Iroom jkheid Danscentrum Gerla Visser ZOMERC OLLECT IE 60% KOHTINC 50% K0RT1NC Eind in zicht van inkomsten uit exploitatie (bouw)gronden Elf september-bijeenkomst in teken van 'ontmoeting' Deel twee vaccinatiecampagne meningokokken C van start Plan voor fietsgroep 55-plus fllSilNUANCElsT. J HIL-TON sprir igfieWi 60UTPOST 1 iACTUEEL f BOX- WRING Speciale aanbieding: 3AGINA 2 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 3 )E MOOISTE COLLECTIE uty Corner woz 'Het wordt geen herdenkingsplechtigheid' 5£§i®li® Rijverbod en boete Soester Behandeling begroting in gemeenteraad BRASSERIE KEUZEMENU Vlooienmarkt zondag op de Eng SOEST www.danscentrumgerla.nl "DL LAMS WOLKRAAM" In Soest op 30 september en 1 oktober SCHRAVEMADE B.V. urn ingai Gerard Mertens: 'samen bewegen stimuleert en is gezelliger' BOCC Zuster Warnies: Service voor olie merken 1 1 M3 DE Saam ege de idige, entbou- e uitwerking ;n als buiten isteren tijdens Ie eigenschap- :omputer- functie. ting-torsing.nl AJ.W. irijfshygiëne ediertebestrijding ITWORM/BOKTOR si. 033-2462248/ 06-53446804 IJ WASIEL STEITNER fASIEL STEITNER LAAPSTUD1 O T A P IJ T LANGE I N K W E G 3 8 est, lo. REMU-Tel.: 035-60196-00 erzorgingsinstituut :hermie ij™ gen ng zen. 310 Vervolg van voorpagina) Volgens wethouder Bert Krij ger is er de afgelopen jaren te veel ingeteerd op de algemene reserve die nu nog maar de helft van de afgesproken on dergrens (2,6 miljoen euro) be draagt. Met de reserve van het grondbedrijf (240 duizend euro) is het evenmin florissant gesteld. Hoewel Soest ook de komende ja- >ren nog geld verdient aan de ex ploitatie van de Bocrenstreek en de Grachten, is het meeste daarvan reeds gereserveerd voor onder meer de ontwikkeling van Spoor- dal, het Breed Educatief Centrum, de verbetering van het Smitsveen en de Engh en de ontwikkeling van Soesterberg-Noord, allemaal miljoenen verslindende projecten. Er gloort wellicht licht aan de ho rizon, want in 2005 en 2006 'maakte Soest nog eens winsten van respectievelijk 5,5 en 2,5 miljoen euro, voorwaar geen misselijke be dragen. Deze bedragen zijn nog niet ergens voor bestemd, maar de koek is daarna ook wel op, want Soest heeft op dit moment geen terreinen meer die ze kan exploi teren. De Bocrenstreek is de laat ste grote woningbouwlocatie, de Oostergracht het laatste bedrijven terrein dat kan worden ontwikkeld. Wellicht dat het nieuwe Streekplan van de provincie, dat in 2005 zal worden vastgesteld, Soest nog ruimtelijke mogelijkheden biedt om bepaalde locaties om te zetten in geld. Het terrein aan de Jacht huislaan werd in het verleden meermaals en onlangs nog door de nieuwe partij Soest 2002 genoemd als mogelijk woningbouwterrein. Krijger acht die optie evenwel 'po litiek onhaalbaar'. Of er dus ooit een rondweg zal worden aangelegd, is dus maar sterk de vraag. Niet omdat er geen politieke meerderheid voor kan worden gevonden. Wat dat betreft zal de discussie voornamelijk gaan over de vorm en omvang van deze weg. Maat de aanleg van pakweg 3 kilometer asfalt zal tientallen miljoenen gaan kosten en dat geld heeft Soest eenvoudigweg niet. Wat verder als een zwaard van Damocles boven het hoofd van Soest en alle andere gemeenten hangt, is het voornemen van de regering om de wet onroerend za- kenbelasting (WOZ) op te heffen. Als dat in 2005 wordt doorge voerd, lijdt de gemeente een in komstenderving van ongeveer ruim 6 miljoen euro. Compensatie daar'oor lijkt er niet te zijn. 'Dat grijpt natuurlijk ook enorm in op je boekhouding', zegt Krijger. Intussen moet Soest wel dokken voor de hertaxatie van woningen, die volgend jaar zal worden uitge voerd. De kosten daarvan zijn ge raamd op 1,8 miljoen euro. :rsfoort Amersfoort. Tel. 033-4724649 bi rsfoort vindt u liet complete o\ men en de uitgebreide collectie ige Citation en de superieure allerbeste boxsprings ter wereld, jn om beide electrisc h verstelbare len. Het resultaat? Wonderen van ïeden volgens de laatste stand van htiiek, atuur' slaapsensatie strassen zijn er in vefe soorten en tlijke comfbrtwensen en handmatig uurlijke mjieruilen. De kwaliteit i :ri elk bctlsysteem voor maar liefst loen. omdat topkwaliteit zich graag te welkom voor een vrijblijvende iseur vertelt u. onder hot genot van ens bedsysteem u te bicden heelt. De al eerder in deze krant aan gekondigde '11 septeniber-bij- .eenkomst', die volgende week dinsdagavond plaatsvindt in het EHBO-gebouw aan de Pa rallelweg, krijgt een bijzonder karakter. De dramatische ge- eurtenissen van vorig jaar - de aanslagen in New York en Washington - vormen daarbij niet het thema, maar wel de aanleiding. 'Het wordt zeker geen herden kingsplechtigheid,' zeggen domi nee Pieter van Winden en Annie Donker, beiden nauw betrokken bij het kerkenwerk van de Emma- kerk (wijkgemeente Noord van de Samen op Weg-kerk Soest) en ini tiatiefnemers van de bijeenkomst. 'Na de aanslagen is het klimaat verhard, ook in Soest, zowel op godsdienstig als op politiek gebied. Je kunt het overal voelen. Mensen staan minder welwillend tegenover overtuigingen van anderen; de we derzijdse belangstelling van chris tenen en moslims i§ weggeëbd. Sinds september vorig jaar lees je in de pers ook steeds meer over onderzoeken naar extremisme on der de moslims hier in Nederland. Dat soort zaken voedt een stem ming die toch al niet zo positief is. Dat merk je in het dorp, als je op de fiets door Soest rijdt, of over de markt loopt, in de winkels. Er is een toegenomen angst voor alles wat vreemd is of lijkt...' De aanslagen in Amerika brachten een discussie op gang die sindsdien niet meer is verstomd, waarin ech ter vooroordelen en misverstanden een grote rol spelen. Ook in Soest is gebleken dat de burgers, met al hun uiteenlopende achtergronden, eigenlijk maar bitter weinig van elkaar weten, laat staan begrijpen. 'Wat weten we als Soesters nu he lemaal over eikaars godsdienst? Je hoort soms de meest wildvreemde idcecn over bijvoorbeeld de Islam. Wat weten autochtonen en allocht onen van elkaar?' aldus de initia tiefnemers. Vooroordelen omzetten Dat de vooroordelen vandaag de dag zo breed worden uitgemeten vinden ze niet alleen jammer, maar ook riskant. 'Naar ons gevoel is er sinds 11 september meer angst voor buitenlanders, zijn er meer uitingen van racisme en wordt er ook vaker gesproken over gods dienstig extremisme. Als dat inder daad zo is, zou het dan niet ver standig zijn, en in het algemeen belang, om die vooroordelen om te zetten in kennis en kennisma king...?' Dat is dan ook het doel van de bij eenkomst op 11 september in het EHBO-gebouw, waarvoor ook burgemeester Koos Janssen zich persoonlijk heeft ingespannen. Helaas is hij jvcgens verplichtingen elders die avond er zelf niet bij; maar wel verleent de gemeente Soest ondersteuning aan de orga nisatie van de avond. Het wordt een avond van 'ontmoe ting' tussen betrekkelijk willekeu rig gekozen mensen uit Soest, met een verschillende levensbeschou welijke achtergrond: een atheïst (Ernst Jawetz), een christen (René van Dalen), een hindoe (John Raghoebarsing), een jood (Hans Joosten en zijn vrouw Celine), een islamitische (Huriye Önal) en 'zo maar een autochtone Soester' (Marlies Blom-Hilhorst). 'Rijk of arm, man of vrouw, dat maakt niet uit.' Ze komen twee-aan-twee aan het woord, ingeleid door Annie Donker. Wethouder Harry Witte, die de integratie in zijn portefeuille heeft, zal de bijeenkomst afsluiten met een passend woord. Bezieling Alle deelnemers spreken vanuit hun eigen levensbeschouwelijke, culturele of godsdienstige achter grond over de vraag wat hen 'be zielt' en geven antwoord op de vraag wat die bezieling kan bijdra gen aan het klimaat in Soest. Ver der presenteren ze een eenvoudig maar typisch gerecht, dat uiteraard 'kosjer' of 'hallal' en vegetarisch zal zijn. Er wordt nog nagedacht over de muzikale omlijsting, waar voor de Soester muziekvereniging PVO haar medewerking al heeft toegezegd. i Of de bijeenkomst een succes wordt niet af van het aantal be langstellenden dat komt opdagen, meent Pieter van Winden. 'Al zijn het er maar een paar. Het gaat niet om grote of spectaculaire resulta ten. Laten we maar eens zien wat er gebeurt. Wc leven in Soest zo langs elkaar heen. Leidt dit tot niets, dan is dat jammer, maar dan hebben we in elk geval wat gepro beerd...' Annie Donker is redelijk optimistisch: 'lk hoor van allerlei Pieter van Winden en Annie Donker, de initiatiefnemers van de bijeenkomst Qp 11 september. Foto: Soester Courant. mensen om me heen dat ze het en goed idee vinden.' De bijeenkomst in het EHBO-ge bouw, Parallelweg 7, begint om 20:00 uur. De toegang is gratis. Op Baarns grondgebied, op de Amsterdamsestraatweg, is zondag morgen vroeg een 22-jarige Soes ter aangehouden en bekeurd we gens rijden onder invloed. De man blies 1.10 promille alcohol en kreeg daarvoor tevens een rijverbod van vier uur. De behandeling van de begro ting door de gemeenteraad ge schiedt, zoals altijd, in etappes. Eerst buigen de afzonderlijke raadscommissies zich over hun beleidsterrein, daarna komt het financieel verhaal in de raads vergadering aan de orde. Daar voor is de volgende'agenda op gesteld: Maandag 16 september, 09:00 uur: behandeling in commissie algemene bestuurszaken. Maandag 16 september, 13:30 uur: behandeling in commissie sociale zaken, onderwijs en wel zijn. Dinsdag 17 september, 09:00 uur: behandeling in commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. Dinsdag 17 september, 13:30 uur: behandeling in commissie financiën en openbare werken. Maandag 14 oktober, 19:00 uur: behandeling in gemeente raad. Woensdag 16 oktober, 14:00 uur: behandeling in gemeente raad (indien nodig voortzetting op donderdag 17 oktober, 19:30 uur). U kunt een keuze maken uit een voorgerecht, hoofdgerecht en nagerecht 19,15 Gravad laks (Zweeds gemarineerde zalm) Salade met scampi's Spinazieroomsoep Gegrilde verse makreel met peperboter Gebakken eendenborst met sinaasappelsaus Oerham in originele klem met pittige tomatensaus Chocotademousse met passie vruchtensaus Gebakken peer met caramelsaus Koffie of thee met bonbon Op maandag menu inclusief glas wijn en koffie (niet op feestdagen) 'Brasserie <>fj. n\y "ester l' 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl Op het evenemententerrein de Eng (Verlengde Talmalaan/Prins Bemhardlaan) wordt op zondag 8 september een vlooien/antiek markt georganiseerd, vanaf 12:00 uur. Verkrijgbaar zijn curiosa, boe ken, klein antiek, glaswerk, meu belen, speelhoed, gereedschap, etc. Voor kinderen is er een gratis kleedjesmarkt (opgeven via 0343-442962). Entree: volwasse nen 2,00; 65+ 1,80. BAR, GRILL RESTAURANT Beginners tot vergevorderden voor zowel paren als jeugd Country beginners tot vergevorderden Salsa Kids Danceparty INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur Telefoon 035-602 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma. en wo. van 19.00 tot 20.00 uur, t/m maandag 23 sept in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Onze ongeëvenaarde spareribs? Onze beroemde spies van 1 meter? Onze fantastische satéschotels? Het blijft genieten! (al onze gerechten ook om af te halen) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 www.iuykje.nl TRADITIE: ZATERDAG 7 SEPTEMBER De nieuwste warme herfstkleuren Pullovers in diverse modellen 35, 2 voor 60,- Deze aanbiedingen zijn alleen geldig op 7 sept. a.s. TEVENS EEN GROOT REK MET KLEINE PRIJSJES!!! Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode Leder-accessoires, Schoenen ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 6024314 In september verstuurt de GGD Eemland ruim 35.000 oproepen aan kinderen van 6 t/m 14 jaar uit de regio Eem land voor de gratis vaccinatie tegen meningokokken C. Daarmee start het tweede deel van de grootste landelijke vac cinatiecampagne die ooit in Nederland is uitgevoerd. Voor de zomervakantie werden al 32.000 kinderen uit de andere leeftijdsgroepen gevaccineerd in de gemeenten Eemncs, Woudenberg, Bunschoten, Baam, Amersfoort, Soest, Nijkerk en Leusden. Dege nen die door omstandigheden de oproep in juni/juli gemist hebben, krijgen een tweede kans. Zij kun nen via de GGD een afspraak maken voor het alsnog halen van de prik. Alle vaccinaties vinden plaats in verschillende sporthallen. In september krijgt de tweede groep van 35.522 kinderen uit de regio een oproep zich te laten vac cineren. Het gaat dan om kinderen geboren op of na 1 juni 1987 en voor 1 juni 1996. Voor de zomer vakantie werden de eerste groepen kinderen opgeroepen: kinderen van 14 maanden tot en met 5 jaar en jongeren van 15 tot en met 18 jaar. Daarvan haalden uiteindelijk 32.000 een prik. Degenen van deze groep die door omstandighe den de oproep hebben gemist, krij gen een tweede kans om alsnog de gratis prik te halen. Daarvoor moet men wel een telefonische afspraak maken met de GGD. Dat kan van af 2 september tussen 17:00 en 19:00 uur via ^033-4678100. Soest In de gemeente Soest vinden de vaccinaties plaats op maandag 30 september en dinsdag 1 oktober in Spleasuredome, de sporthal in het zwembad tegenover het gemeente huis en het politiebureau aan de Dalweg. Iedereen die tot de doel- ernen i-rönt tWPP weken van tevoren persoonlijk- een op roep thuisgestuurd met alle infor matie omtrent plaats en tijdstip waarop men de gratis prik kan ko men halen. Wanneer binnen een gezin meer oproepen worden ont vangen mag men op één tijdstip met alle kinderen komen. Wanneer men vragen heeft wordt aangera den om eerst deze persoonlijke oproep af te wachten alvorens de GGD Eemland te bellen. In de oproep staat namelijk precies te lezen waar men terecht kan voor verdere vragen. Inhaaldag Wie door bijzondere omstandighe den (ziekte e.d.) niet in staat is om de prik te komen halen krijgt op maandag 4 november een laatste kans. Op die dag organiseert de GGD in het GGD-gebouw in Amersfoort een inhaaldag waar de «"loomheid wordt omboden om de prik gratis te krijgen. Hier voor moet men telefonisch wel een afspraak maken (tussen 17:00 en 19:00 uur, gg033-4678100). Oor spronkelijk was deze inhaaldag gepland op 11 oktober, maar door een tekort aan vaccin is dit niet haalbaar. Degenen (13 gevallen) die al op 11 oktober een afspraak hebben gemaakt moeten opnieuw telefonisch kontakt opnemen met de GGD. Vragen Op de dag waarop de vaccinaties plaatsvinden is ter plekke een In formatiebalie ingericht waar men medische vragen kan stellen. Heeft men toch nu al vragen dan is op werkdagen van 9:00 uur tot 21:00 uur een gratis telefoonnummer te bellen: 880800-3008051. Boven dien is er een website waarop veel gestelde vragen worden beant woord: www.vaccinatie,minvws.nL Ook op de website van de GGD Eemland wordt voortdurend nieu we informatie geplaatst over deze campagne: www.ggdeemland.nl. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Voor de beste merken op het i gebied van beeld en geluid. Uw CD DVD specialist. Steenhoffstraat 15, 3764 BH Soest, Tel. 035-6012132 www.goudensnaar.nl Er zijn veel ouderen die graag een fietstochtje maken, maar niet alleen. Daarom heeft vrij williger Gerard Mertens van OC de Klarinet liet idee gelan ceerd om een fietsgroep voor 55-plussers in het leven te roe pen. In Nederland zijn er genoeg men sen die op de fiets stappen voor een korter of langer tochtje door de omgeving. Maar de discipline is niet altijd aanwezig en om allerlei redenen komt het er vaak toch niet van. 'De ervaring heeft geleerd dat be wegen in groepsverband met min of meer 'vaste afspraken' onderne mingszin stimuleert en veelal ge zelliger is', zegt Mertens over zijn initiatief. Hij nodigt belangstellen den uit hem te bellen, zodat de (potentiële) deelnemers eens met elkaar om de tafel kunnen zitten in de Klarinet om de plannen verder te smeden. Iedereen kan dan zijn eigen wen sen aankaarten, zoals op welk dag deel hij of zij het liefst op pad gaat en wat de maximale afstand kan zijn. Tevens kan dan worden over legd of er routes uitgestippeld moeten worden, of er een mobiel tje moet worden meegenomen voor onderweg en of er iemand in de groep is, die in voorkomende gevallen een band kan plakken of een andere reparatie kan uitvoe ren. Mertens: 'Gelukkig wonen wij in een zeer gevarieerde regio, met op korte afstand bossen, duinen, pol ders en heel veel water. Op de fiets kun je, ook in kleine gezelligheids- ritten, van veel schoons genieten.' Als er een fietsgroep op poten Gerard Mertens zwengelt activi teiten aan. Foto: Soester Courant BOCCJA Titanium, moderne horloges met zirkonia 50 m waterdicht vanaf 98,- Van Weedestraat 145, Soest, Telefoon (035) 602 06 70 wordt gezet, zal Mertens zich na een aanloopperiode terugtrekken. Dat is zijn rol, vindt hij. 'Ik zwen gel activiteiten aan, net als bijvoor beeld met het internetcafé dat vo rig jaar is geopend. Als iets is op gezet, is het de bedoeling dat de mensen er zelf mee doorgaan. Ik ga dan weer aan het volgende plan werken.' Tot dusver heeft hij leuke ervarin gen overgehouden aan zijn initia tieven. 'Je ziet dat de mensen het leuk vinden om iets samen te doen. Als een bijeenkomst is afge lopen, vinden ze het jammer als het ontmoetingscentrum daarna dichtgaat. Dan blijven ze soms bui ten nog een halfuur met elkaar praten.' Wie belangstelling heeft in de fiets groep voor 55-plussers kan contact opnemen met Gerard Mertens, 6013957 of 6023139 (Klarinet). In overleg wordt dan een tijdstip af gesproken voor een eerste ont moeting in de Klarinet. Openingstijden kantoor SOGSTERCOURANT ma. 9.00 - 17.00 uur di. 9.'5 -16.00 uur woe. 1 0.00 - 17.00 uur do. 1 0.00 - 1 6.00 uur vr. 10.°°-15.00 uur TEL. 035 - 6014152 Ik heb PNEUTAX in twee nach ten uitgelezen. Prachtig. Ik hel) gebruld van de lach. Het was half vijf in de ochtend toen ik in slaap viel. Wij als verpleegsters wisten niets van die clandestiene vrijpar tijen tussen tbc-patiënten en van verboden liefdes. We stonden al tijd vroeg op, werkten hard de hele dag en gingen weer vroeg naar bed in het zusterhuis. Je leest dat Zon- neglorenhoek niet rooie oortjes. Ik wist als hoofdzuster de helft niet van wat er zich afspeelde in het sa natorium. De presentatie van het hoek op 12 juli was een geweldige bijeen komst. "Kent u mij nog?" zei iemand te gen mij. "Ik ben Jannie de Jong". "Dan kom jij uit Lexinond", ant- wcoride ik meteen. Hele families lagen destijds in Zonnegloren. In het jubiUumboek staan veel fo to's en daardoor leeft het zo. Vol gend jaar word ik tachtig en dan denk ik wel eens: wat zijn er al veel dood. Het eeuwige leven bestaat wel, maar niet op aarde. De schrijfster van het Zonneglo- renboek, Geke Wouters, heelt zelf eind jaren vijftig in Zonnegloren gekuurd. Het was een donderst een. Ze lag op meisjeszaal 3 en dat waren moeilijke pubers, die niet makkelijk stil konden liggen. Het Zonneglorenterrein was prachtig. Op de kerkzolder zei dokter Douma tegen mij: "Leon- tien, kijk eens naar huiten naar beneden. Weet je dat je hier 37 kleuren groen kunt onderschei den?" De gebouwen en zusterhuisjes zijn nu verdwenen, maar ik ben er nog niet geweest. Terug naar de natuur vind ik wel goed. Maar het waren prachtige gebouwen. Toch jam mer. Zonnegloren was één grote fami lie. Als dokter Pont een dagslui ting hield, zei hij altijd: "Beste Zon-ne-glo-ri-a-nen..." Hij sprak op afbetaling. Ik heb er gewerkt van 1951 tot 1983. Drie keer heb ik ontslag ge vraagd, maar niet gekregen. In 1963 werd het sanatorium een ge woon ziekenhuis. Ik had stiekem gesolliciteerd bij het nieuwe V.U.- ziekenhuis en Amsterdam. Dan had ik iedere zondag en zaterdag vrij. Maar het lekte uit en dokter Pont zei niet zijn lijzige stem: "Jij - hoort - hier. Hoe - kan - je - dat - nou - doen?" Dokter Buss reageerde door mij en mijn collega, die ook weg wilde, naar een bijscholingscursus te stu ren in Den Haag. En zo bleven we in Zonnegloren en Maarschalks bos later. Toen ik zestig werd in 1983 ging ik er uit. Ik ben altijd in Soest blijven wonen. Ik heb hier een prachtig flat met een wijds uitzicht. Twee keer in de week zwem ik bij de Duinkikkers. Ik ben actief bij de UW. Maar ik heb gezegd: ik wil alles doen, maar geen plantjes wa ter geven in het ziekenhuis. PNEUTAX heb ik overdag voor de tweede keer gelezen en uitge leend aan een vriendin. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 2002 | | pagina 3