B Soest moet nog even wachten op zijn Culturele Revolutie 'Ik heb m'n wagen volgeladen' rauers 'Soester Duinen' reserveert stoel voor Jacques Smedts M T)ogtei6m éoot :gsss—fcj 1 p£2sl| Inloopavond Waldheimmavo elaardij! 'Laat Soest geen gezellig bejaardenoord worden...' PAGii^ WOENSDAG 2 OKTOBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 7 Stichting stuurt 27e hulptransport maar Wit-Rusland 'V-I.vv. Bedrljfshygiël|i FEIKEN Bauers Kwintet €26,25 - TjEtestaurant, A LIFE LESS ORDINARY enperi (Slschoemaker Meningen l van lezers Zuidelijke Eng Volwassenen Tevens fossmdgrfcud Groot Cultuurdebat: klaagzangen en verwijten 'Geef Artishock 1000 terug' Chef-kok sinds 1979 met vut Suggesties voor cultuurbeleid fax: 3richte an de tuin g/w/l >,- p.m. 13266/ INKEL- 0 a60 jsssen. chool- emen. 8a \KTIJK I 035- uizen/ COMPUTEHCURSn?t- Kleine groepen. DireT ten. Flexibele |e, cursuS Nieuw:kindercur«üï DataDidact CompuS dingen: 035-6022826 f net: www. daladidam„; Ongediei-tebestrijdi, J HOUTWORM/BQKTOil Bel. 033-246224» 06-53446804 radiatoren vloeritonvektore, J vloerverwarm«j boilers/geysers thermostaten snj hulpmaterialen Alle bekende mek te zien en direkt„ E AANBIEDI GESLOTEN GASWANDKI .GMHSffiW"® TIJDEUJK ARNHEMSEWEG 149 - AMERSFOCff TEL- 033-4621162 - FAX: 4655tï www.feiken-verworming.ij TSEN. I Ra- 1346 - raad), Riet- Soest, ïings- vrij. 21.00; p af- odig? ude? den? tel. Jter.nl Jcor- aliteit met 035- aran- Wi/dpaté Zeeuwse runderbouillon Knoflookgarnalen Eendenborst Grand Marnier-parfait X: a :J Als alles goed gaat, arriveert ^.vandaag een vrachtwagen in BQgfeRusland, die is volgeladen Imjfallerlei hulpmiddelen. Het humanitaire transport is de weg op gestuurd door de Stich ting Kinderhulp Tsjernobyl. J"Vrijwilligers van deze in Soest ge- jPyfegde organisatie tilden de goe deren zaterdag op de Industrieweg in de wagen (55 kuub) die vervol- vg&is maandag koers zette richting de steden Kobrin en Minsk. Daar ?/Worden de spullen uitgeladen bij ^ffljiectievelijk het Wit-Russische zendingscentrum en het straat- Slderhuis dat door de stichting is ^jpaopteerd. Soester Heine Tolsma is een beet je, de tel kwijt, maar hij meent dat het de 2T keer is, dat een huma nitair transport op gang is ge bracht. 'Het gaat om hoofdzakelijk kleding, schoenen en linnengoed', aldus Tolsma, wiens stichting aan de Industrieweg een nieuwe, rui mere opslagplaats heeft gevonden. Voor dertig behoeftige families zijn er speciale pakketten samenge steld, met daarin onder meer ook vitaminen. Tolsma: 'we hebben re gelmatig contact met de mensen daar en weten wie waar behoefte aan heeft.' Verder zijn er dit keer twintig schoolsetjes, twintig stoe len, dekens en speelgoed naar Wit- Rusland vervoerd. 'Ook deze keer heeft de Soester bevolking een flinke bijdrage geleverd.' Tolsma en zijn vrouw zijn niet meegereisd, maar zullen straks wel toezien op een juiste verdeling van de spullen. Het duurt meestal vier tot zes weken, voordat de hulpgoe deren door de autoriteiten worden vrijgegeven. Zodra het licht op groen staat, vertrekt het echtpaar naar Kobrin en Minsk. Dan zullen ze ongetwijfeld weer nieuwe wen sen te horen krijgen en alvast een lijstje maken voor het volgende hulptransport. De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 Op donderdag 26 september jl. organiseerde de Waldheimma vo in Baarn een inloopavond voor ouders/verzorgers van haar leerlingen en andere be langstellenden. Dit in het ka der van de plaatsing van een nieuwe bijgebouw en een inter ne verbouwing. Voor de zomervakantie werd een nieuw bijgebouw geplaatst. Hierin zijn eeri theorielokaal, een kan toorruimte voor dé zorgcoördina- tor en een tekenlokaal gehuisvest. Het tekenlokaal is voorzien van prachtige, nieuwe tekentafels. Tijdens de vakantie werden de vaklokalen aangepakt. Naast het computerlokaal ontstond een nieu we studieruimte met nog eens 15 computerplekken en een tweetal samenwerkplekken. Leerlingen kunnen nu zelfstandig aan de slag in deze ruimte. Het biologielokaal en het lokaal natuur-/scheikunde werden voorzien van nieuwe in ventaris. In beide lokalen kwamen o.a. nieuwe practicumtafels. In het verzorgingslokaal werd een splin ternieuwe keuken geplaatst met vier werkplekken, zodat bij dit vak meer praktisch gewerkt kan wor den. Deze keuken is een geschenk van de Stichting Scholengemeenschap Eemland. Het bestuur van deze stichting, die voorheen de Konin gin Emma-huishoudschool en de technische school in Soest beheer de, vond de aanschaf van deze keuken een mooiè voortzetting van het praktische onderwijs zoals dat vroeger op haar scholen werd ge geven. Hierdoor was de Wald heimmavo in staat een prachtige, ruime keuken te plaatsen. Uiter aard is de school zeer verguld met dit sympathieke gebaar. BURG. GR0THESTRAAT55 ij - SOEST - TELEFOON 035 - 601 25 16 E-mail. restaurant@bauers.nl I website: www.bauers.nl u. \^Ook verkoop dinerbonnen J atis kleurenbrochure die ie schynwerpers zet, biedt ij alle ingrediënten voor erkoop! Bel voor een Joptaxatie 035-6016251. vrijstaande villa met 5 ludieke wijk "Klein Engendael". et woonhuis alles vinden; name- gebied, sportvelden, winkels en 'is is volledig geïsoleerd en biedt 'ft van deze tijd. Indeling: entree, deur naar de fraai aangelegde keuken met inbouwapparatuur. me slaapkamers, luxe badkamer wastafel en 2e toilet. 2e Verdie- jolderkamer met dakkapellen en biketel staat opgesteld en waar :h bevindt. Bijzonderheden: voor gaar 1999, perceels-oppervlakte: 400 m3. i pittoresk vrijstaand door veel groen. In en om het y genieten, terwijl de winkels en !n 5 minuten loopafstand te vin- Jan u zult vermoeden. Indeling: r verdieping, toilet, meterkast en loogte. Ruime woonkamer (ca- nvoudige keuken met deur naar 't 'oegangsluik naar vliering, 2 13 en 15 m2)( garderobekamer iet bad. De woning dient enig- de eisen van deze tijd. Inh. ca. m Bouwkundiq rapport 00,- k.k. a De BeoSound Ouverture is een compleet muzieksysteem. Met AM/FM-radio met RDS, cd-speler en cassettedeck. Kom dichterbij met uw hand en de deurtjes glijden geruisloos opzij. Een zacht licht overstraalt het gehele paneel. Zo heet de BeoSound Ouverture u welkom in een muziekwereld die alle zintuigen boeit. Met hun ingebouwde eindversterkers klinken de BeoLab 6000 actieve luidsprekers veel indrukwekkender dan hun omvang doet ver moeden Natuurlijk is deze opstelling uit te breiden met de BeoLab 2 subwoofer. Bij de BeoSound 9000 zijn het niet de 6 cd's die bewegen, maar is het de cd-speler. Speel ze achter elkaar of spring van track naar track En tussendoor kunt u altijd nog schakelen naar de ingebouwde radio. De BeoLab 1 is de topluidspreker van Bang Olufsen. Hij kan zo luid of zo zacht spelen als u wilt en biedt een zo natuurlijke weergave als maar mogelijk is. Gecompleteerd met een mooie compacte en krachtige subwoofer BeoLab 2, wordt een werkelijk nieuwe dimensie toegevoegd aan uw muziek- belevenis. De BeoSound 3000 verenigt een radio met RDS en een schrandere cd-speler in zich, die tot wel 200 cd's kan herkennen en bovendien de namen ervan laat zien Als u dat wilt, speelt de BeoSound 3000 van uw lievelingsmuziek alleen de nummers die u wilt horen en slaat uw minder favoriete nummers over. De BeoLab 8000 is gemaakt van geanodiseerd aluminium, zodat veel problemen van traditionele luidsprekers worden vermeden Hij is gemonteerd op een massief stuk gietijzer en levert een fraai effect, waar u hem ook opstelt. Tevens uit te breiden met de BeoLab 2 subwoofer Burg. Grothestraat 9, Soest. Telefoon 035 601 03 44 BANG &OLUFSEN BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander geef't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 Ik wil graag reageren op het arti kel 'Illegaal grondgebruik op de Eng aangepakt'. Ik weet niet wat de gemeente voor ogen staat, maar als het gebied van de Zuidelijke Eng weer als landbouwgrond in gebruik moet worden genomen, houdt dat wel in dat we met onein dige maïsvelden worden opge- Als bewoner van dit gebied weet ik hoe dat er uitziet. Vanaf half mei begint het maïs te groeien en midden in de zomer is er van de Eng en de andere kant van het dorp niets meer te zien. Het duurt tot half oktober voor de maïs geoogst wordt en dan hebben we weer zicht óp de kerk. De rest van het jaar worden er gro te hoeveelheden mest uitgereden. Het is toch veel leuker als je over de Eng wandelt om weiden met paarden en schapen te zien dan al dat maïs, om nog maar niet te spreken over de wateroverlast die we weer krijgen als het land er in de winter kaal bijligt en het regen water met stromen de Eng afkomt. Ik hoop dat de gemeente nog op haar schreden terugkeert. M. Janvier Op de afgelopen rommelmarkt op de Eng heeft mijn dochter van tien jaar getracht, samen met haar vriendinnetje, wat bij te verdienen door onder andere zelfgemaakte sieraden en ansichtkaarten te ver kopen. Zij is met de voorbereiding weken bezig geweest. Groot was dan ook de teleurstel ling toen bleek dat iemand haar in plaats van met 2 euro met een munt van 500 Lire had betaald. Die lijkt wel op een munt van 2 euro, maar is verder dus waarde loos. Nu is het zo dat die dag al leen volwassenen bij mijn dochter hebben gekocht. Daar was ze heel duidelijk in. Ik wil bij deze graag degene prij zen, die een kind van 10 durft op te lichten. Wat een held! Zeker op vakantie geweest op Sicilië? Zum kotzen. M. Huijts Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Uneto-Vni fy Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 Het zal nog wel even duren voordat er in Soest sprake kan zijn van een samenhangend cultuurbeleid, waarmee ieder een die hier 'iets aan cultuur doet' tevreden kan worden ge steld. Het Grote Cultuurdebat, dat vorige week in C-drie was georganiseerd door de jubile rende vereniging Artishock, heeft daar geen verandering in gebracht. Wat volgens sommi gen de aanzet had moeten ge ven tot een soort Culturele Re volutie in Soest bleef beperkt tot een tamelijk warrige ge dachtewisseling vol klaagzan gen en verwijten. Zo'n 60 belangstellende Soesters hadden vrijdagavond de moeite genomen om naar C-drie te ko men. Onder hen een handvol ge meenteraadsleden, die pas aan het slot versterking kregen van de col lega's die liever naar de feestavond van de (ook al) jubilerende Volks- universiteit waren uitgeweken. Bij grote delen van het culturele we reldje van Soest bestond kennelijk toch niet zo veel interesse voor het Debat, ondanks alle voorpublici- teit. De tribune was slechts voor de helft gevuld. Voor de muziek zorg den het kamerkoor Tourdion (aan het begin) en de zanger-gitarist Lammert v.d. Velde (halverwege). In het forum zaten naast cultuur wethouder Harry Witte ('ze zeiden tegen me: de messen zijn geslepen; je bent gek dat je je hier aan moo tjes gaat laten hakken') Werner Paans (voorzitter Soester Cultuur prijs), Bert Smit (voorzitter Mu- ziekkring Eemland en Spirituele Kring), Willem Otto (tot deze week interim-directeur Brede Bi bliotheek) en Judith Gor (kunste nares). Jan Visser leidde de discus sie. Paans opende met de optimis tische constatering dat hij 50 jaar geleden een soortgelijke discussie had meegemaakt over de sport in Soest, en dat dat allemaal dik voor mekaar was gekomen. 'We moeten vanavond proberen als cultuur ge zamenlijk iets in Soest tot stand te brengen.' Paans wilde zich niet opstellen té gen het gemeentebestuur, maar wethouder Witte ging vrijwel di rect in de verdediging en stelde vast dat het - al jaren - altijd de gemeente was die alles verkeerd deed omdat er geen 'podium' was. Soest landelijk ('cultureel') op de kaart zetten', zoals inleider Bert van Meggelen had bepleit, vond Witte niet zo hard nodig. 'Dat ge beurt al een beetje met de Oude Ambachtenmarkt; dat is ook een stukje cultuur...' Smit vond het ver haal van Van Meggelen mooi maar niet erg toepasbaar in Soest ('Ik zie nog geen festival met 100.000 be zoekers in de duinen plaatsvin den...'). 'Halve gare gekken' Volgens Otto heeft Soest wel be hoefte aan een soort cultureel plat form, maar zijn initiatieven van 'halve gare gekken' veel belangrij ker voor het culturele klimaat. Hij vond het ongepast om de verant woordelijkheid daarvoor op de overheid af te schuiven. Judith Gor pleitte voor een gezamenlijke visie en wilde de overheid als opdracht gever niet zomaar missen. Op de vraag wat er nu gedaan moest worden had Paans wel een paar ideetjes. Naast een voorwaar denscheppende rol van de ge meente ('een goeie infrastructuur, net als fietspaden, zwembaden en sportvelden, is nodig') wilde hij dat er steunfondsen kwamen voor o.a. podiumkunst, amateurkunst en beeldende kunst. Witte bestreed met hartstocht het verwijt dat de gemeente Soest nog geen 2 euro per inwoner aan cul tuur uitgaf. 'Klinkklare onzin! De grootst mogelijke waanzin!,' 'aldus de geprikkelde wethouder. Hij wees op de door de gemeente be taalde overkapping van het Ca- brio-theater en vond het 'piepen' over de onzekere programmering onterecht. 'Er gebeurt toch heel veel in Soest, ondanks dat beroer de gemeentebestuur... En twintig jaar geleden werd Artishock nog met de nek aangekeken, maar nu wil niemand de vereniging nog kwijt.' Bert Smit maakte hem even later duidelijk dat het bedrag per inwo ner- na aftrek van de vaste subsi dies voor bibliotheek en muziek school - 1,48 was. Hij pleitte voor een cultuurplatform waarin, in samenwerking met de gemeen te, het beleid voor de komende ja ren wordt uitgestippeld, compleet met actieplannen, om te bouwen aan eeri structureel cultuurbeleid. 'Maar eerst visies inventariseren' vond Judith Gor, die onmiddellijk een comité wilde vormen en van mensen-uit-de-kunst de eerste stap verwachtte. 'De spijker op de kop,' repliceerde Witte gretig. 'Als enthousiaste mensen met een goed plan komen vinden ze bij mij een oor. Wie een idee heeft kan mij altijd bellen...' Popconcert Volgens Paans springen instellin gen als Cabrio en C-drie voortdu rend in het diepe als het om de (fi nanciering van de) programmering gaat. De gemeente zou daar meer geld voor moeten uittrekken. Dat bracht raadslid Teun Middelkoop (Soest 2Ó02) tot de kritische op merking dat hij alleen maar gejam mer hoorde uit het forum. Hij vond dat 'de cultuur' ook eens met plannen moest komen die geld in het laatje zouden brengen, bijvoor beeld een popconcert in het Ca- brio-theater. Bert Smit had al een notitie voor een cultuurbelèidsplan in z'n bin nenzak. De gemeente moet er vol gens hem wel voor zorgen dat zo'n beleidsplan ook serieus genomen wordt. Judith Gor wees er echter op dat niemand toestemming no dig heeft om te 'dromen', en zeker niet van de autoriteiten, waarna Willem Otto waarschuwde voor nieuwe vormen van culturele bu reaucratie, waarop ook niemand zit te wachten. De wethouder wees erop dat Soest in 2004 het 975-jarig bestaan gaat vieren. Volgens hem zou dat een mooi aanknopingspunt kunnen zijn voor 'manifestaties met kwa liteit', bijvoorbeeld op de Eng ('uitdagender landschap is er niet'), waaraan niet alleen ama teur-kunstenaars maar ook beken de professionals zouden moeten meewerken. 'Iets wat verder gaat dan een historische optocht,' aldus Witte, 'en waarin we zoeken naar wat uniek is voor Soest.' Wie daar voor met een 'goed verhaal' zou komen was hartelijk welkom. 'Daar krijg je bij de politiek de handen wel voor op elkaar.' Eén wc Paans vond dat de gemeente ook een verantwoordelijkheid heeft om het bezoek aan culturele activitei ten te stimuleren ('anders is het allemaal zonde'). Als reden van het slechte bezoek wees hij op het gebrek aan faciliteiten: concerten in een kerk, waar maar één wc is voor 300 bezoekers... 'Blijkbaar is dat toch voldoende' meende Mid delkoop, die wel mogelijkheden zag voor een koppeling van de Ambachtenmarkt (30.000 bezoe kers) met een culturele manifesta tie op de Eng, een uitmarkt en een kunstveiling (10.000 bezoekers, dacht hij), al leverde dat vanachter de forumtafel volgens hem 'een vies gezicht' op. Berna Kousemaker (Cabrio) wees erop dat sommige voorstellingen volstrekt onhaalbaar zijn, omdat het prijskaartje veel te duur wordt. 'Ik heb ook m'n dromen, maar groepen als Blöf of De Dijk kan ik niet betalen. Zelfs als ik 1000 kin deren krijg, die 7,50 entree be talen, heb ik nog maar 7500 euro...' Oud-wethouder Frans Kingma vond wel dat de Soester kunst en cultuur de krachten moest bundelen ('er zijn te veel aparte clubjes') maar zag weinig in een culturele raad, die volgens hem te bureaucratisch zou zijn. 'Mensen moeten gèwoon aan de slag gaan en de gemeente iets on ontkoombaars voorleggen.' Ook de vergelijking tussen het Baarnse Speeldoos-theater (suc cesvol) en het Soester C-drie (een mislukking) kwam weer op de proppen. Volgen Otto is een zaal met 150 zitplaatsen te groot voor Soest. 'We moeten zoeken naar dingen die deze zaal kunnen vul- t len.' Volgens Paans is er overigens helemaal niet zo'n grote 'uit stroom' van cultuurzoekers uit Soest. Hij had 't nagevraagd en De Speeldoos trekt 34,9 van zijn be zoekers uit Soest (een paar jaar geleden nog 52 De Flint (Amersfoort) slechts 3,9 en de De zanger gitarist Lammert v.d. Velde zorgde voor muziek tijdens het grote cultuurdebat. Foto: Hans Prinsen. Utrechtse Schouwburg ongeveer 2 Bert Smit wees erop dat het muziekleven in Soest wel degelijk bloeit, 'maar het gaat om sfeer, sfeer en nog eens sfeer...!' Manifest? Van Meggelen pleitte aan het slot nog eens voor wat meer 'generosi teit' bij het gemeentebestuur, maar Witte vond dat het daar helemaal niet aan ontbrak. Daarna sloot Artishock-voorzitter Erik van Veldhuizen de avond af. Over een (eerder aangekondigd) 'manifest' werd niet meer gerept. Wat nu het concrete gevolg van deze avond zal zijn is evenmin duidelijk, want een samenvattende conclusie bleef achterwege, al hoopte Van Veld huizen wel op een vervolg. Op het gemeentehuis hoeft voorlopig nog niemand wakker te liggen van een dreigende omwenteling op cultu reel gebied. Artishock, dat tijdens de recen te verbouwing van het pand aan de Steenhoffstraat voor een jazzconcert (met 10 bezoekers) moest uitwijken naar het buurt huis op de Eng, kreeg van de gemeente een flinke rekening gepresenteerd voor de huur: 1000 euro. 'Dan betalen we als leden toch gewoon wat meer?' antwoordde Harry Witte in eer ste instantie. 'Maar het is zó de primerend,' vond gesprekslei der Jan Visser. 'Kun je dat be drag nou niet teruggeven?,' stelde hij wethouder Harry Wit te voor. 'Ik kijk wel uit,' aldus de wet houder. 'Middelkoop zit al drei gend naar me te kijken...' De fractievoorzitter van Soest 2002 liet overigens weten dat hij het van harte eens was met de sug gestie van Visser. 'Dan ver wacht ik wel een motie in de gemeenteraad van u,' merkte oud-raadslid Leidje Tomassen op. 'Dat zal niet nodig zijn, hoop ik,' antwoordde Middel koop, en hoewel Witte geen enkele toezegging deed bedank te de Artishock-voorzitter hem in zijn slotwoord alvast voor het genereuze gebaar... Restaurant De Soester Duinen heeft zondagmiddag afscheid genomen van chef-kok Jacques Smedts, die sinds 1 januari 1979 de scepter in de keuken heeft gezwaaid. Op de receptie kwamen o.a. talrijke gasten en oud-leerlingen. Het werd voor velen een hartelijk weerzien, want in de twintig jaar bij de Soester Duinen heeft Smedts heel wat veelbelovende koksleer lingen onder zijn hoede gehad. Velen van hen zijn inmiddels zelf succesvol horeca-ondernemer. Smedts werd o.a. toegesproken door Mieke Klinkhamer, die hem bedankte voor zijn jarenlange in zet. De chef-kok bestuurde bij het restaurant de hele keuken, ver zorgde de inkoop en stelde ook de menukaart samen. 'Daar hadden wij niet zoveel verstand van,' aldus Mieke Klinkhamer, mede namens haar man Fred. Onder leiding van 'chef Jacques' groeide de keuken van het restau rant in Soestduinen uit tot een van de meest gewaardeerde in de regio. Hij wordt opgevolgd door Remco Koopman, maar houdt in de ko mende tijd nog een oogje in het (koks)zeil. Naast een reischeque, waarmee hij nog een mooie cruise kan maken, kreeg Jacques Smedts een 'eigen' stoel aangeboden, met een kope ren inscriptie. Volgens Mieke Klinkhamer kan hij daarop dan eindelijk de kopjes koffie komen drinken waarvoor hij al die jaren geen tijd had. Smedts zelf was zeer verrast over de belangstelling. Met alle medewerkers werd het af- Chef-kok Jacques Smedts be kijkt het koperen naamplaatje op "zijnstoel. Foto: Bell. scheid besloten met een uitstapje naar een gerenommeerd Amers- foorts collega-etablissement, waar een rondleiding plaatsvond en smakelijk gedineerd werd. 'Cultuur is niet het toefje slag room op de taart, maar de gist in het brood. Ze bevordert de cohesie in de samenleving, maar laat ook de verschillen zien. Cultuur houdt de samen levingeen spiegel voor; cultuur is de stijl van de samenleving en zegt iets over het bescha vingspeil daarvan. Wilt u voor komen dat Soest alleen maar één groot en gezellig bejaar denoord wordt, dan moet u er iets aan doen...!' Met deze oproep besloot Bert van Meggelen, de man die o.a. Rotter dam een cultureel gezicht heeft be zorgd, zijn inleiding voorafgaande aan wat was aangekondigd als het Grote Cultuurdebat in Soest. Van Meggelen was bijna een uur aan het woord en hield een uitvoerig verhaal, waarin hij o.a. voorbeel den noemde van steden en dorpen die op zichzelf weinig betekenen, maar wél een bijzondere culturele vitaliteit uitstralen die niets te ma ken heeft met hun omvang of lig ging. Hij zag de aanwezigheid van een of meer 'enthousiaste gekken of tegendraadse dromers', die voor hun initiatieven de ruimte kregen van een slim stadsbestuur. 'Kunst en cultuur verwoorden het zelf beeld van de plaatselijke samenle ving, haar ambities, dromen en angsten voor de toekomst.' Volgens Van Meggelen doet Soest zichzelf te kort omdat er, ondanks een respectabel aantal culturele ac tiviteiten, geen sprake is van een cultuurbeleid. 'Dat stemt treurig, maar Soest is geen uitzondering in Nederland.' Hij kwam zijnerzijds met zeven suggesties voor zo'n Soester cultuurbeleid. Zo pleitte hij voor een driejaarlijks 'tuinen- project' - o.a. een jazztuin, een watertuin, een tuin van de dood, een tuin van het genot - in samen werking met landschapsarchitecten en musici, of een jaarlijkse prijs voor de mooiste tuin van Soest; of een 'artist in residence', waarbij een kunstenaar drie maanden gra tis in Soest mocht komen wonen en werken om het culturele leven (eventueel ook op de scholen) te stimuleren. 'Broedplaats' Artishock moet van Van Meggelen alle ruimte krijgen om zich verder te ontwikkelen en er zou ergens een speciale 'broedplaats' voor creatieve jongeren ('angry young Soesters') moeten worden inge richt. Verder dacht hij aan een masterclass van professionele mu- ziekmakers in bijvoorbeeld het Cabrio'-theater, wat volgens hem hooguit 30 mille zou kosten. 'Da's nog geen euro per inwoner!'. Daarnaast pleitte hij voor een be hoorlijk atelierbeleid 'om kunste naars niet weg te jagen' en voor een onderzoek naar de 'verborgen identiteit van Soest': 'Waar zit pre cies de aardigheid van dit dorp?' In de richting van de politiek had hij ook nog een suggestie: de in stelling van een commissie voor kunst en cultuur, geheel los van zaken als welzijn en sport, even tueel ook een 'culturele raad' als een 'aanspreekbaar focuspunt'.

Soester Courant | 2002 | | pagina 7