TJES SPOED Hoedenmaakster Marianne Jongkind krijgt koninklijke onderscheiding Marleen Westeneng 25 jaar bij het Yleescentrum Paleis voor houten vloeren De vleesgeworden handelsgeest betes flensen Oliebollen l HANDEL WANDEL jPAGINA 7 Let's talk Fish! Nooit meer ontharen dankzij IPL bij Centre Cosmetique BEZORGERS PAGINA 6 WOENSDAG 16 OKTOBER 2002 SOESTER COURANT Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant L-J SCHRAVEMADE B.V. Roomboteramandelstaaf en/of roomboteramandelspeculaasstaaf de gehele week nu voor 2.95 Vrijdag en zaterdag 0,55 per stuk, 5 voor in onze kraam op de Van Weedestraat en op het parkeerterrein bij Albert Heijn (Burg. Grothestraat) 'Gouden' aanbiedingen bij 'zilveren' jubileum Parketwinkel van Reijer en Claudia Looijsen in Soest Zalm-en tonijntaart 9 25 Paëlla 90 Tonijnsalade i 45 Stoofschotel 75 RUUD SMIT Snelheidsduivels gecontroleerd Opgepakt wegens middelvinger Nederlandse Export Combinatie bestaat 50 jaar Rijden onder invloed Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant keling f i Diabetes Fonds Van Weedestraat 149 - 3761 CD Soest - Tel. 035 - 601 52 88 i de Soester Courant ap aangeboden ur gevraagd lel De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 De Soester Courant zoekt met spoed Heb je op woensdag tijd om een wijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie Ook invalbezorgers zijn welkom. over de bomenkap. Bamboe gaat alleen maar harder groeien als je het weghaalt en kokosbomen wer den speciaal geplant voor de no ten. Totdat men erachter kwam dat dit hout bijzonder geschikt is voor het maken van vloerdelen.' Ook kan speciaal patroonparket gelegd worden en is het mogelijk bestaan de vloeren te laten opknappen. Claudia neemt vooral de marke ting voor haar rekening, terwijl haar man Reijer de vloeren plaatst. 'Hij zorgt ervoor dat alles kwalita tief goed gelegd wordt.' Daarnaast beschikken ze nog over twee free lance parketteurs bij 'Het houten vloeren Paleis'. Meer personeel hebben ze op dit moment niet no dig. Toch is het bedrijf al redelijk op gang gekomen, terwijl ze het tot nu toe vooral van mond-tot- mondreclame moesten hebben. Claudia Looijsen showt de col lectie van 'Het houten vloeren Pa leis. Foto: Herman van Dam 'We doen zo'n drie tot vier vloeren per maand. Daar zijn we hartstik ke trots op natuurlijk, maar we willen graag naar drie tot vier vloe ren per week', zegt ze lachend. Om dat voor elkaar te krijgen, ver spreiden ze folders en komt er een website. Wie direct meer informa tie wil kan bellen naar §8 035- 6564024. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Bouwbedrijf Peter van Asch v.o.f. Grote Melmweg 7B - 3764 AZ Soest Telefoon: 035 - 6024060 - Fax: 035 - 6020640 BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Birkstraat 93 - Soest - Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest - Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 601 38 77 Soester hoedenmaakster Ma* rianne Jongkind is vrijdag be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij de ope ning van haar expositie in Til burg verraste burgemeester Koos Janssen haar met deze koninklijke onderscheiding. 'Ik ben hier ontzettend blij mee', vertelt de hoedenmaakster. 'En vooral ook erg verrast. Ik had hier helemaal niet op gerekend.' Ma rianne Jongkind zit al 40 jaar in het vak. In haar tienerjaren begon ze haar loopbaan als medewerker in een hoedenwinkeltje met atelier. Ze leerde daar bruidshoeden te maken. Jongkind werkte voor Jan Pot en later ging ze in de leer bij de bekende hoedenmaakster Kat- ja Robinsky. Jongkind deed dat allemaal voor haar negentiende. Op die leeftijd kreeg ze de leiding over het hand- werkatelier bij een grossier in fa- brieks- én handwerkhoeden. Van daaruit startte ze haar eigen zaak op. Dat is inmiddels 35 jaar geleden. In de tussentijd is Jongkind ge trouwd en moeder geworden. Ook heeft ze op verschillende mode- scholen les gegeven. En dat doet ze nog steeds. Daarnaast maakt Jongkind nog altijd hoeden voor particulieren én couturiers. Beken de ontwerpers als Frans Molenaar en Mart Visser behoren tot haar klantenkring. Binnen de modewe reld wordt Jongkind gezien als een van de beste hoedenontwerpers van Nederland. 'Het is heel mooi om de onder scheiding te krijgen en tegelijker tijd de waardering voor wat ik in mijn loopbaan heb gedaan.' Marianne Jongkind werkt aan een van haar ontwerpen. De hoe denmaakster werd vrijdag verrast met een koninklijke onderschei ding. Foto: Herman van Dam. 100 gram 100 gramJ f 100 gramI 100 gramI f Uiteraard alles uit eigen keuken visspecialiteiter/' De politie heeft zondag aan het eind van de middag een snelheids controle gehouden op de Soester- bergsestraat. Maar liefst 655 voer tuigen passeerden de controlepost, waarvan er 53 te hard reden. De grootste snelheidsduivel reed 80 kilometer per uur waar 50 is toe gestaan. Een 25-jarige Soester is zondag ochtend aangehouden omdat hij zijn middelvinger opstak naar sur veillerende agenten. De man stond met een groepje jongeren op de Steenhoffstraat toen hij het beledi gende gebaar maakte. De agenten hebben hem voor verhoor overge bracht naar het bureau en proces verbaal opgemaakt. rzoek. Uw steun is meer m. Geef aan de collec- giro 5766 t.n.v. Fonds, Amers- Centre Cosmetique, het schoonheidsinstituut in Soest- Zuid voor behandelingen met Maria Galland en Ariane In den en de handgemaakte siera den van Gwinizio, introduceert met trots de Plasmalite. Eigenaresse Janine van Rossum verduidelijkt: 'De problematiek van beharing en overbeharing heeft mij altijd in zijn greep gehad. Ten eerste omdat ik er zelf mee te kampen heb en ten tweede omdat ik het in de praktijk bij zoveel cliënten tegenkom.' Daarom volg de zij de voortgezette opleiding voor schoonheidsverzorging en specialiseerde ze zich onder meer in elektrisch ontharen. Volgens Ja nine een goede methode om een aantal haren te verwijderen, maar niet voor een dichtbehaard gezicht en totaal ongeschikt voor het ver wijderen van lichaamshaar. 'Tijd rovend en vooral pijnlijk voor de cliënt. Bovendien duurt het lang voordat het eerste resultaat zicht baar wordt. En zo veel geduld heeft niet iedereen', aldus Janine. Zo'n anderhalfjaar geleden begon zij zich te verdiepen in de werking van de ontharingslaser en de IPL, ofwel flitslampmethode. Laser bleek een aantal nadelen te heb ben, waaronder het risico op ver branding en pigmentverschuivin gen. En alhoewel zeer effectief, bleek laserlicht niet pijnloos te zijn. In de IPL-techniek vond zij echter de voordelen van de laser, dus de effectiviteit, gecombineerd met een nagenoeg pijnloze behandeling en zonder de aan de laser klevende risico's. Flitslicht is in feite sterk geconcentreerd daglicht, dat via een geslepen massieve robijn de haarzakjes en haarwortels efficiënt uitschakelt. 'Uiteraard heb ik mezelf laten be handelen en ik begon met een ok sel. Ik zette me schrap, verwacht te toch wel wat pijn. Stomverbaasd was ik toen ik slechts een heel kor te prikkeling voelde, die onmiddel lijk weer wegtrok. En na drie be handelingen begint het haar aardig uit te dunnen', lacht ze. Afhankelijk van de huidskleur, de haarkleur en de te behandelen plaats, zijn tussen de vier en acht behandelingen nodig. Vrijwel alle kleuren haar en huid zijn te behan delen, omdat de Plasmalite als eni ge in zijn soort speciale kleurenfil- ters gebruikt, die hierop worden afgestemd. Deze kleurenfilters zijn gepatenteerd, dus geen enkel an der ontharingsapparaat kan waar maken wat de Plasmalite kan. Janine benadrukt dat Centre Cosmetique officieel is geregis treerd en gecertificeerd voor het ontharen, zowel voor elektrisch ontharen als voor de IPL-methode. Een vergoeding via de ziektekos tenverzekeraar behoort dan ook Centre Cosmetique gebruikt de IPL-techniek om overtollige haar groei te doen verdwijnen. Foto: Herman van Dam tot de mogelijkheden. De behan delingen zijn weliswaar kostbaar - bovenlip vanaf 75 per behande ling -, maar hoeveel kost jarenlang harsen? En hoeveel ergernis en ingegroeide haren kost het? Hoe ziet de huid er na afloop uit? Denk eens aan de bikinilijn voor de vol gende zomer. Of een behaarde mannenrug. Het is allemaal oplos baar met de Plasmalite. In oktober en november heeft Centre Cosmetique een speciaal introductieaanbod. In een voor lichtend gesprek wordt beoordeeld of de IPL-methode voor u geschikt is en wordt de werking uitgelegd. Daarnaast wordt op het te behan delen gebied een aantal proefflit- sen gedaan en krijgt u een prijsop gave van de totale behandeling. Deze intake kost nu geen 45 maar slechts 30. Dit bedrag wordt in mindering gebracht in dien men tot behandeling over gaat. Centre Cosmetique is gevestigd aan de Soesterbergsestraat 9-A. Voor een afspraak of meer infor matie kan gebeld worden naar 88 035-5233420. Op dinsdagochtend werd een au tomobilist aangehouden omdat hij dronken achter het stuur zat. Rond middernacht reed de 31-jarige Soester over de Dillenburglaan. Hij werd gecontroleerd en onderzoek wees uit dat hij gedronken had. Op het bureau blies hij 1.4 promille. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en hem een rijverbod gegeven van 6 uur. In 1977 kwam ze als verkoop ster in dienst bij het Vleescen trum, toen nog onder leiding van Jan Hartog, en nu maakt ze de vijfentwintig jaar vol als mede-eigenaar van de slagers winkel aan de Birkstraat: Mar leen Westeneng. Dat 'zilveren' jubileum viert het Vleescen trum deze week met vijfentwin tig 'gouden' aanbiedingen. Toen ze er destijds begon te wer ken was het Vleescentrum nog een zogenaamde 'kiloslagerij', waar - zoals Marleen en haar man René het omschrijven - vooral aan 'buikverkoop' werd gedaan. Twee dagen per week was de zaak open voor verkoop aan particulieren. In 1989 kwam René, die zelf inmid dels ook al zo'n 40 jaar in het vak zit, erbij als winkelslager. Vanaf die tijd specialiseerde het Vleescen trum zich ook meer en meer met een uitgebreid vleesassortiment en als worstmakerij. Sinds 1998 zijn René en Marleen samen eigenaar van de puur ambachtelijke slagerij. Inmiddels is de winkel, behalve op donderdag en vrijdag, nu ook op zaterdag open. Vaker hoeft niet, vinden de Westenengs. 'Deze for mule bestaat al 30 jaar en werkt goed. Waarom zouden we die ver anderen? We werken zo met lage kosten en kunnen daardoor kwali tatief zeer goede producten voor een redelijke prijs verkopen.' 'Ons kent ons' Marleen, die samen met collega Gerrie Lesbesque de verkoop on der haar hoede heeft (René is meestal in de werkplaats te vin den), vindt het nog altijd heerlijk om met mensen om te gaan en ze van advies te dienen bij de berei ding van het vlees. Ze heeft in de afgelopen 25 jaar heel wat klanten persoonlijk leren kennen. 'De kin deren die ik vroeger een plakje worst gaf komen nu, zelf volwas sen, met hun kinderen in de zaak. Deze winkel is echt nog een beet je ouderwets: ons kent ons.' De klandizie komt overigens niet al leen uit Soest, maar ook uit de wij de omtrek: van Zeewolde tot Utrecht, van Leusden tot Hilver sum en van Blaricum tot Hoóg- land. Dat bewijst dat het Vleescen trum een uitstekende naam heeft opgebouwd. In de afgelopen kwart eeuw heb ben zich wel wat veranderingen voorgedaan. Vroeger stonden er vooral traditionele vleesgerechten op het menu, zoals speklapjes en karbonades; nu is er veel meer vraag naar 'specialiteiten' en vlug- klaar-maaltijden. Het merendeel wordt door het Vleescentrum zelf gemaakt. 'Alles wat hier gekruid de deur uitgaat is specifiek van onszelf,' aldus René, 'en onze zelf gemaakte slavink - die vind je echt nergens lekkerder.' En wat eten ze zelf het liefst? 'Heel gewoon hoor, een balletje gehakt of een sudder- lapje vinden wij heerlijk...' Leverworst Deze week is het bij het Vleescen- trum, speciaal ter gelegenheid van Marleens jubileum, een echte feestweek. 'Ze mag dan zilver zijn, maar voor ons is ze goud!' aldus Marleen Westeneng achter de kassa bij het Vleescentrum. Foto: Herman van Dam. René, Daarom zijn er 25 'gouden' aanbiedingen, zoals ook te zien is in de advertentie elders in deze krant. En de klanten vieren het ju bileum mee: ze kunnen niet alleen profiteren van de gouden aanbie dingen, maar krijgen - bij beste ding van minimaal 12,50 - ook een heerlijke, zelfgemaakte lever worst mee naar huis. Een bezoek je aan het Vleesccntrum, Birk straat 49, is komende donderdag en vrijdag (08:00-12:30 en 13:30- 17:00 uur) en zaterdag (08:00- 14:00 uur) dan ook zeer beslist de moeite waard! >m een plekje te verove- I voor het Gehandicapte er te maken. Uw steun is ïfhankelvjk van donaties. 552000 van de NSGK De in Soest gevestigde Neder landse Export Combinatie (NEC) bestaat 50 jaar. Deze stichting betekent nog altijd veel voor de economische posi tie van de laaglandse onderne mers. Directeur Joost van Dam vertelt over het Nederlandse exportbelang. De gouden eeuw: de vleesgewor den handelsgeest in de lage lan den. 'Wie in een kleine kamer zit met heel veel ramen, moet wel naar buiten kijken', verklaart Van Dam de Nederlandse trek naar andere continenten. In vroegere tijden gingen de zogenaamde han delsreizigers naar het buitenland: hun product letterlijk in een kof fertje, op zoek naar een nieuwe markt. Vanuit die ontwikkeling is de NEC ontstaan. Want de tandpastaverkoper, de ta pijtenman en de scharenmaker trokken ieder voor zich naar bij voorbeeld Azië, om hun product in een ander afzetgebied aan de man te brengen. 'Je moet beden ken dat reizen indertijd niet zo ge woon was als nu. Dus spraken 6 ondernemers af om elkanders pro ducten mee te nemen naar het bui tenland.' Zo geschiedde de oprich ting van de NEC. De aangesloten bedrijven bespaarden via hun lid maatschap veel tijd én geld. Doel De handelsreiziger met zijn koffer tje is een 'international trade advi- sor' geworden en tegenwoordig horen zo'n 350 bedrijven bij de 4 NEC. Maar de sjieke titel en die f enorme groei hebben niks veran derd aan het oorspronkelijke doel. I 'De stichting is opgezet voor on- dernemers door ondernemers, zo- I dat zij hun bedrijven konden uit- breiden via de buitenlandse afzet- I markt. Dat doen we nog steeds', vertelt Van Dam. De trade advisors reizen in op dracht van de bedrijven naar zo'n [1 I 30 landen per jaar, van Argentinië I K tot Nieuw-Zeeland. Het zijn erva- ringsdeskundigen: stuk voor stuk J mensen die lange tijd zelf in het ji I buitenland hebben gewoond. 'Ze J ij kennen het klappen van de zweep. I Onze trade advisors weten wat de gewoontes in bepaalde landen zijn en spreken de taal. Daardoor staat i de NEC dichtbij de ondernemers.' I Dat is ook zichtbaar in het bestuur van de stichting. Twaalf van de aangesloten ondernemers staan aan het hoofd van de NEC. Ook Van Dam zelf heeft ruime exportervaring. Hij houdt zich al bijna 20 jaar bezig met de handel naar het buitenland. Hij begon 'op de vloer' en ontwikkelde zich later tot manager op verschillende ni veaus. Van Dam heeft lange tijd in' het buitenland gewerkt en mag zich sinds twee jaar directeur van de NEC noemen. Sinds de stichting bestaat, is de export steeds belangrijker gewor den voor Nederlandse onderne mers. Oorspronkelijk trokken de mannen met het koffertje welis waar naar buiten, omdat zc dc Hollandse markt niet groot genoeg vonden, tegenwoordig steunt de Nederlandse economie enorm op de export. Toch is de handel met het buiten land aan het afnemen. Dat komt door de economische malaise enerzijds en de laaglandse regelge ving anderzijds. 'De positie van ondernemers is hier slecht. Dat is natuurlijk een hele verkeerde si- NEC-directeur Joost van Dam bij het beeld 'de man met de mon sterkoffer'. Foto: Herman van Dam tuatic.' Nu al merkt Van Dam dat bedrijven naar het buitenland ver huizen, omdat het productieproces daar goedkoper is. 'Zo weet ik van een ondernemer die naar Tsje chië is vertrokken. Alle banen die bij zijn bedrijf horen, verhuizen mee. Hoe meer dit gebeurt, hoe meer ook de werkeloosheid in Ne derland zal groeien.' Maar de directeur heeft goede hoop op het nieuwe kabinet. 'Wat ik zo hoor, is dit kabinet een stuk beter voor bedrijven dan het vori ge. In principe heb ik dus vertrou wen in deze regering. Op het bom metje onder dc LPF na dan.' Van Dam heeft in ieder geval wél alle vertrouwen in de ondernemers. 'Die vinden altijd hun weg. Het zou alleen heel jammer zijn als dat de weg wordt naar de productie in het buitenland.' tan diabetes krij- ligen hebben wel e kans. rijgen in Nederland ensen diabetes (met I erdomsdiabetes) I 100.000 mensen met I n Nederland de Nederlandse be-1 eeft nu of binnenkort 1 met de diagnose: Omgerekend is dat 1 mensen. Eeftijd; een gevaarlijke Welke factoren tot dia- is vaak nog moeilijk te Diabetes Fonds pro achter te komen door pelijk onderzoek moge- i. Opdat de behandeling terd, betere medicijnen kunnen worden en iwerkt kan worden aan 1 voorlichting. tes de wereld uit se collecte Geef voor i de collectanten spelen lijke rol in het mogelijk meer onderzoek. In de ek van oktober gaan - jim 36.000 vrijwilligers geld in te zamelen voor Claudia en Reijer Looijsen hebben in maart hun vloeren- paradijs geopend. Aan de rand van het Pijnenburgbos verko pen ze parket in hun paleis voor houten vloeren. Claudia: 'Service en kwaliteit staan bij ons voorop.' Dat zijn geen loze woorden. Het echtpaar Looijsen heeft niet een grote showroom, waar even snel een vloer uitgezocht moet worden. Bij 'Het houten vloeren Paleis', zoals de naam van het bedrijf luidt, komen mensen op afspraak parket bekijken. 'Zo kunnen we echt de tijd voor klanten nemen, dat vin den wij heel erg belangrijk. Een vloer is persoonlijk: die heb je voor je hele leven. Zoiets kies je niet zomaar even uit', vertelt Clau dia. In hun garage hebben ze de vloer voorbeelden uitgestald. De Looij- sens werken vanuit hun huis, gele gen aan de Verlengde Oude Utrechtseweg, dat van oudsher 'Het Paleis' heet. Vandaar ook de bedrijfsnaam. Reijer legt sinds een jaar of vijf parket en Claudia heeft altijd met het idee rondgelopen een eigen bedrijf op te zetten: 'We houden van het warme gevoel en de geur van hout. En we wonen in het bos, dus we hebben continu die warm te om ons heen.' Bij het paleis zijn de meest uiteen lopende vloeren te koop, zoals ver ouderde kasteelvloeren en kolonia le vloeren. Bijzonder in het assor timent zijn de parketten van bam boe of kokos. 'Die zijn bijvoor beeld een goed alternatief voor mensen die zich zorgen maken Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 18 HH Amersfoort w.diabetesfonds.nl 6,55 8,09 9,64 11,19 12,73 14,28 15,83 17,37 18,92 20,47 22,02 23,56 25,11 Courant, ant te worden betaald. snsdag incl. BTW

Soester Courant | 2002 | | pagina 7