>*7 Soester leerling bij VN-top in Johannesburg ACTUEEL ftffliirniiiwfiiiT da'sgoed gedaan! Peter van der Torre €85,- ^Dogteröm De mens achter de politicus (21) Werk aan de weg in Soest Burgers kunnen kwesties op agenda van PS zetten Jongeren willen sportdag Jezelf vormgeven in praktijk voor bewustwording PAGINA4 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 2002 september 200) SOESTER COURANT PAGINA 5 Service bij Schoemaker Ook hinder voor fietsverkeer SCHRAVEMADE B.V. WhoZnext van start gegaan 'Visualisatie' bij Anita van Oorschot mm r*r\a mm HeugaFelt tapijttegels >oest atie 34 55 l@soest.nl ,nl ber 2002 start de provincie eden aan de N237 Amers- an de Richelleweg en de an Weerden Foelmanweg) Ier Kontinenten en de spot- t. fis? U jllen één dag in beslag ne- angen van de asfaltdeklaag )ermen. al uitwegen de bestrating anodig aangepast de asfaltdeklaag is het nood- af te sluiten. en 's avonds en 's nachts )0 uur. iaal te berijden. ioest en Amersfoort wordt v over de werkzaamheden i met de heer Legemaat van .(033) 286 26 53 of 06-51 10 september 2002 Onderwerp Verzoek ondersteuning oprichting Plat form en Eem i.o. Verzoek vestiging bedrijf Gebr. Higler beheer b.v. in het bedrijvencentrum •"koningspark aan de Koningsweg 2-58 Verlenen bouwvergunning met vrijstel ling ex artikel 19 lid 1 WRO ten behoeve van de bouw van een stallencomplex voor de Paarden kamp, Birkstraat 122b Verzoek beperkte openstelling maga zijnverkoop (Laanstraat 64) èrzoek voor het plaatsen van een re- lamemast Beslissing Niet ondersteunen, omdat wij onze gemeentelijke belangen al intergemeentelijk afstemmen in Hart van de Heuvelrug overleg platform. Geen medewerking verlenen. Bouwvergunning met vrijstelling verlenen. Beheersovereenkomst tekenen. Geen medewerking verlenen. Verzoek afwijzen en Outdoor Places door middel van bijge voegde antwoordbrief op de hoogte stellen. (LENING AFDELING PU- NDERDAG 19 SEPTEMBER opleidingen ten behoeve van afdeling Publiekszaken is rdag 19 september a.s. alleen en van reisdocumenten; het Is van de Gemeentelijke Ba- ioen van betalingen. ïtember is de afdeling tussen wel geopend voor het aan- reisdocumenten en rijbewij- g is de dependance publieks- )ten. •VERGUNNINGEN )02 tot en met 12 september voor een kapvergunning zijn l - 2 bomen 1 spar I den i en 2 eiken 5 naaldbomen en 1 berk 1 eik - 4 Amerikaanse eiken en jes 3-2 berken bomen 70 - 1 boom hun belangen te worden ge- ele vergunning kunnen dit binnen 4 weken na deze be- aken bij de afdeling Groen en Soest, Postbus 2000, 3760 ner 035-6093643. Binnen m liggen de kapvergunningen meentehuis van Soest, ka- UNNINGEN 002 tot en met 12 septem- ptember 2002 2 berken coniferen en 1 spar - 1 den START TWEEDE DEEL VACCINATIECAMPAGNE MENINGOKOKKEN C (■-Binnenkort ontvangen in onze gemeente alle kinderen van 6 jaar tot en met 14 jaar de uitnodiging voor de gratis vacci natie tegen meningokokken C. Het be treft de kinderen geboren op of na 1 juni 1987 en voor 1 juni 1996. Daarmee start het tweede deel van de grootste landelij ke vaccinatiecampagne die ooit in Neder- dand is uitgevoerd. Voor de zomervakantie werden in de hele regio al 32.000 kinderen uit de an dere leeftijdsgroepen gevaccineerd. Mocht u toen de oproep hebben gemist dan krijgt u een tweede kans om alsnog in uw eigen gemeente de gratis prik te halen. Daarvoor moet u wel eerst via de GGD een afspraak maken. Dat kan vanaf 2 september tussen 17.00u. en 19.00u via 033 - 4 678 100. 'aar en wanneer vinden de vaccinaties 'laats? in de gemeente Soest vinden de vaccina ties plaats op maandag 30 september en dinsdag 1 oktober in Spleasuredome, sporthal in zwembad tegenover ge meentehuis/politiebureau in Soest. Kom op de fiets of met het openbaar vervoer! ledereen die tot de doelgroep behoort krijgt twee weken van tevoren persoonlijk een oproep thuisge stuurd met alle informatie omtrent plaats en tijdstip waarop men de gratis prik kan komen halen. Wanneer binnen een gezin meerdere oproepen worden ontvangen, mag men op één tijdstip met alle kinderen komen. Wanneer men vragen heeft wordt aangeraden om eerst deze persoonlijke oproep af te wachten alvo rens de GGD Eemland te bellen. In de oproep staat namelijk precies te lezen waar men terechtkan voor verdere vragen. Wie door bijzondere omstandigheden (ziekte e.d.) niet in staat is om de prik te komen halen krijgt op maandag 4 november een laatste kans. Op die dag organiseert de GGD in het GGD-gebouw in Amers foort een inhaaldag waar de laatste gelegenheid wordt geboden om de prik gratis te krijgen. Hiervoor moet men telefonisch een afspraak maken tussen 17.00u. en 19.00u. 033 - 4 678 100. Oorspronkelijk was deze inhaaldag gepland op 11 oktober, maar door een tekort aan vaccin is dit niet haalbaar. Degenen (13 gevallen) die al op 11 oktober een afspraak hebben gemaakt moeten opnieuw telefonisch contact opnemen met de GGD. Op de dag waarop de vaccinaties plaatsvinden is ter plekke een Informatiebalie ingericht waar men medische vragen kan stellen. Heeft men toch nu al vragen dan is op werkdagen van 9.00 uur tot 21.00 uur een gratis telefoonnum mer te bellen 0800-3008051. Bovendien is er een website waarop veel gestelde vragen worden be antwoord www.vaccinatie.minvws.nl. Ook op de website van de GGD Eemland wordt voortdurend nieuwe informatie geplaatst over deze campagne: www.ggdeemland.nl. CCD ïöfti nam-cümpügne mmmgokokhctt Tussen politici eo burgers gaapt een kloof. Hoor je nog steeds luidkeels roepen. In een poging deze afstand te verkleinen, stelt de Soester Courant in een we kelijkse serie de raadsleden en wethouders voor. Nu eens niet door een politiek onderwerp aan te snijden, maar eenvoudig met huis-, tuin- en keukenwa gen. Deze week: Peter van der Torre van de WD, raadslid sinds 1999 en lid van de raadscom missie financiën en openbare werken (FÖW). Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel035-6030303 Fax: 035-6029995 tegen het genomen besluit na verzending van het be- ngediend bij het college van uders van de gemeente 60 CA Soest. Leeftijd: 46 jaar. Burgerlijke staat: gehuwd. Huisdier: kat. Beroep: Hogeschooldocent econo mie. Andere activiteiten (buiten raads werk): kom ik bijna niet aan toe. Wat ik woeger wilde worden: do cent. Ontbijt: fruit en brood. Krant/tijdschrift: Gooi- en Eem- lander, Soester Courant, NRC. Tv/radioprogramma: Journaal (ik kijk verder weinig tv). Boodschappen: zijn een noodza kelijk kwaad. Hobby: roeien, tennis, lezen, mu ziek luisteren. Humor: John Cleese, Tommy Cooper, Freek de Jonge. Vakantieland: Zuid-Europa en VS. Favoriete plekje van Soest: de Engh. Na een drukke dag behoefte aan: rust. Ze kunnen me wakker maken voor: een goed gesprek. Mijn haren staan overeind als: ik agressie tegenkom. Ik blijf thuis voor: eindelijk even een avond vrij voor vrouw en kinderen. Ik verplaats me bij voorkeur per: fiets, maar als ver of nat: auto. Ik hou me op de achtergrond als: er al genoeg betweters zijn. Oerdom van mij was: om mijn domme dingen te verge ten. Als ik 100 euro op straat vind, dan: vind ik dat heel sneu voor de ver liezer. Ik denk het liefst terug aan: de tijd dat ik nog tijd voor dingen had. Een nacht lalng kan ik door bomen over: de economie. Inspiratie krijg ik van: het enthousiasme van mijn kinde ren. Ik zou niet op een onbewoond ei land willen aanspoelen met: veel mensen tegelijk. Als ik iemand iets zie stelen, dan: zal ik direct reageren. Ik word... stil van: mooie klassieke mu ziek. emotioneel van: sommige on benoembare momenten. romantisch van: mijn vrouw. Soest over 4 jaar... heeft nog steeds een groen ka rakter. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke 1 apparatenten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, telefoon of I.S.D.N. defect?; wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! eHBert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 Soesterse Naomi den Besten deed afgelopen zomer mee aan een jeugdconferentie over duurzame ontwikkeling. Daar werd ze uitgekozen om de jon geren bij de YN-top in Johan nesburg te vertegenwoordigen. Naomi vertelt over twee weken lobbyen, luisteren en leren bij een van de belangrijkste bij eenkomsten van het afgelopen jaar. De jeugdconferentie vond deze zomer plaats in Utrecht onder de titel 'Youth Action Summit' (YAS). Zo'n 120 jongeren afkom stig uit 60 landen deden mee aan de jeugdtop die, net als de VN-bij- eenkomst van vorige maand, over duurzame ontwikkeling ging. 'Ik vond het een grote eer om de YAS in Johannesburg te vertegenwoor digen', vertelt de 17-jarige Naomi. Doel van de jongeren was om twee thema's bij de wereldleiders onder de aandacht te brengen: educatie en jeugdparticipatie. 'Jongeren hebben kennis en vaardigheden nodig om bij te dragen aan de ont wikkeling van hun land. Boven dien willen we dat de jeugd serieus genomen wordt in besluiten die ons aangaan. De helft van de we reldpopulatie is onder de 25. Toch hebben we geen stem als het onze toekomst aangaat. Daarom is het thema jeugdparticipatie ook zo belangrijk.' Basisschool Naomi is natuurlijk zelf het beste voorbeeld van hoe jongeren kun nen deelnemen aan de discussie en oplossing van wereldproblemen. 'Ik heb van huis uit meegekregen dat het belangrijk is om mee te denken over dergelijke problema tiek. Op de basisschool leerde ik al dat je best kan helpen: we zamel den bijvoorbeeld geld in voor ont wikkelingsprojecten. Ik heb me al tijd wel maatschappelijk betrokken Naomi den Besten (l) samen met twee andere jongeren bij een expo sitie van het 'UNEP Global Youth Forumin Johannesburg. De komende periode wordt er op nogal wat locaties gewerkt aan de weg. Zo zal de Prins Hendriklaan van 23 tot en met 27 september zijn afgesloten tussen de huisnummers 46 en 60. Dat heeft te maken met de herbe strating van het wegdek, die gefa seerd wordt uitgevoerd. Op 23 september wordt bovendien het doodlopende deel van de Jacht huislaan tussen 7:00 en 16:00 uur afgezet vanwege het leggen van nieuwe straatstenen. Sinds eergisteren is de Eemweg (tussen de spoorlijn en de A.P. Hilhorstweg) afgesloten voor alle verkeer, ook al omdat, er stenen worden gelegd. Deze werkzaamhe den worden vrijdag a.s. afgerond. Verder worden vier fietspaden de komende weken voorzien van een nieuwe, dikkere toplaag. De dun ne, grijze tegelverharding wordt vervangen door rood asfalt waarop het aanzienlijk comfortabeler rij den is. Fietsverkeer moet tot eind oktober rekening houden met hin der en omleidingen. Op 23 september wordt begonnen op de Koningsweg aan de zijde van Klein Engendaal (Pimpel mees-Kastanjelaan), op 9 oktober wordt het fietspad aan de overzij de aangepakt. De Obrechtstraat (Koningsweg- Willaertstraat) wordt vanaf 1 okto ber onder handen genomen. Op de Nieuweweg wordt 24 sep tember een aanvang gemaakt tus sen de Smitsweg en de Eigendom weg, aan de zijde van het Smits veen. Hier komt geen asfalt te lig gen, maar worden rode stenen ge legd, omdat er in de grond veel kabels en leidingen liggen. Voor eventuele reparaties is het dan ge makkelijker om stenen te verwijde ren dan asfalt. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Provinciale staten hebben een voorstel van de PvdA en D66 voor het vaststellen van een verordening 'Burgerinitiatief overgenomen. Daarmee krij gen inwoners van de provincie Utrecht, van 16 jaar en ouder, de mogelijkheid om onderwer pen op de agenda van provin ciale staten te zetten. Voor het indienen van een verzoek zijn 1500 handtekeningen nodig van mensen die het verzoek steunen. De PvdA en D'66 vinden het bur gerinitiatief een waardevol instru ment om de deelname van inwo ners aan de provinciale democra tie te versterken. Het is volgens hen één van de mogelijkheden om inwoners meer invloed te geven op de besluitvorming van het provin ciebestuur. In de statenvergadering kregen PvdA en D'66 steun van een ruime meerderheid uit provin ciale staten. Ook een voorstel van Groen Links om het indienen van een burgerini tiatief voor een grotere groep in woners toegankelijk te maken is overgenomen. Daardoor kunnen personen, die geen stemrecht heb ben voor provinciale staten maar wel voor de gemeenteraadsverkie zingen, ook een initiatiefvoorstel indienen. Het kan dan bijvoor beeld gaan om inwoners van de provincie Utrecht die vijf jaar in Nederland wonen, maar niet de Nederlandse nationaliteit bezitten. De verordening 'Burgerinitiatief provincie Utrecht' wordt zes we ken na bekendmaking, eind okto ber of begin november, van kracht. Inwoners van de provincie Utrecht kunnen vanaf die datum een ver zoek indienen om hun voorstel te laten bespreken door provinciale staten. Zo'n 'burgerinitiatiefvoor- stel' mag ingediend worden door inwoners van achttien jaar of ouder die stemrecht hebben bij gemeenteraadsverkiezingen en door inwoners die zestien of ze ventien jaar zijn en op hun acht tiende jaar dat stemrecht krijgen. Een 'burgerinitiatiefvoorstel' moet minimaal door 1500 inwoners van 16 jaar of ouder ondersteund wor den. Inwoners kunnen hun schrif telijke voorstel, samen met een toelichting en 1500 handtekenin gen indienen bij de voorzitter van provinciale staten, commissaris van de Koningin, mr. B. Staal. Provinciale staten nemen niet alle verzoeken in behandeling. Dit geldt bijvoorbeeld als het verzoek over een onderwerp gaat waarover provinciale staten in hun zittings periode al een besluit hebben ge nomen. Ook bezwaren tegen be sluiten of gedragingen van het pro vinciebestuur (in de zin van de Algemene wet bestuursrecht) en onderwerpen die te maken hebben met provinciale belastingen komen niet in aanmerking voor een bur gerinitiatief. gevoeld.' Naomi vindt het heel belangrijk dat de wereldleiders naar jongeren luisteren. 'Wij zullen de gevolgen ondervinden van de besluiten die nu genomen worden. Ik ben naar Johannesburg gegaan om die lei ders te laten zien over wie ze het nou eigenlijk hebben.' Premier Voordat Naomi met de drie andere YAS-afgevaardigden vertrok, had den ze een ontmoeting met pre mier Balkenende. 'We hebben hem de uitkomsten van de Youth Ac tion Summit aangeboden. Naar aanleiding daarvan heeft de pre mier ook educatie in de speech opgenomen die hij voor de ande re wereldleiders in Zuid-Afrika hield. Dat was wel heel bijzonder.' Toch heeft ze de speech van Bal kenende niet zelf gehoord. Naomi had andere dingen te doen. 'In Jo hannesburg waren heel veel evene menten speciaal voor de jeugd. Want op de conferentie waren jon geren van over de hele wereld aan wezig. Ik heb artikelen geschreven voor de krant die dagelijks op de top werd uitgegeven, veel gespro ken met de Nederlandse delegatie en een heleboel speeches bijge woond.' Dat laatste vond ze erg leuk. 'Eigenlijk bleven bijna geen deuren gesloten: we mochten over al bij zijn. Je kon dus gewoon gaan luisteren als een staatshoofd stond te spreken.' Ook heeft ze een aan tal projecten voor straatkinderen bezocht. 'Dat was indrukwekkend. Je ziet die dingen wel op televisie, maar het is toch heel anders als je het zelf meemaakt.' Toekomst De top was vooral heel leerzaam, vindt Naomi. 'Ik heb veel gespro ken met mensen over hoe je be paalde onderwerpen onder de aan dacht kan brengen. En het is ook wel gelukt om dat met onze the ma's te doen.' Bovendien ziet ze haar toekomst nu duidelijk. 'Ik wil bij de VN of een andere interna tionale organisatie werken. En dan in de richting waar deze top over ging: duurzame ontwikkeling.' Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant Bouwbedrijf Peter van Asch v.o.f. Grote Melmweg 7B - 3764 AZ Soest Telefoon: 035 - 6024060 - Fax: 035 - 6020640 cursus brons: 15 lessen voor voor iedere leeftijd en ieder niveau inschrijven kan iedere dag tussen 19:30 uur en 20:30 uur bel voor informatie: 035-6017954 Weegbreestraat 205-207 3765 XE Soest WWW.SEPP.NL De zes jongeren die deelnemen aan project WhoZnext willen een sportdag organiseren. Dat maakten de Soester en Baarnse leerlingen begin deze week be kend bij de presentatie van hun plannen. WhoZnext moet de sportparticipatie van jongeren bevorderen. Maandag kwamen de deelnemers voor het eerst bij elkaar om te brainstormen over de invulling van het project. Daar ontstond het idee een dag te organiseren waarop on bekendere sporten worden geïntro duceerd als skaten en darten. 'Ik ben heel tevreden over dit plan', zegt Rachel Wouters, begeleider bij WhoZnext en sportcoördinator van de gemeente Soest. 'Het is belangrijk dat de jongeren het leuk vinden, maar een plan moet ook haalbaar zijn. Deze sportdag is te realiseren', vervolgt ze. Het landelijk campagneteam van WhoZnext lichtte de jongeren tij dens hun eerst bijeenkomst voor over de website die bij het project hoort. Via het stappenplan dat op de site staat kunnen de deelnemers hun sportdag organiseren. Ook vinden ze daar de ervaringen van andere WhoZnext-deelnemers. De jongeren die meedoen aan het project van Soest en Baarn zijn vijftien en zestien jaar. De deelne mers komen van het Griftland College, het Baarnsch Lyceum en de Waldheimmavo, waar docenten lichamelijk opvoeding hen begin deze maand wierven. Wouters: 'Het was leuk om te zien dat er eigenlijk geen afstand was tussen de verschillende scholen. Ze werk ten goed samen.' De doelgroep van het project be staat uit jongeren tussen de veer tien en achttien jaar. Eigenlijk alle leerlingen van de drie scholen dus. Toch is nog niet duidelijk of ieder een mee kan doen. 'Het gaat dan om ongeveer 2000 scholieren in totaal. Misschien is dat teveel', legt Wouters uit. WhoZnext wordt gesubsidieerd door het ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport. De ge meente Soest draagt zelf 2500 en Baarn 4500 euro bij. Volgens het Nederlands Instituut voor Sport en Beweging (NISB) moet 5000 euro genoeg zijn voor dit project. Het NISB heeft WhoZnext opgezet omdat uit onderzoek bleek dat veel jongeren tussen de vijftien en achttien jaar stoppen met sporten. Via het project wordt de doelgroep meer betrokken bij het sportaan- bod. Binnenkort komen de jongeren weer bij elkaar om hun idee verder uit te werken. Het is de bedoeling dat de sportdag in het voorjaar plaatsvindt. fff Van links naar rechts: Sanne, Nicole, Ruiger, Mandy, Judith en Nadine Anita van Oorschot helpt al twaalf jaar mensen in haar praktijk voor bewustwording 'Sri Devi\ Ze combineert een visualisatiemethode en Ge- stalttherapie waardoor cliën ten zichzelf opnieuw vorm kun nen geven. Een leven laat zijn sporen na: er varingen uit het verleden die niet verwerkt zijn of gewoontes waarin iemand vastgeroest is. Het heden lijkt bepaald te worden door het verleden. Mensen kunnen hiervan lichamelijke klachten krijgen, zich depressief of minderwaardig voe len, geen plezier meer hebben in de dingen die ze doen en proble men ondervinden in hun relatie of werk. Dit alles is volgens Anita op te lossen via een proces van be wustwording. Als mensen zich be wust worden van de banden die ze nog met vroegere ervaringen heb ben èn zich bewust worden van de beperkingen van hun gewoontes, kunnen ze leren om die dingen los te laten. Zo bevrijden mensen zich van hun oude patronen. Visualisatie Anita maakt onder meer gebruik van een visualisatiemethode ge naamd 'verbreek de banden die je binden'. De Amerikaanse psycho therapeute Phyllis Krystal ontwik kelde de methode. Het uitgangs punt van de visualisatie is dat een mens onder leiding van zijn hoge re zelf werkt aan het verbreken van negatieve banden met perso nen of oude gewoontes. Deze me thode heeft een sterk genezend vermogen, aldus Anita. Het leven gaat meestal z'n gange tje. Maar soms belandt een mens in een periode die moeilijk is en waarin de gewone dingen een stuk minder goed gaan. Dan komt een punt waarop iemand het alleen niet meer redt en hulp wil. Mensen die zich daarin herkennen kunnen contact opnemen met de praktijk van Anita van Oorschot §8 035- 6010864. Voor de beste merken op het gebied van beeld en geluid. IIW DVD specialist. W i W 1 W I J Audio-Video Stccnhoffstraat 15, 3764 BH Soest, Tel. 035-6012132 www.goudensnaar.nl BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander geef 't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 de ZACHTE KELA SHAGGY TAPIJTTEGELS MET 7 JAAR GARANTIE zijn de waardige opvolgers van de ruige alombekende TAPIJTTEGELS Aldus Piet van Heugten. UITSLUITEND VERKOOP IN RENSWOUDE LOS TE LEGGEN GEEN GEUJM EN GEEN GESPIJKER Ook bij niet aanschaf van Kela tapijttegels in onze 1000 m2 tapijttegelshowroom worden uw benzinekoslen vergoed. Altijd 200.000 tapijttegels voorradig. Reeds vonof €1,80 p.t. 50x50cm Géén bezorgloon, leggen door gehele land mogelijk. FABRIEKSWINKEL PIET VAN HEUGTEN verkoop uitsluitend bij zijn tapijtfabriek te RENSWOUDE, Utrechtseweg 4 Bel 0318-571225 voor gratis kleureninfo

Soester Courant | 2002 | | pagina 5