LMJ Samenw m u Blijkbaar was de aandacht weggezakt. m: op 't Hoogt Raad moet met meer vrijheid leren omgaan MELDPUNT WOONOMGEVING u DE MEERJA "Er is wel wat macht naarKC-Ï^SÏT de raad toe verschoven" woensdag 11 september 2002 fcfl, woensdag september 200: De nieuwe gemeenteraad van Soest is al weer enige tijd geleden geïnstalleerd. Veel nieuwe gezichten - om precies te zijn 13 - vertegenwoordigen de raad. Graag willen we deze nieuwe raadsleden aan u voorstellen. In de vorige nummers van Op 't Hoogt kon u kennismaken met Teun Middelkoop, Valeska Kleczeweski, Tijmen Koeiewijn en Gert Nijhoff van Soest 2002, Paul Lemmen en Eric Bervoets van de PvdA, Yolande Gastelaars en Roder van Arkel van Gemeentebelangen Groen Soest, Huseyin Önal van Groen Links en Max van Buiten van het CDA. In deze Op 't Hoogt stellen wij u voor aan Ingrid Koomen-Beerman van Gemeentebelangen Groen Soest, Peter Hoebee van de VVD en Annet Oostrom-Wernsen van het CDA. Bij het Meldpunt Woonomgeving kunt u vragen en opmerkingen kwijt over het onderhoud van de woonomgeving (bijvoorbeeld groen, wegen, vijvers, verkeersborden, hondenpoep en zwerfvuil). Het telefoonnummer is (035) 609 36 66. E-mail: meldpunt@soest.nl In de gemeentelijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt besteden we aandacht aan een onderwerp dat speelt in uw woon omgeving. I CARAVANS, Deze maand: AANHANGWAGENS EN WRAKKEN De grote vakantie zit erop. De aanhangwagen, de vouwwagen en de caravan kunnen worden uitgeruimd en tot een volgende gelegenheid worden opgeborgen. Hoewel, dit laatste gebeurt soms pas na lange tijd, in een enkel geval helemaal niet. De eigenaren laten ze dan simpelweg op de parkeerplaats of langs de straat,staan. Als buurtbewoners zich daar om welke reden ook aan storen, nemen ze con tact op met het Meldpunt Woonomgeving. Dit geldt ook voor onbeheerd achtergelaten auto's, door de melders vaak aangeduid als wrak. Aanhangers, vouwwagens en caravans mogen volgens de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) niet langer dan drie dagen aan de open bare weg staan. Daartoe worden ook openba re parkeerplaatsen gerekend. Volgens Ed Glas, medewerker van het Meldpunt Woonomgeving, wordt de snelheid waarmee actie wordt ondernomen als er een klacht binnenkomt, mede bepaald door de plaats waar het voertuig staat: hinderlijk, op een gevaarlijke plaats of prominent in het zicht. Dit geldt trouwens ook voor voertuigen op parti culier terrein. De gemeente heeft volgens de APV de mogelijkheid om eigenaren te verplich ten elders stallingruimte te zoeken. Er is een enkele uitzondering mogelijk indien het college van burgemeester en wethouders besluit iemand in een zeer specifieke situatie onthef fing te verlenen. Als de melder over een voertuig klaagt, niet alleen als het ergens lang staat of gedeeltelijk of helemaal op de stoep is neergezet, neemt het Meldpunt Woonomgeving hierover contact op met de politie. Deze stelt een onderzoek in laat de eigenaar bij constatering van een over treding weten dat hij het voertuig weg moet halen. Een hoofdstuk apart vormen de fiets- en auto wrakken. Ook hier wordt altijd eerst de politie ingeschakeld, omdat duidelijk moet zijn dat er geen eigenaar is te achterhalen.Van een fiets kan vrij snel worden vastgesteld of deze in de categorie wrakken valt. Is dit het geval, dan kan de fiets snel worden weggehaald. Bij lang durig niet gebruikte auto's blijkt het niet zel den te gaan om voertuigen waarvoor wegen belasting is betaald. Dit is sterk bepalend voor de verdere actie. Al wordt er jarenlang niet met de auto gereden, dan kan deze niet als wrak worden aangemerkt wanneer er wegen belasting en verzekering voor betaald zijn. Alleen als de politie vaststelt dat er sprake is van een gevaarlijke situatie, kan de gemeente actie ondernemen. Dat is echter niet nodig als iedereen zich houdt aan de termijn die staat voor het uitruimen en schoonmaken van het vakantievoertuig: drie dagen. NIEUW RAADSLID Peter Hoebee van de WD NIEUW RAADSLID Ingrid Koomen-Beerman van Gemeentebelangen Groen Soest NIEUW RAADSLID Annet Oostrom-Wernsen van het CDA Iedereen die Peter Hoebee kent, is niet verbaast dat deze man raadslid is geworden. Hoebee heeft zijn politieke interesse van huis uit meege kregen. Aanvankelijk voor de Christelijke Historische Unie (CHU), later - "door de zake lijke inslag" - voor de WD. Nadat hij jarenlang bestuursfuncties (onder andere secretaris en penningmeester) voor de WD vervulde en van zijn werkgever de kans kreeg van een vervroeg de pensioenregeling gebruik te maken, besloot hij zich kandidaat te stellen voor een raadszetel. Hoebee vindt het nog te vroeg om te zeggen of het raadswerk hem bevalt. "Tot nu toe zonder meer. Het is leuk om te doen. Ik heb eigenlijk nog geen vervelende dingen meegemaakt, maar er is politiek gezien sinds maart nog niet zo gek veel gebeurd. Dat begint in september, als de begroting eraan komt. Ik heb wel de indruk dat dit voor raadsleden een drukke maand is." De meeste belangstelling van Hoebee gaat uit naar ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. Deze drie aspecten hebben zoveel met elkaar te maken dat hij het logisch vindt dat ze bij elkaar zitten in een raadscommissie. Hij vindt het wonderlijk dat die gebieden binnen de wethou ders verdeeld zijn (wethouder Krol heeft ruimte lijke ordening in zijn portefeuille, wethouder Witte is verantwoordelijk namens het college voor verkeer en milieu, red.). Door persoonlijk contact met een gemeente raadslid, in haar geval met Harry Witte, kwam Ingrid Koomen-Beerman van Gemeentebelangen Groen Soest, GGS pas echt in aanraking met de politiek. Ze was bestuurslid van de bewoners- vereniging Soest-Zuid en coördinator van de straatspeeldag op de Schoutenkampweg en de Hildebrandlaan. "Dan heb je veel met de gemeente van doen. Zo heb ik Harry Witte leren kennen." Toen haar termijn als bestuurslid afliep, werd ze benaderd voor het fractielid maatschap van Gemeentebelangen Groen Soest. Voordat ze daarover een definitief besluit nam, bezocht ze ter voorbereiding enkele fractiever gaderingen. Ze bekent dat ze er niet op had gerekend ook werkelijk in de raad te komen. Ze stond immers op de zesde plaats. Ingrid Koomen-Beerman heeft er tot nu toe geen spijt van "ja" te hebben gezegd, "omdat ik het heel erg belangrijk vind dat het algemeen belang wordt gediend. Gemeentebelangen Groen Soest is een partij zonder bindingen die het belang van Soest heel hóóg heeft." Dat heeft Ingrid Koomen ook. Verkeer en sport, onderwijs en welzijn en met name de speelplaatsen heb ben haar grootste belangstelling. Midden in de gemeente staan en weten wat er reilt en zeilt, is belangrijk. Veel contact hebben met men sen, groeperingen en verenigingen, zodat je weet wat er onder hen écht leeft, vindt Annet Oostrom-Wernsen van het CDA nog belangrijker. "Maar het kan niet van één kant komen." Ze heeft inmiddels ervaren dat degenen die echt met iets te maken hebben, haar weten te vinden. "Ze weten dat ik graag op de hoogte wil blijven." Haar speciale interesse gaat uit naar sport, onderwijs, jeugdwerk en zorg voor ouderen. Verder wil ze, als inwoonster van Soesterberg, een vinger aan de pols houden wat betreft de ontwikke lingen in dit deel van de gemeente, met name ook voor het Dorpsplein. Hoewel Annet Oostrom altijd al was geïnteresseerd in politiek, was het een verrassing dat ze door het CDA als kandidaat-raadslid werd gevraagd. Voordat zy, zoals ze zegt, "de sprong in het diepe waagde", heeft ze zich afgevraagd of het raadswerk wel iets voor haar was. Daarom heeft ze eerst een tijdje meege lopen. Ze kwam tot de conclusie dat het aantrekkelijk was iets voor de gemeente te kunnen betekenen en invloed te kunnen uitoefenen. Omdat het ook klikte met de mensen met wie zij samen in de fractie zou komen, heeft ze "ja" gezegd. Dat juist het CDA haar vroeg, is niet vreemd. Zij is "met de kerk opgegroeid" en doet daar veel vrijwilligerswerk. Ze zit in de lei ding van de nevendienst en de jeugdclub. Bovendien is zij altijd een trouw CDA-stemmer geweest. TEUN MIDDELKOOP ZIET MOGELIJKHEDEN IN DUALE STELSEL ff Hij is voorzitter van de raadscommissie Financiën en Openbare Werken. Zijn naam: Teun Middelkoop (Soest 2002). Hij wil dat raadsleden de gemeente meer als een bedrijf gaan zien. "De Raad van Commissarissen van de BV Soest. We moeten zorgvuldig met geld omgaan, goed kijken of de uitgaven die we doen verantwoord zijn, temeer omdat het gemeenschapsgeld is. Je moet eerst geld hebben, voordat je het kunt uitgeven." Dat wil Middelkoop vooral de leden van zijn commissie meegeven. "Dat heb ik in het bedrijfsleven geleerd en bij de gemeente werkt het natuurlijk niet anders. Er moet meer kosten bewustzijn komen. Een daarbij is het belangrijk dat alles transparant is. De commissieleden heb ben de verantwoording te controleren of het financieel allemaal wel klopt. Bijvoorbeeld of de bedragen wel reëel zijn. Zo niet dan moetje het gaan uit zoeken" De leden die zitting hebben in de commissie van Middelkoop kunnen moeilij ker dan anderen invulling geven aan bestuur lijke vernieuwing, omdat de financiële onder werpen veelal inhoudelijk in andere commissies worden besproken. "We zijn natuurlijk ook nog maar net bezig. Voor iedereen is het nieuw", vertelt Middelkoop. KRITISCHER "Ik heb na overleg in de fractie ja gezegd tegen het voorzitterschap van deze commissie. Ik heb bestuurlijke ervaring via mijn vroegere werk bij de Nederlandse Export Combinatie, het lidmaat schap van het bestuur van de Rabobank Soest-Baarn, waarvan ik een aantal jaren voorzitter was en de commissariaten bij diverse bedrijven." Teun Middelkoop ziet zeker mogelijkheden in het nieu we duale stelsel. "De verhouding tussen raad en college is toch anders. Daar waar wethouders vroeger bijvoor beeld meepraatten in het fractieoverfeg van par tijen is daar nu geen sprake meer van. Het colle ge vindt de raad voortaan als een soort parle ment tegenover zich. Ook collegepartijen kun nen zich daardoor kritischer opstellen dan in het monistische systeem. Maar dat lukt natuurlijk niet van de ene op de andere dag. De raad heeft meer vrijheid en moet daar mee leren omgaan." VLEES OP DE BOTTEN "Zorgvuldig met geld omgaan. Dat vind ik belangrijk. Als je ergens geld aan wilt besteden, moet dat geld daar ook daadwerkelijk voor bedoeld zijn en moetje niet op een verkapte manier andere zaken financieren omdat het makkelijker is. Het moet duidelijk zijn waar het geld voor bedoeld is. Op basis van goed beleid." Middelkoop is er ook voor dat politici minder uitgaan van partijpolitieke stokpaardjes. "Het gaat er vooral om te kijken wat nuttig is voor Soest. Ik ben er voorstander van om de komende tijd piketpaaltjes te slaan voor eventuele minde re tijden. Want als er minder geld te besteden is, is het goed om - ook als gemeente - wat vlees pp de botten te hebben." "Teun Middelkoop, voorzitter van de raadscommissie Financiën en Openbare Werken "Het gaat ei vooral om te kijken wat nuttig is Soest." JOKE MULDER MAAKT GEBRUIK VAN INITIATIEFRECHT RAADSLEDEN tt tt "Als de gemeenteraad het wil, dan moet de wethouder wel. De raad heeft toch meer mogelijkheden gekregen in het nieuwe duale stelsel." Joke Mulder (WD) is het eerste raadslid dat gebruik heeft gemaakt van het recht van initiatief. "Ik wist eerst niet goed hoe ik dat aan moest pakken. Toen ben ik naar de griffier gestapt en die heeft me prima geholpen. Me er onder meer op attent gemaakt dat ik een week voor de raadsvergadering aan de voorzitter van de raad kenbaar moest maken dat ik met het Raadslid Mulder vindt dat de raad beter uit- initiatiefvoorstel ging komen." voering kan geven aan haar controlerende en kaderstel lende taken nu het dage lijks bestuur niet langer deel uitmaakt van de raad. "Je kunt nu makkelijker signalen uit de samenleving oppikken en via de raad vragen daar iets aan te doen." Voor Joke Mulder is het uitblijven van wijkver- pleeghuis Wiekslag 2, waar demente ouderen midden in de woonwijk zelf standig kunnen functioneren met de mogelijkheid van 24 uur zorg een doorn in het oog. "Er is grote behoefte aan, maar de wethouder wilde eerst op het wijkperspectief-plan wachten, voordat een keuze gemaakt zou worden over de locatie van Wiekslag 2. Ik heb actie ondernomen toen ik signalen opving dat het plan deze zomer gereed zou komen en het er naar uitzag dat voor Wiekslag 2 geen plaats zou komen. Dat kan natuurlijk niet." joke Mulder, raadslid namens de WD: 'Ik vind het schrijnend dat je als oudere niet in je eigen woonplaats terecht kunt Er moet wat gebeuren, de wachtlijsten zijn al zo lang." EIGEN PLEK "Blijkbaar was de aandacht weggezakt. Ik heb het dagelijks bestuur gevraagd voor 1 oktober met een oplossing te komen. Daar waren alle partijen het mee eens. Ik heb goede reacties ont vangen op het initiatief. Het college kan er nu niet meer om heen", aldus Joke Mulder. Wiekslag 2 is een vervolg op Wiekslag 1 dat midden in de woonwijk is gevestigd. Het is een initiatief van verpleeghuis Daelhoven. "Een prima voorbeeld van vermaatschappelijking van de zorg. Maar nu het vervolg - Wiekslag 2 - uit blijft, moeten veel ouderen uit Soest die ver pleeghuiszorg nodig hebben, uitwijken naar omliggende plaatsen. Ik vind het schrijnend dat je als oudere niet in je eigen woonplaats terecht kunt. Er moet wat gebeuren, de wachtlijsten zijn al zo lang." WENNEN Joke Mulder: "Ik wilde de wethouder ook niet onder druk zetten door meteen teveel details te vragen. Daarom voorgesteld om voor 1 oktober met een oplossing te komen. Het is wel wennen datje van mogelijkheden als het recht van initiatief, budgetrecht en recht van enquête gebruik kunt maken. Dat wennen geldt natuurlijk zowel voor de raad als het college. Net als het feit datje ambtelijke ondersteuning kunt krijgen voor het uitwerken van voorstellen. Overigens vind ik datje genuanceerd met deze zaken om moet gaan. Als je zo'n recht van initiatief bijvoorbeeld te pas en te onpas inzet, verliest het z'n kracht." In de nota van aanbieding bij de m groting 2003-2006 gaat het college meester en wethouders uit van het t 'Samenwerken en verantwoordelijk! I Dit thema is de rode draad in de pre de gem'eentelijke plannen. Voor 'San verantwoordelijkheid nemen' is gek< het college ervan overtuigd is dat in voering ervan. Bijvoorbeeld als het leefbaarheid en veiligheid van de Bert van 't Holt komt er eerlijk voor uit. Hij leefomgeving. Ook voor de gemeentelijke organisatie geldt heeft wel geaarzeld toen gevraagd werd of dat samenwerken voorop staat, alle medewerkers werken vanuit hij voorzitter wilde worden van de een gezamenlijke én individuele verantwoordelijkheid, commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en in de nota van aanbieding wordt op hoofdlijnen ingegaan op de Milieu. "Je moet toch de rol vervullen van technisch voorzitter en boven de partijen staan. En ik ben de politiek in gegaan, omdat ik sta voor een club met idealen. 'Moet ik dit nu wel doen?' heb ik toen wel even gedacht." begroting en de ontwikkelingen in de komende jaren. De begroting zal voor het laatst in de huidige vorm verschijnen in verband met wetswijzigingen rondom het zogenaamde dualisme, waarin de verhoudingen tussen de burger, de gemeenteraad en het college zijn veranderd. De raad kan voor taan zelf voor een gewenste inde ling kiezen. De begroting zal waarschijnlijk tot enkele hoofd stukken ('programma's') worden te [aar al snel verdween de twijfel. "Ik heb vroeger veel voorzitterswerk gedaan in de waardoor ze aanzienlijk dunner za studentenwereld en ik ben ook voorzitter geweest van Gemeentebelangen Groen Soest. De De begroting wordt dit jaar vergez job trok me wel. Het is ook een uitdaging." Drie nota 'Financieel perspectief'. In de vergaderingen heeft Bert van 't Holt nu voorge- een beeld geschetst van de lopendf zeten en het gaat goed. Met de andere commis- wachten ontwikkelingen die (nog) sievoorzitters is nog gesproken over het volgen begroting zelf thuishoren of nog n: van eventuele trainingen, maar door de bestuur- genoeg zijn om in de begroting me lijke ervaring van iedereen is daarvan afgezien, nemen. Door de nota 'Financieel P "Tijdens de tweede vergadering gaf ik de com- naast de meerjarenbegroting en de missieleden teveel ruimte, waardoor er bijvoor- voor volgend jaar te leggen, kunne beeld ook nog een derde termijn kwam en dat is overwogen standpunten innemen, natuurlijk niet de bedoeling. Ik heb dat in de geeft het college verder invulling i derde vergadering uitgelegd. Ik vind het gewoon en toekomstgerichte beleidsvormi belangrijk dat commissieleden hun werk goed kunnen doen. En in mijn commissie zitten vrij- De nota van aanbieding en het Fi wel allemaal nieuwelingen. Ik ben zelf aan het Perspectief zijn ook beschikbaar o vijfde jaar bezig, iemand van het CDA zit ander- www.soest.nl. De complete meer halfjaar in het raadswerk en de rest is helemaal ligt ter inzage in het infocentrum het gemeentehuis. HET BEGROTINGSBEELD De meerjarenbegroting heeft de komsten: 2003 2004 2005 €0 €0 nieuw. Je moet nu eenmaal wennen aan de manier van vergaderen." MEER INVLOED "Vanuit de commissies is er nu duidelijk meer invloed op de politieke besluitvorming", stelt Bert van 't Holt. "Ik ben als voorzitter betrok ken bij het agendaoverleg en kan dus mede bepalen wat er op die agenda komt te staan. Voorheen werd die agenda door de wethouder en de ambtenaren samengesteld. Nu heeft de Daarbij moet worden vermeld da commissie zelf ook invloed. Er is wel wat macht kasis van ket eerder genoem e naar de raad toe verschoven." Perspectief behoorlijk verontrus Sommige ontwikkelingen kunner zienlijke financiële gevolgen met gen. We kunnen ze echter nog ni feren. Zo zullen bijvoorbeeld de 1 beleidswijzigingen van de nieuw gevolgen voor onze gemeentelijk kunnen hebben. Ook wordt met gend jaar de BTW-regelgeving vc gewijzigd en ook dat kan forse (i ciële gevolgen hebben. Afgezien andere onzekerheden en risico's gemeentelijk spaarbankboekje (c er toch al niet zo rooskleurig bij deze ontwikkelingen zomaar op vangen. Om als gemeente Soest te kunnen, is in de meeijarenbe; fors geïnvesteerd om de algeme: op het vastgestelde minimum tt De gemeente Soest is een groen te houden, steken v< mouwen. Wij informeren u Wist u bijvoorbeeld... dat Soest meer dan 100.0 dat er in de gemeente 38( dat er voor de kinderen dat daar 437 speeltoestel! dat het onderhoud en de 'speciale verrichtingen'? dat deze ploeg bestaat uit voor het schoonbranden hondenpoep op de uitlaa Hans Bos is meewerkend ui komen heeft op de gemeen het op- en overslagpunt van ook de reparatie-, onderhol. Volgens Bos, die samen mei rekening neemt, wordt jaar aangericht aan eigendomme men wat dat betreft geen u deren van 6 tot 10 jaar en staat er een wip, een (dubb ouderen gaat het meestal o De speeltoestellen controlt Attractiebesluit 2000 verpli gen of gebreken via het Me het euvel ter plaatse of wo ren gemeentemedewerker K Er is nogal wat vandalisme jeugd, die de plaatsen gebr zijn bedoeld. Soms liggen t gesloopt. Behalve de speel matig de toestand van de l gebreken komt de reparat voor elkaar te hebben als Voor vragen en/of opmi telefoon (035) 609 36 6 Bert van t Holt, voorzitter van de commissie Ruimtelijke Ordening. Verkeer en Milieu: "Commissieleden stimuleren in gesprek te gaan met de Bert van 't Holt vindt het belangrijk dat er goed wordt vergaderd. "Ik streef er naar om het beter en korter te doen. Bijvoorbeeld niet vreselijk uitweiden, terwijl je je zaakjes niet hebt voorbe reid. Het is helemaal niet erg als een commissie lid een keer niet alles heeft gelezen. Het is onmogelijk om alles tot in de puntjes te volgen. Je kunt immers niet overal een expert in zijn. Commissieleden hoeven niet uitgebreid te her halen wat anderen al hebben gezegd. Dat geldt overigens ook voor de vergaderingen van de raad. Daar gebeurt het af en toe dat discussies, die in de commissies zijn gevoerd, nog eens worden overgedaan. Een partij begint en omdat er pers op de tribune zit kunnen de andere par tijen het dan niet nalaten ook hun zegje te doen. Ik vind dat vreselijk. Tijd verknoeien." IN GESPREK Ik noteer ook de vragen die de commissieleden stellen. Als de wethouder daar niet op reageert maak ik daar een opmerking over", stelt Bert van t Holt. "Overigens verwacht ik niet meteen grote veranderingen nu de wethouders niet lan ger voorzitter zijn van de commissies. We had den al een goed beleid waar het gaat om inspraak. Dat wordt voortgezet. Maar ik zal de commissieleden wel stimuleren om in gesprek te gaan met de burgers. Daar waar dat kan wü ik impulsen geven, alhoewel ik wel van mening ben dat raadsleden altijd al midden in de samenleving hebben moeten staan."

Soester Courant | 2002 | | pagina 16