vveelingbedrijven betrekken lieuw pand in Soest Spullenhulp houdt zondag weer jaarlijkse veiling 'Soms schilder ik op z'n kop' Valentijn Lifestyle start 'Ik wil dat mensen zich thuis voelen' m> Knuffelen met koi-karpers in Dierenpark Amersfoort soesterïxourant Brandweer krijgt zijzichtsysteem ^fficiële opening DIS en Q-tec Schatzoekers opgelet: Japans themagebied uitgebreid Geheel vernieuwde Akropolis geopend Mitzy Renooy (38) maakt kinderportretten VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Hele week Bij aankoop van 3 boeken 1 boekenweekgeschenk cadeau rethouder Witte ook integra- .'heersing van de Nederlandse vooral voor oudere allochto- jks Nederlands. We streven re allochtoon in Soest Nederlands spreekt. iilSj Of dat lukt, zal de toekomst uitwijzen." i Harry Witte is ook nauw betrokken bij W Je«gd en jongeren werk. "Ik wil jeugd- I participatie stimule ren, zodat jongeren meer te zeggen krij gen bij sportvereni gingen, welzijnsin- stellingen en gemeen te. We hebben tien duizend euro beschikbaar gesteld voor goede initiatie- 'igen ven. Jn december presenteren groepen jongeren hun plan- bepaald waar het geld naar n impuls. De sportcoördina- len in samenspraak met het slzijnswerk en de sportvere- men om het bewegings- dale samenhang in de wij- gemeente Baarn zijn we ticipatie Project WhoZnext. '■n tussen 14 en 18 jaar uitvoering van sportacti- buurt en op school. De scholieren van het en het Baarns Lyceum. Zij jamseren voor hun mede- iliere sporten centraal staan. JM ?erd met het Breed itsveen. "Het ontwerp is ritte. "Het Breed Educatief buurt. Buiten het onder- ie in de buurt spelen, een nenlevingsopbouw en ver eng. Het leuke is dat dit organisaties naar voren is bedacht in het gemeente- Eigenares Antoinette Dorrestein (l.) en haar medewerkster Ingrid Vermeulen. vele 'gifts' en bloemen en planten. Verder verzorgt Valentijn Lifesty- le diverse workshops, zoals 'High Tea in the Afternoon', of een smakelijke kookworkshop. Valentijn Lifestyle is geopend dinsdag t/m donderdag van 10:00 tot 18:00 uur, vrijdag van 10:00 tot 21:00 uur en zaterdag van 9:00 tot 17:00 uur. GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Laat uw club §dd op straat uggen? 80% voor de vereniging! De Grote Clubactie zorgt al 30 jaar dat clubs en verenigingen elk najaar extra geld in kas krijgen. Maar liefst 80% van de opbrengst van de lotenver- koop komt in de clubkas terecht Methode: uw club koopt ei 0,50 en verkoopt het voor 2,50. Dat is 2.- pure winst voor uw club. Natuurlijk kopen mensen in de eer ste plaats een lot om uw vereniging te steunen, maar ze maken ook kans op vele mooie Meld u aan, vraag de informatie! GROTE CLUBACTIE Postbus 90100, 5000 LA Tilburg tel. 013 - 455 28 25 www.clubactie.nl GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de SOISTERiCX)^URAn^, Aanmelden: tel. 6014152 De Soester brandweerwagens krij gen een zijzichtsysteem, dat vanaf januari volgend jaar wettelijk ver plicht is. De gemeente stelt daar 13.700 voor beschikbaar. Het systeem is bedoeld om de zo genoemde dode hoek zichtbaar te maken. Vrachtauto's moeten van af 2003 zo'n systeem hebben, waarbij gekozen kan worden uit een spiegel of een camera. De ze ven Soester brandweerwagens krij gen een zwart-wit camerasysteem. De gemeente geeft daar de voor keur aan, omdat een spiegel in de praktijk niet voldoende blijkt te' zijn: de dode hoek blijft te groot. Als het zijzichtsysteem in de Euro pese richtlijnen wordt opgenomen, is de kans groot dat.de spiegel daar sneuvelt. Bovendien kan de camera worden gecombineerd met een systeem voor achteruitrijden. Chauffeurs krijgen zo ook goed zicht op wat er achter het voertuig gebeurt. Winterkiaar Wie meer wil we ten over hoe hij zijn tuin winter kiaar kan maken, doet er goed aan op woensdag 16 oktober naar de EHBO-zaal aan de Parallelweg te gaan. Daar zal Krijn Spaan een en ander uit de doeken doen. Hij is bekend van onder meer zijn radio praatjes. De aanvang van de lezing van Groei en Bloei is 20:00 uur. De toegang is gratis. Bloemschikken Op 22 oktober start een cursus bloemschikken voor beginners. Gedurende vier (niet opeenvol gende) dinsdagavonden zal Co Amesz zijn kennis op de deelne mers overbrengen. Ook houdt Groei en Bloei een cur sus bloemschikken algemeen. Deze wordt gegeven door Loes Amesz en bestaat uit vier lessen op dinsdagochtend, te beginnen op 29 oktober. Beid cursussen worden gegeven in 't Soester Stekkie, het nieuwe cur suslokaal van Groei en Bloei, dat is gevestigd in het gebouw van LTC Soestdijk aan de Schrikslaan 1-3. Deelname per cursus kost 25,00 voor leden van Groei en Bloei en 38,00 voor anderen. Voor beide bloemschikcursussen kan men zich opgeven bij Ingrid Visser, 88 6022358 (tussen 19:00 en 20:00 uur). BLOEI Koninklijke Afd. SOEST 9 oktober 2002 Pagina <,*/OENSDAG90KTOBER 2002 ik in de weer met Spoordal. leten bedrijven plaatsmaken 'erving en herplaatsing van vertelt Krol. "Aan de mgebied, daar ben ik van delijke vernieuwing zal ook len doorgevoerd met betrek- Soestdijk. Dat gaan we oord is een mooi voorbeeld, edrijventerrein maken van m bedrijven door elkaar het gebied zo houden. Ze vin- i kijken we samen met bedrij- ;bied kunnen verbeteren. Ook voor het Dorpsplein Soesterberg liggen er plan nen. Als je bijvoorbeeld de school zou verplaatsen, ont staat er ruimte het plein opnieuw in te richten. Al deze zaken vergen veel over leg met betrokkenen en orga nisaties. Dat is nodig om plannen succesvol te laten zijn. Het kan alleen als je samenwerkt en samen de verantwoordelijkheid neemt." COMMUNICATIE Goede communicatie heeft wethouder Krol hoog in het vaandel staan. Hij is porte feuillehouder communicatie. "We proberen de communica tie rond gemeentelijke trajec ten zo goed mogelijk te doen. beste als je optimaal com- liet dat iedereen ook meteen ms gewoon niet eens met immuniceert. Te snel wordt ie niet goed is gegaan. Als positie kiezen en niet te ban- Soest kent een nieuw bedrijfs pand. Afgelopen maandag opende burgemeester Janssen op feestelijke wijze het gebouw aan de Oostergracht 40, waar de familiebedrijven Q-tec en IS vanaf nu gesitueerd zijn. ■tec zat tot voor kort in Baarn, rwijl DIS gevestigd was in Soest- linen. Qe ondernemingen wer en veel samen en hadden daarom e wens gezamenlijk een pand te trekken. Afgelopen maandag is het zo ver. De burgemeester rak vol lof over beide bedrijven dens de officiële opening. Jans- n was al eerder in het pand ge- sest en zei in zijn toespraak dat jj 'echt onder de indruk geraakt' ras van Q-tec en DIS. )e burgemeester hield zijn speech de ontvangsthal, waar hij eerst ikele ogenblikken stilte vroeg ter igedachtenis aan prins Claus. Hij jas eveneens de verklaring voor die lij maandag over het overlijden an de prins had laten uitgaan (zie >orpagina). aarna sprak de burgemeester anaf de trap zijn bewondering uit oor deze bijzondere bedrijven: Jndememer zijn, doe je niet al- :en.' Dat had hij in zijn gesprek iet directeur Jansen van Q-tec en rieske van DIS wel gemerkt. 'On- ernemen doe je samen, samen iet je gezin. In die zin zijn DIS en p-tec ook familiebedrijven.' Om at te onderstrepen hielp de klein- oon van de heer Wieske, de 6-ja- ig Ben, de burgemeester met de inthulling van het logo van DIS. )IS is opgericht door meneer De- vit en draagt ook nog altijd zijn laam: Dewit Industrial Sensors. In 987 startte hij een voor die tijd revolutionair nieuw concept op het gebied van industriële sensoren. Q-tec begon twee jaar eerder met het ontwerpen en vervaardigen van producten en hulpmiddelen voor de medische en mindervalide sec tor. Sommige producten worden toegepast in laboratoria. Q-tec heeft onder andere afnemers in Europa, Amerika en het Midden- Oosten. In 1998 won het bedrijf zelfs de 'European Engineering Award' voor de blindenstok met Burgemeester Janssen en Ben Wieske onthullen samen het logo van DIS, bij het nieuwe pand aan de Oostergracht. Foto Bell sensor. Q-tec staat dan ook voor Qualified of Quality Technology. De bedrijven hopen samen in het nieuwe pand een goede toekomst tegemoet te gaan en de burge meester wenste ze dat natuurlijk ook van harte toe. SOESTER COURANT PAGINA 17 EN e Engh zijn wijkperspectief- ;e visies op de wijk en wat er r leefbaar te maken. Wat zijn igen kunnen gevonden wor- -r tien jaar? Dat leidde tot /an speelplaatsen voor kinde- ie entree van flatgebouwen, wethouder Witte verantwoor- annen. Krol: "Het is een ;cten die uit deze plannen wijkbeheerteams hebben veel aijgen. We hebben intensief jd om wat te laten zien in de langen Groen Soest ontstond et Soester Natuurbad. De atuurbad is niet meer. m bij het zwem- en sport- leenteraad heeft een krediet imbad uit te breiden, e. "Het zwembad moet aan- Dekersaantal op peil te hou- nodatie verbeteren met een m. Er komt een serre met .an wordt verplaatst. We den- saunaruimte en de komst beauty center." kringloopcentrum SPULLENHULP Kringloopcentrum Spullenhulp, De Schans 20. 3764 AX Soest Tel.: 035 - 601 87 30 Open: di t/m vr 13.00 - 17.30, za 9.00 - 15.00 www.kringloopcentrale.nl Vanaf deze week is het moge lijk om te knuffelen met koi- karpers in het vernieuwde the magebied 'Japanse tuin' in Dierenpark Amersfoort. Met de uitbreiding van de Japanse tuin nemen ook elf zeldzame Japanse makaken hun intrek op het apeneiland tegenover Parkrestaurant de Olifant. De Japanse makaken zijn vanaf 11 oktober te zien. In de vernieuwde Japanse tuin speelt de vijver een belangrijke rol. Aan de oever is een speciaal plekje gecreëerd, de koi-knuffel-corner genaamd. Vanaf een steiger is het daar mogelijk om één van de cir ca 400 koi-karpers in de vijver aan te raken en te knuffelen. In het themagebied zijn ook loopbruggen en Japanse sierbestrating aange bracht die het apeneiland verbin den met de oorspronkelijke Japan se tuin. Het hele themagebied is aangevuld met Japanse kleuren en vormen. Een afzetting van bamboe rond het gebied maakt het geheel compleet. Makaken In het kader van de uitbreiding van de Japanse tuin verblijven elf nieu we Japanse makaken op het apen eiland. De Japanse makaak is van alle dertien makakensoorten dege ne met het meest noordelijke leef gebied. Ze leven in berggebieden waar de temperatuur kan dalen tot -15 graden C en verwarmen zich dan door te baden in vulkanische bronnen. In Dierenpark Amers foort is het verblijf van de Japan se makaken ook uitgerust met een verwarmde jacuzzi, een rotspartij en een nieuwe waterval. Daarnaast zijn er speelplekken gecreëerd, zo dat de dieren, vanaf het eiland, toegang hebben tot de koi-vijver waar ze naar hartelust kunnen ra votten. De Japanse makaak is een sterk bedreigde diersoort. Er leven slechts 81 dieren in drie dierentui nen in heel Europa. Sieraden, schilderijen en ande re snuisterijen. De curiosalief- hebber kan aanstaande zondag rijn hart ophalen bij de jaarlijk se veiling van kringloopcen trum Spullenhulp. De op brengsten gaan deze keer naar de Soester Vogelopvang en de Schaats en Skeeler Vereniging in Soesterberg. De veiling heeft wat langer op zich aten wachten dan andere jaren, omdat Spullenhulp niet genoeg in teressante stukken had. Bovendien werd Artishock verbouwd, waar veiling elke keer gehouden in de afgelopen tien jaar. we hebben gewacht, tot we weer terecht konden', vertelt Thea Prinsen. Daar- Het Griekse specialiteitenres taurant Akropolis aan de Steenhoffstraat is sinds vier weken weer open. Er is een hoop veranderd: de eigenaar, het interieur en de menukaart. Eigenaar Sarian: 'Ik wil dat mensen zich thuis voelen in Akropolis.' Sarian heeft het restaurant in au gustus gekocht en is meteen met de verbouwing begonnen. 'De vo rige eigenaar had veel donkere hoekjes in de zaak. Ik hou meer van een open ruimte.Bovendien heeft Sarian de vloer en het pla fond vernieuwd. Ook koos hij voor lichte kleuren. 'Daar hou ik van: een zaak moet overzichtelijk en schoon zijn.' Het ontwerp van Akropolis is gemaakt door H en H binnenhuisarchitecten uit Huizen. In het nieuwe interieur zijn onder andere veel ronde tafels te zien. 'Dat vind ik erg leuk. Zo kan ie dereen aan tafel elkaar goed zien.' Sarian hoopt veel grote groepen in zijn zaak te mogen ontvangen. Voor gezelschappen van meer dan 30 personen maakt hij zelfs specia le menukaarten. 'En als mensen het op tijd laten weten, regelen we ook live muziek voor zo'n groep.' In Akropolis is sowieso iedere za terdag live muziek. De nieuwe ei genaar hecht dan ook aan een ge zellige sfeer. 'Ik vind het belangrijk dat mensen zich hier lekker in hun vel voelen. Dus gasten hoeven bij voorbeeld niet per se Griekse wijn te drinken, als ze liever een Itali aanse wijntje hebben. Daar maken wij geen probleem van.' Het Valentijnteam staat de klanten professioneel ter zijde met ont werp- en verkoopadviezen voor o.a. meubels, raambekleding, inte- rieuraccessoires, kunst, sieraden. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg als respectievelijk reportagefoto graaf, cameravrouw en newseditor bij het NOS Journaal. Behalve portretten maakte ze ook muur schilderingen. 'Maar eigenlijk zat ik een beetje vast met mijn schil derwerk. Behoefte aan het maken van eigen werk had ik niet zo, wel vond ik het heel leuk om eigen fo towerk of bekende schilderijen te reproduceren. Tot ik op een gege ven moment ergens een paar ge schilderde kinderportretten in een huiskamer zag hangen, schilderijen van professionele kunstenaars. Toen ik die zag, wist ik: dat wil ik ook. Vanaf dat moment ben ik kinderen anders gaan schilderen.' De omslag werd ingeluid door nieuwe portretten van haar vier eigen dochters. 'Mensen die bij ons thuis kwamen, reageerden zo en thousiast op die nieuwe manier van portretteren, dat het onmid dellijk een zwaan-kleef-aan-effect had. Als mensen de schilderijen van mijn kinderen zagen riepen ze meteen: 'dat wil ik ook van mijn kind.' In een week kreeg ik zo'n twintig opdrachten.' Weliswaar liep het, storm maar Renooy vond dat ze een hoop ken nis en techniek tekortkwam. Daar om gaf ze zich op voor een cursus portretschilderen aan de Gooische Academie in Laren. 'Daar heb ik ontzettend veel geleerd. Hoe je de spontaniteit in een portret kunt bewaren. Op welke details je de nadruk legt. Goed onderscheid maken tussen licht en schaduw. Dat klinkt simpel, maar het is es sentieel voor een portret. Want door licht licht te laten zijn en schaduw donker, krijg je diepte. Ook ben ik anders gaan kijken naar gezichten, naar de lichtval en naar de foto's die ik tijdens het werk gebruik. Soms schilder ik in schemerlicht om het contrast beter te zien, of houd ik het schilderij om was er dit jaar een tussenpoos van achttien maanden, in plaats van twaalf. Die extra tijd is goed benut. Thea Prinsen en veilingmeester Ray- mond Thiellier hebben weer een boel bijzondere curiosa uitgezocht. Zo hebben ze zelfs een authentiek servies van Chris Achterberg, uit gevoerd in het geel. 'Dat is heel mooi,' zegt Prinsen, 'hetzelfde ser vies, maar dan wit, was in het Utrechts museum te zien.' Ook kan natuurlijk op een hoop boeken geboden worden. Op 13 oktober veilt Spullenhulp maar liefst 42 kavels. Dat doen ze wel wat anders dan voorgaande jaren. Gewoonlijk komen de boeken pas na de pauze onder de hamer, nu geldt dat voor slechts 20 van de kavels. De andere helft wordt tus sen de bedrijven door geveild. Prinsen: 'Mensen die speciaal voor de boeken komen, hoeven dan niet zo lang te wachten, maar kunnen al heel snel bieden.' Het klapstuk onder de boeken is de zestien de len tellende encyclopedie getiteld 'Leven der Dieren' van Grzimek. Ook komt een aantal klokken en oude platen onder de hamer. Aanstaande zondag is iedereen van harte welkom in Artishock, waar tussen 12:00 en 13:00 uur de stukken bekeken kunnen worden. Aansluitend op de bezichtiging, vindt de veiling plaats, die de hele middag duurt. Hij is dan ook eveneens eigenaar van het Italiaanse restaurant Orto- bene, dat naast Akropolis ligt. Voor beide horecagelegenheden heeft Sarian 20 mensen in dienst. Een jong team, bestaande uit voor namelijk studenten die het volgens de eigenaar allemaal goed met el kaar kunnen vinden. 'We zijn één grote familie.' Akropolis is zes dagen per week geopend vanaf 17:00 üur. Op dinsdag is het Griekse specialitei ten restaurant gesloten. In het weekend is het ten zeerste aan te raden te reserveren. Wat vroeger een melkwinkel was en later veranderde in een gezellige bloemenwinkel, mag nu een warme, met stijl inge richte lifestyle-winkel ge noemd worden: Valentijn Li festyle aan de Koninginnelaan 29. Mitzy Renooy schilderde reeds tientallen kinderportretten in op dracht. 'Zo 'n portret is iets waar je lang tegenaan kijkt, daar moet meer diepgang in dan alleen maar een glimlach. voor een spiegel. Ook schilder ik wel eens terwijl het schilderij op z'n kop staat, omdat ik dan heel goed de diepte van de vormen zie. Twee dagen per week werkt Re nooy op de montageafdeling bij het Journaal in Hilversum, de ove rige dagen spendeert ze aan haar schilderactiviteiten. De afgelopen jaren heeft ze in opdracht tiental len kinderportretten gemaakt en verkocht. 'Het begint ermee dat ik een heleboel foto's maak van het kind, want ze hoeven bij mij niet voor het portret zelf te poseren. Vervolgens bespreek ik met de ouders welke foto ik als basis voor het portret zal nemen. In het begin liet ik ouders over alles meebeslis sen. Maar daar ben ik naar verloop van tijd wat strenger in geworden. Het is namelijk zo dat veel ouders hun kind er breed lachend op wil len hebben, terwijl ik weet dat fo to's van lachende kinderen niet per definitie leiden tot mooie portret ten. Vaak is het eerder andersom. Zo'n portret is iets waar je lang tegenaan kijkt, daar moet meer diepgang in. Als schilder moet ik een uitdrukking zien te vinden die typerend is voor dat betreffende kind. Dat is tot nu toe eigenlijk al tijd gelukt. Maar mochten ouders niet tevreden zijn, dan hoeven ze het schilderij niet af te nemen.' Het mooiste van dit ambachtelijke werk vindt Renooy als een werk wordt afgehaald. 'Aan de reacties merk je dan hoeveel waarde een schilderij voor mensen heeft. Een goed portret is blijvend.' Een kinderportret door Mitzy Re nooy kost 365 Euro. Foto: Soester Courant .3'i Het geheel vernieuwde interieur van restauran t A kropolis. Foto: Soester Courant Menig Soester heeft inmiddels werk van haar gezien. De Soes ter portretschilder Mitzy Re nooy (38) timmert aan de weg met haar kinderportretten. Ongetwijfeld heeft het er altijd in gezeten: haar schildertalent. Maar feitelijk manifesteerde zich dat voor het eerst duidelijk na haar middelbare school. Met het vwo-diploma op zak deed Mitzy Renooy mee aan een uitwis selingsproject met de Verenigde Staten. Ze kwam er terecht op een middelbare school waar veel aan dacht werd besteed aan kunst. Re nooy: 'Ik vond het allemaal gewel dig. Met een enorme gretigheid zoog ik alles in me op wat daar gedoceerd werd.' Toen er een wedstrijd werd uitge schreven, deed ze daar onbekom merd aan mee. Uit een boekje schilderde ze Toetanchamon na en won tot haar grote verbazing de eerste prijs. 'Heel maf, nooit iets geschilderd, tenzij je de uurtjes kliederen met olieverf bij mijn opa wilt meerekenen, en prompt een prijs winnen. Mensen reageerden enthousiast en vroegen of ik ook portretten maakte. Voor mij was het allemaal nieuw, dus probeerde ik maar wat door foto's van vrien den na te schilderen. Het stelde niet veel voor hoor, maar het sprak aan, want ik kreeg zowaar op drachten.' Eenmaal terug in Nederland zak te het schilderen naar de achter grond. 'Ik vond mezelf niet zo'n kunstacademietype, wat natuurlijk gebaseerd was op een vooroordeel. Ook een kunstenaarsbestaan leek mij tamelijk onzeker. Daarom koos ik ervoor om in de fotografie ver der te gaan.' Desondanks is ze altijd blijven schilderen. Ook naast haar werk k

Soester Courant | 2002 | | pagina 17