[VN met scholen het bos in ;w murfit JPPORT A Christoph Schuringa solist bij Soester Orkest Vereniging Verdwenen Soest hervonden m Bloemen b.v. Foodmaster er|(® Week van de lingerie ik PAGINaTo WOENSDAG 23 OKTOBER 2002 Wisselend weer bij herfstlessen SOESTER COURANT PAGINA 11 int 3763 LL soest nink Ien Dijssel b.v. iAi'güki^ TOF SPECMDMKERIJbx IEMAKER r Linden allatietechniek hal ,HQDA ,R i Y ASSURANTIËN Ag* Internetcafé van Ealans open vanaf 1 november 10% korting ROM Wenskaarten voor en van Lilianefonds Creatief schrijven bij Scholen in de Kunst De Vluchteüngenactie. HAARMODE AH5 Jonge pianist op 6 november in Petrus en Pauluskerk Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen MARIA GALLAND AjwMie |tl4< 'y Telefoon: 035-6012883 Fax: 035-6013606 Asbestverwijdering Sloopwerken Afvalbewerking Grond-, weg- en waterbouw Milieutechniek Terreinbeplanting on: 035 - 609 90 00 www.asbogroep.nl weringswerk >ort Nieuweweg 66, Soest :44 Tel.: 035-609 06 90 INSTALLATEUR k, centrale verwarming hnische installatie Telefoon 035 - 601 24 72 NGSSYSTEMEN .nl www.fischer.nl ithestrant 2A Soest S) 035-601 26 32 w' >n.soest@vbw-groenplein.nl IJNEN) Birkstraat 93 - Soest - Tel. 601 23 54 r ftg Beukenlaan 46 - Soest Tel. 601 20 65 KKERIJ Van Weedestraat 46A Soest - Tel. 601 38 77 Burg. Grothestraat 35-Soest k' Tel. (035) 601 60 33 Fax (035) 601 37 05 f E-mail: info@dejongaccountants.nl www.dejongaccountants.nl RILLEN PREGEN SLITTEN STANSEN NUMMEREN tteuweweg 70 - 3765 GG Soest Telefoon (035) 601 60 30 Laanstraat 1 - 3762 KA Soest Telefoon (035) 603 06 24 SOEST TELEFOON 035 - 6010344 IME KEUS LAAGSTE PRIJS iel ar al uw dranken! ïl: 035 - 601 24 90 Molenbeek en Assurantiemakelaars Grothestraat 32 Telefoon 035 - 601 13 04 ek.nl www.holenmolenbeek.nl )E MEERN SOEST VIANEN ZEIST deling rwarming niek telematica service en onderhoud sprinklertechniek HX Soest Telefoon 035 - 602 45 20 BOUWADVIES B.V. technische keuringen o.g. begeleiding oest- Tel. 035 - 602 31 13 ureau voor telecommunicatie iwstation voor mobiele communicatie Jieuweweg 27-29a, Soest 1000 - Telefax 035 - 6091009 fo@vanhaltelecom.nl rcurius Golfkarton ngsweg 26 - 3762 EC Soest "oon 035 - 609 53 00 :ax 035 - 609 53 11 y PMKAG/NG OUWKARTQN I DISPLAYS Vnersfoorl - Tel. 033-4643060 - Fax 033-44561683 sctief machine onderhoud 4, 3765 GD Soest 1 50 www.td-support.nl Uit de Soester Courant van Dinsdag 21 October 1952 ok dit jaar ging de Scholen- 'erkgroep van het IVN-Eem- weer met kinderen van de >asisscholen in Soest en Soesterberg het bos in voor de aarlijkse herfstlessen. De les- en werden gegeven in' de pe- iode van 7 tot 16 oktober. Cir ca 390 leerlingen uit de groe pen drie en vier van 15 scholen volgden de lessen. De eerste week was het schitterend weer, de tweede week dreigden de wolken en één les moest uitval len door durende regenval. leder jaar worden alle basisscholen n Soest en Soesterberg uitgeno digd om voor deze lessen een klas aan te wijzen. Voor de herfstlessen zijn dat de lagere groepen. Ze wor den dan door ouders gebracht naar l uitgezette educatieve natuur pad De Zoom. Daar worden ze opgewacht door vrijwilligers van de Scholenwerkgroep. De kinde ren gaan in groepjes van vijf tot acht kijken in het bos hoe de na tuur zich klaar maakt voor de win ter. Met de begeleiders kijken ze dan naar de vruchten die vallen zoals eikels, beukennootjes en den nenappels of niet vallen zoals bes sen aan bomen en struiken. Deze dienen als voedsel voor de vele dieren die het bos bevolken en voor de voortplanting. Hoofdscho tel zijn in de herfst natuurlijk de paddestoelen. Dit zijn ook vruch ten van in het verborgen levende planten onder de grond, in dood hout of in levende bomen die dan ziek worden. Omdat het zo'n ge heimzinnige organismen zijn heb ben veel soorten fascinerende na men als elfenbankje, heksenboleet, stinkzwam en duivelsei. In het voorjaar worden jaarlijks op V Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Vanaf 1 november stelt Stich ting Balans het internetcafé open voor bezoekers. Op door deweekse dagen kan er tussen 9:00 en 12:00 uur worden ge surft en bestaat de mogelijkheid om e-mails te schrijven en te versturen. Ook 's middags van een tot vijf uur is het internetcafé geopend, maar dan is het alleen toegan kelijk voor tieners van 10 tot en met 15 jaar. De computers zijn voorzien van Windows XP en aangesloten op een laserprinter. Balans brertgt per 20 minuten gebruik 50 eurocent in reke ning. Het internetcafé is te vinden in I buurthuis De Schoof aan de Molenstraat. I Mensen die advies nodig heb- I ben of in het begin begeleiding I op prijs stellen, kunnen daar voor terecht bij de medewerkers I van de welzijnstichting. Van zat. 26 okt tot zat. 2 nov. Tijdens de week van de lingerie ontvangt u op de gehele collectie. Lingerie - Nachtmode Badmode - Panty's en Herenondermode Van dc volgende merken: Marlies Dekker Barbara Mariejo Huit Aubade Björn Borg Primma Donna Hom Le Jaby Bruno Banani Ninna Ricci Hanro Millesia Oroblu Soesterbergsestraat 37b Soest Telefoon 035 603 11 10 Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 In veel kaarten van het Liliane fonds probeert de kunstenares Adry Deekens het volgende dui delijk te maken: 'De knop verraadt niets over het binnenste van de bloem; pas bij het opengaan wordt het hart zichtbaar.' Wat is en wat doet het Liliane fonds en wat is het werkterrein? Het Lilianefonds is op 14 maart 1980 door mevrouw Liliane (Lie- ke) Brekelmans opgericht. Het wil medische en sociale revalidatie bieden aan kinderen met een han dicap in een ontwikkelingsland. En dan wel op een kleinschalige ma nier, persoonsgericht en direct. Dus: zo vlug mogelijk (direct); een paar beugels en twee krukken (hulp); aan Duaro (kind); in Nóord-India (ontwikkelingsland); thuisbezorgen (persoonsgericht) die dan, de volgende dag, met een stralende lach, weer 'lopen' mag (en naar school kan gaan om een vak te leren!) De kaarten zijn ook te koop in de Wereldwinkel, Steenhoffstraat IA, 826028132, maandag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30- 17:00 uur. Creatief schrijven is een zes weken durende cursus waarin de deelne mers ter plekke korte teksten schrijven, vanuit associaties en ei gen ervaringen danwel geïnspi reerd door schrijvers. Het gaat vooral om het plezier en het zoe ken naar eigen taal. Docente is Trijntje Knaapen en de eerste les- avond is op maandag 28 oktober bij de Schrijversschool van Scholen in de Kunst, Coninckstraat 58 te Amersfoort. Dc kosten bedragen 88,00. De Schrijversschool start bij vol doende belangstelling ook een cur sus Gedichten Schrijven. Deelne mers hieraan verwerven technie ken om hun gedachtèn op papier te krijgen. Aan bod komen ritme en rijm, beeldspraak en zeggings kracht, eigenheid en stijl. Er wordt niet alleen geschreven, maar ook geleden en geluisterd naar werk van favoriete dichters. Ook deze cursus begint op maandag 28 ok tober in dc locatie aan de Conin ckstraat 58. De prijs (voor acht les sen) is 116 euro. Bel voor opgave en meer informa tie naar de Schrijversschool, Scho len in de Kunst, &033-4673473. dezelfde manier slootlessen geor ganiseerd langs de A.P. Hilhorst- weg. Dan gaan de kinderen uit de groepen vijf, zes en zeven met een schepnet vissen om te zien wat er allemaal in het water leeft. Nieuwe leden De Scholenwerkgroep kan altijd nieuwe leden gebruiken. Mensen die wel zouden willen meedoen, denken vaak: 'dat is niets voor mij want ik weet er niks van'. Dat hoeft helemaal geen belemmering te zijn, want er wordt altijd vooraf met alle begeleiders gekeken wat men zoal te zien kan krijgen. Men weet snel voldoende om de kinde ren een leerzame en leuke les aan te bieden. Wie interesse heeft kan contact opnemen met Mary van der Bijl, Sint Theresiastraat 10, 886021152. De Hypotheker Een woord van de Burgemeester van Soest. Onze aandacht zal gedurende de week, waarin de Dag van de Ver enigde Naties valt (24 Oct.), dit jaar in het bijzonder gericht moe ten worden op het probleem van de vluchtelingen, de ontheemden. Waarom moeten zovele millioenen zonder enig uitzicht in die ellendi ge barakkenkampen leven - vlak bij - en kunnen wij zoveel meer eisen aan het leven stellen? Waarom verkommeren zovele mil lioenen door onhygiënische toe standen - vlak bij - en wordt onze gezondheid door een zorgvuldige medische zorg bewaakt? Zo kun nen veel vragen gesteld worden en het antwoord is niet gemakkelijk. Een ding weten we echter wel. Het is niet aan onze verdienste te dan ken, dat we niet tot deze rampza ligen behoren. Wat hen trof had ons eveneens kunnen overkomen. Ook de schuldvraag dringt op. Aan wie is het te wijten, dat deze nacht over zovelen gevallen is? Het antwoord ligt meestal klaar. In ie der geval weet men zich zelf hier aan onschuldig. Schuldig zullen we zijn indien de massale ellende onzer naasten voor kennisgeving wordt aangenomen - indien we hierdoor niet gegrepen worden en dienovereenkomstig een daad stellen. De Burgemeester van Soest, Mr. S. P. BARON BENTINCK. ONTVLUCHTE MILITAIREN WERDEN OPGEPAKT. Zaterdagmiddag passeerden twee militairen het politiebureau en zij zouden in het geheel niet de aan dacht van de aldaar aanwezige po litiemannen hebben getrokken, in dien zij niet op gymnastiekschoen- tjes hadden gelopen. Aan de uitnodiging om even bin nen te komen voldeden de militai ren en het bleek inderdaad, dat het "echte" militairen waren. Doch er bleek meer, n.L, dat zij waren weg gelopen, tijdens het "luchten". Beide zaten n.1. zwaar arrest uit en de weg naar de vrijheid was blijk baar niet te moeilijk. De mare chaussee haalde hen af en bracht hen weer naar de "petoet". PAARDEN UIT DE KONINKLIJKE STALLEN VERKOCHT. Twee paarden uit de Koninklijke stal van het Paleis zijn in andere handen overgegaan. Het betreft hier het paard Ageda, waarmede Prins Bernhard verschillende ma len op concoursen hippique is uit gekomen, hetwelk is gekocht door de heer Jacq. Putters te 's-Herto- genbosch. Het paard "Herald" werd aangekocht door de heer Stibbe te Vught. VARKENS OP DE SPOORLIJN. De spoorlijn Baarn-Amersfoort welke door onze gemeente loopt, oefent de laatste tijd nogal aan trekkingskracht uit op het aan weerszijden van deze lijn grazende vee. Zaterdag meldde een wagenbe stuurder van een electrische trein, dat varkens zich op de spoorbaan hadden begeven. De politie trof nog een van deze dieren op de rails aan. Het was afkomstig uit een nabij gelegen weiland, waar nog 20 andere varkens vertoefden. De ei genaar, de landbouwer H. alhier, zal maatregelen treffen, om zijn dieren voor de vrijbank te behoe den. GOEDKOOP IS DUURKOOP! Een onbemiddelde weduwe zag gaarne haar tuintje eens opge knapt, maar geld kon zij er niet voor missen. Slim als Eva's doch ters zijn, wist zij het goede hart van B. B. te vermurwen, die haar be loofde het karweitje voor niemen dal te zullen uitvoeren. Zonder gewetensbezwaar trok hij te Baarn 27 Larix-boompjes uit de grond, maar met de boompjes achter op de fiets naar Soest terugpedde lend, viel hij in de handen van de politie, die hem aanhield en pro cesverbaal opmaakte. Verdachte, die er door de rechter aan werd herinnerd reeds 22 ver oordelingen op zijn strafregister te hebben staan, kreeg twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Geëist was drie maan den met aftrek. Zondag en maandag a.s. nemen wij deel aan de 'Salon Internationaal' in London. Op deze beurs zullen wij ons de nieuwste trends en technieken op het gebied van haarmode eigen maken. Maandag 28 oktober zijn wij gesloten maar telefonisch wel te bereiken op nummer 035 6020546. Vanaf dinsdag staan wij en onze nieuw verworven kennis weer geheel tot uw beschikking. Het team van Haarmode Ans, Diana, Saskia, Marton, Marianne, Corinne, Gonny, Paulien, RianneFleur, Sophie, Ans Lijkt het je leuk om met ons te werken? Bel of kom langs voor een gesprek. Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 www.soesteronderlinge.nlinfo@soesteronderlinee.nl SO©St©P Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 OndGflinfl© Op woensdagavond 6 novem ber stelt de jonge pianist Chri stoph Schuringa zich voor als De kar op de foto is niet een bouwkeetje op wielen, maar het snoephuisje van meneer Brummer. Het stond in de ja ren vijftig en zestig aan de Nieuweweg bij wat nu de toe gangslaan naar de Hazelaar is. De stenen palen staan er nog. In een hokje van twee bij drie vierkante meter zat meneer Brummer met zijn handel. Je zag hem nooit in- of uitstappen. Hij zat er altijd, van vroeg tot laat, de ganse dag. Meneer Brummer, een wat oudere man met grijze snor en een hoedje, wachtend op zijn klantjes. De klantjes waren vooral de schooljeugd van toen, want Brummer hanteerde scherpe prijzen. Je kon er al een ijsje van vijf cent kopen en hij verkocht ook, zij het met wat tegenzin, des noods de sigaretten per stuk. Je kon in die tijd nog pakjes sigaret ten van vijf stuks krijgen, maar zo'n aankoop was voor de jonge ren van toen met een minimum aan zakgeld toch nog duur. Meni ge jonge man heeft bij Brummer zijn eerste sigaretjes gekocht en zo leren roken. Maar meneer Brummer was voor al ijscoman. IJs was 's zomers het belangrijkste artikel en 's winters chocolademelk en gevulde koeken. Verder verkocht hij diverse soorten drop, pepermunt, dropveters, toverballen en kauwgomballen en een topper voor hongerige jonge lui waren 'moezelientjes', dik met roze fondant bedekte ronde cakes. De familie Brummer kwam oor spronkelijk uit Mijdrecht en ze ves tigde zich ruim voor de oorlog voor het eerst in Soest aan de Ko- ninginnelaan in een café ter hoogte van de aansluiting Nieuwstfaat. Volgens oude adresboeken woon de ze in 1937 aan de Molenstraat in het huis dat bij de molen be hoorde. En omstreeks 1940 ver huisde ze naar de Plasweg 14. Brummer staat dan vermeld als zonder beroep en RK. Een brave katholieke familie, be staande uit twee zonen en drie dochters. Wanneer Brummer pre cies met zijn snoeptentje is begon nen valt moeilijk te achterhalen, maar we vermoeden dat dit spoe dig na de oorlog moet zijn ge weest. Brummer zelf was een kal me, wat afwachtende man, iemand die geen risico's nam. Zijn vrouw was de motor achter de zaak. Zij deed de inkoop en kookte ook ie dere dag de compositie die nodig is om ijs te maken. Zij maakte soms ook zelf het ijs, slechts één soort: vanille-ijs. Continu Sluitingstijden kende Brummer niet, de verkoop ging continu door. Moest vader Brummer tus sen de middag eten, dan wisselde hij van plaats en nam zijn vrouw de verkoop waar. De jongste zoon heeft drie jaar als militair in Indo nesië gediend. Toen hij weer thuis was en hij en zijn broer al waren getrouwd en in Soest woonden, hebben beide zoons vader nog ja ren geholpen met de verkoop, want ook zondags ging de handel aan de Nieuweweg gewoon door en waren ze open. Om de beurt zaten de jongens in het weekend in het snoephuisje en dat ging een paar jaar goed. Op een gegeven moment kwam één van de zoons er achter dat, wanneer hij een vrije zondag had, het bijna altijd regen de en wanneer hij in het keetje zat scheen de zon volop en zo ver dween de animo bij de zoons en was vader toch gedwongen om zondags zelf maar weer te zitten of te sluiten. Er is in die tijd ook nog even over wogen om het café van Dien de Wilde aan de overkant van de Nieuweweg over te nemen, maar vader Brummer durfde het niet aan en voelde zich kennelijk in het snoepkeetje beter op zijn gemak. Mevrouw Wilgenburg-Brummer van de Molenstraat, kleindochter van Brummer ging als kind vaak bij oma aan de Plasweg helpen. Ze moest dan bij opa nog wel eens een nieuwe pot ijs brengen dat oma thuis had gemaakt. Ze kreeg dan van oma een groot ijsje van een kwartje. Als ze dan bij opa kwam vroeg deze of ze al wat van oma had gehad en dan zei ze prompt nee. Dan gaf opa haar heel royaal een ijsje van vijf voor de moeite. 'Opa Brummer was nogal zuinigjes. Centrum Nu werden er in die jaren al grote plannen gemaakt om Soest radi caal te veranderen. Soest moest een centrum krijgen en dat zou in die contreien (Klein Engendaal) realiteit worden. Op een goede of misschien wel op een kwade dag kwam mevrouw Muurling, raads lid of wethouder, bij de tamilie aan de Plasweg op bezoek met de me dedeling dat het ijskarretje aan de Nieuweweg in de'weg stond. De gemeente vond dat het rondom het huisje op wielen maar een rommeltje was. Het karretje was 'niet meer van deze tijd, te antiek'. Allemaal een beetje vage smoezen maar het kwam erop neer, dat de gemeente de wagen weg wilden hebben. Zo is er een einde geko men aan een van de natuurlijkste en fijnste Soester hangplekken van de vijftiger jaren. Brummer en zijn vrouw waren al op leeftijd en zij hadden al hun AOW als inkomen. Vermoedelijk heeft dat ook meegespeeld. Zij hebben nadien nog een poosje in Voorthuizen bij kinderen inge woond en daarna in Maarssen en op 11 januari 1966 is Jacobus Jo- hannes Brummer overleden, 78 jaar oud. Dank aan kleindochter Mientje Wilgenburg-Brummer en schoondochter mevrouw Brum mer-Jachten berg uit Baarn voor foto's en informatie. Misschien weer iets van Verdwenen Soest voor even hervonden, waar meni ge Soester met een warm gevoel op terugkijkt. solist bij de Soester Orkest Ver eniging in het pianoconcert in a kit. op. 54 van Robert Schu- mann. Voorwaar geen gemak kelijke opgave voor orkest en solist, zoals kenners kunnen bevestigen. De in Nederland geboren 21-jari- ge pianist woont en studeert sinds 1990 in Engeland. Reeds op jeug dige leeftijd begon hij met piano lessen. Op zijn tiende ontving hij een studiebeurs voor de Interna tional Purcell School, waar hij compositielessen volgde bij Param Vir en zijn opleiding vervolgde aan de gerenommeerde muziekinstel lingen The Royal Academy of Mu- sic en de Guildhall School of Mu- sic in Londen, bij Janice Williams, Mikhall Kazakevich en Joan Ha- vill. Sinds 1999 volgt hij in Parijs maandelijks lessen en masterclas- ses bij de thans 80-jarige Franse pianist Claude Helffer, onder wiens leiding hij zich toelegt op het bestuderen en uitvoeren van pia nocomposities uit de 19e en 20e eeuw en wel in het bijzonder op werken van de componisten uit de Tweede Weense School. Christoph Schuringa zegt zelf hier over: 'Mijn leermeester Claude Helffer heeft zelf veel moderne composities van o.a. Berio, Bou- lez, Kurtag, Ligeti en Xenakis, vaak in samenwerking met en aan wezigheid van de componisten, ten doop gehouden. Het is voor mij als uitvoerend musicus en als "recrea- tor van een creatief proces" heel belangrijk om te weten hoe een componist zijn eigen werken zou uitvoeren. Via Claude Helffer als specialist in dit repertoire verneem ik uit de eerste hand de bedoelin gen van de componist en de tech nische interpretatiemogelijkheden. Maar ook het enige pianoconcert van Schumann, ontstaan in de ja- Christoph Schuringa tijdens een recente repetitie met de Soester Or kest Vereniging. Foto: Herman van Dam. ren 1841-1845, geeft als roman tisch soloconcertweliswaar op een andere wijze dan moderne 20e-eeuwse composities" uitdruk king aan de emotionele fantasie wereld van de 19e eeuw, die mij zeer aanspreekt'. In 2000 werd Christoph uitgeno digd door de Young Pianist Foun dation om deel te nemen aan een masterclass van Jerome Rose op het Amsterdams Conservatorium, waar hij het Derde Pianoconcert op. 37 van Ludwig van Beethoven uitvoerde. Christoph geeft regel matig recitals in Londen en elders in Engeland en Europa. Naast zijn studie en werkzaamheden als pia nist studeert hij filosofie (naar hij zelf zegt als supplement voor zijn muzikale ontwikkeling) aan de Universiteit van Cambridge. Het concert op woensdagavond 6 november zal worden geopend met de Ouverture 'Los Esclavos Felices' van de jong gestorven Juan Crisostomo de Arriaga (1806- 1826), ook wel de Spaanse Mozart genoemd. Na de pauze zal de laat ste symfonie, de Symfonie nr. 104 in D grt uit 1795, van Josef Haydn ten gehore worden gebracht. Het Soester publiek zal deze avond kunnen genieten van muzikaal ta lent: dat van de solist en dat van de enthousiaste en begaafde diri gent Stephan Pas. Het concert begint om 20:15 uur. Kaarten a 9,00 (CJP 8,00) zijn vooraf verkrijgbaar bij De Gouden Snaar, Steenhoffstraat, bij de leden van het orkest (info: 886029192) en op 6 november aan de ingang van de Petrus en Paulus kerk, kerkplein 2. De kerk is vanaf 19:45 uur open. vorige week gelezen in de Soester Courant...? Nooit meer ontharen... dankzij de Piasmalite® bij Centre Cosmetique Met de Piasmalite flitslamptechniek helpen wij u definitief van uw ongewenste haargroei af. Gegarandeerd! En nagenoeg pijnloos. Door het unieke kleurenfilter kan de piasmalite vrijwel alle haarkleuren aan. Een vergoeding via uw zorgverzekeraar is soms mogelijk. Een voorlichtend gesprek met prijsopgave en proefflits kost tijdelijk geen 45,- maar slechts 30,- Bij behandeling ontvangt u dit bedrag retour. Wilt u eerst meer weten over deze nieuwe techniek, uw vragen stellen? U bent op zaterdag 2 november a.s. welkom op onze voorlichtingsdag van 10.00 tot 14.00 uur. Bel voor info of het maken van een afspraak. CENTRE COSMETIQUE Centre Cosmetique Soesterbergsestraat 9-a 3768 EA Soest Tel.: 035 - 5233420

Soester Courant | 2002 | | pagina 11