Met Kunst en Cultuur is een wereld te winnen u en wnrk ïing ulUiurdebat vertaald in manifest f? SLECHT BEELD? - 'jL S,s Muzikaal cadeau jarig Apollo ]rna van Hees combineert liefde wor muziek met ondernemerschap Soester Courant-Reclamekrant CULTUUR! Cultuur «O* PAGINA 15 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2002 SOESTER COURANT Bingo in OC Klaarvvater mt zaak, Witnietalen sieraden Cursus RSI Schilderscollectief 'PassepARTout' in Soester Duinen Thera Coppens over Hasselaer Jnieke 'afhaalservice' in Soest Bekeuring voor te snelle brommer lanstaande vrijdagavond in C-drie expert (h) SCHOEMAKER Klein Soester Koor in De Klarinet Dierenclub ,1POIXO' •SOj«R{ it'sSa ,'ïoPlay Mc v iMusie. Kunst en cultuur zijn bepalen de factoren voor de leefbaar heid in de gemeente Soest. Een stelling die voor de gemeente Soest aanleiding zou kunnen zijn eens na te gaan waarom mensen in Soest willen wonen, waarom bedrijven 'zich. In Soest willen vestigen en waar om mensen uit andere gemeen ten naar Soest komen. Maar- Als we kijken naar het beleidspro gramma 2002-2006 van de ge meenteraad van Soest komt cul tuur nauwelijks aan bod. Erger nog is het gesteld met het beleidsvoor nemen, de regeringsverklaring, van het college van burgemeester en wethouders. In hun collegeverkla ring, waar de inwoners van Soest hen over vier jaar op mogen afre kenen, komt het woord cultuur in het geheel niet voor. Vindt het col lege, en de gemeenteraad, cultuur niet belangrijk? Als het gaat om economische groei, als het erom gaat de projectontwikkelaar gun stig te stemmen, als het gaat om het aanleggen van nog meer we gen, ja daarvoor worden volop plannen gemaakt. Maar een goed cultuurplan zou toch ook in dat rij tje moeten voorkomen? Onderzoek De Universiteit van Utrecht heeft onlangs een onderzoek naar de cultuur in Soest gepubliceerd. Dat is een weinig opwekkend verhaal geworden. Een van de belangrijk ste conclusies uit dat onderzoek is dat cultuur en kunst in Soest geen eigen plaats hebben op de begro ting, maar samen bij openluchtre creatie, groenvoorzieningen, sport en nog wat andere voorzieningen zijn ondergebracht. En dan valt eens te meer op hoe weinig er aan cultuur wordt besteed. Daarbij moet worden opgemerkt dat ook de kunsteducatie op scholen uit dat onderdeel van de begroting moet worden betaald. Net zoals de kosten voor de bibliotheek. Soest kent heel veel verenigingen en organisaties die zich met cul tuur bezig houden. Jaarlijks wor den zo'n 200 voorstellingen of an dersoortige activiteiten op het ge bied van kunst en cultuur door vrijwilligers georganiseerd. Een respectabel aantal. Toch is er voor die organisaties geen mogelijkheid gezamenlijk met het bestuur van Soest te overleggen. De gemeente Soest praat wel met de afzonder lijke groepen en steunt die inciden teel ook financieel. Maar het lijkt een vrij willekeurig beleid dat ge voerd wordt. Hoe komt het toch dat de politiek in Soest zich zo weinig gelegen laat liggen aan zaken die de cultuur betreffen? Zij lijken de waarde van Cultuur te onderschatten. Want er zijn werelden te winnen met een goed cultuurbeleid. In het nieuwe duale systeem liggen hier kansen voor bijv. de gemeenteraad. Cul tuur -n bijdrage leveren aan het bereiken van onderlinge accep tatie. Dat kan problemen helpen voorkomen. Er moet een .podium gevonden worden waar de jeugd haar programma kan organiseren. Maar het is te eenvoudig alleen de politiek hier op aan te spreken. Er kunnen en moeten ook meer ini tiatieven uit de bevolking zelf ko men. Het zou de moeite waard zijn om al die mensen die op enige manier betrokken zijn bij kunst en cultuur eens te raadplegen met het doel na te gaan waar het in Soest nu precies aan schort. Als het tus sen sportverenigingen lukt, dan moet dat toch ook bij culturele or ganisaties kunnen? De Soester gemeenteraad wil, zo schrijven zij in hun beleidspro gramma, de kunst en cultuur ver sterken. De amateurkunstbeoefe- ning moet worden gekoesterd, hoe dat zou moeten, ontbreken. Op de begroting voor het komen de jaar vinden wij niets dat kan wijzen op een gewijzigd beleid op het gebied van kunst en cultuur. De discussie in de raadscommissie van vorige weck maandag leverde evenmin iets op. Cultuurdebat Dit alles is voor de jubilerende ver eniging Artishock reden om een cultuurdebat te organiseren op vrij dagavond 27 september om 20:00 uur in Cultureel Centrum C-drie. Een debat met de politiek, met de beoefenaren van amateurkunst en met de bezoekers van en deelne mers aan culturele activiteiten. Een debat over de vraag waarom er een cultuurbeleid nodig is en waaraan zo'n beleid moet voldoen. De Uni versiteit van Utrecht stelt in haar eindconclusie: het ontwikkelen van een duidelijke visie op het lo kale cultuurbeleid zou Soest een eind op weg helpen.(...). Dat beleid kan iedereen mee hel pen vormgeven door mee te pra ten tijdens het cultuurdebat. Praat mee over de cultuur in Soest, over de begroting, over de subsidie, over het ontbreken van een duide lijke regelgeving, over samenwer king tussen de organisaties en ver enigingen: Het Soester Cultuurde bat: vrijdagavond 27 september, aanvang 20:00 uur; Cultureel Cen trum C-drie (bibliotheek), Willae- rtstraat 49. Werner Paans Alles heeft cultuur Een mens heeft een cultuur Door zijn karakter En door zijn gedrag Door zijn haardracht Zijn geur Zijn uitingen Mensen worden verbonden door hun cultuur We herkennen elkaar eraan Het leeft tussen mij en iemand anders Je wordt erdoor aangetrokken Of niet Een dorp heeft het ook Een eigen cultuur Van binnen en van buiten Ook een merk raakt je omdat zijn cultuur je raakt Een fabriek waar bier uitkomt kan zich aan je binden Niet door wat die fabriek doet Maar omdat je iets hebt met de cultuur van het merk Want in die cultuur kun je iets herkennen Iets van jezelf of iets dat je wilt Daar heb je wat aan. En het mooie is Cultuur kun je maken Bouwen Sturen Bijsturen Uit: Adformatie ze bon in en stuur deze naar: Tenbescherming, ordnummer 2105 VD Den Haag. gel mag, hoeft niet. vangst van de contributie krijgt f-sbirt thuisgestuurd. Deze ding loopt zolang de voorraad Alleen volledjg ingevulde n worden geaccepteerd. 205.112.004 In ontmoetingscentrum KJaarwater wordt vrijdag 27 september een bingo gehouden voor 55-plussers. Deze begint om 19:30 uur, maar de zaal aan de Wiardi Beekman- straat gaat een half uur eerder al open. De prijs van een kaart kost 3,50 euro, inclusief koffie. De organisatie zal de opbrengst van de bingo benutten voor andere activi teiten voor ouderen. NNeredIVinkel Steenhoffstraat 9\ tel. 602 8132 De witmetaalsmid Mohan Baj- racharija maakt sieraden van alp aca en eventueel ook koperen armbanden. De letters voor deze armbanden worden met de hand uitgezaagd; deze letters zijn b.v. nodig op armbanden voor de man tra's. Er kunnen zowel Sanskriet, Nepalcse als Tibetaanse letters ge bruikt worden. De witmetaalsmid voor Madat Nepal Handel maakt sierdoosjes, armbanden, ringen en hangers. Zijn beide dochters maken vooral filigreinwerk. Daar zijn geduld en goede ogen voor nodig. Als men deze mensen aan het werk ziet kan men alleen maar respect opbren gen voor het geduld dat ze hebben om dit precisiewerk kunstzinnig te volbrengen. De voorwerpen wor den driemaal verzilverd d.m.v. een elektrolysebehandeling. Na elk bad worden ze met de hand gepolijst. Openingstijden Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, 886028132: maandag 13:00-17:00 uur; dins dag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. De Klarinet' Kinderparadijs De Vrije Teugel] Vedelaarpad 53, tel. 601 8136 'Het ligt in het vaste voorne men om Apollo omhoog, te voeren en het te maken tot een zangvereniging die én in Soest én daarbuiten ten voorbeeld gesteld kan worden, wat betreft onderlinge vriendschap en ver trouwen en het doelbewust streven om onder alle omstan digheden haar naam hoog te houden'. Dit gedeelte uit de statuten, ge maakt tijdens de oprichtingsverga dering van het Mannenkoor Apol lo Soest op 14 september 1922, werd door de beschermheer van Apollo, burgemeester Janssen in zijn toespraak aangehaald bij het slot van het concert, dat donder dagavond werd gegeven in de Open Hof te Soest. Een doelstel ling die in het 80-jarig bestaan van Apollo-nog steeds hoog in het vaandel staat. Na een wat aarzelend begin groei de het concert uit tot een prachtig optreden waarvan het publick, dat weer voor een volle zaal zorgde, enthousiast genoot, Een promi nente rol in het concert was weg gelegd voor de drié solisten, Evcly- ne Overtoom, Mylou Mazali en Rob van Surksum. In de afgelopen jaren hadden zij reeds met Apollo verschillende malen gezongen. Een lust voor het oor, maar ook voor het oog was hun vertolking van het Terzet uit de opera Cosi fan Tutc van Mozart. Daarnaast waren er prachtige uitvoeringen van het op emotionele wijze ge zongen Casta Diva uit de opera Norma en bekend geworden door Maria Callas, en de balcon-sccne uit de West Side Story. Apollo liet zich van zijn beste kant zien in de liederen Wahre Frcundschaft en Klinge Lied. Het jubilerende koor werd tot slot toegezongen door het publick en solisten met een spontaan 'Lang zullen ze leven'. Het concert werd afgesloten met een gedeelte uit de Battle Hymn of the Republic, waarbij iedereen uit volle borst meezong. Zoals bij een verjaardag hoort, kreeg het publick bij het verlaten In de media lijkt het dat RSI op zijn retour is, maar betekent dit ook dat er minder RSI-klachtcn zijn? 'Nee, dat is zeker niet zo', stelt D. Meijer, medewerkster van het Nederlands RSI Instituut te Leusden. 'Met het toenemen van werkdruk en computergebruik, twee belangrijke aspecten bij het ontstaan van veel van de RSI- klachtcn, zal de kans op RSI alleen maar groter worden. Op 7 oktober gaat weer een nieu we cursus van start. Geïnteresseer den kunnen telefonisch (033- 4799533) of via e-mail (info@nri.nU om informatie vra gen. iden die dieren een staan op straat tege. i. En deze tijdelijke /erdienen zeker een ns, omdat het stuk euke, lieve en karak- eren zijn. Tijdens de j krijgt het publiek itleg van de asielme- over de vele activitei- h in het asiel afspelen ren zo goed mogelijk ien en het ze zoveel laar hun zin te maken n verblijf. Bij de mees- worden leuke dingen ,eerd zoals bijvoor- monstraties van de ehoorzame Huishond us EHBO bij dieren. En natuurlijk heel veel ren, die allemaal een ans verdienen! Wilt u er die dag een asiel bij luurt open is, bel dan 19 (10 euroct/min.) of www.dierenbescher- Daar vindt u alles over dag. resultaten en conclusies |lct Grote Cultuurdebat op Ijdagavond 27 september a.s. >drie moeten uitmonden in fc manifest. Bp niets meer voelt Li maar weer eens horen (Lucebert) K manifest, ondertekend door ^■[deelnemers aan de forumdis cussie, zal aangeboden worden aan ^Gemeenteraad en het College van Burgemeester Wethouders. Dit met het oog op de bcgrotings- «Kandeling 2003 (op 14 en 16 oktober a.s.) en in de verwachting dat een of meer fracties de tekst ebruiken voor een in te dienen In juli 2002 verscheen een lijvig sRiport 'Cultuurbeleid in de ge meente Soest' van de Universteit van Utrecht, geschreven door vier Mlentes onder leiding van docent (Kl F.W. Bosboom. Eindconclusie van dit rapport: 'Helaas moet wor den vastgesteld dat cultuur een zmt kleine plaats inneemt binnen ^■belangstcllingsspcctrum van de .'gemeen te.' i eerst eens een kijkje zijn leuk, lief, aanhan- Ipt u een dier! Bedenk I zijn, zo snel mogelijk tarten. Want hoe leuk grijk om huisdieren te oor de asielen kunnen Geen zin in een lidmaat- Dan kunt u ons altijd ieel steunen. Kijk voor de lijkheden op de bon of op dierenbescherming.nl. van de zaal een aandenken in de vorm van een 'Apollo-80 jaar' doosje, met daarin twee bonbons om thuis nog na te kunnen genie ten. Vanaf 1 oktober zal in restaurant 'De Soester Duinen', Soestcrberg- sestraat 188, een aantal werken van schilderscollecticf 'passepAR- Tout' te zien zijn. PassepARTout betaat uit een aantal creatieve mensen, die zich al heel lang bezig houden met schilderen en tekenen. In 2000 hebben zij het schilders- collectief 'passepARTout 'opge richt. Wekelijks komen zij bij elkaar om de individuele creativiteit te ont plooien, met als gevolg dat deze expositie een breed scala aan werk laat zien, o.a. acrylverf, aquarel en pastel. De tentoongestelde werken hangen er vanaf 1 oktober tot en met eind januari 2003. Voor een bezoekje aan de tentoonstelling is men van maandag tot en met za terdag welkom in 'De Soester Dui nen'. Op zondagen is het restau rant gesloten. acties. De Landelijke ?dienst Dierenbescher- ID) voert controles uit avoegd om dieren die eld zijn of verwaarloosd in beslag te nemen, krijgen een proces-ver- arnaast biedt de Dieren- ning directe hulp aan n nood, door ze op te ze te verzorgen en een huis voor ze te zoeken, •uropese) politiek lobby voor betere wetgeving, iet lot van vele dieren rt. U kunt het werk van enbescherming steunen I te worden of door een loen. Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 Apollo op volle sterke tijdens het jubileumconcert in de Open Hof. Foto: Herman van Dam. 'Sorafgaand aan het debat zingt H Soester Kamerkoor 'Tourdion' om 20:00 uur twee liederen: 'Piu inon si trovano' van W.A. Mozart Pavane' van de Franse compo- }st Toinot Arbcau (1589). Rstsprekcr vrijdagavond is Bert li Meggelen (1946), sociaal we- mschapper/historicus en voorzit- r van het bestuur van de Stich- Jg Europan Nederland. Het Gro- ■Cultuurdebat is een initiatief van jl 25-jarige sociaal-culturele ver- Biging Artishock, winnaar van de Tourdion tijdens een optreden in de Oude Kerk. Esn surveillerende agent zag zater dagavond een brommer veel te hard rijden op de Kerkstraat. De agent, in onopvallende auto, ging achter de snelle brommer aan en hield hem staande op de Bestevae- rweg te Baarn. Daar kreeg de be stuurder, een 17-jarige inwoner van Baarn, een boete van 158 euro. Op dinsdagochtend 8 oktober zal het Klein Soester Koor voor de 55-plussers in Soest een concert geven in ontmoetingscentrum De Klarinet. Aanvang: 10:00 uur. Het Klein Soester Koor is een vrou wenkoor en staat onder leiding van diligente Nonen Siemons. De mu zikale begeleiding op de piano wordt verzorgd door mevr. A. Timmers. De leden van het Klein Soester Koor zullen diverse 'klas siekers', zowel echte klassieke lie deren als luchtiger repertoire, zin gen. Iedereen is van harte welkom. De toegang is vrij! Het ontmoe tingscentrum De Klarinet is te vinden aan de Klarinet 39, 886023139. Kinderen van 7 tot en met 10 jaar kunnen zich inschrijven voor de Dierenclub van De Vrije Teugel. Deze groep gaat vier weken lang op dinsdagmiddag dieren verzor gen en tegelijkertijd er alles over leren. Elke week komt een ander dier aan bod, telkens van 15:45 tot 17:15 uur. De eerste bijeenkomst van de Dierenclub is op 15 okto ber. Kinderen die van dieren hou den en er graag mee omgaan, kun nen zich telefonisch aanmelden bij het kinderparadijs, 6018136, of even langsgaan bij de instelling aan het Vedelaarpad. Soester Cultuurprijs 2001. De toe gang is vrij. Sommige of alle televisiekanalen sneeuwerig? Verbazend veel mensen kijken naar een matig beeld, dit is vaak niet nodig. Onze specialisten controleren uw antennesignaal én de kabels met speciale meetapparatuur voor 30(- (incl. voorrijden). U krijgt een meetrapport over de kwaliteit van alle zenders én uw bekabeling in huis. Kijk zonder zorgen naar een goed beeld. Bel Expert Schoemaker en maak een afspraak. Vie maar een beetje op de Boogie is van het Soester mu ziekleven kent ongetwijfeld haar naam: Erna van Hees, o.a. actief (geweest) in de vermaar de folkgroep Knijn en het en semble SHE, maar ook druk net muzieklessen. Ze treedt egelmatig op in Soest en om geving en beheerst een heel rij- tje instrumenten: piano, viool, 'fluit en nog zo het een en an der. rlaar leven wordt haast volledig' bepaald door de muziek, zou je Kunnen zeggen, en dat geldt sinds worig jaar ook op nog een andere nanier. Als mede-eigenares van bekende Amersfoortse muziek winkel Van Hooren Muziek - sa- ncn met Marianne van Hooren - fcombineert ze haar liefde voor de puziek met het ondernemerschap, de winkel aan de Zuidsingel vlakbij de Varkensmarkt, is de bester muzikante vrijwel dagelijks vinden. Dat Erna haar draai beft gevonden in de muziekwin- 1 is niet vreemd. Ze volgde er istijds al de opleiding voor ('toen kinderen nog in de luiers za- b'); later werkte ze o.a. bij de bdelijke ondersteuning voor iinstzinnige vorming. De zaak - tot vorig jaar gevestigd de bekende pianohandel Van Burg - is gevestigd in een liormalig kraakpand (maar dat zie Ier niet aan af), en bijzonder gun- Üg gelegen: op een steenworp af- "and van de ook bij zoveel Soes- E&s bekende Muziekschool aan de buurhuizen. De winkel zit dan c 'in de loop' van heel veel ge- festigde of aanstormende musici pa het bruggetje over de Zuidsin- en zowel docenten als leerlin gen van de Muziekschool komen er graag een kijkje nemen. 'Lekker snuffelen en je eigen keuze maken, dat is natuurlijk het mooist,' aldus Erna. Ook populair Bij de samenstelling van de collec tie komt het aan op goed luisteren naar bijvoorbeeld de docenten, be vestigt haar collega Marianne. Ook de muziekuitgeverijen geven de trends wel aan. 'Het basispakket - vaak klassiek - is er natuurlijk al tijd, maar de laatste jaren neemt ook de vraag naar populaire blad muziek sterk toe. We hebben ook zogenaamde mecspeelboeken, met een cd-tje erin, zodat je thuis een soort karaoke kunt doen.' Naast enorme stapels bladmuziek heeft de winkel ook een groot aan tal muziekaccessoires in voorraad, variërend van standaards en me tronomen tot gitaar- en vioolsna ren. Ook is er een interessante ver zameling cadeau-artikelen op mu zikaal gebied, van stropdassen en paraplu's met notenbalken tot gla zen en speldjes. Ook is er een spe ciale map waarin mensen die met elkaar muziek willen maken - 'koor zoekt dirigent', 'pianist zoekt ensemble', etc. - kunnen grasdui nen of er zelf hun gegevens in no teren. Van Hooren Muziek is echter vooral bekend door de enorme collectie bladmuziek die er ver krijgbaar is. Volgens Erna heerst daarover nog het misverstand dat het alleen om klassieke muziek zou gaan, maar dat is zeker niet het geval. Alle genres (en instrumen ten) zijn op ruime schaal vertegen woordigd, en als toevallig iets niet in voorraad is wordt het besteld en zo snel mogelijk - doorgaans bin nen enkele dagen - geleverd. De winkel aan de Zuidsingel 8A (ffl 033-4632156, fax 033- 4659265) is op maandag gesloten maar van dinsdag tm vrijdag ge opend van 10:00 tot 17:30 uur en op zaterdag van 10:00 tot 17:00 uur. Afhaalservice Omdat veel Soester muziekbeoefe naars - professionals en amateurs - voor bladmuziek niet in hun woonplaats terecht kunnen heeft de winkel in Amersfoort een for se Soester clientèle. Die is sinds Erna's komst alleen maar ge groeid. Dat komt ook door de unieke 'afhaalservice' die Erna biedt: wie op zoek is naar bepaal de muziek kan daarvoor uiteraard in de winkel terecht, maar kan de bestelling ook - echter alleen op donderdagavond tussen 19:00 en 21:00 uur - bij Erna thuis aan de Acacialaan 11 afhalen. Erna voelt zich in de muziekwin kel helemaal op haar plek. 'Hier kan ik m'n liefde voor de muziek en voor boeken uitstekend combi neren. En het is natuurlijk heel leuk om je klanten te kunnen hel pen met een stukje service.' Als uitvoerend musicus kent Erna alle 'ins' en 'outs' van de (blad)muziek. Dat heeft grote voordelen, al kan het wel tijdrovend uitpakken. 'Ik heb nog vaak de neiging de muziek zelf eerst even uit te proberen...' Uiteraard studeert ze zelf ook nog veel. Amusant vond ze het ge sprekje met een muziekleerling die met dezelfde vioolles bezig was als zij. 'Best moeilijk hè,' zei ik. 'Valt wel mee hoor,' antwoordde hij. En bij de deur draaide hij zich om en zei: 'Wél volhouden, mevrouw!' Erna van Hees (l.) en Marianne van Hooren in de Amersfoortse muziekwinkel. Foto: Soester Courant Het schilderij van burgemeester Hasselaar in kasteel Groeneveld. Pieter Cornelisz Hasselaer was één van de illustere bewoners van Kas teel Groeneveld. Tot twee keer toe was hij de eigenaar van het kasteel en het landgoed. In de tussenlig gende periode vergaarde hij zijn fortuin in Indië. Welke functie be kleedde Hasselaer in het overzee se gebied en hoe heeft hij zoveel geld bijeen gekregen? De Baarnse historica Thera Coppens, vertelt op zondag 29 september het ver haal van Hasselaer in dienst van de VOC. In de perioden dat Hasselaer eige naar was van Groeneveld is veel gebeurd met het kasteel en het landgoed. Desondanks zijn nog steeds veel zaken rondom deze persoon onduidelijk. Thera Cop pens zal tijdens haar voordracht een deel van de geschiedenis van deze bewoner van Kasteel Groene veld uit het duister halen. De le zing is een must voor iedereen die geïnteresseerd is in de geschiede nis van Baarn, Kasteel Groeneveld en de VOC. Thera Coppens is historica en woonachtig in Baarn. De geschie denis van Baarn is een belangrijk thema waarmee zij zich heeft bezig gehouden. Onder andere schreef zij de boeken 'Buren van Oranje' en 'Baarnse lusthoven'. De lezing is onderdeel van de tentoonstelling 'TIJD' die tot 5 januari 2003 loopt in Kasteel Groeneveld. De lezing begint om 14:00 uur en duurt tot 15:15 uur. De toegangs prijs is 4,50 per persoon. Infor matie en reserveringen: Groene veld, §§035-5480994, of e-mail: reserveringsbureau@ifa.agro.nl. Jt'sEasyToPi'ay f&jpfe Lovc Songs. -T' T

Soester Courant | 2002 | | pagina 15