Goed nieuws! GROENLINKS 186; OP 'T HOOGT woensdag 9 oktober 2002 </itr $e>rvic& ^Christenunie MEER INFORMATIE GE OF MARINE 5 €179,95 VAN ZUID 32/34, 3768 ED SOEST, 335 601 31 09, FAX 035 602 72 69 i l MaUa Wt Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (035) 609 34 60 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl BEHANDELING MEERJARENBEGROTING OP 14 EN 16 OKTOBER IN DE RAAD De septembercirculaire 2002 over de algemene uitkering uit het gemeentefonds leidt tot gunstige budgettaire resultaten voor de gemeente Soest. Deze positieve ontwikkeling staat haaks op de verwachtingen en publicaties in den lande en komt nogal onverwacht. Gevolg van deze resultaten is dat de onroerendezaakbelasting (OZB) 2003 weliswaar met de inflatiecorrectie van 5 procent stijgt, maar dat het tarief voor de burger in de gemeente Soest voor 2003 maar 3 procent wordt verhoogd. De resterende 2 procent betaalt de gemeente Soest voor 2003 met geld uit het gemeentefonds. WAT GAAT U BETALEN? Eén van de inkomsten die de gemeente Soest ontvangt, zijn de gemeentelijke belastingen. Naast de OZB gaat het om de hondenbelasting en de leges/rechten, waaronder afvalstoffenheffing. Graag willen wij u vertellen hoeveel bij voorbeeld de afvalstoffenheffing u gaat kosten. Dat kunnen we alleen op dit moment nog niet. Dat heeft te maken met het feit dat het BTW-regime voor gemeenten gaat veranderen (het zogenaamde BTW-Compensatiefonds).AIs gevolg hiervan moeten alle gemeentelijke budgetten opnieuw worden herzien. Daarna kunnen de tarieven worden bepaald. Zodra de tarieven bekend zijn, laten wij u dat weten via onder meer de gemeentelijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt (verschijningsdata 13 november en 11 december). OPENBAAR De begroting wordt in het openbaar behandeld. De stukken zijn in te zien op het gemeentehuis. De begroting wordt voor het eerst 'duaal' behandeld, wat wil zeggen dat de gemeenteraad bepaalt wat er gaat gebeuren en de wethouders niet mogen meestemmen. De raad bepaalt en het college voert uit. U bent van harte welkom de ver gaderingen te volgen. Maandag 14 oktober begint de begrotingsraad om 19.00 uur in de raadzaal van het gemeen tehuis. Woensdag 16 oktober bent u vanaf 14.00 uur welkom. VVD Leefbaarheid: gezamenlijke verantwoorde lijkheid De WD streeft naar kwaliteitsverbetering van de samenleving en doet daarbij een beroep op u allen. Burgers en gemeente zijn samen verant woordelijk. Wensen van de WD Inventariseren van onveilige plaatsen in Soest en Soesterberg en deze gericht aanpakken; Nagaan hoe veilig het is in en om de scholen, rond sportvoorzieningen en in en om het zwembad en geconstateerde problemen oplossen; Verbeteren openbare verlichting op indicatie van burgers of politie; Verkeersveiligheid in de wijken verhogen. Voorlichting geven, beroep doen op ieders gezond verstand en waar nodig maatregelen treffen; Met wijkbewoners zorgdragen voor een schone en verzorgde leefomgeving; Zwerfvuil bestrijden; Voorzieningen voor jongeren realiseren in goede samen spraak; Onderzoeken hoe hulpvraag van ouderen minder validen, bij ziekte sneller gehonoreerd kan worden; Zorgen voor voldoende en bereikbare voorzieningen in de gezondheidszorg; Bevorderen van een gezonde leefstijl; Projecten in het kader van breedtesport stimuleren. Gezien de huidige financiële situ atie zullen er continu keuzes gemaakt moeten worden. Integratie wonen en onderwijs D66 vindt dat integratie moet beginnen op school (en thuis natuurlijk). Allochtone ouders zien heel goed dat zwarte scholen minder kans bieden op integratie. Wij zijn van mening dat de gemeente samen met de schoolbesturen hen daar actiever bij moet helpen. Daarom moet het onderwijskansenplan sneller worden uitgevoerd. Integratie vraagt om anders wonen, bijvoorbeeld in het Smitsveen. Geld voor leefbaarheid in die wijk moet niet gaan naar een peperduur buurt parkje dat de buurt niet wil. D66 wil dat wijken meebeslissen over hun "leefbaarheid". Bestuur en burger Vernieuwen, of liever verbeteren van het gemeentebestuur kan alleen als je als bestuur daar je burgers bij haalt. Maar het dagelijks bestuur in Soest wil dat niet echt. De gemeente besteedt veel werk uit aan aannemers. Zijn we als gemeente wel voldoende kritisch en krijgen we wel een scherpe prijs? D66 denkt van niet, dus wil len we het aanbestedingsbe leid van de gemeente door lichten. Verkeer, wonen en werken In de spits met de auto ben je naar Amersfoort drie minuten langer onderweg. Dus geen eindeloze discus sies meer over peperdure rondwegen. Bovendien krijgt de gemeente steeds minder geld. Dus voorrang aan doorstroming en knelpunten op het bestaande wegennet. CHRISTEN UNIE-S GP Het college heeft de begroting voor 2003 als thema meegegeven: Samen verder en verant woordelijkheid nemen. Inspraak en samenspraak met de inwoners van Soest is belangrijk. Al in een vroeg stadium kan ieder zijn wensen en visie geven. Vaak gebeurt dit in overleg met ambtenaren en onderzoeksbu reaus. De gemeenteraad neemt de uiteindelijke beslissing. Het behoort tot de verantwoordelijkheid van de raadsleden om zelf ook te luisteren naar de inwoners van Soest. Natuurlijk kan niet iedereen zijn zin krijgen, maar voor een juiste afweging is het nodig om van zoveel mogelijk informatie op de hoogte te zijn. Een ander belangrijk aspect en dat niet alleen in Soest, is Veiligheid. Het opgeven van de christe lijke normen en waarden, het individualisme, het wegvallen van de geborgenheid in het gezin, toe nemende eenoudergezinnen leiden tot het opgroeien van generaties die eigen normen en waarden ontwikkelen. Het individualisme is bedreigend geworden voor anderen in de samen leving. Ook hier moeten we samen mee verder en ver antwoordelijkheid nemen! Lopen we er voor weg? Pakken we het aan? En wie pakken we dan aan? De criminelen? Hun ouders? Of ook onszelf? Moeten we niet samen verder met een samenleving waar God en de naaste weer waardevol is en waar we de verant woordelijkheid nemen om dat aan onszelf, aan elkaar en aan de jonge generatie te leren? ■HteM S06 GEMEENTEBELANGEN GROEN SOEST De toekomst vraagt om actie! Gemeentebelangen Groen Soest heeft de stellige overtuiging dat we met elkaar verantwoordelijk zijn voor onze leefomgeving. Dus moeten we nu in actie komen voor een toekomst voor iedereen. Keuzes maken, initiatieven nemen en plannen ondersteunen om de steeds beperkter wordende openbare ruimte op een eerlijke en verantwoorde manier met elkaar te delen. Daarbij staat voor ons respect voor groen en natuur in Soest en Soesterberg voorop, hetgeen inhoudt dat wij eer der kiezen voor natuurontwikkeling dan voor stenen en asfalt. Maar er zijn meer zaken die om actie vragen als het gaan om een leefbare samen leving. Daarom hebben wij het initiatief geno men voor de brede school, waarin ouders, onder wijs, kinderopvang, buurtwerk en verenigingen gezamenlijk de ontwikkelingskansen van kinde ren verbeteren. En daarom ondersteunen wij ook de wijkperspectiefplannen waarmee bewoners verantwoordelijk worden gemaakt voor de kwa liteit van hun eigen leefomgeving. Natuurlijk kosten al deze zaken geld. Veel geld zelfs. Maar door de juiste keuzes te maken hoeven de hand having en de verbetering van onze leefbaarheid niet onder druk komen te staan. Wat dat betreft is het allemaal een kwestie van prioriteiten stel len en in actie komen. www.iM-iï Bezoek www.soest.nl Een Slagvaardige Raad. Van de gemeenteraad mag slagvaardigheid wor den verwacht. De CDA-fractie wil er graag een bijdrage aan leveren. Hierbij zijn de volgende onderwerpen volgens ons vooral belangrijk: burgers zoveel mogelijk betrekken bij het bestuur sociaal, solide en duurzaam beleid tegen de gevolgen van armoede uitbreiding van woningen en bedrijventerrein in Soesterberg realiseren van creatieve (binnenstedelijke) bouwplannen, zoals Spoordal passende onderwijshuisvesting de scholen betrekken bij de plaatselijke cultu rele activiteiten tegengaan criminaliteit en overlast behoud van kwetsbare natuurwaarden maatregelen tegen geluidshinder van de A28 bij Soesterberg verbetering van de Hoofdwegenstructuur (met autoluwe Van Weedestraat) voldoende mogelijkheden voor verzorging en verpleging van hulpbehoevende ouderen aandacht voor vereenzaming van ouderen realiseren van een hospice bevorderen van de contacten tussen de ver schillende culturen en generaties. Een samenleving kan niet functioneren als een optelsom van individuen die vooral op zich zelf gericht zijn. Het gaat om een samenleving die zich richt op verbondenheid tussen mensep, eigen verantwoordelijkheid, zorg en respect. Dat zijn de waarden die wij nodig achten om samen verantwoord voort te bouwen aan onze mooie gemeente. En al het goede wat reeds bereikt is in stand te houden. Henk H. Koning, voorzitter CDA-fractie. U ALl SME BELANGRIJK... GROENLINKS SOEST 2002 Een goed woon- en leefklimaat voor alle Soesters tegen aanvaardbare lasten Er is de laatste jaren heel wat gebeurd in Soest, maar er zijn ook nog heel wat knelpunten op te lossen. Jammer is, dat Soest de voorbije periode heel veel geld heeft uitgegeven. Onze algemene reserve bevat nog slechts de helft van wat er minimaal in behoort te zitten. Deze uitputting vond plaats in een tijd van hoogconjunctuur, in een periode dus dat het juist mogelijk is om de reserves wat te versterken met het oog op slech tere tijden. Nu is Soest genoodzaakt de broek riem aan te halen. Soest 2002 is bereid daaraan mee te werken maar zal zich verzetten tegen een extra verhoging van de Onroerend Zaak Belasting. Als er op te grote voet geleefd is, denk aan miljoenen verslindende projekten als het Kodakterrein, Zonnegloren, Spoordal en het buurtpark Koningsweg, past het niet de burgers daarvoor te laten betalen. Soest 2002 bepleit een zorgvuldiger financieel beleid waarbij middelen vrijgemaakt moeten worden voor het realiseren van 800 woningen in Soesterberg.en om in Soest nu echt te gaan bou wen voor jongeren en senioren. Twee groepen van de Soester bevolking die al veel te lang achtergesteld zijn. Ook zal nu eindelijk eens een visie ontwikkeld moeten worden op de alleen maar slechter wor dende verkeerssituatie. Het Gemeentebestuur meent, dat er eigenlijk alleeen maar knelpunten zijn bij de overweg van Station Soest-Zuid en de Van Weedestraat De werkelijkheid is echter veel problematischer zoals de meeste Soesters dage lijks ervaren en de problemen zullen de komende jaren alleen nog maar erger worden. Daar hoefje geen helderziende voor te zijn. Soest 2002 pleit daarom voor een onderzoek naar een rondweg langs de spoorlijn Baarn-Amersfoort om te zor gen, dat Soest ook in 2010 nog leefbaar is. Teun Middelkoop Fractievoorzitter Soest 2002 GroenLinks: sterkste ^chouders voor zwaar ste lasten GroenLinks wil absoluut geen rondweg in de pol der voor de 'oplossing' van alle verkeersproble men'. Dat kost vele tientallen miljoenen euro's die we elders hard nodig hebben, het verwoest de polder en schaadt het milieu in hoge mate. In plaats daarvan werken aan oplossingen voor de files en geluidsoverlast in Soest-Zuid en in Soesterberg op de A-28. Discussies over bestuur lijke vernieuwing moeten samengaan met publie ke discussies als de TOSS en de uitkomst daarvan ook werkelijk willen waarmaken. Onderwijs, welzijn, sport en cultuur moeten tot elkaar komen. Het zal een belangrijk gegeven zijn bij het beter toeleiden van jongeren naar onder andere sportverenigingen, eventueel met financiële tegemoetkoming. Dat in plaats van bijvoorbeeld doordrukken van plannen van bovenaf die inwo ners van wijken zeer kunnen verdelen. In het onderwijs zijn veel besturen waarvan goede samenwerking wordt gevraagd met instellingen voor jeugdopvang, welzijnswerk en met integra tie van minderheden. Thema's als betaalbare huisvesting voor iedereen, veiligheid en normen en waarden houden veel mensen bezig, maar het bereiken van echte sociale samenhang is voor waarde voor meer veiligheid, welzijn, kunst en cultuur. GroenLinks zet zich daarvoor in, met als uitgangspunt dat de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. PVDA Juiste keuzen maken in tijden van krapte Financieel is er zwaar weer op komst voor de gemeentelijke financiën. Dit betekent dat niet alles meer kan. Het komt er nu meer dan ooit op aan duidelijke keuzen te maken. De PvdA kiest ten eerste voor de veiligheid van de burger. Soesters moeten zich prettig kunnen voelen in de eigen buurt en straat. Hufterig gedrag in het verkeer wordt aangepakt. Straten en pleinen worden goed verlicht. Ook snel werk maken met het toekennen van wijkbudgetten, zodat de wijkbewoners zelf zonder bureaucrati sche rompslomp de leefbaarheid van hun woon wijk kunnen gaan verbeteren. Ten tweede kiezen wij voor betaalbaar wonen voor mensen die minder te verteren hebben. Nu de Boerenstreek vol raakt, moet het gemeentebe stuur omzien naar nieuwe woningbouwterreinen waar ook starters op de woningmarkt (onze jon geren) een betaalbare woning kunnen gaan betrekken. Niet alleen in Soest, maar ook in Soesterberg. En ten derde zullen essentiële taken voor de samenleving behouden moeten blijven. De nieu we regering wil veel rijkstaken over de heg op het gemeentelijk erf gooien. Dat kan niet. Wij zullen er ons sterk voor gaan maken dat conciër ges op scholen en beheerders bij Artishock en andere instellingen kunnen blijven. Keuzen maken houdt ook in dat andere zaken minder moeten. De PvdA vindt dat er geen over bodig geld gegeven moet worden aan projecten waar de bewoners zelf niet om gevraagd hebben. Het buurtparkje Koningsweg kan voor veel min der geld en ook de verbouwing van het Spleasure Centrum dient binnen de perken te blijven. Luister naar Van het Raadhuisplein, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur, herhaling elke zondag van 11.00 tot 12.00 uur, Radio Soest, kabel FM 107.9, vla de ether FM 105.9 Kijk op teletekst, Omroep Amersfoort, pagina's 151 tot en met 173 Kijk naar Tekst-TV op Omroep Amersfoort Bel de Informatietelefoon, telefoon (035) 609 36 65 Lees Op 't Hoogt, wekelijks met bekend makingen elke woensdag in de Soester Courant (abonnementen), maandelijks de voorlichtingskrant, eveneens in de Soester Courant (huis-aan-huis verspreiding). WEKELIJKS EN MAANDELIJKS Er zijn twee vormen van Op *t Hoogt. Elke week publiceert de gemeente Soest in de Soester Courant de bekendmakingen over bijvoorbeeld kapvergunningen, bouwvergunningen en de Wet Milieubeheer. Deze Soester Courant valt alleen op de mat van inwoners die een abonnement hebben op de Soester Courant. Heeft u geen abonnement? Dan kunt u de Soester Courant elke donderdag gratis verkrijgen in de hal van het gemeentehuis. Wees er snel bij, want op is op. De voorlichtingskrant Op 't Hoogt verschijnt elke maand, behalve in de zomermaanden, eveneens in de Soester Courant. De Soester Courant wordt dan huis-aan-huis verspreid. De voorlichtingskrant verschijnt op 13 NOVEMBER I I DECEMBER. De pagina van Op 't Hoogt Bekendmakingen vindt u op pagina 4 en 5 van het eerste katern van de Soester Courant.

Soester Courant | 2002 | | pagina 13