens dit besluit werd genomen had er eerst een bestuursverkiezing plaats. Door het om gezondheids reden bedanken door de heer W.C. Priem was een vacature ont staan, waarvoor de heer H. v. Har ten door het bestuur candidaat was gesteld. Het was de heer Hiemstra, die, mede namens de heer Van Dijk, de heer J.C.M. Smit als tegencan- didaat stelde. De heer Hiemstra gaf hierbij een toelichting en zeide, dat de heer Priem de Federatie van Buurtverenigingen in het bestuur der V.V.V. vertegenwoordigde en om het contact te bewaren en de stem der Buurtverenigingen in de V.V.V. te blijven horen, wilden de Buurtverenigingen gaarne een hunner in het bestuur zien geko zen. De heer Jongstra wees erop, dat in het bestuur niemand zitting had, die goed bekend was met de plaat selijke industrie en daarom de can- didatuur van de heer v. Harten zeer juist achtte. Spr. Vroeg in overweging te nemen een contactman van de Federatie van Buurtverenigingen. MOTORRIJDER DOOR HOND TEN VAL GEBRACHT. Zaterdag reed de motorrijder G.H. uit Nunspeet op de Laanstraat al hier, toen, ter hoogte van de boer derij van de fam. Kaats, een hond de straat overstak en tegen zijn voorwiel liep. De motorrijder kwam te vallen en liep een hersen schudding op, benevens een won de boven het rechter oog. De duo- rijdster kwam eveneens te vallen doch bekwam geen letsel. Per taxi werd de motorrijder naar de wo ning van dr. Schutte overgebracht en, na aldaar verbonden te zijn, naar Nunspeet vervoerd. MINDERJARIGE MEISJES OP AVONTUUR. Manschappen van de L.S.K. te Soestduinen troffen 2 minderjari ge Amsterdamse meisjes in een houten keet te Soestduinen aan. De meisjes bivakkeerden daar zon der toestemming van de eigenaar en medeweten van hun ouders. De respectievelijke vaders hebben hun dochters bij de L.S.K. afgehaald. KOOPNIETAANDEDEUR. Een onze lezeressen deelde ons mede, dat zij van een "werkeloze kantoorbediende" aan de deur een gasaansteker kocht voor de prijs van f 1.85. Zij heeft inmiddels bemerkt dat een plaatselijke winkelier dezelfde aansteker verkoopt voor f 0.85. Haar medelijden heeft ze dus met een gulden betaald en zij zal met ons overtuigd zijn, dat deze "kan toorbediende" wel nimmer naar een kantoor terug zal verlangen, doch ook, dat venters uit onze ge meente zo krachtig mogelijk ge weerd dienen te worden. PAGINA 9 N.a.v. het artikel over 'dumpen af val' wil ik toch even reageren. Ge noemde klacht is mij tot voor vijf jaar geleden zeer bekend. Het is een ergernis als je nog vóór aan vang van de tweede week al met overvolle containers zit, die dan ook nog grotendeels zijn gevuld door daar niet wonende personen. Meermalen heb ik 's avonds, tij dens het uitlaten van de hond, mensen uit auto's zien komen die hun dozen en zakken dumpten. Meer dan eens heb ik de gemeen te hierover gebeld, wat niet hielp. 'Ja, we weten het, maar er is niets aan te doen', kreeg ik te horen. Uiteindelijk heb ik de zaak op schrift gesteld en gevraagd of de containers kunnen worden voor zien van een slot, waarvan alleen de bewoners een sleutel krijgen. Hoewel ik een bevestiging lu-eeg van ontvangst, heb ik daarna nooit meer iets gehoord. Het was augus tus 1996. Ik verhuisde een jaar later en heb het daardoor laten zitten, maar na het lezen van het artikel van vori ge week wil ik toch zeggen dat ik de gemeente bijzonder laks en traag vind, als het zaken betreft waar zijzelf geen belang bij, c.q. last van heeft. Ook staat ze kenne lijk niet stil bij de onhygiënische kant van de zaak: open containers met huishoudelijk afval (pizza- en gebakdozen, kruimels zoet of har tig), het trekt vliegen en wespen aan, die vervolgens op onze boter ham gaan zitten die we zo gezellig op het balkon willen opeten! En dan heb ik het nog niet eens over de maden die uit de bruine contai ners kruipen. Gemeente, doe er wat aan! C. Th. Van Ammers Een algemene verkeerscontrole op de Kerkstraat leverde donderdag avond twintig bekeuringen op. De controle werd tussen 19:30 en 21:00 uur gehouden. Zeventien mensen bleken de autogordel niet te dragen. Verder werden bonnen geschreven voor het rijden zonder helm, zonder bromfietsverzekering en het niet 'handenvrij' bellen. Scholen in de Kunst heeft een aan lokkelijk cursusaanbod voor het seizoen 2002-2003. Er is Open Huis op 7 september, met de nieu we brochure en veel te bekijken en te doen. Of het nu computervorm- geving, improvisatietheater, beeld houwen of tapdans is, bij Scholen in de Kunst kan men dat en nog veel meer gaan doen. Kom eens kijken tijdens het Open Huis voor het volwassenen aanbod op zater dag 7 september, van 14:00 tot 16:30 uur. De uitgebreide brochu re is in de vakantictijd bij de bibli otheken te krijgen 'of telefonisch tussen 10:00 en 12:00 uur aan te vragen via. 82033-4627Q04. Ook de Soester gospelgroup 'The Messengers' hervatten de repeti ties. Onder leiding van dirigent Gert Mannee wordt op dinsdag 27 augustus de eerste repetitieavond gehouden. Dat gebeurt in de re creatiezaal van het Van Arkel-in- stituut aan de Hellingweg 1, vanaf 20:00 uur. Wie van zingen houdt en het koor graag zou willen ver sterken is er zeer welkom. Dat geldt vooral voor bassen en teno ren, maar ook in de begeleiding - bijvoorbeeld gitaar en slagwerk - 'The Messengers' tijdens een van de repetities. zoeken The Messengers aanvul ling.

Soester Courant | 2002 | | pagina 9