na Loze meldingen vergen de meeste tijd van brandweer Soester(berger)s voorin op open kampioenschap darts Zelden was een gespeelde ramp zo realistisch jaloezieën 5 lamellen Enquête in Soesterberg over sportvoorzieningen BEZORGERS/STERS pagin 125.000.-k.k. 225.000.- k.k. 270.000.- k.k. 595.000.- k.k. Snelle ontwikkelingen Kamp van Zeist Vleditatiedienst over Islam: bedreiging of een verrijking? Vier medewerkers Abrona lopen in marathon NYC KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Soester Courant in Soesterberg Onderhoud groen in wijk Egghermonde gevraagd Tel. 035-6021841 Verbindingen opnieuw cruciaal tijdens grootse calamiteitenoefening lapp. met vrij uitzicht aan zowel voor- als ring. Het appartement is zeer goed onder- truimte, badkamer en bijkeuken, Ind.: Ga- ifel en mechanische ventilatie. Woonk m" gescheiden werk/eetkamer. Dichte ruime Gang, hal en keuken zijn v.v. een plavui- itige bezonning (zw) en nabij supermarkt er- en stucwerk. Voor- en achtertuin mei g, meterkast, toilet en voorraadkast onder bele beglazing en dichte keuken a.an tuin en 15 m2) en een badkamer v.v. douche, ar royale slaapkamer en werkruimte met en bossen gel., zeer goed onderhouden irging. De woning staat op een roy. perc. izinshuis. Ind.: Vooring. m. hal, trapopg en veel bergr., aansl. bijkeuken. Tuinger' 3 ruime sl.kamers, vern. badk. m. Iigb., n w.a., vern. douchekamer m. douche eri Dpp. 212 m2 Aanvaarding in overleg. woonhuis met grote garage en royale privacy. Geheel gerenoveerd. Ind.: hal, met haardkanaal en openslaande deu- keuken in vernieuwde aanbouw (22 m2) iterslaapkamer met balkon. Vernieuwde Algemeen: kapisolatie, alarminstalla- azing, recent uitgevoerd schilderwerk. r s NVM Stad, m 26-10-2002^ Loze meldingen zijn elk brand weerkorps een doorn in het oog. Hoewel er allerlei oplos singen worden gezocht en maatregelen worden getroffen, heeft dit geen invloed op de werking van de automatische brandmeldapparatuur. Ook de korpsen Soest en Soester- berg hebben meer dan eens met loze meldingen te maken, vaak een gevolg van stoomvorming bij het douchen, rookvorming door roken bij brandmelders of werkzaamhe den die daarop invloed hebben. Voor het korps Soesterberg zijn het militaire kamp Soesterberg en het Kamp van Zeist alsmede Abrona locatie Sterrenberg wat dat betreft de meest 'gevoelige' uitruk- adressen. In de kapel van de Carolus Borro- meuskerk in Soesterberg wordt zaterdag 12 oktober een meditatie- dienst gehouden, aanvang 19.00 uur 'Islam, bedreiging of verrij king lijkt een vreemd thema voor een christelijk georiënteerde medi- tatiedienst. Niet vreemd echter voor wie bedenkt, dat juist chris tenen moeten wennen aan de uit drukkelijk religieuze aanwezigheid van moslims in onze Nederlandse samenleving. Vanuit de eigen traditie hebben wij wel geleerd de Islam te bestrijden, niet om haar eigen plaats temidden van de wereldgodsdiensten te ac cepteren. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen dat de Islam een verrij king kan betekenen voor. het eigen christelijk denken. Wij hebben gemeenschappelijke wortels in de Joodse traditie. Daar voor moeten wij openstaan. Om dat in de meditatiediensten de uit wisseling van eigen belevingen centraal staat, is het belangrijk een thema te kiezen, waarin zowel moslims als christenen zich kunnen vinden. Wij hebben gekozen voor de primaire naam van God, waar bij ook christenen zich thuis kun nen voelen: God de Barmhartige. Maar voordat wij het gemeen schappelijke in deze naam kunnen beleven, hebben wij een lange weg af te leggen. De meditatiedienst van 12 oktober kan een eerste stap op die weg zijn. Informatie over deze dienst geeft mevrouw E.de Quay, SS 0346- 352766. Bij haar kunt u zich ook opgeven voor deelname aan deze dienst. P.G. van Hooijdonk In de voortgangsrapportage 'Uit voering Nota Brandveiligheid' schrijft de afdeling preventie onder meer dat Brandweer Soest sinds januari veel aandacht heeft besteed aan uitvoering van de nota Brand veiligheid in Soest 2002. Op basis van deze nota zijn de preventieve activiteiten van de brandweer be paald. Bij de toetsing van de nieuw- en verbouwplannen zijn tot nu toe 83 adviezen aan de afdeling Planolo gie en Bouwen van de gemeente uitgebracht. Bouwaanvragen die veel tijd en aandacht hebben ge vraagd zijn onder andere Kamp van Zeist en Pearle in Soesterberg. Anders dan bij de normaal bouw aanvragen waren/zijn dit aanvra gen waarbij de tijdsfactor een zeer hoge prioriteit (politieke druk) hadden. Het Kamp van Zeist blijft de aan dacht van de brandweer vragen. Planvorming en ontwikkelingen op dit terrein volgen elkaar snel op; zo wordt op dit moment de derde Na maanden van trainen is het nu bijna zo ver. Vier medewerkers van Abrona gaan 3 november 2002 in New York de marathon lopen. Zij willen hiermee sponsors aantrek ken voor de zorgboerderij in Co- then. In het jaar 2002 staan Abrona en De Bossewaard voor de uitdaging om de toekomst van de zorgboer derij te waarborgen. Om meer mensen te kunnen huisvesten en dagbesteding aan te kunnen bie den is een uitbreiding van de boer derij hard nodig. De vier medewerkers van Abrona staan te trappelen om de marathon te gaan lopen. Harm Beishuizen (beleidsmedewerker Abrona), Bert van 't Veer (Clustermanager Pleja den/Leusden Abrona), Albert Langhout (gedragswetenschapper Abrona) en Eric Snijder (helpdesk Abrona) zullen zondag 3 novem ber alles op alles zetten om de marathon uit te lopen. De nodige voorbereidingen zijn in volle gang en de sportievelingen voelen zich op en top fit. De zoektocht naar sponsors is in volle gang. Bedrijven en particulie ren krijgen de mogelijkheid het uitbreidingsproject van De Bosse waard te steunen door een bedrag per gelopen kilometer te schenken. Wie hieraan een bijdrage wil leve ren, kan contact opnemen met Abrona, afdeling PR, Commu nicatie en Fondsenwerving, 3S (0346) 359 367. bouwvergunning binnen drie maanden getoetst. Daarnaast zijn er al enkele gebouwen in gebruik. Gezien de aard/toestand van de gebruikers is extra aandacht van de brandpreventie en de interne be veiligingsorganisatie gewenst, met name in het gebruik.De loze brandmeldingen vergen daarbij de meeste tijd en inspanning. Om al les in goede banen te leiden, is nauwe samenwerking met de brandweer Zeist noodzakelijk, en wordt er tweewekelijks overleg ge voerd tussen de brandweer (Zeist en Soest) en de directie van Kamp van Zeist. Bij de technische brandveiligheids voorzieningen zoals de brandmeld- installatie en de ontruimings alarminstallatie zijn met name in het organisatietechnische gedeelte tekortkomingen geconstateerd. Het ontbreekt bij deze aan een zo genoemd 'opgeleid persoon' die handelingen aan de brandmeldin- stallatie moet/ kan verrichten. Dit heeft onder andere gevolgen voor de alarmopvolging en de bediening van de installatie. Het doel van dit onderdeel is het voorkomen van loze en/of onechte meldingen. Hoewel in de nota "Brandveilig heid in Soest 2002" geen concre te afspraken zijn gemaakt over pre ventieve voorlichting zijn/ worden er in 2002 enkele voorlichtingsac tiviteiten uitgevoerd. Al een aantal jaren worden in het kader van het "Nee Bedankt-project" voorlich tingssessies over brandveiligheid verzorgd aan de groepen 8 van een groot aantal basisscholen uit Soest en Soesterberg. Daarnaast is deze maand in het kader van de Natio nale Brandpreventieweek aandacht besteed aan ontruimingsplannen en oefeningen van de basisscholen. Zaterdag 12 oktober/ zondag 13 oktober Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 pr. P. van Hooijdonk; meditatiedienst Zondag 10:30 communieviering; herenkoor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 10:00 prs. Peter Denneman/Joke Litjens; eucharistieviering (tv); koor Wijk bij Duurstede Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra; gezinsdienst m.m.v. De Postiljon Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; avondmaal World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: eigen huisarts bellen, dan wordt men doorverbonden Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, ÉEProf. Lo- rentzlaan 76, ^030-6995952. Apotheek, zaterdag 10:00-17:30 en zondag 12:00-17:30 uur: Noorder Apotheek (Bilthoven), Van Dijcklaan 1, 88030-2283491. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. I T O B E D R I J de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 40,- (incl.) Rademakerstraat 31a Soesterberg - Tel.: 0346 - 351 530 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035) 6021841. Een werkgroep van de Vereni ging Soesterbergs Belang (VSB) houdt momenteel een onderzoek naar de stand van zaken met betrekking tot de re creatiemogelijkheden in Soes terberg. Zo'n 1.350 gezinnen hebben een enquêteformulier in de bus gehad. Ook sportver enigingen zijn bij het onder zoek betrokken. In een toelichting bij het enquête formulier stelt de werkgroep 'dat het inwonertal van Soesterberg ei genlijk te klein is om het huidige voorzieningenniveau (verenigin gen, winkels, scholen enz.) te handhaven. Een behoorlijke uit breiding van het woningbestand is door bouwbeperkingen in verband met de geluidszones rond de vlieg basis nog niet mogelijk.' Soesterbergs Belang vindt het be langrijk om te weten welke wensen er bij de inwoners van Soesterberg leven ten aanzien van de sport voorzieningen. Een belangrijke vraag is dan ook welke sportvoor- ziening naar de mening van de ondervraagden in Soesterberg ont breekt. Verder wordt (in vijf leef tijdscategorieën) gevraagd welke sporten men nu beoefent en waar: in of buiten Soesterberg. Aan de verenigingen zijn vragen voorgelegd die betrekking hebben op het aantal leden onder en bo ven 18 jaar en hoeveel van hen niet in Soesterberg wonen. Verder wil de VSB weten of de verenigingen plannen hebben hun huidige aan bod uit te breiden en zo ja, welke. Tot en met volgende week dinsdag kan men de ingevulde formulieren inleveren. Om te stimuleren dat zo veel mogelijk gezinnen aan de en quête meedoen, worden onder de inzenders een dart-set en een jeu de boule-set verloot. Morgen, donderdag 10 oktober, begint het onderhoud aan de groenstroken in wijk Egghermon de in Soesterberg. Het betreft het gebied dat is begrensd door de Vliegtuiglaan, de Oude Tempel laan en de Kamerlingh Onneslaan. In de groenstroken worden bomen gesnoeid en dode bomen en op slag verwijderd. Deze ingreep heeft als doel een beter aangezicht te creëren en schade door vallend hout en dergelijke te voorkomen. Hiermee wordt tegelijkertijd de sociale veiligheid verhoogd. In op dracht van de gemeente Soest wor den de werkzaamheden door een particulier bedrijf uitgevoerd. De werkzaamheden zullen ongeveer drie dagen duren. Aankomende winter zullen ook de heesters in deze groenstroken wor den gesnoeid. Deze werkzaamhe den worden eveneens uitgevoerd door een aannemer. Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Evenals vorig jaar werd het tweede open Soesterbergse dartskampioenschap in café Het Wapen van Soesterberg van Jan-Willem Hovestad voor singles (zaterdag) en koppels (zondag) over twee dagen ge spreid. In plaats van tenten zo als vorig jaar was nu de auto showroom van overbuurman Pascar beschikbaar, die was omgebouwd tot een heuse dartsarena. Zaterdag wisten 95 deelnemers de weg naar het middelpunt van Ne derland te vinden, meer dan het jaar ervoor. Ze streden om een to taal prijzengeld van 1700,-. Zelfs deelnemers uit o.a. Brabant, Arnhem, Amsterdam en Rotter dam namen daar de moeite voor om langs te komen. Bij de dames wist titelverdedigster Saskia van Zoeren (Soest) opnieuw de finale te bereiken. De Nieuwegeinse Ma- rilene Blomquist, van afkomst Zweedse, was een maatje te groot voor Saskia die genoegen moest nemen met de tweede plaats. In de verliezerscategorie (deelne mers die hun eerste wedstrijd ver loren hadden) was er een opmer kelijke prestatie van de 13-jarige Ron Meulenkamp (Leusden). Hij wist het deelnemersveld achter zich te laten door te winnen van onder anderen twee eredivisiespe lers van landskampioen Dream- team Bus en Torsten Hoffmann. De lokale speler Martin Aerts wist een zeer verdienstelijke derde plaats te behalen en mag zich de beste Soesterbergse darter noe men. De 'grote' finale werd gespeeld tussen de Hilversummer Marcel Jansen en de ex-international Braulio Roncero, van origine Spanjaard. Jansen had onderweg naar de finale de titelverdediger en teamgenoot Rob Mulder weten te kloppen. De finale was een ware promotie voor de sport. Al snel voor Soesterberg voor het bezorgen van de Soester Courant. 9Jan Willem Hovestad (midden) van Het Wapen van Soesterberg met onder anderen de dartstoppers Roland Scholten (rechts) en Fran- cis Hoenselaar (links). kwam Roncero op voorsprong, maar Jansen kwam sterk terug. Luid aangemoedigd door de regio spelers wist hij uiteindelijk met 5- 3 te winnen. Na afloop gaven de twee top-dar- ters Francis Hoenselaar (nummer 1 bij de dames) en de in Engeland wonende Hagenaar Roland Schol ten een demonstratie. Scholten zit regelmatig bij de laatste vier in de toernooien van 'de andere' darts- bond. Lokale spelers die het tegen hen opnamen, kregen veel 180'ers om de oren van de professionals. Na twee uur bleken Francis en Roland slechts één leg verloren te hebben. John van Heugten klopte hen. De volgende dag kwamen 61 kop pels in actie. Aan het eind resul teerde dit in twee spannende fina les. Net als de dag ervoor stond Marcel Jansen in de finale, nu met team- en koppelmaat Rob Mulder en tegen het Zutphense/Huizer koppel Peter Voskamp/Daniël Brouwer. Ook deze finale werd een ware thriller met hoge finishes en 180 scores. Telkens werden de legs goed begonnen door Rob Mulder, maar net zo vaak wist Jan sen de finishes knap* te gooien (105,161). Voskamp en Brouwer, een vermaard koppel in Neder land, moesten de eer in Midden- Nederland laten. Dat de vorige week gehouden calamiteitenoefening van de regionale hulpdiensten realis tisch was opgezet, lijdt geen twijfel. Voorbijgangers die van niets wisten en het Soester Hoogt passeerden, waar een ernstig ongeluk in scène was gezet, verkeerden in de veron derstelling dat er echt iets aan de hand was. Zij alarmeerden dan ook de politie, die direct uitrukte. Bij aankomst op de plaats van het 'ongeluk' werd duidelijk dat het om de voorbe reidingen voor de oefening ging. Het was de grootste oefening die ooit in de regio is gehouden. Het ligt dan ook voor de hand dat de evaluatie die binnenkort volgt be hoorlijk wat knelpunten aan het licht zal brengen. In de eerste plaats is dat, het inzetten van de verbindingscommandowagen ten spijt, het ontbreken van gelijkge schakelde verbindingen. Hier staat of valt de hulpverlening mee. De onderlinge verbindingen vormden, net als bij grotere interlokale en regionale oefeningen in het verle den, weer een groot probleem. De bereikbaarheid van coördinatoren, hulpverleners en voertuigen was soms nihil. Ook de onderlinge communicatie was verre van opti maal door het gebruik van ver schillende kanalen. Het logische gevolg was dat de hulpverlening in enkele gevallen te laat op gang kwam, te gering van omvang was of soms door anderen werd uitge voerd dan degenen die daarvoor in eerste instantie aangewezen waren. Door alle tekortkomingen is het woord 'fout' in het kader van zul ke oefeningen inmiddels taboe. Een gecompliceerd verkeersonge luk met onder meer een brandende auto en een gekantelde bus was een spectaculair onderdeel van de re gionale calamiteitenoefening op en bij de vliegbasis Soesterberg Het is vervangen door 'leermo menten'. Het belangrijkste leermo ment uit alle oefeningen in het ver leden, de nog steeds haperende onderlinge verbindingen (niet al leen tussen de afzonderlijke hulp diensten, maar vooral ook als het om de totale coördinatie gaat) heeft tot nu toe echter niet tot een afdoende oplossing geleid. Luchtvaartongeval De meeste hulpdiensten verzamel den zich op het terrein van de brandweerkazerne in Soest. Daar kwam via de regionale meldkamer Utrecht de melding van een ver wacht luchtvaartongeval binnen. De piloot van een Chinook-heli kopter meldde de verkeerstoren technische problemen. Omdat hij moeilijkheden verwachtte met de lading (hij vervoerde aan kabels twee ladingen onder het toestel), besloot hij alvast een deel ervan onderweg te lossen. De eerste la ding kwam op het Soester Hoogt terecht, op de weg. Het gevolg was een gecompliceerde aanrijding, waarbij enkele personenauto's wa ren betrokken, waarvan er een in brand vloog, alsmede een bus die kantelde. De piloot vloog door in een poging veilig op de vliegbasis te landen, Daarvoor moest hij echter ook de tweede lading kwijt. Die bestond uit jerrycans benzine, die op een loods op de basis terechtkwamen. Deze vloog in brand. De piloot probeerde ten slotte zonder lading het toestel veilig aan de grond te krijgen, maar dat mislukte. Het toestel crashte bij de landing. Dat gebeurde op het moment dat een parachutist probeerde op de basis te landen. Dat ging mis: hij kwam in een boom terecht. Een automo biliste die dit had zien gebeuren, was hiervan zo geschrokken, dat ze tegen een boom reed en in haar auto bekneld kwam te zitten. Volop werk dus voor de hulpdien sten die voor deze door de regio nale brandweer Eemland opgezet te calamiteitenoefening waren in gezet. Naast de brandweer van de vliegbasis Soester berg waren dat de korpsen van Soest, Soesterberg, Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Leusden, Nijkerk en Woudenberg. Verder deden niet alleen de medi sche dienst van de luchtmacht mee, maar ook dc ambulancedien sten uit dc regio, de politie en de koninklijke marechaussee. Boven dien deden drie brandweerkorpsen van buiten de regio mee: Zeist, Bilthoven en Den Dolder. Voor een deel van het Zeister korps werd de oefening realiteit toen zich op de Amersfoortseweg een ver keersongeval met beknelling voor deed. Geen draaiboek De hulpverleners van de lucht macht concentreerden zich in eer ste instantie op de gecrashte heli kopter en vervolgens op de bran dende loods elders op het terrein. Omdat niet alles verliep zoals de organisatoren zich hadden voorge steld -hoewel er geen draaiboek was ('anders is het gestuurd trai nen', zoals een van de organisato ren zei) om alles zo realistisch mo gelijk te laten verlopen- moesten de burger hulpdiensten hier en daar bijspringen. Vooral als gevolg van niet op elkaar afgestemde ver bindingen duurde het soms erg lang voordat ze konden worden ingezet. In het geval van de red ding van de parachutist kwam die zelfs te laat: op het moment dat 'einde oefening' werd gegeven. Met behulp van de ladderwagen van Soest heeft men het slachtof fer, een pop, toch maar niet laten hangen Toen na ruim twee uur een eind aan de oefening werd gemaakt, werden alle deelnemers aan de oefening ontvangen in een gebouw op de vliegbasis. Daar werden ze onder anderen toegesproken door de commandant vliegbasis, kolonel T.H.W. ten Haaf. Hij sprak zijn, waardering uit voor de inzet van de vrijwilligers en wees op de noodzaak van de calamiteitenoefe ning. Die is vooral bedoeld in ge val van een daadwerkelijke inzet verrassingen zoveel mogelijk te voorkomen en voorbereid te zijn op dingen die mis kunnen gaan zodat men daar dan adequaat op kan reageren. Dat voorbereid zijn is noodzakelijk, want er bleken nogal wat knelpunten te zijn. De totale evaluatie op beleidsniveau volgt op een later tijdstip. De oefening werd door tal van militaire en burgerlijke autoriteiten bijgewoond. Het brandweerkorps hield zich bezig met onder meer het bevrijden van verkeersslachtoffers. Daarbij moest in sommige gevallen eerst het daïc worden verwijderd, zoals bij dit 'verkreukeld' voertuig. Tal van belangstellenden volgden de oefening van dichtbij. Hier geeft commandant Ron Lettinga (rechts) van Brandweer Soest uitleg aan van liftks naar rechts burgemeester Koos Janssen, raadslid Karei van Geet en wethouder Bert Krijger.

Soester Courant | 2002 | | pagina 24