GILDEFEESTEN 2002 Agenda's trekken imeur Bezorgers Sjaak (22 lentes) Deifghostbuster' Rana (14) De supporter Lisa (3) De debutant Joan(68) De fietser ember kestijn Helma (37) De frietvrouw Ria (50) De toeschouwster Gildefeesten in aantallen gservice iclamekrant Jeffrey (22) De deelnemer Kees(52) De schutter WOENSDAG 28 AUGUSTUS 2002 SOESTER COURANTPAGINA 9 De gildefeesten van De gildefeesten van Terwijl de Shetlanders hun beste beentje voorzetten, staan de deel nemers aan de andere rubrieken op de wei, uit te rusten, een praatje te maken of hun viervoeter te ver zorgen. Vanaf de rug van Mr. Mur- phy bekijkt Rana van den Burg hetgeen zich ook onder de ogen van de vakkundige jury afspeelt. 'De pony is niet van mij, ik mag er even op zitten', vertelt ze. Het dier is var. Esther Tupker die daarvoor heeft meegedaan aan een van de onderdelen van het volkspaarden- feest. Rana is vandaag aanwezig als fan en supporter van haar vriendin. Hoewel ze wel een eigen pony heeft, verschijnt Rana dit jaar niet in het strijdperk. 'Ik ben nog maar net terug van vakantie en heb daarom niet kunnen oefenen', luidt haar verklaring. Volgens Es ther had dat geen beletsel hoeven te zijn, maar goed, in het verleden stond Rana al drie keer op de deelnemerslijst en eenmaal sleep te ze bij de bestgaande pony's een prijs in de wacht. Op het gildeterrein zal ze na het paardenspektakel niet veel te zien zijn. Behalve op maandagavond. 'Dan gaan we naar de drive-in show.' Bij vrijwel alle activiteiten is Sjaak van de partij. 'Voor mij betekenen de gildefeesten gezelligheid. Je komt allemaal bekenden tegen. Niets is te gek, iedereen is gelijk.' Gew®end met een bladblazer, ook vpor uw lege plastic bekers, maakflSjaak van Doorn in een op vallende uitdossing dagelijks zijn rond<Mdoor de feesttent. Samen met zijn maatje Mare Hilhorst vormfhij de 'Ghostbusters' die als vrijwilligers de vloer schoon blazen en diltaak zeker niet luchtig op vatten. 'We Achten rustig tot de mensen weggaan, maar je hebt altijd plak kers. Als wij beginnen, blazen we zogezegd de bekers en de laatste bezoekers naar buiten', zegt Sjaak die Ów als vendelier van het gilde- korSactief is. Zoals tijdens de huldiging van de nieuwe koning Rcnévan Hal en de eucharistievie- ringin dc Petrus en Pauluskerk die Rffiirtje of acht na de feestavond 'Zondagmorgen in de kerk was wel zwaar, maar het hoort er bij, hè.' Dffifaldebroeder doet aan het schieten niet mee. 'Bewust niet, want Ir zijn zoveel ouderen, zoals mijn lader, die graag koning wil- leojfaprden. Laat hen eerst maar aan de beurt komen, mijn kans komtlater wel.' -g aan het werk m <ok op vanwege hut, Muzikanten dansen niet, heet de vorige week gelanceerde cd van De 2000 mensen aan het swingen met een aangename mengeling van hits, Dijk. De band, doorgebroken in de jaren tachtig, staat na twintig jaar nog oude songs en nieuwe nummers. Van enthousiast tot uitzinnig was het rotsvast in de Nederlandse muziekwereld en kreeg in de gildetent bijna merendeel van het publiek. De gildefeesten van 'Nummer vierendertig!' 'Wij hebben 38, dus dat duurt nog wel even', rekent moeder Yvonne uit. Maar het geduld wordt be loond en een halfuurtje later is Lisa Smink geschminkt. Als vlin der, een spontane keuzé van de peuter die debuteert op de gilde feesten. Ze heeft net alle spelletjes op de kinderkermis doorlopen en slaat tussendoor met broer Kas vader Ernst gade die met basket balmakkers aan de Volksspelen deelneemt. Lisa vindt het zo leuk op de Blaak, dat ze zondagmiddag weer zou willen komen, maar dan kunnen haar ouders niet. Vandaar dat ze zaterdag meteen ook nog even een ritje mag maken op een pony, ook al voor het eerst in haar leven. Nee, ze vindt het helemaal niet eng. Na haar metamorfose voegt ze zich in de tent weer bij pa en co. die het vochtverlies ruimschoots De gildefeesten van 'Toch niet slecht voor mijn leeftijd, dacht ik, 120 kilometer in vijf uur en een kwartier. Een gemiddelde van 25 kilometer per uur.' Een doorzichtig regenjasje hangt om zijn schouders, de haren in de cho reografie van wind en regen. Joan Reulen is nog maar net gefinisht, nipt aan een biertje en wiegt mee op de oer-Hollandse muziek. Steeds meer natgeregende fietsers (200) druppelen binnen. Een club genoot let even op zijn racefiets. 'Het mooiste deel van de route was de Veluwe', blikt hij terug. Toen het gilde in de jaren 80 samenwer king met lokale clubs zocht, legde Reulen het contact namens Tem po Toer en organiseerde hij de toertochten. Nu helpt hij nog bij de recreatieve tochten en maakt de fietser vaak de gang naar de Fer- dinand Huycklaan. 'Dit is een eve nement waar je naar toe leeft, het hoogtepunt voor Soest. Ik ben hier morgen ook weer hoor.' compenseren. De geïmproviseerde cooling-down bestaat uit dansbe wegingen op de een of andere zo- merkraker, die kennelijk alle Span- je-gangers deze zomer hebben ge leerd en die nu minimaal een keer per uur door de luidsprekers galmt. Lisa Smink ziet het, keurig zittend op de bank, ogenschijnlijk onberoerd aan. Geef haar maar een cassisje. Maar eerst is het vandaag. 'En vandaag mag ik van thuis de hele dag wegblijven', zegt Reulen met een brede grijns als hij de tent bin nenstapt om een consumptiebon in een biertje om te zetten. Dat kan, hij is immers op de fiets. Niet bij iedereen gingen de voetjes van de vloer, maar de handen gingen wel vaak oplelkaar. Er werd meegezongen en -geneuried tijdens de muzikale reis door het verleden. De contactmiddag voor ouderen is allang niet meer weg te denken tijdens aSkildef'eesten. Laat dat maar aan Conny Vink over. Geef haar een micro foon, zet de muziek aan en de rest komt vanzelf goed. Voor 'eigen 'publiek maakte de Soester zangeres er weer een spek takel van. De gildefeesten van. De gildefeesten van Editie: 28 (in huidige opzet). Vrijwilligers: 200 (exclusief verenigingen). Manuren: circa 12.000. Activiteiten: 22. Betalende deelnemers: 2500. Betalende bezoekers: 8000. De Blaak: 3,5 ha. Tent: 1800 m2. Parkeerterrein: 2 ha. Leidingen/kabels: 1200 meter variabel en 1200 meter onder gronds. Tafcis: 60. Banken: 120. Stoelen: 600. Liters koffie: 1500. Aan vrijwilligers verstrekte broodjes: 3000. Volle vuilcontainers: 10. Hoe lang ze al op de gildefeesten komt? Ze weet het niet meer pre cies. 'Maar al zeker tientallen ja ren', zegt de geboren en getogen Soesterse. Ria Hartman is zater dagmiddag, vergezeld van haar man, toeschouwster op de Blaak. 'We kijken bij mijn zoon die mee doet aan de zeskamp. De rol van Ria Hartman is vooral een passieve, nlaar op de eerste maandagavond stapte ze wel op de fiets tijdens de aftrap van de gilde feesten om met ruim driehonderd anderen zo'n 25 kilometer af te leggen in Soest en omgeving. 'Zaterdag vind ik wel de gezellig ste dag van de gildefeesten en we gaan straks natuurlijk ook nog even de tent in', zegt Ria Hartman die zich evenwel niet uit het veld laat slaan door de gestaag neerval lende motregen. Niettemin zal ze het weer in de gaten houden, want dat kan bepa lend zijn of ze de volgende dag wel of niet naar de Blaak komt. In te genstelling tot veel andere ge meenten in met name Zuid-Ne derland heeft Soest geluk. En als zondagmiddag de gildebroeders hun schoten afvuren op de houten vogels, heeft Ria alweer haar plaatsje tussen de toeschouwers ingenomen. sterberg Over het mini-concert van Lee Towers waren de meningen na afloop verdeeld. Een schot of 20 voordat René van Hal op de schouders gaat, maakt hij rechtsomkeert. Kees Wantenaar heeft net voor dc derde keer op de vogel gemikt en weet dat hij dit jaar geen koning zal worden. 'Dat koningsschieten, dat hoort erbij. Dat vind ik toch wel het mooist van de gildefeesten. Voor al als na afloop de nieuwe koning wordt gehuldigd. Ja, dat vind ik echt prachtig.' Als gildebroeder geniet Wantenaar tijdens de achtdaagse van Soest. Het is niet zo dat hij vooraf de da gen aftelt, maar: 'Je hebt wel in je geheugen gegrift dat eind augustus de gildefeesten er zijn. Daar zet je alles voor opzij'. Hij zit niet in de organisatie, maar als er een hand je moet worden geholpen, steekt Wantenaar zijn handen uit de mouw. Een vrije dag kan de vee houder zichzelf moeilijk geven. Toch regelt hij van alles om er zo veel mogelijk bij te zijn. De gemeenschappelijkheid trekt hem het meest aan. 'Hoe je met elkaar in Soest zoiets voor elkaar krijgt. Voor deze regio is het uniek.. Het is gezellig, je hebt hier een ons kent ons sfeer.' De gildefeesten van. Het valt niet mee om op een draaiende wip tennisballen te van gen en die een kvyart slag later in een emmer - die nagenoeg leeg is en blijft - te mikken. Maar om de puntentelling maakte Jeffrey van den Hoed zich in het geheel geen zorgen. Hij verheugt zich al op de stormbaan, volgens hem het leuk ste onderdeel van de Volksspelen. 'Als je maar lekker gezellig feest kunt vieren', is het motto van de Soester die deel uitmaakt van het (gemengde) team Friends United. En feestvieren, dat doet hij. 'De gezelligheid is toch het leukst, je komt zoveel oude bekenden tegen. Elke dag is hij in de tent of direct daarbuiten te vinden en dus wordt er heel wat geld door gedraaid. 'Ik denk zo'n driehonderd euro. Nee hoor, ik spaar er niet speciaal voor en vind het goed zo.' Als vaste bezoeker van de gildeac- tiviteiten is Jeffrey eind augustus veel van huis en komt hij weinig aan slaap toe. Maar hij is niet ie mand die daarom na het ver moeiende weekeinde een vrije dag opneemt. De installateur gaat op maandag gewoon weer werken. 'Precies, 's avonds een vent, 's och tends een kerel.' De gildefeesten van. 'Gooi er voor mij even twee kar- bo's in', roept Helma Rietveld, ter wijl ze voorzichtig de eerste van negen mét in een lage, kartonnen doos plaatst. De parttime-mede- werkster van de Tromslager maakt overuren tijdens de gildefeesten. Van donderdag- tot en met zon dagavond staat ze te verkopen in de wagen. 'In het weekeinde zijn we 's nachts om drie uur thuis en de volgende ochtend staan we hier weer om tien uur. Het is heel hard werken, vooral als de tent dicht gaat, dan is het hier nog hectischer dan overdag. Maar het is wel heel gezellig en we zijn goed op elkaar ingewerkt. De mensen zijn blij en enthousiast.' Last van 'baldadig dronkenschap' heeft ze niet. 'Als ze hun patatje eenmaal hebben, zijn ze weer weg. Bovendien is de beveiliging uitstekend. Tegenwoor dig schijnt dat toch nodig te zijn.' Veel van de gildefeesten krijgt ze zelf niet mee. 'Je staat de hele tijd tegen mensen aan te kijken. Als het soms even rustig is, zie je wat in de verte en je hoort de muziek natuurlijk. Vroeger gingen we 's avonds eventjes dc tent in, maar als je zoals wij volkomen nuchter bent, dan hoor je er niet tussen', zegt Helma na tweeduizend karbo nades en een veelvoud aan patat jes, kroketten en andere snacks. Ze is even helemaal gaar. Boven: voor deze smurfen was er na afloop 'van de Volksspelen een troost: de aanmoedingsprijs. De perfect geklede en geschminkte heren misten kennelijk het leiderschap van een rode muts om ook in het spel hoge ogen te gooien. Onder: Tientallen kinderen werden geschminkt en een veelvoud hiervan nam tevens deel aan dé spelletjes van de kinderkermis. gevraagd voor een vaste wijk in Soest, elke woens dagmiddag. vernieuwde afdeling ndig advies, eventueel e perfecte afwerking. 1 Wj u thuis! De foto's op deze pagina zijn gemaakt door Foto Bell (De Dijk, Lee To wers, Conny Vink en ouderenmiddag) en de Soester Courant. De gildefeesten zitten er weer op, maar het Groot Gaesbeeker Gilde bereidt eerdaags alweer de volgen de editie voor. Die zal volgend jaar worden gehouden van maandag 23 augustus tot en met maandag 1 sep tember. Noteren! Voor informatie: tel. 035-6014152.

Soester Courant | 2002 | | pagina 9