Sophia Sirco V- =juweliers= KRAAKOPRUIMING met kortingen tot 50% Klankrijke Uitmarkt trekt veel volk van Amersfoort open dagen Amberboom vindt fraaie plek Soester schrijft boek over werk voor Artsen Zonder Grenzen Bernadette Dorhout helpt mensen graag van gêne om te zingen af 1 VAR!Al 'Kraak-opruiming' bij Sirco Juweliers SOESTER COURANT PAGINA 7 Geschenk van Groei en Bloei aan gemeente geplant Brede Bibliotheek Soest Zaterdagatelier: korte cursus beeldhouwen Klachten bezorging Soester Courant PAGINAf WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2002 on Hilhorst getrouwd. i Zangpedagoge vestigt zich in Soest Winterprogramma in de Bereklauw Ook dit najaar bent u weer van harte welkom op onze Donderdag 12 september en Vrijdag 13 september van 10.00 uur tot 21.00 uur* Zaterdag 14 september van 10.00 uur tot 17.00 uur Koninginnelaan 22 Soestdijk Eigen atelier en diamantzetterij Exclusieve briljantsieraden en horloges Zuidpromenade 2 B - Soest Tel. 035-60 15 954 GEVRAAGD VASTE BEZORGERS Jn Soest voorde SOESTER "CÖURAWT Aanmelden: tel. 6014152 Op donderdag 1 augustus werd Sirco Juweliers, gevestigd aan de Zuidpromenade 2B, in het holst van de nacht getroffen door een brutale inbraak. Een deel van de gevel en de etalages werden daarbij vernield; een groot deel van de collectie meegeroofd. De medewerkers van Sirco Juwe liers zijn uiteraard behoorlijk ge schrokken van de inbraak, maar ze zitten niet bij de pakken neer. De ravage is inmiddels opgeruimd en de nieuwe collectie wordt \v?pr on gebouwd. Er wordt hard gewerkt om de winkel weer 'vol' te krijgen. Daarom is er in de komende perio de een speciale 'Kraak-opruiming', om plaats te maken voor e?n com pleet nieuwe collectie die door de Sirco-medewerkers op de najaars beurzen wordt uitgezocht. Daarbij wordt de collectie ook aangevuld met enkele nieuwe merken, zoals Dolce Gabbana. Sirco Juweliers hoopt snel klaar te zijn met de werkzaamheden in en aan de winkel, zodat de nieuwe collectie met trots aan het publiek getoond kan worden. Willaertstraat 49 60958291 Lijkt het je heerlijk om een hele dag intensief beeldend bezig te zijn en niet te hoeven stoppen na twee ëneenhalf uur? Dat kan tijdens het zaterdagatelier. Naast het werken met de materialen zelf, verdiep je je tevens op acht zaterdagen in een bepaalde techniek, materiaal en/of kunstenaar. Wat gaan we doen? Boetseren en beeldhouwen; wat een ruime be grippen. Er is inderdaad veel mo gelijk! Aan de hand van voorbeel den zal ik dan ook tijdens de eer ste les aandacht schenken aan de verschillende mogelijkheden van het ruimtelijk werken. We begin nen met het maken van schetsen in klei. Niet alleen als ontdekkings reis in ruimtelijke vormen, maar ook als visuele en tastbare vorm als ondersteuning bij het creëren van het uiteindelijke werk. Boetseren met klei (keramisch boetseren/ vrije handvormen) of was, beeld houwen in steen of hout behoren tot de mogelijkheden. Met welk materiaal je gaat werken is afhan kelijk van wat je tot expressie wilt brengen, maar uiteraard ook waar jouw persoonlijke interesse ligt. Wanneer je in steen wilt werken en het is de eerste keer, dan begin je in een zachte steen als speksteen, welke je kunt bewerken met steen- raspen. Vervolgens kan er ook met een andere steensoort gewerkt worden. Het bespreken van de ver schillende materialen, gereed schappen en bewerkingstechnieken doen we meestal groepsgewijs. Regelmatig bespreken we met el kaar het werk, met het daarbij be horende proces in verschillende stadia. Daarnaast is de begeleiding individueel. De cursus is dan ook geschikt voor mensen die voor het eerst ruimtelijk gaan werken en voor mensen die ervaring hebben. Je kunt gebruik maken van gereed schap (zagen, beitels, raspen, boet- seerspatels) dat aanwezig is. Aan het einde van de serie lessen, op 22 maart, richten we een expositie in. Zaterdag atelier beeldhouwen op: zaterdag 28 september, 19 okto ber, 30 november 2002, 11 janua ri, 8 februari, 22 februari, 8 maart en 22 maart 2003. Lestijd: 10:00- 16:00 uur. Cursusnummer: 63WE5. Het lesgeld bedraagt 187,50. Dit is inclusief de mate riaalkosten voor de eerste les. Ver dere materiaalkosten zijn afhanke lijk van de materiaalkeuze en zijn dus niet inbegrepen. Juist als de bloeiperiode achter de rug is, zal de Liquida Amber (Amberboom) verrassen met felrode of —gele, dan wel —roze bladeren. In de lente en de zo mer showt hij zijn fraaie blad- vorm, kortom er valt veel te ge nieten aan de Beek en Daalse- laan, tussen de rotonde en de ingang van de parkeerplaats. Daar staat sinds vorige week de boom die Groei en Bloei aan de gemeente heeft geschonken en die voorzitter Annie Donker donder dagmiddag aan wethouder Harry Witte overdroeg. Dat had ze drie jaar geleden, bij het 40-jarig bestaan van Groei en Bloei, al op symbolische wijze ge daan aan de toenmalige wethouder Neks Blommers. Er moest alleen nog een type boom en een locatie worden bedacht en gevonden. Groei en Bloei en de gemeente lie ten er - hoe kan het toepasselijker - het 'poldermodel' op los en kwa men tot een eensluidende keuze. De Amberboom staat op een steenworp afstand van Wilgenblik, is nu een meter of vijf, zes hoog, maar kan uitgroeien tot een uit de kluiten gewassen volwassen knaap van meer dan 25 meter. Witte, ui teraard zeer dankbaar voor het ca deau van Groei en Bloei, verheug de zich er al op dat Soest over en kele jaren weer een beeldbepalen de boom rijker is. Omdat Groei en Bloei in het ver leden tweemaal een boom schonk aan Soest, maar niet meer weet waar deze staan (eentje is er vol gens welingelichte bron reeds ge kapt), liet de vereniging ditmaal een steen plaatsen bij de boom. De steen met inscriptie en het vervoer werden gesponserd door Van Asch, Lenarduzzi en Beijer. Huisvesting Voorzitter Annie Donker van Groei en Bloei nam de gelegen heid te baat om wethouder Witte te wijzen op het huisvestingspro bleem dat kan ontstaan. De vere niging met 650 leden houdt haar lezingen nu nog in het EHBO-ge- bouw aan de Parallelweg, maar dat moet wijken voor de ontwikkeling en inrichting van Spoordal. 'Dus Annie Donker overhandigde of ficieel de amberboom aan we/hou der Harry Witte. meneer Witte, luistert u goed, ho pen wc dat we straks met de EHBO mogen meeliften naar haar nieuwe onderkomen', aldus Don ker. Voor enkele andere activiteiten heeft Groei en Bloei overigens sinds kort de beschikking over een ruimte bij LTC Soestdijk aan de Schrikslaan. Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kan toor bellen (Si 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordapparaat in spreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de na middag bezorgd. Plotseling ging jij heen nu ben ik alleen onuitsprekelijk verdriet vergeten zal ik je niet vaarwel lang in ons midden mee dat toch nog on- iengegaan onze vader wergrootvader MNES BRUMMER io naar van ummer-van Velzen iar. Kinderen Kleinkinderen Achterkleinkinderen nber 2002 cheid te nemen en de np zaterdag 14 septem- )0 uur in rouwcentrum Duyplaan 196 te Soest. jheid vindt plaats op ier om 10.30 uur in cre- =t, Frans Halslaan 27 te amilie condoleren in de ;t crematorium. -16 september 2002 Opa en Oma gefeliciteerd :n en kleinkinderen Soester Vietor Reysman werk- I te tien jaar als chirurg voor Art sen Zonder Grenzen. Met brie ven die vooral op korte reisver halen lijken, deelden vrienden en familie in zijn avonturen. Reysman bundelde zijn versla gen en gaf het resultaat in eigen beheer uit. 'Ik wil de mensen laten zien hoe mooi en lelijk de 'ereld tegelijk kan zijn.' arde beelden afgewisseld met fnooie natuurplaatjes, chirurgen- rèrtellingen en tropische avontu ren. Dat lijkt de beste omschrijving 'an 'Ncunha Nomoporo', zoals de titel van Reysmans boek luidt. Vrij {ertaald betekent dat 'rennende 'itte', een naam die de chirurg in Afrika kreeg. 'Er was op de plaats aar ik zat niets te doen: geen bio- :open, cafés, of wat dan ook. Dus ging ik iedere ochtend joggen. 'aarom noemden de kinderen mij Ncunha Nomoporo.' Ook Victor Reysman is een pseu doniem. De chirurg wil liever niet dat mensen zijn echte naam ken nen. 'Voor je het weet praten mijn I patiënten dan over het boek, in f plaats van over de reden waarom ze naar de dokter zijn gekomen.' Emoties Mozambique, Rwanda en Bosnië zijn enkele plaatsen waar Reysman issen '87 en '97 verbleef. Hij 'erkte periodes van een paar aanden voor Artsen Zonder Grenzen afgewisseld met periodes dat hij in Nederland werkte. Reys man opereerde hernia's en ampu teerde ledematen die door gra naatscherven waren getroffen. maar ook voor de vele foto's die de chirurg zelf tijdens zijn reizen maakte. Zoals het plaatje van een baby die, zeven maanden oud, in dc baarmoeder door een granaat scherf werd getroffen. 'Toen ik die foto nam, dacht ik daar niet echt bij na. Omdat jc door een lens kijkt, bewaar je afstand. Pas later besefte ik hoe schokkend en ver schrikkelijk die gebeurtenis eigen lijk was.' Re is virus Reizen zat er al vroeg in bij Reys man. 'Als kleine jongen heb ik twee jaar in Australië gewoond. Daar werd ik letterlijk met het reis- virus besmet. Ik vond het heerlijk dat je binnen ccn paar uur rijden in de rimboe zat. Ik besloot dat ik een baan wilde waarmee ik dc we reld in kon trekken.' Reysman is NCUNHA NOMOPORO Ncunha Nomoporo is vanaf deze week te koop bij de boekhandels Van de Ven te Soest-Zuid en Jon- gerius in Soest. Na 19 jaar gewerkt te hebben bij dierenarts Meursing wil ik iedereen bedanken voor de leuke samenwerking en het vertrouwen dat u in mij heeft gehad. Bedankt. El/es Schotman P. de Hooghlaan 3 3741 rk Baarn. iommige patiënten moesten dagen Biet hun verwondingen reizen om bij het ziekenhuis te komen. Hij (schetst zijn dagelijks leven als «grenzeloze arts' op een bijzonder onderkoelde manier. 'Ik heb be wust geprobeerd alles wat er ge beurde vooral te beschrijven', ver telt de Soester, 'de lezer moet dan zelf de emoties maar invullen.' Emotioneel is zijn boek zeker. Dat geldt niet alleen voor de verhalen. eigenlijk medicijnen gaan studeren, omdat hij naar Afrika wilde. 'Na tuurlijk ging ik daarheen om men sen te helpen. Maar vooral ook omdat ik een avonturier ben, een ontdekkingsreiziger. Ik wilde leven in een vreemde cultuur: ergens een tijdlang wonen, zodat je echt deel uitmaakt van de gemeenschap.' Inmiddels woont Reysman alweer enkele jaren in Soest. Hij werkt als chirurg in het Meander Medisch Centrum te Amersfoort, waar hij •eveneens jonge tropenartsen op- 'Victor Reysmanzoals de Soes ter arts zich noemt, tijdens een van zijn Afrikaanse reizen. leidt. Soms droomt hij nog van verre avonturen. 'Als ik het nieuws zie, uit verre oorden, gaat het wel weer kriebelen.' Maar reizen zit er voorlopig niet in: de tropenchirurg heeft een jong gezin, aan wie het boek ook is opgedragen. En al heeft Reysman nog zoveel gereisd en gezien, in diezelfde opdracht is te lezen dat zijn gezin 'het groot ste avontuur is tot nu toe.' Cursus De nieuwe VITALI TEIT 'Leef weer met plezier Werk aan: persoonlijke ont plooiing, een groter zelfver trouwen en een krachtige vi 4 taliteit. Cursusleiding: Maar- ten Nederhorst. Start: 25 september 10.00-12.30 uur Soest. Info en opgave: 035- 6936883. 65+ en belasting T-BILJET] ontvangen? Bel voor des! i hulp: adm. kantoor E.H. Look- man, 035-6014359 of 06- 18222168. 3 tot 30 kg afvallen mei: HERBALIFE/GOLD. Gratis; begeleiding. Tel. 035- 5420845. Ik, ZOEMER (hond) zoek ie mand die, tegen betaling 3 d. p. 2 weken op mij wil passen Bel. 035-6030788. oms verkijken mensen zich er tehoorlijk op. Ze denken dat 't 'el makkelijk zal zijn. Maar |pok al hebben ze veel talent, er oet altijd flink gestudeerd orden. Dus je moet echt wel ;oed gemotiveerd zijn als je lan zanglessen begint, en je tuiswerk doen, anders houd je tniet lang vol...' /olgens zangdocente Bernadette )orhout is het altijd een uitdaging )m van een ongeschoolde stem - geen ruwe diamant' - iets moois te ïaken. 'Het is ook heel afwisse lend, want iedere stem is weer an jers. Elke menselijke stem is Ibniek,' zegt ze. Ze woont sinds Voor diverse relaties zoeker kort aan de Birkstraat in Soest en wij WOONHUIZEN en/oi winkelpanden. Wilt u uw wo ning en/of winkelpand verko pen? Neem dan contact op met Van Breukelen, Vastgoed Assurantiën, Koninginne laan 40, tel.6017962. Goede gebruikte FIETSEN. Fietsshop Soesterberg, Ra- demakerstraat 17, tel. 0346 - 35 15 64. Psychotherapeutische hulp verlening: DE DAKKAPEL praktijk voor Gestalttherapie. drs. Riek van Haeringen, 035- 6012496, www.dedakkapel.nl Voor TAPIJT (op voorraad), gordijnen, etc. Michel Riet veld, Nieuwstraat 13, Soest. Tel. 035-5238324. Openings tijden: ma. 13.00-18.00; vrij. 10.00-18.00 en 19.00-21.00: zat. 10.00-17.00 of op af spraak. iet hier de zanglessen voort die ze neestal in dc oefenruimte in het dooster van O.L.V. ter Eem geeft, aan leerlingen uit de hele omtrek van Amersfoort. Bernadette 'heeft het van geen vreemde', kun je zeggen, want tiaar moeder, Celestine Dorhout, is ook een bekende zanglerares in deze regio. Toch had Bernadette aanvankelijk een andere loopbaan voor ogen. Geboren in Amster dam, opgegroeid in Alkmaar en Spakenburg (haar middelbare schooltijd bracht ze door op het Baarnsch Lyceum) koos ze op haar 18e voor de kleinkunstacademie. Het theater trok haar; ook dansen ze leerde al jong ballet en tap dansen - vond ze leuk. Toch liep het niet helemaal volgens plan, want na een half jaar kreeg ze te horen dat haar zangtechniek nog wel wat te wensen overliet... Ze besloot eerst een jaartje naar Frankrijk te gaan. Vervolgens streek ze neer in Londen. 'Ik wil de wat van de wereld zien.' Daar rijpte het voornemen om haar zangkunst te verbeteren en gaan deweg raakte het cabaret daarbij Nieuwe computer nodig? Problemen met uw oude? Computer upgraden? WHCOMPUTERS tel. 6090443. www.whcomputer.nli COMPUTERCURSUSSEN' Kleine groepen. Direct star- ceu%usaantodeSNieuw "kin- °P ^achtergrond. Ze meldde zich dercursussen DataDidact aan blJ hct conservatorium in Rot Computeropleidingen: 035- - terdam, waar ze les kreeg van de 6022826 www.datadidact.nl Internet: 65- en belasting T-B/LJET ontvangen? Bel voor de sk hulp: adm. kantoor E.H. Look- man, 035-6014359 of 06 18222168. magnetiseur/reiki-mas- TER (lid van de FFAH) helpt bij psych. en lich. klachten. Geeft energie tegen angsten, depressies en fobieën. Adem/gesprekstherapie. Ontspanningsmassages. Bel voor afspraak: 035-6010623. PIANOLES, keyboardles, or gelles. Op privéles krijgt u alle aandacht en leert u snel en degelijk een toetsinstrument bespelen. Gratis proefles! Ook thuis les! U krijgt les van een ervaren, enthousiaste, gedi plomeerde muziekleraar. Bel Peter Loef, tel. 035-6027330. FRIESE KLOKKENREPARA- TIE. Gegarandeerd goed! Uurwerkmakerij Westeneng, Den Blieklaan 48, tel 035- 6011766. bekende zangpedagoge Margreet Honing, over wie ze ook nu nog met veel respect spreekt. Later stapte ze over naar het Sweelinck- conservatorium in Amsterdam, voor haar opera-specialisatie. 'Ik heb dus een goeie opleiding gehad, en dat is een heel zekere basis om zelf les te geven. 'Phantoni of the Opera' Toen ze tien jaar geleden klaar was met de opleiding ging ze 'het vak' in. Er volgden o.a. optredens in di verse musicals. Zo zong en speel de ze enkele jaren mee in de suc cesvolle 'Phantom of the Opera', wat ze nog altijd beschouwt als een bijzondere ervaring. 'Dan leer je je stem pas écht in dc praktijk ge bruiken. Die stem moet 't altijd dóen, zeven voorstellingen per weck. En als jc daarbij ook nog moet dansen, bouw je natuurlijk wel een aardige conditie op...' Sommigen zullen Bernadette ook nog wel kennen van haar regelma tige optredens in o.a. San Giorgio aan de Krommestraat in Amers foort, waar ze uit haar Italiaanse operarepertoire kon putten. Ze betreedt nog regelmatig het po dium met o.a. de bekende bariton Rob van Surksum en is bijvoor beeld komende vrijdag (13 sep tember) te horen in het openlucht concert bij de vijver in Katten broek. Soest kende ze tot dusver eigenlijk niet; hoogstens is ze er tijdens haar middelbare-schooltijd wel eens doorheen geiïelst. Bernadette beperkt zich tot de 'klassieke' zangles. 'Mensen die in eer- bandje willen zingen kan ik niet helpen. Dat vergt een andere techniek. Voor jazz of popmuziek heb ik weinig mogelijkheden. Als je zelf klassiek geschoold bent gaat dat gewoon niet.' Veel van haar leerlingen zijn dan ook koorzan gers en -zangeressen, die vastlopen omdat ze over geen of te weinig techniek beschikken. Doorgaans zijn het volwassenen, want zangles aan kinderen is volgens Bernadet te ook een bijzonder specialisme. ('Kinderstemmen zijn zó kwets baar, daar moet je heel voorzich tig mee zijn...') Daarnaast leidt ze ook leerlingen op voor het staats examen zang, wat qua niveau over eenkomt met het conservatorium behalve dan dat er geen leeftijds grens geldt. Bij koorzangers gaat het er vooral om dat ze zich zekerder voelen tij dens dc koorrepetities en vooral ook op een gezonde manier met hun stem omgaan, zodat ze aan het slot van dc uitvoering niet hees zijn. Veel van haar leerlingen 'stoomt' ze ook klaar voor solo- optredens. Dat gebeurt o.m. tij dens de leerlingenavonden die ze regelmatig organiseert, waar haar cursisten de kans krijgen om de lessen in praktijk te brengen. 'Of je met zingen ooit uitgeleerd raakt? Nee, de meeste zangers kunnen Bernadette Dorhout. Foto: Soester Courant. heus altijd nog wel wat bijleren, afhankelijk van hun ambities.' Bernadette volgt als lid van de Nederlandse Vereniging van Zang pedagogen de wetenschappelijke ontwikkelingen in Europa en de rest van de wereld op de voet. 'Er is op het gebied van de zangkunst een groot verschil met bijvoorbeeld vijftig jaar geleden, alleen al door de vooruitgang van de medische wetenschap. Er worden nu ook hogere eisen gesteld, 't Moet alle maal perfecter zijn dan vroeger, omdat tegenwoordig alles wordt vergeleken met de kwaliteit van cd-opnamen die voor iedereen verkrijgbaar zijn. Ze betreurt het dat er in het onder wijs de laatste jaren zo weinig aan dacht is voor de zangkunst. 'Er wordt op school niet of nauwelijks meer gezongen. Dat is een echte verarming, vind ik. Veel mensen hebben tegenwoordig ook gene om te zingen. Ze vinden het gek, waar schijnlijk omdat ze het als kind nooit gedaan hebben. Daar help ik ze graag van af. De kinderen van nu groeien op met popmuziek en playbackshows, en daar begint de ellende vaak al. Nee. ik heb niets tegen popmuziek, maar het is wel zonde als het zich beperkt tot kin deren die Tina Turner of Rcné Froger gaan staan playbacken... Bernadette heeft nog ruimte voor nieuwe leerlingen. Eventueel zijn ook groepjes van twee of drie leer lingen tegelijk welkom. 'Op die manier overwinnen ze hun even tuele drempelvrees, cn bovendien is het ook financieel aantrekkelijk,' aldus Bernadette. Wie belangstel ling heeft kan haar telefonisch be reiken op nummer 6016021 in Soest. De Bereklauw begint in september met een uitgebreid aanbod aan cursussen. Zo is er een beginners cursus voor het maken van zonne kindpoppen, gemaakt van natuur lijk materiaal en gevuld met scha penwol. De docente is Maijon Hiemstra. Zij geeft ook een cursus voor het maken van een kerst groep. Er bestaat ook een moge lijkheid om in vijf avonden een omkeerpopje te maken (roodkap je/grootmoeder/boze wolf in één). Bij de cursus o.l.v. Maijuke Schrij vers leert men in twee avonden een dreamcatcher (dromenvanger) te maken. Docente Gemma Anink is al heel lang aan de Bereklauw verbonden. Zij maakt schitterende seizoenkleden en kransen van ge kleurde sprookjeswol. Voor het maken van een kleed en/of krans wordt een hele dag uitgetrokken, van 9:30 tot 15:30 uur. Docente Mary Zitman geeft gedu rende 10 lessen een cursus intuïtief schilderen, een spannende ontdek kingsreis in dc wereld van kleuren en wat kleuren vertellen over ons zelf. Met Marianne Kluit kan men werken in speksteen, serpentijn en albast, zowel op een dinsdagmor gen als op een hele zaterdag (1 keer per maand). Marije Krul is de begeleidster van de cursus nat-in- nat schilderen. Zij gaat in deze cur sus uit van een Grieks sprookje; de prinses en de sterrenvrouw. Miekc Fielmich schildert in gemengde technieken en evt. werkt zij ook met klei, naar aanleiding van een gedicht. Er zijn vier zaterdagen (1 keer per maand) gepland. Voor geïnteresseerden ligt er een uitgebreid programma klaar in de winkel. Inlichtingen: mevr. W. Hakvoort, De Bereklauw, Steen- hoffstraat 63, 3B035-6019176. Openingstijden: di t/'m vrij 10:00- 12:00 cn 14:00-17:00 uur. Zater dag dc gehele dag geopend. Honderden belangstellende Soesters hebben afgelopen zaterdag een kijkje genomen op de Culturele Uitmarkt, die voor de 2e keer in succes sie werd gehouden in de Brede Bibliotheek/C-drie. Veel instellingen wa ren vertegenwoordigd met een informatiestandje, waarin ze de program ma's voor het nieuwe seizoen presenteerden. Op de bovenverdieping kon den aspirant-deelnemers aan de creatieve cursussen zich laten voorlich ten, en in de grote zaal verzorgden diverse Soester muziekverenigingen (zoals op deze foto het Soester Muziek Gezelschap) een klankrijk optre den. Het evenement wordt door iedereen als weer zeer geslaagd be schouwd. Foto: Soester Courant. tussen 18.00 en 19.00 uur sluiten wij even.

Soester Courant | 2002 | | pagina 7