drie "Samen hebben we ogen en oren paar M. Interview met een betrokken Soester Hondenpoep ergernis nummer I Nauwe samenwerking poh'tie, jongerenwerk en buurtopbouwwerk 99 OP 'T HOOGT woensdag I I september 2002 iPieter de Wind: "Niet tegenover elkaar, maar met elkaar" Houd uw leefomgeving sch DEZE MAAND: MEER INFORMATIE niet overal welkom scholen is het voor de tekst 'verboden honden verboden^ drie uitlaatstroken. ricte vrijstaande villa (1999) met Jin. Perc.opp. 586 m2, inh. ca. 850 rrï. te kamers, bijz. geschikt voor div. irond: entree, hal, toil., t.t. garage en Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (035) 609 34 60 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl >nd gelegen op een schitterende Soestdijk in een fraaie vooroorlMo ibij scholen, openbaar vervoer en h? heid om een ruim, vrijst. woonhuisI. Jagen en een kap. Max. 64 m* aan elijk. Op dit moment zijn op het terrfr gebouwen aanwezig. Een kopie van tlan, alsmede een bodemonderzoek 'an de sloopkosten is beschikbaar t.OOO,-k.lt. erhouden helft van dubbele villa uthentieke details. Fraai uitzicht over zonnige tuin. Perceelopp. 689 m2, Ind.: entree, ruime hal, L-vormige met opensl. deuren naar de tuin, net div. inbouwapp. Verd.: 3 slaapka- dkamer, Vaste trap naar royale zolder- extra kamers. >.000,- k.k. Nauwe samenwerking tussen politie, jongerenwerk en buurtopbouwwerk leidt tot een betere aanpak van roblemen in de wijk. Dat komt omdat informatie vanuit de drie genoemde aandachtsgebieden wordt gebundeld en er een goed netwerk in de buurt ontstaat. "Samen hebben Padrie paar ogen en oren", stelt jeugd- en jongerenwerkster Judith feld in buurtcentrum, De Praatpaal in de wijk Smitsveen. Judith Loffeld werkt sinds een jaar nauw samen met wijk agent Fred Leive en buurtopbouwwerker Pieter Henke. De laatste twee hebben al langer regelmatig contact. Onder meer via het gezamenlijk spreekuur dat eens in de twee weken wordt gehouden. "Soms maakt niemand gebruik van het spreekuur", vertelt Fred Leive, "een andere keer staan er zes mensen voor de deur. Men weet ons steeds beter te vinden." Pieter Henke: "Door zaken onderling goed af te stemmen, kun je als eenheid opereren." MAATREGELEN In de wijk Smitsveen was de overlast die jongeren veroorzaken aan de Weegbreestraat al jarenlang een heikel onderwerp. 'Als er bijvoorbeeld werd gebasketbald, ging dat nu eenmaal gepaard met een zeker lawaai", aldus Pieter Henke. "En met een basketbal veld zo dicht bij de flats betekent dat al snel overlast. De plek is gewoon verkeerd. Daarom is bet goed dat nu gekeken wordt naar een beter alterna tief: het buurtpark Koningsweg. Omdat de problematiek vanuit de samenwerkende organisaties bij de gemeente en de politiek is aangekaart, worden nu maatregelen genomen." De drie merken overigens dat er vanuit de politiek steeds meer aandacht is voor de problemen waarmee jongeren te maken hebben. "Er wordt echt in de groep van twaalf tot twintig jaar geïn vesteerd", stelt Fred Leive. "Ik merk ook dat er meer naar ons wordt geluisterd. Steeds vaker wordt naar onze bevindingen gevraagd." ELKAAR AANSPREKEN Volgens Pieter Henke gaat het erom met zowel jongeren als met bewoners die overlast hebben in gesprek te komen. "Je Prijsuitreiking skatewedstrijd Dorpsstreek vorige week donderdag, moet erachter komen wat nu werkelijk het pro bleem is. Dan is het belangrijk dat je kennis met elkaar maakt. Onbekend maakt onbemind. Dat is nu eenmaal zo. Door met elkaar om te tafel te gaan zitten, kun je tot compromissen komen. En kun je elkaar aanspreken op de gemaakte afspraken." Politie, jongerenwerk en buurtopbouwwerk informeren elkaar vanuit hun eigen discipline. En vullen elkaar aan. "Mensen zien bijvoorbeeld dat vreemden in de wijk vuil storten. Ze noteren het nummer en bellen dan met ons. Ze vinden het contact met de pobtie moeilijker. Wij zijn laag- drempeliger", vertelt Pieter Henke. "Ik geef zo'n melding dan weer door aan Fred of een van zijn collega's. Het is belangrijk een vertrou wensband met de mensen op te bouwen." Judith Loffeld vult aan: "Kijk als het over de inrichting van de nieuwe plek gaat, praat het jongerenwerk met de jongeren over het plan. De politie concen treert zich op de hand having en veiligheid en het buurtopbouwwerk zorgt voor contact met omwonenden. Natuurlijk heb ik ook contact met volwassenen en praat Pieter ook met jongeren. We krijgen in ieder geval ideeën vanuit alle gele dingen." Behalve in Smitsveen is er pok in Overhees, de Engh en Soesterberg sprake van een gezamenlijke aanpak door politie en jongeren- (v.l.n.r.) Judith Loffeld (jeugd- en jongerenwerk), Pieter Henke (buurtopbouwwerk) en Fred Leive (politie) weten elkaar steeds beter te vinden en kunnen als eenheid opereren. werk. Een goed voorbeeld is de beheergroep van de Dorpsstreek, die bestaat uit jongeren, omwo nenden, politie en Balans. Samen proberen de partijen te overleggen over wat goed gaat en wat niet goed gaat bijvoorbeeld rondom de skate- baan. NETWERK De plannen voor het Breed Educatief Gentrum aan de Smitsweg ondersteunen de drie van harte. De Praatpaal gaat tegen de vlakte en er komt een nieuw mooi gebouw voor in de plaats. "Met een school, kinderenopvang, welzijn, vrouwenwerk en andere organisaties onder een dak", zegt Judith Loffeld. "Daardoor komen we met nog meer mensen in contact en wordt ons netwerk nog groter." irona: entree, hal, toil., t.t. garageen i-, onk. (ca. 57 m2) met aparte eetk., luxe rote slaapk. met ruime badk. met igbad en separate douche. Verd.: slaapk. met vaste kasten en 2e badk. Duche. Grote bergvlierina >•000,- k.k. "aiuuiyeu. ue Korre uut-yi id onderhouden, vrijstaande villa antoor- annex werkruimte). Perc.opp. 5 m3. Ind.: entr., toil., hal, souterrain alder, roy. sfeerv. living, luxe keuk. eh. beg. grond is v.v. marmeren vloer j 3 slpk., mod. badk., 2e badk Vaste rd. met 4e slpk. ■000,- k.k. Hij is bevlogen als het gaat om onderwerpen als pensioenen en vergrijzing. Maar vooral gaat het hem om algemene normen en waarden. Pieter de Wind (70) wil dat mensen meer respect voor elkaar tonen en meer uitgaan van geldende normen en waarden. "We hebben elkaar hard nodig. Ik voel me bevoorrecht dat ik op mag komen voor mensen die minder weerbaar en vermogend zijn. Je krijgt er heel veel voor terug.' Wind is voorzitter van Vereenzaming Ouderen Soest, een onderdeel van de lichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS). "Ik ben an wel voorzitter, maar het echte werk wordt edaan door al die vrouwelijke vrijwilligers en eroepskracht Margo Bultink, die veel huisbe- Deken brengt aan mensen die vereenzamen, rijwilligsters zorgen drie keer per week voor lat 40 (6000 maaltijden op jaarbasis) vereen- aamde mensen tegen betaling van vier euro vijf- Sg met elkaar een maaltijd kunnen nuttigen in let restaurant van Molenschot. Er worden Bustochten gehouden en er is een jaarlijks Samenzijn op eerste kerstdag. "Heel belangrijk, vant mensen die vereenzamen zitten vaak in rote nood." En het probleem wordt volgens De Wind alleen maar groter. "Er is steeds meer vergrijzing. In een maatschappij die steeds meer individualiseert en uit gaat van eigen belang leidt dat er toe dat steeds meer mensen in een sociaal isolement zullen komen. Daarom is het heel belangrijk dat het aantal uren van onze beroepskracht wordt uitgebreid van 18 naar 24 uur." Weliswaar gepensioneerd is Pieter de Wind nog dagebjks actief als bestuursadviseur van de Nederlandse Bond voor Pensioenbelangen in Den Haag. Nu blijkt dat door de beursmalaise een groot aantal pensioenen onder druk staat, heeft hij extra drukke tijden. "Ik vind dat mensen die ooit goed betaald kregen voor hun werk, na hun pensionering vrijwillig dit soort functies moeten vervullen. Nu besef ik dat ik in de positie ver keer dat ik dat ook kan doen, maar er zijn ook veel ouderen die na hun pensionering commissa ris worden bij een bedrijf en daarvoor heel dik betaald krijgen. Ik vind dat een graaimentaliteit. Na een verdienperiode moet er een dienperiode komen." Sociaal isolement doorbreken: in Molenschot kunnen ouderen gezellig samen zijn. SAMENWERKEN De gemeente Soest staat nummer 16 op de lijst van beste gemeenten. "Daar moeten we trots op zijn", schreef Pieter de Wind aan het college van burgemeester en wethouders en de medewerkers van de gemeente Soest. De Wind is betrokken bij bestuurlijke vernieuwing waarover in Soest volop wordt gediscussieerd. Hij vindt het jammer dat de presentatie van de groep Fundament over de huidige wijze van besturen de politici en amb tenaren in eerste instantie wat deed schrikken. "Misschien heeft deze groep bet te goed willen doen, zijn ze teveel de diepte ingegaan. Maar je moet nu eenmaal in kaart brengen wat niet goed is, anders heb je gèen reden om te vernieuwen. Het gaat erom dat burgers, politiek en ambtena ren daarover met elkaar in gesprek gaan. Niet tegenover elkaar staan, maar met elkaar kijken hoe een impuls kan worden gegeven aan die bestuurlijke vernieuwing. Dat de brug tussen burgers en politici wordt gebouwd." De Wind hoopt dat in de bijeenkomst van de werkgroep Bestuurlijke Vernieuwing op 18 september daar toe de eerste aanzetten worden gedaan. "Met elkaar naar de toekomst kijken en samenwerken, want dat is hard nodig." c. gel roy. vrijstaand woonhuis 6: Perc.opp. 530 m2, inh. ca. 885 m3! e. toil2 opensl. deuren naar riante ie openhaardpartij, 2 opensl. deuren v.v. div. inb.app. en serre (tot. opp. 32 (opp. ruim 18 m2), inloopkast en 9 en dubb. wast. Verd.: vide, 2e toil., 3 3 en m')'2e badk- met wast. Over geh. woning bevindt zich aste trap bereikbaar 00,- k.k. Heeft u een hond? Ja? Dan laat u uw hond ook uit. 1 Waar laat u uw hond z'n behoefte doen? Op plekken waar andere 1 mensen in de poep kunnen stappen? Of ruimt u de poep op? Heeft u geen hond? Dan heeft u vast wel eens in de hondenpoep gestapt. Hondenpoep op de stoep is ergernis nummer 1 POEPEN ZONDER OPRUIMEN In Soest kunt u uw hond uitlaten op zogenoemde uitlaat- en losloopterreinen. Op losloopterreinen kan uw hond naar hartelust rennen én poepen. Op uitlaatterreinen kunt n uw hond aangelijnd uitlaten. Op beide terreinen mag de poep blijven liggen. De gemeente maakt er regelmatig schoon. Op de borden kunt u zien of het een uitlaat- of een losloopter rein is. Hondenpoep opruimen Loopt u met uw hond ergens anders in Soest, dan moet u de hondenpoep zelf opruimen. Neem altijd een plasticzakje mee in uw jaszak. Bij dierenspeciaalzaken kunt u speciale zakjes kopen. Met die zakjes kunt u de poep opruimen. Gelukkig hoeft u niet lang met bet volle zakje in uw hand te lopen, want er staan genoeg vuilnisbakken in de gemeente Soest. Laat u de poep liggen, dan kan een politieman of -vrouw u betrappen en zelfs bekeuren. HONDEN VERBODEN zult begrijpen dat honden niet overal welkom zijn. Bij win kelcentra, speelterreinen en scholen is het voor bonden verbo den. Roodomrande borden met daarop de tekst 'verboden voor honden' geven dat aan. honden verboden Woont u In de Boerenstreek? In de Boerenstreek zijn op dit moment drie uitlaatstroken. Op de gemeentelijke website www.soest.nl (onder bestuur en beleid) kunt u op een kaart zien waar die uitlaatstroken liggen. Nog niet alle uitlaatstroken zijn gerealiseerd. Hondenpoep op de stoep is ergernis nummer 1 Dat is jammer en helemaal niet nodig. Hondenpoep opruimen is een kleine moeite. Heeft u klachten over hondenpoep, bel dan met Meldpunt Woonomgeving (035) 609 36 66. De vaste rubrieken; Meldpunt Woonomgeving, pagina .2 Groen bij u om de hoek, pagina 3 Duurzaam Soest, pagina 3 Verder: Raadsleden aan het woord over raadscommissies en het initiatiefrecht, pagina3 De begroting 2003, pagina 3 Bezoek www.soest.nl Luister naar Van het Raadhuisplein, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur, herhaling elke zondag van 11.00 tot 12.00 uur, Radio Soest, kabel FM 107.9, via de ether FM 105.9 Kijk op teletekst, Omroep Amersfoort, pagina's 151 tot eh met 173 Kijk naar Tekst-TV op Omroep Amersfoort Bel de Informatietelefoon, telefoon (035) 609 36 65 Lees Op 't Hoogt, wekelijks met bekend makingen elke woensdag in de Soester Courant (abonnementen), maandelijks de voorlichtingskrant, eveneens in de Soester Courant (huis-aan-huis verspreiding). WEKELIJKS EN MAANDELIJKS Er zijn twee vormen van Op 't Hoogt. Elke week publiceert de gemeente Soest in de Soester Courant de bekendmakingen over bijvoorbeeld kapvergunningen, bouwvergunningen en de Wet Milieubeheer. Deze Soester Courant valt alleen op de mat van inwoners die een abonnement hebben op de Soester Courant. Heeft u geen abonnement? Dan kunt u de Soester Courant elke donderdag gratis verkrijgen in de hal van het gemeentehuis. Wees er snel bij, want op is op. De voorlichtingskrant Op 't Hoogt verschijnt elke maand, behalve in de zomermaanden, eveneens in de Soester Courant. De Soester Courant wordt dan huis-aan-huis verspreid. De voorlichtingskrant verschijnt op 9 OKTOBER (BEGROTINGSKRANT) 13 NOVEMBER II DECEMBER.

Soester Courant | 2002 | | pagina 15