Monumentaal kunstenaar 'op Het Witte Paard' A Soest 50 jaar geleden! 'Van heidehut tot residence' jaar Hulpdienst Rode Kruis [ieuw bestuur Narre Knollen Langepaste sporters' lopen |n 5000 km 1600 bij elkaar Soest scoort gunstig op landelijke misdaadmeter Drie scholen doen mee aan ontruimingsoefening Uit de historie van Soest(erberg) BOWLING OVERHEES SOEST vof H.G. ^Dijkman en zonen M&al li SCHRAVEMADE B.V. Themawandeling paddestoelen Miniatuurauto's in museum Soest Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 lezers PAGINA 13 OENSDAG 2 OKTOBER 2002 .•inr8 mj SOESTER COURANT jüarnaval Soest op andere locaties )pbrengst voor Hartstichting Abram Petrus Stokhof de Jong (1911-1966) voo£s£L Het trefpunt van gezelligheid Willaertstraat 49/c 035 - 609 58 41 6 banen met computerscore Kinderbowlen (bumperbowlen) Perfecte gelegenheid voor uw bedrijfs- of familiefeestje barbecue steengrillrestaurant Internet: www.bowlingoverhees.nl E-mail: bowlingoverhees@planet.nl GECERTIFICEERD Plasweg 24 - Soest - Tel. 035 - 60 19666 Uit de Soester Courant van Vrijdag 3 October 1952 MAN VIEL TE WATER. Woensdagmorgen, te ongeveer 5 uur, werd de landbouwer H. But- zelaar, wonende aan de Kleine Melm, gealarmeerd door hulpge roep. Hij snelde naar buiten en redde de 67-jarige W. Zieltjes, wonende Krommestraat 85 te Amersfoort, van de verdrinkings dood. De heer Z. melkt voor genoemde landbouwer iedere morgen de koeien en begeeft zich van de boerderij per roeiboot naar de overkant van de Eem. Ditmaal schijnt hij uitgegleden te zijn en kwam hij te water. Hij werd in be wusteloze toestand naar de boer derij gebracht, waar de heer But- zelaar hem de eerste hulp verleen de. Hij slaagde er in de drenkeling weer tot bewustzijn te brengen en deze was na enige uren weer zo in orde, dat hij zich per rijwiel naar huis begaf. Door het ontbreken van een telefonische aansluiting kon er geen medische hulp worden ontboden. DENK ÖM DE IJKWET. Ten gerieve van een deel van onze lezers, welke n.1. betrokken zijn bij de IJkwet en de toepassing daar van, delen wij mede, dat sinds 1 October j.1. alle maten, gewichten in meetwerktuigen voorzien moe ten zijn van het goedkeuringsmerk. Ook de glazen maten, indien zij voor handelsgebruik dienstig zijn, moeten geijkt zijn. Nabij de boven rand der glazen maten moet het goedkeuringsmerk (een kroon) in- geëtst zijn. HETMOOISIEXDOKTUIINTJE IS ONTDEKT. Het initiatief van de Tuinbouwver- eniging "Soest", met de wedstrijd om de mooiste voortuin, heeft zijn bekroning gevonden. Na drie keu ringen, n.1. in Mei, Juli en Septem ber, zijn thans de prijzen toege kend. De tuinen waarmee de prij zen werden behaald, zijn deze da gen voorzien van een bordje, waar op de prijs is bekend gemaakt. De prijzen, welke o.m. bestaan uit plantmateriaal (heesters), zullen in de maand November worden uit gereikt. De prijswinnaars zijn: Eerste prijs met lof der jury; J. de Rek, Barto- lottilaan 1, 80 p. DIERENDAG. Weet U wel, geachte lezer, Zaterdag is 't dierendag. Waarop men aan alle dieren. Elk het zijne geven mag. 't Zou teveel zijn op te noemen Waaruit dat wel kan bestaan, Maar het zou beslist onheus zijn. Om één dier over te slaan. Zeker, er zijn veel dieren, Waar men geen gebrek bij vindt, Want ze worden echt vertroeteld, Dikwijls meer nog dan een kind. Maar helaas, veel lieve dieren Delen niet in dat geluk, Vele dieren dragen immers 't Allerzwaarste dierenjuk. Zie vaak magere scharminkels Voor een wagen of een kar, Met een pijnlijk - knellend tuigje, Arme dier, dat is te bar, Niet een ieder zorgt voor dieren Zoals dat de mens betaamt, Als een dier kon spreken, denk ik, Dat de mens zich heel erg schaamt. Dieren immers zijn ons, mensen, Ter verzorging toevertrouwd, Geef het dier daarom Uw liefde, Omdat 't dier ook van U houdt! Geef Uw liefde aan de dieren, Want dat vinden zij zo fijn, Dan zal 't voortaan alle dagen Feest voor alle dieren zijn! E. VAN EEDEN. De gemeente Soest scoort goed op bijna alle onderdelen van de misdaadmeter die het Alge meen Dagblad onlangs publi ceerde. Op geen van de punten haalt Soest de top 50 wat de misdrijven in 2001 betreft. Overvallen, woninginbraken, dief stal uit motorvoertuigen, bedrei ging, straatroof en moord of dood slag zijn de punten waarop mis daad in de verschillende gemeen ten gemeten wordt. Misdrijven worden bekeken in verhouding tot het aantal inwoners van een ge meente. Dat levert cijfers op waar mee verschillende steden en dor pen met elkaar vergeleken kunnen worden. Soest scoort goed: de gemeente krijgt lage noteringen in de meter en haalt maar één keer de top 100: met 248 woninginbraken behaalt Soest de 94ilc plaats. Bedreigingen zijn helemaal uitzonderlijk. De ge meente komt niet hoger dan de 354sle plaats door in totaal 20 be dreigingen. Alleen wat het onderdeel moord betreft, krijgt Soest een, in verge lijking met de andere punten, iets hogere notering: de 56s,c plek. Maar de 'moordindex' is volgens het Algemeen Dagblad weinig be trouwbaar, omdat de in de mis daadmeter aangegeven aantallen niet lijken te kloppen. Na publica tie van de cijfers, begin september, bleek dat sommige moorden in de meter ontbraken. De krant staat dan ook niet in voor deze gege vens. Het zou dus goed kunnen dat Soest eigenlijk een veel lagere of hogere notering 'verdient' wat betreft moord of doodslag in de misdaadmeter. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 Soest Telefoon 035 - 602 02 49 Het komt gelukkig niet vaak voor, brand in een school, maar als het ooit gebeurt is di rect en adequaat handelen van groot belang om ervoor te zor gen dat iedereen het gebouw tijdig en langs een veilige route kan verlaten. Om hierop extra aandacht te vestigen staat de Nationale Brandpreventie week van 4 tot 11 oktober in het teken van de schoolontrui- mingsoefenihg. Ook brand weer Soest haakt hierop in door op drie scholen een ont ruimingsoefening te houden. De eerste is direct al op de eerste dag van de Nationale Brandpre ventieweek, op vrijdag 4 oktober op de Insingerschool op Hees. Op donderdag 10 oktober zijn de Van der Huchtschool aan de Libel en de Prins Willem-Alexanderschool aan de Beetzlaan aan de beurt. Deze scholen zijn uitgeloot uit de aanmeldingen van Soester scholen om aan de oefening mee te doen. Dat wil volgens Harry Tolboom, hoofd preventie van het korps Soest, niet zeggen dat de andere scholen in de gemeente buiten de boot vallen. De nationale planning en het gemeentelijk werkplan brandweer, waarvan de uitvoering dit jaar is begonnen, lopen echter niet parallel. Brandweer Soest heeft zich wat de controle van de 250 gebruiksvergunningen voor ri sicovolle gebouwen betreft in eer ste instantie gericht op grote be drijven met veel personeel en op instellingen zoals bejaarden- en verzorgingstehuizen, hotels enzo voorts. Volgend jaar zijn gebouwen aan de beurt waaraan prioriteit twee is toegekend. Daaronder val len bijvoorbeeld scholen en bijeen komstgebouwen. Hierop vooruitlopend doet Soest mee aan de landelijke actie omdat de brandweer geen gelegenheid voorbij wil laten gaan om te wijzen op het belang van ontruiming cn vooral ook om daarbij paniek te voorkomen. Overigens zijn de scholen hier zelf ook alert op. 'We krijgen meer dan eens het verzoek van scholen om mee te werken aan ontruimingsoefeningen,' aldus Tol boom. 'Door tijdgebrek kunnen we daar tussendoor geen invulling aan geven en willen we ons hou den aan het actieplan voor 2003. Daarin zijn de scholen volgend jaar aan de beurt'. •v Stichting De Soester Kring I Secretariaat: II Krommeweg 5 Tel. 035-6014403 Op 9 oktober houdt de Soester Kring een paddenstoelenwande ling in de omgeving van Kasteel Groeneveld te Baarn. In dit gebied is een rijke variatie van bomen, ondergroei en dieren te vinden. In dood hout nestelen zich veel vo gels, insecten en paddestoelen. Natuurgids Jan ter Poorten zal de wandeling leiden. Paddestoelen bevinden zich meestal op erg voch tige plekken in.het bos, dus goed en waterdicht schoeisel wordt aan bevolen. Om de paddestoelen te benoemen, moet de onderkant ervan bekeken kunnen worden. Een zakspiegeltje is daarbij een zeer nuttig attribuut. De wandeling begint om 10:00 uur op het parkeerterrein aan de Ra- vensteinselaan. Voor degenen die gezamenlijk naar het startpunt wil len fietsen, wordt tussen 9:15 uur en 9:30 uur verzameld op de par keerplaats aan de Pieter de Hoog- hlaan in Soest. Na afloop wordt koffie gedronken bij Kasteel Groe neveld. Bij twijfelachtige weersomstandig heden kan men informatie krijgen over het al dan niet doorgaan van de wandeling op £8 035-6014403. Voor een tentoonstelling van mi niatuurauto's met als thema 'trans port', die vanaf eind november in samenwerking met NAMAC (Ne derlandse Algemene Miniatuurau to Club) wordt gehouden, zoekt Museum Oud Soest exposanten uit Soest die hieraan hun medewer king kunnen verlenen. In het bij zonder gaat de belangstelling uit naar miniaturen van plaatselijke transportbedrijven van nu of uit het verleden. Een aantal Soester transportbedrijven heeft reeds me dewerking toegezegd, maar het museum is bijzonder geïnteres seerd in miniaturen van niet meer bestaande bedrijven. Wie medewerking wil verlenen kan contact opnemen met de coör dinator van de wisseltentoonstel lingen in Museum Oud Soest, Peter van der Weij, ^6015779, fax 6037187 of e-mail: weijp@soest.nl. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie Juul van de Poll, 886017065. Dpartemene op ae stage t zeer luxe materialen indeling <on zuidwest ligging 1 NEDERLANDSE I J RODE KRUIS Sa S0EST i-w. S0ESIE8GERG gekregen, omdat enkele bestuurs leden hun functie hebben neerge legd. Om er voor te zorgen dat het carnaval 2002-2003 een spette rend geheel zal worden, is er een enthousiast en gemotiveerd vijftal gevonden, om deze uitdaging als bestuur aan te gaan. Het bestuur bestaat uit (van links naar rechts) Nico v.d. Berg, lid; Martin Loos, voorzitter ad interim; Frans Els- hout, lid; Sjaak de Vries, penning meester; Chris Kenter, secretaris. Het nieuwe bestuur wenst iedereen een fantastisch carnavalsseizoen toe en bedankt de scheidende be stuursleden voor hun jarenlange inzet voor de Narre Knollen en het carnaval in Soest en omgeving. En zoals het bij carnaval hoort, ge beurt dat met een driewerf: Alaaf, Alaaf, Alaaf! motors t rhhhh 1 Bij Aangepast Sporten en Bewe gen hebben de deelnemers ervaren dat een jaar lopen de wandelcon ditie flink heeft verbeterd. Er zal nu ook weer een wekelijkse wan delgroep gaan starten op vrijdag morgen onder begeleiding van Adric Schippers, bekend van de IVN-wandelingen. De tocht die bijna 1 jaar duurde werd afgesloten met een Gezonde High Tea, met o.a. gezonde recep ten van de Hartstichting en een kado (gesponsord door de Rabo bank) voor iedere deelnemer als dank voor hun gigantische inzet. Nieuwe uitdaging Aangepast Sporten en Bewegen organiseert jaarlijks een sponsorac tie voor een goed doel. De actie van 2002 ziet er heel anders uit. Wie wil kan op zaterdag 9 novem ber meedoen met een roei-estafet- te op roei-fitnessapparatuur. De dag is zo samengesteld dat ieder een mee kan doen. Wederom is de dag vooral bedoeld voor mensen die met gewone sport-evenemen- ten niet mee kunnen doen, omdat dat te intensief of te belastend is. Mensen met bv. rugklachten, bles sures of andere aandoeningen kun nen meedoen. Zo nodig zullen aanpassingen gemaakt worden en er zal gelet worden op een goede Marlies Bouten van Aangepast Sporten overhandigt de cheque aan een vertegenwoordiger van de Hart stichting. Foto: Bell. roei-houding. Maar ook: wie niet eerder geroeid heeft, kan het leren en wie snel moe is of zich maar kort kan inspannen krijgt gewoon een kort traject toebedeeld. De uitdaging zal zijn om in 12 uur met vier ploegen 300 km te roeien. Om dit te halen zal er flink geroeid moeten worden. Daarom kunnen ook fanatieke roeiers mee doen. Er kan geroeid worden van 9 tot 21 uur en men wordt (na aanmelding) ingedeeld, zodat men niet de hele dag aanwezig hoeft te zijn. Burge meester Janssen zal het start-tra ject roeien. Het startschot wordt gegeven worden door Colombien- tje van Het Colombinehuis, een vakantiehuis voor zorgkinderen in Biddinghuizen. Al het start- en sponsorgeld zal aan het einde van de dag aan hen geschonken wor den. Wie geïnteresseerd is kan informa tie inwinnen bij Aangepast Spor ten en Bewegen (6029805) of kij ken op www.aangepast-sporten.nl. De aanmelding sluit op 15 oktober dus wees er snel bij. Eigenlijk zou deze aflevering uit twee delen moeten bestaan. Het ene over het werk van de kunstschilder, glazenier en monumentaal kunstenaar Abram Petrus Stokhof de Jong (1911-1966), het andere over het gebouw aan het Witte Paardstraatje waarin zijn ate lier was gevestigd en dat nu woonhuis is. Hier zette hij na de oorlog ook de Volksuniver siteit Soest op. De VU ging tien jaar later, in 1958, ter ziele. In 1977 namen enkele inwoners opnieuw het initiatief tot op richting van de VU. Deze be staat nu 25 jaar, al gaat de oor spronkelijke geschiedenis dus veel verder terug. Stokhof de Jong, een bescheiden, wat stil le man en zelf geen groot spre ker, kon wel goed organiseren. Hij zorgde er als directeur dan ook voor dat menig belangwek kend onderwerp aan de orde kwam tijdens de bijeenkom sten van de Volksuniversiteit. Stokhof de Jong, in Amsterdam geboren, in Italië overleden, was een begenadigd kunstenaar. Hoe wel niet al zijn werkstukken ver- bouwings- en sloopwerkzaamhe den zullen hebben overleefd, is er een schat aan kunstwerken van zijn hand bewaard gebleven, ook in Soest. In de kerk van de Heilige Familie in Soest-Zuid bevindt zich bijvoorbeeld een muurschildering. Bekend zijn ook zijn gebrandschil derde ramen (o.a. in het oude po litiebureau, bewaard in het nieuwe bureau, en tal van scholen in Soest en Soesterberg) en zijn tegelmo zaïeken in marmer. Stokhof de Jong was de jongste van vijf kinderen. Zijn moeder stierf toen hij nog geen drie jaar was. Een collega van zijn vader bood aan voor hem te zorgen. Opgroeiend in dat pleeggezin had hij geen gemakkelijke jeugd. Hij was vaak ziek, maar in zijn eigen kleine wereldje droomde hij de mooiste dromen, dankzij het teke nen waarvpor hij niet alleen een grote voorliefde, rrtaar zeker ook aanleg had. Hoewel hij meer dan Soester carnavalvierders Baan aan de vooravond van het jieuwe carnavalsseizoen 002-2003. Voordat het feest 'an losbarsten waren er een jaar hobbels die weggewerkt jnoesten worden. Zoals bekend I de vertrouwde locatie van de |noIlenburcht aan de Bos- Iraat gesloten. a jaar geleden stond in deze kant hoe op 3 november een toep van 85 deelnemers van angepast Sporten en Bewe- i gestart was aan een wan- Beltocht op de lopende band. l)p zondag 29 september, We- eld Hartdag, is de tocht, die al nel de naam 'Van Hartstocht bt Hartstocht' kreeg, afgerond. Ie deelnemers (13-86 jaar), die 'er het algemeen min of meer iperkt zijn in hun beweging door in aandoening (chronische ziek- blessure of leeftijd) mochten 'de idjes aan elkaar lopen' op mo- nten dat zij daartoe in staat iren. Vooraf kozen zij een be- talde afstand die ze binnen een wilden lopen. Men kon kiezen ior een afstand van 25 of 50 km. ior een enkeling werd de afstand Ingepast aan de beperking. deelnemers lieten zich niet jnnen en liepen gezamenlijk 100 km! Ruim 1775 km meer Jtn de inschrijving bij de start. In ©taal liepen zij dit in precies 930 uur ofwel een kleine 39 dagen non-stop. Sommige deelnemers wisten echt niet waar ze aan be gonnen cn hadden het zwaar om de beloofde afstand te lopen. An deren liepen de afstand met gemak eni kozen daarna een zwaarder tra ject. bv. steil in de bergen (dat kan op een lopende band), met of zon der rugzak op. Een aantal mensen hebben hun grenzen zodanig ver- egd dat zij zelfs zijn gaan hardlo- )en of 4 x zoveel liepen als de borgenomen afstand, n dit alles om sponsorgeld op te alen voor de Nederlandse Hart- ichting. De deelnemers betaalden elf een start-sponsor-bedrag om lee te kunnen doen en zochten aarnaast in de privé-sfeer spon- Drs. Familie, vrienden en collega's onden er niet onderuit om een edrag te doneren, ten gunste van e Nederlandse Hartstichting. To- al werd er 1600 euro bij elkaar jelopen! De opbrengst wordt door Üe Hartstichting o.a. gebruikt voor Dewegingsstimulering bij mensen net overgewicht. Met de jaarlijks crugkerende Hartstocht (een wan- ieling van ongeveer 1 uur op We- eld Hartdag) wil de Hartstichting |de mens bewust maken van het 'belang van bewegen. Abram Petrus Stokhof de Jong. Een van de fraaie ramen met re- ligieuze voorstelling in een kerk in Randwijk. eens te horen kreeg dat hij eent werk' moest gaan zoeken, bleef hij tekenen. Hij bekwaamde zich, onder ande ren bij prof. Heinrich Campendon- ck aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunst in Amsterdam, in tal van facetten van de beelden de kunst. Zijn kracht lag daardoor niet alleen in glas-in-loodramen met de mooiste kleuren en (meest al religieuze) voorstellingen, maar niet minder in zijn mozaïekwerk en zijn in meer dan een opzicht grootse muurschilderingen. Aan het leven en het werk van Abram Stokhof de Jong zou ge makkelijk een serie worden gewijd, zoveel heeft hij gedaan, ook als docent, zoveel activiteiten heeft hij ontplooid (onder meer als be stuurslid van de Kunstkring Soest- dijk), zoveel werk heeft hij nagela ten. Zijn inmiddels ook overleden echtgenote, Ans Stokhof de Jong- Sinnige, met wie hij in 1942 trouw de in de Petrus en Pauluskerk die toen het 250-jarig bestaan vierde, heeft ervoor gezorgd dat het leven en werken van de monumentaal kunstenaar Abram Stokhof de Jong is vastgelegd in een van schit terende foto's voorzien boek, een persoonlijk document. Daarin wordt uiteraard ook aandacht be steed aan zijn periode in Soest, waar hij negentien jaar lang woon de, eerst in het atelier aan het Wit te Paardstraatje, later aan het Kerkpad, naast radio- en tv-acteur Piet Ekel. Het Witte Paard In 1941 besloot een van zijn vrien den, Jan Berends naar Soestdijk te vertrekken. Stokhof de Jong ging met hem mee. Hij vond een voor malig kerkgebouwtje aan het Wit te Paardstraatje dat hem direct zeer geschikt als atelier voorkwam. Een vriend kocht het pand voor hem. Later heeft hij hem het aan koopbedrag terugbetaald. Het ge bouwtje was in 1928 gerealiseerd als een (niet gewijd) kerkje voor methodisten. Dit had nogal wat voeten in de aarde, want het werd gebouwd pal achter de plaats waarvoor C. van Hengstum een vergunning had voor een smederij. Omdat een smederij en een kerk conflicteerden, leek het uit te draaien op een bouwstop voor de smederij. De oplossing werd ge vonden door in de voorschriften op te nemen dat de ramen van de smederij te allen tijde gesloten moesten blijven. Jj het Centraal Meldpunt Vrijwil- ïershulp werd destijds - in 1997 [geconstateerd dat de werkdruk de professionele organisaties groot was, waardoor er Jen tijd overbleef voor zaken als Bodschappen doen, de hond uit laten, een praatje maken, enz. De behoefte was dus groot en de Hulpdienst startte met een oproep in de krant. Dat werd een succes: een flink aantal vrijwilligers meld de zich aan en het Meldpunt kon de hulpvragen vlot invullen. Momenteel telt de Hulpdienst zo'n 35 medewerkers die allemaal hun 'mannetje' staan. Ze staan echt voor iedereen klaar, of het nu gaat om vervoer, een klusje of een be zoekje bij ernstig zieke mensen - Een deel van de vrijwilligersgroep bij het Soester hoofdkwartier van het Rode Kruis. Foto: Soester Courant. ze gaan ervoor. Op 23 september vierden de medewerkers met el kaar de Vrijwilligersdag. Nieuwe vrijwilligers zijn uiteraard altijd zeer welkom., al hebben ze maar één uurtje in de week be schikbaar. Informatie en aanmel ding: Jackie van Soest, 886013235, oktober bestaat de bulp- jënst van het Rode Kruis |est(erberg) vijfjaar. Dat eer lustrum is reden genoeg |or een klein feestje. De feestgangers moeten dus uit kijken naar andere locaties. Voor 'e programmaonderdelen van het iomende carnavalsseizoen zijn jieuwe locaties gevonden. Binnen- t zullen ze via de media bekend pemaakt worden. Op zaterdag 9 govember wordt het carnavalssei zoen geopend met het Prinsenbal. t wordt gehouden in de kantine BDC aan de Henriëtte Blae- weg. t bestuur van de Narre Knollen feeft een iets andere samenstelling Het kerkbezoek moet tegengeval len zijn want het kerkje heeft lan ger leeggestaan dan dat het in ge bruik is geweest. Tijdens de mobi lisatie gebruikten militairen het als kantine, die ze de naam Het Wit te Paard gaven. Ze verlieten het gebouw toen de Duitsers ons land binnenvielen. Het werd gekocht door A.E. van Goor den Ooster- lingh, de latere NSB-burgemeester van Soest. De NSB gebruikte het als verenigingsgebouw. Mussert is er nog eens op bezoek geweest. Ruim een jaar later, in 1941, werd het gebouwtje het woonhuis-atelier van Stokhof de Jong. Het moest grondig opgeknapt worden. Met hulp van velen lukte dat snel en nog in hetzelfde jaar kon de kun stenaar er zijn eerste expositie in Soest houden. Later betrok het gezin Stokhof de Jong een woning aan het Kerkpad, zodat Het Witte Paard de kunstenaar in z'n geheel als atelier ter beschikking stond. Die functie hield het tot 1960, toen het gezin naar Utrecht verhuisde. Het gebouw werd vervolgens op initiatief van door de broers J.C. en A. Brouwer tot feestzaal voor zo'n 70 personen verbouwd en in gericht. Jaren later kreeg het de huidige bestemming, woonhuis. Stokhof de Jong bezig aan het maken van een marmermozaïek.

Soester Courant | 2002 | | pagina 13