eKpert 4Er wordt hier muziek gemaakt' feestvierende Joannesparochie schrijft geschiedenis Pelgrimage start 28 september Raad van Kerken-avond over Israëlisch-Palestijns conflict SCHOEMAKER Soesters succesvol op vrije Gildedag in Oploo Avondviering steekt de draak met druk-druk-druk Ook Soesters betalen meer PAGINA8 t/VOENSDAG 18 SEPTEMBER 2002 ier 19 SOESTER COURANT PAGINA 9 Eemlander Blaaskapel wint Heikneuter festival lans v.d. Schepop viert priesterjubileum ïl/ió NAJAAR WINTER 2002 Eerst speciale viering in Petrus en Pauluskerk Maandag 23 september, Mariakerk expert SCHOEMAKER V 1 Zondagavond, Oude Kerk Lokale lasten sterk gestegen w woonbon »t ingevulde woonbonnen jvendien wordt gecontro- /oorwaarden voldoet. De s klopt, wordt in volgorde geldt de leeftijd en de >pelijke of economische ïemland.* dt de periode dat men luidig adres. leria bovenaan de kandi- 3n uw persoonlijke gege- gezinssamenstelling en jrd met de gegevens uit de sadministratie Persoons- gevens juist dan wordt de laar/verhuurder aangebo- woning dan krijgt u via de ■tgiro waarmee u de leges sn huisvestingsvergunning roor een woning, dan wordt na het verstrijken van de lerd door de verhuurder, igsbrief is het niet mogelijk i te bekijken. Het heeft geen ormeren naar uw kansen NMERKING BENT GEKO- WONING ONTVANGT U oewijzing i de woningtoewijzingen n in een overzicht. Daarbij ïoeveel reacties er op een in en of de woning aan een jr is toegewezen. Ook wordt iduur, de eventuele maat- inomische binding en het I untenaantal vermeld. Op die inschatting maken van uw Jergelijk type woning en vensen aanpassen. ?kenden n is het mogelijk om op Je gronden een urgentie- jgen. Slechts in een zeer vallen zal een dergelijke is van toepassing is voor eenI /erstrekt. Informatie hierover j de afdeling Publiekszaken nderdeel huisvesting. t een serieuze klacht mocht ïingtoewijzing, dan kunt u die 11 i bij de gemeente Soest Woonruimteverdeling, Post- SOEST. n heeft over het toewijzings- j daarvoor terecht bij Portaal Df de afdeling Publiekszaken oest. Ook zijn hier informatie- )ndag werd in Austerlitz voor :de twaalfde keer het Heikneu ter Blaasfestival gehouden. De Senilander Blaaskapel van de muziekvereniging P.V.O. deed t|ier voor de zesde keer aan lee en schreef het concours op laar naam. tEr kan deelgenomen worden in ^ategorieën voor Big bands, voor igerlander kapellen en voor fiweilorkesten. De Eemlander Blaaskapel deed mee in categorie B, evenals de Krommerijnbouwers uit Werkhoven en Die Hölzers uit Houten: De Eemlander Blaaskapel, onder leiding van Adri Verlaan, ging in de categorie Egerlander muziek met de eerste prijs naar huis. De kapel behaalde met haar optreden 65 punten, een gemiddelde van 8,1. Voor de muzikaliteit gaven de juryleden Bert Willemsen sr. en jr. een 8,5. Commentaar uit het ju ryrapport: 'er wordt hier muziek gemaakt!' En: 'Soest mag trots zijn op zo'n blaaskapel.' Een spe ciale vermelding kreeg Jan de Jong die een mooie bassolo ten gehore gaf in 'Der Fidele Bassist'. De publieksprijs werd in de wacht gesleept door het dweilorkest de Excelbloazers uit Cothen, dat tij dens één van de optredens op kwam in en op een knalgele Ame rikaanse slee. De Tegenwind uit Utrecht won in deze categorie de eerste prijs. T atie kunt u ook vinden op st.nl, bouwen en wonen, ling). and bestaat uit de gemeenten Bunschoten, Eemnes, Leus- denberg. d door de desbe- evulde bonnen of te verhuurder. ■trokken verhuurder. .datum:_ •datum: I onder de 18 jaar ir: tts: werk: ge woning: artner itum invullen) orstromer zie mland. sloten periode van ledraagt uw enkele ee* tel: hoeve van een gehandi- Jen behorende persoon Met grote ogen gaven kinderen op zondag 15 september blij de iitoon aan toen ze zongen: 'Sa- men. Eén, voor één, steen voor steen, niet alleen, maar samen zijn wij het huis van de Heer.' Stralend begroette pastor Hans an de Schepop alle parochia nen, gasten en vrienden die ge komen waren om zijn veertigja rig priesterfeest te vieren sa- nen niet de installatie van de 'astorale Groep. ewust was voor deze combinatie Igekozen. Zoals hij zich had laten roepen, zo mocht hij nu anderen bij name roepen. Wie hem kent weet hoe Hans van de Schepop naar deze dag heeft uitgekeken. Sterker nog, in zijn dankwoord bij [de receptie vroeg hij zich lachend af waarom hij niet vier jaar eerder, op deze gedachte was gekomen! Hij zei het niet, maar hij dacht vast ook aan de andere parochies van Soest. Overal 'zit' veel talent... In zijn preek mijmerde de jubilaris over de betekenis van onze naam. Waar naamgeving begint en wat dat voor ons betekent als je bij je eigen naam wordt geroepen, of als je zelf je naam zegt. 'Ouders spre ken je naam uit bij je doop, daar begint het mee. Of al eerder, in de moederschoot. Daar worden we door God al gekend. Onze namen staan geschreven in de palm van Gods hand.' Hij haalde herinne ringen op aan veertig jaar geleden. Hoe hij op 22 juli 1962 in de ka thedraal in Utrecht bij name was geroepen. En hoe hij geantwoord had met 'Ad sum': Hier ben ik. Onvergetelijk vond hij het moment waarop hij daar op de grond had gelegen terwijl de litanie van alle heiligen werd gezongen. Allemaal mensen die zich ook bij name had den laten roepen. In deze veertig jaar had hij veel mensen voorbij zien komen. 'Kinderen die ik mocht dopen, mensen die trouw den, overledenen die ik uitgeleide heb gedaan. Allemaal namen. Niet alleen ik ben geroepen', zei pastor van Schepop, 'we worden allemaal geroepen orn profeet te zijn.' Hij was tot de overtuiging gekomen dat hij God niet alleen mocht ant woorden maar ook mocht volgen in het roepen. Dat hij andere men sen mocht vragen om God te vol gen. Vier namen klonken: Barba- ra Derks, Isabel Folkerts, Paul Sparnaaij, Leo Weusten. Eén voor één stonden ze op, zeggend: 'Hier ben ik'. Samen werden ze door pastor van de Schepop geïnstal leerd als Pastorale Groep van en voor de Joannesparochie. Licht Gerard Toemen, de voorzitter van de Coördinatiecommissie van de Joannesparochie, stak na hun be lofte de geloofsgemeenschap nabij te zijn vier kaarsen aan. Dat ont vangen licht van de Paaskaars werd door pastor José Kodden, als teamleidster voor de regio, aan hen gegeven. Als symbolisch gebaar dat het pastoresteam van harte in stemt met de weg die de Joanne sparochie gaat, in de hoop dat an dere parochies zullen volgen. Pro fessioneel aangestelde pastores zijn en blijven nodig, in iedere paro chie, maar door het grote samen- .-vut Tal van parochianen kwamen de jubilerende pastor gelukwensen aanbieden. Foto Bell. werkingsverband en het afnemend aantal van pastores zullen zij overal minder vaak aanwezig zijn dan ve len 'vroeger' gewend waren. In de Joannesparochie spelen ze positief in op deze verandering en ze schrijven daarmee in Soest ge schiedenis. Vier toegeruste paro chianen geven de pastorale nabij heid een vertrouwd en ver-rijkend gezicht. Het Groot Geasbeeker Gilde heeft begin september met suc ces deelgenomen aan de vrije Gildedag. Het Soester Gilde sleepte verschillende prijzen in de wacht. Wel 38 Gilden namen deel aan de wedstrijden die in de Kring van Schuttersgilden Land van Cuijk gehouden werden. Het plaatselijke Matthiasgilde organiseerde de dag en vierde tegelijkertijd zijn 350-ja- rig bestaan. De leden van het Soester gilde- korps presenteerden zich in een optocht, op de tentoonstelling en bij een groepsvendeiweüstrija. De tamboers en hoornblazers zorgden voor de muzikale ondersteuning bij die vendelwedstrijd. Het Groot Gaesbeeker Gilde ver toonde .eveneens zijn kunsten bij verschillende schietcompetities en een wedstrijd met de gildetrom. Het korps was vooral succesvol bij de optocht, waar ze enthousiast onthaald werden. De muzikale prestaties van het korps en de ven- delicrs werden bijzonder gewaar deerd. Zij bemachtigden zelfs de tweede prijs. Bovendien veroverde het Groot Gaesbeeker Gilde een van de eerste prijzen in het alge meen klassement. ZUID PROMENADE 5 SOEST'TEL6024314 Wat maakt een vrouw onvervangbaar? Is het haar korte blik, een onverwachte beweging, haar stem, haar uitstraling. Nee...hetis haar totale stijl van kleden. Overtuig uzelf mode-flitsen bij Uno Vrijdag 20 september 19°°-22r Zaterdag 21 september 1200 - uur Ook vanuit Soest en Baarn wordt weer met een grote groep deelgenomen aan de pelgrima ge naar Fatima en Santiago de Composteia. Niet minder dan twee volle bussen vertrekken 28 september. Het initiatief hiertoe is genomen door het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest. Vanuit het gilde- korps zullen enkele tamboers en hoornblazers meereizen evenals de vaandeldrager en het koningspaar René en Leny van Hal. In totaal gaan ongeveer 500 men sen mee op de door de Stichting Pelgrimage georganiseerde reis. Deze stichting is opgericht door gildebroeders uit Noord-Brabant. De laatste pelgrimage dateert van 2000 toen 1300 mensen naar Rome reisden. Ter voorbereiding op de komende pelgrimage is er op zondag 22 sep tember om 10:00 uur in de Petrus en Pauluskerk een speciale viering, waarin de pelgrims zullen worden uitgezonden. Het thema van deze viering op Vredeszondag luidt 'Vrede aanraken'. Voorganger is De Raad van Kerken nodigt alle belangstellende Soesters uit voor een bijzondere avond op maandag 23 september in de Mariakerk, over het conflict tussen Israël en de Falestijnen. Het is een bijeenkomst in het kader van de vredesweek 2002 die als thema heeft: 'Religie en geweld, ontmoeting van cultu ren'. Hester Koning uit Soest was, zoals de meest lezers van deze krant nog bekend zal zijn, onlangs een aan tal maanden waarnemer in de Be zette Gebieden. Ze was daar na mens United Civilians for Peace (waarin IKV, Cordaid, Pax Chris- ti, Kerken in Actie, ICCO en No- vib samenwerken) en schreef er een aantal artikelen over in de Soester Courant. De Raad van Kerken wil haar ervaringen gebrui ken voor een discussie over achter gronden van en mogelijke oplos singen voor het conflict tussen Is raël en de Palestijnen. Er komt een panel dat bijna geheel bestaat uit Soesters die zich persoonlijk nauw bij dit conflict betrokken weten. De bijeenkomst heeft het karakter van een publieksavond. De bedoe ling is in een open gesprekssfeer na te denken over dit wanhopig die pe conflict, waar eigenlijk niemand raad mee weet. Nederlanders heb ben vele redenen om juist bij dit probleem zorgen te hebben, want daar liggen wortels van het chris telijk geloof; daar zijn de dodelij ke gevolgen van historische Euro pese jodenhaat nog dagelijks zicht baar; daar leeft het Palestijnse volk nu al 35 jaar in bezet gebied; daar ligt Jeruzalem (stad van twee vol keren en drie religies - zal het ooit stad van vrede zijn?); daar hebben de Europese Unie en kerken veel van hun hoop op vrede geïnves teerd. Helaas ligt dat alles in duigen. Elke vredeskans wordt er nu in bloed gesmoord. Wraak en weerwraak helpen de toekomstkansen van beide volkeren de vernieling in. Kunnen wij eigenlijk iets doen? Wat moeten we aan met onze vra gen over bijvoorbeeld religie en geweld? En wat moeten we met onze gevoelens, die van ons zelf en die van elkaar? Is het mogelijk die met elkaar te delen? En kan daar misschien iets goeds uit voortko men? Programma Hoofdbestanddeel voor de pauze is het verhaal van Hester Koning over haar ervaringen. In het panel komen behalve Hester nog twee Soesters aan het woord, die beiden onlangs maanden lang in Israël waren, namelijk Joantine Joustra Hester Koning. Foto: Soester Courant. die in Jeruzalem werkte aan jood se zijde, en SoW-theologe Mirjam Koole die in Nes Ammim werk zaam was. Bovendien komt de Pa lestijnse imam Hamza Zeid Kaila- ni. Ook hij is bekend in en met Soest. Hij opende hier de eerste moskee en stond aan de wieg van de Werkgroep Islam/Christen dom. Van hen wordt een bijdrage ver wacht aan het beoogde gemeen schappelijke gesprek over diepere oorzaken van het conflict en over mogelijke oplossingen. Eit Algra zal het gesprek leiden. De bijeenkomst in de Mariakerk (Nieuwerhoekplein) begint om 20:00 uur. De toegang is gratis. Er is wel een collecte. We laten zien dat strijken sneller én beter kan. Daar wordt u weer wijzer van. Het strijksysteem van LauraStar is uitgerust met alle professionele functies. Zo krijgt u een meer dan perfect resul taat in een veel kortere strijktijd. Het geheim? De stoom. Die blijft voortdurend constant en droog. En door de actieve strijkplank met afzuig en aanblaas- systeem. Deze maakt korte metten met elke vouw. Het lijkt alsof uw strijkgoed rechtstreeks van de stomerij komt. Kom op zaterdag 21 september van 10.00 tot 17.00 uur naar de grote LauraStar strijkdemonstratie bij Expert Schoemaker en ontdek dat het strijken snelleren beter kan! ♦i lauraStar >9 BURG. GROTHESTRAAT 9 - SOEST - TELEFOON 035 - 601 03 44 H r» V i [T^i wüfjT pastor José Kodden. De gezangen worden verzorgd door het paro chieel gemengd koor Sint Caecilia onder leiding van Henk de Ruig. Tevens zal het tamboer-, hoornbla zer en vendelkorps van het Groot Gaesbeeker Gilde aan deze viering hun medewerking geven. Na af loop is er voor de deelnemers nog een kennismakingsbijeenkomst in het Gildehuis. Evenwicht Ook bij deze pelgrimage wordt er een evenwicht gezocht tussen een pelgrimsreis met een christelijke grondslag, een cultuurreis waarin mooie plekjes van de schepping worden bezocht, en een sfeer tus sen en onder de deelnemers van respect, geborgenheid maar ook gezelligheid. Tijdens de reis wor den de gebruiken en tradities van de gilden en schutterijen met hun vaak eeuwenlange band met de RK-geloofsgemeenschap op ge paste wijze tot uiting gebracht. Dat zal met name gebeuren tijdens de vieringen in de bedevaartsoorden. Tijdens de reis gaat het echter in de eerste plaats om de broeder schap en de saamhorigheid zoals deze bij de gilden bestaan. In de tweede plaats komt de uitstraling en presentatie van al die gebruiken van de gilden en schutterijen. De organisatie is inmiddels al weer meer dan twee jaar bezig met de voorbereidingen. Het programma krijgt steeds meer inhoud. In zowel Fatima als Santiago de Composte ia zijn afspraken gemaakt over ei gen vieringen in de daar aanwezi ge kathedralen. Ook zullen de ver tegenwoordigers van de gilden tij dens de Lichtprocessie in Fatima ben bijzondere bijdrage mogen le veren. Onderweg zal er nog een gezamenlijke viering van de deel nemers zijn in de pas gerestau reerde kathedraal van Poitiers. Voor het doel van deze reis zullen weer heel wat kilometers per bus moeten worden afgelegd. Tijdens de reisdagen wordt er voldoende ruimte ingebouwd om interessan te plaatsen met hun bezienswaar digheden te bezoeken, zoals Parijs, Tours, Bordeaux en Burgos. Voor de reistechnische verzorging is we derom gekozen voor Pelikaan Rei zen uit Zevenbergen. De omvang van de groep zal naar verwachting beperkter zijn dan die van de Ro mereis 2000, toen werd deelgeno men aan de Nederlandse Dag. De pelgrimage is zeker niet alleen gericht op deelnemers van de gil den. Ook vele andere belangstel lenden hebben zich voor deze pel grimage aangemeld. Het grootste deel van de groep komt uit de re gio Brabant, maar ook uit andere delen van Nederland zullen bussen vertrekken. Het is de bedoeling dat elke bus een eigen groep vormt en zelf op weg gaat naar Fatima en Santiago de Composteia. Zoals al eerder aangegeven zullen er enkele gezamenlijke activiteiten worden georganiseerd in deze bedevaarts plaatsen en onderweg in de kathe draal van Poitiers. Er zijn verschil lende priesters die met de groep meereizen. Zij zullen in de ver schillende vieringen voorgaan. Onderweg zullen de passagiers van de verschillende bussen wel me! elkaar worden ondergebracht in hotels, gedurende de reis echtei steeds wisselend. Aan het eind van de pelgrimage zal iedereen van el kaar afscheid kunnen nemen bij het afscheidsdiner in Belgi,ë be doeld voor alle deelnemers. Wie zich haast, heeft nergens tijd voor. Dus ook niet voor de ander, voor rust, voor verwon dering, voor inkeer. Of voor vrede. Sterker nog: wie haastig vrede wil, en dus geen uitstel, geduld of tegenspraak kan ac cepteren, roept geweld op. De Oecumenische Avond Viering (de nieuwe naam voor het Oecu menisch Avondgebed) in Soest kraakt op zondag 22 september de status die haast heeft in deze maat schappij; haast is een levenshou ding geworden die in de maat schappij gewaardeerd wordt maar die goedbeschouwd eigenlijk con traproductief is. Dat je van druk-druk-druk alleen maar onrustig en geïrriteerd wordt en dat een haastig iemand zich nergens meer over kan verwonde ren, komt in muziek, teksten en liederen van de Koorgroep van de Oecumenische Avond Viering uit voerig aan de orde. Omdat het ook Vredesweek is, worden met name de gevolgen van haast voor het stichten van onderlinge vrede be licht. Want, zo is de gedachte, haast is eigenlijk een vorm van ge weld die gericht is tegen alles wat het doel belemmert; het is geweld tegen het uitstèl. Hoe meer iemand haast heeft, hoe sneller hij iets wil bereiken en hoe meer alles wat er tussen zit hem of haar dwars boomt. Maar wie kalm blijft en de stilte zoekt, vindt vrede. Onrust versus rust komt op de vie ring bijvoorbeeld aan de orde in het contrast in de muziek van dwarsfluitiste Erna van Hees. Liedteksten als 'Ik zal niet rusten voordat ik een plaats om te rusten heb gevonden', 'Is er nog schoon heid in mijn leven, is er nog rust in mijn bestaan?' en 'Breng mij over grenzen tot een ommekeer' bena drukken het belang van tijd nemen voor onszelf, de medemens, vrede, God. Ook een paar minuten stilte krijgt een plaats in de viering. De viering begint om 19:00 uur in de Oude Kerk aan de Torenstraat. Belangstellenden wordt verzocht om 18:45 uur aanwezig te zijn voor het oefenen van de liederen. De koorgroep staat onder leiding van dirigent Paul Snoek en wordt op de piano begeleid door Anne- miek Jussen. De opbrengst van de collecte wordt besteed aan een project van de Derde-Wereldgroep Soest. Daarbij gaat het om het slaan van waterputten in arme ge bieden van Zuid-Afrika. De eerstvolgende avondvieringen worden gehouden op 24 november in de Petrus en Pauluskerk, op 26 januari in de Oude Kerk en op 30 maart in de Petrus en Pauluskerk. De koorgroep is nog op zoek naar nieuwe leden. Die kunnen zich wenden tot Edith Davelaar, S86020312. De lokale lasten zijn dit jaar weer hoger geworden. Dat blijkt uit onderzoek van de Ka mer van Koophandel Gooi- en Eemland. Het rapport gaat over lasten als de verontreini gingsheffing, onroerende zaak belasting (OZB) en energieta rieven. Ook in Soest zijn deze fors gestegen. In de verschillende gemeenten bin nen Gooi- en Eemland lopen de belastingtarieven nogal uiteen. Zo kan een bedrijf zich, wat de OZB betreft, veel beter in Bussum ves tigen dan in Amersfoort: de OZB is in laatstgenoemde plaats vier keer zo groot. Ook geldt in de meeste gemeenten dat de OZB hoger is voor bedrijven dan voor woningen. In Soest is de OZB een mooie middenmoot met 5,48. De lokale lasten van Soest liggen over het algemeen in het midden, vergeleken met de tarieven van de andere gemeenten in Gooi en Eemland. Soesters zijn dus niet extreem goedkoop uit, maar beta len ook niet overdreven veel. Toch zijn ook in Soest de lasten sterk omhoog gegaan. Om bijvoor beeld water uit de kraan te krijgen, betaalt iedereen een vast bedrag per jaar: het zogenaamde vast rechttarief. Soest maakt, net als bijvoorbeeld Amersfoort en Baarn, gebruik van het op een na goedkoopste waterleidingbedrijf: Hydron. Het vastrechttarief van Hydron is in het afgelopen jaar met zo'n 40 procent gestegen. Maar het bedrijf is nog altijd een yan de goedkoopste aanbieders. De tarieven voor waterverbruik zijn bij Hydron zelfs het laagst. Soesters betalen minder dan een euro per kubieke meter water. Opvallend is dat NUON en REMU, de gasleveranciers in de regio, hun vastrechttarief juist heb ben verlaagd. Gas is per kubieke meter wel duurder geworden: een Soester betaalt daar inmiddels een kleine 25 cent voor.

Soester Courant | 2002 | | pagina 9