9,- o ntuur \PCOB Folklore maakte Dag van Ouderen in Soest geslaagd InterviewSWOS VOS-project Zorgklachten? Doe er wat aan! WO F brabantia A 1 HANS ANDERS e glazen iegeling anders Wasbox gratis centrum cialist IL06-022.3f. 9 'an Buuren 'erhuizingen bv WOENSDAG 9 OKTOBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 23 Samenwerkende Bonden van Ouderen ANBO UNIE KBO 'Pensioen' Seniorenbus Na de vakantie Banken Z..I O... R G... (vervolg) Uw? De fusie 'Meander' Themamiddag van ouderenbonden opticiens" I. (035) - 5885042 vaarden. >0 liter :hroom/rvs deksel pedalette 3 liter chroom t.w.v. 18,50 1" 3762 EN Soest >-601 6228 Compleet verzorqde verhuizingen Nationaal en nternationaal rijdelijke opslag ^verzeeverhuizingen 'rojectverhuizingen ff BELQRATIS\ '''///ui* oningsweg 29 762 EA Soest flratis 06 - 022 31 91 Stichting Welzijn Ouderen Soest lalplein 6 - 3762 BP Soest - lel. 035-6023681 SENIORENilNIEUWS Voor 50-plussers 13e JAARGANG NR.6 7. /E De zomermaanden zijn niet bij uitstek de beste tijd iemand te bereiken voor een interview; ge lukkig was mevrouw Els Aal- bersberg, secretaris van het VOS-project uiteindelijk bereid mee te werken. Zij is ook, met hart en ziel, al jaren met dit pro ject bezig, ook toen de VOS nog geen werkgroep was van de SWOS; dat gebéurde pas per 1 maart 1998. Het VOS-project (Vereenza ming Ouderen Soest) heeft zich altijd moeten bewijzen en daar in, én het feit dat zij regelmatig én noodgedwongen met spon soren werkt, is zij hét buiten beentje van de SWOS-werk- groepen. "In 1998 en '99 bijvoorbeeld heeft een Soester zich geweldig ingezet," zegt mijn gastvrouw met klem. "Nu krijgen wij subsidie maar toch...." Het is nooit genoeg be doelt u? En zij knikt.. De meeste bekendheid kreeg het VOS-project met de actie: "wij zoeken u op", geïnitieerd door een gemeentelijk onder zoek en royaal gesponsord door het Juliana Fonds. De actie "wij zoeken u op" kreeg aardig wat lokale pers, duurde 1 jaar, werd uitgevoerd door 24 vrijwilligers die hiervoor een 2-dagdelige cursus volgden. Om privacy te waarborgen was het de Gemeente die 2800 brie ven verzond aan Soester inwo ners bóven de 75 jaar. Van de aangeschrevenen reageerden 1232 personen en zo ging het project toen van start. "Het meest duidelijke wat naar voren is gekomen is dat er veel Het Seniorenrestaurant, ook een VOS-project. onderhuidse eenzaamheid is welke men zich zelf niet toestaat toe te geven, zegt mw. Aalbers- berg. Wat hield eigenlijk die cursus in wilde ik toch nog even weten. "Een rollenspel, sociale vaardig heden en natuurlijk ging die cur sus ook over integriteit; heel be langrijk natuurlijk". Wat wordt nu ondervonden als vereenzamen? "Wel, sommige mensen zeggen: er is niemand meer die mij bij mijn voornaam noemt; ik ben alleen nog maar een mevrouw en mensen hebben ook de behoefte aan de hand genomen te worden om SAMEN met ie mand iets te doen en niet altijd alleen." Wat kunt u daar, als VOS-pro ject aan bijdragen? "Dat is niet altijd makkelijk; het is een zoeken naar wat aan slaat en wat wij kunnen aanbie den; het ene lukt wel, het ande re niet. Het Senioren Restau rant haalde 10.000 bezoekers vorig jaar. Een succes dus. Het Scootmobiel-project werd dat niet. Ook is het Huiskamerproject aardig gelukt en de kerst-inn ze ker. Het Senioren Restaurant wordt gedraaid door 18 vrijwilligers en is open op de maandag, woens dag en vrijdag vanaf 12.00 uur in het restaurant van Molenschot. De Kerst-inn wordt elke ls,c Kerstdag georganiseerd en werd gesponsord door een zeer so ciaal ingestelde Soester firma. De filosofie achter juist déze dag is dat er meestal wel ergens een Foto: J. Schreuders uitnodiging ligt voor een tweede dag: de eerste dag blijft dan een vergeten aangelegenheid. Voor dit jaar wordt er nog een spon sor gezocht. Het Huiskamerproject is een samenkomen van een groepje mensen bij, inderdaad, iemand in de huiskamer waar een kop je koffie of thee wordt gedron ken. Dit gaat met een groepje van 5 tot 8 personen en rouleert. Wij hebben drie van zulke groepjes, het zouden er meer moeten zijn. Ook de Rotary doet mee aan een project; er worden middagjes verzorgd en in het voorjaar gaat deze Club met een volle bus ouderen op stap, gezellig ergens naar toe." Ik heb begrepen dat er een ver volgproject komt? Mevrouw Aalbersberg knikt en legt dan uit. "Je kunt mensen niet voor altijd aan het handje nemen, dat is niet realiseerbaar, niet qua geld en niet qua man kracht en wellicht zou dat ook te betuttelend zijn. Daarom is ons idee mensen, bijvoorbeeld, drie maanden lang te begelei den; dat wil zeggen, een hand reiking te doen om hen zo zelf standig te maken dat ze allerlei dingen ZELF te gaan onderne men." Heeft u een grote wens voor de toekomst? "Meer betaalde uren om dit project op te starten want het is echt een goed project; daar ge loven wij in." Anna Wagemakers, redactie Seniorennieuws Pannenkoeken eten, naar een dansvoorstelling kijken en zelfs een beetje zingen. Die ingre diënten maakten de Dag van de Ouderen tot een geslaagd gebeuren in ontmoetingscen trum de Klarinet. De Dag van de Ouderen is enkele jaren geleden in.het leven geroe pen naar aanleiding van het toen malige Jaar van de Ouderen. 'Ne derland kent steeds meer senio ren', legt Anja van Vliet uit, die de middag mede organiseerde. 'Dus eens per jaar, op 1 oktober, wor den ouderen in het hele land even extra onder de aandacht gebracht.' Zo'n 70 mensen waren vorige week dinsdag naar de Klarinet ge komen voor een optreden van de Folkloristische Soester Boerendans Groep. In prachtige, authentieke Soester Klederdracht werden ver schillende dansen getoond. De groep werd begeleid door muzi kanten, die tussen de bedrijven •De Soester Boerendansgrvep had een folkloristische inbreng tijdens de bijeenkomst voor ouderen in ontmoetingscentrum De Klarinet. Foto: Herman van Dam door gewoon live bleven spelen. Terwijl de dansers pauzeerden, gingen de oudere voetjes ook van de vloer en lieten de aanwezigen hun zangstem horen. De middag eindigde met een heerlijk pannen koekenfestijn. Met "Het Pensioen" krijgen we allemaal vroeg of laat te maken. Of het nu het pensioen van uw partner is of dat van uzelf. Ook is het mogelijk al vóór de pen sioengerechtigde leeftijd een pensioen te ontvangen als uw man is overleden. Na 11 september 2001 is de ge hele economie min of meer in gestort. Toen is aan eenieder duidelijk geworden dat menig pensioenfonds met het geld uit deze fondsen de beurs op is ge gaan. Nergens anders was im mers het rendement zo groot als juist daar! Maar zoals we nu weten is zo gewonnen zo geronnen. Meerdere pensioenfondsen heb ben op deze manier veel geld verloren waardoor de pen sioensreserves erg zijn geslon ken. Ouderenorganisaties stellen zich op het standpunt dat de betref fende fondsen in hun beleid re kening moeten houden met slechte tijden. Op dit moment is het zo, dat de indexering van menig pensioen niet meer kan worden betaald. Wel hebben grote organisaties als b.v. Wegener hun gepensio neerden toegezegd, dat zodra de situatie weer is verbeterd, alles zal worden aangepast. Daar is de indexering dus bevroren tot de economie weer aantrekt. Toch hebben de werkgevers, om dit te voorkomen, pensioen middelen teruggestort gekregen. Het gaat hier toch vooral om die ouderen die, toen ze zelf nog werkten, altijd hoge premies hebben betaald. Op zich zijn de pensioenrech ten van de huidige gepensioneer den niet in gevaar. Er is wel op vang voor de fluctuatie in de economie. Het meegroeien met de inflatie van deze pensioenen wordt echter een groter pro bleem. Hoe zit het nu, in verband met Europa? Is het mogelijk, dat de landen uit de Europese Unie die nog niet zo ver zijn als b.v. Ne derland op pensioengebied, later de pensioengelden van Neder land kunnen opeisen? Dit is wat erg zwart wit gedacht. Natuurlijk worden we allemaal afhankelijk van de Economie in de gehele Eurozone. Als in de andere lan den financieringstekorten ont staan zal dat zeker ten koste gaan van de Europese economi sche stabiliteit. Wat ook Neder land zal treffen. Ook moeten de rijke landen meer aan Europa betalen dan de arme. Een voor deel is dat de Nederlandse pen sioenfondsen in de andere lan den mogen werken. Pensioenen zijn een grote kos tenpost. Om nu problemen in de toekomst voor te zijn, is er in Europees verband, op aandrin gen van Nederland, afgesproken dat alle landen van de Europe se Unie, hun pensioenstelsels jaarlijks zullen controleren, waarna zij moeten rapporteren aan de Europese Commissie of ze slagen in het behalen van be paalde vastgestelde resultaten. De op Europees verband ge organiseerde ouderenorganisa ties verenigd in 'AGE', zullen de voortgang of de achteruitgang met Argus ogen volgen. E.A. Drijver-Pina, redactie Seniorennieuws ELKE WEEK EEN L SOESTERfCOURAKT IN DE BUS? Neem een abonnement: 8,25 per half jaar! tel. (035) 6014152 De Seniorenbus De herfst is de tijd van kilte, vocht en regen. De boodschappen, be zoekjes en uitjes die 's zomers nog wel per fiets gedaan worden, wil men graag zelf blijven doen en dan is voor menige 55-plusser de Se niorenbus een uitkomst. Voor een bezoek aan de bridge club, de soos of een andere activi teit kunnen ouderen een beroep doen op de Seniorenbus. Dat is vervoer op afroep en ook nog van deur tot deur. Geen reden dus om passief thuis te blijven of af te wachten wanneer kinderen, vrien den of buren tijd hebben om te rij den. Kortom: de herfst is dus geen seizoen om maar binnen te blijven. Reserveren kan telefonisch tussen 9:00 en 16:00 uur, tel. 6019190. Stapels bedelbrieven en on waarachtige post. Het is een weerkerend gebeu ren. Meestal gaat het onopge merkt voorbij. Maar dit keer realiseerde ik me, dat het tel kens terugkomt en het hoe lan ger hoe meer gaat ergeren. Ik bedoel de stapel onnutte post na een wat langere vakantie. Meestal zijn de verzoeken om goede doelen te steunen aan de enveloppen te herkennen. Tel kens wordt een beroep gedaan op de ruimhartigheid. De bege leidende brief maakt duidelijk hoe noodzakelijk het is dat de goede doelen worden gesteund. Het is overduidelijk dat de fond sen afhankelijk zijn van goede gaven. Maar dit keer is de hoeveelheid bedelbrieven zo groot dat ik niet kan voldoen aan de vriendelijke, dan wel dringende of dwingende vraag om geld. Ik moet keuzes maken en dat is niet eerlijk. Moet ik uitmaken of de onder zoeken naar beteugeling van kanker, suikerziekte, hartfalen, nierziekte, alzheimer, reuma, botontkalking en wat al niet meer ter hand kunnen worden genomen of met kracht kunnen worden voortgezet? Het zou me heel wat gemakke lijker worden gemaakt als al die andere enveloppen waar maak ten wat in de bijbehorende in houd suggestief wordt beloofd. Velerlei mij onbekende bedrij ven delen mij mede, dat er fabel achtige bedragen reeds op mijn naam zijn uitgeschreven mits ik nog aan een paar voorwaarden wil voldoen. Ik moet snel reage ren, nog een aankoop doen en dan bestaat de mogelijkheid - zo wordt mij verzekerd - dat ik kans maak op het winnen van duizelingwekkende bedragen. Ik begrijp er niets van dat derge lijke post mag worden verzon den. Tevergeefs zocht ik naar juichende berichten over de ge lukkige winnaars van de fantas tische prijzen. Voor mij is dit onnutte post waarvan ik verschoond wil blij ven en wat betreft de steun aan goede doelen daar zal ik toch zelf een keuze moeten bepalen. Henk Koster, redactie Seniorennieuws Heeft u het ook gelezen? Acties tegen slechte bankser- vice aan ouderen. Kamer-vra gen aan minister Hoogervorst van Financiën over de al jaren klagende ouderen en gehan dicapten, vanwege de klant onvriendelijke houding van de banken. Het CDA, de PVDA, D66, Groen-Links en de SP zijn het zat, dat banken uit de dorpen en klei ne steden verdwijnen en dat men niet minder dan 500 mag opnemen bij het loket. De oppositiepartijen dreigen om zelf met een wetsvoorstel te komen als de minister niets doet om ouderen en ge handicapten tegemoet te ko men. Louk Nachbahr, redactie Seniorennieuws Ongelooflijk?? Maar echt waar!! Op mijn artikeltjes over zorg kreeg ik enige reacties, met nog diverse voorbeelden van zorge loosheid in de zorg. Een en an der werd door mij nagevraagd en geverifieerd, zodat ik zeker weet dat ik u geen uit de duim gezo gen verhalen op uw mouw speld. Op 4 april 2002 werd aan het Regionaal Indicatie Orgaan Eemland (RIO Eemland) een indicatie ontvangen voor woon voorziening van een gehandicap te. In het advies van de indica tie staat letterlijk; "Bij verhuizing dient de woning te voldoen aan de volgende eisen: 1. Geen niveauverschillen; 2. Rolstoel toegankelijk; 3. Rolstoel doorgankelijk; 4. Geheel rolstoel geschikt; 5. Aangepaste woning, volgens bijgevoegd pakket van eisen." Op 6 mei 2002 wordt bij het zorgloket van de gemeente Soest een aanvraag ingediend voor een "handbewogen rolstoel". Hierop volgde op 17 mei een brief dat de aanvraag in behan deling was genomen van het RIO Eemland in Amersfoort. (De aanvraag had dus net zo goed meteen naar Amersfoort gestuurd kunnen worden, ter wille van een tijdsbesparing van veertien dagen). Op 6 Mei aangevraagd, 17 mei een reactie en toen Op 17 juni nog niets gehoord, op 17 juli nog geen teken van leven, op 17 augustus, in Amersfoort zijn ze nog steeds aan het behandelen en de ge handicapte persoon wacht als maar zonder enig bericht. Op 17 september dus vier maanden later, nog geen enkel teken van leven. Je zou denken het RIO Eem land pakt de map waarin de ge gevens van de gehandicapte zijn opgeborgen, men leest dan dat men reeds een indicatierapport heeft afgegeven voor een rol- stoelbereikbare woning, men leest dan ook de medische rap porten welke nodig waren voor het afgeven van de indicatie en men leest dan ook de rapporten van de huisbezoeken, etc. etc. Het afgeven van een indicatie voor een handbewogen rolstoel welke door de gemeente moet geschieden is dan binnen een week voor elkaar en de gehan dicapte heeft dus binnen veer tien dagen de voorziening waar op hij zit te springen. Nee hoor, de bureaucratie moet zijn loop hebben. De gehandi capte wacht maar rustig af, tot we klaar zijn met de behande ling van de aanvraag, want wij bepalen immers op welk tijdstip hulp wordt verleend. Ik ben echter van mening dat de gehandicapte in dit geval recht heeft om binnen veertien dagen te horen of hij/zij recht heeft op een rolstoel, of om. te weten dat hij /zij om wat voor reden dan ook, niet in aanmerking komt voor een rolstoel. Louk Nachbahr, redactie Seniorennieuws Een handbewogen rolstoel? Het RIO Eemland blijft er onbewo gen onder. Foto: J. Schreuders Njw DIAMANTAIRS-JUWELIER Laanstraat 18, Baarn, tel.: 035 - 541 59 37 In mijn artikel over de schaalvergrotende fusie van het Medisch Centrum "Meander" dat verscheen in de Seniorenpagina van 11 september jl. sloeg ik kenne lijk een spijker op de kop, want wat lees ik nu in ver schillende kranten? Minister Bomhof is tegen het samengaan van ziekenhuizen en deze minister wil stimule ren dat meer kleinere zieken huizen behouden blijven. De reden...??? Door de fusies zijn er veel patiënten, vooral in de kleine re plaatsen die geen zieken huis meer in de buurt heb ben. 'Het fuseren moet maar eens afgelopen zijn' vind ik. Louk Nachbahr, redactie Seniorennieuws De volgende editie verschijnt op 13 november 2002 Kopij graag vóór 21 oktober 2002 inzenden bij de SWOS-werkgroep "Seniorennieuws" p/a SWOS-kantoor Dalweg 6, 3762 SP Soest of per e-mail aan j.schreuders@12move.nl De ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB organiseren op vrijdag 11 oktober een gezamenlijke the mamiddag in het ontmoetingscen trum De Klarinet, Klarinet 39. Plaatsgenoot Henk Gerth houdt daar een lezing met dia's over het behoud van de waardevolle natuur in Soest, wat de gemeente daaraan doet en hoe de burgers van Soest daaraan kunnen meewerken. De ontvangst met koffie of thee is om 14:00 uur. - E\ Het UMC waar u met uw klachten terecht kunt. Foto: J. Schreuders Het Informatie- en Klachtenbu reau Gezondheidszorg (IKG) te Utrecht rapporteerde dat het jaar 2001 meer dan 900 klachten in de provincie Utrecht had opgeleverd. De eerste helft van 2002 laat een verdere groei zien. Het IKG is een onderdeel van het Provinciaal Consumenten Platform Utrecht en haar taak is: het registreren van klachten en knelpunten in het zorgaan bod. Met deze gegevens gaat zij in overleg met overheden, zorg verzekeraars, zorgaanbieders en apothekers. Klachten kunnen bij het IKG ook anoniem wor den ingediend. Het Universitair Medisch Centrum Daar kunt u met uw klacht in eerste instantie terecht bij de af deling Interne Externe Com municatie; een bemiddelingsor gaan tussen het UMC en u. Tel: 030-2506208. Het beste is natuurlijk dat u uw ongenoegen probeert uit te spre ken. Lukt dat niet dan kunt u eigenlijk de betreffende arts ook gewoon een brief schrijven en zeggen wat u op uw hart heeft; de hiërarchische weg is vaak de beste en bovengenoemde afde ling zal ook beginnen u deze vraag te stellen. Mocht niets van het bovenstaan de helpen, (en die mogelijkheid bestaat absoluut) dan heeft het UMC nog een (onafhankelijke) klachtencommissie; de afdeling Interne Externe Communica tie heeft de plicht u daarheen te verwijzen indien u er met hen niet uitkomt: Als laatste is er nog die ene mo gelijkheid, namelijk een klaag schrift in dienen bij het: Regionaal medisch Tucht College (RTC) Tuchtregels staan in de Wet be roepen in de Individuele Ge zondheidszorg, de wet BIG. Vanaf 1 december 1997 vervan gen de tuchtregels in de Wet BIG de medische tuchtwet uit 1928. Medische tuchtregels gel den voor eenieder uit de acht beroepsgroepen die behoren tot de gezondheidszorg en dus als zodanig behoren ingeschreven te zijn in het BIG register. En uw belangen als patiënt zijn door diezelfde tuchtregels ge waarborgd. De zittingen van het Tucht College zijn openbaar en u heeft het recht gehoord te worden, vóór en tijdens de zit ting. U hóeft echter niet aanwe zig te zijn. U kunt een klaagschrift indienen op twee tuchtnormen: Handelen of nalaten in strijd met de zorg die de geregis treerde zorgverlener behoort te betrachten ten opzichte van de patiënt en de naaste betrekkin gen van de patiënt. Enig ander handelen of nala ten als geregistreerde zorgver lener in strijd met het belang van een goede uitoefening van individuele gezondheidszorg. U kunt het RTC verzoeken u een voorgedrukt model van een klaagschrift toe te sturen welke u invult. Vervolgens volgt er een vooronderzoek waarin beoor deeld wordt wat er met uw klacht wordt gedaan. Indien ontvankelijk bevonden wordt er een procedure in gang gezet wel ke plus-min. 10 maanden kan duren en kosteloos is. Citaat brochure RTC: "Zorgvuldigheid is in de gezond heidszorg van levensbelang. Daarom is het belangrijk dat de kwaliteit van de beroepsuitoefe ning gewaarborgd blijft en dat, waar nodig, maatregelen geno men worden. Uw klacht kan daar een bijdrage aan leveren. Vindt u het moeilijk uw onvrede aan de orde te stellen of twijfelt u aan de manier waarop dat het beste kan? Het IKG kan u hel pen; zij kan u ook desgewenst bijstaan tijdens de procedure in dien u besluit een klaagschrift in te dienen. Openingstijden IKG: Maandag, dinsdag, donderdag van 09.00-16.00 uur; woens dag, vrijdag van 09.00-13.00 uur. Telefoon: 030-2616291 Anna Wagemakers, redactie Seniorennieuws

Soester Courant | 2002 | | pagina 22