\A VASTE- en INVAL BEZORGERS COURANT 'Van heidehut tot residence' UFO-melding Soesterberg blijft raadsel Schat aan ervaringen pelgrims Soest 50 jaar geleden BOEKHANDEL JONGERIUS Dirk Wiersma Waterschap Vallei Eem krijgt andere samenstelling bestuur 1 OP SOEST f m 'Kap onze boom niet om' Uit de historie van Soest(erberg) mer 21 WOENSDAG 16 OKTOBER 2002 SOESTER COURANT PAGINA 9 Negentig Soesters moe, maar voldaan teruggekeerd ^erk aan de weg i Alvast bedankt! i Groep 4, een esdoorn en de burgemeester Sint Nicolaas-actie in andere vorm. ESBI3B c*rei ESPRIT feJ woensdag 23 oktober lezing van over zijn boek "Mineraal en steen ontsloten" aanvang 20.00 uur. Reserveren gewenst! tel (03^J 5C8B8 0s°e2s2c tot 31-12-2002 45,- daarna 49,50 www.jongeriusboek.nl Lasten verschuiven in 2004 van grond- naar huiseigenaren in Soest op woensdagmiddag Aanmelden: tel. 601 41 52 uuumium Av e/v tv*/# uw woonbon list ingevulde woonb0fc: bovendien wordt gec01[; voorwaarden voldoet les klopt, wordt in volqo s geldt de leeftijd en appelijke of econoror i Eemland.* eldt de periode dat n* t huidig adres, riteria bovenaan de kt den uw persoonlijke i, gezinssamenstelling eerd met de gegevens uil' sisadministratie Persooi legevens juist dan wordt enaar/verhuurder aanget e woning dan krijgt u via( jptgiro waarmee u de aen huisvestingsvergur J voor een woning, dan wor i na het verstrijken vant? aderd door de verhuurde Jingsbrief is het niet moge 3n te bekijken. Het heeft ge nformeren naar uw kans*, ANMERKING BENT GEKC WONING ONTVANGT l gtoewijzing an de woningtoewijzingeT /en in een overzicht. Daart hoeveel reacties er op ei' gen en of de woning aan eel ner is toegewezen. Ook word onduur, de eventuele maa] conomische binding en puntenaantal vermeld. Opin n inschatting maken van J dergelijk type woning ej nwensen aanpassen. oekenden (en is het mogelijk om od :iale gronden een urgenfcl <rijgen. Slechts in een zee: gevallen zal een dergelijk:! :htsvan toepassing isvooree'l i verstrekt. Informatie hierove bij de afdeling Publiekszake- onderdeel huisvesting. >pt een serieuze klacht mort oningtoewijzing, dan kunt u cl- en bij de gemeente Soes; Woonruimteverdeling, Post- A SOEST. jen heeft over het toewijzing?- t u daarvoor terecht bij Portaa of de afdeling Publiekszaker Soest. Ook zijn hier informatie-i matie kunt u ook vinden op iest.nl, bouwen en wonea leling). nland bestaat uit de gemeenten n, Bunschoten, Eemnes, Leus-j Dudenberg. t minder dan 12 dagen zijn zo'n negentig pelgrims uit Soest en Baarn met de bus op ieis geweest naar de bedevaart plaatsen Fatima in Portugal en het Spaanse Santiago de Com- ostela. Vorige week woensdag wamen zij moe, maar zeer {>ldaan weer terug. De groep maakte onderdeel uit van zo'n 500 pelgrims die zich idden ingeschreven via de Stich ting Pelgrimage. De reis werd ge laakt met 11 bussen. In de 12 da gen hebben zij veel gezien en erva- gen opgedaan. Mede dankzij het uitstekende weer konden zij 'eel cultuur in verschillende steden ikijken, zoals in Parijs (alwaar een boottocht werd gemaakt over de Seine), Poitiers, Bordeaux, Bur gos, Bilbao, Cap Finisterre en ui teraard ook Fatima en Santiago de Compostela. .'■«Hoogtepunten tijdens de reis wa ren de gezamenlijke gilde-activitei ten in beide bedevaartsoorden. In Fatima werd 2 oktober deelgeno men aan een speciale Hollandse [Viering in de Verschijningskapel. 'Hoofdcelebrant was pastor Hans van de Schepop uit Soest, tezamen met 5 andere priesters die met de [■groep meereisden, 's Avonds werd leelgenomen aan de Lichtproces sie, die gezien de omvang van de groep een weekendroute langer was dan die op de doordeweekse dagen wordt gelopen. Bijzonder was de ervaring dat uit de verschillende hoeken van Fati ma de in gildekledij gestoken pel- ims, ondersteund door tromge- >ffel, hoorngeschal en met vaan- lels en vendels, optrokken naar de heiligdommen en daar ook nog een muzikale en vendelgroet irachten. I Wierookvat In Santiago werd een uitgebreide tfondgang gemaakt en kon in de lad door de desbe- igevulde bonnen of te i n. 5? II n verhuurder, vetrokken verhuurder. ?b.datum:_ Jb.datum: n) onder de 18 jaar nr; aats; i werk:. De Noorderweg is bij de aanslui ting op de Stadhouderslaan op maandag 21 en dinsdag 22 oktober gesloten voor alle verkeer. In op bracht van de gemeente wordt ter hoogte van de kruising het fietspad voorzien van een rode bovenlaag, yevens worden er nieuwe haaien- nden aangebracht. Beide maatre gelen zijn ervoor bedoeld om de jyoorrangsregeling (voor het ver eer op de Stadhouderslaan) te Onderstrepen. Verder wordt er momenteel aan zier fietspaden gewerkt. Deze krij gen een nieuwe, rode toplaag van asfalt of dikke stenen. Dat gebeurt tonder meer op de Koningsweg, tussen de Pimpelmees en de Ei kenlaan, aan de zijde van Klein Engendaal. Aansluitend op deze werkzaamheden wordt het fietspad f aan de overzijde van de rijbaan op ^dezelfde wijze onder handen geno- nen. dige woning; partner Jatum invullen) 1 loorstromer zie spelregels) ïemland. ssloten periode van Bedraagt uw enkele nee* j tel:I •ehoeve van een gehandi- j uden behorende persoon Voor kinderen met een handicap is het vaak moeilijk om een plekje te veroveren in onze maatschappij. Daarom helpt de NSGK hen om hun handicap te overwinnen. Helpt u mee? Geef uw bijdrage aan de col lectant, of stort op giro 552000 van de NSGK te Amsterdam. Alvost hartelijk bedankt! \J)t' J f nederlandse stichting voor het 9e'ianc'1'caPte k Voor meer informatie kijk op wwvr.nsgk.nl. of bel (020) 679 15 72 kathedraal het zwaaien van het grootste wierookvat ter wereld worden aanschouwd. Het leek niet goed mogelijk in een van de vierin gen de Nederlandse inbreng te rea liseren, alhoewel de Soester vaan drig Gerard van Roomen wel een vaandelgroet bracht in de kathe draal tijdens de pelgrimsviering. Het Soester gilde was bij de ver schillende presentaties nadrukke lijk vertegenwoordigd met 2 tam boers, 4 hoornblazers, de vaandrig, de commandant en het koning spaar. Tijdens een dergelijke pelgrimage is natuurlijk ook het groepsgebeu ren van bijzondere betekenis. Om dat er vele honderden deelnemers waren en er verschillende geza menlijke activiteiten werden geor ganiseerd, ontmoetten mensen el kaar en leerden elkaar beter ken nen. Dat was ook nog merkbaar tijdens de Hoofdliedendag van de Brabantse gilden in 's-Hertogen- bosch op zaterdag 12 oktober jl. toen verschillende reizigers hun ervaringen uitwisselden rondom de presentatie van de eerste foto's. Opmerkelijk was ook het moment dat op zondag 6 oktober werd kennis genomen van het overlijden van Prins Claus. De maaltijd werd voor enige tijd onderbroken en gezamenlijk werd het volkslied ge zongen. Aan het eind van de reis werd al weer uitgekeken naar een nieuwe pelgrimage, hoewel deze 12-daag- se reis nog eerst geëvalueerd moet worden. 'Eigenlijk zijn er wel heel veel bomen op de wereld. Dus ik vind het niet zo erg dat mijn lie velingsboom weggaat', conclu deert Janna als de burgemees ter is vertrokken. Op woensdag was Koos Janssen speciaal naar de Van der Huchtschool gekomen om met Janna's groep vier te praten over de es doorn die naast het school plein staat. De boom hoorde bij de voormali ge Mavo Soest aan de Valeriaan straat, die op dit moment gesloopt wordt. Het gebied wordt geheel vernieuwd; Amstelland Ontwikke ling gaat er huizen bouwen en de gemeente zal ernaast een buurt- park aanleggen met verschillende speelvoorzieningen. Dat liet burge meester Janssen ook zien aan groep vier. 'Precies op de plek waar de boom staat, komen de huizen', legde Janssen uit, terwijl hij dat op het meegenomen ont werp aanwees. Jordi en Rogier hadden namens hun klas handtekeningen verza meld en schreven de burgemeester een uitgebreide brief over hun fa voriete boom: een oude esdoorn. De kinderen zochten daar de ver koelende schaduw in de zomer en speelden er verstoppertje, vertelt hun juf Gerda later. Uit de brief Burgemeester Janssen met brie venschrijvers Jordi (1.) en Rogier. Op de achtergrond de esdoorn die de kinderen van groep 4 probeerden te redden. Foto: Aldo Allessie van ae twee jongens blijkt wel hoe dol ze zijn op de esdoorn, in gro te letters staat er 'kap onze boom niet om', gevolgd door een lange rij uitroeptekens. De kinderen zijn bezorgd over de vogels en andere dieren die in de boom wonen, 'Dan moeten die hun nestje weer helemaal opnieuw bouwen', denkt Lisette. Maar als de burgemeester wat meer vertelt over de gemeentelij ke plannen voor het gebied, zijn de kinderen gauw om. 'We krijgen al lemaal mooie speelplaatsen', zegt Janna enthousiast. Het voornemen een basketbalveld te bouwen, doet het helemaal goed bij groep vier. Bovendien moeten hun vriendjes en vriendinnetjes toch ook ergens wonen, concluderen sommigen la ter. En dat kan weer mooi in de huizen die op de plaats van de ge liefde esdoorn komen, waarvan brievenschrijver Rogier eerder nog zei dat 'heel veel kinderen ook van de boom houden'. Na het gesprek met de burgemeester is zelfs hij overstag: 'ik vind het wel jammer dat hij weggaat, maar er komen toch heel veel nieuwe bomen voor in de plaats.' Uit de Soester Courant van Vrijdag 17 October 1952 IN 1953 GEEN WINKEL- BEURS. De Winkeliersvereniging "Soest" besloot Dinsdagavonden haar ver gadering, welke in hotel "De Gou den Ploeg" werd gehouden, in 1953 geen winkelbeurs te houden. Aan dit besluit ging geen discussie vooraf, doch voordien was er lang en breed gepraat over de St. Nico laas-actie 1952. Ook dit jaar zou ip de weken voor St. Nicolaas een bonnen-actie worden georgani seerd, zoals in de afgelopen 2 ja ren, doch, daar een dergelijke ac tie in strijd blijkt te zijn met de lo- terijwet, werd hiervoor geen ver gunning gegeven. Het bestuur kwam nu met een voorstel voor een andere actie, welk plan, na uitvoerige bespre king, alsvolgt zal worden uitge voerd. Bij aankoop van f 1,- winkelwaar bij de deelnemende winkeliers ont- .vangt de koper een bon. Bij inle vering van 25 bonnen ontvangt men een puzzle-formulier, waarop de namen en de foto's van alle deelnemende winkeliers staan af gedrukt. Het is nu de taak van de kopers om deze foto's en namen te combineren. Deze opgave zal niet zoveel moeilijkheden opleveren, maar er moet nog iets worden ge daan om één van de prachtige prij zen te winnen. Behalve het num mer der foto's moet men ook het gewicht van de deelnemende win keliers invullen. Het opgegeven gewicht van al deze heren tesamen zal worden vergeleken met het juiste totaal gewicht en zij die dit totaal gewicht goed hebben geraden of het dichtst nabij komen zullen als winnaars worden uitgeroepen. Enkele dagen na 't St. Nicolaas- feest zal, op een feestelijke bijeen komst, de prijsuitreiking plaats hebben. Een moeilijkheid bleef er bestaan, n.1. het feit, dat enkele branches niet kunnen deelnemen aan deze en andere acties, daar hen dit ver boden is door hun organisaties. Hieronder bevinden zich o.m. de drogisten en de bakkers. Deze middenstanders wensten toch niet afzijdig te blijven van de verkoop actie en besloten werd, dat de bak kers, die dus geen bonnen mogen geven, de intocht van St. Nicolaas voor hun rekening nemen. Deze middenstanders wensten toch niet afzijdig te blijven van de verkoop actie en besloten werd, dat de bak kers, die dus geen bonnen mogen geven, de intocht van St. Nicolaas voor hun rekening nemen. Deze van goede wil getuigende geste ondervond grote waardering, als ook het aanbod van de drogisten om de puzzle-formulieren in hun zaken uit te reiken. VOOR DE ZILVEREN E.H.B.O. De afdeling Soest, die 25 Oct. het 25-jarig bestaan herdenkt, krijgt namens de burgerij een stoffelijk blijk van waardeling aangeboden. Naast het initiatief-comité, waar van wij de namen vorige week pu bliceerden, is thans een comité van aanbeveling ingesteld. Dit comité bestaat uit de volgen de personen: de dames S. Land weer-de Visser, v.d. Swan-de Kie- wit en Mej. C. E. Jolles, alsmede de Burgemeester en de heren W. G. van Zadelhoff, G. Kruyff, A. P. Hilhorst, R. Hilhorst, J. van de Arend, H. v. Harten, C. van Es, H. Scholtmeijer, W. Groart, P. Drost, H. Butzelaar, J. J. Brouwer, G. Hiemstra, C. v. Dijk, C. Schad- delee, D. Bouwens, M. v. Veeren, A. Beckeringh, P. Tensen, O. Zim- merman, G. Kuinders, Pastoor W. Voss, j. Batenburg, Ds. D. v. Krugten en Ds. H. Lambers- Heerspink. FONDS VOOR BIJZONDERE NODEN. Het fonds voor bijzondere noden is, ter gelegenheid van het a.s. Sint Nicolaasfeest, een landelijke actie begonnen, teneinde de geldmidde len van dit fonds op peil te bren gen. Ook Soest is hierin betrokken en de medewerkers van de afd. Sociale Zaken zullen dezer dagen contributanten trachten aan te wer ven. Bovengenoemd fonds is de practi- sche voortzetting van het Natio naal Crisis-Comité en alle mede werkers hieraan verbonden doen hun werk gebeèl belangloos. Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers F A S H Rademakerstraat 27 - Soesterberg - Tel. 0346-331463 Als de provincies Gelderland en Utrecht over enkele maan den het nieuwe reglement voor Waterschap Vallei Eem goedkeuren, krijgt het water schap een andere bestuurssa menstelling. Na de verkiezin gen van mei/juni 2003 zal de categorie ongebouwd (de grondeigenaren) niet zeven maar vier vertegenwoordigers in het nieuwe bestuur krijgen. De categorie ingezetenen (alle inwoners van 18 jaar en ouder) krijgt één bestuurszetel meer en de categorie gebouwd (eige naren van gebouwen)zelfs twee zetels meer. Het Algemeen Bestuur van het waterschap bespreekt het voorstel op 3 oktober aanstaande. In totaal kent het waterschapsbestuur 30 zetels. In onderstaand schema staat hoe de zetelverdeling nu is en hoe die straks zal zijn. Waterschap Vallei Eem zorgt voor veilige dijken, schoon water en optimale waterpeilen. De kos ten van die taken worden doorbe rekend aan degenen, die belang hebben bij de uitvoering van die Ingezetenen Ongebouwd (burgers) (eigenaren) van gronden) Gebouwd (eigenaren van gebouwen Bedrijfsgebouwd (gebruikers van bedrijfsruimten) Huidige zetels 12 Zetels na sept. 2003 13 7 4 7 9 4 4 taken. Waterschappen hebben de afgelopen jaren steeds meer taken gekregen in het stedelijk gebied en op natuurgebied, zoals de inrich ting van ecologische verbindings zones. Het belang van de grondei genaren bij het waterschapswerk is daardoor kleiner geworden. Zij hoeven straks minder te betalen maar krijgen ook minder zeggen schap. Dat wil zeggen, ze krijgen minder zetels in het bestuur. Dijk graaf en Heemraden, het dagelijks bestuur van het waterschap, willen zo de lasten eerlijker verdelen tus sen de vier belangencategorieën. En dat houdt ook in dat het be stuur anders wordt samengesteld. Bij waterschappen bestaat er een verband tussen belang, betaling en zeggenschap. Belastingen Volgend jaar gaat het waterschap de verdeling van de kosten verder uitwerken. In 2004 zal de veran derde belangenverhouding door werken in de waterschapsbelastin gen. Eigenaren van gebouwen zul len naar verwachting vanaf 2004 ongeveer 28 procent meer gaan betalen, eigenaren van gronden betalen straks minder dan de helft van het bedrag dat men nu betaalt, en huishoudens (ingezetenen) gaan ruim 13 procent meer beta len. Al eerder paste het onlangs opgerichte Waterschap Rivieren land dezelfde methode toe om het belang van de verschillende cate gorieën evenredig in het bestuur en in de verdeling van de lasten te realiseren. Het Algemeen Bestuur van het waterschap spreekt zich op 3 okto ber tijdens de openbare vergade ring uit voor de voorgestelde wij ziging. De vergadering begint om 9:30 uur en vindt plaats in het Wa terschapshuis, Fokkerstraat 16 in Leusden. Af en toe duiken ze op, verha len van mensen die menen een UFO (unidentified flying ob ject, een ongeïdentificeerd vliegend object) te hebben ge zien. Onlangs was dit het geval in Brabant, maar ook inwoners van de provincie Utrecht bewe ren een vreemd lichtverschijn sel te hebben gezien, dat hen de stuipen op het lijf joeg. Na vraag op de vliegbasis Soester berg leverde echter geen resul taat op. De verkeerstoren had geen meldingen van bijzondere waarnemingen. Er is tot nu toe geen bewijs gevon den voor de onderstelling dat UFO's hun oorsprong buiten de aarde vinden. Op de vragen die al sinds mensenheugenis gesteld wor den wat die ongeïdentificeerde vliegende objecten zijn, waar ze vandaan komen en vooral wie ze bemannen, is nog steeds geen ant woord gekomen dat een eind maakt aan alle onzekerheid hier over. Uitsluitend beelden die van UFO's zijn gemaakt, zijn volgens wetenschappers geen bewijs; het gaat er volgens hen ook en vooral om aan te tonen dat er buitenaards leven bestaat. Zolang dit bewijs niet onomstotelijk is geleverd, be schikken 'ufologen' die door de onverklaarbare verschijnselen aan de hemel wèl overtuigd zijn van het bestaan van onbekende leven de wezens, volgens kritische we tenschappers over niet meer dan aardige beelden. Zijn de beelden al geen bewijs, de verklaringen van hen die ervan overtuigd zijn een UFO te hebben gezien, zijn dat helemaal niet, ook niet als het gaat om groepen waar nemers. Zoals in Soesterberg, waar op zaterdag 3 februari 1979 een serieuze UFO-waarneming werd gedaan. Deze werd door onder an deren professor W. de Graaff van het Sterrenkundig Instituut ie Utrecht en adviseur van het Ne derlands Onderzoeksbureau On geïdentificeerde Vliegende Objec ten (Nobovo) nader onderzocht en later officieel vastgelegd. Hij had vaker onderzoek naar vermeende UFO's gedaan en altijd een verkla ring voor de verschijnselen kunnen geven. Alleen van het raadsel van Soesterberg' zei hij achteraf: 'dat is de enige waarneming waarvan ik na jarenlang onderzoek naar ver meende vliegende schotels zeg: daar was ik nou graag bij geweest.' Er was op die dag sprake van twee verschillende vluchten van lichtge vende voorwerpen boven de basis, waargenomen door vijf over de basis verspreide bewakingsposten, ieder bemand door twee of meer militairen. De onderlinge afstand tussen de posten bedroeg één tot drie kilometer. Het verschijnsel heeft vijf tot zes minuten geduurd. Het onbekende vliegende voor werp bestond uit een systeem van lichten, drie grote bollen, waarvan de middelste iets hoger was dan de andere. Ze waren omgeven door een duidelijk zichtbare zwarte rand. Ze straalden een fel wit licht uit. Ofschoon de bundels fel wa ren, konden de waarnemers erte- genin kijken, anders dan het geval is met koplampen van auto's of verlichting van vliegtuigen. Aan de achterkant van de bollen was een roodachtig licht zichtbaar dat recht naar beneden scheen. Na enkele minuten verdween de ufo in wes telijke richting. Opvallend was dat geen van de militaire posten bij het naderen en passeren van de ufo een geluid van betekenis heeft gehoord. Pas toen het object was overgevlogen, was een zacht zoemend geluid hoor baar. Niet minder opvallend was het dat de radar van de vliegbasis geen enkel ongewoon verschijnsel heeft geregistreerd. Ook andere radarposten signaleerden niets bui tengewoons. Toch hielden alle waarnemers vol dat zij de lichten vrijwel recht over zich heen had den zien gaan, waarbij ze zelf in de lichtbundels kwamen te staan. Ze waren er ook zeker van dat er geen sprake was van een normaal type vliegtuig of helikopter. De lichten waren daarmee niet te vergelijken en de vorm van het object was heel anders. Minstens zo vreemd was SO&3' - zw'c i£US 0&4 het dat geluid ontbrak, behalve het zoemen bij het vertrek. Prof. De Graaff zei destijds over deze waarneming: 'misschien heeft defensie wel een geheime proef gedaan met een apparaat dat op radar niet is te zien. Maar dan nog zit ik met de vraag waarom nie mand lawaai van dat geheime ding heeft gehoord.' Het onderzoek naar deze intrigerende 'UFO- waarneming' op Soesterberg werd afgesloten zonder een duidelijke verklaring. Zelfs de grootste scep ticus kon die niet geven. Bij gebrek aan analysemogelijkheden verwijst hij, zoals alle andere, ook deze waarneming naar de fantasiewe reld van degenen die hem naar buiten brachten. Daarmee bestaat er nu al bijna 25 jaar zoiets als 'het UFO-raadsel van Soesterberg'. Een raadsel dat wel nooit zal wor den opgelost, want in Nederland bestaat allang niet meer een 'UFO-cultuur'. Aan het eind van de jaren tachtig werden de organi saties die zich serieus met UFO- meldingen bezighielden nagenoeg allemaal opgeheven. De 'Holland se nuchterheid' was kennelijk ster ker dan de overtuigingskracht van hen die stellig beweerden een UFO te hebben gezien. Er bestaat overigens nog wel een meldpunt, de UFO Werkgroep Nederland (UWN) Maar ook die heeft er niet voor kunnen zorgen dat twij felaars anders dan met 'waanzin' op berichten over ongeïdentificeer de vliegende objecten reageren. Tekening met gearceerde pijlen van de banen die het systeem van lichten op zaterdag 3 februari 1979 volgens waarnemers op de posten A, B, C, D en E aflegde boven de vliegbasis Soesterberg. Volgens het Nederlands Ufologisch Studiecen trum in Den Haag is hier sprake van een duidelijke ufo-melding. Bron: Eemland Pers Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 886017065.

Soester Courant | 2002 | | pagina 9